SCHERP PROTEST GEMENEBESTLANDEN: babies in VS 99 Nederzetting nog niet ontruimd Hof wil opheldering situatie Elon Moreh Ziekte Tito VS leveren China station voor satelliet Politie Colombia kent ontvoerder Minister wordt van Engelsen guerrillastrijder Gandhi: India niet gebonden vermoedelijk verergerd Nieuw beroep in Bondsrepubliek Compromisplan op Filippijnen Actie Amnesty tegen doodstraf Rode Brigades eisen aanslag in Milaan op achtergrond Kliniek voor reageerbuis- R ol II Stadslicht Zwartjoeker Klap La Molll m WOENSDAG 9 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 3 ;ur WO I oer atie 's rf igers door Nico Scheepmaker lergie I f Zuidafrikaanse troepen moeten weg uit Rhodesië De nederzetting ligt op arabisch grond gebied, op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Eind oktober vorig jaar be paalde het Hof dat de vordering van grondgebied voor de nederzetting dat in bezit is van arabieren onwettig is en onge daan moet worden gemaakt. Eerder had den regeringskringen laten weten dat Elon Moreh door tijdgebrek niet volgens plan kon worden ontruimd. Alle beschikbare voorraden waren nodig om de guerrillastrijders te voeden, aldus de woordvoerder. Bij ongeregeldheden in de stad Gaza is voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. Naar aanleiding van de relle tjes hebben de autoriteiten een avondklok ingesteld. Gisteren beschreef ik hoe ik, op vrijdag avond 4 januari 1980, door twee Amster damse, althans in Amsterdam gestatio neerde politieagenten, een boete van veer tig gulden kreeg opgelegd omdat ik.Nu aarzel ik even. Omdat ik met stadslicht in de stad reed (in het hartje van de stad: de overtreding vond plaats tegenover Dam 4, vermeldt het formulier)? Het is waar, ik was vergeten 50 meter eerder stadslicht weer op dimlicht te zetten, voordat ik de auto van de Surinamers begon op te trek ken opdat hun motor weer zou aanslaan. Maar zo aardedonker was het nu ook weer niet om zeven uur ’s avonds op de Dam, dat niet volstaan had kunnen worden met de waarschuwing: „Meneer, weet u dat u met stadslicht rijdt in plaats van met dimlicht?”. „O ja, dank u wel agent!”. Waarom zouden ze eigenlijk nog steeds stadslichten maken als je er niet meer mee in de stad mag rijden, is een vraag die me nu pas begint bezig te houden. hei- orts ’ice- iter- Iden •eik- inis- iries bus- te ïUSt )ver- ÜKA leeft van mge- inte- üste- CFO zon- st de st en ünis- (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-LONDEN. Verte genwoordigers van de Gemenebest- landen in Londen hebben gisteren de Britse regering er scherp van be schuldigd de overeenkomst inzake Rhodesië te schenden omdat in tegen spraak met de verzekeringen van mi nister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington, de Zuidafrikaanse troe pen niet uit Rhodesië zijn terugge trokken. am- ind. Hij sley i de- ilgen st op s, de mon- ijeen- seerd ït De n van r dan Een maxi- tieco- meest ij een van ®*j er- jch sle ten zan 978 igs- aau ge- de ho- ies- eze ’s e- t- >n '1- e- le e- m ri jn a- n- J, e- o- de PÜ in, an ?k- en ze- in lat en en, leg 1 Ont- wordt n een al uit are of lelijtó elpen, vorffl oorde- helpt lelijke r inci- M wij- hoefte ement RICHMOND (Reuter). Het depar tement van Volksgezondheid van de Amerikaanse staat Virginia heeft toe stemming gegeven voor de oprichting van de eerste kliniek voor reageerbuis- babies in de Verenigde Staten. Dit heeft een woordvoerder van het depar tement bekendgemaakt. Het ministerie keurde een aanvraag goed voor de vestiging van de omstre den kliniek in het algemene ziekenhuis van Norfolk 190 km ten oosten van Richmond. „Wij hebben veel wat te genstand ondervonden van