a o bel voor ment s I Kampioenen 1978 verslagen in finales schoolbasketbal een gratis proef- abonne- stel dat er geen HUIS krant was BIOLOGEN ONDERZOEKEN EETGEWOONTEN ROOFDIEREN F Geen aanwijzing voor mankementen aan Fokker F-28 c co c co o o U Q o OQ co co DONDERDAG 3 JANUARI 1980 D V( i 4» D< bc Keutelonderzoek Afschieten (023) 319053 O c/3 h de krant helpt u op weg ■■■I 6 H THEO KOK S. DE BAK ROELOF STRIJKER JEANE DE BAK JEANE DE BAK o o' C 1 Er is géén betere 023*313533 WASWACHT K. KORF en R. KORF-POST S. DE BAK CO (Van een onzer verslaggevers) De duinstreek. Een ijzige zuidenwind jaagt fluitend door het hoge helmgras. De uitgedroogde bladeren aan de eikeboom huiveren onder de vrieskou. Verder is het stil in de Noordhollandse duinen. Doodstil. Een wassende maan trekt spookachtig schaduwen in het grillige landschap. Maar de rust is bedrieglijk, want in dit bizarre winterse decor viert de romantiek van Neerlands grootste roofdier hoogtij. Er is volop actie in het nachtelijk duister. Voor ons mensenkinderen niet zichtbaar, maar wel duidelijk te horen. Een luid gekef vult dan de ijle lucht: een vos op de versiertoer. Onvermoeibaar sjouwt de rekel achter een moer aan. Hij stopt alleen om hier en daar een geurvlag neer te zetten en zal pas rusten als het vrouwtje voor zijn luidruchtige hofmakerij is gezwicht. Zo de Heer wil hopen onze ouders, groot- en overgrootouders 15 januari hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Gelegenheid tot feliciteren ’s middags van 16.00 tot 18.00 uur in de recreatiezaal van het W. F. Vissershuis, Rijnstraat 4 te IJ muiden. weduwnaar van Jantje Hendrika Smorenburg in de gezegende ouderdom van 86 jaar. „Als ik omringd door tegenspoed, bezwijken moet, schenkt Gij mij leven”. Wegens opheffing per 31-12-1979 GESLOTEN KOK’S GROENTENHANDEL Huygensstraat 61, IJmuiden Ik dank u voor het genoten ver trouwen en wens u hierbij een voorspoedig 1980. r A O 1 in de duinen De vos met zijn dikke wintervacht. l De vos op de versiertoer Wij gedenken haar in ere. Direktie en personeel Gejus IJmuiden De praktijkervaring van de heer Spaar- kogel en zijn medewerkers komt helemaal overeen met het verhaal van ir. Gubbels. Hij kan dat met bewijzen staven. Sinds enkele maanden is de bioloog Mulder be zig met een intensief onderzoek naar de eetgewoonten van de vos. Hij verzamelt daarvoor de keutels van de dieren en laat die nauwkeurig onderzoeken. Twee stu denten assisteren de bioloog. In een voor malige boerderij midden in het duinge bied is voor het onderzoek een laboratori um ingericht. Het keutelonderzoek gebeurt uiterst nauwkeurig. De uitwerpselen van de vos sen worden gewogen, gedroogd in een oventje en vervolgens op samenstelling onderzocht Onderdeeltjes van de keutel worden daarvoor onder de microscoop gelegd. In de keutels zitten prooiresten als Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen Resten van zangvogels worden zelden of nooit aangetroffen, de verhalen hierover blijken dus verzinsels te zijn. Wel eet de vos muizen en af en toe een mol. Het vlees wisselt hij af met paddestoelen en vruch ten. Op een plank in het laboratorium staat een rij van veertien kleine apothe- kersflesjes waarin de pitten van al die verschillende vruchten op soort worden bewaard. De onderzoekgegevens worden nauw keurig bijgehouden in een kaartsysteem, dat straks de basis moet vormen voor een wetenschappelijke publikatie. In het ko mende najaar hoopt de bioloog Mulder alles te weten over de eetgewoontes en de functie van de vos in de Noordhollandse duinen. Aan de hand van de hoeveelheid keutels die worden gevonden, zal hij straks ook iets kunnen zeggen over het aantal