I in de vishcil J en van Velsense kant gestrand door foute argumentatie mol Projectbureau maakt begin met verkeerscirculatieplan s Vloeistofwand „De Hoogenberg” na spoedig herstel weer in werking burgerlijke stand VELSEN I haven- berichten Kritiek bij Rijnland” „Overdracht afvalwaterzuivering t ijmondnieuws 99 Carillonklanken Doorzichtige decoratie liet het voortijdig afweten HENK ELSINK IN SCHOUWBURG VELSEN Lijst van geslaagden diploma visfileren 5 ZATERDAG 5 IJMOND JANUARI 19 8 0 4 y I Ontwikkelingen stagneren beleidsvisie (Van een onzer verslaggevers) Ondermaats” VELSEN. Het gemeentebe stuur van Velsen heeft het pro jectbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort opdracht gegeven om een begin te maken met een verkeerscirculatieplan. Met de voorbereiding van het plan en inventarisatie van het tra cé is een bedrag van circa 150.000 gulden gemoeid. Clausule J (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na vijf jaar touwtrekken staat overdracht van de Velsense afvalwaterzui veringsinstallatie aan „Rijn land” nog steeds volop ter dis cussie. Felle tegenstand in de commissies ruimtelijke orde ning, milieuzaken en financiën noopte het college een voorstel regelend overdracht per 1 janu ari 1980 terug te nemen. De ge bruikte argumentatie („overdracht wenselijk op finan ciële, technische en milieutech nische gronden”) moesten in ge noemde commissies, bijeen op 13 december 1979, elke overtui gingskracht. w- ('Tc ia K 1 I j 5,00 k. .l. Ma Praatgroep In buurthuis De Zand- kraai aan de Handelstraat in Heemskerk start dinsdagavond 22 januari een nieuwe praatgroep voor alleenstaanden. Thema is: „Wat betekent het voor u alleen te zijn?”. De praatgroep wordt eens per veertien dagen van acht tot tien uur 'sa- vonds gehouden en wordt begeleid door Nanne de Graaf en Loes Knoben. De kosten zijn twee gulden per avond. Voor opgave en inlichtingen bij buurthuis De Schuilhoek, Steffie Hobby, tel. 02510- 31811 en Buurthuis De Zandkraai, Tineke Feijen, telefoon 02510-32549. jr ir GEBOREN: E. J. M. Hensen-Gorisse, d., IJmuiden; J. van Waveren-van Heijnin- gen, d., IJmuiden; J. de Boer-Groen, d„ IJmuiden; A. D. Mol-Kobs, d., IJmuiden; A. C. A. van Ravensteijn-Hes, z„ IJmui den; F. M. Bosgra-Hoogzaad, z„ Driehuis; W. Westra-de Weers, 2x z„ Santpoort; H. Karateke-Erdik, z„ IJmuiden; Y. de Haas- Smit, d., IJmuiden; A. E. Krab-de Waal, IJmuiden; J. J. Zwanenburg-Jansen, z., IJmuiden; C. J. van Velzen-Stoop, z„ IJ muiden; S. M. El Bachiri-Hoogeboom, z., IJmuiden; H. A. Bontenbal-van der Schee, d., IJmuiden; J. A. M. El Golli-Weijers, d., IJmuiden; M. Boon-Agtereek, z„ Sant poort; M. F. Ruiten-Schouten, d., IJmui den; A. W. M. Kops-Vogelaar, z„ IJmui den; A. E. van den Boogaard-Algera, d„ Velsen-Zuid. GEHUWD: A. van Kan-M. J. van Alten, Heerhugowaard; J. Jansen-M. J. Konijn, IJmuiden; J. W. Meijboom-B. van der Zwet Slotemaker, IJmuiden; H. G. Kok-C. C. M. van Zunderen, Alkmaar; M. J. M. Een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het planbureau, gemeen telijke diensten en secretarieafdelingen heeft uit een eerste oriëntatie reeds erva- Een belemmering bij het definitief vaststellen van het plan zijn ontwikke lingen zoals die in de loop van de komen de tien jaren te verwachten zijn. Daarbij dient te worden gedacht aan de ontslui ting van het woongebied Velserbroek, de ontwikkeling van het plan Zeebad en de plannen die er bestaan tot het verleven digen van het centrumgebied van IJmui den, welke plannen een mogelijke herzie ning van de huidige inrichting van het stadscentrum tot gevolg kunnen hebben. „Een uitermate slecht onderbouwd voorstel. Voor overdracht, al of niet op korte termijn, is het juridische aspect geheel ten onrechte opzij geschoven. Juist op deze kant van de zaak („onver