het pu bliek, dat zich op ethische en morele gronden verzet tegen het idee van rea- geerbuisbabies”, aldus de woordvoer der. Zij gaf geen nadere bijzonderhe den over de kliniek. Deze zal onder zoek doen naar de „kunstmatige be vruchting”, de verwijdering door een operatie van een eitje van de eierstok van een vrouw dat vervolgens be vrucht wordt met mannelijk zaad in een reageerbuis. Na enige tijd wordt de vrucht in de baarmoeder van de vrouw gebracht. De methode is ontwikkeld door de gynaecoloog Patrick Steptoe en de fy sioloog Robert Edwards. De eerste rea geerbuisbaby in de wereld, een meisje, kwam in juli 1978 in Engeland ter wereld. BONN. In de Bondsrepubliek wordt een nieuw beroep ontwikkeld, dat van energieadviseur. Een projectgroep van de twee universiteiten van Berlijn, het Insti tuut voor Toekomstonderzoek en de Stichting Warentest, wil binnen vier jaar uitvinden hoe de opleiding van de energie adviseur er uit moet zien. Het is de bedoeling dat een nieuwe func tionaris zijn diensten voornamelijk aan biedt aan privé-personen, omdat „de ge zinshuishouding nog altijd de grootste energieverslinder is”. In een bericht van de technische universiteit wordt erop ge wezen dat veel huishoudens de kamertem peratuur nog altijd via het raam regelen, waarbij dure energie verloren gaat. Ook worden boilers in het algemeen uiterst oneconomisch gebruikt. De projectgroep wil „in het veld” testen uitvoeren. Dat kost circa 9 miljoen mark (9,5 miljoen gulden). Het nieuwe beroep is in eerste instantie bedoeld voor inge nieurs (architectuur, bouw, verwarming) die een extra-opleiding van twee jaar krij gen. Omdat de toekomstige energieadvi seur vaak ook een ander gedrag aan zijn klanten zou moeten adviseren, dient hij ook bepaalde sociologische en psychologi sche kennis te hebben. tnjfej De Hoge Commissaris voor vluchtelin genzaken van de Verenigde Naties is sa men met het Britse en het Internationale (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Mevrouw Indira Gandhi, die met haar Congres I-partij een grote overwinning heeft behaald in de Indiase parlementsverkiezingen, heeft haar standpunt bekendgemaakt over de Russische militaire interven tie in Afghanistan. Ze vertelde verslaggevers dat de Russische actie niet te rechtvaardigen is, maar dat er ook sprake is van westerse inmenging in dat land. Het besluit van de Verenigde Staten om Pakistan van wapens te voorzien veroordeelde zij ronduit. India blijft dus neutraal. Indira Gandhi laat zich toejuichen door aanhangers tegenstelling tot haar vader. Deze tegen standers menen dat India zal koersen in de richting van een soort fascisme. Voor alsnog heeft de toekomstige premier aangekondigd dat in ieder geval geen noodtoestand meer zal worden uitge roepen. Premier Begin (links) en president Sadat tijdens hun besprekingen in de Egyptische stad Aswan. Zij hebben besloten een extra gesprek te houden over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebiedsdelen en houden in de loop van morgen een persconferentie. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Diplomaten en andere waarnemers zijn ervan overtuigd dat de ziekte van president Tito ernstiger is dan de korte bulletins in de Joegoslavische pers, die blijkbaar het publiek moeten geruststellen, doen vermoeden. Officieel heeft de 87-jarige leider „iets aan de bloedvaten in zijn benen”. Een zegsman van regeringszijde bevestigde, dat de bekende bloedvatenspecialist Mi chael Debakey en een Russische collega van hem het verzoek hebben gekregen Tito te onderzoeken om vast te stellen of hij geopereerd moet worden. De ziekte komt wel meer voor bij oudere mensen. Waarschijnlijk is