Nog geen bestemming nieuwe voor gevangenis-complex De cellen worden badkamers t Niet huilen 5SI ■■■lil ff Minder werk P I I Justitiepand gekraakt als eerste opvang voor ex-gedetineerden .11 Zwemmen I j 1 IWWHII r J I r RS r 4 '1 I I VI ni WOENSDAG 9 JANUARI 1980 AMSTERDAM 10 2J I V i de J Zwerven fl 29. i Chris Sekeris is zo’n voorlich ter geworden: „Ik heb echt gepro beerd om na mijn gevangenschap weer in de maatschappij te gaan leven door een huis te zoeken en werk. Dat is allemaal misgegaan. r t. .1 FUGE Ik kwam toen in contact met de stichting van vrijwilligers en ben actief geworden voor de gevange nen. Ik schrijf nu in het krantje „Vrij” en ben voorlichter bij „De linquentie en Samenleving”. Ik voel mij met deze taken eigenlijk stukken beter dan gewoon in de maatschappij”. h r 1 JMM. het Leidseplein in Amsterdam. Je. Het is het gebouw waar de rech- ]F> ter-commissaris decennia lang de I scepter heeft gezwaaid. Leidseka- 1 de 107 was tot de komst van de I Bijlmerbajes het cellulaire door- gangshuis van politiebureau naar i huis van bewaring en daarom de schrik voor al wie met justitie in aanraking kwam. De ex-gevange- nen Chris Sekeris (17 jaar vastge zeten) en Martin Mes (5 jaar vast- hebben zich samen met enkele geestverwanten meester gemaakt van deze voor hun zo besmette plek en lopen nu zelf met de sleutelbossen rond waar- Smee hun cipiers zo uitdagend konden zwaaien. Een opmerkelijk groepje men sen heeft zich vorige week toe gang verschaft tot een al ander- f half jaar leegstaand pand vlakbij onder redactie van Theo van der Kaaij JK b komt, dan ig begint je ie sn ie BI "Ki. 4 F lermo- Si 1 slaafd zijn moeten we ergens anders naar toe sturen. Van hieruit kunnen de eerste contacten gelegd worden met bijvoor beeld het arbeidsbureau en de sociale dienst. Er is ruimte voor 35 mensen, zowel mannen als vrouwen”. waar mensen kunnen doorstromen naar definitief onderdak. Het gebouw bevindt zich in redelijk gave toestand en er valt best te wonen. De cellen moeten uiteinde lijk in badkamers veranderen en het is de bedoeling dat de naargeestige tralies voor alle ramen verwijderd worden. Martin denkt erover ze op te sturen naar het Binnenhof in Den Haag. Om het kale gebouw een beetje te kunnen aankleden is veel huisraad nodig. Wie tafels, stoelen, bedden, kasten of tv-toestellen over heeft, kan deze op de Leidsekade 107 brengen of bellen 020-262184, het telefoonnummer van de Stichting Vrijwillige Hulpverle ning aan (ex-)gedetineerden. Deze stich ting, kantoor houdend om de hoek van het gekraakte pand op het Kleine Gartman- plantsoen, heeft de beschikking over 50 vrijwilligers die gedetineerden bezoeken, hun post thuis verzorgen, de hond uitla ten, een krantje uitgeven en op landelijk niveau meer begrip proberen te kweken voor de moeilijke situatie van de gevan gen medemens. Uitzicht van het gekraakte pand op de in 1840 gebouwde luchtkooien voor gevangenen. De laatste jaren werden ze niet meer gebruikt. is in de eerste plaats bedoeld als een bijdrage tot de mannenemancipatie. Dat is een primeur voor Nederland”. 5 viseur betrokken. Men neemt hem in Diemen nu kwalijk dat hij niet eerder heeft laten blijken dat op een steenworp afstand van Diemen aan de Gaasperplas in de Bijlmermeer ook een zwembad zal komen. Diemen telt 14.000 inwoners en heeft bij het kostbare plannen maken duidelijk rekening gehouden met bezoe kers uit de Bijlmer. De SOS-lijn, Kindertelefoon, Vrouwen bellen Vrouwen. Wat ontbreekt er in dit rijtje? Precies: de Mannenlijn. Maar het Chris Sekeris: „Toen ik nergens werd aangenomen wanneer ik trouw invulde dat ik ex-gedetineerde was, dacht ik op een zeker moment: ik vertel het niet. Dat was voor een functie bij V en D. Ik werd aangenomen, maar niet lang daarna werd ik gescreend en ze kwamen erachter. Ik werd alsnog ontslagen. Woonruimte