Debat over Afghanistan Geen voetbal in Zuid-Afrika niet naar Paralympics Onkosten scholen eerlijker verdeeld Ruim 20 mille voor Nicaragua Van den Heuvel wil stappen EG het weer tegen VS Felle strijd in heilige stad Qom GRIEK! ÏDANSLËS? vanderpol „Haarlem” Elma Plast bv vandaag: het woord is aan... i PiEMO „DE DAMI AATJES” airconditioning Hw Y- Waarschuwing van Moskou aan NAVO Het koele oordeel agenda pagina Viskweek En verder B ARENDS Lichte dooi "'M „De Tunnel” 20 (ADVERTENTIE) VRIJDAG 4 JANUARI 1980 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's Actie IJmond-MTS Veilinghuis ;y 5,6, 7, 9 11 15 11 23 ..2 11 Roel van Duyn: Achtergrond2 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie19 Filmpagina13 Filatelie11 Kunst17 Medische diensten7 Plaatselijk nieuws Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers Sport Weerrapporten Zee-viswijzer p Verantwoorde -kinderschoenen schröder 70ste jaargang no. 51' (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-LONDEN- KABOEL. Mede namens 42 andere lidstaten van de Ver enigde Naties heeft de Britse regering vanmorgen vroeg formeel gevraagd om een de bat in de Veiligheidsraad over de kwestie-Afghanistan. De 43 landen (waaronder Neder land) werken aan een ont- werp-resolutie, waarin wordt aangedrongen op terugtrek king van alle buitenlandse troepen uit Afghanistan. y. Kunststofkonstrckties PERSPEX/PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing - IJmuider Courant (Van onze sportredactie) bijeenkomst V-raad (Van onze redactie buitenland) Zie ook pagina 4 (Van onze redactie binnenland) Zie pagina 2 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 (Van onze redactie buitenland) Zijl weg 49, Haarlem. Tel. 326906 I Zie ook pagina 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Afghaanse minister Dost van Buitenlandse Zaken praat in Moskou met de Russische leiders over de situatie in zijn land Op de foto: geheel rechts de Russische minister Gromiko van Buitenlandse Zaken. Dost staat tweede links. Gevolg van deze samenkomst is onder andere dat alle ambassades van Afghanistan over de gehele wereld instructie hebben gekregen onmiddelijk visa uit te geven aan buitenlandse journalisten, die de gebeurtenissen in Afghanistan willen verslaan. Tot nog toe is na de staatsgreep de toegang tot het land geweigerd aan enige tientallen correspondenten uit landen buiten het Russische blok. STRAATSBURG. Het Nederlandse PvdA-lid in het Europese parlement len van den Heuvel heeft de EG-ministerraad gevraagd, stappen te ondernemen bij de Amerikaanse regering in verband met de beslissing van Washington geen inreisvi sum meer te verstrekken aan homoseksu ele buitenlanders. Volgens Van den Heu vel is het Amerikaanse besluit een ernsti ge schending van de mensenrechten. „Zij die de militaire oppermacht zoeken en die de, wapens zwaaien, kunnen ver wachten dat deze op een dag af zullen gaan”, zo besluit het partijorgaan. De advocaat van de Zuidafrikanen, mr. L. van Heijningen, noemde het gisteren onzedelijk en verwerpelijk dat gehandi capten de inzet zijn van een „internationa le politieke strijd”. Het weren van sportlieden bij de Para lympics is volgens Van Heijningen in strijd met het Verdrag van Rome tot be scherming van de rechten van de mens. De FNV wil nog niet reageren op de Seis van minister Albeda van Sociale 9 Zaken dat werkgevers en werkne- mers een loonpauze van drie of vier Is maanden in acht nemen. Maandag if gaat de FNV zich over de uitspraak 3 van de minister beraden. Albeda heeft aangekondigd dat als de socia ble-partners geen loonpauze in acht nemen, de regering zal ingrijpen in Ede lonen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT «AARvEM 4 KINDERVOETSERVICE Wel even komen inschrijven. Ook al heeft u tevergeefs gebeld! Tel. 023 322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 261502 1 i Het Landbouwschap vindt dat de jextra-uitgaven van de EG in verband Imet de komende toetreding van ISpanje, Portugal en Griekenland niet Omogen leiden tot een vermindering Ivan de EG-ontwikkelingshulp. Zie pagina economie Dit staat vandaag in de Pravda, het