Wellicht nieuw model pak voor dit nog 30.000 PTT’ers M Ook loonmaatregel afgewezen Weer actie Rotterdamse Werkloosheid iets gedaald Ja go G er Brandveilige hotels krijgen certificaat st: Rechtbank Hagen weer naar Groningen St havenslepers tej ui Meer mankracht nodig en don bij vreemdelingendienst ifc „I ■I V€ 1 Politiechefs vijf grote steden: 1 z 3 D 1 2 DINSDAG 8 JANUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND J 99 Nog weinig schot in proces-Bruins (Van onze redactie binnenland) Ambachtelijke bedrijven Sieraden UTRECHT-AMSTERDAM- DEN HAAG. Zowel de Fe- deratieraad van de FNV als de procent loonsverhoging bovenop de prijs- Verbondsraad van het CNV heeft zich gisteren uitgespro ken tegen het voorstel van mi nister Albeda van Sociale Za ken om een loonpauze van drie tot vier maanden in acht te nemen. Beide vakcentrales zijn ook tegen een ingreep van de regering in de loonontwik keling. Albeda heeft vorige week gedreigd, dat de rege ring een loonmaatregel zal ne men als de vakbeweging niet bereid is vrijwillig een loon pauze in acht te nemen. Heidemaatschappij Medisch team? Export Staking HACO Onderwijs (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De hoofdcommissarissen van politie van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven willen dat de vreemdelingen diensten van deze gemeenten meer mankracht krijgen. Zij schrijven dit aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie, die belast is met het voorbe reidend onderzoek van de regeringsnota over het vreemdelingenbeleid. sr sa Brandweer Lf 11 HM 4 FNV en CNV tegen voorstel loonpauze het weer Amsterdam's loco-burgemeester Singe (links) reikt aan de heer Fritz, eigenaar WEERRAPPORTEN 9 -4) -3 9 r 3 1 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De directieraad van de PTT beslist binnenkort of een nieuw model uniform zal worden ingevoerd voor de 30.000 uniformdragende pos tambtenaren in ons land. Een speciale werkgroep die de moge lijkheden heeft bekeken, heeft inmid dels een positief advies hierover uitge bracht aan de bedrijfsleiding van de PTT. De werkgroep juicht de vervan ging van het huidige, uit 1951 daterende model uniform toe. Volgens ABVA-bestuurder W. J. den Brinker, die deel uitmaakt van de werk- ono no ono ono ono ono ono ono ono no ozo nw 16 14 4 5 5 3 5 4 5 4 6 4 5 14 6 15 7 8 6 £2 3 1 3 0 2 3 5 2 2 2 3 2 1 0 0 0.3 1 3 11 0 0.2 0.2 0 0 3 0 0 0 1 0 o 0.1 o o o 0.2 3 0 0 0.1 o 0.2 0.2 1 0 0.1 0.2 0 0.5 2 0 Morgenmiddag komen overigens op ini tiatief van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid de vaste Tweede- Kamercommissies voor economische za ken, financiën en sociale zaken bijeen om met de drie betrokken ministers Van Aar- denne, Andriessen en Albeda te praten over de nota van het CPB en de brief van minister Albeda van vorige week. De PvdA-fractie wil dat de bewindslieden toelichting geven op de CPB-cijfers, mede gelet op de zwaarwegende consequenties die de regering volgens de fractie aan die cijfers lijkt te willen verbinden. Het CNV verzet zich tegen een loonpau ze onder meer omdat aan het eind van zo’n periode altijd sprake is van een „in haaleffect”, waarbij de werknemers pro beren de financiële achterstand die zij hebben opgelopen, weer in te halen. Over een mogelijke looningreep door de regering zei Van der Meulen: „Dat is geen goede methode. Ik heb overigens wel de indruk dat de minister die ingreep al heeft klaarliggen. De verantwoordelijkheid be rust bij de regering”. De CNV-voorzitter benadrukte, dat het CNV zich ook dit jaar gematigd zal opstellen in de onderhande- lingen met de werkgevers. Voorzitter W. Perquin