DEBAT V-RAAD TOT VANMIDDAG VERDAAGD SPORTIEF CARTER IN GESPREK MET WALDHEIM: Indira Gandhi Tito verlaat ziekenhuis President raad Sicilië vermoord het weer Bedrijf bezet in Rotterdam lö moeten weg voor jonge collega’s” op weg naar overwinning b i. „Oudere grafici Demonstratie Nepalezen k vandaag: 'n AANRIJDING? het woord is aan... H GLAZEN OPEN DAKEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pagina A I* Tegen boycot Om het vriespunt MAANDAG 7 JANUARI 1980 70ste jaargang no. 53 sn voor 100% wollen kousen en sokken Hans Küng: pagina's F cApeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/NEW YORK. Evenals zaterdag heeft het of ficiële Russische partijorgaan Pravda Pakistan vandaag ern stig gewaarschuwd niet toe te staan dat zich vanaf zijn grondgebied een „imperialisti sche agressie tegen Afghanis tan” ontwikkelt. Deelname aan dergelijke avonturen, al dus het blad van de Commu nistische Partij, druist in tegen het belang van het Pakistaan se volk en de beginselen van goede-nabuurschap. Beurs8 Binnen- en buitenland2,3 Kunst7 Plaatselijk nieuws4,5 Radio en televisie/Strips9 Sport11,12,13,15,17 Weerrapporten2 WpL Moskou waarschuwt VS houden vast aan sancties tegen Iran (Van onze redactie buitenland) kandidatenlijst van titel (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: percent. De geringe opkomst is toege schreven aan hevige kou in het noorden en apathie onder veel kiezers over de politieke malaise van de afgelopen tijd. In de staat Oettar Pradesh deed de politie gisteren aanvallen op een serie dorpen om duizenden leden van de kaste der onaanraakbaren te bevrijden. Deze werden door Hindoes van hogere kasten gevangen gehouden om te voorkomen dat zij hun stem zouden uitbrengen. Mevrouw Gandhi is zichtbaar verheugd over het resultaat tot nu toe van de Indiase parlementsverkiezingen. Haar partij zal waarschijnlijk een absolute meerderheid behalen. Waldheim had Carter gezegd dat econo mische boycotmaatregelen waarschijnlijk weinig effect zullen hebben. De gijzeling in Teheran kan volgens hem nog wel weken of zelfs maanden duren. Tijdens een twee uur durend onderhoud wees Carter gisteravond een voorstel af dat Waldheim uit Iran had meegebracht en waarjn wordt gevraagd om een inter nationaal onderzoek naar de gedragingen van de verdreven sjah. Als tot een derge lijk onderzoek wordt besloten zouden de Amerikanen in de bezette ambassade worden vrijgelaten. Carter is niet tegen de oprichting van een internationaal forum ROME. De vooraanstaande Italiaan se politicus Santi Mataretta is gisteren in zijn auto doodgeschoten in de Siciliaanse hoofdstad Palermo. Hij was president van de raad van het autonome Italiaanse ge west Sicilië en lid van de christendemo cratische partij. Waldheim brengt vandaag de Verenigde Naties verslag uit over zijn reis naar Iran. Op 31 december nam de Veiligheidsraad van de VN resoluties aan, waarin econo mische sancties tegen Iran worden aange- kondigd als Waldheim in Teheran bot zou vangen. Zoals bekend is de secretaris generaal er niet in geslaagd de impasse rond de gijzeling in de VS-ambassade te doorbreken. Bij ongeregeldheden in verschillende Iraanse steden zijn in het weekeinde zeker vijftig mensen om het leven gekomen. Het betrof botsingen tussen voor- en tegen standers van geestelijk leider Khomeini. Er zouden zeker 250 mensen gewond zijn geraakt. Een oproep van ayatollah Sjariat Madari het verzet tegen Khomeini te sta ken sorteerde geen effect. In de stad Isfahan is gisteren het hoofd van de islamitische revolutionaire comités dat klachten over het sjah-regiem behan delt, maar vindt dat pas tot de instelling van een dergelijk orgaan kan worden be sloten als de Iraanse studenten hun actie in Teheran beëindigen en hun gevange nen vrijlaten. den de Russen intussen steeds meer de overhand krijgen, ondanks geschatte tota le verliezen tot