P'en/sta’I I meubel |g. Koningstraat 19-21 Minder graan en technologie W Ü|E VIPLRTCIL IN FKhA Koopkracht omlaag en meer werklozen Rechtzetting 1 bij belasting het weer B8 Gasbedrijven: huishoudens J Groter aantal werknemers Hevige brand in Rotterdam waren zuinig 1NUS0 MW Oostduitse Ru 5 s er schrijver gearresteerd vandaciq: I C&a. het woord is aan... <liii agenda pagina 7 i u 5 En verder SHARP CALCULATORS Enkele buien Vis niet terug 1 (ADVERTENTIE) 70ste jaargang no. 52 pciqincs 9 4,5,6,7 f KT WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Natacha Emanuels Ziekenhuis-scholieren Hoogovenstoernooi 11 15 Achtergrond Bibliotheek Binnen- en buitenland Economie Eigenhandig.... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/strips Sport .2,3 ...13 ...23 9 Si danscentrum flE Bertrand Russell: 9 loonsom van 7,5 procent werd voorzien. De stijging van het loonaandeel in het nationaal inkomen evenaart de groei die vier jaar geleden, in 1975, voorkwam. Dit jaar wordt wel een „rampjaar” genoemd voor het bedrijfsleven. Volgens minister Albeda kan het pas begonnen jaar nog moeilijker worden, aangezien de financië le positie van veel ondernemingen in de afgelopen tijd is verslechterd en de rente last is toegenomen. ZATERDAG 5 JANUARI 1980 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Staten zullen de levering van hoogwaardige technologische produkten aan de Sovjet-Unie stopzet ten. Daarnaast zal de Ame rikaanse graanleverantie i aan de Sovjet-Unie worden beperkt tot acht miljoen tot in plaats van 25 miljoen ton zoals onlangs was overeen gekomen, nadat was geble ken dat de Russische graan oogst bijzonder slecht was. Deze twee maatregelen ma ken deel uit van een pakket van vijf sancties, dat de Amerikaanse president Ca rer vanmorgen om drie uur onze tijd in een uitzending van de Amerikaanse radio en televisie bekendmaakte. De sancties vormen het pro test van de VS tegen de Rus sische militaire interventie in Afghanistan. HiuHtna ■L ik 1 telefoon023-326063 Haarlem J Carter kondigt sancties af tegen Sovjet-Unie M I. h In Bonn demonstreerden gistermiddag honderden Afghaanse studenten voor de ambassade van de Sovjet-Unie. iJ over economie (ADVERTENTIES) Zie pagina 2. I-LEOLLIX ZITGROEPEN- I It GEDOUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 3246 50 Puin- en vuilafvoer per container Dit blijkt uit een wijziging van op de begroting die minister Andriessen van Fi nanciën gisteren heeft ingediend bij de Tweede Kamer. De uitbreiding van het personeel gaat dit jaar 53 miljoen gulden kosten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De personeelssterkte van de belastingdienst zal niet, zoals oor spronkelijk het plan was, worden vermin derd met achthonderd werknemers, maar zal worden vergroot met 131 mensen. BERLIJN (AFP). Van welingelichte zijde in West-Berlijn is vrijdagavond ver nomen dat de Oostduitse politie op 3 november de bekende Oostduitse schrij ver Manfred Bartz heeft gearresteerd we gens handelingen die de veiligheid van de staat in gevaar brengen. De regering heeft aangekondigd dat in het hele land regionale bu reau’s zullen worden opgezet, die zich speciaal gaan bezighouden met het voorkomen van misdaden en de voorlichting hierover aan het pu bliek. Het politiewerk wordt meer ge coördineerd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: i (ADVERTENTIE) .-_ZxyZDeze week leer je bij de le- jaars de Alamana. In augustus weer inschrijving. Zondagavond was ’t gezellig. Kom je morgen ook? Haarlems 1e Danscentrum, Zijlstraat 24-30 Planbureau bijzonder somber Sommige vervoerders willen snel uitbreiden in een tijd dat de econo mie heel even opleeft. De regering zou middelen mqeten hebben om dan in te grijpen, want hierdoor dreigt het gevaar van overcapaciteit. Dat stellen een aantal Benelux-eco- nomen die eind deze maand een studiedag houden in Antwerpen. Zie onze pagina'economie. Het douaneapparaat wordt versterkt met enkele tientallen nieuwe arbeids