Pastorale raad Utrecht: Goudzwaard dreigt uit CDA te gaan F 1 t y Reactie op sombere vooruitzichten Groter tekort reisbalans VVD: paar miljard extra bezuinigen V t( Man bekent brand in Rotterdam te Drie doden in FNV wil meer E b Werksituatie op gifschip krijgt felle kritiek voorzieningen in kaderwet en dan dit noq ii hebben gesticht Schakel volgend jaar uit Kamer weekendverkeer „Partij moet houding corrigeren” Uitverkoop- koorts ;V - 'V f y 2 1980 MAANDAG 7 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND Sterke Yerke Nederlands kuuroord? Protest met wijwater 4 gi S; Terreuracties Bommelding sc (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De pastorale raad Utrecht heeft kardinaal Willebrands gevraagd te be werkstelligen, dat bij de ko mende bijzondere synode van Nederlandse bisschoppen in Rome in de eerste plaats wordt gesproken over de on enigheid in de Nederlandse bisschoppenconferentie. Mest en gier I De 5 d 5 B' Bisschoppenkwestie in Rome bespreken 1 4 2 Aan de reis van het vlot Sterke Yerke III is definitief een eind gekomen. Na giste ren voor de zesde keer vergeefs een ber- gingspoging te hebben ondernomen voor de kust van Bonaire heeft de bemanning van het vlot besloten geen verdere pogin gen meer te doen. Zaterdag hopen de bemanningsleden op Schiphol te arri veren. De Oostgroningse grensgemeente Nieu- weschans krijgt van het rijk een kwart miljoen gulden voor een proefboring naar de aanwezigheid van geneeskrachtige zoutoplossingen in de bodem van deze gemeente. De boring moet aantonen dat op een diepte van ongeveer 450 meter mineraalhoudende bronnen zitten, die voor een kuuroord gebruikt kunnen wor den. Het ministerie van Economische Za ken heeft het bedrag beschikbaar gesteld in ht kader van het Integraal Structuur plan Noorden des Lands, ISP. Leden van de Limburgse actiegroep van de Rooie Reuzen hebben gisteren uit ker ken in Roermond en Venray het aanwezi ge wijwater in blikken gegoten en die aangeboden aan de burgemeester van Posterholt, mr. J. van Heur. Ze protesteer den tegen het feit dat een zigeunerfamilie met enkele nog jonge kinderen in Poster holt met goedvinden van het provinciaal bestuur tijdelijk is neergestreken maar niet de beschikkig heeft over drinkwater. re; Ne 2o 15 12 8 9 7 4 2 2 3 5 3 4 9 0 0 Kardinaal Willebrands heeft inmiddels geantwoord, dat hij de eensgezinde kri tiek van zijn raad zeer ter harte zal nemen. Ook de individuele reacties die hij tot nu toe heeft gekregen wijzen alle in deze richting, zo deelde de kardinaal dit week einde mee. belangrijkste oorzaak van de problemen in de Nederlandse r.k. kerkprovincie aan wijst: de benoeming van de bisschoppen Gijsen en Simonis en „de exclusieve op stelling van deze twee binnen de bisschop penconferentie”. Bij de algemene beschouwingen in sep tember vorig jaar heeft de WD al aange drongen op extra bezuinigingen van een half tot één miljard gulden. De nu voorge stelde besnoeiingen komen daar nog eens bovenop. De raad had ook sterke kritiek op het feit, dat het kerkmodel dat in de agenda door Rome wordt voorgesteld „sterk hië rarchisch” is en op het feit dat de functie van pastoraal werkers en werksters wei nig positief ter sprake komt. De raad prees kardinaal Willebrands voor zijn openlijke verdediging van de Nijmeegse theoloog Schillebeeckx, onder meer in zijn televisie-interview op 11 december. minerende invloed van de overheid op economie en samenleving. De fractieleider betwijfelt of een loonin- greep door de overheid wel zinvol is. ,Het loonbeleid is een zaak die in eerste instan tie door werkgevers en werknemers moet worden opgelost. Als dat niet lukt, kan de overheid maatregelen nemen. Maar alleen als zij ook zelf bereid is haar uitgaven te matigen. Een looningreep zal deel moeten uitmaken van een nationale matigings- ronde”. Zeer belangrijke welzijnsvoorzienin gen wil de FNV in de wet aangemerkt Goudzwaard, die onlangs met zijn AR- partijgenoten Aantjes en mevrouw La- ning zijn werk in de CDA-programcom- missie opschortte, zei dit gistermiddag voor de AVRO-radio. -2 7 7 -8 5 1 2 7 -2 0 4 WD-leider Rietkerk is tegen de oprich ting van een liberale partij met deelname van WD, PvdA en D’66. Op een partijbij eenkomst zaterdag in Hoogeveen nam Rietkerk afstand van suggesties in deze richting van de liberale commissaris van de koningin in Gelderland, Geertsema. Deze heeft onlangs de suggesties geopen baard bij de publikatie van het ontwerp- liberaal manifest. