Introductie Maria Muldaur ’n lied maar juiste II Concertgebouworkest eert Pierre Boulez komende exposities a 1 snaar doet trillen” Popstichting 2 februari „Als Grand Prix van Monte-Carlo voor schilder Brinkman Eigen museum voor Korps Mariniers Zwitserland Matinee onder leiding van Michel Tabachnik Voor veelzijdige Amerikaanse zangeres komt carrière ''WH nu opgang Paleis Guggenheim krijgt museumstatus Ki 13 DINSDAG 8 JANUARI 1980 KUNST 12 door John Oomkes l is X BE !.u A HILVERSUM. Maria Grazia Rosa Domenico d’Amato. Als je de volledige naam van Maria Muldaur langzaam en zangerig uitspreekt, proef je een onmis kenbaar zuidelijk aroma op de tong. Mexicaans, veronderstelde ik een tijd lang. Fout, zo legt de inmiddels al weer 36-jarige Ame rikaanse zangeres, die gister avond haar lang verwachte Ne derlandse tv-debuut maakte in het AVRO-programma Music Gallery, geduldig uit. D’Amato is de naam van een ongetwijfeld eeuwenoud Napolitaans geslacht. Het blijkt het zoveelste etnische element in de smeltpot van gen res en invloeden die de Californi- sche zangeres tot een unieke per former maakt. Instrument Depressief 91 Versnelling 7QE op basis van Reissom per persoon /ÖO,- 2-persoons kamers - Bij de reissom inbegrepen: h"9s van 3 r (ADVERTENTIE) PIERRE BOULEZ. De jury beoordeelde werk van meer dan tweehonderd deelnemers uit 51 landen. Behalve tien prijzen waren er zes eervolle vermeldingen, van wie er een was voor Voedsel voor de Toekomst van Hans Lie uit Tilburg. De jury voor toekenning van de prijzen werd geleid door Rene Huyghe van de Academie Frangaise en president van de raad voor de kunst van de Nationale Mu sea van Frankrijk. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Het Korps Mariniers krijgt eindelijk de beschikking over een korpsmuseum. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling, want het nu ruim drie eeuwen oude korps heeft als oudste onderdeel van de Nederlandse krijgsmacht een unieke verzameling uni formen, uitrustingsstukken en muziekin strumenten. DEN HAAG (ANP). De 33-jarige kunstschilder Floris Brinkman uit Julia- nadorp (N.H.) heeft de grote prijs van prins Rainier van Monaco gekregen. Hij won deze eerste prijs van de Grand Prix International d’Art Contemporain de Monte-Carlo en kreeg hem daags voor oudjaar uitgereikt. De prijs werd toege kend voor zijn schilderij Meisje met de Roze Kousen, een doek van 1,80 bij 1,50 meter. Dit inleidende instrumentale operafrag ment was echter gekozen als muzikale illustratie bij het werk van de invloedrijke avantgardist Pierre Boulez, dat hier in een programma onder de titel „Rondem Bou lez” werd gebracht. Hiermee werd deze 56-jarige componist, die nu ruim vijftien jaag terug met Parsifal zijn debuut in Bayreuth maakte, als dirigent geëerd. in twee delen - Improvisation en Tombeau - uit Boulez’ vijfdelige portret van Mallar mé vóór zangstem en orkest: PU selon PU. Boulez’ opvattingen die bij Mallarmé’s motto aansluiten „dat een werk slechts schijnbaar, maar niet werkelijk een begin en een einde heeft,” werden hierin gede monstreerd. De daarbij te kiezen richting wordt voor Maria Muldaur, zo geeft ze toe, een crucia le zaak. Haar kwetsbare vibrato leent zich slecht voor stevige songs en een dito aan pak, zoals haar vorige album Sweet Har mony liet horen, maar ook thans heeft zij ondanks haar veelzijdigheid nog geen koers uit kunnen zetten. Een zekere tegen strijdigheid, waaraan de bijdragen van David Nichtern en Patrick Henderson als volkomen verschillend geaarde producers niet vreemd geweest zullen zijn, is ook merkbaar op haar laatste album, Open Your Eyes. Met tegenzin erkent Maria Muldaur dergelijke kritiek. „Dat is moei lijk ja, want ik deed zelf een groot deel van de productie. Maar ik weet dondersgoed dat ik nog niet artistiek volgroeid ben. Maar dat komt”. 