officiële orgaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie. In een commen taar onder de titel „De ijdele hoop van de NAVO-strategen” noemt de Pravda ..het nieuwe programma met het doel het aan tal Amerikaanse kernraketten in West- Europa te vergroten, gevaarlijk voor de veiligheid van de Europese landen en volken”. Uitslag Top '79: 1. Boogie Wonderland Earth, Wind Fire 2. Paradise-Meatloaf— 3. Le freak-Chic MOSKOU. „Als de landen van de NAVO, in weerwil van het gezonde ver stand en de goede wil die de socialistische landen tonen, Europa veranderen in een basis voor Amerikaanse strategische wa pens, zullen zij een krachtig en overtui gend antwoord krijgen". Secretaris-generaal Waldheim van de VN is vanmorgen na een drie daags bezoek aan Teheran naar New York teruggekeerd. De Iraanse gees telijk leider Khomeini weigerde giste ren Waldheim te ontvangen. De Shell heeft intussen een oliecontract met Iran gesloten. Was u te laat in september? S Zorg dat u dan nu op tijd bent in januari Wij starten nieuwe clubs voor beginners I a. scholieren op de woensdagavond b. gehuwden of stellen op de maandag- a*ond Dagelijks inlichtingen en inschrijvingen De merendeels emotionele reacties in het westen op de Sovjet-Russische actie in Afghanistan zijn in velerlei opzicht ver klaarbaar, niet het minst door de toch al zo gespannen aandacht van de buitenwe reld voor die hoek van het midden-oosten na de ontwikkelingen in Iran. De aan dacht van het publiek voor buitenlandse politieke zaken is nog zelden zo groot geweest, wat voor een groot deel op reke ning komt van de intensieve berichtge ving van radio en televisie. De drukpers immers is sinds jaar en dag in de weer om de evenementen en achtergronden van de internationale politiek getrouwelijk te rapporteren, maar is er nooit in geslaagd zóvelen blijvend en intensief voor derge lijke ontwikkelingen te interesseren. Dat is niet haar eigen schuld, maar het is zowel een technisch als psychologisch probleem: het gedrukte artikel is geen massaconsumptiemiddel, en voor het met belangstelling volgen van gedrukt nieuws zijn persoonlijke interesse en initiatief van de betrokkenen noodzakelijk. Dat is bij radio en televisie niet meer nodig, men krijgt het nieuws en de interpretatie daar van in woord en beeld ingegoten in de verpakking van recreatieve en amuse mentsprogramma’s. Nu in het midden-oosten een acute cri sissituatie is ontstaan, blijken twee angst aanjagende effecten zeer duidelijk: ten eerste is de gretige belangstelling van het publiek vaak zeer gebrekkig gefundeerd wat de kennis van historische en nevenlig- gende feiten betreft; ten tweede speelt een deel van de informanten der ethermedia met sterk subjectieve bedoelingen in op de emotionele onbevangenheid van het publiek. Juist de omroepexploitanten die een broertje dood hebben aan degelijke, nuchtere en serieuze voorlichting grijpen hun kans om sterk provocerend uit de hoek te komen en te profiteren van hun wetenschap, dat het kijkend en luisterend publiek gemakkelijk bespeelbaar is. Het is een ronduit angstige zaak dat de gespannen relaties tussen oost en west, die gemakkelijker tot een catastrofe kun nen leiden dan in rustiger dagen beseft wordt, nog eens extra worden beschadigd door de kweek van een emotionele oor- logsmentaliteit, waarbij de provocerende mannetjes en vrouwtjes voor camera en microfoon de grove misleiding niet schu wen omdat zij de onervarenheid van hun consumenten kennen. Het is tamelijk ge makkelijk om door valse historische ver gelijkingen en geslepen indoctrinatie uit de gebeurtenissen in Afghanistan het beeld te destilleren van de Russische hor den, die op weg zijn naar de Noordzeekus ten. Daarna is het eenvoudig, de menigte op te zwepen tot zij smeekt om nóg meer bewapening, nog meer vijandigheid, nog meer ijsblokken op de koude-oorlogstem- ming. Eigenlijk zijn door alle tijden heen alle oorlogen op deze wijze voorbereid, maar vroeger had men het, bij gebrek aan beeldscherm en luidspreker, moeilijker dan nu. Oorlogsdrijver nummer 1, Hitler, heeft indertijd de radio als de feilloze gifspuit ontdekt, maar met de