van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) zei gisteren in zijn nieuwjaars- De vorige keer hoorde de rechtbank in aanwezigheid van de openbare aankla ger en de verdedigers, al een achttal inwoners van Delfzijl en omgeving. Deze week zullen nog eens twee inwoners van de Groningse havenstad worden ge hoord. De rechtbahk hoopt dat zij enig licht kunnen brengen in de zaak waar het in het proces tegen Bruins en Neu- hauser om gaat, namelijk de moord op de broers Meijer en Lazarus Sleutelberg. Bruins en Neuhauser worden er van verdacht de twee joodse broers, die als nieuwe uniform te laten onderzoeken door de Nederlandse Herstructurerings- maatschappij (NEHEM). „De nieuwe PTT-uniformen kunnen flink wat werk gelegenheid betekenen in de Nederland se confectie”, aldus Den Brinker. logiesbedrijven in aanmerking voor een brandveiligheidscertificaat. Aan 236 ho tels en pensions is een tijdelijke vergun ning verleend, onder voorwaarde dat deze bedrijven binnen twee jaar aan alle gestel de eisen moeten voldoen. Van de resteren de hotels en pensions is een vergunning aanvrage bij de brandweer in behande ling. De gemeente Amsterdam heeft in 1977 na de brand in hotel Polen, waarbij 33 mensen om het leven kwamen, het initia tief genomen een brandveiligheidscertifi caat in te stellen. Het certificaat, dat in vier talen is uitgevoerd, moet op een dui delijk zichtbare plaats bij de hotelreceptie worden opgehangen. Staatssecretaris Hazekamp van Econo; mische Zaken heeft gisteren een eenmalif ge subsidie van ongeveer 1,1 miljoen guls den toegezegd voor de stichtingskostei) I van twee projecten tot herhuisvesting van ambachtelijke bedrijven in stadsvernieu-1 wingsgebieden. De projecten betreffen een bedrijfsver-1 zamelgebouw in Rotterdam en een aantal bedrijfsruimten dat déél uitmaakt van een woningbouwproject in Amsterdam. I Met behulp van de subsidie kunnen de huisvestingslasten lager dan 95 gulden I per vierkante meter per jaar worden ge houden. De ruimten komen ter beschik-1 king van ondernemers uit het midden- en i kleinbedrijf die er ambachtelijke activi teiten in gaan uitoefenen. 13 5 4 9 -3 1 1 -0 15 4 7 2 5 16 15 2 14 -3 7 11 -0 -0 2 HAGEN (ANP). De rechtbank van het Westduitse Hagen zal eind deze week opnieuw naar Groningen reizen om getuigen te horen in het proces tegen de van oorlogsmisda den verdachte Siert Bruins en Au gust Neuhauser. Het is de derde keer dat de rechtbank, sinds het proces tegen beide ex-SD-ers op 29 oktober van het vorig jaar begon, naar Nederland gaat om daar getui gen te spreken. Rb Saoe< een van nieuv dalin de V van i mind erbij, sterk Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 10 0 -2 3 -6 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het werkloosheidscijfer is vorige maand in ons land met 300 ge daald tot 208.100. Dit blijkt uit cijfers die het ministerie van Sociale Zaken gisteren heeft verstrekt. Bij de mannelijke be roepsbevolking daalde de werkloosheid met 1.700, die bij vrouwen steeg echter met 1.400. Het niet voor seizoensinvloeden gecorri geerde werkloosheidscijfer steeg tussen eind november en eind vorige maand met 7.200 tot 216.700. Bij de mannen nam de werkloosheid toe met 9.000, terwijl bij de vrouwen een daling met 1.800 optrad ML Spoo ken meta trans lek r derd toeva Beier Eer steldi lijk, 1 ditiel in Mi De van aan word ladin conto de vr LO king voort tusse bond misli De kans makt uitge L leid dat gev een van van de Kht slac ten Isré de zijn AN den i Irak deelc die 1 zijn i De zijn in he in A ten d geme BE Ame moet tijnst ser geve: ratiel heeft fet, verw deze Mo met van i vraag Israel ties, die volgens hem ernstige economi