7 ■RE.,. i Ook de losse structuur van Debussy’s balletmuziek „Jeux” moest hier als voor beeld dienen van de uitgangspunten die Boulez tot zijn componeerwijze hebben geïnspireerd. Misschien is het overigens wel juist de afwezigheid van een duidelij ke leidraad en ontwikkeling die Jeux - ondanks alle gevarieerde klankkleuren- pracht - tot Debussy’s minder sterke or kestwerken maakt. Het geheel is waar schijnlijk ook al te zeer aap het ballet- gegeven gebonden om ate absolute mu ziek voor Debussy’s componeren repre sentatief te kunnen zijn. De programmasamenstellers zullen er ook niet van zijn uitgegaan dat dit weinig gespeelde stuk zo nodig eens in de „mo derne” serie van het Concertgebouw moest klinken. Parsifal gaat volgend sei zoen integraal bij de Nederlandse Opera stichting en de partituur ervan is uiter aard niet meer actueel te noemen. Het Korps Mariniers wil op 10 mei het Hulskamppand als korpsmuseum in ge bruik némen; een contract daarover wordt nog voorbereid door de Wester- meijer-groep en het korps. Westermeijer, een Rotterdamse zakenman die via de straathandel in de internationale handel in onroerend goed belandde, kocht eerder het bekende Witte Huis te Rotterdam dat hij uitwendig geheel liet restaureren. Ook het Hulskamppand wil Westermeijer in oude luister herstellen. Momenteel is daar overigens al een oude distilleerderij als Jenevermuseum gevestigd. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem, tel. 023-313150 Geopend van 13.00 tot 17.00 uur (zaterdags gesloten). veel de negatieve, zwarte, sombere kant laat uitkomen. Zodra een jankende, suïci dale kant erbij te pas komt, houdt het voor mij op. Als je een lied zingt over eenzaam heid die je zelf ook voelt, tja... OK, dat kan ik. Maar er zijn veel songs, die handelen over neurotische, de meest infantiele kan ten van het bestaan, depressief. Ken je You’re no Good van Linda Rondstadt? Dat is voor mij nou een voorbeeld van iets negatiefs; daar heb ik geen ralatie mee. Een blues is goed, Loverman is dat ook, maar dat is een veel meer algemene treu righeid, niet die van je eigen ellende. Ik stel meer de vrolijke kant van het leven op prijs”. AMSTERDAM. „Gezeur!”, werd met stentorstem, door een van de bezoekers van de zondagse matineel door Wagners muziek heen geroepen. Nu komt de uitvoering van een uit z’n verband gelicht stuk als de ouverture tot Parsifal - waar het bij dit incident om ging - ook niet erg overtuigend over. Dit werk is, op Zichzelf staand beoordeeld, onvergelijkbaar met wél voor een dergelijk doel (namelijk buiten het theater) bruikbare ouvertures als van Lohengrin en Die Meistersinger. Zangeres Maria Muldaur: „Ik ben van een generatie die niet geleerd heeft voor zichzelf op te komen'' Overigens bleek uit de consientieuze en geraffineerde uitvoering van Boulez- werk, dat de componist er niet in geslaagd is de door hem nagestreefde synthese tus- Aangezien Boulez’ contacten met het Concertgebouworkest in het verleden nogal moeizaam verliepen, leek Michel Tabachnik (lange tijd Boulez’ medewer ker, onder andere bij het Ensemble Inter- Contemporain) een goede keus als vertol ker van diens composities. Een dynami sche