een operatie niet nodig, omdat „dergelijke dingen tegenwoordig met sterke medicijnen kunnen worden Verholpen”. Officieel zijn geen bijzonderheden gege ven over de precieze aard van de diagnose of de „intensieve” behandeling, die Tito ondergaat in zijn bergvilla te Brdo Kod Kranja in het noordwesten van zijn land. De manier waarop het nieuws wordt be handeld, alsof er niets buitengewoons aan de hand is, heeft diplomaten en politieke waarnemers die gewend zijn tussen de regels door te lezen als het om Tito gaat, ongerust gemaakt. „De toestand moet ern stig genoeg zijn om de mensen minstens dit te laten weten, om erop voorbereid te zijn wanneer het ergste mocht gebeuren”, aldus een diplomaat. Voor een 87-jarige kan de ziekte fataal zijn. Tito vertoont ook tekenen van een lichte hersenbloeding. de overeenkomst. Het gebruik van Rhode- sische troepen vindt Moegabe een flagran te schending van de overeenkomst. Soames heeft bevel gegeven om Rhode- sische troepen, die volgens de overeen komst tijdens de periode van de wapen stilstand in hun kazernes moeten blijven, in te zetten in het oosten van het land. Daar zouden veel guerrillastrijders zijn die zich nog niet op een van de verzamel punten hebben aangemeld. Moegabe zegt, dat als geen einde ge maakt wordt aan de schendingen, hij zijn troepen ook vrij zal achten het bestand te schenden. Opnieuw zijn gisteren duizenden men sen die tijdens de burgeroorlog Rhodesië waren ontvlucht, naar het land terugge keerd, waardoor problemen zijn ontstaan met de opvang en de voedselsituatie. Er verbleven meer dan 220.000 Rhodesiërs in Botswana, Zambia en Mozambique. Het kantoor van de Britse gouverneur heeft alles in het werk gesteld om hen aan te sporen niet naar Rhodesië terug te keren, voordat voorzieningen zouden zijn getrof fen om hen op te vangen. Meer dan 2.000 passeerden echter de grens met Botswana en verzamelden zich gisteren bij een van de verzamelkampen, die werden opgericht voor de opvang van de guerrillastrijders van het Patriottisch Front. Een woordvoerder van de vredes macht van het Gemenebest verklaarde dat deze niet in staat was de vroegtijdig teruggekeerde vluchtelingen te helpen. Had ik diezelfde ochtend niet gelezen hoe de Amsterdamse hoofdcommissaris Sanders in zijn laatste nieuwjaarsrede had geklaagd over de ongenuanceerde kritiek van volksvertegenwoordigers en persmedia op het politieoptreden, waar door het vertrouwen van de burgerij in de politie ondermijnd wordt? Ik kan, als be hulpzaam burger t.o.v. een medewegge bruiker, niet zeggen dat mijn vertrouwen in het genuanceerde optreden van San ders’ politiemensen erg gestegen is. Je leest altijd van die verontwaardigde stuk jes in de „persmedia” over mensen die hulp nodig hebben maar door andere au tomobilisten genadeloos voorbij gereden worden, maar dat is dan blijkbaar toch de gedragslijn die door de politie wordt aan bevolen. Iemand die je niet kent, boven dien een kleurling, aan wie je zomaar „spontaan” de helpende hand biedt, dat is toch wel heel vreemd en verdacht! Kom nou! Als je nu al op vrijdagavond zeven uur midden op de Dam al niemand meer mag helpen vanwege het lijfsgevaar waar in je je zou begeven, dan is Amsterdam toch zeker te gevaarlijk geworden voor die plattelandsjongens die tegenwoordig de Amsterdamse politie bevolken. Geen wonder dat zo’n 20-jarige wachtmeester der rijkspolitie dan op een 20-jarige stu dent drie kogels afvuurt, buiten zijn diensttijd, in zijn eigen auto gezeten, om dat hij vond dat de student niet behoorlijk reed: „Hij reed, zonder van de invoeg- strook gebruik te maken, opeens de rij baan op waarbij hij met twee wielen op de rijstrook van