Topman ESTEL: Verbetering staalindustrie op termijn VS-consulaat in Kiev dicht Actie tegen monument nijman I lichtreklame 1Ö 3 I I y d ■sa Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken ■fc IJL ÏÏS. WUwUlgW Schalkwi^ (naast C&A) b^ijCboS sxy&sr het woord is aan... vandaag: Melkbezorging in Produktie acht procent hoger dan in 1978 grote delen van land stilgelegd Den Uyl: Cijfers CPB veel te laat Britse minister kritiseert EG- landbouwbeleid Arrestaties na moord Adamson het weet HAARLEM I i II KWESTIE NU MOGELIJK NAAR ALGEMENE VERGADERING agenda pagina 9 Teleurstelling En verder Lichte vorst H „De Lichtboei” ECONOMIE door Prof. dr. F. Hartog Achtergronden ener agressie ■WE wl -I De Hoogeberg 'w. M'X-- DINSDAG 8 JANUARI 1980 (ADVERTENTIE) Chamfort: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 14 5, 6, 7, 9 station 2, 3,4 15 13 L 70ste jaargang no. 54 ja paqma'5 ■tól ïfc». iJx’ vffS! kW/ Beurs Binnen- en buitenland. Economie Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips11 Sport17 Weerrapporten2 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-WASHING- TON-KABOEL. In de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties is vannacht een resolu tie, die onmiddellijke en on voorwaardelijke terugtrek king van de Russische troepen uit Afghanistan verlangde, door een Russisch veto ver worpen. Bij de stemming bleken der tien stemmen voor te zijn en twee tegen: die van de Sovjet- Unie en de DDR. De Oostduit- se ambassadeur legde zijn stemverklaring af in het Rus sisch. IJmuider Courant Russisch veto treft r resolutie Afghanistan de Zie verder pagina 4 Zie verder pagina 4 (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 2 4 •V (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In grote delen van ons land is vandaag geen melk bij de winkels bezorgd doordat de ongeveer driehonderd chauffeurs van de CMC-Mel- kunie in Amsterdam en Rotterdam van ochtend het werk hebben neergelegd. De ze chauffeurs bezorgen melk op meer dan tweeduizend punten door het hele land, waaronder op de 315 filialen van Albert Heijn. De chauffeurs zijn tot deze, door de Voedingsbonden FNV gesteunde, actie overgegaan, omdat de werkgevers niet bereid bleken hun functie hoger te waar deren. Bestuurder Wil Winter van de bon den: „Ze hadden 100 punten nodig om in een hogere functiegroep terecht te komen en ze haalden er 96. Dus ging het niet door. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Oppositieleider Den Uyl vraagt zich af waarom het Centraal Plan bureau (CPB) pas eind vorige week cijfers heeft gepubliceerd over de verslechterde situatie van de Nederlandse economie. Deze gegevens wijzen erop, dat het loon- akkoord dat in december bijna tot stand is gekomen slechte gevolgen gehad zou heb ben voor de economie. „Dat had het CPB toen ook al kunnen weten”, aldus Den Uyl vanmorgen in de KRO-radio-actualitei- tenrubriek Echo. Morgen komen drie Ka mercommissies bijeen om te overleggen met de regering over de ontwikkelingen aan het loon- en prijsfront. Als belangrijkste voorwaarden noemde Hooglandt onder meer de noodzaak om inspanningen meer op verbeteringen en kostenverlaging te richten dan op expan sie. Door overheid en bedrijfsleven moet een aangepaste industriepolitiek worden gevoerd om de concurrentievervalsing in te dammen. Volgens Hooglandt wordt dit jaar moei lijk, omdat niet alleen de produktie achter zal blijven, maar vooral omdat belang rijke kostenverhogingen te verwachten zijn. Onze nieuwe sociaal-economische columnist prof. dr. F. Hartog, publi ceert vandaag op de economiepagi- na een eerste artikel over loonmati ging. Hartog is hoogleraar economie in Groningen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. Minimumtemperaturen