dirigentenpersoonlijkheid, die het Concertgebouworkest met succes leidde de nadruk op de wording van hét strip- boek-verhaal en de maker erachter. Maandag tot en met woensdag van 14.30 tot 17.30 uur, maandag- en vrijdagavond van 19 tot 21,.30 uur en zaterdag van 10 tot 12.30 uur. Galerie Klein aan ’t Krocht 6 in Haar lem richt op 12 januari een nieuwe exposi tie in die werk omvat, van vier kunste naars. Tot en met 12 februari zijn er tekeningen van Aat Verhoog, grafisch werk van Martin Ware, keramiek van H. H. Kamerlingh Onnes en paneeltjes en werken van gecombineerde techniek van Pauline Liu te zien. Dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot 17.30 uur, zaterdag van 12 tot 17 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. De Rotterdamse kunstenaar Henk Tas exposeert Xerox-transfers in Galerie VAN aan de Hagestraat 18 in Haarlem van 10 tot en met 27 januari. Tas was oorspronkelijk een zeefdrukker en staat ook bekend als musicus. Donderdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 12 tot 17 uur. Vierde concert in de C-serie van het Concertgebouworkest. Dirigent: Mi chel Tabachnik. Soliste: Arleen Au ger, sopraan. Programma: Wagner, Berg, Boulez, Debussy. Concertge-, bouw Amsterdam, 6 januari 1980. „Ik schrijf ook Leon Russel, Randy Newman, Van Morrison, Smokey Robin son aan, naar mijn lievelingsauteurs zou je kunnen zeggen, om hen te vragen of zij iets wat voor mij geschikt zou zijn, hebben geschreven. En daarnaast gebeurt het veelvuldig dat mensen via via horen dat ik materiaal nodig heb en dan naar de con certen komen om zich voor te stellen. John Hiatt heb ik bijvoorbeeld zo leren kennen. Stapels bandjes draai ik af om maar aan repertoire te komen. Het komt dus uit allerlei bronnen voort”. „Een song kan aan een heleboel eigen schappen voldoen, zolang het maar de juiste snaar in mij doet trillen. Verloren liefde, tevredenheid, of een ballade met een afgerond verhaal zoals The Work Song van McGarrigle, of een situatie uit het dagelijks leven zoals The Clean Up Woman (van Betty Wright - red.), gos- pelliederen”. en avóndeten. „Hoeveel songs schreef Frank Sinatra? Hoeveel Ella Fitzgerald?”, kaatst Maria terug als ik haar vraag hoe ze denkt over haar afhankelijkheid van goed repertoire. „Niet elke grote musicus hoeft zijn eigen grote werk te schrijven. Billie Holiday schreef maar enkele nummers waarvan ik dan Lover Man zing Bessie Smith maar een paar. Traditioneel gezien is er eigenlijk altijd een scheiding tussen com poneren en zingen geweest. De waarheid is dat ik me niet beperkt voel omdat ik niet over de muzische gave van het schrijven kan beschikken”. „Je moet je daar geen zorgen over ma ken. Ik zou graag schrijven, tuurlijk, want juist in het componeren van songs zit een behoorlijke verdienste; naar verhouding meer dan in het uitvoeren, denk ik. Je zit enkel met potlood en papier, geen hoge overheadkosten. Iemand anders beult zich af langs ’s Heren wegen en kweekt bekendheid voor het resultaat, terwijl de componist rustig zijn royalties kan incas seren. Maar als dót niet mijn gave is, dan zij dat zo. Ik ben blij dat ik sowieso al een gave heb en goed kan zingen”. Hoe zit dat dan met de tekstuele zeg gingskracht van een song? Muldaur: „Als ik moet selecteren, dan gebeurt dat moei zaam, akkoord. Maar tegen de tijd dat ik bijvoorbeeld een album moet opnemen, dan heb ik een keuze gemaakt waarbij elk lied in ieder geval een bépaald facet van mijn eigen gevoelsleven vertaalt; anders zou ik me er hoe