Jan Nelissen initiatiefnemer Haarlems concours voor beroepsspelers op 26 januari verschenen Katlevicz: eigen visie op Diepenbrock Orpheus als thema voor verward muziektheater Biografisch Woordenboek Musici mogen Rusland niet uit Merit, ’t Beste vanbeide M Licht en lekker. F 99 99 Japanse vioolsoliste Fujikawa pseudo-romantisch in Mendelssohn J DOBIMI jE r ftilitiL J 15 WOENSDAG 9 JANUARI 1980 Ogme: beter als oefenstof voor beperkte kring Veel smaak,weinigteer en nicotine. I I l I I I- Souwens Autoverhuur Landelijk Fonda en Voight weer voorgedragen voor Golden Globe prijzen MERIT W 'F.v !h KUNST NIEUWE FORD FIESTA HUREN BOUWJAAR 1979 WINTERREIZEN HOOG-SAUERLAND MALTA 22-29 maart 1980 1 PORTUGAL 14-22 februari 1980 HAARLEM. „Productie zeggen zij tegenwoordig! Wij maakten vroeger- een voorstelling. Veel poppenspelers maken vandaag de dag de fout het werk te groot te willen brengen. De hele handeling, het spelen, alles ligt vast. Ik ben feitelijk de oudste speler die nog actief is, al is het niet meer in zo’n hoge frequentie,maar al mijn stukken waren geimporviseerd. Het poppenspel is daar nou juist zo geëigend voor. Kijk, het is nou juist het charmante van het vak dat je een hele zaal bezig kan houden met alleen je handen en de poppen”. door John Oomkers ZWITSERLAND"»’^?’’ PARIJS - 5-daagse reis - Improvisatie dé charme van het vak Jan Nelissen: Kijken wie het nog kan (ADVERTENTIES) i ALMA POST Wie de emotionele onuitgedieptheid en MAYUMI FUJIKAWA. i 28 januari-3 februari ’80 4 februari-7 februari ’80 „Al die techniek.recapituleert Jan Nelissen zijn betoog, „ik zeg altijd maar: je doet het met je handen. Ik vergelijk het spelen het nogal eens met het dirigeren van een orkest. Je staat te zwaaien met je handen, en zo’n zaal reageert als één man, jongen. ”Het moge duidelijk zijn dat Ne lissen in de loop van zijn leven dergelijke werkopvattingen niet voor zich gehouden heeft. In zijn eigen theatertje in Amstel veen heeft hij concoursen gehouden op eigen kosten en ten nadele van de eigen beurs geprobeerd het vak te onder steunen. Kijken, wie het nog kan. Van het één kwam het ander. De staf van het Concert gebouw sprong er leuk op in. CRM werd benaderd en droeg bij met een subsidie Als derde zijn er de schimmen van de onderwereld. Ze heten Primus, Secundus en Tertius en lijden volgens de program- matekst aan een ingeperkte fantasie. Dat wordt alleen bij Tertius echt duidelijk. Hij is musicus, maar heeft slechts vier noten tot zijn beschikking. De musici worden in de handeling opgenomen in een muzikaal 22,50 PER DAG INKL. 100 KM.' EXCL. BTW EN BENZINE Wie uitsluitend heeft geluisterd naar de onvergankelijke schoonheid van de com positie en naar de mooie en genuanceerde klank die Fujikawa steeds op vakkundige wijze aan haar instrument weet te ontlok ken, zal hier tot de categorie genieters behoord hebben. Katlewicz en het NPO mochten zich in het derde (en tussenliggende) program- ma-onderdeel wijden aan de begeleiding van de Japanse violiste Mayumi Fujikawa in het concert van Mendelssohn. Deze prijswinnares van ëen aantal internatio nale concoursen heeft een energieke trant van spelen, waardoor het publiek kenne lijk wordt meegenomen en tot enthousias me gebracht, maar die het ware karakter van Mendelssohns muziek eigenlijk geen goed doet. duel tussen Tertius en Orpheus. Voor mijn lekenoren liepen echter de lelijkheid van Tertius’ spel en de schoonheid van dat van Orpheus veel te weinig uiteen. Slavisch getinte vertolking van deze uit 1920 daterende, Nederlandse muziek. Gezien op 8 januari in Shaffy, Am sterdam. Óp 9 en 10 januari in de Toneelschuur te Haarlem. pseudo-romantiek (onder andere in de vorm van portamenti) niet zijn ontgaan, zullen als toehoorder met deze weergave in eerder gemaniëreerd dan persoonlijk spel, minder gelukkig geweest zijn. JOHAN VAN KEMPEN Busreis naar het op slechts 390 km afstand van Haarlem liggende Sauerland met als standplaats het dorpje Fredeburg. 