plaatsen. Een deel van de nieuwe werkne mers zal vakatures vervullen. Verder zal een aanzienlijk deel van de personeelsuit breiding worden bestemd voor de intensi vering van de controle op de belasting aanslagen. Dit past met name in het beleid om „zwart geld”, financiële middelen waarover ten onrechte geen belasting wordt betaald, op te sporen. Oorspronkelijke plannen gaven een ver mindering van het personeel met ruim achthonderd werknemers te zien. Dit was met name het gevolg van automatisering, het vervallen van werkzaamheden ten be hoeve van waterschappen, de beperking van de kinderaftrek en verbeteringen in de efficiency. Tweederde van de kosten van de nieuwe arbeidsplaatsen wordt ge financierd uit de gelden van het arbeids plaatsenplan voor de belastingdienst, ter wijl voor de rest de reserves van het ministerie zullen worden aangesproken. Bartz, die medewerker is geweest van het satirische weekblad Eulenspiegel en die teksten heeft gemaakt van zangers, was eigenlijk al sinds 1970 in ongenade bij de overheid. Hij verliet de schrijversbond omdat hij deze organisatie een te grote volgzaamheid verweet en werd daarvoor gestraft met een publikatieverbod. Hij heeft daarna met handenarbeid in zijn onderhoud moeten voorzien. De arrestatie van Bartz is gevolgd op een huiszoeking in zijn woning. Krachtens de nieuwe, verscherpte strafmaatregelen voor dissidenten in de DDR, kan Bartz veroordeeld worden tot een gevangenis straf van 1 tot 8, jaar wegens het belaste ren van de staat. ROTTERDAM (ANP) Een felle uit slaande brand heeft gisteren voor onge veer twee miljoen schade aangericht in het magazijn in de garage van een buson derneming aan de Welplaatweg in Rot terdam. Chauffeurs van het bedrijf slaagden erin tien bussen uit de garage te rijden. Daarbij raakte één chauffeur door de rook bedwelmd. Twee bussen en een per sonenauto werden door de brand ver nield. Tijdens de brand ontplofte een LPG-tank. Door de explosie werden vier mensen die naar de brand stonden te kijken tegen de grond geslagen. Ze liepen geen verwondingen op. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. overleg terug te roepen en de kwestie van „De Russische agressie jegens Afghani stan in internationale organen aan de or de te stellen”. De Canadese regering heeft de ontwikkelingshulp aan Afghanistan voorlopig stopgezet. De Canadese inte rim-premier Clark zei gisteren zich te zul len inzetten voor een veroordeling van het Russische optreden. President Zia Oel-Haq van Pakistan heeft gezegd dat zijn land het Amerikaan se aanbod om extra wapens te leveren vermoedelijk zal aanvaarden en dat de organisatie van niet-gebonden landen daarbij niet in de weg moet gaan staan. De Indiase premier Sjarang Singh daarente gen heeft zijn diepe bezorgdheid over de Amerikaanse plannen geuit. Hij vreest dat het de spanning in het gebied slechts zal vergroten. India heeft in de dertig jaar van zijn bestaan reeds driemaal oorlog gevoerd met Pakistan. IJmuider Courant I Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperaturen van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Matige wind tussen zuid en west, aan de kust nu en dan krachtig. Het feit dat de pausen nooit aan hun onfeilbaarheid twijfelen, wekt twijfels omtrent hun on feilbaarheid. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens de Vereniging van Gasbedrijven VEGIN zijn de huishou- i dingen in ons land in het afgelopen jaar i zuiniger met gas geweest dan in het jaar daarvoor. De VEGIN rekent dan niet de I extra hoeveelheid gas mee, die wegens de bijzonder koude winter werd verbruikt. Dit extra verbruik becijfert men op ge middeld 300 kubieke meter gas per huis houden. De gezinnen hebben om het huis goed warm te houden tijdens de felle kou gemiddeld 85 gulden meer aan gas moeten uitgeven. Het gasverbruik van de huishoudingen is met 7,5 procent gestegen tegenover i 1978, terwijl het gemiddeld acht procent kouder is geweest. Het gasverbruik is dus niet in dezelfde mate toegenomen als de temperatuur is gedaald. Dit leidt de VE GIN tot de conclusie dat men zuiniger met gas heeft omgesprongen. Zie ook onze pagina economie acties de deelname van zowel atleten als van toeschouwers in gevaar zullen brengen”. