i zit al 65 jaar in geldzaken s „Het Bankstel” van de NMB Otto van der Mieden heeft hart voor zijn jonge publiek BEWAARPLAATS VELSENS STADHUIS GROTENDEELS ONBENUT Jubileumviering met stoomtrein plein 1945 deze week t IH kort ijmondniej\x/5 it I ■H X'l MAANDAG 7 JANUARI 1980 IJMOND 4 (Van een onzer verslaggevers) GOUDEN EN ZILVEREN JUBILEUM VAN TWEE BANKDIRECTEUREN Poppentejater over verlegen vogelverschrikker La „Behoudzucht” 1 IJMOND. Velsens gemeente archivaris Siebe Rolle is onge twijfeld met een wat katterig ge voel overgestapt naar het pas be gonnen jaar. Zijn wensdroom, één IJmondiaal archief voor de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest,is op de drempel van 1980 nog steeds niet in vervulling gegaan. Met berg ruimte voor pakweg 900 meter archief veilig en droog in de Vel- sense raadhuiskelder zijn daar in 1974 wél de voorwaarden voor geschapen. Armoede Voortgang Jurist Horizon V ft I X Heemskerk en Beverwijk weinig geporteerd voor IJmond-archief het De jubilerende bankdirecteuren mr. J. F. J. Gustenhoven en C. IV. Harlaar. JOKE DIEBEN-FRERICHS 1 i,00 r r In het gebied IJmond is Uitgeest nog vor- i Se ll de n de /erd lijk voor ogen komen te staan. De in- en verkoop van geld en daarnaast de vele nevenfuncties”. Over het verblijf in Ca- stricum zegt hij: „Een nieuw kantoor creë ren betekende dat ik als bureaulist in de huid moest kruipen van een babbelgrage koopman. Het winnen van klanten, het op gang brengen van een kantoor, een aan deel in de markt verwerven. Dat zijn de charmes van die tijd”, aldus Harlaar. In 1971 sloot hij zijn Alkmaarse periode af en kwam als opvolger van directeur Van der Kroft naar het kantoor in IJmuiden. Twee jaar later kwam de heer Gustenhoven. Tussen zijn beginjaren bij de NMB en zijn komst naar Velsen liggen nog ruim twin tig bewogen jaren. B. en W. van Heemskerk verklaarden zich vorig jaar september tegen overbren ging van het eigen gemeente-archief naar Velsen onder het motief „te hoge kosten”. Gerekend naar het aantal inwoners zou Heemskerk voor de hele operatie hooguit 25.000 kwijt zijn. De heer Kulker acht de (financiële) bezwaren aan Heemskerkse kant absoluut onhoudbaar. In een tweede brief over hetzelfde thema, gericht aan het Heemskerkse college, wordt haarfijn uiteengezet waarom. Kulker: „De Archief wet zoals die nu van kracht is, regelt een verantwoorde bewaring maar ook toegan kelijkheid voor het publiek en deskundig beheer. Dat blijft een dode letter zolang gemeenten deugdelijke bewaarplaatsen missen en daarbij een terzake kundige streekarchief de volle steun van de pro vincie en kan van die kant nog steeds op alle medewerking rekenen. Door de heer A. J. Kulker, provinciaal inspecteur voor het archiefwezen, werd meermalen via correspondentie getracht beide gemeen ten over de streep te halen. Tot nu toe zonder enig resultaat. Aanrijding. Bij een aanrijding tus sen twee auto’s op de Alkmaarse weg in Beverwijk liep in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee een 21- jarige Beverwijker enkele hoofdwonden op. Het slachtoffer reed als passagier mee in de auto van een 20-jarige Velsenaar, die een voor hem rijdende auto met aanhang wagen, die had voorgesorteerd om linksaf de Regulierstraat in te slaan, wilde inha len. Beide auto’s werden zwaar bescha digd. De bestuurder van de combinatie, een 32-jarige Beverwijker, kreeg een pro-, ces-verbaal, omdat hij onder invloed ver keerde. De weifelachtigheid die Beverwijk en Heemskerk tot heden toe tentoonsprei den kan worden verklaard