Voorzitter Raad MHP: Carter tekent In Twente en Oost-Brabant Langzame vlucht Nog grote problemen in textielindustrie werkende bejaarde Suez en Panama wet voor hulp aan Chrysler Japan werkt aan nieuwe kanalen Kritiek mogelijk op verwerpen Hofstra-plannen Door bezuinigingsmaatregel overheid Onrust over „uitstoting” van uit fonds „Wijziging wet KvK onnodig” „LPG-nota te globaal” tussen de bedrijven door Meer betogingen op Binnenhof r L 1 WOENSDAG 9 JANUARI 1980 ECONOMIE 1 fe. AMRO-bank Kleine handelsvaart Uitgaven Indonesië Positief resultaat Bredero Miljoenenorder „Goudblokkade Slijtersbranche (Van onze redactie economie) UTRECHT. De vakbeweging moet de looneis laten vallen. De werkgevers moeten de loonruimte die hier en daar aanwezig is in overleg met de vakbewe ging gebruiken voor werkgelegenheids- verruimende doeleinden. De overheid moet zich in haar uitgaven verder beper ken en een stringenter prijsbeleid voeren. Dit is de mening van de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) over de economische situatie in ons land. Voorzitter Henk van der Schalie zei dat vanmiddag in een toespraak in Utrecht na afloop van zijn ledenraadsver gadering. Landbouw Suriname Vakbonden moeten Drs. H. van der Schalie •- Op grond van tussentijdse, voorlopige gegevens verwacht de AMRO bank over vorig jaar ten opzichte van 1978 een lichte stijging van de nettowinst. Over 1978 be liep de nettowinst 253,2 miljoen. De kleine handelsvaart heeft weer een onbevredigend jaar achter de rug. De resultaten waren echter beter dan in 1978. Vorig jaar kon tenminste de over het geleende kapitaal verschuldigde rente worden verdiend. De subsidie bedraagt 75 procent van de kosten en geldt indien de ondernemers deelnemen aan één van de twee cursussen over bedrijfsbeheer. President Soeharto van Indonesië heeft de ontwerpbegroting voor dit jaar bij het parlement ingediend die voorziet in een stijging van de overheidsuitgaven met 52,2 procent tot 10.500 miljard roepia (ruim 32 miljard). Soeharto verklaarde bij de indiening dat de begroting vooral is gericht op ont wikkeling van het platteland, verbetering van de onderwijsvoorzieningen en het be reiken van een rechtvaardiger inkomens verdeling. Een deel van de stijging van de overheidsuitgaven is terug te vinden in verhogingen van veertig tot zestig procent van de salarissen van ambtenaren, mili tairen en politie en van de pensioenen. De inflatie in Indonesië bedraagt ongeveer tien procent per jaar. Chrysler lijkt overigens erin te zijn ge slaagd zijn werknemers zover te krijgen. Namens hen heeft de vakbond van werk nemers in de Amerikaanse automobielin dustrie (UAW) ingestemd met besparing op arbeidskosten. De vakbond ging ak koord met uitstel van loonsverhogingen en van de invoering van twintig betaalde vakantiedagen en voorts met de uitgifte van aandelen onder het personeel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Plotseling, maar waar: wie 65 jaar is en in dienstbe trekking werkt, mag sedert 1 januari niet meer in de verplichte zieken fondsverzekering zijn. Een wettelijke maatregel (uit bezuiniging), waarvan het gevolg dezer dagen plotseling tot velen is doorgedrongen, zodat er wat onrust is ontstaan. Het is echter zeker niet zo dat betrokkenen (ongeveer 25.000 in het hele land) nu onverze kerd „op de keien van de welvaarts staat” staan. De gang van zaken was aldus: Het ging om een wijziging vap artikel 6 van de ziektewet, waardoor de kring van ver plicht verzekerden is beperkt. De Tweede Kamer was al akkoord gegaan en vervol- 'Verenigde Bedrijven Bredero zal het boekjaar 1979 afsluiten met een hogere winst, waardoor de winst per aandeel van 100 nominaal iets meer dan 40 zal bedragen (1978 - 38,90). Het aandelenka pitaal bleef vorig jaar onveranderd. De netto-omzet zal op ongeveer 