4- en 7-daagse busreis, volledige verzorging van zo’n kleine 7 mille. Mag er zijn, vind ik.” Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 BOSTON (AFP). De dirigent Joeri Temirkanov en de violist Valdimir Spi vakov hebben geen toestemming gekre gen de Sovjet-Unie te verlaten voor een gastoptreden met het symfonieorkest van Boston, zo meldde dinsdag het blad „Boston Globe. De weigering van de Sovjetrussische autoriteiten heeft vermoedelijk te maken met het feit dat de laatste tijd diverse Russische kunstenaars asiel vroegen tij dens bezoeken aan de Verenigde Staten. Inlichtingen en boekingen voor deze reizen uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem. Tel. (023) 313150 s Middags geopend van 1 tot 5 uur. reld: hij heeft door Orpheus’ bestaan aan populariteit ingeboet, en wil deze opvijze len door het aannemen van de Keltische naam Ogme, wat „god van de dood en vader van het ras” betekent. (Welk ras?). Zijn tekst breekt met alle dramatische wetten doordat hij, klauterend op zijn koepelvormige troon, voortdurend vertelt hoe gefrustreerd hij is door Orpheus, zon der die frustratie ooit voelbaar te maken. Een tweede thema is dat van het omkij ken. In Ogme is Euridice de zwakste. Zij zeurt erover dat Orpheus niet omkijkt, hoewel ze de reden weet. Een kinderlijke dame, te meer omdat voor degene die achterloopt, en de ander dus ziet, de span ning niet zo ondraaglijk is. Het uiteinde lijke omkijken van Orpheus gebeurt als een onbetekenende reflex, vergelijkbaar met iemand die ja” of „nee” zegt in het bekende spelletje waarin dat niet mag. Het Orpheus-thema is veel bewerkt. On der de opera’s zijn die van Monteverdi, Gluck en Offenbach. Cocteau maakte er een film over, Anouilh een moderne to neelversie waarin Orpheus een café-vio- list is die zijn kans op hereniging met Euridice verspeelt door te veel van haar te willen weten. Toneelgroep Baal kwam bo vendien enkele jaren geleden met een muziektheatervoorstelling. Ogme ware wat mij betreft beter niet aan die rij toegevoegd. Het is een verward stuk muziektheater waarvan zin en sa menhang mij ontgingen. Schrijver Jean- Pierre Plooy spitste de tekst toe op enkele facetten van het mythologische verhaal. Ten eerste is er een soort van psycholo gisch drama van de god van de onderwe- Regie-adviezen: Annemarie Prins. De cor: Theo Blom. Kostuums: Floor van Leeuwen. Choreografie: Bambi Uden. Productie: Stichting Mutea. Met: Theo Franz, Hans van Hechten, Ernst Zwaan, Rosana van der Wagt, Henri Overduin, Renske van der Zee, Peter Barkema, Arjan Arriëns Kappers en anderen. DEN HAAG (ANP). Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft dinsdag op zijn departement het eerste exemplaar van deel één van het Biogra fisch Woordenboek van Nederland (BWN) ontvangen. De historicus prof. dr. I. Schöffer, voorzitter van de redactie commissie van het BWN, overhandigde hem het boek. i plaats van handeling (Haarlem) en de deelnemende theatertjes worden voorge steld. Dat zijn dat uitsluitend handpoppen en stokpoppenspelers (marionetten lenen zich door de tragere techniek niet voor spel l’improvise), te weten: Henk Abbing uit Amsterdam, Jozef van den Berg uit Herwijnen, Erica Burgeijon en Chris Doorman uit Voorburg, Pieke Dassen uit Maastricht, Damiet van Dalsum uit Dor drecht, Ruud