mijdelijkheid, zeker op de lange duur”) staat de voorgestelde transactie sterk”. Adjunct-directeur A. M. de Rijk van Openbare Werken laat met die korte kwalificatie bitter weinig heel van het voorstel dat in de bewuste commissies juist om de wèl gehanteerde motieven bakzeil haalde. In de commissies financiën, ruimtelij ke ordening en milieuzaken was het CDA-raadslid H. van der Werff op 13 december met een kostenvergelijking vertolker van het overheersende stand punt. Een eigen cijfersommetje geeft bij afwijzing van de overdracht dan wel uitstel een voordelig verschil van circa acht ton per kalenderjaar. Voorlopige instandhouding van de uit 1940 dateren de (en dus verouderde) zuiveringsappa- ratuur aan de Oude Pontweg wordt voor die vergelijking als uitgangspunt geno men. Van der Werff en andere commis sieleden lieten daarnaast van voorge spiegelde technische en milieutechni sche verbeteringen geen spaan heel. Het Velsense college gaat komende week op nieuw met „Rijnland” rond de tafel. Het overleg kabbelt verder over een materie die tot voor kort in kannen en kruiken leek. Na de felle tegenstand binnen de commissies ligt de slepende beheers kwestie weer min of meer open. Het gewraakte voorstel wordt merk waardig genoeg door voor- en tegenstan- Imming-L. B. Willemsen, IJmuiden; H. Haan-A. Bus, Santpoort; L. Dekker-J. T. Zwart, Egmond aan Zee; A. Dubbelaar-R. Dijkema, IJmuiden; W. P. Rijnders-B. Foekens, Velsen-Noord; H. Ellens-P. J. Mulder, Berkel en Rodenrijs. OVERLEDEN: H. van Riet, 82 jaar. We duwe van W. van den Ende, Santpoort; H. H. Raspoort, 74 jaar, echtgenoot van T. Leijen, IJmuiden; T. Eisma, 77 jaar, wedu we van S. de Jong, IJmuiden; G. J. IJ. Zegwaard, 90 jaar, echtgenoot van S. E. C. 'van Duijker, IJmuiden; A. Buis, 85 jaar, weduwe van H. Vuil, IJmuiden; H. W. Tollenaar, 80 jaar, weduwe van J. Schuur- beque Boeije, ’s-Gravenhage; A. A. van Doorn, 89 jaar, weduwe van J. J. Eliveld, IJmuiden; J. Klein, 69 jaar, echtgenoot van: J. de Kloe, IJmuiden; A. Ras, 78 jaar, echtgenoot van E. Bakker, IJmuiden; J. W. Sloos, 59 jaar, echtgenoot van A. van Lunnenburg, Santpoort; K. H. van Wer ven, 75 jaar, echtgenote van A. A. van der Leer, Driehuis; B. Cramer, 76 jaar, echtge noot van W. L. J. Mansvelder, IJmuiden; J. A. Nederkoorn, 70 jaar, weduwenaar van A. M. Heeremans, IJmuiden; H. J. Bosschert. 46, echtgenoot van R. J. Brug man, Utrecht; H. P. Stolp, 69 jaar, weduwe van J. P. Markhorst, IJmuiden; S. de Bak, 48 jaar, IJmuiden; P. Kok, 73 jaar, IJmui den; A. J. Hoekstra, 64 jaar, Santpoort; R. Strijker, 84 jaar, weduwnaar van J. H. Smorenburg, IJmuiden; C. Verzijde, 89 jaar, weduwe van P. A. van Kroonenburg, Driehuis; A. Glas 83 jaar, weduwe van D. H. van de Velde, IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Opstijgende luchtbellet jes binnen met een blauwe vloeistof ge vulde raampanelen moeten binnenkort in het IJmuidense zwembad De Hooge- berg weer een levendig effect geven. Eén van de dertien panelen die hier vorig jaar als „kunstwerk” gemonteerd zijn tussen entree en binnentuin lekte als een zeef. De makkers, het Amsterdamse kunste naarsduo Theo Botschuyver en Jeffrey Shaw, moesten de glaswand na constate ring van het hinderlijk mankement ij lings weer uit elkaar schroeven. Het lek kende paneel wordt nog deze maand door een nieuw wél hermetisch sluitend exem plaar vervangen. In één drukte door wordt bij die gelegenheid de gebruikte vloeistof voorzien van een ander beter kleurmiddel: kopersulfaat. risico’s van vernieling dan wel binnen) en de prijs. Plaatsing buiten bracht door de dan noodzakelijke stalen versteviging ex tra kosten met zich mee. