Moskou’s Kamerorkest 5 Sprookjesachtige beelden vaag muziektheater in bleyle-shop r L R 11 Werk Bedford speels, maar gedateerd Russische „Academy” Errol Flynn a nazi-spion” Keramiek Rolvink verwijst naar de Middeleeuwen Bijzondere Bleyle-Mode voor bijzondere prijzen. Prijs voor bariton Fischer-Dieskau I Virtuoos gastoptreden in Amsterdam Nijinsky’s Peter of de Schat mist samenhang Kunstenaars controle BKB-gebouw beëindigd I.-» 7 MAANDAG 7 JANUARI 1980 KUNST X 7 U zult verrast zijn... want Bleyle is echt heel bijzonder! Vroeger dan ooit tevoren is Bleyle begonnen met levering van de nieuwe voorjaars-mode 1980. Dat betekent, dat de winterkollektie hiervoor plaats moet maken. Voor u dus het juiste moment om eens even binnen te lopen en te komen passen. Anegang 26 Haarlem Pluimveestapel (Van onze kunstredactie) Errol Flynn in zijn rol op het witte doek Ger Lataster behoudt naïeve spontaniteit Ets van Ger Lataster. JOHN OOMKES JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) ARTHUR BELMON ALMA POST. ff A1 Keramiek beeldje van Wim Roolvink. spontaniteit behouden heeft. Dat had onze vriend bovengenoemd dus wel goed gezien. Igor Bezrodny beteugelt zijn musici in expressieve maar niet overdreven ogende gebaren. Toch doet het ensemble dat zich ook in het verleden al een aantal keren in ons land heeft laten horen tegelijk denken aan een op alle punten goed ge-oliede machinerie als van The Academy of St. Martin-in-the-Fields, die om het even of het zonder of met dirigent speelt, kennelijk zonder risico’s inzake déraillementen, afgewogen expressiviteit (Expositie nog tot eind deze maand. Dinsdag tot en met vrijdag 13 tot 17 uur, zaterdag 11 tot 17 uur, donderdagavond 20 tot 22 uur). AMSTERDAM (ANP). De bonden van beeldende kunstenaars die actie voe ren voor beter Amsterdams kunstbeleid hebben hun controle in het BKB-gebouw aan de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad beëindigd. In het pand zijn de kunstwerken opgeslagen die de gemeente in het kader van de beeldendekunste- naars regeling (contra prestatie) ver werft. De Beroepsvereniging van beeldende kunstenaars (BBK), de kunstenaars orga nisatie NW en de Nederlandse Kring van Beeldhouwers bezetten op 29 oktober het BKB-gebouw Uit protest tegen het slechte beheer van de kunstwerken. Vier dagen later beëindigden zij de bezetting, maar bleven wel een oogje houden op de gang van zaken in het gebouw. Ook richtten zij er een tentoonstelling in van beschadigde kunstwerken. A: t CD O CO MÜNCHEN (AFP). De Westduitse bariton Dietrich Fischer-Dieskau heeft de muziekprijs van de Stichting „Ernst- von-Siemens” voor 1980 gekregen, zo heeft de firma Siemens vorige week in München bekendgemaakt. De prijs be draagt 150.000 Zwitserse franken (onge veer 165.000). De particuliere stichting die in Zwitser land is gevestigd, werd in 1973 in het leven geroepen om het werk van verdienstelijke musici te bekronen. Vorige winnaars wa ren de componisten Benjamin Britten en Olivier Messiaen, de violoncellist Mstislav Rostropovitsj, de dirigent Herbert von Karajan, de pianist Rudolf Serkin en de dirigent Pierre Boulez. I en zelfs ook wat gaafheid van detailwer- king betreft, kan concerteren. Er is trouwens nóg een parallel met het musiceren van de befaamde Engelse „Academy”: wanneer er blazers in het spel komen, mogen deze alleen op de meest onopvallende wijze hun zegje doen, teneinde de gepolijste totaalklank waarbij het accent in een dergelijke for matie op de strijkers ligt vooral niet te verstoren, maar er uitsluitend op de ma nier van een romige saus mee te ver vloeien. Veel karakterverschil had het Moskou’s Kamerorkest in zijn programma niet te bieden. Want behalve de, eerder genoem de, werken van de vroege Mozart die hier te beluisteren waren, werd er nog de aan dacht gevraagd voor een symfonietje, opus 12 nr 2, van Boccherini. Galantheid troef dus. Deze Russische musici voelen zich hierbij kennelijk in hun element en het feit dat alle Mozart-symfonieën nu ook door dit ensemble op de grammofoon plaat worden gezet, getuigt wel van die affiniteit. Alleen Sjostakovitsj (evenals Mozart en Haydn ook in de toegiften aanwezig) bood, in de vorm van