t.v. zou hij waarschijnlijk zijn oorlog hebben gewon nen voordat die was uitgebroken. De men sen van toen waren niet zwakker dan de mensen van nu. De volksmenners en mis leiders van toen hadden minder puike middelen dan die van nu. Een troost is misschien, dat mensen met gezond ver stand en nuchter oordeel óók over die middelen beschikken. Laten wij hopen dat ook zij in de media krachtig voor de werkelijkheid zullen blijven uitkomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim HAARLEM. De KNVB afdeling Haarlem heeft alle wedstrijden, die voor zaterdag en zondag waren vastgesteld, afgelast in verband met de gesteldheid van de velden. Over het programma van het amateurvoetbal wordt later vandaag een beslissing genomen. De kans dat er gespeeld zal worden is echter nihil. Ook het doorgaan van het betaalde (beker)pro- gramma is uiterst twijfelachtig. een onderhoud. ..Een zeer ernstige en zeer gedetailleerde discussie", aldus de diplo matieke vertegenwoordiger van de Sov jet-Unie na afloop. De Europese Gemeen schap heeft gisteren besloten haar voed selhulp aan Afghanistan voorlopig te sta ken. Het gaat om de levering van 3.000 ton graan en 300 ton melkpoeder, met een gezamenlijke waarde van 2.6 miljoen gulden. Saoedi-Arabië riep gisteren alle islami tische landen op. de moslim-rebellen in Afghanistan tc steunen in hun strijd tegen het Rode Leger. Het offensief van Russi sche troepen tegen de rebellen werd giste ren onverminderd voortgezet. Grote aan tallen Afghaanse soldaten zouden overi gens deserteren uit het Afghaanse leger en overlopen naar de kant van de opstan delingen. Zes bewegingen van opstandige rebel len in Afghanistan zijn gisteravond bij eengekomen in Pesjawar in West-Paki- stan om te praten over eenheid in het licht van de Russische interventie- in Afgha nistan. Berichten als zou in Afghanistan de nationale munt zijn vervangen door de Russische roebel, worden in Moskou „las terpraatjes" genoemd. Uit twee onverdachte bronnen is de afgelopen weken kritiek komen op borrelen over-een aantal beleidsza ken bij het werkvoorzieningsschap „De Tunnel De ambtenarenbonden A8VA en KABO vermeden harde feir ten in hun nu al enkele weken roule rende kritische nota. Meer op scherp speelt de staf in een eigen „zwart boek” gericht tot het dagelijks bestuur. Vanavond en vannacht nog af en toe regen of natte sneeuw. Morgen op klaringen en mogelijk een enkele bui. Minimumtemperaturen rond het vriespunt. Middagtemperaturen van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Matige, aan de kust mor gen weer krachtige wind uit zuidwest tot west. In ons veilinghuis bestaat nu gele genheid tot inbreng van goud, zil ver, juwelen, schilderijen, klokken, antieke meubelen en andere inte ressante verzamelaarsobjecten. Geen inbrengkosten’ SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) blo*x>(nd««IMw(9 27S/S><rv«(nl»l JSMtt DEN HAAG (ANP). De overheid gaat de vergoeding van de exploitatiekosten van scholen voor VWO, HAVO en MAVO eerlijker vefclelen. De grotere scholen wa ren door het vaste deel van de kosten in de opzet in het nadeel. De ministerraad heeft ingestemd met een nieuwe opzet, waarbij dit nadeel wordt rechtgetrokken. De exploitatiekosten worden toegere kend aan: ruimte-eenheden, leerlingental en een vast deel der kosten. Dit vaste deel, ook wel schoolbedrag genoemd, was in de oude regeling hoger dan in de nieuwe algemene formule. Aan de hand van deze formule worden de exploitatiekosten van de rijksscholen jaarlijks vastgesteld. De zo gevonden uitkomsten zijn maatstaf voor berekening van de vergoeding van het rijk aan de andere scholen: gemeente lijke en bijzondere. QOM (Reuter). Aanhangers van de twee meest vooraanstaande ayatollahs in Iran, Khomeini en Sjariat-Madari, zijn vandaag slaags geraakt in de heilige stad Qom. Volgens ooggetuigen liepen min stens tien personen verwondingen op. De gewelddadigheden braken uit toen ongeveer 5.000 aanhangers van Sjariat Madari uit het Turkssprekende Azer beidzjan een optocht wilden houden naar het graf van een bewaker van hun geeste lijke leider. Deze bewaker werd vorige maand