OPGESTAPTE LEDEN SPUIEN KRITIEK IN PARTIJBLAD motorboten in de vishcil J rs Ontheffing voor snelle ANWB helpt onhandige automobilist I Flatraad nieuw gespreksforum voor bewoners IJmuiden-West 31 i 3 1 I Visser krijgt geen gelijk van Raad van State nt 99 ■i i 5 W O E N S DAG 9 JANUARI 1980 EERSTE AANZET WIJKCOMITÉ POLITIE JAAGT OP ETHERPIRATEN ME I 1 IJMOND I l '5 O Verlengstuk Heimwee Bezit „Matheid” Gestoord i. Pi. Beleid Roerig (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Binnen de Partij van de Arbeid is een roerige situ atie ontstaan. Tijdens de laatste ledenvergadering waren verre gaande meningsverschillen oor zaak van het opstappen van een zestal leden. Naast persoonlijke kwesties wekte het volgens de dissidenten niet-sociale beleid van de partij zoveel ongenoegen op dat dat aanleiding was voor hooglopende conflicten. Het da gelijks bestuur van de afdeling noemt de situatie tijdelijk. Recen te bestuurswisselingen hebben de partij in een overgangsperiode gebracht terwijl de politieke ver houdingen in het gemeentebe stuur voor frustraties binnen de partij hebben gezorgd. Doorgaan ggggnM PvdA-Velsen nieuwe jaar in reeks van conflicten met Arie Schiltmeyer I DE MENSEN TE PESTEN nd De door de politie in beslag genomen zendapparatuur, die tenslotte vernietigd zal worden. 55,00 i de n de tisie, r de 15,90 45,85 60,00 80,70 !33,00 0,80 uur uur Als overkoepelend orgaan voor deze en nog in te stellen flatraden voor dit stads gebied werd in dezelfde bijeenkomst een werkgroep samengesteld. Als „adviserend lid” kreeg hierin zitting de heer P. J. C. Bruggeling. De doelstellin gen van de gloednieuwe wijkgroeperin- gen formuleert hij kort en bondig als „bevordering van het onderlinge contact en uiteindelijk ook nauwere betrokken heid van de bewoner bij zijn directe leef omgeving. „Wij zijn per se geen klachten bureau”, zegt hij daar met nadruk achter aan. Achter die taakomschrijving zit dui delijk verborgen hiemwee naar bijna dorpse situaties. Het praatje over het hek met de naaste buurman, handopsteken of de korte groet in het voorbijgaan. Als gespreksforum voor specifieke buurtpro- bleempjes zijn flatraden en overkoepelen de werkgroep bedoeld maar ook voor het brokje gezelligheid dat hijzelf als flatbe woner toch wel node mist. Aan de Schip laan woont hijzelf zes hoog. Twee jaar geleden was het volgens de medewerkers van de afdeling bijzondere wetten moeilijker de piraten te verbalise ren omdat bewezen moest worden dat zij ook uitgezonden hadden. Meer dan eens moesten zij hun gelijk bevechten voor het gerechtshof. Tegenwoordig is alleen al het bezit van zendapparatuur zonder vergun ning strafbaar. Per jaar haalt de politie in de gemeente Velsen zo’n vijftig zenders uit de lucht. Vooral door de komst van goedkope zend apparatuur uit Taiwan en Korea ligt ille- Jongstleden woensdag heeft de politie vijf illegale zenders uit de lucht genomen. „Maar”, zo zegt een van de medewerkers, „we weten dat ze weer in de lucht zitten. We horen het aan de frequentie waarop ze uitzenden, aan de stem en de roepcode. In Velsen zitten naar onze schatting 1000 etherpiraten. Deze mensen plegen volgens de wet een misdrijf. De eerste keer krijgen ze als ze gepakt worden een boete van 100 tot 250 gulden en wordt hun apparatuur in beslag genomen, de tweede maal krijgen ze een boete van 300 tot 500 gulden en de derde maal riskeren zij een gevangenis straf’, aldus de politieambtenaar. (Van onze verslaggever) VELSEN. „Het is onze bedoeling niet de radiozendamateurs te pesten