vossen in het reservaat. De schat tingen daarover lopen nu sterk uiteen. Daarom waagt Mulder zich niet aan een prognose. Hij wacht liever het onderzoek af. Wel heeft de bioloog zelf twee nesten met een flink aantal jongen aangetroffen. Verder verzamelde hij in twee maanden op enkele vaste plekken meer dan twee honderd keutels. „Maar dat is voor mij geen wetenschappelijke basis om een be trouwbare schatting te doen”, zegt hij. Voor de vele goede wensen, welke wij geduren de de feestdagen en jaarwisseling mochten ont vangen, zeggen wij u hartelijk dank. Moge het komende jaar voor u allen zeer voor spoedig zijn. In verband met het ter beschikking stellen van haar lichaam aan de medische weten schap zal er geen begrafenis plaatshebben. Tot onze grote droefheid is van ons heenge gaan onze dierbare vriendin Na een moedige strijd is van ons heenge gaan onze trouwe medewerkster Met leedwezen geven wij kennis, van het overlijden van mijn lieve dochter, zuster en schoonzuster Heden is zacht en kalm, na een langdurige ziekte van ons heengegaan onze lieve moe der en grootmoeder F. van Venetien M. T. C. J. van Venetien- Langenhuizen Bep, Dik en de kinderen P. de Bak-Koning A. de Bak D. de Bak-Jansen een afstandsschot, dat bepaald niet zuiver was. Wellicht hadden de aankomende on derwijzers voor een verrassing kunnen zorgen als hun langste man, niet zoveel kansen onbenut had gelaten. Nu echter kon De La Salie slechts in het kielzog van het IHBO blijven, zonder de ploeg ooit werkelijk te bedreigen. De ploeg met de meeste kwaliteit en de grootste eenheid won tenslotte verdiend met 53-47. Bij de meisjes was er deze keer van spanning nauwelijks sprake. Teleurstel lend was met name het optreden van de tweevoudige kampioen het Triniteitsly- ceum. Zwak schietend en veel balverlies lijdend werd een regelmatige nederlaag geleden tegen het Mendel College, dat met meer overleg de aanval opzette en dat bovendien zuiverder schoot. Bij de mid delste meisjes was Dom Helder Camara oppermachtig. Wel bood het le Christelijk Lyceum zo goed mogelijk tegenstand, maar aan de 47-17 nederlaag kon het toch weinig veranderen. op de leeftijd van 48 jaar. Kinderen en klein kinderen IJmuiden, 2 januari 1980 Orionweg 215 ><n>' BI Stic wijl tent inze een het dat bili< ring D ten op c daai zjjn voo ook nen 1 1 t 1 1 1 1 B wei dat op tin; ger w» ge aar stn me 5 X 1 1 l 1 1 1 Reparatie binnen 48 uur service 023-314181 B eers in I B jers 220- cint rine bab P 130. G 72-Ê knc spn wit! Blo A 1001 uiei Mulder is hélemaal vrijgemaakt voor het vossenonderzoek, zijn collega Van der Vegte houdt vooral in de gaten wat voor gevolgen de activiteiten van de vos voor de andere diersoorten heeft. Hij is erg blij met de terugkeer van de vos, die van oudsher in het landschap thuishoort. „De filosofie dat alle roofdieren moeten wor den uitgeroeid is gelukkig allang achter haald. Net als de vos hoort ook de havik erbij. Op zijn terugkeer zitten we nog te wachten”. Hoe de vos weer in de duinen terecht is gekomen, weet niemand zeker. Veronder steld wordt dat jaren geleden enkele in gevangenschap opgegroeide dieren in de duinen zijn neergezet. Omdat er in het reservaat niet op is gejaagd, kon de vos- senfamilie zich snel uitbreiden. Het is nu de vraag of er ooit teveel zullen komen. Volgens drs. Van Oort, die een studie naar het markeergedrag van vossen verrichtte, is elke afschot zinloos omdat de vossen- stand zich bij een te grote populatie na tuurlijk stabiliseert. Er komen dan ge woon minder jongen ter wereld. Voor schade in de toekomst is het PWN niet bang. Spaarkogel: „We corrigeren nu alleen nog maar de door recreanten aan gerichte schade. De