diens Kamersymfo- nie, het nodige tegenwicht. Hier kwamen ook andere aspecten van expressieve toonvorming in het spel naar voren. Twee seizoenen terug, speelde het Ne derlands Kamerorkest deze symfonie Sjostakovitsj Achtste strijkkwartet dat door de oprichter van het Moskou’s Or kest; Rudolf Barshai, voor strijkorkest is bewerkt onder (de naar het Westen uitgeweken) Barshai zelf. Interessant om deze Kamersymfonie nu onder Barshai’s opvolger te horen. Heel goed en heel gedif ferentieerd, maar (als mijn geheugen me niet bedriegt) niet voorzien van de lading als destijds bij de combinatie Barshai- NKO. HAARLEM. „Dat kan ik ook”, meldt de naar schatting achtjarige collega-bezoeker tnij ongevraagd wijzend op een aquarel van Ger Lataster. Vervolgens bestudeert hij het catalogusnummer aandachtig. „Kost dat 21 gulden?”, vraagt hij ongelovig. Ik zoek het voor hem na in de prijslijst. Vierduizend-nog-wat. „Zonde van het papier”, mompelt hij schouderopha lend, terwijl hij de bovenzaal van de SBK verlaat. Wie beweerde dat het Jaar van het Kind zijn uitwerking gemist had? In mijn eigen jeugd maakte de ouders nog uit: dat kan mijn zoontje ook. Mozarts 29ste symfonie in vederlichte en zangerige weergave en diens Diverti mento KV 136 in een vlinderend en zelfs gewaagd tempo, maar zonder enige tech nische oneffenheid en in optimaal uitge- kiend klankevenwicht. Dit begint met de avond waarop Peters moeder haar veertienjarige in bed woe lende zoon sexuele voorlichting tracht te geven. Peter loopt hierop van huis weg, met als enige bagage een pyjamabroek. Geleid door de dode jongen Bas gaat hij op zoek naar zijn geliefde, één van een groep sopranen die naar de legende wil in de zeventiende eeuw omgekomen zijn op een gezonken galjoen, en die van tijd tot tijd naar boven komen drijven. Zij is zijn Schat uit de Noordzee. Grote Peter doorleeft zijn jeugdproble men opnieuw, kleine Peter zoekt op aan dringen van Bas de schrijver op, die zijn jongensavonturen kan aftnaken. Als ze elkaar op het eind vinden is het dan ook twee vliegen in één klap. Kleine sprook jes-Peter kan verdwijnen, grote Peter kan nu schrijven. Hij heeft kennelijk iets opge lost, al is niet duidelijk wat. Het zal in het gebied van de sexualiteit te vinden zijn. Zijn bevrijding wordt gesymboliseerd door het wegwerpen van de pyjamabroek. Peter of de Schat vertoont schitterende echo’s van zowel Hans Christian Ander sen als Lewis Carroll. Het eerste in de etherische scènes tussen kleine Peter en het dode jongetje Bas, de tweede in won derbaarlijke figuren. Sammler bijvoor beeld, die ’alles telt’, en die met hoge hoed en jacquet steppend op zijn mobiele lesse- HAARLEM. De vriendschapsopera Peter of de Schat uit de Noordzee, dit weekeinde gespeeld in de Toneelschuur, bestaat voor het grootste deel uit een flashback van de jeugd van de schrijver Peter. Nadat zijn muze heeft geconstateerd dat hij van schrijven wordt afgehouden door de verleidingskunsten van een figuur genaamd Elegance, besluit ze hem zijn jonge jaren te laten herbeleven. naar over het toneel schiet. Bart Kiene geeft kleine Peter in deze scènes, respec tievelijk met Paul van Kolck en Arend Bulder, een candide houding die heel aan trekkelijk is. Wat aan Peter of de Schat ontbreekt is op alle fronten organische samenhang. Een relatie met de wereld om ons heen is er niet: de moeilijkheden van grote Peter blijven te onduidelijk om je te raken, en lijken vooral bedacht te zijn vanuit de sfeervolle sprookjeswezens. (Dat toneel dat zich erg op de vorm richt niet aan dit euvel hoeft te lijden, toont toneelgroep Baal, die al jaren vormgerichte voorstel lingen maakt, maar waar je toch nooit naar huis gaat met het gevoel dat de voorstelling niets met je leven te maken had). Ook binnen het stuk ontbreekt sa menhang. Het is niet spannend, blijft meer show dan verhaal. Kiene gebruikt een paar maal het effect van het doorbre ken van de dramatische illusie. Hij laat zijn personages zelfs refereren aan hem zelf als schrijver. Is het stuk louter een meta-verhaal over het schrijven? Dat kan heel goed, sommige columnisten produce ren boeiende stukken over hun typema- chine-capriolen. Peter of de Schat