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Professor Goudzwaard stapt uit het CDA als deze partij haar houding in het kem- wapenvraagstuk niet corrigeert en in overeenstemming brengt met wat daarover in het CDA-verkiezingspro- gramma Niet bij brood alleen staat. Gebeurt dat niet dan laat de partij zich verstrikken in een „doelpolitiek”, waarbij het doel de middelen heiligtAls de kern bewapening niet als een beginselzaak wordt gezien, doet de ARP er beter aan zich niet in een fusie binnen het CDA te storten en het bij een federatie met CHU en KVP te laten”, vindt Goudzwaard. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 7 4 1 2 1 Ve zel zijn pog: teru F ’gre var Tri: het mil ged JA1 L den zak mu- ver lem Om L ken in (PL beri mer naa: con haa: B tera mili Bril levc een op V het mill het vert ant\ Hij meent dat het CDA bij het debat over de modernisering gevlucht is voor zjjn verantwoordelijkheid. „Dat is onaan vaardbaar als je een beginselpolitiek na streeft”. Goudzwaard gelooft, dat het pro test dat de kerken tegen modernisering hebben laten horen bij vele CDA-politici niet is overgekomen. Volgens Goud zwaard heeft fractieleider Lubbers het vraagstuk „zo lang mogelijk” als beginsel politiek beschouwd, maar over premier Van Agt is hij heel wat minder te spreken. „Van Agt kijkt bij het abortusprobleem meer naar beginselen dan bij de kernbe wapening. Ik heb dat afgeleid uit het feit, dat hij de vraag naar een eigen verant woordelijkheid van het kabinet terug speelde naar de kamer”, aldus Goud zwaard. 1 de rei gei Za -‘Mê bei me r ml hu wo tar als a 7 6 6 6 6 7 7 5 6 6 6 10 12 1 12 6 5 6 -2 3 -0 13 13 2 8 3 5 18 14 3 14 -2 1 10 8 -2 ■>at 05 m sc Het Tweede-Kamerlid voor het CDA Schakel heeft in het afgelopen weekeinde gezegd te verwachten, dat de fusie van de drie christendemocratische partijen tot een CDA zoals voorgenomen op 11 okto ber haar beslag zal krijgen. Goudzwaard had vorige week heftige kritiek te verdu ren gekregen van de vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer Van Leijenhorst (CHU). DEN HAAG (ANP). Het tekort op de reisverkeersbalans bedroeg vorig jaar on geveer 5,3 miljard gulden. In 1978 was dat tekort 4,6 miljard gulden. De reisverkeers balans toont wat Nederlanders in een jaar in het buitenland uitgeven en aan de ande re zijde wat buitenlanders in een jaar in Nederland hebben besteed. Hoewel het tekort nog steeds groeit, is die groei de laatste jaren minder snel. In 1979 was het negatieve saldo nog 1,3 mil jard meer dan in het jaar daarvoor, het afgelopen jaar was de stijging al minder. Tegenover de groeiend negatief saldo staat echter dat de buitenlandse bestedin gen in ons land vorig jaar met drie pro cent zijn toegenomen tegen een achteruit gang in 1978 met vijf en in 1977 met negen procent. Niet het slechte weer, noch de fluctua ties van de dollar en het Britse pond zijn van invloed geweest op het buitenlands bezoek aan Nederland; wel de achteruit gang van het zakelijk bezoek aan ons land dat ook in de bezoekcijfers wordt opgeno men. Het in ons land bestede geld is voor 60 procent afkomstig uit het toerisme en voor de rest uit zakelijk bezoek. De oor zaak van het afnemend zakelijk bezoek moet worden gezocht in de afnemende groei van de wereldhandel. Voor dit jaar wordt een groei van de wereldhandel met twee procent verwacht. Vorig jaar was die groei nog zeven pro cent en in de jaren daarvoor gemiddeld tien procent. Volgens de Utrechtse raad die vrijdag vergaderde, heeft deze onenigheid „een verlammende uitwerking op het functio neren van de Nederlandse kerkprovin cie”. De concrete kwesties dienen volgens de Utrechtenaren daarna in Nederland te worden besproken in dialoog met de be trokkenen. Volgende week maandag begint de bij zondere synode in Rome. De Utrechtse raad betreurt het, dat in de agenda niet het punt wordt genoemd dat men als uur: 80 pi etmaal: 50 0 2 4 -3 1 4 Hij schreeft in een artikel in het CHU- orgaan De Nederlander: „De handelwijze van Goudzwaard is langzamerhand erg vervelend aan het worden”. Ook schreef Van Leijenhorst: „Als Goudzwaard niet bereid is aan het nieuwe CDA-program mee te werken, dan moet hij maar opstap pen. Er zijn in de ARP voldoende bekwa me mensen die deze arbeid op gewetens volle wijze kunnen ovememen.” ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se recherche heeft gisteren een man aan gehouden, die later heeft bekend de brand in een huis aan de Oleanderstraat in Rot- terdam-Zuid, waarbij in de nacht van 1 op 2 januari elf mensen om het leven kwa men, te hebben veroorzaakt. Na langdurige verhoren verklaarde hij „uit balorigheid” een brandende sigaret- tepeuk door het kapotte raam van de benedenverdieping van het huis naar bin nen te hebben gegooid. De peuk kwam op een matras terecht. De politie is ervan overtuigd dat deze sigarettepeuk de fatale brand heeft veroorzaakt. Een onderzoek van Gerechtelijk Natuurwetenschappe lijk Laboratorium in Rijswijk onder steunt deze mening. Het laboratorium kwam tot de slotsom dat de brand op de benedenverdieping moet zijn begonnen. De man werd door de politie aangehou den op grond van enkele getuigenverkla ringen. Een aantal bewoners van de Ole anderstraat had kort voor het uitbreken van de brand een man in de buurt van het pand gesignaleerd. Hij is vanmorgen aan de officier van jusititie in Rotterdam voor geleid. De Nederlandse instellingen, die zich met het welzijn van gastarbeiders bezig houden, moeten volgens de Stichting Bui tenlandse Werknemers Twente stelling nemen tegen terroristische activiteiten van Armeniërs. Aanleiding voor deze op roep is een bommelding, die (naar nu bekend is geworden) 30 december een bijeenkomst van 1100 Turken in het Twentse Bome heeft verstoord. Ook is enkele keren namens het Armeense ver- geldingsleger gedreigd het huis van een Turks cultureel werker op te blazen. De politie heeft overigens geen explosieven aangetroffen. De extra stijging van de aardgasop brengsten (de gasprijzen zijn gekoppeld aan de onlangs verhoogde olieprijzen) moeten volgens Rietkerk ten goede ko men aan het bedrijfsleven. Van een werkelijke stijging van de particuliere in komens kan volgens hem dit jaar geen sprake zijn. zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. motregen zw. bew. zw. bew. regenbui zw. bew. onbew. sneeuw zw. bew. regen 1. bew. regenbui geh. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. mist onbew. zw. bew. sneeuwbui geh. bew. 1. bew. onbew. sneeuw onbew. zw. bew. zw. bew. w onbew. zw. bew. motregen sneeuw geh. bew. 1. bew. niet ontvangen h. bew. 1. bew. zw. bew. regen Het programma van de Regionale Om roep Zuid (ROZ) is gisteravond kort na het begin wegens een bommelding ge staakt. Even na zes uur belde een anonie me man naar de studio met de mededeling dat daar een bom geplaatst was. Op last van de politie moesten de medewerkers van de ROZ het gebouw verlaten. Een plaat die inderhaast was opgezet voorzag de luisteraars toch nog van klanken, doch het verdere programma moest vervallen. Nadat de politie geen bom had kunnen vinden konden de ROZ-medewerkers weer naar binnen. De uitzendtijd was ech ter al voorbij. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De leider van de WD-Tweede-Kamerfractie, Rietkerk, vindt dat de overheid enige miljarden guldens extra moet bezuinigen. Voor de radiomicrofoon reageerde de liberale voorman gisteren op de sombere vooruitzichten die het Centraal Planbureau voor het volgend jaar heeft geschetst. Rietkerk vindt dat het kabinet-Van Agt met plannen moet komen voor bezuinigin gen in de collectieve sector. De VVD zal zelf met voorstellen komen als het kabinet maatregelen achterwege laat. Weer in binnen- en buitenland Minder positief was Willebrands over de aanbeveling van de Utrechtse