om streeks min 3 graden. Middagtempe- ratuur om het vriespunt. Matige wind uit oost tot zuidoost. B. en W. van Beverwijk hakken een gordiaanse knoop door met een raadsvoorstel regelend financiële bij stand ten behoeve van het buurthuis De Lichtboei. Beverwijk stelt zich garant voor de volledige kosten. Daarmee komt een eind aan einde loos gehakketak tussen Beverwijk en Heemskerk over het wederzijdse kos- tenaandeel. „De Lichtboei” ligt op Beverwijks gebied maar heeft beide gemeenten als werkterrein. -'•M* (ADVERTENTIE) schilderijen wandplastieken - reoroducties kunsthandel Jos de Graaff Gierstraat 47 Tel. 312801 H'lem Het adres voor al uw omlijstingen gaande debat keerden de hele westerse wereld en vrijwel alle Derde Wereld-lan- den zich in felle bewoordingen tegen wat algemeen als een regelrechte invasie werd beschreven. De Westduitse VN-ambassa- deur, Von Wechmar, sprak van een grote klap voor de ontspanning in de wereld: „De situatie, die de Sovjet-Unie nu heeft geschapen, heeft ons de hoop doen ver gaan dat de ontspanning enige praktische betekenis zou krijgen”. De Verenigde Staten hebben inmiddels contact opgenomen met andere landen, „overwegend westerse en geïndustriali seerde, maar ook landen in het Midden oosten”, over bewapening van en militai re hulpverlening aan Pakistan, één van de buurlanden van Afghanistan. Dit zei pre sident Carter gisteravond. „De bedoeling is dat Pakistan zichzelf kan beschermen en een eventuele aanval kan afslaan”. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken, die de Nederlandse Antil len bezoekt, zal morgen zijn verblijf op Curasao onderbreken en terugvliegen naar Nederland, vanwege de gespannen diplomatieke situatie rond Afghanistan en Iran. Verwacht wordt, dat de Verenigde Sta ten zich nu zullen wenden tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties om daar, waar men het vetorecht niet kent,.; een veroordeling van de Sovjet-Unie te bewerkstelligen. De Russische ambassa deur bij de VN, Oleg Trojanovski, ver klaarde zijn opstelling in de V-raad van nacht met het argument, dat de ontwerp resolutie „in feite het Afghaanse volk be rooft van de middelen om zijn eigen veilig heid te verzekeren”. De nu verworpen resolutie was opge steld door vijf niet-gebonden landen: Bangladesj, Jamaica, Niger, Zambia en de Filippijnen. De Sovjet-Unie werd overigens in de resolutie niet met name genoemd. Gesproken werd over „vreemde strijdkrachten”. Tijdens het aan de ^temming vooraf- NAIROBI (AP/Reuter). De Keniase politie heeft drie mensen gearresteerd, die worden verdacht van moord op Joy Adamson, de vrouw die internationale be kendheid kreeg door haar boeken over leeuwen. Eerder was aangenomen dat de vrouw door een leeuw was gedood, maar lijkschouwing wees moord uit. De Kenia se president Arap Moi heeft een diep gaand onderzoek geëist. Het valt moeilijk aan te nemen dat het Kremlin deze massale veroordeling van zijn beleid niet heeft verwacht. Veeleer is de veronderstelling gewettigd, dat Mos kou redenen had om zich op dit moment niets aan een wederopleving van de koude oorlog gelegen te laten liggen. Die conclu sie tekent de ernst van de situatie. Nie mand immers zal kunnen ontkennen dat de Sovjet-Unie in velerlei opzichten grote voordelen oogstte van een enigszins gesta biliseerde, vreedzame relatie met het wes ten, al ware het slechts met het oog op haar eigen veiligheid. Haar bijzonder slechte verhouding met China en haar kwetsbaarheid aan haar Aziatische gren zen, gevoegd bij haar onzekere positie ten opzichte van de groeiende bewustheid van de islam, zouden een enigszins bevredi gende relatie met de westelijke wereld alleen al uit strategisch opzicht voor haar zeer wenselijk maken. Dat Moskou met zijn