is ech ter ook voor die ingang te vaag. De muziek van Hans Rotman klonk goed. De voorstelling is in November tweemaal gespeeld met orkest, en hieraan herinneren nog de stemgeluiden op de band die nu gebruikt wordt Er werd vaar dig gezongen. Peter Onnes (hobo) en Wal ter Crommelin (piano) vulden de bandop name soms aan het levende muziek. Het decor van Simon Rood was een eenvoudig wit gordijn, in het midden opgenomen. Hoewel veel in die richting wijst schijnt de voorstelling niets te maken te hebben met Peter Schat. - Behalve een twaalftal aquarellen zijn bij de Stichting Beeldende Kunst (Ge dempte Oude Gracht 121, Haarlem) ook nog een aantal kleuretsen en litho’s te zien en te koop. Het grafische werk van Ger Lataster is aanzienlijk plezieriger ge prijsd dan zijn waterverven. Jammer ge noeg ontbreken op deze expositie de olie verfschilderijen van Lataster. Die ver dwijnen bijna alle vrij geruisloos naar het buitenland voor bedragen die bij de mo dale SBK-leden wel helemaal in het ver keerde keelgat zouden schieten. Ger Lataster is een kunstenaar die voortkomt uit de Cobra-beweging. In te genstelling tot mensen als Karei Appel en Comeille heeft hij het nooit nodig gevon den naar Parijs of New York te trekken om zichzelf internationaal te promoten. Maar ook vanuit de Amsterdamse Spaamdammerbuurt heeft hij zijn zaak jes altijd prima kunnen bestieren. Of mis schien wel juist daarom. Lataster is de oude Cobra-idealen altijd trouw gebleven, concessies aan de commercie heeft hij nooit gedaan, en dit heeft ertoe geleid dat zijn werk door de jaren heen zijn naïeve Higham, die meer biografieën over Hollywoodgroten het licht deed zien, onthult in Errol Flynn: The Untold Sto ry, dat de activiteiten van de filmster aan de Amerikaanse regering bekend waren. De acteur zou hand- en spandien sten voor de Gestapo hebben verricht en de Nazi’s geholpen hebben aan geheime informatie over de Amerikaanse mari ne. Volgens de schrijver zou Flynn’s imago als ijzervreter op het witte doek zeer zorgvuldig zijn gekweekt als dek mantel voor zijn Duitsgezinde activitei ten. „In de film won hij de oorlog voor de geallieerden, terwijl hij in werkelijkheid hen afbreuk deed”, aldus Higham. NEW YORK. Errol Flynn, de held in talloze Amerikaanse speelfilms in de jaren dertig en veertig, was in feite een spion voor de Duitsers, die onder meer presidentsvrouw Eleanor Roosevelt heeft gemanipuleerd teneinde een Nazi- agent te beschermen. Dat is de voor naamste conclusie in een komend voor jaar te verschijnen boek van de hand van de Amerikaanse schrijver Charles Higham, die zijn onderzoek naar Flynn baseerde op vijfduizend tot dusverre geheime regeringsdocumenten. Abonnementsconcert in de serie van het Nederlands Kamerorkest. Gast- ensemble: Het Moskous Kamerorkest. Dirigent: Igor Bezrodny. Programma: Boccherini, Sjostakovitsj, Mozart. Concertgebouw Amsterdam, 5 januari 1980. De Engelse componist David Bedford, toch al een opmerkelijke figuur vanwege zijn nteresse voor rock en zijn samenwer king met Mike Oldfield, geldt in heden daagse muziekkringen terecht niet als een echte avant-gardist, maar zijn werk heeft een bijzonder speelse instelling. With 100 Kazoos schreef hij in 1971 voor de BBC als een stuk waarin het publiek een actie ve rol werd toebedeeld. Pierre Boulez, die indertijd de première zou dirigeren, weigerde het uit te voeren omdat hij meende dat het auditorium zich zou misdragen. Inmiddels is veelvuldig aangetoond dat een dergelijk werk, waar in de bezoekers zich strak aan een grafi sche partituur moeten houden (Bedford: „Het belangrijkste voor jullie is het stop pen”) uitvoerbaar is. Het NPO zette het overigens onlangs voor een zondagse ma tinee in. Behalve speels of ludiek is Bedfords werk instructief vanuit een muziekpeda- gogisch standpunt en daarmee zeer ge schikt voor jeugdconcerten. Twee oudere werken, Pentomino en Five, zijn om de zelfde reden verteerbaar, maar me dunkt dat het uitwerken van cadenzen voor bla zers in het ene en een spectrum van strijk- speelwijzen in het andere, om weinig an dere redenen zoden aan de dijk zet. Al thans anno 1980. Opmerkelijk diepgravender is Bedfords Pancakes, etc. een