dusver van rond 9000 man. In een verklaring van persbureau TASS werd voorts gezegd, dat het besluit van Washington te korten op de graanleveran- ties aan de Sovjet-Unie een „hopeloze onderneming” is, die niet van invloed zal zijn op het Russische buitenlandse beleid. militaire hulp. Egypte gelastte Moskou gisteren tot „een drastische inkrimping” van de Russische diplomatieke missie in Cairo over te gaan. De taal van Carter in de toespraak waar mee deze sancties tegen Moskou aankon- digde, ademde volgens het Kremlin de geest van de koude oorlog. IJmuider Courant Barteljorisstraat 30 Haarlem, tel. 315846 Haarlems gezelligste winkelstraat WASHINGTON/TEHERAN. De Verenigde Staten blijven aandringen op economische sancties tegen Iran zolang de Amerikanen in de VS-am bassade in de Iraanse hoofdstad Te heran niet zijn vrijgelaten. De Ameri kaanse president Carter heeft dit ver klaard tegenover secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties. Wij zijn allen zoekende, wij po gen door te dringen in de gehei men van ons leven, er moeten toch zoekers voorop lopen, is dat niet een menselijk recht? o oo CO I 9 De tweede dag van het Nederlands kampioenschap schaatsen had voor het echtpaar Valentijn een drama tisch verloop. Haitske Valentijn-Pijl- man verspeelde haar kansen op een goede eindklassering door op de 1000 meter onderuit te gaan. Ze kwam hard in aanraking met de stro balen en bleef gedesillusioneerd lig gen. Op een deur- een brancard was niet snel genoeg voorhanden - werd ze afgevoerd (foto). Voor de zeker heid werden in een ziekenhuis foto's genomen, waaruit bleek, dat ze slechts een bloeduitstoring had op gelopen. Haar echtgenoot Jos onder ging hetzelfde lot. Hij gleed eveneens op de 1000 meter onderuit en tuimel de daardoor uit de top van het klas sement. Verder in onze bijlage Spor tief: Naties heeft zijn debat over de Russische interventie in Afghanistan verdaagd tot vanmiddag half vijf onze tijd, nadat gis teravond de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Donald McHenry, een felle speech had gehouden, welke uitmondde in de Amerikaanse eis tot terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan. „De Russische argumenten, die de inva sie in Afghanistan moeten rechtvaardi gen, zijn een belediging voor de intelligen tie van de wereldgemeenschap”, aldus McHenry, die reageerde op de verklaring vun de Russische VN-ambassadeur Oleg Trojanovski dat de Sovjet-Unie door Af ghanistan om militaire hulp was ge vraagd. „U vraagt ons toch niet te geloven dat president Amin om zijn eigen val en eigen executie heeft verzocht?”, aldus McHenry. De resolutie, waarin terugtrekking van alle vreemde troepen uit Afghanistan werd geëist, was opgesteld door de niet- gebonden landen Bangladesj, Zambia, Ni ger en de Philippijnen. De Sovjet-Unie wordt niet met name genoemd, maar de Russische ambassadeur bij de VN heeft al laten weten dat hij zijn veto zal uitspre ken, wanneer de resolutie officieel wordt ingediend. Voor de Russische ambassade in Den Haag werd zaterdag gedemonstreerd door ruim honderd Turken tegen de interventie van de Sovjet-Unie in Afghanistan. AMeAtMPÓTRAAT 10 BEVtRWJK TEL0L5I0-11531. WtNÜCtMUMC 7« AMW&RtWt 1R.O1O-95183I Direct na de moord werd de verant woordelijkheid door neofascisten op geëist. Zij zeiden in een anoniem telefoon tje met een Italiaanse krant, dat de aan slag een vergelding was voor de dood van twee neofascisten twee jaar geleden in Rome. Later werd de verantwoordelijk heid ook opgeëist door de extreem-linkse organisaties Prima Linea en Rode Briga des. De Siciliaanse politie neemt echter aan, dat de moord het werk is van de mafia. ROTTERDAM (ANP). De veertig chauffeurs en leden van het onderhouds personeel van het Rotterdamse truck ver huurbedrijf HACO in Rotterdam hebben vanmorgen hun bedrijf bezet. Zij willen voorkomen dat het