is er h >ok niet voor je. De enige plaatsen waar je ~naar toe kunt gaan is het Leger des Heils of Hulp voor Onbehuisden. In dat HVO mag je nog niet eens elke nacht slapen. „Hoe dat dan gaat? Om zeven uur ’s avonds mag je het passantenverblijf bin nen. Dat is een kamer met een lange tafel in het midden waarop het eten geserveerd wordt. Daarna gaat de tv aan. Wie naar bed wil moet eerst verplicht douchen, je kleren moet je inleveren in ruil voor een soort nachtjapon. Op de slaapzaal staan veertig bedden, je hebt niks privé.” De stichting ondersteunt de kraakactie volledig, evenals de Stichting Tijdelijke Eigen Kamer (STEK) en het project van Humanitas „Delinquentie en Samenle ving.” De opzet van dit project is dat ex- gedetineerden voorlichting geven over het leven in de gevangenissen. normaal uitziende café op de hoek van de Ruysdaelkade en de Jan Steenstraat. Met het in gebruik nemen van de Bijl merbajes zijn alle justitiële activiteiten van Leidsekade en Kleine Gartman- plantsoen verdwenen. Een uitgebreide inspraakprocedure werd door de ge meente in gang gezet om te kunnen bekijken wat voor nieuwe bestemming het omvangrijke complex moet krijgen. De gemeente had na onderzoek van problemen van jeugdige Pijpbewoners ontdekt, dat wie ooit met justitie in aan raking was geweest vrijwel onbereik baar bleef voor gevestigde hulpinstan ties als reclassering. Men had geen enkel vertrouwen in deze hulpverleners. Toen al trof deze jeugd elkaar in het bewuste café, dat in het najaar door de projekt- medewerkers is overgenomen. Intussen heeft ook de oudere Pijpbewoner die „gezeten” heeft naast de jongere een plaatsje aan de bar van Jan Steen ge vonden. Echte opvang voor dag en nacht ten behoeve van ex-gedetineerden bestaat niet in Nederland. Er zijn wel commer ciële cafés met een opvang-functie. Den Haag kent café HvB (alleen voor mensen die „gezeten” hebben) en sinds oktober vorig jaar heeft de Amsterdamse Pijp café Jan Steen. Hier mag iedereen naar binnen, maar de nadruk ligt op ex-delin- quenten. Met name Pijpbewoners die een aanvaring met justitie hebben gehad treffen elkaar in het overigens volkomen De Mirandabad: een prestigeprojekt. steeds uitgegaan naar een vast architec tenteam, het Buro Baanders Frenken Wilgers en Verhey BV in Amsterdam. De zwembaden zijn op advies van de Am sterdamse hoge ambtenaar vrijwel steeds gebouwd door aannemer Sport- bouw BV Kedichem, die op hetzelfde Amsterdamse adres zetelt als het archi tectenbureau. In de gemeente Diemen wordt op het ogenblik een sportcomplex gebouwd dat ruim 13 miljoen gulden zal kosten. Ook bij dit project, dat bestaat uit een zwem bad, een sauna en een sportzaal, is de Amsterdamse gemeentedirecteur als ad- s dat je daarvoor gevangenisstraf krijgt, je komt weer vrij en noodgedwongen moet je weer een brood stelen omdat je nog steeds honger hebt. Dat is die cirkel waar de ex-gedetineerde niet uit komt. Daarom willen we dit huis inrichten. Het moet dienen voor mensen die weer mee willen tellen in de maatschappij. Hier vinden ze een bed, een eigen kamer en de mogelijk heid tot recreatie. Alcohol en drugs ko men hier niet binnen en mensen die ver- 19.- js Ou w oi een toe- deksel- Als de Bijlmerbajes vol zit komen er gemiddeld twintig gedetineerden per week op vrije voeten. Daarom moet „Huis Artikel 26 Beginsel wet” een plaats zijn Een bijzondere plaats nemen daarin de cellengalerijen in van de gevangenis. Martin Mes, die vorige week met enkele anderen het gebouw van de rechter commissaris kraakte om opvangruimte te krijgen voor ex-gedetineerden, gaf rondleidingen voor het publiek door de cellen en gangen waar hij zelf een perio de van zijn leven gevangen heeft geze ten. Het is nog niet bekend wat er met het totale gebouwencomplex gaat ge beuren. w iet een tag ge- luchtfil- i (voor- jmpleet