koperkwintet, waarbij de blazers in dit feitelijk vijfdelige werk tot het uiterste moeten gaan. Een ad hoc- ensemble onder de vlag van het ASKO, komt in zijn versie erg ver en dwingt onder Davids exacte slag alle respect af waarbij de competatieve soli geen af breuk doen aan de totaliteit van het hier en daar atonale werk. Concert: The „Bedford Players” o.l.v. David Bedford in Aula Stedelijk Museum, Amsterdam. Ensembles sa mengesteld door ASKO. Werken van Bedford: „Pentomino (1965), Five (1968), Pancakes with butter, maple syrup and bacon, and the TV-weather- man (1973) en With 100 kazoos (1973). Opnamen door KRO-radio: uit te zen den 13 januari, 14.30 uur via Hilver sum 4. Amsterdam 5 januari 1980. AMSTERDAM. Een middagje tus sen zo’n honderd kazoos (ook wel mirli tons geheten) komt over als een bezoek aan een skeltercircuit. Rondom je trek ken de snelle wagentjes als ronkende bolides op, wordt er gierend teruggescha keld naar een lagere versnelling en komt men hortend tot stilstand. Toch is er sprake van een concert. Voor diegenen, die het werk van Ger Lataster iets te driftig, dan wel te modern vinden, is in de kelder van de SBK kera miek opgesteld van Wim Rolvink. Voor elck wat wils, is immers in de kunstuitleen zowel de message als de medium. De beeldjes van Rolvink ademen een sfeer van Gezelligheid kent geen tijd, als het maar verwijst naar de middeleeuwen. Nou heb ik op gezelligheid niets tegen, integendeel, maar het gaat me bij de kera misten om iets anders. Het viel me ook al op toen ik in Galerie Klein de beeldjes bekeek van Marion Askjaer Veld: op het eerste gezicht ziet het er allemaal leuk en aardig uit, maar op het tweede gezicht blijkt de keramische kunst zelf zich niet met „leuk en aardig” tevreden te stellen. Het werk moet een diepere lading mee krijgen. Uilen, kikkers, muizen, padden, de hele symbolische pluimveestapel van Jeroen Bosch wordt leeggeplunderd om maar te bewijzen dat Keramische Kunst heus geen lolletje is. Of bekijkt U eens op bijgaande foto dat mannetje. Bij deze gezellige dikkerd zoudt u toch in elke Tiroler Bierstube onmiddel lijk nog een literglas Eisbein bestellen? Toch maar liever niet doen. Zijn linker hand is door Wim Rolvink vervangen door een prothese, in de vorm van een geboet seerde ijzeren haak. De hand ligt waar schijnlijk nog bij Stalingrad in de sneeuw. De pottenbakkersoven anno 1980 als wapen in de Tweede Wereldoorlog. M’n kop eraf als ik daar met mijn uniformpet bij kan. AMSTERDAM. Nogal uitzonderlijk voor een orkestoptreden: drie toegiften maar liefst. De lengte van het programma van dit concert-zonder-solist liet er dan ook nog wel ruimte voor. Overigens hadden dirigent Igor Bezrodny en het Moskou’s Kamerorkest (hier te gast in de serie van het Nederlands Kamerorkest) dan al lang kunnen laten horen dat zij in staat zijn tot het geven van uitvoeringen van superklasse. Voorstelling: Peter of de Schat uit de Noordzee. Groep: Nijinsky. Schrij ver: Bart Kiene. Muziek: Hans Rot man. Uitvoering muziek: Theateror- kest. Techniek en Decor: Simon Rood. Kostuums: Jac Koole. Met: Aartje Duyvenée de Wit, Paul van Kolck, Diduin van Delft, Aage Kramer, Peter Onnes, Walter Crommelin, Bart Kie ne, Arend Bulder, Bambi Uden. Op 5 en 6 januari 1980 in de Toneelschuur. V. In het boek dat in april van de pers rolt en wordt uitgegeven door Doubleday Co. worden de gangen van de acteur vanaf zijn Australische jeugd nagegaan. Volgens Higham groeide Flynn in een antisemitische omgeving op en raakte hij al jong in de ban van het nationaal- socialisme. De acteur kwam na zijn komst naar de VS in aanraking met de justitie na overmatig drugs- en alcohol gebruik en op verdenking van moord. Tussenkomst van een Europese arts red de hem van de strop. Flynns geheime activiteiten bestonden er grotendeels uit deze arts, die spioneer de voor de Duitsers, te beschermen. Na de arrestatie van laatstgenoemde wist de filmheld het leven van de arts-spion en zijn eigen hachje te redden door een beroep te doen op Eleanor Roosevelt. Later smokkelde de Hollywoodheld de spion naar de Filippijnen. Flynn overleed in 1959. ■'*1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7