OVERHEERST DOOR SPANNING KWESTIE-AFGHANISTAN Overleg VS met China begonnen Protesten van Betico Croes Venezuela eens met toekomst Antillen aan ;er Nieuw onderzoek moord Kennedy Moskou wijst overleg over kernwapens af Weer strijd vluchtelingen in Thailand Populariteit Carter stijgt Doden door bom bij Belfast II Wijzigingen top in Libië 1 El 3 H 18.500 GUERRILLASTRIJDERS TEVOORSCHIJN GEKOMEN NAVO-AANBOD BLIJFT VAN KRACHT 1 MAANDAG JANUARI 1980 Twaalf Mouw Boete Pennock 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker lil*5 water ft® ■BH k *ier icties erke wat* ding oord? (Van onze redactie buitenland) ASSOEAN. Premier Menachem Be gin van Israël komt vandaag in Assoean 'aan voor overleg met president Anwar Sadat van Egypte, een gesprek dat overheerst zal worden door de toegeno men spanning als gevolg van de Russi- sche interventie in Afghanistan. V Sadat en Begin beginnen aan vijfde topconferentie Soames verlengt termijn voor verzamelen strijders verkiezingen zullen stand bij zijn bases moeten blijven, toe- Tijdens de besprekingen is gebleken dat Venezuela de afgelopen maanden een zelfde soort politieke doctrine inzake het WASHINGTON (AFP). De Sovjet-Unie heeft afwijzend beschikt op een aanbod van de NAVO voor besprekingen over beperking van de kernraketten voor de middellange afstand in Europa. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag bekendgemaakt. Satat en Begin verschillen van mening ten aanzien van de verstrekkendheid der bevoegdheden, die zij de 1.200.000 Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza willen geven. Egypte wil een grootse wetgevende, politieke en economische armslag; Israel biedt beperkte zeggenschap over zaken van dagelijks bestuur aan. Egypte wil Arabische soevereiniteit in Oost- Jeruzalem; Israël wil dat de twee stadsdelen de ondeelba re hoofdstad van de joodse staat vormen. Sadats Nationale Democratische Partij zei gisteravond in een verklaring dat de Russische „bezetting van Afgha nistan, slechts een schakel in de keten is waarmee de Sovjet-Unie de islamitische wereld wil inkapselen”. Egypte had volgens deze verklaring een van de slachtof- ken naar hun vaderland terugkeren, zo verklaarde gisteren een vertegenwoordi ger van de ZAPU-vleugel van het Patriot- tish Front in Gabarones. Elias Honanda, lid van het centraal comité van ZAPU, was naar Botswana gegaan om de vluch telingen aan te sporen naar Rhodesië te rug te keren. Tegen studenten van de elke keer dat de hulp ervan door de politie wordt ingeroepen. De 25.000 Rhodesische vluchtelingen in ge H. J. Markelo jweg in ongeluk wagen zonder >om. De ndig kten ister lieu- zoek ;rad- gier. hoe- >rde- f af gier het druk r het lalde i zich bezig- g Bui- telling iteiten ze op- ar nu »r een n het Jok is se ver in een »n. De sieven ke Hl giste- i ber- i voor nning oogin- m de arri- CAMP REHOU (Reuter). Gisteren zijn minstens tien mensen omgekomen bij gevechten in een Cambodjaans vluchte lingenkamp in Thailand, zo hebben artsen meegedeeld. Wie verantwoordelijk is voor het uitbreken van de gevechten in het Rehou-kamp, dat ónder leiding staat van het Internationale Rode KRuis, is niet duidelijk. Vrijdag kostten gevechten in een ander Cambodjaans vluchtelingenkamp, onge veer tweehonderd kilometer ten oosten van Bangkok, het leven aan verscheidene mensen. Dit kamp is nu .vrijwel verlaten. ■De meeste vluchtelingen die er zaten zijn na de gevechten weggevlucht naar het Rehou-kamp, waar gisteren de strijd los barstte. militieleden over de brug reden. Zij acht het aan geen twijfel onderheving dat