Afghaanse avontuur nu praktisch de gehele rest van de wereld in het geweer heeft gebracht en zich als internationaal vijand nummer 1 heeft gebrandmerkt, moet een doorslaande praktische reden hebben gehad, die uitging boven het be lang van het air ener vredelievende natie, waar de Sovjet-Unie altijd zo prat op ging. Dat masker is nu gevallen en het kan jaren duren voordat de emoties tegen deze Sovjetrussische agressie weer enigszins zullen zijn weggeëbd, zo zij al niet uitmon den in een zodanige vijandigheid dat een wereldconflict onvermijdelijk wordt. Dat laatste kan niemand hopen, maar de' ge moederen zijn zodanig verhit dat zelfs voorzichtige aansporingen om het hoofd koel te houden al worden uitgelegd als goedpraterij van de Sovjetrussische ma noeuvre in Afghanistan. En toch blijft dat koele oordeel bittere noodzaak, tenzij men de moed zou opgeven wat het behoud van de wereldvrede betreft. Als de reacties op de inval van Sovjetrussische troepen in Afghanistan niet een strovuur zijn, maar een symp toom van een min of meer permanente gebetenheid op Moskou, kan men deze gebeurtenis beschouwen als een histo risch keerpunt in de sfeer van ontspan ning die de verhoudingen tussen de grote mogendheden de laatste jaren heeft ge kenmerkt. Illlllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllim Niet ongeloofwaardig klinkt de veron derstelling dat Moskou met zijn openlijke agressie de strijdbijl tegen de oprukkende islam heeft opgenomen. Dat zou beteke nen dat de Sovjet-Unie die islamitische bedreiging zó enorm acht, dat zij alle andere overwegingen heeft verdrongen. De volkomen versmelting van politiek en religie in de islamitische opmars, waar mee ook de V.S. in Iran kennis hebben gemaakt, verhindert iedere diplomatieke infiltratie en roept alleen om bruut ge weld. Dat is de Amerikaanse conclusie ook, maar hier demonstreert zich het gro te verschil tussen de Sovjet-Unie en de V.S.: De Amerikanen houden tot het laat ste moment vast aan de arbitragemoge- lijkheden der V.N., de geheime activitei ten van de CIA en het diplomatieke ge wicht van de NAVO. De Sovjet-Unie, met haar gebrek aan respect voor internatio nale regels, heeft voor de directe agressie gekozen en rekent waarschijnlijk op een snel succes in Afghanistan, om daarna door terugtrekking van een groot deel harer expeditiestrijdmacht de opwinding weer te doen bedaren. Een verdere escala- tie van de crisis Amerika-Iran zou haar daarbij danig te pas kunnen komen. ■HHIIIlIlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiui ’I 4 Bij het zwembad De Hoogeberg in IJmuiden leverde de chloordosering van het zwembadwater het afgelopen weekeinde problemen op. Met een teveel van die ontsmettende maar bijtende stof was zwemmen zondag al geen pretje in het eind 1978 ge opende bad. Het chloorteveel maakte maandagochtend sluiting noodzake lijk. Voor het euvel, dat maandagmid dag al was verholpen, is vooralsnog geen waterdichte verklaring te geven. Het is te kinderachtig voor woorden”. De chauffeurs brachten vandaag wel melk en zuivelprodukten naar ziekenhuizen, be jaardenhuizen en soortgelijke instel lingen. Vorige week al hielden de chauffeurs van de CM-Melkunie kleine (vertragings)- acties. De Voedingsbonden FNV stellen zich op het standpunt, dat de chauffeurs in de loop der jaren aantoonbaar zwaar der en verantwoordelijker werk hebben gekregen. Wil Winter kon vanochtend nog niet zeggen hoelang deze zuivelstaking gaat duren. Volgens een woordvoerder van de CMC-directie zullen „juridische stappen” tegen de stakers worden ondernomen. (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN Het afgelopen jaar is kwantitatief geen slecht jaar geweest voor de staalindustrie. Ten opzichte van 1978 nam de