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Dinsdag 8 en woensdag 9 januari treedt Henk Elsink met zijn nieu we one-man-show op in de Stadsschouw burg Velsen. deel was volgens het zwembadpersoneel dat de wand na inschakeling een tikkend geluid gaf. Voor even een leuk effect, maar ronduit storend indien men er uren lang mee werd geconfronteerd. Theo Bot schuyver zal zien of ook dit op korte termijn kan worden verholpen. m- er- >ort jen igs- jue ■ge- is is 5,90 5,85 5,00 3,70 3,00 3,80 rk. ird :tie 380 er- te de sin- lar- Hamers, D. A. Bakker, E. Sijkhuizen, K. Keus, A. E. van Koot, J. M. L. Noordzij, A. A. J. Weeda, J. Vogel, allen woonach tig in IJmuiden. Andere geslaagden in deze categorie: C. van Arenthals, Alk maar; J. J. Duk, Zandvoort; H. Wild schut jr., Amsterdam; C. P. Nan, Bever wijk. R. Oort, Heemskerk, H. Koops, Haarlem en tenslotte de heer R. J. van Hooff afkomstig uit Santpoort. De cursus visfileren trekt hoofdzake lijk deelnemers uit de visverwerkende industrie en ook de groothandel en de tailhandel in vis. Onderdelen zijn strip pen, fileren en het verder panklaar ma ken van visprodukten. In verband met stijgende belangstelling voor gefileerde vis bij het publiek geniet de fileercursus een toenemende belangstelling. Nog de ze maand begint een nieuwe cursus. Van de zijde van het gemeentebestuur heeft men zich terdege georiënteerd op de tweeledige aspecten die medebepalend zijn voor het profiel van het verkeerscir culatieplan. Het zou mogelijk aan te bevelen zijn geweest eerst een beleidsrichting te bepa len en daarna een studieopdracht aan Dwars, Heederik en Verhey te geven in het kader van het verkeerscirculatieplan. Daarin zou, volgens het gemeentebestuur, echter het gevaar hebben gescholen dat de meest dringende verkeersvoorzienin- gen incidenteel en ongecoördineerd zou den worden aangepakt. Een situatie die men wil vermijden ómdat met een derge lijke aanpak beslissingen kunnen worden genomen die later niet in het verkeerscir culatieplan blijken te passen. Omgekeerd kunnen college en raad bij het nemen van beleidsbeslissingen betref fende Zeebad, Velserbroek en stadscen trum gebruik maken van gegevens die in Nieuwjaarsbijeenkomst. De Adelbert- vereniging Kennemerland belegt op dins dag 8 januari de traditionele nieuwjaars bijeenkomst in het informatiecentrum van Spaamberg, Wüstelaan 80 in Sant poort. Het Haarlems Kamerkoor is afge huurd ter muzikale opluistering. Aanvang acht uur. ren dat het bijzonder moeilijk wordt doel stellingen en uitgangspunten te formule ren op grond waarvan een definitieve opdracht zou kunnen worden samenge steld. Naast de plaatselijke zich wijzigen de omstandigheden, is men gehouden aan de algemeen geldende doelstellingen zoals die zijn vastgelegd in de richtlijnen van de minister van Verkeer en Waterstaat. VELSEN. Aan de School voor Vis serij en Scheepvaart in IJmuiden be haalden vorige maand 33 cursisten het diploma visfileren na een (avond)oplei- ding die drie maanden in beslag nam. Geslaagden gerangschikt naar woon plaats: Dames:. A. H. Dijk, E. L. de Jongh, G. B. Noordzij-Jansonius, A. A. Vogel-Postema, M. van der Wint, M. J. van Pieterman, B. V. M. van der Zee, allen te IJmuiden; en M. J. M. Springer, woonachtig in Beverwijk. Examenuit- slagen heren: C. Ebbinge, B. van Eg mond, C. J. Jansen, W. de Jong, A. Krab, C. de Jong, R. Mackaay, C. M. van de Ree, F. J. Verhagen, J. A. van der Zee. P. Aanvankelijk werkte de versiering na plaatsing tot ieders tevredenheid. Een na- Extra kosten zijn met de reparatie en het opnieuw bijvullen niet gemoeid. Het kunstobjekt is officieel nog niet opgele verd. Nog te verrichten werkzaamheden vallen derhalve binnen de garantieter mijn. Het bedrag van vijftigduizend gul den (1 procent van de bouwsom) was in de bouwbegroting al voor dit doel gereser veerd. En daar komt geen cent bovenop nu het met de werking van het kijkobject zo tegenloopt. De