het verboden Ierse Republikeinse Leger ver antwoordelijk is. „Lucifer” bleek zeer de moeite waard, de nabespreking was ook interessant, toen ik tegen twaalven thuiskwam bleken Gerda en Margot op visite te zitten. Mar got was net drie weken in Pakistan ge weest, wist daar een paar interessante dingen over te vertellen, en ook over dis criminatie in Nederland. Prachtig verhaal over elfjarig jongetje. Voor het slapen gaan nog even de kranten gelezen: rede van hoofdcommissaris Sanders, eis van één maand gevangenisstraf en één voor waardelijk voor schietende agent, Von- hoff krijgt taart in gezicht, Van Agt en Wim Kan in De Telegraaf, hondevlees gewild in China, „Zilverwerk goud waard”, want ook dat zijn onderwerpen van de 4de januari, evenals de boeken „Het verzonkene” van Jeroen Brouwers, en „Het eerste jaarboek voor het demo cratisch socialisme”, die me die dag door de uitgeverijen werden toegezonden. Toen ik Anne, mijn vrouw, Vertelde dat ik van plan was Twaalf Trijfels te wijden aan wat me allemaal op die ene vrijdag 4 januari was toegevallen, herinnerde zij me, niet al te fijntjes, aan de karakteris tiek die Jan Blokker een tijdje terug van me gaf: „een begaafde ouwehoer”. Be gaafd had ik onthouden, de rest was ik vergeten, maar ik stelde haar gerust: twaalf was echt het minimum, als ik die 4de januari recht wilde doen. Waar haal je het toch elke dag weer vandaan?, vragen lezers van deze rubriek soms, en dan antwoord ik: „Uit mijn mouw”, want het hele leven zit in m’n mouw. Ik hoef er maar aan te schudden en de Trijfels rollen eruit. Je onder de mensen begeven, „leven”, dat is het hele geheim. Ik zal het u gevoeglijk aantonen, aan de hand van wat ik op vrijdag 4 januari 1980, van opstaan tot naar bed gaan, oppikte, meemaakte, hoorde, zag, las en bedacht, op mijn tocht door men- senland. In een vooruitblik zal ik nu vast aanstip pen, welke onderwerpen ik op die vrijdag, de 4de januari tegenkwam, en waarover ik in de komende twaalf Trijfels denk te schrijven. Om te beginnen gingen we in de loop der ochtend met de auto naar de P.C. Hooftstraat in Amsterdam, waar we schoenen kochten voor de kinderen, Her- mesetas voor mij, géén Friskies voor de poes, onder meer brood en kaas, waarna we naar een nieuw ontdekte poelier in de Huidenstraat reden. Op weg daarheen kwamen we op de Keizersgracht vast te zitten achter een lossende vrachtwagen. iep van ut ker- inwezi- en die »r van testeer- familie Poster- nnciaal i maar kwater. Nadat ik mijn vrouw en mijn dochter tjes Sara en Janna thuis had afgezet, reed ik terug naar Amsterdam, op zoek naar platen van Richard Rodgers, Walt Dis ney’s Jungle Book, en nog wat dingen, die ik niet zal noemen, omdat ze toch geen plaats zullen vinden in de komende Trij fels. Bij Van Gelderen kocht ik de Pravda van 2 januari, en bij Scheltema en Holke- ma het boek „I hear America talking”. Toen ik al deze en andere boodschap pen achter de rug had, was het al tegen zessen, en ik belde naar huis om te zeggen dat ik in de stad bleef eten, want ik zou om kwart over acht naar „Lucifer” in de Stadsschouwburg gaan. Ik at bij een Egyptenaar een Showarma, in de Zout steeg tegenover de Bijenkorf, waarna ik mijn auto besteeg en op weg ging naar het Leidseplein. Tegenover de Bijenkorf en de Roode Leeuw stuitte ik op een auto, die door een viertal Surinamers werd voort geduwd omdat de motor niet wilde aan slaan, en omdat dat niets uitrichtte, bood ik aan hem even op te trekken met mijn sleepkabel. Dat leverde me een boete van 40 gulden op (hoedatzo?, ja, dat vertel ik wel in een