pastorale raad om te pleiten voor priesterwijding van gehuwde mannen bij de komende synode in Rome. De raad zei teleurgesteld te zijn over het feit, dat volgens de agenda dit onderwerp in het geheel niet ter sprake komt. Volgens Willebrands is de minder heid van bisschoppen in de wereld, die een priesterwijding van gehuwde mannen voorstaat, slinkende. Hij zei daarom in deze richting geen oplossing te zien voor het bestaande priestertekort in Neder land. Opgewonden stemming in een Londens warenhuis waar zaterdag de uitverkoop begon. Chinees ser viesgoed was hier voor een habbe- krats te krijgen, maar heel wat kopjes en schotels gingen aan diggelen voordat zij de kassa bereikten. nno n verand. o n nno no zo wnw zzw o wind st. n o zw wzw z w nno windst. wnw ono ono o nnw wzw windst. nw windst. wzw n n 8 windst. nnw o zo z windst. UTRECHT (ANP). De klachten van de werknemers die het gifschip Matthias II onderhoudsbeurten geven, zijn het ge volg van het blootstaan aan dampen van chemische stoffen die onverbrand in het schip zijn achtergebleven. Dat is de conclusie van de bedrijfsleden- groep van de Industriebond FNV bij het havenbedrijf Vlaardingen-Oost en de Chemiewinkel in Leiden, die een onder zoek hebben ingesteld naar de werkom standigheden op het schip. De Matthias-II is een afvalverbran- dingsschip. Het verbrandt al tien jaar lang op open zee chemisch afval dat vanwege gevaren voor mens en milieu niet op land mag worden geloosd of ver werkt. Bij het havenbedrijf Vlaardingen- Oost krijgt het schip tweemaal per jaar een onderhoudsbeurt waarbij ook repara ties worden verricht In hun rapport zeggen de onderzoekers, dat vrijwel alle werknemers klagen over een enorme stank met als gevolg daarvan hoofdpijn, keelpijn, verlies van smaak, braakneigingen en duizeligheid. Ook hun huid blijkt te worden aangetast. Het bedrijf, de bedrijfsarts en de ar beidsinspectie hebben volgens de onder zoekers nooit systematisch gecontroleerd aan welke risico’s de mensen die op het schip moeten werken, blootstaan. Rietkerk wees er zaterdag op dat in dit ontwerp-manifest wordt gesproken van een concentratie van alle liberalen in ons land. Daaraan wordt dan toegevoegd dat, indien een dergelijke concentratie moge lijk blijkt, de VVD zelfs bereid zou moeten zijn zichzelf terwille van dit grotere ver band op te heffen. „Dat is uiteraard iets geheel anders dan de heer Geertsema heeft gesuggereerd”, aldus Rietkerk. De WD-leider herhaalde zijn opvatting dat een samenwerking met de PvdA wei nig realistisch is. Niet alleen vanwege de fundamenteel verschillende inzichten over vraagstukken van vrede en veilig heid, maar ook omdat de PvdA volgens Rietkerk nog steeds aankoerst op een do- Maarten W. Schakel Het Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek van Biochemische Produkten (ILOB) in Wageningen krijgt van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne geld voor het doen van onderzoek naar het achterblijven van veevoederad- ditieven en therapeutica in mest en gier. Het is onvoldoende bekend in welke hoe veelheden bijvoorbeeld groeibevorde raars en medicinale verbindingen of af- braakprodukten daarvan via mest en gier het milieu bereiken. Het doel van het onderzoek is het krijgen van een indruk van de omvang van de gevolgen voor het milieu van het toevoegen van bepaalde stoffen aan veevoer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA-Kamerlid Maarten Schakel zal na de volgende verkiezingen niet terugkeren in de Ka mer. Hij heeft dit de afgelopen week meegedeeld in een brief aan het be stuur van de ARP en vertelde dit zater dagmiddag in een radio-uitzending van TROS-Aktua. Volgend jaar wanneer in ieder geval verkiezingen zullen plaatsvinden, zal Schakel 64 jaar zijn. Dat is voor hem de voornaamste reden om zijn Kamerlid maatschap te beëindigen. Politieke motieven hebben bij zijn beslissing geen rol gespeeld, zo stelt hij. Schakel is parlementariër sinds 1964 en tevens burgemeester van Noorde- loos, Hoornaar en Hoogblokland. Ook vervult hij een groot aantal nevenfunc ties. In de Kamer is