Ringers uit Chaam, Hans Schoen eh John van Miltehburg uit Utrecht, Frank van Kooman uit Den Haag en Koos Wieman uit Rotterdam. De jury zal bestaan uit Francine Chkli- ar, Lou ten Bosch, Rico Bulthuis,Chris de Jong, Theo Kamphoff en Ko van Leeu wen. Dit college brengt de deelnemers de vrijdagavond voor het concours op de hoogte van de thema’s, zodat de mee te nemen poppen kunnen worden uitgeko zen. Nelissen, grappend: „Dan liggen ze wel de hele nacht wakker, maar ze zou kunnen zeggen dat ze toch te lang hebben geslapen”. Zichzelf tot de orde roepend: „Dat meen ik niet zo, hoor. Ik ben tevre den over de inzet en niveau van veel jongeren; er gebeurt gelukkig het een en ander op poppenspelgebied”. De jury deelt de kandidaten voor de concours- prijs, dat bestaat uit een beeldje vervaar digd door Jans zoon Servaes Nelissen, eerst op zaterdag in. Ook het publiek wordt betrokken bij het gebeuren en de jurering. Via formulieren kunnen de bezoekers hun uitverkorenen kenbaar maken; deze krant stelt daarbij de Publieksprijs beschikbaar. Ook de dit jaar jubilerende Nederlandse Vereniging van het Poppenspel zal participeren in het evenement, en stelt een Aanmoedigings prijs beschikbaar voor het concours, dat zich tussen 13.30 en 21.30 uur op 26 januari in twee zalen van het Haarlems Concert gebouw zal voltrekken. Het Marionetten theater Lucas Goudzwaard besluit de dag met één van zijn mooiste voorstellingen: Japanse vertellingen. De toegangsprijs voor de hele dag bedraagt tien gulden; CJP’ers betalen vijf gulden. Prijs v.a. 280,- pp- Het complete eiland, met historische monumenten en prachtige stranden. Havens en baaien, waarin de talrijke vrolijk gekleurde boten. Vleigreis, volledige verzorging Prijs v.a./ 1.179,- p.p. De spelers deden kennelijk hun best, maar leden aan een onbeholpen nadruk kelijkheid in hun spel, die niet boeit. Met uitzondering misschien van Henri Overduin, die Secundus een droge com- mentaartoon gaf, en die bovendien liet horen goed te zingen. AMSTERDAM. Orpheus was vol gens de overlevering een zoon van de muze Kalliope. Op zijn lier wist hij zo mooi te spelen dat mensen, dieren en zelfs stenen geroerd werden. Hij gebruikt zijn gave om zijn dode geliefde Euridice uit de onderwereld te redden, maar slaagt niet, uit een begrijpelijke mense lijke zwakheid: als Euridice achter hem loopt op weg naar het aardse licht kan hij het niet nalaten even om te kijken, hoewel Hades dat streng verboden heeft. Het land van de duizend kleuren. Liefhebbers van middeleeuwse stadjes of van een schitterend mooi landschap kunnen in dit land hun hart ophalen. Vliegreis, rondreis in air-conditioned bus, p f -i qoq volledige verzorging. V’ pp' Het concours krijgt een opzet, die het geheel een landelijke importantie geeft. Nelissen verwacht dat velen uit het vak nieuwsgierig afkomen op de poppenspel- evenement. „Zelf heb ik veelvuldig mee gedaan aan die juwelen, concoursen in Vlaanderen. En dat waren altijd heel sfeerrijke gebeurtenissen, waar je veel kon lachen, en verdomd veel opstak”. Zelf doen de Haarlemse spelers niet mee aan het wedstrijdgedeelte op zater dag 26 januari. Wel verzorgen Rien Baart- mans, Marijke Kots en Jan Nelissen een inleiding als opening van het concours, waarin geïmproviseerd wordt op de „Ik speelde en speel zelf altijd aan de hand van een verhaal dat uiteraard min of meer vast ligt. Maar tijdens het spelen slopen fouten in het stuk, zodat je er op het moment zelf een draai aan geven, omweggetjes maken, ja. Juist die fouten, daar leerde je van; die gaven kleur aan het geheel, die geven een extra dimensie aan het geheel”. „Ik speelde