van die komende twaalf „4- januari-Trijfels”). WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft laten weten dat het zelf een onderzoek zal in stellen naar de moord op president Kennedy. Op de eerste plaats zal daarbij worden nagegaan of er een tweede schutter is geweest, zoals uit een bandopname, op het tijdstip van de moord in Dallas gemaakt, zou kunnen worden geconcludeerd. Voorts zal ook de film worden bestudeerd die reden geeft te veronderstellen dat twee mensen voor het raam stonden van waaruit Lee Harvey Oswald president Kennedy zou hebben doodgeschoten. (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD. „Grote tevredenheid” heerste zowel bij de Venezolaanse regering als bij minister Van de Klaauw (Buitenlandse Zaken) na het Nederlandse bliksembezoek aan de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Caribisch gebied heeft ontwikkeld als Ne derland. Ook over de toekomst van de Antillen waren Van der Klaauw en zijn Venezolaanse ambtsgenoot Zanbrano het volledig eens: de Antillen moet een politie ke en economische eenheid blijven vor men, ook na de op het programma staan- Om- rt na g ge- tonie- Leling a last irkers Een orzag doch allen, innen ‘rkers s ech- BELFAST. In Noord-Ierland zijn gis teravond drie leden van de Noordierse militie een burgerwacht die door het Britse leger is georganiseerd om het leven gekomen door de ontploffing van een landmijn op een brug in Castlewellan op 48 kilometer ten zuiden van Belfast. Volgens de politie ontplofte de mijn op s Nieu- kwart ig naar achtige n deze len dat meter n, die *n wor- :he Za- gesteld uctuur- met het oog op vestiging van permanente vrede in het Midden-Oosten. Premier Begins programma voor de vier dagen van zijn verblijf in Assoean omvat twee officiële vergaderin- verdrag met het Kremlin in 1976 op. De Israëlische televisie heeft overigens gisteravond gemeld dat Egypte een van zijn grootste luchtmachtbases Egypte heeft de interventie al veroordeeld en besloten de staf van de Russische ambassade in Cairo te reduce ren. Ook heeft het militaire opleidingsfaciliteiten en geldelijke steun aangeboden aan Afghaanse vrijwilligers. Zaterdagavond noemde de regeringswoordvoerder, Mansoer Hassan, de Russische interventie een ernstige bedreiging, niet slechts voor onze Afghaanse broeders maar voor alle volkeren in het Midden-Oosten. Zowel Egypte als Israël heeft de Verenigde Staten militaire steunpunten aangeboden, zouden zij deze in de huidige omstandigheden wensen. Egyptische officiële woordvoerders zeiden: „De toestand in Iran en Afghanis tan heeft de noodzaak dat spoedig brandende kwesties als de Palestijnse autonomie en de status van Oost- Bij zijn aankomst werd Brown begroet door vice-premier Geng Biao en andere hoge Chinese functionarissen en militai ren. Brown zei tegen Geng - die ook secre- taris-generaal van de militaire commissie van de Communistische Partij is - „Wij hebben veel om met elkaar over te praten en we hebben veel te bereiken”. Verwacht werd dat de Russische inmen ging in Afghanistan een belangrijke plaats op de agenda zou innemen. De Amerikanen hebben al voorgesteld dat men samen op de crisis ingaat. Een hoge ambtenaar in Browns gevolg had zater dagavond gezegd, dat Amerika en China beide de wens koesteren het vermogen van onverschillig welk land om zijn mili taire positie vooruit te schuiven, te be perken. Er is, zei hij, een verandering gekomen in de Amerikaanse houding tegenover de Sovjet-Unie en China, die erop gericht was geen van beide te bevoordelen. De verandering weerspiegelt de verbetering