raampanelen werden vorig jaar au gustus door beide kunstenaars aange bracht. Ruim een half jaar na opening van dit overdekte bad. De commissie beelden de kunst van de gemeente en de makers konden het niet direct eens worden over de situering (tegen de buitenmuur, met ije, ng, ies- irte pr. I, 1 ine ren da- ine tel- ger t 4 ael/ tel net i ere lur. bu- sen Provinciale Staten van Noord-Bra- bant trachten via een hiervoor bruikba re clausule in de Waterstaats wet de Cuijkse zuiveringsinstallatie (aan te merken als waterstaatswerk) alsnog in handen te krijgen. Bij wanbeheer, vol gens B. en W. voor Cuijk niet van toepas sing, bestaat daarvoor inderdaad de ders (van overdracht) aan alle kanten gekraakt. Het college krijgt uit eigen ambtelijke achterban en van de kant van „Rijnland” de zwartepiet toe gespeeld. Woordvoerders van de in Lei den gevestigde waterschapsinstantie spreken van „een goede zaak die op een beslist ondermaatse wijze verkocht is en derhalve onnodig schipbreuk leed”. De schoen wringt volgens betrokkenen van beide partijen bij het punt „juridische haalbaarheid” van een voortgezette Vel sense zuiveringstaak zoals die in het bewuste gemeenteblad uit de doeken wordt gedaan. Centraal staat in het inlei dende betoog een kansberekening voor de Noordbrabantse gemeente Cuijk (aan de Maas) die in een met Velsen vergelijk bare situatie verkeert. Door de afdeling rechtsspraak van de Raad van State kreeg Cuijk het gelijk aan zijn kant in In zijn nieuwe show worden de in „Tot en met nu” en „Theater Thuis” uitgezet te lijnen gecontinueerd. Dat betekent we derom een origineel gemonteerde collage van gevoelige chansons, komische type ringen en sprankelende conférences. Voor de muzikale begeleiding zorgt een combo bestaande uit Helmig van der Vegt, Erik Raayman, Machiel Scholder en Martin Dijst. Aanvang van de shows 20.15 uur en inlichtingen over de kaartverkoop zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 02550-15743/15789. Besommingen waren: HD 16 HD 67 10.200,-, KW 77 ƒ4.200,-, KW 141 13.700,-, KW 167 ƒ27.400,-, KW 173 ƒ3.600,-, UK 135 UK 145 1.500,-, UK 234 5.600,-, UK 208 UK 228 19.500,-, VD 19 VD 73 6:200,-, VD 20 YE 25 5.800,-, VD 54 VD 77 16.100,-, WR 32 WR 74 1.350,-, WR 54 WR 70 1.875,-, WR 76 WR 66 1.050,-, IJM 19 2.070,-, IJM 154 18.000,-, 5 Texelaars en 4 Goede- reders besomden 150.000,-. Donderdag aangekomen: Stirling Rock, Cont Plat, IJmuiden; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; Pluto, Tananger, IJmuiden; A.C. Crosby, Wilmington, Velsen; Mount Pelion, Kirkenes; Inayama, Narvik, IJ muiden; Stephan Khalturin, Boulogne; Egard Jae 2, Emden, IJmuiden; Marsman, Gonfreville; Hove, Bremen, IJmuiden; Birte Ritscher, Hamburg; Clio, Mantyluo- to; Ebio, Hamburg, IJmuiden; Pacific Ri ver, Figueira da Foz, Velsen; Itanaga, Rotterdam; Bondoukou, Rotterdam; Stor- fosna, Rotterdam; Radiant Venture, Straitts. Donderdag vertrokken: Hand Loong, Liverpool; Sierra Aroma, Lagos; Hugo Brinkman, Rochester, IJmuiden; Tsanga- ris, Key West; Pergo, Londonderry, IJ muiden; Titan Service, Cont Plat, IJmui den; Grumant, Gdansk; Sir William Wal ker, Shoreham; Farness, Hamburg; Aril, Terneuzen; Hartebeest, Cont Plat, Velsen; Vasiliy Polenov, Klaipeda, IJmuiden; Or- la, Kolobrezg, IJmuiden; Subro Viking. Vrijdag aangekomen: Wib, Boston; Es sex Shore, Cont Plat, IJmuiden; Spring buck, Cont Plat, Velsen. Vrijdag vertrokken: Essex Shore, Cont Plat, IJmuiden; Steindamm, Trondheim. wettelijke ruimte. De hogere overheid in dit geval het ministerie talmt met een beslissing. Voor B. en W. van Velsen réden om op een voor Cuijk positieve uitslag te hopen. Voor de vrije keus waarvan het bewuste gemeenteblad rept, biedt de situatie, alweer volgens De Rijk, onvoldoende grond. „De uit 1970 