850 miljoen uitkomen tegenover 830 miljoen in 1978. Zoals al eerder vermeld stond vooral het resultaat van de Nederlandse, fabricagebedrijven vorig jaar onder druk door de langdurige winter, terwijl ook de ontwikkelingen in Iran en de scherpe ren testijging duidelijk hun invloed hadden. HENGELO (ANP). Hoewel de textielindustrie een ingrijpende sane ring achter de rug heeft, is er nog geen halt toegeroepen aan de vermin dering van werkgelegenheid in deze industrie. Dit schrijft de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Twen te en Salland in haar verslag over het afgelopen jaar. Districtsbestuurder B. Doeve van het CNV verwacht dat reorganisaties in de textiel nog zeker drie tot vierhonder ar beidsplaatsen zullen kosten. Bij Ten Cate Fashion Fabrics in Oldenzaal gaat het om HVA in amsterdam heeft met de Natio nal Irrigation Board van Kenia een con tract gesloten voor de uitvoering van het Bura-irrigatie en nederzettingsproject, dat is gelegen ongeveer 450 km ten oosten van de hoofdstad Nairobi in het gebied van de Tana-rivier. Met de opdracht is ongeveer vijftig miljoen gulden gemoeid. De financiering wordt verzorgd door het Europese ontwikkelingsfonds. Het doel van het project is de hervesti ging van kleiïie boeren, die katoen zullen gaan verbouwen voor een verwerkingsfa briek, die te zijner tijd zal worden opge richt. Albanië heeft in een officiële verklaring de Britse regering beschuldigd van het blokkeren van een hoeveelheid goud ter waarde van ongeveer 45 miljoen gulden. In een door het persbureau ATA ver spreide verklaring worden de stakende Britse staalarbeiders geprezen als voor vechters van „een verdere uitbreiding van de klassenstrijd van het Britse proletari aat, dat het afgelopen jaar harde plagen heeft toegebracht aan het kapitaal en zijn dienaren”. De grootste demonstratie uit die tijd was die van 6000 mensen die het niet eens waren met Bestek ’81 en van 4000 leraren die protesteerden tegen de plannen met de lerarenopleidingen. Staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken heeft de slijtersbranche voor de tweede keer voor één jaar aange wezen als bedrijfstak waarvan onderne mers in aanmerking komen voor subsidië ring van cursuskosten. De subsidie is ver leend op verzoek van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken. dient boven een ingrijpen van de regering. „Elk ingrijpen van bovenaf tast de onderhandelingsvrijheid aan”, zo meent hij. Bovendien treden na een maatregel altijd inhaaleffecten op, waar niets mee werd opgeschoten. Volgens Van der Schalie zien de topmannen van FNV en CNV echt wel dat matiging dringend noodzakelijk is. „De gebeurtenissen in de vleeswarenindustrie en, de havens tonen echter aan dat die gedachte moeilijk te verkopen is, nadat de loonkostenontwikkeling, de oor zaak van veel van de huidige problematiek, jarenlang door de traditionele vakbeweging is gebagatelliseerd”, zo zei hij. Van der Schalie voorziet bij een looningreep een uiterst chaotische situatie: „Ongecoördineerde en hier, en daar zelfs ongelimiteerde looneisen per bedrijfstak zullen het gevolg zijn. Reeds thans merken we wat in de zuivelsec tor gaande is. Ondanks de door de overheid en de sociale partners gevraagde adempauze in verband met het overleg van morgen heeft een van de bonden looneisen op tafel gelegd die er niet om liegen”. 