kken. De directeur van de gemeentelijke dienst Was-, Schoonmaak-, Bad- en Zwe minrichtingen (WSBZ) in Amsterdam, ir. D. M. van Wieringen, is ontheven van zijn functie. De Fiscale Inlichtingen- en Opsooringsdienst FIOD onderzoekt de belastingopgaven van de topambtenaar, die verschillende adviseurschappen heeft bij andere gemeenten en bij bedrij ven. De officier van justitie mr. Van der Brugge te Haarlem heeft meegedeeld dat er een onderzoek gaande is naar een eventuele overtreding op grond van arti kel 362 of 363 van het Wetboek van Strafrecht. Deze artikelen betreffen cor ruptie van ambtenaren. De heer Van Wieringen heeft op 4 december vorig jaar in een vierregelig briefje aan het college van Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam zijn ontslag aangevraagd. Hij is sindsdien met ziekteverlof. Het college van B. en W. wilde zijn ontslagaanvrage in beraad houden, maar na een gesprek tussen de directeur en de wethouder van gemeen tebedrijven Wolffensperger is de WSBZ- directeur op 21 december ontheven van zijn functie. Een poging van B. en W. om de zaak gedurende het onderzoek van justitie uit de openbaarheid te houden, is mislukt. De heer Van Wieringen geldt in het hele land als een expert op het gebleet van zwembaden. Hij was betrokken bij de bouw van het Flevoparkbad, het Mar- nixbad en de vernieuwing van het De Mirandabad in Amsterdam. Hij advi seerde onder meer in de gemeenten Die men, Gouda, Leiden, Nieuwegein en Spijkenisse. Zijn voorkeur is daarbij Martin Mes (links) en Chris Sekeris in het vroegere domein van de rechter-commissaris I tikel beschrijft dat gevangenisstraf dient 1 tot verbetering en terugkeer naar de maatschappij. Maar daar wordt absoluut Chris en Martin hebben het 35 kamers tellende gebouw gekraakt met de bedoe ling een onderkomen te bieden aan de talloze ex-gedetineerden die met hun ziel onder de arm door stad en land gaan. Wie 'uit de gevangenis is ontslagen, geen huis heeft, geen werk en wellicht weinig vrien den meer, vindt voortaan een open huis aan de Leidsekade. „Het plan om dit te doen was al erg oud”, zegt Martin Mes, „wij hebben het in april vorig jaar bekend gemaakt. Wij heb ben toen ook al Kamerleden in Den Haag voor dit idee weten te winnen. Dit moet een eerste opvang zijn voor mensen die net uit de gevangenis komen. De buiten wereld heeft er nauwelijks weet van hoe groot de nood is van de ex-gedetineerde. Wie vrij komt moet de weg weer op naar ,de maatschappij. Een huis vinden, een baan, een vrouwtje desnoods en een gezin- |.|U|rnetje opbouwen. Maar dan blijkt dat er IIIIIIIW1 hergens een huis is en ook geen baan, I want overal moet je bij sollicitatie een formulier invullen. Daarop wordt ge vraagd of je ooit met de justitie in aanra king bent geweest. Geef je dat toe, dan word je niet aangenomen. Vul je het niet in, dan krijg je later wel je ontslag.” niet aan gewerkt. Er wordt niets aan je gedaan. Je wordt eerder geestelijk gemar teld. Je moet bellen als je naar de wc wilt, je post wordt gelezen en als je te lastig bent wordt je op de „fiets” vastgebonden, zodat je je urenlang niet kunt bewegen. Echt, er gebeuren dingen in de gevange nissen, daar zal de buitenwereld van schrikken”. „Je kunt het vergelijken met het stelen van een brood als je honger hebt. Gesteld Ex-gedetineerden lijken gedoemd te moeten blijven zwerven. Het Centraal ^Station is een bekende ontmoetingsplaats. De criminaliteit loert altijd weer om de ‘hoek, eventueel in combinatie met drank of drugs. Chris zat ook veel op het station. Volgens hem „weet je niet wat je daar ziet”. „Als je vrij komt, dan begint je straf pas”, zegt Martin Mes. „Je denkt dat je wit bent, maar in wezen ben je hartstikke zwart. We hebben op dit moment een groot spandoek gehangen met de naam: t Het idee voor een dergelijk ontmoetings- café is