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanmiddag om vijf uur onze tijd bijeen in een besloten zitting om te vergaderen over de situatie in Afghanis tan. De Afghaanse ambassadeur bij de VN, Tabibi, heeft gistermiddag zijn func tie neergelegd uit protest tegen de Russi sche inmenging. (x Russische troepen hebben sinds giste ren het centrum van de nabij Iran gelegen stad Herat in handen, zo hebben Afghaan se rebellen bekend gemaakt. Het Russi sche leger zou de opstandelingen over de grens met Iran drijven. Op Schiphol kwa men gisteren reizigers uit de Afghaanse hoofdstad Kaboel aan, die een Engelstalig Afghaans dagblad bij zich hadden, waar in melding werd gemaakt van een bijna algemene amnestie voor gevangenen die (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ontwikkeling van de Nederlandse economie dit jaar wordt nog somberder dan tot dusver is aangenomen. Dit blijkt uit voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB), die minister Albe- da van Sociale Zaken vandaag heeft toegezonden aan de organisaties van werkgevers en werknemers. Oorzaak is de onverwacht grote prijsstijging van ruwe olie. Een handhaving van de koopkracht wordt volgens de berekeningen van het CPB dit jaar vrijwel ónmogelijk. De mini mumlonen zullen in het gunstigste geval gelijk blijven, maar de kans is groot dat deze een half of een heel procent dalen. De koopkracht van de modale inkomens (ruim 32.000 gulden per jaar) daalt zeker met een half procent en de inkomens boven modaal zullen zakken met twee tot drie procent. Het aantal werklozen zal dit jaar tot 225.000 kunnen komen,terwijl met een gemiddelde van 210.000 was! gerekend. De prijsstijging zal niet beperkt blijven tot 4,5 procent, maar zal oplopen tot meer dan zes procent. De inflatie zal zelfs de acht procent bereiken. Het tekort op de beta lingsbalans zal de zes procent (21/? miljard gulden) mede door de toenemende inflatie en de geringere opbrengst van de produk- tie. Alleen de inkomsten uit het aardgas, waarvan de prijzen met die van de olie zullen stijgen, bieden nog enig soelaas. De uitvoer zal dit jaar niet groter wor den, zo voorziet het planbureau. In sep tember vorig jaar werd nog rekening ge houden met een toename van de export met vier procent. Minister Albeda wijst in zijn brief met name op de verwachting van het CPB, dat het aandeel van de lonen in het nationaal inkomen zal stijgen tot 94 procent. Hierbij baseert het planbureau zich op de macro- economische verkenningen van septem ber vorig jaar, waarbij een stijging van de In het bericht „Kruiswerk onderdeel van volksverzekering” op de pagina Economie van gisteren is in de passa ge: „Daarvoor moeten zij dan wel een jaarlijkse eigen bijdrage betalen. Voor dit jaar is dat bedrag vastgesteld op 8,25.etc., bij het laatste bedrag het cijfer 1 wegvallen. Er moet derhalve sprake zijn van; „Voor dit jaar is dat bedrag vastgesteld op 81,25 gulden”. onder het bewind van de vermoorde presi dent Amin zijn gearresteerd. De voormalige premier van Israel, Ra bin, zei gisteren dat het volgende doel van de Sovjet-Unie Saoedi-Arabië zal zijn. Volgens Rabin zou Moskou in;dit land de macht willen grijpen via een binnenland se opstand of via een invasie vanuit Zuid- Jemen. De Egyptische president Sadat heeft voor de tweede maal deze week bepaalde „faciliteiten” aangeboden aan de Verenigde Staten. Het zou niet gaan om militaire bases. Anti-Russische demonstraties werden gisteren gehouden in Bonn, Washington, Kopenhagen en Dacca (Bangladesj). De Westduitse ambassadeur in Kaboel is te ruggeroepen naar Bonn voor overleg. Het Nederlandse CDA-Tweede Kamerlid Schoften heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gevraagd de Ne