bedrijf, dat inmiddels faillissement heeft aangevraagd, wordt leeggehaald door schuldeisers. Ook eisen zij inzage in de boekhouding, die volgens een woordvoerder van de Ver- voersbonden FNV wordt bewaard in manden en schoenendozen. De bonden steunen de bezetting. Of de twintig man kantoorpersoneel van het bedrijf zich zou den aansluiten bij de actie was vanmor gen nog niet bekend. Anderzijds werd gisteren door bronnen van het verzet melding gemaakt van Af ghaanse legertroepen, die zich aan de zij de van het verzet schaarden. De totale sterkte van Russische strijdkrachten in Afghanistan zouden gisteren dichtbij 80.000 man zijn gekomen. In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad beraadde president Zia Ul-haq zich giste ren met zijn voomaaamste militaire advi seurs over een Amerikaans aanbod van PAGINA 1 Olympische schaatsers telt dertien namen. PAGINA 2: Recordmoyenne, maar geen voor biljarter Piet Vet. PAGINA 3: Hockeyers geven voorsprong prijs tegen Westduitsers. PAGINA 4: Herstelde Danny Lensen scoort twee keer voor Haarlem tegen KHFC. PAGINA 5: Jeugdige Rico Boot verrast titelver dediger bij tafeltenniskampioen- schap van Kennemerland. Leiders van het Olympische Comité van de Verenigde Sta ten hebben zich opnieuw uit gesproken tegen een eventue le Amerikaanse boycot van de Spelen in Moskou. Don Miller, de directeur van het Olympische Comité van de Verenigde Saten, zei dat met een dergelijke stap niemand gediend is. „Een boycot", stelde Miller, „kan niet alleen gevolgen hebben voor de win terspelen van Lake Placid, maar ook voor de volgende zomerspelen in 1984 in Los Angeles. Het kan zelfs leiden tot de vernietiging van de mo derne Olympische Spelen. Een boycot zou ook ons zelf kunnen treffen. Wij straffen daarmee ook onze eigen sportmensen, die wij niet als pionnen mogen laten gebrui ken in het spel der politici". UTRECHT (ANP). Alle werknemers in de grafische industrie die ouder zijn dan 65 jaar moeten hun plaats ontruimen voor jongere collega’s. Dit is een dwingen de eis van de grafische bonden bij de komende CAO-onderhandelingen. Er zal over deze eis dus niet kunnen worden onderhandeld. Een woordvoerder van de Algemene Nederlandse Grafische Bond zei vanmorgen, dat er weinig 65- plussers zijn in de grafische industrie. Andere eisen van de grafische bonden zijn: uitbreiding van de regeling voor ver vroegd uittreden (VUT) tot 62-jarigen en vermindering van de werkweek met vijf kwartier. Met het begin van de CAO- onderhandelingen wordt gewacht tot re gering, werkgevers en werknemers hun gesprek over de arbeidsvoorwaarden dit jaar, dat donderdag begint, achter de rug hebben. Moskou heeft gisteren verklaard niet te zullen buigen voor de „overigens tot mis lukken gedoemde” druk van president Carter om Afghanistan te verlaten. Het Kremlin waarschuwde via partijblad Pravda en persbureau TASS voor de mo gelijkheid van een militair bondgenoot schap tussen China en de VS, juist op het moment dat de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, bij het begin van zijn bezoek aan Peking verklaarde, dat- „de VS en China hun gemeenschappelijke belangen zouden moeten kunnen verdedi gen door hun acties op het gebied van defensie en diplomatie op elkaar aan te laten sluiten”. Saoedi-Arabië heeft intussen bekendge maakt de Olympische Spelen in Moskou te zullen boycotten. Het is niet uitgesloten dat andere, anti-communistische Golf-sta- ten dit voorbeeld zullen volgen. In Tehe ran werd het afgelopen weekeinde de be zetting van de Afghaanse ambassade door een groep Afghanen beëindigd door revo lutionaire gardisten. De strijd tegen Rus sische troepen ging in en buiten Afghanis tan in het weekeinde met wisselend succes door. Bij gevechten om bepaalde steden zou- BELGRADO (Reuter). Het Joegosla vische staatshoofd Tito heeft zaterdag het ziekenhuis verlaten, waarin hij donder dag