grootste vernieler in In Stad ziek waa hoor korp Hub tig Prin even riieu Heet den. siert E j.lL De vos is na eeuwen weer terug in het Noordhollandse landschap. Onder de rook van de opdringende randstad blijkt het dier uitstekend te gedijen De groei en bloei van de vossenfamilie wordt met meer dan gewone belangstelling gevolgd door de beheerder van het terrein: het provinciaal waterleidingbedrijf. Voor het nutsbedrijf is het zoogdier een studie object. En zeker geen schadelijk wild. Op de vos wordt dan ook niet gejaagd en daarmee neemt het PWN voor Nederland een milieuvriendelijke uitzonderingsposi tie in. De heer Spaarkogel, verantwoorde lijk voor het dagelijks beheer van het duinreservaat, heeft geen enkele reden om het roodwild uit te roeien. Integendeel. Hij ziet voorlopig alleen nog maar voorde len van de aanwezigheid van een actieve vossenfamilie in het natuurgebied achter de zeereep. Met dit beleid zit het PWN helemaal op de lijn van de stichting Kritisch Faunabe heer, die al jaren protesteert tegen de vossenjacht. Deze club kritische natuur- deskundigen staat lijnrecht tegenover de jagersverenigingen, die op hun beurt de vos als schadelijk wild beschouwen. „Vos sen bedreigen de zangvogels, roeien het loslopende pluimvee van boeren uit en zijn voor de mens een gevaar door de verspreiding van hondsdolheid”. Daarom schieten de jagers zoveel mogelijk vossen dood. De overheid geeft ze bovendien vijf tien gulden premie voor elk slachtoffer. Kritisch Faunabeheer heeft er bij her haling op gewezen dat de aantijgingen van de jagers nergens op slaan. „Voor de stellingen ontbreekt elke wetenschappe lijke basis”, aldus ir. Gubbels, een be stuurslid van de stichting. Volgens zijn mening hebben de jagers alleen maar de pest aan de vos, omdat het dier als een concurrent wordt beschouwd. Ir. Gubbels zegt dat ook de overheid te vaak voorbij gaat aan de nuttige functie die de vos vervult in een natuurlijke levensgemeen schap. „Niet alleen draagt de vos bij tot regulatie van de aantallen van zijn prooi- soorten, hij zorgt door zijn voorkeur voor de zwakste en zieke dieren ook voor kwa liteitsverbetering". De vos is nuttig als vuilnisman en ziektebestrijder. Hoewel de analyserapporten over het ongeluk, waarbij 39 mensen omkwamen, nog niet gereed zijn, wijzen de omstandig heden op heel andere conclusies dan tech nische gebreken, aldus de woordvoerder van Fokker. In dichte mist vloog de Fel lowship van Turkish Airlines op 23 de cember tegen een berg in de omgeving van Anakara. Van de 43 inzittenden von der er 39 daarbij de dood. Het was de derdk keer dat een Fokker F-28 van Tur kish Airlines verongelukte. De oorspron kelijke vloot van vijf Turkse Fellowships is daardoor tot twee teruggebracht. De twee andere ongelukken waren, al dus de Fokker-woordvoerder, evenmin aan technische gebreken te wijten als het laatste. In het eerste geval was het uitval len van de verlichting op het vliegveld van Istanbul de oorzaak van de ramp. Dat gebeurde juist toen een F-28 met de lan ding bezig was. Toen na 28 seconden de noodverlichting van de luchthaven aan floepte, was het vliegtuig spoorloos ver dwenen. Het moet in het duister de Zwar te Zee zijn ingedoken. Er waren 35 passa giers aan boord. Bij het tweede ongeluk met een F-28 van Turkish Airlines was zware ijsafzetting op de vleugels de oorzaak. Het toestel stortte neer tijdens de start op het vliegveld van Ismir. Vijfenzeventig mensen kwamen daarbij om het leven. In de tien jaar dat Fokkers Fellowship nu rond de wereld vliegt zijn er circa 160 toestellen van dit type verkocht. Daarvan zijn er tien inmiddels verongelukt. In geen van de tien gevallen was