in de verhouding tussen China en Ameri ka en de toenemende bezorgdheid in de Verenigde Staten over de snelheid, waar mee het Russische militaire apparaat groeit. Zwarte- ongeluk Op de en de romfiets automo- ereden. Exloër- laats bÜ en. Het auto ge- het ogenblik waarop twee jeeps met acht de weg plaatse. Rhodesische meedoen. De premier van Zuid-Afrika, Pieter Bo tha, heeft gisteren bevestigd, dat zijn land troepen heeft in Rhodesië. Zij zijn gele gerd aan weerskanten van een grensbrug „ter bescherming van de verbindingen”. De Zuidafrikaanse premier zei dit in een verklaring, die werd uitgegeven nadat een Britse woordvoerder in Salisbury had toegegeven dat Zuidafrikaanse troepen zich in Rhodesië bevinden met toestem ming van de Britse gouverneur, Lord Soa mes. Tot dusver was dit van Britse en Zuidafrikaanse zijde steeds tegenge sproken. De woordvoerder van Lord Soames ver klaarde gisteren: „Zuidafrikaanse militai ren zijn, met goedkeuring van de gouver neur, aanwezig bij de Beitbrug, die een essentiële verbindingsschakel is voor Zuid-Afrika, Rhodesië en Zambia. Er zijn geen andere strijdkrachten van Zuid-Afri ka in het land”. De Beitbrug een weg- en spoorverbin ding tussen Rhodesië en Zuid-Afrika, is van groot belang voor Rhodesië en Zam bia, die voor hun invoer sterk afhankelijk zijn van Zuid-Afrika. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het Algemene Volkscon- 'gres, het hoogste politieke gezagsorgaan van Libië dat een week lang vergaderde in Tripoli, heeft gisteren op zijn slotzitting het Algemene Volkscomité (de raad van ministers) gewijzigd. Dit is in Parijs mee gedeeld door het Libische persbureau JANA. Uit het kabinet zijn zes ministers getre den. Ezzedin Mabroek, minister van Olie zaken sinds 1970 en Aboe Bakr el-Sjerif, minister van Economische Zaken, zijn vervangen door respectievelijk Abdessa- lem Mohammed al Zaga’ar en Aboe Zeid Omar. Libië heeft zaterdag zijn relaties verbro ken met Al Fatah, de grootste groepering in de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat. Volgens een bericht uit Tripoli werd het besluit geno men door de ruim 1000 afgevaardigden naar het Algemene Volkscongres. Het congres was van oordeel dat Al Fatah haar militante houding heeft laten varen. De betrekkingen tussen Libië en de PLO zijn al enige tijd slecht. Een bemiddelings poging van Syrië heeft daarin geen verbe tering gebracht. Neem bijvoorbeeld ons bezoek aan de schoenwinkel van Pennock, specialist in Engelse schoenen in de P.C. Hooftstraat. Pennock hield uitverkoop, want hij ver dwijnt. Dat is heel verdrietig, want speci aalzaken als de zijne zijn er bij mijn weten niet meer. Al zo’n jaar of dertig werden speciaal voor zijn zaak speciale modellen gemaakt, en dat houdt nu op. De mevrouw die ons zo vriendelijk hielp, was ook geen schoenaandraagster maar een voetspecia- liste, die meteen zag dat Sara een breder soort voetjes heeft dan Janna. Sara moest dan ook maat 27,5 EE hebben, en Janna 5 D of E. Confectie op maat, zal ik maar zeggen. Pennock hoefde overigens niet te ver dwijnen omdat hij het niet langer kon bolwerken tegen de swingende schoenen paleizen met Top Vijftig-muziek, maar hij heeft zichzelf gepensioneerd na een waar schuwend hartattakje. Heel verstandig natuurlijk, maar het betekent wel dat er in de strijd om de kwaliteit van het bestaan opnieuw een slag verloren is. En je kan nu wel zeggen dat wel een slag, maar nog niet de oorlog is verloren, maar als je al te veel van die slagen verliest houd je straks weinig meer over om van de vrede te kunnen