derlandse ambassadeur uit Moskou voor Het nationaal inkomen zal in absolute zin niet stijgen, terwijl het per inkomens trekker iets achteruit zal gaan. Daarente gen gaat de groei van de collectieve uitga ven voort. Dat betekent hogere belastin gen om deze uitgaven te kunnen dekken, waardoor de koopkracht daalt. Stijgt het reëel beschikbare loon, dan acht het plan bureau een drastische aantasting van de bedrijfsrendementen onvermijdelijk. Overigens zegt het bureau dat onder de huidige omstandigheden de cijfers alleen maar bij benadering kunnen aangeven welke kant het opgaat met onze economie. De inval van de Sovjets in Afgha nistan heeft de wereldpolitiek in be roering gebracht. Vergelijkingen met de situaties in Hongarije en Tsjecho- Slovakije worden gemaakt. Tot voor kort was velen nauwelijks bekend waar Afghanistan precies op de kaart te vinden was. Ton Nillissen geeft in Erbij een schets van het land, dat plotseling in het brandpunt van de wereld is komen te staan. Doe de vissen, die je vangt, niet terug in het water. Dat is het advies van een Duitse hengelsportjourna- list, die op eigen houtje een onder zoek heeft ingesteld naar de gevol gen van het terugzetten van gevan gen vis. Hij meent, dat het voor de visstand en de zuiverheid van het water niet best is om vissen weer de vrijheid te hergeven. Een mening, die nogal wat water zal doen opspatten bij de heren hengelaars. Naast de twee genoemde sancties kon digde Carter aan dat er voorlopig geen nieuwe consultaten in de Sovjet-Unie zul len worden geopend of bestaande zullen worden uitgebreid, dat de visserijrechten van Russische trailers in Amerikaanse wateren sterk worden ingekrompen en dat de VS militaire uitrusting, voedsel en andere hulp gaan leveren aan Pakistan, dat aan Afghanistan grenst en waarheen naar schatting vierhonderdduizend vluch telingen uit Afghanistan zijn uitgeweken. Over de Olympische Spelen die deze zo mer in Moskóu worden gehouden zei Car ter slechts, dat „voortdurende agressieve Dit komt vooral door de onvoorspelheid van de stijging van de olieprijzen. Nu de vooruitzichten voor dit jaar zo slecht zijn is een zeer strak matigingsbe- leid volgens Albeda meer dan ooit ge wenst en noodzakelijk. Hij wijst er in zijn brief aan werkgevers en werknemers op nieuw op, dat hij een loonpauze voorstaat, in welke afspraken moeten worden ge maakt voor de loonontwikkeling en de situatie op de arbeidsmarkt in het ko mend jaar. De vakcentrales FNV en CNV hebben in een eerste reactie op de brief van Albe da echter meegedeeld, dat zij willen weten waarvoor de regering zo’n adempauze precies wil gebruiken en welk beleid zij wil gaan voeren om de problemen het hoofd te bieden. Loondeskundige Drabbe van de FNV zei echter, dat het „een heel moeilijke zaak” zal zijn om een stapje terug te doen. Hij zei het ermee eens te zijn dat de zaken er zeer ongunstig voorstaan. Ook CNV-voorzitter Van der Meulen zei dat de één procent loonsverhoging die men vorige maand nog eiste, niet zonder meer verlaten zal kunnen worden. „Zulke zaken kun je nooitlangs een rekenlat becijferen. Kijk maar naar de havens en de zuivel”, aldus Van der Meulen. De Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) ziet niets in een loonpau ze, zoals minister Albeda die voorstelt, zo blijkt uit een eerste reactie. Zo’n pauze schuift de problemen alleen maar vooruit; in het komende overleg (op 10 januari, red.) moeten knopen worden doorgehakt, aldus de opvatting van de MHP. Men is van mening, dat gezien de sléchte econo mische omstandighedén „pas op de plaats” moet worden gemaakt. De werkgeversorganisatie VNO noemt de gevolgen voor onze economie „rampza lig” als de overheid het beslag op het nationale inkomen niet drastisch terug dringt. Van de „nationale verarming” van zes miljard gulden dit jaar, krijgt het bedrijfsleven er vijf miljard te dragen, aldus de werkgevers. Dit wordt onaan vaardbaar genoemd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1