uit het weinig hechte regioverband Umond. Ook een zekere „behoudzucht” ten aanzien van de eigen historische stukken speelt een rol volgens betrokkenen bij het regionale archiefbeheer. staat op stapel waarin als saillant punt de eis voor de afzonderlijke gemeenten een gekwalificeerd archivaris aan te stellen. kon erk- üm- □ten 410, man ees- >,90 >,85 1.00 1,70 1,00 1,80 ig is □aar. zal voor rmo- een ilitie watt ir de ter ge- ede- i en een met Bij drijf raar- een het srkt. zal (het s de n te een >and i de >ten. op- dere jelo- i uit tuur iden Lek- ant- aker □ver ver- nge- •oni- idio- >ma- bij ha lzen, lloze ;rek- Met een harteljk woord van dank voor de bijdrage van jubilaris Duineveld op al deze gebieden bood de heer Vos de direc- tiqgeschenken, het insigne met briljant, het horloge en de gratificatie aan. Ir. Voskamp haakte in op de karakteristie ke werkwijze van de jubilaris in het archivaris. Daarin zelf voorzien kost een veelvoud van wat bijvoorbeeld Heems kerk met overbrenging naar Velsen kwijt zou zijn. Wie zelf niet bij machte is ar chiefmateriaal te ontcijferen kan be zwaarlijk het publiek in die materie weg wijs maken.” onder meer penningmeester geweest van „the conference of social welfare”, een tweejaarlijkse terugkerende conferentie, die wordt gehouden onder auspiciën van de Unesco en telkens in een ander land wordt georganiseerd. In 1972 werd deze bijeenkomst in Den Haag gehouden en gesubsidieerd door het ministerie van CRM. Al eerder was Gustenhoven penning meester en wel van de Elbrecht Stichting. Deze organisatie hield zich bezig met de problematiek van ongehuwde moeders. „In die tijd”, Gustenhoven spreekt dan over zijn verblijf in Rotterdam, „nam men zulke zaken hoog op. Nu wordt er veel ruimer over gedacht. Het was zaak dat wij de natuurlijke vader opspoorden en de allimentatie-kwestie verder regelden. Zo nu en dan had ik zo’n juffrouw voor de deur staan en dan moest ik hemel en aarde bewegen om mijn vrouw uit te leggen hoe de vork aan de steel zat”, aldus Gustenhoven. De jubilea van de twee topmensen van de NMB IJmuiden zullen niet onopge merkt voorbijgegaan. Donderdag 10 januari recipieert adjunct-directeur mr. J. F. J. Gustenhoven ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in Taveerne Land goed Beeckestein in Velsen-Zuid. De re ceptie ter ere van het veertigjarig dienst verband van directeur C. W. Harlaar zal 29 februari gehouden worden. De feestdagen zijn voorbij, de vergader- woede ten stadhuize is weer in alle hevig heid uitgebarsten. Vanavond om half acht komen de leden van de COMMISSIE ON DERWIJS bijeen om diverse lopende za ken door te nemen. Zo wordt van de commissieleden een Salomonsoordeel verwacht over de aanvraag van het be stuur van de Comitéschool te IJmuiden voor een kleibakoven en het verzoek van het bestuur van de Hendrik Piersonschool te IJMuiden om goedkeuring te hechten aan de aanschaf van een koelkast en de inrichting van een ruimte ten behoeve van logopedie. Woensdagavond om negen uur vergadert de COMMISSIE WELZIJN. In deze vergadering zal de herhuisvesting van het buurthuis De Mei ter sprake ko men, evenals de problematiek rond de uitbreiding van het personeel van buurt huis De SpiL Donderdag komen de leden van de COMMISSIE RUIMTELIJKE OR DENING, OPENBARE WERKEN EN GROENVOORZIENING in vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer de vaststelling van het bestemmingsplan Santpoort-Noord, het in voorbereiding verklaren van een deel van het bestem mingsplan agrarisch gebied nabij