was opgenomen voor een onderzoek van de bloedvaten in zijn benen, zo is officieel meegedeeld. Volgens de behandelende artsen zal de 87-jarige president, ondanks het ontslag uit het ziekenhuis nog wel enige tijd inten sief behandeld moeten worden. Verdere bijzonderheden hierover werden niet ge geven. Vrijdag werd in welingelichte krin gen vernomen dat Tito opgenomen was in verband met spataderen. Hieraan werd toegevoegd dat zijn gezondheid over het algemeen nog goed is. KATMANDOE (AFP). Dertigduizend Nepalezen hebben gisteren in Katmandoe gedemonstreerd tegen het regime van ko- ning Birendra. Het Nepalees congres, de belangrijkste oppositiegroepering in Ne pal, had tot deze manifestatie opgeroepen. De betogers eisten vrijlating van alle poli tieke gevangenen, amnestie voor politieke ballingen en herstel van de democratie. Sinds 1972 wordt Nepal geregeerd door het systeem „Panchayat”, een stelsel van plaatselijke parlementen met daarboven een nationale raadgevende vergadering. De totale leiding is in handen van koning Birendra. Alle politieke partijen zijn ver boden. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF iTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 NEW DELHI. De Congres I-partij van mevrouw Indira Gandhi zal waar schijnlijk een absolute meerderheid ver werven in het parlement van India. Toen 104 van de 544 zetels waren verdeeld had haar partij 77 zetels. De Janata-partij had 7 zetels verworven, de Lok Dal 2 en ande re partijen 2 of minder. In de meeste andere kiesdistricten waar gisteren het stemmen begon, leidde me vrouw Gandhi. Waarnemers concludeer den daaruit dat zij zelfs een tweederde meerderheid zou kunnen behalen. De I einduitslag wordt morgen verwacht. Mevrouw Gandhi heeft drie jaar in de I oppositie gezeten. De voormalige premier I kreeg tijdens deze periode te maken met I veel kritiek op excessen tijdens de door I haar uitgeroepen noodtoestand. Er wer- I den onder meer processen tegen haar I aangespannen. I In een langdurige verkiezingscampagne I van vier maanden heeft mevrouw Gandhi I de voormalige Janata-regering gehekeld I voor het verslechteren van de veiligheids- I situatie en de economische omstandig- I heden. Maar ongeveer de helft van de 360 mil- joen stemgerechtigde Indiërs is naar het stemlokaal gegaan. In 1977 verscheen 60 Pakistan opnieuw De Pravda spreekt van de inrichting in Pakistan van „bases van de Afghaanse reactie”, met steun van China en de Ver enigde Staten. Zaterdag meldde de Prav da, dat het voor Pakistan nog niet te laat is zijn inmenging in de Afghaanse aangele genheden te staken, „maar de tijd dringt wel”. De Veiligheidsraad van de Verenigde vermoord. De moord volgt na wekenlange onrust in Isfahan over de comités die volgens velen te veel macht hebben. Een officieus revolutionair tribunaal heeft twee handelaren in verdovende mid delen en twee prostituées ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Sinds de omwen teling in februari vorig jaar zijn ongeveer 700 mensen terechtgesteld. De Iraanse presidentskandidaat Darius Foruhar is zaterdag aan een moordaan slag ontsnapt tijdens een bezoek aan de bezette VS-ambassade in Teheran. Onbe kenden hadden op Foruhar geschoten. De Iraanse minister Gotbzadeh heeft de eis van de ambassade-bezetters verwor pen de Amerikaanse zaakgelastigde Lain- gen aan hen uit te leveren. Laingen zit vast in het Iraanse ministerie van Buitenland se Zaken. In Teheran hebben naar schatting een miljoen mensen hun steun betuigd aan geestelijk leider Khomeini. Aan een de monstratie met hetzelfde karakter in de heilige stad Qom werd door enkele tien duizenden belangstellenden deelge nomen. Veel bewolking en mogelijk wat re- I gen of sneeuw. In de nacht en och- tend plaatselijk mist. Temperatuur om het vriespunt. Matige noordoos- p ten wind.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1