150 mensen. Verder is er een daling van het personeelsbestand te verwachten bij TSB Finisfhin and Printing in Goor, Fi brotex in Enschede en Texoprint in Boekelo. Tot nu toe is een bedrag van 910 miljoen gulden aan Nederlandse ontwikkelings geld toegewezen aan projecten in Surina me. Het grootste deel daarvan, 360 mil joen gulden, kwam ten goede aan land bouwprojecten. Momenteel zijn in Suriname drie grote landbouwprojecten in uitvoering, waar van wordt verwacht dat ze in de toekomst een gunstige invloed zullen hebben op de Surinaamse betalingsbalans en op de werkgelegenheid. Het koninklijk zeemanscollege, De Gro ninger Eendracht zegt dit in zijn jaarover zicht. De Nederlandse kleine handelsvloot is vorig jaar met elf schepen en 59.000 ton gegroeid tot 377 schepen van in totaal 778.000 ton. Hierbij zijn niet geteld de schepen, die onder Antilliaanse vlag varen. DEN HAAG (ANP). Organisaties en personen die commentaar willen leveren op het besluit van het kabinet, de zoge naamde Hofstra-plannen niet over te ne men, kunnen dit deze maand schriftelijk doen bij de vaste Kamercommissie van financiën. Dit staat in de Nederlandse Staatscourant. Mogelijk volgt op de commentaren een hoorzitting. Er gaat een lijst met vragen naar het kabinet, waarna een plenaire vergadering volgt. De plannen van profes sor Hofstra omvatten voorstellen en ad viezen om te komen tot een inflatie-neu- trale belastingheffing. Het kabinet liet de Kamer 30 november weten de plannen niet over te nemen. Overigens had vorig jaar meer dan een derde van de textielbedrijven problemen bij het aantrekken van personeel met een lagere beroepsopleiding, zo blijkt uit een enquête van de Kamer van Koophandel. Deze signaleert ook dat de textielconcerns momenteel druk doende zijn hun markt aandeel te behouden door de ontwikke ling van nieuwe produkten. Volgens districtsbestuurder Frissen, van de Industriebond FNV, worden de textielbedrijven in Oost-Brabant momen teel geconfronteerd met grote problemen. Frissen meent dat de werkgelegenheid in deze bedrijfstak in dit gebied de komende jaren met duizend tot twaalfhonderd ar beidsplaatsen zal teruglopen. Nu vinden nog ongeveer achtduizend mensen werk in deze sector. Het grootste probleem doet zich voor bij bedrijven die woningtextiel maken. Volgens Frissen is er vrijwel geen bedrijf meer waar niet gereorganiseerd moet worden. TOKIO (Reuter). Japan is bereid Egypte financiële en technische hulp te Verlenen voor de uitvoering van zijn plan om een tweede Suezkanaal te graven, zo heeft de Japanse minister van Verkeer, Oesaboero Tsjizaki, gisteren meegedeeld. Hij wilde geen bijzonderheden geven maar in regeringskringen werd vernomen dat Egypte Japan heeft gevraagd om de uitvoerbaarheid van het plan te onderzoe ken. De Egyptische regering werkt aan een plan om een waterweg van 170 kilo meter aan te leggen ten oosten van en parallel aan het bestaande kanaal. De kosten daarvan worden voorlopig op 1,3 miljard dollar geraamd. Japan is ook betrokken bij de plannen voor de aanleg van een nieuw en breder Panamakanaal. Japanse economische deskundigen bespreken het projekt, dat naar schatting 8,5 miljard dollar gaat kos ten, deze maand in Panama en de Ver enigde Staten. VLAARDINGEN (ANP). „De LPG- nota, in het bijzonder de risico-analyse - daarin, van de ambtelijke werkgroep is te .globaal van opzet”. Dat is de conclusie Wan een adviesbureau voor industriële heiligheid in Enschede. Het adviesbureau jheeft de LPG-nota van ambtenaren van botterdam, Rijnmond en Zuid-Holland ^onderzocht voor de Vereniging tegen Mi lieubederf in en om hët Nieuwe-Water- jweggebied. De discussie rond de LPG-aanlanding ‘wordt gevoerd naar aanleiding van een i Vergunning door Shell en BP om een i aanvoerstation in Europoort te bouwen. Het autoconcern, tiende op de lijst van de grootste Amerikaanse ondernemingen, leed vorig jaar een verlies van ongeveer een miljard dollar (1,9 miljard gulden) en kwam daardoor zo in moeilijkheden dat overheidshulp nodig bleek te zijn om een dreigend bankroet voor te zijn. gens keurde de Eerste Kamer dit voorstel kort voor de kerstvakantie goed. Vanwege de toen heersende opwinding door de de batten over kernbewapening en sociale kortingen in de Tweede Kamer is dit feit