de krui sing van de Santpoortse Dreef en Rijks weg 9 en het verlenen van een krediet voor de aankoop van een kerkgebouw in Vel- sen-Noord en de verbouwing daarvan tot buurthuis. Vrijdagmiddag om drie uur tenslotte komt de COMMISSIE VER KEER EN VERVOER bijeen om te praten over een vijftal agendapunten. De belang rijkste daarvan zijn onder meer het voor nemen om de Bessemerstraat, de Siemens Martinstraat en de Staalhaven te Velsen- Noord te onttrekken aan het openbaar verkeer en de beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van de voorbereiding van het verkeerscirculatieplan. Het gebied Umond is tot dusver op het punt van de regionale archiefbewaring een witte vlek gebleven op de provincie- kaart. Heemskerk en Beverwijk houden zich bewust afzijdig. Velsen genoot met voorzieningen ten behoeve van een overleg waarbij deze steeds probeerde de belangen van zowel de werknemers als den Hoogovens te dienen. Namens warm bandwalserij 1 kwam tenslotte de heer S. Blom de jubilaris zijn felicitaties overbrengen. Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de heer Duineveld geluk te wensen. De familie en zijn colle ga’s zetten de feestelijke dag in Heems kerk voort. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Directeur C. W. Harlaar en adjunct-directeur mr. J. F. J. Gustenho ven van de Nederlandsche Middenstands bank (NMB) in IJmuiden, („het bank stel”), staan de komende maanden in het middelpunt van de belangstelling. In ja nuari viert de heer Gustenhoven zijn 25- jarig jubileum bij de NMB, terwijl in februari de heer Harlaar veertig jaar in dienst van deze bank is. Zowel de heer Harlaar, 57 jaar, als de heer Gustenhoven, 56 jaar, erkent dat hun bankcarrière ten einde loopt zij kiezen gewust voor de afbouw van hun loopbaan. Beiden zullen gebruik maken van de VUT-regeling (ver vroegde uittreding) en voortijdig een punt achter een veelbewogen bankcarrière zetten. Directeur Harlaar is in 1940 in dienst gekomen van de NMB als jongste bedien de bij het kantoor aan de Herengracht in Amsterdam. „Ik kom uit het Amsterdam se twee-hoogmilieu”. Mijn vader werkte bij de telefoondienst. Hij bezorgde mij een baantje bij de NMB. In eerste instantie weigerde ik omdat ik weinig zin had om voor 25 gulden in de maand te werken. Mjjn vader wist 30 gulden uit het vuur te slepen en zo toog ik als 16-jarige jongen met het MULO-diploma op zak naar de Middenstandsbank. De Duitse bezetting was net een feit Al in de eerste oorlogsja ren zag ik mannen met Duitse helmen bij goed gesitueerde Joden aan de overkant van de Herengracht, goederen weghalen. Toen al”. „Meerderjarigheid van jongeren”. De bij eenkomst begint ’s morgens om tien uur. Verdere informatie is te verkrijgen bij het secretariaat, Willem Denijslaan 11 in Heemstede, telefoon 023-289625. Klaverjasdrive. Vrijdag 11 januari organiseert de voetbalvereniging ADO’20 een klaverjasdrive met verloting. De drive wordt gehouden in het clubhuis De Vlot ter en begint 's avonds om acht uur. Vredes- en vrouwenbeweging. De vrouwenbond NW organiseert woensdag 9 januari een lezing, waar ds. R. van niet benaderd over opslag van het ge meente-archief in Velsen. Op schriftelijke verzoeken in die richting is door Bever wijk nog niet gereageerd. Castricum blijft in de toekomstige opzet buiten beschou wing. Deze gemeente heeft het eigen ar chiefmateriaal inmiddels ondergebracht in het Alkmaarse regio-archief. De ge meenten die nu binnen de Umond nog de boot afhouden worden binnen afzienbare tijd opnieuw voor een