vroeger veel met Jaap van Luin, een aardig voorbeeld. In een be paald stuk moest de klep van een vleugel waarop een pop speelde openstaan; maar dat was altijd een gelazer omdat voor elkaar te spelen. Zo klein, hè? En dan bevestigde ik al eens een speld aan de klep, maar ook dan lukte het niet. Waarop ik op het laatste zelf maar in de kast tevoorschijn kwam en de vleugelklep opende. Moet je nagaan wat een effect. Zo’n hoofd en zo’n hand ineens in zo’n kleine scène; dat werkt nogal. Jaap speel de daar dan op in, door me via zijn poppen voor te stellen aan het publiek. Zo van: dat is ’m nou. Hij zit altijd achter het gordijn, maar ’t iszeen eenvoudige jongen gebleven hoor! Haha.” Een dergelijke voorstelling is niet rijp om voor publiek vertoond te worden. Men had er beter aan gedaan hem als oefenstof in beperkte kring te houden. De aan Katlewicz eigen, temperament volle en meestal vrij forse aanpak, kwam ook tot uitdrukking in Mozarts „Jupiter”- symfonie. Hetgeen in de praktijk beteken de: één en al natuurlijke muzikaliteit, waarin zowel de aspecten van cantabili- teit en aangename weemoed, alsook het klassieke evenwicht en de kracht, evenals de ernst van de het geheel bekronende contrapuntiek, in een bijzonder geconcen treerd orkestspel aan bod kwamen. Het BWN is de opvolger van het tussen 1911 en 1937 vervaardigde Nieuw Neder lands Biografisch Woordenboek (NNBW) waarvan tien delen uitkwamen. Deze ou de bevatte alleen biografieën van vóór 1910 overleden mensen. Het BWN be schrijft het leven van bekende Nederlan ders die na 1910 stierven. Het aantal ru brieken in het BWN is ook aanzienlijk groter dan in het NNBW. Hoewel het nu verschenen deel evenals de oude serie op een bepaald moment verouderd zal zijn, zal het naast zijn we tenschappelijke waarde betenis houden als graadmeter van het maatschap-pelijk leven van deze tijd, zei minister Pais in zijn toespraak na de ontvangst. Zo zal het BWN volgens de bewindsman een indirec te historische bron van betekenis kunnen worden, net als zijn voorganger voor de jaren dertig. De oplage van voorlopig 3500 exempla ren zal naar de idee van de redactie ver moedelijk verhoogd moeten worden ge zien de belangstelling van de kant van bibliotheken, archieven en overheid. Het tweede deel, waaraan men momenteel be zig is, zal binnen enkele jaren verschijnen. Het is de bedoeling dat in de volgende delen de 19e en geleidelijk aan ook vooraf gaande eeuwen, de aandacht krijgen. LOS ANGELES (UPI/Reuter). Jane Fonda en Jon Voight, de Amerikaanse filmacteurs die samen optraden in de film Coming Home en die als beste actri ce en acteur van 1978 de Golden-Globe- prijzen van Hollywood kregen, zijn dins dag opnieuw voorgedragen voor Golden Globes als beste actrice en acteur van 1979. Met vuur praat poppenspeler Jan Nelis sen over zijn passie en wel over een voor hem wezenlijk element in het poppenspe len dat de laatste jaren minder nadrukke lijk is beoefend, ja, waarvan het belang nogal is verwaarloosd. De improvisatie in het spel, de vrijheid binnen de gebonden heid van tijd en ruimte, heeft de Haar lemse speler altijd hoog gehouden. Op zijn initiatief wordt het Haarlems Concertge bouw dan ook de locatie van het eerste, groot opgezette Improvisatieconcours Poppenspel. Op zaterdag 26 januari zullen tien, op kwaliteit en bereidwilligheid gese lecteerde poppenspeltheaters voor een competente jury laten zien „in hoeverre zij het vak verstaan”, als we de woorden van Nelissen beluisteren. „Wat nou eigenlijk het aardige van het werk is, laat zich vergelijken met de op dracht die aan een organist gesteld wordt”, stelt Nelissen, min of meer