voortgesproten uit een „Ex-delin- quenten-project” dat ruim twee jaar ge leden van start ging. Binnen de gemeentelijke dienst WSBZ in Amsterdam zijn onlangs nogal wat problemen geweest met laagbetaalde schoonmaaksters, die klaagden over hun onaangename werkindeling. Een jaar geleden is een opvallend hoog ziek teverzuim onder het personeel van WSBZ geconstateerd. In een rapport van de Vrije Universiteit worden de slechte werkomstandigheden als belang rijkste oorzaak van dit ziekteverzuim genoemd. De dienst is de laatste tijd sterk ingekrompen en gereorganiseerd, waardoor er minder werk is. De gemeen telijke badhuizen in Amsterdam zijn bij na allemaal gesloten. De zwembaden ressorteren sinds 1 januari onder de afdeling sport. Het is Amsterdamse ambtenaren niet verboden een adviseurschap op commis sariaat te aanvaarden, mits zij het colle ge van B. en W. hiervan op de hoogte brengen. Het is bijvoorbeeld de gewoon te dat een Amsterdamse wethouder wordt gevraagd als commissaris van de luchthaven Schiphol of van Hoogovens. WSBZ-directeur Van Wieringen is commissaris bij de sportontwikkelings- maatschappij Sport Recreatie Afbouw (SRA) BV in Hoogland bij Amersfoort. Voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is het feit dat de amb tenaar een dergelijke commerciële bin ding had, enige tijd geleden aanleiding geweest om hem niet te benoemen in de adviescommissie zwembaden van de VNG. rolt sterke geslacht hoeft zich niet langer achtergesteld te voelen. In Amsterdam wordt hard gewerkt aan de oprichting van de Telefoonlijn voor Mannen met de bedoeling de emancipatie van mannen te bevorderen. Vrijwilligers om de tele foon te bemannen zijn er al, een kleine rijkssubsidie is ook aangevraagd en het wachten is op de PTT die de toestellen moet plaatsen, want zelfs het nummer is al bekend: 020-155716. Maar toch: waarom een speciale Man nenlijn? Volgens Wiebe Andringa, een van de initiatiefnemers, worstelen man nen vaak met emancipatieproblemen en willen zij daar graag met andere man nen die misschien wat meer geëmanci peerd zijn, over praten. Dat kan dan gaan over de veranderingen in het tradi tionele rolpatroon van de man (de sterk ste willen zijn, het hoofd van het gezin, niet huilen, geen gevoelens tonen, altijd bronstig zijn) en de nieuwe rol die de mannen op het lijf geschreven krijgen. Daarbij komen zaken op de proppen als het verrichten van huishoudelijk werk, accepteren dat ook vrouwen de leiding kunnen hebben, niet langer meer een bijrol spelen bij de opvoeding van kinde ren en in staat zijn tot tederheid, jegens vrouwen èn mannen. Dat de Nieuwe Man het in zijn worste ling met de eigen emancipatie knap moeilijk kan krijgen blijkt uit het feit dat de mannen ook kunnen bellen wan neer zij hun alcoholprobleem niet langer de baas kunnen, overspannen dreigen te raken of in aanraking komen met justi tie. Het moet wel duidelijk zijn dat deze problemen veroorzaakt worden door de wil of onwil tot emancipatie. Wiebe: „We stellen ons niet voor een alternatief voor de SOS-lijn of wereldbeschouwelijke hulpdiensten te bieden. De Mannenlijn Als je vrij straf pas ■B Artikel 26 van de Beginselwet is volgens de ex-gedetineerden een aanfluiting, want er is in de gevangenis geen enkele voorbereiding op terugkeer naar de maatschappij. Het onverwacht illegaal in gebruik ge nomen gebouw aan de Leidsekade, waar vroeger de rechter-commissaris zetelde, maakt deel uit van het oude huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplant- soen. Arrestanten gingen van politiebu reau naar rechter-commissaris die uit maakte of verdachte op vrije voeten werd gesteld, ter plaatse de cel in ging of regelrecht doorgestuurd werd naar het naastgelegen huis van bewaring. „Huis artikel 26 Beginselwet”. Dat wetsar- W fes

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11