definitieve keus gesteld. Een wijziging in de Archiefwet „De wederopbouw”, vertelt Gustenho ven, „straalde uit naar het bedrijf. In twee jaar heb ik op het centraal kantoor het kredietenvak geleerd. Vandaar werd ik naar Krooswijk gestuurd, een Rotterdam se volksbuurt. Het zou eigenlijk voor een paar maanden zijn, maar het werd elf jaar. Daar heb ik echte armoede leren kennen. De armoede van de kleine kruide nier, die en jaaromzet had van maar een paar duizend gulden. Zaken deden we doorgaans in de kroeg, daar ontmoette iedereen elkaar. In die tijd moesten we wel hard aanpoten, we deden bijvoor beeld veel aan financiering. Zaterdags gingen de mensen vaak kleding kopen, je kon dan spreken van een ware stormloop op de textielwinkels. Wij stonden klaar om de gekochte kleding te financieren. Als de kledingzaken ’s avonds sloten, kwamen de detaillisten het geld weer naar de bank brengen om het op te bergen in de nachtkluis. De kluis dreigde dan overvol te raken, zodat we ’s avonds alvast aan de telling begonnen. Van een vrije zaterdag was toen geen sprake, van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat was je in touw”, vertelt Gustenhoven. In 1968 ging hij naar Leiden, waar hij zich met de kredietverlening bezig hield. Voordat hij naar Umuiden kwam is hij Vrouwencafé Het vrouwencafé van Heemskerk, dat is gevestigd in buurthuis De Zandkraai aan de Handelstraat gaat zijn vierde jaar in. Donderdagochtend 10 januari is er gelegenheid voor vrouwen die nog geen kennis met het café hebben gemaakt het café te bezoeken. Het ligt in de bedoeling om van gedachten te wisse len omtrent het fimctioneren van een vrouwencafé. De thema’s die de komende tijd aan de orde komen zijn: Vrouwen en nachtarbeid; Kind en Ziekenhuis; Chi leense vrouwen; Opvoeding van kinderen; Blijf van mijn lijf. Er is een peuteroppas aanwezig. CDA-vrouwenberaad. Het CDA- vrouwenberaad Noord-Holland geeft aan in CDA-politiek geïnteresseerde vrouwen in Noord-Holland de gelegenheid 8 janua ri de bijeenkomst bij te wonen in Hotel Krasnapolsky in Amsterdam, waar me vrouw mr. V. N. M. Korte van Hemel, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over rder erlo- n de lieg- nlijk Met regionalisatie van het archiefwezen is elders in de provincie al flink voortgang geboekt. Voor archiefbescheiden van de Waterlandgemeenten richtte Purmerend met forse rijkssteun een centrale bewaarplaats in. In Hoorn, Alkmaar en Zaandam werd eenzelfde voorziening ge troffen voor achtereenvolgens de gebie den West-Friesland, Midden-Kennemer- land en de Zaanstreek. De IJmond kan voor gezamenlijk beheer van de streekar- chivaha een logisch geheel worden ge noemd. Siebe Rolle heeft onder het Vel- sense raadhuis al in bewaring de al of niet complete polderarchieven van de Wijker- meer, Velserbroek, Heemskerker- en Uit- geesterbroek, gebieden waartussen in het verleden een nauwe samenhang bestond. De viering van het 40-jarig jubileum van de heer J. Duineveld uit Velsen- Noord als eerste kwaliteitslasser bij de werktuigkundige dienst (WKD), begon vrijdagmiddag met een rit over het be drijf met de zogenaamde „railbus”, voor dit speciale doel door de stoomclub afge staan. Bij Walserij Oost, de plaats waar hij op 4 januari 1940 als aankomend smid zijn loopbaan begon, werd gestopt voor een korte toespraak van de heer J. G. Nes, chef bij de WKD. Deze bood de jubilaris namens de collega’s enige geschenken aan, waaronder een grasmaaimachine. De officiële viering werd in het ont- vangstcentrum voortgezet met toespra