hij voorzitter van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat. Hij behoort tot de behou dende vleugel van de ARP-leden in de CDA-fractie. Volgens Goudzwaard heeft het kernwa pendebat duidelijk gemaakt „dat het zo niet verder kan met het CDA”. De partij vindt in de ingewikkelde vraagstukken op het gebied van economie en techniek, waartoe ook de kernbewapening behoort in de jaren tachtig, kiezen voor een duide lijke „beginselpolitiek”, aldus Goud zwaard. De pastorale raad van het bisdom Bre da heeft in een resolutie afgelopen vrijdag zijn vertrouwen uitgesproken in het be leid van bisschop Ernst. Uit de gespreks groepen kwam daarnaast een aantal aan bevelingen voor de synodegangers naar voren zoals: laat de plaats van alle gelovi gen in de kerk primair het uitgangspunt zijn; blijf bij de concrete situatie in Neder land; bevorder de afwerking van het sta tuut van de pastorale werker; erken het verlangen naar opname van gehuwden in het priesterambt; probeer te behouden dat priesters en religieuzen bij de anderen van het volk Gods blijven en stel goede en eigentijdse priester- en pastorale mede- werkersopleidingen veilig en laat ze wer kelijk maatschappijgericht blijven. zien als „basisvoorzieningen”, die bij de afweging van prioriteiten niet kun nen worden weggestreept tegen andere voorzieningen waaraan ook behoefte bestaat. Als voorbeeld noemt de FNV de alfabetisering van volwassenen. Over de rechtspositie van de werkne mers van de instellingen zegt de FNV, dat de regering in het wetsontwerp onverantwoord vooruitloopt op de uit komsten van de adviezen die zij aan de SER heeft gevraagd over de loonvor ming in de niet op winst gerichte sector en over een raamwet op de inkomens vorming. zijl gei .lin, me hel Re hel du: 5 Cai vee var me ■De na Rei bar UTRECHT (ANP). De Federatie Nederlandse Vakbeweging juicht het toe, dat bij de planning in het kader van de kaderwet specifiek welzijn ook gezondheidszorgvoorzieningen wor den betrokken. Ze meent echter dat nog meer voorzieningen onder de wet moeten worden gebracht dan nu de bedoeling is. Zo zou ook de planning van bejaardenoorden, openbare bibliothe ken, het voortgezet onderwijs aan vol wassenen, kinderbeschermingsvoor- zieningen, reclassering en dergelijke moeten worden gebaseerd op de be hoeften van de bevolking, zoals die blijken in de vierjarenplannen die de gemeenten, provincies en het rijk moe ten gaan opstellen, aldus de federatie in een commentaar op het ontwerp kaderwet specifiek welzijn. DEN HAAG (ANP). De 40-jarige H. J. Tempelman uit het Overijsselse Markelo is zaterdagavond op de Rijssenseweg in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk omgekomen. Hij moest met zijn wagen uitwijken voor een tractor, die zonder licht reed, en botste tegen een boom. De man overleed ter plaatse. De 78-jarige M. van der Vliet uit Zwarte- waal is zaterdag bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Op de kruising van de Groenekruisweg en de Henri Fordlaan werd hij op zijn bromfiets aangereden door een Westduitse automo bilist, die door het rode licht was gereden. De 17-jarige Trijntje Baas uit le Exloër- mond is zaterdag in haar woonplaats bij een verkeersongeluk omgekomen. Het meisje werd door een personenauto ge schept, toen zij met haar fiets de weg wilde oversteken. Zij overleed ter plaatse. het weerj Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Iets lagere temperaturen en later kans op neerslag. Aantal uren zon: 0 tot 3. Mininumtempera- tuur: omstreeks 0 graden. Maximumtempera tuur: omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 irocent. Kans op een geheel droog procent WEERRAPPORTEN windst. zzo zzo wzw 14 DINSDAG 8 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.29 uur, onder 19.30 uur Maan op 03.05 uur, onder 15.26 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.45 uur en 16.44 uur Laagwater 23.27 uur en 11.37 uur ES 3 1 4 Ff FE fu k-r c 8 6 10 0.4 4 0.3 6 6 3 9 7 2 0 0.8 0.3 2 0.5 1 0.2 3 0 0 0 0 0 2 0 0 0 4 0 1 0 3 0.4 0.3 6 - -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2