genieten. De Bossche Bollen banketbakker in de Utrechtsestraat verdwenen, zonder dat er iets gelijkwaardigs voor in de plaats kwam; poelier Ruig op ’t Singel - verhuisd naar Oostzaan, weliswaar met veel par keergelegenheid, maar dat helpt je de brug niet over als je in Amsterdam-Cen- trum bent: de levensmiddelenafdeling van de Bijenkorf - opgedoekt. De kranten winkels van Van Gelderen - de hele zon- dag en door de week na 7 uur gesloten. Leuk en makkelijk voor het personeel, maar een gevoelige knauw voor die kwali teit van ons bestaan! Het westelijke bondgenootschap had dit aanbod gedaan op 12 december, toen het besloot tot modernisering van zijn kernwapens in West-Europa om het hoofd te bieden aan het toenemend aantal Russische zaakgelastigde Vasev, die de raketten van het type SS-20. De Russische afwijzing donderdag op het State Department overhandigde, deelde de Amerikaanse functionarissen echter mee, dat Moskou alleen over wapenbe- perking in Europa wil praten als de NAVO haar jongste besluit ten aanzien van de modernisering van haar kernwapens daar in het openbaar herroept. Volgens het communiqué waarin het Amerikaanse ministerie een en ander meedeel de, is het aanbod van de NAVO om te onderhandelen serieus en blijft het van kracht. Het departement voegde hieraan toe, dat „de NAVO gebonden blijft aan de uitvoering van haar beslissing van 12 december”, die inhoudt dat er 572 Amerikaanse raketten in West-Europa zullen worden geplaatst, als tegenwicht voor de Russische raketten van het type SS-20. gen met Sadat, maar presidentiële woordvoerders zeiden dat er meer gehouden kunnen worden als president en premier het nodig zouden vinden. De eerste vergadering beschikbaar heeft gesteld voor de Verenigde Staten, in vindt vanavond plaats in Sadats vakantiehuis, dat op de het kader van een belangrijk militair akkoord dat tussen Assoeandam uitziet. Morgen treft men elkaar weer, waar- deze twee landen is gesloten”. na beiden de pers te woord zullen staan. De militaire correspondent van de Israëlische televisie noemde het .verbazend dat noch de Verenigde Staten, noch Egypte het nodig hebben geoordeeld Israël van deze belangrijke ontwikkeling op de hoogte te stellen en dat premier Menachem Begin door andere bronnen moet worden geïnformeerd in plaats van door de regeringen van deze twee landen’. Egypte heeft intussen zaterdag Saad Murtada tot zijn eerste ambassadeur in Israel benoemd. Dit heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. Murtada is al eerder am bassadeur voor zijn land geweest en wel in Senegal en Marokko. De laatste tijd was hij hoofd van de persafde ling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Cairo. Egypte en Israel zullen eind februari hun ambassadeurs uitwisselen. PEKING (Reuter). De Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, is vandaag in Peking zijn officiële overleg begonnen met de Chinese regering. On derhandeld zal worden over uitbreiding van de contacten op strategisch en defen sief gebied, aldus Amerikaanse woord voerders. de onafhankelijkheid. Dat laatste heeft nogal wat beroering gewekt bij de Arubaanse onafhankelijk- heidspleiter Betico Croes. Hij heeft Van der Klaauw per telex laten weten dat zijn uitlatingen indruisen tegen de regerings verklaring van het huidige Antilliaanse kabinet, waarin het onafhankelijkheids streven van Aruba wordt erkend, evenals zelfbeschikkingsrecht van de andere ei landen. Tevens wijst Croes erop dat in de Ko- ninkrijkswerkgroep (die de onafhanke lijkheid vorm moeten geven) nog altijd wordt onderzocht in