sche en sociale gevolgen kunnen hebben. Kok zei dat hij bij het gesprek overmor gen met de werkgevers en de regering zal eisen dat de regering laat weten wat zij dit jaar precies van plan is. „Wij zullen in dat gesprek vasthouden aan onze eis van twee toespraak in Den Haag, dat het „een kwa lijke zaak” zou zijn als een inkomens maatregel van de regering niet gepaard zou gaan met een lastenverlichting voor het bedrijfsleven, waardoor de koop kracht blijft gehandhaafd en de rende menten niet verder aangetast worden. Zo’n lastenverlichting is volgens Perquin alleen mogelijk bij verdergaande onbui- ging in de collectieve sector. Hij zei ver ontrust te zijn over uitspraken van be windslieden waaruit volgens hem blijkt dat de regering niet van plan is nu met verdergaande ombuigingen in de collec tieve sector te komen. „De algemene ver arming die het gevolg is van de sterke stijging van de olieprijzen zou dan alleen doorwerken in de privésector. Wij blijven ertegen dat de koopkracht wordt gehand haafd door loonontwikkelingen die ten koste gaan van de toch al onvoldoende rendementen”, aldus de KNOV-vporzit- ter. De Spoorwegpolitie heeft gisteren tij-1 dens een routine-controle in de niet-afge-1 sloten bagageruimte van een personen auto een hoeveelheid gouden en zilveren sieraden gevonden ter waarde van onge veer een half miljoen gulden. De auto, eigendom van een 43-jarige vertegen- I woordiger, stond op het parkeerterrein bij het station in Eindhoven. De vertegenwoordiger was met de trein op weg naar Utrecht in de verondersteld ling dat hij zijn wagen had afgesloten. Dé man had het voertuig pas kort geleden I gekocht en nog geen kans gezien er een I alarminstallatie in te laten aanbrengen, zoals in dergelijke auto’s gebruikelijk is. compensatie”, aldus Kok. Wat de FNV betreft, kunnen de CAO-onderhandelin- gen intussen gewoon doorgaan. Kok sluit niet uit, dat daarbij tussen werkgevers en werknemers afspraken worden gemaakt over de manier waarop zonodig in de loop van het jaar kan worden ingespeeld op veranderingen in de economische situatie. ROTTERDAM (ANP). De ruim vijf honderd slepers van Smit Internationale zullen waarschijnlijk op 29 januari niet varen. Op die dag moeten negen havensle pers, die betrokken waren bij acties gedu rende de afgelopen sleepbootstaking, voor de rechtbank verschijnen. Het actie comité van de slepers heeft de bemannin gen opgeroepen tijdens de rechtszitting niet uit te varen en te demonstreren bij het gerechtsgebouw. Ex-stakingsleider Koek Kraaijeveld verwacht, dat aan de oproep massaal gehoor zal worden gegeven. Van de negen slepers die moeten voor komen waren zeven betrokken bij de ka ping .van de sleepboot Neptunus op 3 oktober. Met de Neptunus werd de Smit Duitsland geënterd, die door werkwilligen werd gevaren. De zeven worden beschul digd van diefstal en openlijke geweldple ging. Na afloop van deze actie reden twee slepers op de Willemskade met een auto in op de politieafzetting. Zij moeten terecht staan wegens poging tot doodslag. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is een loonpauze een voorbarige stap omdat nog nergens in de bedrijfstakken de CAO- onderhandelingen behoorlijk op gang zijn gekomen. „De regering moet de werkge vers en werknemers eerst maar eens laten onderhandelen, en daarna bekijken hoe de stand van zaken is”, aldus Kok. De Federatieraad van de FNV sprak gisteren in Amsterdam uit, dat juist door de som bere cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) de noodzaak tot handhaving van de koopkracht is versterkt. Als de ontwikke ling dit jaar werkelijk zo ernstig blijkt als nu door het CPB wordt