bewust refererend aan een cultuurgenre waarin de improvisatie ook een belangrijke, maar lang verwaarloosde rol speelt. Een sector waarbij een Haarlems initiatief (het Inter nationaal Orgelimprovisatie Concours) a propos een belangrijke impuls voor het improvisatie-element opleverde. „Kijk”, zegt de levenslustige speler, „een organist heeft twee handen, en een thema, en maakt uit die gegevens iets moois. Dat geldt eigelijk voor poppenspelers ook. Te genwoordig wordt er met veel technieken gewerkt. Met pedalen, waardoor deurtjes in decors open- en dichtslaan, met aller hande belichting, fi-anje. Laten zien wat je zelf kunt is de ziel van de zaak”. I Voorstelling: Ogme. Muzieklmuzi- kale leiding: Bernard van den Boo gaard. Test/regie: Jean-Pierre Plooy. HAARLEM. Jerzy Katlewicz brengt niet alleen zijn „eigen” Poolse muziek mee, 'om daar dan met het NPO een pleidooi voor te houden; ook de Neder landse toonkunst doet hij eer aan. Op Diepenbrocks vierdelige symfoni sche suite uit de toneelmuziek bij Elektra, bleek deze dirigent een dermate duidelij ke visie te hebben, dat de bewuste „vonk” vanuit het musiceren zeker op het publiek zal zijn overgeslagen. Katlewicz belichtte daarbij niet zozeer het subtiel koloristisch raffinement waar mee Diepenbrock zijn inventies heeft om kleed, maar zocht het meer in de stem- mingstegenstellingen en in het aanzetten van het clair-obscur. Een min of meer Golden Globes heten de prijzen die de buitenlandse persverenigïhg in Holly wood ‘elk jaar uitdeelt. Op 26 januari worden de prijswinnaars bekend gemaakt. Fonda en Voight moeten het echter op nemen tegen Dustin Hoffman voor zijn rol in de hevig bewierookte film Kramer vs. Kramer, Al Pacino voor zijn rol in.And Justice for AU, James Woods, George Ha milton (diens Draculaparodie), Burt Rey nolds, Roy Schneider en Peter Sellers en Jill Clayburgh, voor haar rollen in Berto lucci’s La Luna en Starting Over. Julie Andrews, Marsha Mason, Shirley Maclaine, Bette Midler en Salty Field gooien ook hoge ogen. Dit komende Improvisatieconcours Poppenspel is direct ook het gevolg van zijn mondreclame. „Eén van mijn slechte eigenschappen is dat ik van een leuke kroeg houd. Hier in Haarlem na één van mijn voorstellingen in het Concertgebouw staan we in een naburig etablissement wat te drinken en komt hét gesprek op het improvisatie-aspect. Het zou leuk zijn om een stel spelers bijeen te halen, zeg ik tegen Theo Kamphoff en Hans Schoen. Vierde concert A-serie door het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Dirigent: Jerzy Katlewicz. Solis te: Mayumi Fujikawa, viool. Program ma: Diepenbrock, Mendelssohn, Mozart. Concertgebouw Haarlem, 8 januari 1980. 1980° 13 juni-21 juni 1980 Standplaats Brunnen aan de zuidzijde van het Vierwoudstedenmeer en de voet van de imposante Fronalpstock, met Nederlandse reisbegeleiding en gids, vele excursies per boot en luxe touringcar. Busreis in luxe touringcar (met overnachting op heen- en terugreis), volledige verzorging (in familiepensions) pnjs ygg p D medio april/mei (juiste datum wordt nog gepubliceerd) De bruisende metropool met zijn rijke historie. Vooral de vele excursies stellen u in de gelegenheid om de unieke sfeer van deze wereldstad te „proeven”. Treinreis, excursies in luxe touringcar, volledige verzorging, excursies inbegrepen, Nederlandse reisbegeleiding en gids prjjs v a 745,- p p 'n volwaardige en dus lekkere smaak Dankzij het unieke'Enriched flavor’procédé. - Meer smaak, minder teer en nicotine.'t Beste dus eigenlijk van heide Proef Ment en t :l r roken ook lekker kan zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15