hoeverre een onaf hankelijk Aruba toekomst zou hebben. Uitlatingen van Van der Klaauw dat Aru ba alleen geen levensvatbaarheid heeft en daarom een prooi voor Cuba zou zijn, hebben Croes dan ook zeer verontwaar digd. Minister Van der Klaauw toonde in Ca racas volledige instemming met de nieu we Venezolaanse diplomatie inzake het Caribisch gebied, die de Venezolaanse mi nister van Buitenlandse Zaken José Zan brano dubbelzinnig de naam „interventie zonderinterventie” heeft meegegeven. Deze Venezolaanse doctrine gaat uit van een zich versneld verbreidende Cubaanse invloed in kleine (vaak jonge) Caribische staten. Volgens Zanbrano moet die Cu baanse invloed een halt worden toegeroe pen, omdat daardoor de democratische ontwikkelingen in die staten worden ver stoord en de Cariben het terrein dreigen te worden waar de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun geschillen gaan be slechten. Zanbrano, die sinds vorig jaar maart in functie is, propageert een soort van derde weg, die niet ten dienste staat van het Amerikaanse imperialisme, maar even min van het communisme. In mooie woor den heet het, dat Caribische staten de mogelijkheid moeten hebben om zich vei lig te ontplooien en hun eigen ontwikke lingsmodel moeten kunnen kiezen. De gouverneur heeft verder het Rhode- plaatselijke universiteit zei hij, dat de sische leger, dat gedurende dé wapenstil- twee vleugels van het Patriottisch Front, - ZAPU en ZANU onder één vlag aan de trijfël fr (Van onze redactie buitenland) stemming gegeven de politie in noodge vallen by te staan. Hij verklaarde, dat de SALISBURY. De Britse gouver- leden van de vredesmacht van het Geme- neur voor Rhodesië, Lord Soames, nebest de gedragingen van het leger heeft gisteren de termijn verlengd, nauwlettend in het oog zullen houden, waarbinnen nationalistische guerril lastrijders zich kunnen melden bij verzamelplaatsen in het land. Dit ge beurde nadat 18.500 guerrillasol- Botswana zullen in de komende drie we- daten tevoorschijn waren gekomen en zich bij de autoriteiten hadden gemeld. In tegenstelling tot hun voor gangers, zullen guerrillastrijders die nog aankomen hun wapens moeten inleveren. NEW YORK (UPI). Uit een opi niepeiling van het Amerikaanse nieuwsmagazine Newsweek blijkt dat Chappaquiddick vreet aan de po litieke kracht van senator Edward M. Kennedy, terwijl president Jimmy Carters papieren stijgen door zijn houding in het conflict met Iran. Maar uit de peiling blijkt volgens Newsweek ook dat vele kiezers Ken nedy een betere leider vinden dan Carter. Het polsen van democraten en on- afhankelijken door Newsweek heeft aan het licht gebracht dat er twijfel bestaat omtrent Kennedy’s gedrag na het ongeval in Chappaquiddick dat aan de jonge vrouw in zijn gezelschap het leven kostte. In de laatste zes maanden is die twijfel dermate toege nomen dat thans 55 procent der Ame rikaanse democratische en onafhan kelijke kiezers vindt dat de senator indertijd onbehoorlijk optrad. Ex-premier Moezorewa is zijn verkiezings-campagne daverend begonnen met een bijeenkomst in Salisbury, die werd bezocht door zo n 65.000 mensen. - ,z Jeruzalem worden opgelost, dringend gemaakt”. Zij zei- fers van het Russische streven moeten zijn, maar het had den dat president Sadat hierop grote nadruk zou leggen een en ander vroegtijdig ingezien en het Russisch-Egypti- sche verdrag opgezegd en de Russische adviseurs het land uitgezet. In 1972 wees Egypte ruim 15.000 Russische militaire deskundigen de deur en zegde het vriendschaps-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3