niet zozeer in het nieuws gekomen. Dat was nog niet zo’n probleen geweest als de ziekenfondswereld zelf niet was overvallen door de ingangsdatum. Die bleek namelijk toch op 1 januari te liggen, dankzij publikatie van de wetswijziging in het Staatsblad van 27 december. Omdat een en ander als gevolg van vakanties pas begin januari doordrong, heeft de verant woordelijke instantie, de Ziekenfonds raad (ZFR), vorige week spoedshalve een mededeling aan de media laten uitgaan. Daardoor zijn veel vragen opgeroepen, omdat de betrokkenen zich wat „overval len” voelden toen zij van hun werkgevers te horen kregen dat geen ziekenfondspre mie meer zou worden ingehouden omdat zij niet meer verplicht waren verzekerd. De werkgevers waren benaderd via de bedrijfsverenigingen; die stuurden hun mensen naar de ziekenfondsen, waar ook niet iedereen op de hoogte blijkt. Wel heeft de Ziekenfondsraad de zie kenfondsen in novembef vorig jaar alvast van de komende maatregel op de hoogte gesteld. Hun werd aangeraden de nodige voorbereidingen te treffen, zij het dat nog geen ingangsdatum bekend was. De be doeling was dat de fondsen de betrokken verzekerden bericht zouden sturen als zij de datum wisten. Dat kan dus nu pas gebeuren. Maar voor het zover was kre gen de fondsen al veel vragen. Zo werd de gang van zaken ons ge schetst door een woordvoerder van de Ziekenfondsraad, die nadrukkélijk ver klaarde dat men pas op 2 januari op de hoogte was gebracht van het ingaan van de maatregel de dag tevoren. „Zelfs toen hadden wij het Staatsblad nog niet in huis”, aldüs deze ZFR-functionaris. „Er is sprake van overmacht aan onze kant. Ge volg: veel telefoontjes en zelfs mensen die Van der Schalie acht de kans van slagen, dat er morgen alsnog een centraal akkoord uit de bus komt, uiterst miniem, omdat de werkgeversorganisaties in zichzelf verdeeld zijn en de vakbeweging grote problemen heeft met het in het gareel houden van de achterban. „Niette min zullen we allen tot het uiterste moeten gaan om te trachten elkaar te vinden in een alles omvattend mati- gingsbeleid”, zei Van der Schalie. Indien toch overeenstemming wordt bereikt, kan wel licht een drastische stijging van de werkloosheid enigs zins in de hand worden gehouden. „Daar is het ons allen om te doen”, aldus Van der Schalie. Hij zei, dat de bij de MHP aangesloten bonden bereid zullen zijn een verder gaande matiging te accepteren. „In de hoop en verwach ting dat die matiging niet alleen beperkt blijft tot het middelbaar en hoger personeel. Als dat het geval is, kan men de bereidheid wel vergeten”, zo zei hij. Van der Schalie vindt dat een akkoord tussen de sociale partners, behelzende het afzien van een loonsver hoging voor nagenoeg iederen, verre de voorkeur ver ifier (in Amstelveen) op de stoep stonden met hun probleem”, zo zei hij. Wat zijn nu de mogelijkheden voor 65- jarigen (en ouder) die plotseling uit de verplichte verzekering worden „gezet”? Dat hangt van hun persoonlijke situatie af, waarbij uiteraard het inkomen een grote rol spéélt. In het algemeen is het zo dat mensen met een inkomen beneden de 22.000 per jaar in de bejaardenverzeke ring kunnen worden opgenomen (of men zich echt bejaard voelt of niet, het heet nu eenmaal zo). De premies voor de bejaardenverzeke ring variëren zo ongeveer tussen de 26 en de 113 per maand. Deze betalingen worden beperkt gehouden, omdat het rijk de verzekeringsfondsen fors subsidieert. Dat laatste geldt niet voor de vrijwillige verzekering, waarop een tweede categorie is aangewezen. De ziekenfondsen hebben de premies hiervoor flink moeten verho gen, omdat het rijk naar hun mening niet voldoende bijdraagt, zodat men voor deze verzekering veelal 142,50 per maand zal moeten betalen. Het laat zich volgens deskundigen ver staan dat de grote verschillen