het tegemoet komend ver keer reed”. De agent in burger schoot drie keer en de student kwam er af met een schamp schot aan het hoofd. Geluk gehad dus: executie wegens hinderlijk rijgedrag net niet voltrokken! De raadsman gooide het op „gebrek aan opleiding en ervaring”. Eis: twee maanden waarvan één voor waardelijk. Ook dit was een bericht uit de krant van 4 januari 1980. Ik vergelijk het gedrag van die ene maf geworden agent niet met het gedrag van de twee mij verba liserende agenten, ik vergelijk alleen de schildering die zij gaven van alle gevaren die je kunnen overkomen als je een Suri naamse automobilist helpt, met de geva ren die een 20-jarige student metterdaad ondervond toen hij het pad kruiste van een politieagent. Ik heb geen klap op mijn hoofd gehad van de Surinamers die ik help, ik heb, via de symboliek van die boete van veertig gulden, wel „een klap in mijn gezicht” gehad van die Amsterdamse agenten. Agenten van Sanders. Die klap, hoe symbolisch ook, zal ik niet licht ver geten. Voorts riep mevrouw Gandhi op tot dringende actie om de economische pro blemen aan te pakken en pleitte zij voor versterking van recht en orde. Zij zei dat India geen seconde te verliezen heeft bij het oplossen van deze problemen. Ver wacht wordt dat mevrouw Gandhi mor gen de opdracht krijgt een regering te vormen die haar goede voornemens in praktijk moet brengen. De terugkeer van Indira Gandhi na drie jaar oppositie is zeker niet primair te danken aan haar onbetwiste gaven als leider. De Janata-partij van Jagjivan Ram, die haar gisteravond feliciteerde en vertelde haar overwinning „Magie of een wonder” te vinden, slaagde er niet in het land evenwichtig te besturen. De criminaliteit nam ongekende vormen aan, de inflatie steeg tot 22 procent en Ironin- eitsop- aanbe en een leinere grote giepar- yan 40 lijk te ■eeteelt gingen ;taat ill oor de teld in siteit te MANILLA (Reuter). Een van de meest vooraanstaande politieke gevange nen op de Filippijnen, Bengno Aquino, heeft president Marcos gisteren een com promisplan aangeboden, dat volgens waarnemers de eerste serieuze mogelijk heid lijkt tot verzoening na een periode van zeven jaar staat van beleg. Het plan houdt onder meer de vorming in van een adviserende raad waarin poli tieke, religieuze, militaire en andere lei ders zitting zouden moeten krijgen. Of kreeg ik die boete van veertig gulden opgelegd omdat de kabel waarmee ik de auto van de Surinamers optrok inderdaad langer dan 2,5 meter was, en desalteniette- genstaande geen rode vlag voerde? Om de waarheid te zeggen wist ik niet dat er tussen de trekkende en getrokken auto niet meer dan 2,5 meter ruimte mocht zitten. Ik heb indertijd gewoon een sleep kabel van gevlochten ijzer gekocht in de garage omdat die nylonkrengen altijd knapten, en de enkele keren dat mijn eigen auto of andermans auto daarmee op gang is getrokken tot de motor aansloeg, ben ik daar nooit voor geverbaliseerd. Omdat er toen toevallig geen politie voor bij kwam, zult u zeggen. Ja, dat zal wel. Of omdat ik toen toevallig geen Surinamer voorttrok, of door een Surinamer werd opgetrokken? Dat is namelijk wat ik denk. Als in die auto, die ik even optrok, geen zwartjoeker had gezeten maar een Amsterdamse peno- zejongen of een Groningse boekhouder, dan had ik heus niet meteen een boete van veertig gulden gekregen. Het ongeloof waarmee ze reageerden op mijn medede ling dht ik de Surinamers niet kende en „spontaan” (dat is niet mijn uitdrukking, maar die van een der agenten) had aange boden zijn auto „te slepen” zonder acht te slaan op alle gevaren die mij daarbij be dreigd hadden (stelen van mijn auto, klap op mijn kop), is de