ken van de heren M. Vos, chef WKD warmwalserijen en J. Voskamp, bedrijf- schef produktie warmband 1. Ir. Vos, die mede namens de directie IJmuiden het woord voerde, en de jubilaris op de foto het insigne opspeldt, stelde onder meer dat de jubilaris Duineveld in dit grote bedrijf met z’n vele personeelsleden be slist geen nummer is. De jubilaris staat bekend als een vakman die veel werk verzet en naast dit werk actief is op andere gebieden, zoals de personeelsver tegenwoordiging, waar hij 16 jaar voor ieders belangen is opgekomen. Scènes waarvan de toeschouwertjes ook maar enigszins zouden kunnen schrikken worden tevoren uitvoerig be sproken en stap-voor-stap ingeleid. Mocht er desondanks toch nog van een schokef fect sprake zijn, dan neemt Van der Mie- den dat in een relativerend praatje achter af wel weg. De zorg waarmee de poppen- tejaterspeler z’n publiek omringt doet roe rend aan maar maakt z’n voorstelling er niet spannender op. De meeste basis scholieren (en dan zeker de leeftijdsgroep van acht jaar en ouder) zullen aan pop- pentejater zoals Van der Mieden dat brengt geen boodschap meer hebben. Op deze categorie komen zijn pogingen om in alles rekening te houden met de tere kin derziel wat zeurderig over. Voor peuters en kleuters vanaf pakweg een jaar of drie is Otto van der Miedens voorzichtige en doordachte aanpak echter uitermate geschikt. Naar een voorstelling als „De vreselijk verlegen vogelverschrik ker” kunnen zelfs de hele kleintjes rustig kijken: de problematiek boeit ze, het ver teltempo is gemakkelijk te volgen en door dat alles wat schrikaanjagend zou kunnen Van de gemeenten waarin ze gelegen zijn, kan, zegt hij, exact hetzelfde worden ge zegd. Logische zaak dus de plannen voor het regio-archief in Velsen. Een ontwikke ling in die richting ziet hij als onontkoom baar en uit het oogpunt van archiefbe- houd uiteraard ook gewenst. Uit Velsen zelf krijgt hij regelmatig archiefmateriaal ter bewaring aangeboden van particulie ren, scholen en plaatselijke instellingen. De eigenaar weet zijn historische paperas sen bij Rolle in goede handen. „De men sen weten waar zij in Velsen met hun archief terecht kunnen. Benoorden het Noordzeekanaal komt op die manier be slist weinig materiaal boven water. De outillage ontbreekt eenvoudig bij de ge meenten om op aanbiedingen uit de bevol king in te gaan. Alleen al uit dat oogpunt is gezamenlijke bewaren in Velsen een goe de zaak. Veel £aat in de huidige situatie verloren. Voor mij als archiefdeskundige een onverteerbare zaak.” De heer Gustenhoven is tijdens de oor log twee jaar in Friesland ondergedoken, 1 omdat hij weigerde de loyaliteitsverkla ring te ondertekenen. Gustenhoven woon de toen in de universiteitsstad Nijmegen. Na de oorlog is hij rechten gaan studeren, welke studie hij snel afrondde. Zijn bank- loopbaan begon in 1949 bij de Rotterdam- sche Bank in Nijmegen. Al snel werd hij overgeplaatst naar het hoofdkantoor in Rotterdam, waar hij zich voornamelijk bezig hield met de naweeën van de oorlog. De staat had namelijk beslag gelegd op een groot aantal goederen als gevolg van de Duitse bezetting. De heer Gustenhoven had tot taak de juridische wirwar van aanspraken op eigendommen te ontrafe len. In 1955, toen de gevolgen van de oorlog zo goed en zo kwaad mogelijk tot een goed einde waren gebracht, trad hij in dienst van de Middenstandsbank. Wildtstraat 7 02510-30507. IKV. Het Interkerkelijk Vredesbe raad Velsen beraadt zich op 9 januari over de enquêteuitslag (73 percent voor verwij