dan ook niet kunnen inleven. Als een lied van een ander me niet voldoende aanspreekt, vergeet het dan maar, dan zou ik hooguit de bestaande versies kunnen kopiëren, maar dan zon der dat het me vreugde zou schenken. Ik wacht zelfs op songs die een bepaald gevoel van mij uiten. Ken je Mad Mad Me van Wendy Waldman dat op mijn eerste plaat stond? Zoiets zou ik zelf nou bijna hebben kunnen schrijven”. sen Webern en de late Debussy te berei ken. Daarvoor is er te on-economisch ge bruik van de middelen en te weinig kleur en sfeerverschil om het volgen van de bedoelde richtwijzers in de praktijk ge loofwaardig te kunnen maken. Boulez’ voorkeur voor gecompliceerde intervalsprongen, die op de Tweede Weense school terug te voeren schijnt te zijn, zou op dit C-concert moeten blijken uit Sieben Frühe Lieder van Alban Berg. Geen goed voorbeeld, omdat de roman tiek hier nog volop vertegenwoordigd is, al stamt de orkestratie van dit uit 1907 daterende werk pas uit 1928. Men had daarbij echter wel het voordeel dat er een verademing brengend tegenwicht kon worden gegeven ten opzichte van de theo retisch opgezette partituren van Boulez, waaruit praktisch elke emotie en sensuali teit gebannen is. De Amerikaanse sopraan Arleem Au- gér, wier stem te klein bleek voor haar soli in de composities van Boulez, wist de verfijnde kwaliteit van haar zangkunst, in sublieme en vaak versmeltende eenheid met het orkest, in Bergs liederen voortref felijk tot uitdrukking te brengen. JOHAN VAN KEMPEN We blijven toch nog even ons studioge- sprek bepalen tot de beperking die afhan kelijkheid van anderen met zich mee brengt. Een singer-songwriter kan zijn of haar emoties door de keus uit zelfdoor- wrocht repertoire heel precies over laten komen. Een zangeres als Maria Muldaur mist een dergelijk nauwkeurig instru ment. „Ook in de interpretatie kan een zanger of zangeres de woorden bij een bepaald gevoel zoeken, misschien of feite lijk zelfs, beter dan de doorsnee singer- songwriter”. „Neem nou Wendy Waldman of Kate McGarrigle, die beiden boven de middel maat uitsteken en waarvoor ik een groot respect heb, maar hoe groot ze ook zijn als componisten: ze zijn beperkt, omdat ze altijd min of meer vanuit hetzelfde ge zichtspunt of hetzelfde gevoelsleven ob serveren. Terwijl ik rustig de beste Wald- man-song, de beste McGarrigle-composi- tie, en ga zo maar door, kan uitkiezen. Ik hoef me niet te beperken tot mijn eigen schrijverstalent, zo ik dat al zou hebben”. Ad Pieters exposeert assemblages en Marjolein Rooij-Vlas wandkleden in het Cultureel Centrum Zandvoort aan het Gasthuisplein 9b in Zandvoort van 11 januari tot en met 3 februari. Woensdag tot en met zondag van 14 tot 16 uur. Hans Röttgering exposeert schilderijen in de Openbare Bibliotheek aan de Prin- sesseweg 34 in Zandvoort van 14 januari tot en met 10 februari. De tentoonstelling zal tijdens de uitleenuren van de biblio theek te zien zijn. De in Santpoortwoonachtige stripteke naar Bert Bus stelt zijn werk ten toon in de nieuwe bibliotheek aan het Burge meester Weertplantsoen in Santpoort- Noord vanaf 14 januari. De expositie legt Maria Muldaur ontleent haar artiesten naam aan een enkele jaren geleden op de klippen gelopen huwelijk met country „pieker” Geoff Muldaur met wie ze na haar debuut in de Eleven Dozen Jugband ook een artistieke liaison vormde. Eind jaren zestig schrijven we als beiden in de invloedrijke Jim Kweskin Jug Band de gang van zaken uitmaken en met een hele eigen potpourri aan oorspronkelijke