voorspeld, zal echter ook de FNV er niet aan kunnen ontkomen opnieuw haar doelstellingen te bezien, aldus Kok. De FNV-voorzitter zei gisteren dat er echter geen aanleiding is voor paniekreac- ■Weer in binnen- en buitenland ono ozo verend, ono w ono verend. w no nno windst. no ono windst. nw windst. n nnw windst o windst. nw n nnw windst. n wzw n o ozo wzw dam ingevoerde certificaat in het hele land propageren. Er waren in 1979 drie miljoen overnach tingen in Amsterdam. Op het ogenblik komen in de hoofdstad 71 van de ruim 700 M7 den onaii eerst i tot g tig j stati< ontv t s On Fern nen ontsi Nooi (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. „Brandbeveiliging in hotels is in Amsterdam een doodernstige kwestie”. Dit zei de loco-burgemeester van Amsterdam, Wim Sinnige, gisteren bij de uitreiking van de eerste veiligheidscer- tificaten aan vier Amsterdamse hotels. De uitgifte van een dergelijk certificaat is een Europese primeur. Het Amsterdam se gemeentebestuur verleent het papier alleen aan hotels die voldoen aan de brandveiligheideisen die in 1973 zijn vast gesteld. De hotels worden regelmatig door de brandweer gecontroleerd. De stuur groep Horeca van het Nationaal Brand- preventie-Instituut wil het door Amster- Westduitse Altenbreckerfeld woonachti ge Siert Bruins in West-Duitsland heeft aangespannen om uitlevering naar Ne derland te voorkomen. Zo heeft hij via zijn advocaten de provincie waarin het plaatsje ligt, gevraagd om hem als West- duits staatsburger te erkennen. Bruins heeft groot belang bij een erkenning als Westduits staatsburger, omdat hij op 25 april 1949 door een bijzonder gerechts hof te Leeuwarden bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens in oorlogstijd in Groningen gepleegde misdaden. Bruins ontliep tot nu toe zijn straf door in de chaotische laatste dagen van de oorlog vanuit zijn standplaats Delfzijl, waar hij lid was van de Sicherheits- dienst (SD), naar Duitsland te vluchten. Verder heeft hij om uitlevering te voorkomen het gemeentebestuur van zijn woonplaats verzocht hem als vluch teling te erkennen. Ook over dit verzoek is nog geen uitspraak gedaan. De uitkomst van beide procedures is van groot belang voor het lot van het uitleveringsverzoek dat Nederland bij t£ C w den gegeven aan exportspreiding en pro- i duktspeciahsatie. I Volgens de NEC hebben de ervaringen I vorig jaar geleerd, dat de hoogste rende- menten zijn behaald door ondernemingen I die aan spreiding van hun export over tenminste vijftien landen en produkt-1 specialisatie deden. De vestiging van de Nederlandse Heide maatschappij in Heerlen, die al geruime tijd met opheffing werd bedreigd, gaat definitief dicht. Dit is gisteren meegedeeld op een nieuwjaarsreceptie voor medewer kers in Limburg van de Heidemij. Bij de Heerlense vestiging werken onge veer dertig personeelsleden. Bekeken wordt of zij naar vestigingen elders overgeplaats kunnen worden, mogelijk naar Groningen. De vakbonden zijn over de gang van zaken niet te spreken. Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI: Enkele opklaringen en geen neerslag van bete kenis. Meest lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon 0 tot 4. Minimum temperatuur omstreeks -3 gra den. Maximum temperatuur omstreeks 0 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voorts wordt opgemerkt, dat in de hui zen van bewaring in deze vijf steden geen ruimte is voor de uit te wijzen illegalen die daarom vaak in politiecellen worden op gesloten. Volgens de politiechefs is in de huidige situatie geen sprake van een slag vaardig vreemdelingenbeleid omdat de directie vreemdelingenzaken en de vreemdelingendiensten