daterende Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren en daaraan gekoppelde uitvoeringsbesluiten blijft ook voor Velsen een keihard gegeven. Bij een gunstige uitslag voor Cuijk, waarin ik overigens niet geloof, tornt de bewindsman onder geen beding aan de wettelijk gestelde regels. De nadruk op juist dat punt en niet een uitweiding over mogelijke technische en finan ciële voordelen van overdracht had de Velsense raadsleden vorige maand over de streep kunnen halen.” (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 1645 kg. tong; 26 kisten tarbot en griet; 1441 kisten kabeljauw; 4 kisten schelvis; 620 kisten wijting; 284 kisten schol; 202 kisten schar en 75 kisten varia. Prijzen in guldens: Per 1 kg.: tarbot 32,80-32,33, grote tong 21,27-19,24, groot- middel tong 23,40-21,01, kleinmiddel tong 24,22-22,47, tong één 24,22-21,41, tong twee 19,34-18,37. Per 40 kg.: tarbot 1010-640, griet 584-412, kabeljauw één 180-162, kabeljauw twee 156-120, kabeljauw drie 138-118, kabel jauw vier 126-110, kabeljauw vijf 114-84, schelvis vier 220-172, schol één 142-90, schol twee 160-114, schol drie 144-106, schol vier 122-96, wijting drie 100-56, schar 108-61, tongschar 288-268, bot 38-32, kuit 86-52. VELSEN. Beiaardier H. de Ligt speelt zaterdag van vier tot vijf uur de volgende melodieën op het carillon van het gemeentehuis te IJmuiden. 1. Carillon, G. F. Handel; 2. Drie Neder landse volksliedjes: a. ’t Ros Beijaard, b. Er was een sneeuwwit vogeltje, c. Te Kiel- drecht, Kees van Eersel; 3. Impromptu over „Wie dat zich zelfs verheft tenet”, Willem Créman; 4. Improvisatie, Hein de Ligt; 5. Ballade voor beiaard, Willem Cré man; 6. Drie Engelse volksliedjes: a. Pack up your troubles, b. Beautiful dreamer, c. Jingle bells; 7. Toreadorsmars uit „Car men”, Georges Bizet; 8. Sonate No. Ill, Valentin Nicolai. De rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Oude Pontweg in Velsen-Zuid De beOeerssituatie (al of niet overdracht) staat op dit moment weer volop ter discussie. een nog lopend conflict rond toekenning van een ministeriële bijdrage voor een zelf nieuw te bouwen zuiveringsinstalla tie. Belangrijk in die procedure is wel licht voor Velsen de waarde („al of niet verbindend”) toe te kennen aan een pro vinciale verordening waarin kwaliteits beheer over het oppervlaktewater aan de provincie Noord-Brabant wordt voor behouden. Het „kunstwerk" in De Hoogeberg waaraan zwembadbezoekers tot nu toe bitter weinig plezier beleefden. het kader van de studie inzake het ver keerscirculatieplan ter beschikking komen. Het activiteitenschema is opgebouwd uit vier fasen, te weten planvoorbereiding (beleidsuitspraken, analyse bestaande plannen, beleidsdoelstellingen, le interim- rapport), probleeminventarisatie (ver- keers- en bijstelling doelstellingen en uit gangspunten, 2e interimrapport, inspraak bevolking), planvorming en de uitwer king. Teneinde de vicieuze cirkel, waarin men dreigt te geraken, te doorbreken komt het het gemeentebestuur wenselijk voor het genoemde projectbureau een begin te la ten maken met de eerste twee fasen van het activiteitenschema. Bij de opdracht zal het projectbureau er op gewezen wor den dat het bij de vervulling van zijn opdracht gehouden is aan verschillende uitgangspunten. Genoemd worden de mi nisteriële algemene richtlijnen, de in het collegeprogram van Velsen aangegeven prioriteiten en de knelpunten zoals die staan in een notitie van de dienst openba re werken en groenvoorziening van 7 no vember 1978. Verder zal, het projectbu reau het college terzijde moeten staan bij het formuleren van de zogenoemde addi tionele doelstellingen die als richtsnoer moeten dienen bij de verdere uitwerking van het verkeerscirculatieplan. L'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5