tussen enke le tientjes premie voor de verplichte ver zekering en vele tientjes voor andere ver zekeringen de betrokkenen aanleiding kan geven om met werken te stoppen. Een derde categorie is er nog: degenen die aangewezen zullen zijn op een particuliere verzekering. Maar dat aantal zal niet groot zijn. Allen die het aangaat wordt nog eens nadrukkelijk geadviseerd met hun zieken fonds contact op te nemen om na te gaan welke mogelijkheden nu open staan. In ieder geval eindigt de verplichte verzeke ring nu op de dag dat iemand 65 jaar wordt. Uitzonderingen bestaan slechts voor degenen die voor 1 januari arbeids ongeschikt werden. Voor hen geldt de verplichte verzekering totdat zij hersteld zijn, dan wel hun maximale ziekengelduit kering hebben gekregen. ROTTERDAM (ANP). Voorzitter Bart Wilton van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel is er niet rouwig om, dat het kabinet de wijziging op de wet van de Kamers van Koophandel nog niet heeft ingediend bij het parle ment. In zijn nieuwjaarsrede, giste ren in Rotterdam, maakte Wilton dui delijk dat hij niet zit te springen om „een onnodige wetswijziging”. Zoals het voorstel er ligt, verandert het op zichzelf weinig aan de taken van de kamers, zei Wilton. Maar hij vreest wel, dat de autonomie aange tast kan worden door de instelling van provinciale raden voor het be drijfsleven. Ook voorziet aan een aantasting van de adviserende functie. bevolking. „Domino-effecten”, waarbij »een klein ongeluk door een kettingreactie jot een ramp leidt, zijn niet beschouwd. In 'de zogenaamde Blauwe Nota gaat men van een beperkt ongeluk uit. Een nauw keurige analyse waarbij wordt uitgegaan van de verspreiding van gas, na enige tijd gevolgd door ontbranding op een voor de bevolking gevaarlijke plaats ontbreekt, aldus de ingenieurs van het adviesbureau. WASHINGTON (ANP). President Carter heeft zijn handtekening gezet on der de wet die voorziet in hulp aan het noodlijdende autoconcern Chrysler. Chrysler krijgt daardoor een overheids- kredietgarantie voor een bedrag van 1,5 miljard dollar (ongeveer 2,85 miljard gul den). Voorwaarde is wel dat het op drie na grootste autoconem in de Verenigde Sta ten zelf twee miljard dollar (ongeveer 3,8 miljard gulden) bij elkaar haalt, waarvan een half miljard in de vorm van looncen- cessies van de zijde van het personeel. Doe-het-zelf vliegtuigenontwerper John Edgley stak toch al gauw zo’n twee ton in zijn nieuwste project, de Bug-Eye, een vliegtuigje met een langzame vlucht en de eigenchappen van een helikopter, dus ideaal voor inspectietochten. Op de foto de Bug-Eye tijdens een presentatievlucht in Engeland. eisen laten vallen” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De laatste twee jaar is het aantal demonstraties bij de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer op het Binnenhof in Den Haag fors gestegen. Vonden in 1976 en 1977 respectievelijk 26 en 20 demonstraties plaats, in 1978 was dat aantal gestegen tot 69, terwijl vorig .jaar 85 groepen bij de parlementsgebou wen betoogden. Deze cijfers maakte de voorzitter van de Tweede Kamer, Dick Dolman, gisteren bekend tijdens zijn nieuwjaarsontmoe- 'ting met de pers. „Men krijgt de smaak te 1 pakken, het wordt zo’n beetje mode”, al dus de Kamervoorzitter. Overigens neemt de omvang van de 'demonstraties duidelijk af. Het gaat voor-, 'al om kleinere groepen, in tegenstelling tot de massale demonstraties van „vroe ger”. Het aantal demonstranten over vo- hg jaar is nog niet precies bekend, maar tussen september 1977 en december 1978 bevolkten in totaal 20.000 demonstranten het Binnenhof. bS Ie ambtenarennota is te globaal waar het Saat om de analyse van de risico’s voor de bevolking. „Domino-effecten”, waarbij /•.O.;;--.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23