doodgeschoten. De Azerbeidzja- ni’s werden opgewacht door ongeveer 1.500 aanhangers van ayatollah Khomei ni. Toen de gewelddadigheden zich ver spreidden tot het huis van Khomeini, vuurden leden van de Revolutionaire Gar de traangas af en schoten in de lucht om de menigte te verspreiden, aldus oogge tuigen. De aanhangers van de Sjariat-Madari eisten in spreekkoren een herziening van de nieuwe Islamitische grondwet van het land die ayatollah Khomeini oppermach tig maakte en waartegen Sjariat Madari zich verzet. De moord op de bewa ker van deze ayatollah vorigs maand gaf aanleiding tot een opstand in Tabriz waar zijn aanhangers enige tijd het plaatselijke radiostation bezetten. (Van onze IJmondredactie) SANTPOORT-NOORD. De IJmond- MTS actie voor scholen in Nicaragua, die 21 december van het vorige jaar in de IJmond en Haarlem een kleine duizend leerlingen voerden, heeft in totaal 20.718 gulden opgebracht. Aanvankelijk was het bedrag bestemd voor leermiddelen, maar via een telexbe richt verzocht het Nicaraguaanse Jeugd Rode Kruis de opbrengst te bestemmen voor de adoptie van twee scholen, de Automobile Repairs Workschool in Mana gua en de Technische Handenarbeids- school in Monimbo Massaya. De MTS in Santpoort heeft aan dit verzoek gehoor gegeven. De actie van de derde klasleerlingen, die tot doel had de bejaarden met verschil lend klusjes te helpen, is een succes ge worden. In totaal werden 300 ouderen uit de brand geholpen. DEN HAAG. Zuid-Afrika mag niet deelnemen aan de Paralympics, de Olym pische Spelen voor Gehandicapten die in juni in Arnhem worden gehouden. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit vanmorgen besloten. Hiermee schaarde het hoogste advies college in ons land zich achter het stand punt van de Tweede Kamer en het kabi net. De Zuidafrikaanse Sportbond voor Gehandicapten had een verzoek inge diend het kabinetsbesluit op te schorten. Vissoorten als zalm, forel en aal kun nen zonder bezwaar massaal worden geproduceerd in kweekvijvers aan te leggen in onze kustwateren. Een rap port van die strekking, uitgebrachf door de Stichting van de Nederland se Visserij, zal ongetwijfeld voor dei ning zorgen in visserijkringen. Vrij dagochtend was in Den Haag de overhandiging aan minister Van der Stee van Landbouw en Visserij. Groep landen vraagt DANSCENTRUM Er moet weer een dialoog ko men met de natuur. Maar de bomen in het park zijn niet wat je noemt ^kletskousen. De Afghaanse regering heeft zich tegen een debat in de V-raad verklaard, terwijl een eventuele resolutie vrijwel zeker zal worden getroffen door een veto van de Sovjet-Unie. Minister-president Van Agt zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad: „Het initiatief van de Sovjet-interventie in Af ghanistan lag in Moskou. Punt uit”. Het kabinet maakte zich „evenals zoveel ande ren in West-Europa en elders, zorgen over de Sovjet-interventie". aldus de premier. Een mogelijke boycot van de Olympische Spelen in Moskou is in de minsterraad niet aan de. orde geweest. Het zou voorba rig zijn daarover iets te zeggen, zei Van Agt. Tevens werd gisteren bekend, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Carrington, op korte termijn een be zoek zal brengen aan Pakistan. India en enkele andere landen rondom Afghani stan. om hun mening te peilen over de staatsgreep in Kaboel. Carringtons reis past in het kader van het gecoördineerde plan van de westelijke geallieerden de landen in het betrokken gebied te verzeke ren van hun steun, aldus ministeriële krin gen in Londen. Carrington zei in een verklaring de mo gelijkheid open te laten dat de Sovjet- Unie zich heeft vergist in de omvang van de ondernomen actie in Afghanistan en aanvankljk had gehoopt dat het binnen negen dagen bekeken zou zijn. Maar, zei Carrington, in dat geval heeft men de reacties van de Afghaanse bevolking en van de omringende moslimlanden onder schat. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Londen werd gisteren ontboden bij pre mier Margaret Thatcher. De ambassa deur had met haar én met lord Carrington r Spaarnwouderstraat 36

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1