van de politie in deze vijf grote gemeenten wat betreft de uitbreiding van de hoeveelheid personeel en de faciliteiten waarover men beschikt, geen gelijke tred heeft gehouden met de groeiende aantallen buitenlanders. I De hoofdcommissarissen wijzen erop, CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei gisteren na afloop van een bijeen komst van de Verbondsraad van zijn or ganisatie in Utrecht, dathet CNV vas thoudt aan een looneis van een procent. De CNV-bonden zullen volgens hem bij de CAO-onderhandelingen wel rekening houden met de verslechterde economi sche situatie. De door Albeda voorgestel de loonpauze is volgens de CNV-Ver- bondsraad geen goede bijdrage aan de oplossing van de sociaal-economische problemen. Veel meer heil ziet de raad in het doorgaan van de CAO-onderhandelin gen in de bedrijfstakken op basis van het CNV-arbeidsvoorwaardenbeleid. Daarbij zullen de sombere voorspellingen van het CPB volgens Van der Meulen wel een belangrijke rol spelen. het Oberlandesgencht m Hamm heeft ingediend. In eerste instantie verwierp het hof in Hamm dat verzoek, omdat Bruins zich naar het oordeel van het hof waarschijnlijk kan beroepen op de Duit se nationaliteit. De advocaten van Bruins hadden aangevoerd, dat hij in 1943 als Nederlandse SS-er automatisch de Duitse nationaliteit verwierf op grond van een decreet van Hitler (het zogenoemde Führererlass). Het Neder landse Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) meent echter op overtuigende wijze te hebben aange toond dat in het geval van Bruins het Führererlass niet van toepassing is ge weest en dat hij op grond daarvan niet de Duitse nationaliteit kan bezitten. Over de vraag, of Bruins nu wel of geen Duitser is moet het hof in Hamm zich nog definitief uitspreken. Naar ver wachting zal die beslissing pas vallen als er uitspraken binnen zijn in twee ambte lijke procedures die Bruins op gang heeft gebracht bij zijn gemeente en de provincie. De totale kosten van het ontwerpen van het nieuwe model bedragen onge veer één miljoen gulden. Het maken van de nieuwe uniformen zelf komt op onge veer 3,5 miljoen gulden. Het is de bedoe- ling dat eind 1984 alle uniformdragende PTT’ers in het nieuw gestoken zijn. De onderduikers waren gearresteerd, op 24 april 1945 in de buurt van Delfzijl te hebben doodgeschoten. Bruins (anderhalf jaar geleden opge spoord door nazi-jagerjager Simon Wie senthal) en Neuhauser ontkennen iets met de moord op de broers te maken te hebben en tijdens het proces in Hagen heeft aanklager Klaus Schacht tot nu toe niets kunnen aanvoeren waar uit de schuld van Bruins en Neuhauser onom stotelijk blijkt. De behandeling van het proces tegen Bruins en Neuhauser verloopt zeer moeizaam en vergt veel meer tijd dan de rechtbank aanvankelijk had gedacht. In het eerste zittingsschema werd rekening gehouden met elf procesdagen. Eind no vember zou de zaak dan moeten, zijn afgerond. Het ziet er nu naar uit dat het requisitoir van de openbare aanklager niet voor eind deze maand te verwach ten is en het vonnis wellicht pas half februari of begin maart. Er zit ook nog weinig schot in de twee procedures, die de sinds 1956 in het dat Surinamers die de Nederlandse natio naliteit aanvragen, moeten rekenen op een wachttijd van soms meer dan een jaar. Bij de grote stroom politieke vluchtelin gen die in ons land is toegelaten, bevinden zich volgens hen ook criminele vreemde lingen. Deze mensen zijn door hun vluch telingenstatus vrijwel niet uit ons land te verwijderen, aldus de politiecommissa rissen. De vijftien leden van het medisch team, dat onlangs dankzij een actie van de Evangelische Omroep naar