dering van kernwapens). Het IKV gaat na hoe de plaatselijke politieke partijen be naderd moeten worden. Afscheid. Pastor Jan Ruyter van de Kritische Gemeente IJmond leidt op 26 januari in de Vredevorstkerk in Bever wijk zijn laatste viering. Reijendam-Beek zal spreken over Vredes- en vrouwenbeweging. De lezing wordt ge houden in het gebouw Wijkerbaan aan het Pres. Kennedyplein in Beverwijk. Aan vang 8 uur ’s avonds. Ontwikkelingshulp. De Wereldwin kel in Heemskerk start in januari een aantal scholingsbijeenkomsten, waar de Nederlandse ontwikkelingshulp ter dis cussie staat. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Margreet Bruin, De in Heemskerk, telefoon De heer Harlaar had in de jaren vijftig het Amsterdamse „sfeertje” geruild voor een werkkring in Leiden, waar de heer Gustenhoven tenslotte ook terecht zou ko men. In deze periode heeft Harlaar zich intensief bezig gehouden met studies en cursussen. „Pas toen vielen de schellen van mijn ogen”, zegt hij. „Ik verwijdde mijn horizon en begon aan een echte car rière. Eigenlijk was ik een lui mannetje, al had ik een goede babbel. Maar er moest brood op de plank komen. Daarnaast speelde ook een zekere mate van ijdelheid mee. In Leiden ben ik opgeklommen tot procuratiehouder. Daar bereikte ik na ruim acht jaar mijn plafond. Vervolgens kwam ik in Alkmaar terecht en dat gaf mij mogelijkheden om mijn carrière ver der te ontwikkelen. De Alkmaarse periode die 14 jaar zou gaan duren is voor mij het meest indringend geweest”, aldus Harlaar. Hij werd procuratiehouder op een dis trictskantoor en al snel kreeg hij een di- rectiestoel aangeboden. De opbouw van het districtspersoneel binnen het bankwe zen, dat hij van dichtbij meemaakte, be schouwt hij als een zeer rijke ervaring. Ook de „escape” naar Castricum van twee jaar, waar hij een nieuw kantoor moest opbouwen is voor hem een uitdaging geweest. „In Alkmaar is mij het bankvak duide- De archiefbergplaats onder het Velsense gemeentehuis. Voor opslag en raadpleging door het publiek zijn hier ten behoeve van Velsen zelf én buurgemeenten benoorden het Noordzeekanaal ideale voorwaarden geschapen. VELSEN. Poppentejaterspeler Otto van der Mieden heeft hart voor zijn publiek. Dat proef je vooral uit de uiterst omzichtige, bijna overbezorgde wijze waarop hij in zijn voorstelling „De vreselijk verlegen vogelverschrikker” (zondagmiddag te zien in het Witte Tejater Velsen) met de gevoelens van de kinderschare omspringt. zijn heel behoedzaam wordt geïntrodu ceerd, zullen ze er heus geen nachtmerries aan overhouden. Over introduceren gesproken: Otto van der Mieden (een moderne poppenspeler die zelf, als acteur, ook een duidelijke functie in het spel vervult) is langer bezig om „De vreselijk verlegen vogelverschrik ker” bij het publiek aan te kaarten dan dat de voorstelling als zodanig duurt. Naar mijn smaak is dat geen ramp hoewel hij als toneelspeler vooral in het begin nogal geforceerd overkomt, weet hij binnen de kortste keren wèl een band met de kinderen op te bouwen. Beter dan in de eigenlijke voorstelling (waarvan het verle- genheidsthema aardig gevonden is, maar die als geheel onvoldoende uit de verf komt) betrekt hij de kinderschare bij het podiumgebeuren en die lang uitgespon nen introduktiescène plus de praatjes-tus- sen-de-bedrijven-door vormden voor mij de meest geslaagde onderdelen van deze, op het gelijknamige boek van Karei Eyk- man gebaseerde poppentejatershow. lïifiHiikai i «uiiiiiiii

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5