de oorzaak direct terug te voeren op de techniek van het vliegtuig, aldus de woordvoerder van de fabriek op Schiphol. Dat er al drie keer in Turkije een ramp met een Fellowship is gebeurd, is volgens de Fokker-man toe te schrijven aan de erg zware operationele omstandigheden waarmee de luchtvaart, de natuur is nog altijd de mans. Ook hier”. in Turkije te maken heeft. „E wem Heen tijde genu deze tingt houd genu ging mo.a tusse bij c uit c zijn, kenn heve Heden heeft de Here tot Zich genomen na een langdurig lijden, onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader haren, tanden en pitten van vruchten. Maar ook worden stukjes zilverpapier en ander verpakkingsmateriaal dat door mensen is achtergelaten in de uitwerpse len van de vossen aangetroffen. De vos is van nature een alleseter. Maar de familie in het duinreservaat verorbert voornamelijk konijnen. „Negentig pro cent van de maaltijden bestaat daaruit”, vertelt de bioloog Mulder. „Hij pakt ook wel eens een fazant of kwartel, maar het konijn blijft zijn lievelingskostje”. J. Strijker M. M. Strijker-Verbaan J. Starken-Strijker J. Starken C. Ph. Strijker M. Strijker-Tellier E. Keirsgieter-Strijker A. Keirsgieter Klein- en achterkleinkinderen IJmuiden, 1 januari 1980 Zuiderkruisstraat 74 Corr.-adres: Lange Nieuwstraat 263, 1972 GJ IJmuiden Vader is opgebaard in het Uitvaartcen trum aan de Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar vrijdag 4 januari van 19.00 tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 5 januari om 11.00 uur op de begraafplaats „Duinhof’. Samenkomst der familie om 10.15 uur in het Uitvaartcentrum. „De vos is ongevaarlijk voor de mens”, is een mededeling die Mulder wel graag kwijt wil. Dat vossen de vorig maand doordrongen tot in de buitenwijken van Bloemendaal en daar een slachting aan richtten onder het siereendenbestand van een particulier, is volgens de bioloog een incident geweest. Vossen maken wel eens een uitstapje en als ze op zo’n zwerftocht een gemakkelijke prooi als tamme eenden tegenkomen, zullen ze die niet ongemoeid laten. Bovendien is de reactie van de vos feitelijk beschouwd natuurlijker, dan het houden van siereenden in je achtertuin. Volgens de heer Spaarkogel is het aan tal vossen wel hand over hand toegeno men. Maar bij hem zijn nog nooit klachten over schade of vernielingen binnengeko men. Wanneer daar wel sprake van zou zijn, moet hij maatregelen nemen. Eén van zijn taken is namelijk het bevorderen van de rustige recreatie. In het reservaat vertoeven op een topdag zo’n vijftien- tot twintigduizend mensen. Jaarlijks wordt het gebied door achthonderdduizend per sonen bezocht Daar is voor agressieve roofdieren geen plaats. Maar voorlopig heeft de vos het alleen maar veiliger gemaakt in de duinen. Want voor de komst van het roofdier moesten de jachtopzieners jaarlijks zo’n 35.000 ko nijnen afschieten om de groei van deze diersoort nog enigszins binnen de perken te houden. „Uit een oogpunt van veilig heid voor de recreant werd dat jagen te riskant”, vertelt Spaarkogel. „We zijn daar in 1970 al goeddeels mee gestopt. Toen was het afschieten ook niet meer nodig omdat de konijnen massaal stierven aan de myxomatose. Maar ze overleven de ziekte nu, dus de populatie groeit weer sterk”. Ondanks de konijneneterij van de vos sen hebben de jachtopzieners het afgelo pen jaar toch nog achtduizend konijnen moeten schieten De bioloog Mulder heeft het afgelopen jaar kunnen vaststellen dat de vos zich bij zijn voedselvoorziening heeft gespeciali seerd in het uitgraven van konijnenholen met jongen. De vos weet deze wentels, die voor mensen onvindbaar onder het duin zand verborgen zitten, feilloos op te spo ren. Volgens Mulder gebruikt de vos daar zijn gevoelige voetzolen voor. Zijn tehorie daarover is inmiddels in een wetenschap pelijke publikatie vastgelegd. De bioloog veronderstelt dat de helft van alle wentels wordt uitgegraven. Zo levert de vos dus een belangrijke bijdrage aan het biolo gisch evenwicht van het natuurgebied. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM-UMOND. Voor een jaar lang kan de Haarlemse schooljeugd de toeters en bellen weer opbergen, die gis teravond in de Beijneshal gebruikt wer den voor het aanmoedigen van de favo rieten bij de schoolbasketbalfinales. Wel iswaar komen vandaag de reserveploe- gen nog binnen de lijnen, maar het „gro te” geweld behoort voorlopig weer tot het verleden. Opmerkelijk bij dit dertig ste jubileumtoernooi was het feit, dat geen van de titelhouders uit 1978 het kampioenschap kon prolongeren. Kansen waren op de slotavond wel aanwezig voor de jongste jongens van het Pius X College en de oudste meisjes van het Triniteitslyceum, maar verrassend sta ken de Kennemer SG en het Mendel Col lege een spaak in het wiel van de regeren de kampioenen. Voor het aantrekkelijkste basketbal van de aanvankelijk sfeerloos begonnen avond, zorgde de jongste jongenscatego- rie waarin de Kennemer SG en het Pius X College een strijd op leven en dood uit vochten. Tot in de derde minuut van de tweede helft leek de Beverwijkse formatie op een gemakkelijke zege af te stevenen. Hoe gemakkelijk een riante voorsprong echter tenietgedaan kan worden bewees het Kennemer in de daarop volgende vijf minuten toen een 29-28 voorsprong werd genomen. Vanaf dat moment golfde het spel op en neer en leidde dan weer de één en dan weer de ander. Zij aan zij gingen beide ploegen bij 36-36 door de finish om zich vervolgens op te maken voor de ver lenging. Het Kennemer dat in de laatste minuut van de wedstrijd een voorsprong door de vingers zag glippen, liet zich in de verlenging niet een tweede keer verras sen. Snel werd een 42-36 voorsprong geno men, die daarna voldoende bleek voor de even verdiende als verrassende 46-42 overwinning. Revanche nam het Pius X College bij de middelste jongens, waar het le Christelijk Lyceum een allesbehalve gemakkelijke opponent was. Ook in dit treffen dicteerde het Pius X College lange tijd het spel. Een fanatiek terugkomend Christelijk Ly ceum zorgde echter opnieuw voor span ning en sensatie. Tot twee keer aan toe werd een achterstand ongedaan gemaakt Tien seconden voor tijd na het benutten van een tweetal vrije worpen leek een verlenging opnieuw waarschijnlijk. Het mentaal sterke Pius X College bewees toen de eigen kracht. Precies één secon den voor het eindsignaal werden feilloos de toegekende vrije worpen benut en was de 39-41 toch nog een feit. Bij de oudste jongens zegevierde overeenkomstig de verwachting het IHBO. Tegen het frank en vrij opererende De La Salie ging het echter niet gemakke lijk. De vanuit een zone opererende Heem steedse ploeg dwong de IHBO-spelers tot De heer en mevrouw De Vries-Spee zeggen u heel hartelijk dank voor de zeer vele kaarten en brieven die wij mochten ontvangen betreffende de feestdagen en jaarwisseling en wensen u een gelukkig en voorspoedig 1980. A (Van een onze verslaggevers) SCHIPHOL. Er is geen enkele aanwijzing dat het neerstorten van een Fokker F-28 van Turkish Airlines op zondag 23 december te wijten was aan technische mankementen aan het toestel. Het aan de grond houden van twee andere vliegtuigen van het zelfde type door e Turkse maatschap pij is volgens een woordvoerder van Fokker dan ook een overbodige maatregel.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6