Thailand kon vertrekken om daar hulp te gaan verlenen I aan Cambodjaanse vluchtelingen, zijn on- gedeerd gebleven bij aanvallen afgelopen vrijdag van Khmer-guerrilla’s. Wel werd bij deze aanvallen op het kamp „007” het i goed geoutilleerde rijdende laboratorium van dit team totaal vernield. De leden van het team hebben nu hun werkzaamheden verplaatst naar anders kampen, waar de vluchtelingen uit het kamp „007” zijn opgenomen. Voorzitter L. Fokkema van de Neder landse Export Combinatie (NEC) in Soest heeft gisteren tijdens een nieuwjaarsrede voor de vijfhonderd leden van de NEC opgeroepen tot een hernieuwd export-oï- fensief. Daarbij zal voorrang moeten wor- De staking van het personeel van het truckverhuurbedrijf HACO in Rotter dam, die gistermorgen begon, is in de loop van gistermiddag beëindigd, nadat de di rectie enkele toezeggingen had gedaan. Tijdens een gesprek met de Vervoers- bonden FNV zegde de directie toe de gang van zaken in het bedrijf in het vervolg te bespreken met een te vormen overlegor gaan, bestaande uit enkele vertegenwoor-1 digers van de werknemers. Voorts is de directie bereid deze week nog het geld voor overwerk in november vorig jaar uit te keren. Bovendien zullen in januari de andere vorderingen van het personeel worden betaald. van hotel Hegra het certificaat uit. groep, is geadviseerd, de concrete moge- PTT’ers krijgen inspraak bij het vast lijkheden voor de vervaardiging van het stellen van het nieuwe model. Minister Pais van Onderwijs en zijn Surinaamse ambtgenoot Venetiaan heb ben besloten tot de instelling van een gemengde, technische werkgroep, die tot taak heeft een groot aantal facetten van het onderwijs aan Surinamers in Neder- land te bestuderen. Dit heeft minister Pais gisteren op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Paramaribo. De bewindsman heeft een bezoek van zes dagen aan Suriname ge bracht om kennis en inzicht te krijgen in de wijze waarop het onderwijs dat Suri naamse kinderen in Nederland volgen moet worden ingedeeld. Dit mede in ver band met de komende nota onderwijs aan anderstaligen, die volgens minister Pais binnen één maand aan de Tweede Kamer zal worden gepresenteerd. mist geh. bew. mist sneeuw motregen geh. bew. motregen sneeuw 1. bew. mist sneeuw h. bew. niet ontvangen sneeuw zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist sneeuw sneeuw geh. bew. sneeuw zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. mist mist onbew. geh. bew. mist onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. regen regenbui onbew. h. bew. h. bew. WOENSDAG 9 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.45 uur, onder 16.45 uur Maan op uur, onder 11.58 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.53 uur en 20.11 uur c 5 De hoofdcommissarissen schrijven dat door het huidige gebrek aan mankracht en de onvoldoende huisvestingsmogelijk- heden bij de vreemdelingendiensten niet de aandacht en service aan vreemdelin gen kan worden gegeven die zij volgens de vreemdelingenwet zouden moeten krijgen. De uitrukdienst van de Amsterdamse brandweer mag tien mensen extra aan trekken naast de zeven man extra die al voor dit jaar waren toegezegd. B. en W. van de hoofdstad hebben hiertoe besloten, om het door gestegen ziekteverzuim ont stane personeelstekort bij de uitrukdienst op te vangen. =- I Brits Er heerst al enige tijd onrust bij de Amsterdamse brandweer, omdat het per- soneel van de uitrukdienst zich door ge- I brek aan mankracht overbelast voelt. Met name het ziekteverzuim zou de dienstver lening door de brandweer ernstig in ge- vaar brengen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2