staalproduktie in de wereld toe met 4 procent. De staalproduktie van ESTEL bedroeg vorig jaar 11,5 miljoen ton en lag daarmee zelfs 8 procent hoger dan de produktie in 1978. Niettemin zijn de verwachtingen bij de entree van de jaren tachtig vrij somber en zal in het bijzonder dit jaar een moei lijk jaar worden. Dit heeft J. Hooglandt, voorzitter van de raden van bestuur van ESTEL en Hoog ovens, vanmiddag gezegd in zijn nieuw jaarsrede. Hooglandt ziet voor de langere termijn positievere vooruitzichten,, mits wordt vol daan aan een aantal voorwaarden. OXFORD (ANP). De Britse minister van Landbouw, Peter Walker, heeft het landbouwbeleid van de Europese Ge meenschap flink onder vuur genomen. Hij sprak gisteren op een landbouwconferen- tie in het Zuidengelse Oxford van grove misbruik van gelden, waaraan binnen de kortst mogelijke tijd een eind moet wor den gemaakt. De doelstellingen van het beleid kloppen wel, maar als het gaat om het oplossen van het chronische probleem van overproduktie faalt het, zo betoogde Walker. „De prijs die de consument voor zijn dagelijkse eten moet betalen, resulteert in forse overschotten aan voedselprodukten. Daarop krijgt hij, als belastingbetaler, een rekening voorgeschoteld om mee te beta len aan het uit de weg ruimen van die overschotten” zei Walker. De minister kwam zelf met drie voor stellen voor hervorming van het land bouwbeleid: verhoging van de inkomsten, wijziging van de verdeling van de kosten en de kern van het hele probleem, het wegwerken van de overschotten. Dat laat ste is de meest voor de hand liggende oplossing maar politiek gezien wel de moeilijkste. Regeringen schrikken in de meeste gevallen terug voor een dergelijk strenge aanpak van hun boerenbevolking, zo verklaarde Walker. MOSKOU (AP). De gehele staf van het Amerikaanse consulaat in Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne, zal worden teruggetrokken. Aan de Sovjet-Unie zal worden gevraagd het consulaire perso neel uit New York terug te trekken. Een westerse diplomatieke bron heeft dit van daag verklaard. Volgens de bron waren deze maatrege len door de Amerikaanse regering geno men uit protest tegen de Russische invasie in Afghanistan. Het heren-hockey-elftal heeft vanmiddag in Karachi een enorme teleurstelling moeten incasseren. Nadat de ploeg gisteren een knappe overwinning van liefst 6-2 had behaald op India waarmee de „schande" tegen West-Duits- land leek te zijn weggewist, werd de krachtmeting met Australië een regelrechte af gang: een nederlaag van 3-7. Pakistan hield met 4-3 West- Duitsland onder de duim. Ne derland moet nu nog aantre den tégen Spanje en Pakistan. Roei de humor uit en ik neem morgen afscheid van deze wereld. -»*• j ,,Voor Hannie Schaft een passend monument, geen muizenval" luidt de tekst op een bord dat de Haarlemse oud-verzetstrijder R. F. Oversteegen gisteren met zich meedroeg naar het Haarlemse stadhuis. Aanleiding tot de actie van Oversteegen, die door een aantal medestanders werd vergezeld, was een vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken waar een ontwerp voor eenmonument voor de koerierster die in de oorlog is doodgeschoten ter sprake kwam. Het ontwerp, afkomstig van Joop van Rijs, toont een stalen kooi met drie kooien daar in. Het monument zou zestien meter lang, acht meter breed en twee meter hoog moeten worden. De commissie toegepaste monumentale kunst had zich voor het ontwrep van Van Rijs uitgesproken. De fractieleiders uit de Haarlemse gemeenteraad, die zich er gistermiddag over bogen, waren in meerderheid van mening dat de kooi meer een symbool is van onderdrukking dan van verzet. Zie verder de plaatselijke pagina's. J. Hooglandt

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1