voor de hand liggende reden waarom ik geloof dat ik die boete eerder kreeg voor het roekeloos slepen van een mij onbekende Surinamer (ik weet niet eens of het een Surinamer was, overigens), dan voor dat stadslicht en die te lange kabel. PEKING (Reuter/AFP/UPI). De Verenigde Staten zijn bereid China een grondstation te leveren, waarmee uitzendingen van satellieten kunnen worden ontvangen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft minis ter Brown, die op het ogenblik een bezoek brengt aan China, dit meege deeld aan vice-premie Geng Biao. De satelliet zou informatie moeten ver schaffen. Zij eisten onmiddellijke terugtrekking van die troepen. Zij hadden ook bezwaar tegen het optreden van Rhodesische mili tairen en de troepen van premier Moezo- rewa tegen opstandige guerrillastrijders. Daardoor zou de door Londen toegezegde onpartijdige behandeling van de rivalise rende legers niet zijn gewaarborgd. Ook Robert Moegabe, een van de twee leiders van het Patriottisch Front, heeft gisteren in een brief aan de Britse premier Thatcher geklaagd over inbreuken op de Rhodesische vredesovereenkomst. Moegabe noemt de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen en het gebruik door de interim-gouverneur Lord Soames van Rhodesische regeringstroepen in strijd met de akkoorden van Lancaster House. Hij eist de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Rhodesië en noemt de aanwezigheid van Zuidafri kaanse legereenheden een schending van De Chinese bevolking zal voortaan dagelijks tien minuten nieuwspro gramma’s op de televisie kunnen zien, welke zijn samengesteld door de Brits-Amerikaanse televisienieuws- dienst UPI-ITN. De uitzendingen worden per satelliet overgebracht. politieke onenigheid maakte het land onregeerbaar. Van deze situatie heeft mevrouw Gandhi geprofiteerd door te stellen dat kiezen voor haar partij de enige moge lijkheid bood om rust en orde in India te herstellen en de economische situatie te verbeteren. Het Indiase volk bleek dat ook te vinden. Het verkiezingsprogramma van de Congres I-partij bevatte geen hoogte- MILAAN (AP). De Rode Brigades hebben gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor het doodschieten van drie politieofficieren in Milaan. De agenten, die behoorden tot een afde ling die belast is met het bestrijden van politiek geweld en het vergaren van infor matie over extremistische groeperingen, werden door vier aanvallers gedood toen zij in burger in een auto door Milaan reden. Hun auto werd tot stoppen ge dwongen door een andere wagen, waar van de bestuurder voorwendde panne te hebben. Van de aanslag waren tenminste twee personen getuige, aldus de politie. Een krant in Milaan werd later opge beld door iemand die namens de Rode Brigades de aanslag opeiste. „Wij hebben een patrouille in burger geliqideerd, die belast was met het controleren van fabrie ken en scholen”, zei hij. De politiemannen waren kort tevoren vertrokken van het hoofdbureau van politie. SAN SALVADOR (AFP/UPI). De voormalige minister van Onderwijs van El Salvador, Salvador Samayo, heeft gis teren bekend gemaakt, dat hij zich aan sluit bij het volksbevrijdingsleger FPL. Op een persconferentie zei Samayo, dat de problemen van zijn land alleen door geweld kunnen worden opgelost. De 36-jarige ex-minister maakte deel uit van het kabinet dat op 3 januari aftrad uit protest tegen de politieke richting die de regering insloeg. Rode Kruis bezig opvangcentra voor de vluchtelingen op te richten, vanwaaruit de terugkeer naar hun oorspronkelijke woongebieden kan worden geregeld. Voordat de vluchtelingen terugkeren, moeten nog voedselvoorraden voor hen worden aangelegd. BOGOTA (Reuter). De Colombiaanse politie zegt een van de guerrillastrijders te hebben geïdentificeerd, die eind vorige week een Britse vrouw en haar zoon ont voerden. Het zou gaan om de in Spanje geboren priester Perez. Hij zou lid zijn van de guerrillaorganisatie Camilo-Tores- front, genoemd naar een om het leven gekomen militante priester. De ontvoerden zijn de 43-jarige me vrouw Telery Jones en haar zestienjarige zoon Owen. Voor hen is een losgeld van zeshonderdduizend gulden geëist. Mevrouw Gandhi’s controversiële zoon Sanjay zal geen plaats in de rege ring krijgen. Hij werd met meer dan 128.000 stemmen gekozen in zijn kiesdi strict in Oettar Pradesj. Sanjay wordt gezien als een van de belangrijkste krachten achter de gedwongen sterilisa tiecampagne tijdens het vorige bewind van zijn moeder. Waarnemers denken dat hij wel een van de belangrijkste figuren achter Indira zal worden. In New Delhi wijst men er tevens op dat mevrouw Gandhi met nu al een meerderheid in het parlement die de Congres-partij nooit heeft gekend, zelfs niet in de tijd van haar vader Nehroe, red.) alles kan doen als ze een tweederde meerderheid behaalt. Deze absolute macht heeft grote onge rustheid gewekt bij haar tegenstanders, onder wie vele intellectuelen, die me vrouw Gandhi ervan beschuldigen geen grote politieke visie te hebben. Dit in Het gaat om uitzendingen van de Amerikaanse satelliet Landsat-D, de vierde in zijn soort die binnenkort zal worden gelanceerd. Deze maakt ge detailleerde foto’s van alle delen van het aardoppervlak, welke te gebrui ken zijn voor landbouw, exploitatie van natuurlijke hulpbronnen en ruimtelijke ordening. In China is gisteren het feit her dacht dat premier Tsjoe En Lai vier jaar geleden stierf. In de officiële pers werd veel aandacht aan de overleden leidsman gegeven. Voor vele Chinezen werd hij het symbool van een minder dogmatisch tijdperk. Tsjoe En Lai was een van de weinige leiders die onbesmet door de Culture le Revolutie kwam. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-GAZA STAD. Het Israëlische Hooggerechtshof heeft de regering-Begin gelast binnen tien dagen te verklaren waarom de nederzetting Elon Moreh nog steeds niet is ontruimd. BONN (DPA). Amnesty International begint vandaag een wereldwijde campag ne tegen de doodstraf, welke met name wordt gericht op de Verenigde Staten, Japan, Irak, Zuid-Afrika en de Sovjet unie. Alle lidstaten van de Verenigde Naties zullen worden gevraagd „alle stappen te doen die nodig zijn om de doodstraf on middellijk en onvoorwaardelijk af te schaffen”. In de maanden oktober en no vember van het afgelopen jaar kwam Am nesty alleen al op grond van persberich ten tot een totaal van 87 doodvonnissen en 51 terechtstellingen in acht landen. punten en stond vol gemeenplaatsen. Het succes van mevrouw Gandhi wordt daarom voornamelijk toegeschreven aan haar charisma, dat ze gestalte trachtte te geven met haar leuze „India is Indira-Indira is India”. De ongeregeldheden zouden hun oor sprong vinden in plannen de directeur van de islamitische universiteit van Gaza te ontslaan. Ook zouden een aantal stu denten fel tegen een door hen gesignaleer de groeiende invloed van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) op de uni versiteit zijn. Ongeveer een miljoen Israëlische schoolkinderen zijn gisteren twee uur vroeger dan normaal naar huis gestuurd. Een staking van onderwijzers die meer salaris willen was de oorzaak. De onderwijzers hebben aangekondigd de acties voort te zetten. Als hun eisen volgende week niet zijn ingewilligd willen de leerkrachten het werk volledig neer leggen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3