Ame rikaanse folk- en jazzgenres een voor beeld zijn voor latere generaties artiesten. Een tijd lang zet het echtpaar nog zijn activiteiten voort onder eigen naam; een episode die resulteert in een aantal moei lijk verkrijgbare, maar schitterende albums. Kort na hun scheiding maakt Maria Muldaur, wier flexibele stem dan al ge noegzaam bekend is, in 1973 haar solo debuut. Ze beperkt zich getrouw haar loopbaan op de plaat niet tot een bepaalde stijl, stelt een volkomen eigen mix van soul, country, jazz en funk samen en schijnt zich binnen een zo wijd stramien volkomen thuis te voelen. Eén van de tracks van het debuut krijgt ook veel aandacht van de populair-ingestelde Amerikaanse AM-radiostations en wordt warempel een hit: Midnight at the Oasis. Het is een heerlijk relaxte song, voorzien van enkele karakteristieke intervallen, waarin Muldaur’s stem de typerende „overslagen” kan maken, die haar zang onmiddellijk van die van anderen onder scheidt. Het droomdebuut levert Maria gefen vlekkeloze carrière op. Haar kracht blijkt ook weldra haar zwakheid; een euvel dat bij veel zangeressen die zelf niet schrijven maar afhankelijk zijn van door anderen gepend repertoire lijkt voor te komen. Hoewel we tegenwoordig te eenzijdig ge richt zijn op de combinatie singersongwri- ter, waarbij de uitvoerende artiest ook verantwoordelijk is voor het uit te voeren liederenmateriaal, en we daardoor niet meer zuiver de waarde van iemands stem weten te schatten, betekent een dergelijke afhankelijkheid toch een zekere zwak heid. We zien soortgelijke verschijnselen ook bij Bonnie Raitt en Linda Rondstadt. „Er is één genre songs waar ik me niet in kan uitdrukken. Dat is repertoire dat te- Het heeft jaren geduurd voor ik zo ver was. En dan nog moet ik zeggen dat mijn huidige loopbaan geholpen wordt door het feit dat mijn dochter Jenny (nu 14 jaar) zelfstandiger wordt en ik een goede levensgezel en manager heb gevonden in Rick Higginbotham (ex-Commander Co dy - red.). Hij kent het klappen van de zweep. Het is idioot te beseffen dat iemand die zes jaar terug een wereldhit had en inmiddels vijf albums op eigen naam heeft uitgebracht, nu pas echt aan zichzelf toekomt; maar zo ligt het wel. Mijn carrière wordt nu pas in een hogere versnelling gebracht.” Het heeft lang geduurd voordat Maria Muldaur, die uit haar huwelijk een kind overhield, voldoende tijd kon besteden aan haar eigen carrière. Ze wordt bepaald niet gezien als een voorbeeld van een zelfbewuste vrouw die haar eigen loop baan heeft helpen vormen. Maria gaat dat beeld niet uit de weg. „Ik ben van een generatie die ook niet geleerd heeft voor zichzelf op te komen. Het heeft te lang geduurd voordat ik en niemand van mijn mannelijke muzikale collegae heeft me daarbij gehinderd, integendeel me kon laten gelden als een muzikale per soonlijkheid. Óók in mijn eigen band. Ga een groep maar eens vertellen dat ze in G- mineur moeten spelen, als je net komt kijken: of dat het roadmanagement niet deugt”. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Ter gelegenheid het verschijnen van de eerste non-profit- platenproduktie op het eigen niet-com- merciële Haarlem Shuffle Records-label zal de Stichting Popmuziek Kennemer- land zich op zaterdagmiddag 2 februari voor het eerst voorstellen. De ontvangst, waarvoor officiële uitnodigingen worden verstuurd naar de colleges van B W in Haarlem en omgeving, alsmede naar het provinciaal bestuur en de verschillende instellingen op cultureel gebied, begint om 15 uur. De jonge organisatie, die zich ten doel stelt waardevolle vormen van eigentijdse muziek te ondersteunen, realiseert met het uitbrengen van dit E.P.’tje met opna men van de Kennemer groepen Vandat- tum, Plastics en Pierre Anniversaire haar eerste produktie. Op een door de Haar lemse ontwerper Koos van der Meer ont worpen, tot 12 pagina’s uitvouwbaar pla tenhoesje komt een overvloed aan infor matie omtrent de doelstellingen van de organisatie en biografische gegevens voor wat betreft de bandbezettingen te staan. Het plaatjé met de songs Life is al Play (Vandattum), Tomcat (Plastics) en Asy- lum/The Last Visit (Pierre Anniversaire) komt voor een redelijke prijs in de handel, in een oplage van duizend stuks. Omdat bjj de opnamen enige tegenslag de produktiekosten verhoogde, geven twee van de betrokken drie formaties zaterdagavond (21 uur) een concert in De Sneeuwbal, Centrum 111 aan de Heren weg te Heemstede ter dekking van de extra-lasten. Deze optredens van Vandat tum en Plastics worden met behulp van de filmacademie te Amsterdam op de video vastgelegd. Beelden van deze registraties zullen tijdens de presentatie op 2 februari in het stationsrestaurant te zien zijn, als mede in de foyer van het Haarlems Con certgebouw waar de Stichting Popmuziek Kennemerland ’s avonds op die dag het eerste concert onder haar auspiciën pre senteert. Zoals bekend betreft dat een optreden van de Buddy Odor Stop. NEW YORK (AP). Peggy Guggen- heims met kunst volgepropte paleis in Venetië is overgenomen door de Solomon R. Guggenheimstichting en zal rond Pa sen voor het publiek worden opengesteld, zo hebben functionarissen bekend gemaakt. Mevrouw Guggenheim, die haar leven wijdde aan het verzamelen van moderne kunst, stierf op 23 december in Venetië op 81-jarige leeftijd. Zij liet haar verzameling na aan de stichting met de voorziening dat de kunstvoorwerpen in haar Palazzo Grit- ti zouden blijven. Thomas Messen, de directeur van het Guggenheimmuseum in Manhattan, zei dat Philip Rylands, een kunsthistoricus en vriend van mevrouw Guggenheim, be noemd is om de supervisie op zich te nemen over de collectie en het gebouw. met als standplaats Brunnen. kuur- en vakantieoord aan het zuideinde van het Vierwoudstedenmeer en de voet van de imposante Fronalpstock Beginpunt van de wereldberoemde Axenstrasse met haar galerijen. De' ligging is voorbeschikt om per boot en bus de bezienswaardighèden van het Vierwoudstedenmeer en de nabije alpenpassen te ontdekken. Voor natuur liefhebbers is er een uitgebreid wandelwegennet (ruim 50 km). Brunnen en omgeving bogen op een rijk historisch verleden. Volledige verzorging: 2-persoons kamer, ontbijt, lunch Spelavonden met o.a. kienen en sjoelen. Lunchpakket op heenreis. Een Zwitserse Heimat-Abend Bezoek aan het natuur- en dierenpark in Arth-Goldau Dagtrip naar Luzern met de bus heen en per boot terug Boottocht naar Treib Seelisberg Dagtocht richting Gotthard-pas met lunch in Andermatt Trip naar het beroemde klooster van Einsiedeln Reis- en Bagageverzekering alsmede annuleringsverzekering Eigen Damiate-reisleiding Busvervoer Haarlem-Brunnen v.v. Overnachting op heen- en terugreis in het Seehotel te Achern Uiteraard zijn alle uitgaven van persoonlijke aard niet bij de reissom inbegrepen. In samenwerking met het reis- en passagebureau Hoyman Schuurman verzorgen wij wederom twee 9-daagse reizen naar S** Vertrekdata: 6 juni-14 juni 1980 13 juni-21 juni 1980

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13