en zoveel mogelijk „bakjes” af te pakken, maar we willen de overlast en het gevaar dat wordt veroorzaakt door storingen van etherpiraten zoveel mogelijk beperken.” Dit zeggen de medewerkers van de afde ling bijzondere wetten van de gemeente politie Velsen, die belast zijn met het opsporen van klandestiene zenders. oplossingen aan of wijst daarvoor de weg. Voor bijeenkomsten is het buurthuis aan de Dennekoplaan het vaste honk. Hier wordt zaalruimte gehuurd maar de relatie met het buurthuiswerk gaat dieper. Het duo Parker-Bruggeling zit zelf „tot aan de oren” in het buurthuiswerk. Werkgroep en flatraden opereren als verlengstuk of liever nieuwe componenten van het buurt huiswerk zoals dat in Zeewijk meer en meer contouren krijgt. Binnenkort komt het eerste nummer uit van een wijkkrant waarin gegevens over de pas begonnen activiteiten van bewonerskant. Wat nu in IJmuiden-West groeit is het resultaat van de vorig jaar september gehouden hea ring voor deze wijk door de gemeente Ans Parker, secretaresse van het dage lijks bestuur van de afdeling, is verant woordelijk voor de verspreiding van het partijblad „Informatief’. Om het bestuur ook de gelegenheid te geven in een speci aal bijvoegsel aan het woord te komen werd de verspreiding opgehouden. In dit bijvoegsel geeft het bestuur zijn visie op het gebeuren. Hierin wordt de gang van zaken tijdens de laatste ledenvergadering betreurd. Het bestuur heeft toestemming gegeven de brieven in het blad te plaatsen ondanks het feit dat de schrijvers (op Peter Moo- ijen na) geen lid meer waren van de partij. De betreffende leden waren min of meer actief werkzaam binnen de partij. Vol gens Ans Parker is de ontstane situatie terug te voeren op de grote „matheid” binnen het PvdA-ledenbestand. Deze is ontstaan nadat het kabinet-Van Agt zijn intrede deed ondanks de winst die de socialisten tijdens de verkiezingen be haalden. Daarnaast bevindt de afdeling Velsen zich in een overgangsperiode waarbinnen de conflicten konden ontstaan. In septem ber 1979 is het bestuur aan een grote belegd in het Ichthus College. De voorbe reidingsgroep heeft daarop met het nieu we initiatief voortgeborduurd. „Het kwalijke van illegaal zenden is dat de zenders andere zendsystemen storen. We zitten hier in de IJmond in een gebied waar veel instanties met dergelijke syste men werken zoals het ziekenhuis, de ha vendienst, het vliegverkeer en diverse be drijven. Het is bijvoorbeeld in Eindhoven weleens voorgevallen dat een dame met een pacemaker op een gegeven moment in ademnood kwam omdat haar buurman mensen dat zelf en staan liever de appara tuur direct af dan dat de politie een huis zoeking doet. aan het spelen was met zijn zend-appara- tuur, waardoor de pacemaker gestoord werd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De ANWB organiseert in maart een cursus voor wie storingen aan de auto wil leren verhelpen. Op vier achtereenvolgende maandagen kunnen cursisten aan een auto sleutelen waar door instructeurs het een en ander aan stuk is gemaakt. DEN HELDER. In de week van 2 tot en met 4 januari werden door 63 kotters de volgende hoeveelheden vis aange voerd. 6.144 kg. tong 125.554,74 24,32-16,06; 2.170 kg tarbot ƒ33.941, 87 34.05-11,00; 20.180 kg. schol ƒ61.908,55 3,69-2,46; 116.350 kg kabeljauw ƒ329.237,09 ƒ6,53- 2,03; 410 kg griet 5.488,01 13,89-12,96; 5.830 kg schar 12.357,15 3,06-1,48; 22.370 kg wijting ƒ32.090,35 3,01-0,72; 18.796 kg diversen ƒ57.537,02. Totaal 192.250 kg ƒ658.114,78. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 623 kisten kabeljauw; 1 kist schelvis; 169 kisten wijting; 2 kisten schol; 39 kisten schar; 37 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 40 kg.: kabel jauw één 126-90; kabeljauw twee 130-88; kabeljauw drie 112-90; kabeljauw vier 110-88; kabeljauw vijf 100-80; schelvis vier 132-128; wijting drie 92-52; schar 108-88; kuit 79-62 en bot 34-28. De besommingen waren: UK 208 UK 228 5600; UK 135 UK 145 1800; VD 20 YE 25 1700; WR 12 WR 74 2700; IJM 1 7800; IJM 25 860; verder twee Deense vaartuigen de RI 160 22.700 en de E 397 ƒ25.100. len ian Wij :ig- tie. len lanis- voor nder- lat de „ver- maat- i voor iefen- ovjet- urkse de ge- de ge- nse 1 let de :en len 'le ien Zijl dit lanse agon, chni- leden :s in n. ande- ;eslo- meri- met „En dan”, zo vervolgt hij, „spreek ik niet eens over de overlast die mensen hebben. Ik heb hier huilende mensen gehad. Zij hadden geïnvesteerd in dure platenspe lers en versterkers, maar zij konden er niets mee doen omdat etherpiraten via de luidsprekers de huiskamers binnenkwa men. We begrijpen dat het een leuke hob by is, maar doe het met verantwoorde en door de PTT goedgekeurde apparatuur en op de daarvoor vrijgemaakte golf lengtes”, aldus de politieambtenaar. In april mogen zenders met een vermo gen tot 0,5 Watt vrij zenden. Wel moet de PTT de apparatuur goedkeuren. gaal zenden financieel binnen ieders be reik. Voor een paar honderd gulden kan men zendapparatuur kopen. De opspo ring van klandestiene zenders wordt inge zet naar aanleiding van een klachtenrap port. Met opsporingsapparatuur van de politie en de PTT worden de zenders gelokaliseerd. Binnen afzienbare tijd zal de PTT in Velsen beschikken over een wagen die alleen al aan opsporingsappa ratuur een waarde heeft van 250.000 gul den. Wanneer de politieambtenaren een zender gelokaliseerd hebben, zijn ze be voegd het huis binnen te gaan en een huiszoeking te doen. Meestal weten de „Dichter bij huis was het voorval in 1977 op het terrein van Stormvogels. Tijdens een modelvliegtuigenshow op Koningin nedag werd zo’n vliegtuigje gestoord door een vermoedelijk klandestiene zender. Het vliegtuigje sloeg vlak boven de hoofd en van de toeschouwers tegen de tribune te pletter. Gelukkig is er niemand gewond geraakt. Erger is het afgelopen tijdens een modelbotenshow, die afgelopen zomer werd gehouden in recreatiepark Spaarn- woude. Een van de boten werd als gevolg van een storing uit het water geslingerd en raakte een jongtje dat daar stond te kij ken aan het hoofd. Het slachtoffer werd afgevoerd naar het ziekenhuis en vervol gens overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, waar men gespe cialiseerd is in schedelletsels”, aldus de politieambtenaar. van de PvdA liepen tijdens de laatste ledenvergadering hoog op. Een zestal le den besloot door de verregaande en dikwijls in de persoonlijke sfeer getrok ken wrijvingen tussen de partijleden onderling en het bestuur op te stappen en te bedanken voor het lidmaatschap. Bin nen de ledenvergadering overheersten conflicten over de wijze waarop het beleid werd ingevuld. Hierdoor kwamen twee groepen tegenover elkaar te staan. „Dit was echter niet de opzet”, volgens Peter Mooijen. „De situatie creëerde twee par tijen die steeds verder van elkaar af groeiden”. voortgekomen uit de politieke verhoudin gen in het gemeentebestuur waarin de PvdA een minderheidspositie bekleedt. „We kunnen niet zonder compromissen, dat is een politieke realiteit. Daarnaast is het nu gehanteerde collegeprogramma, waarin de samenwerking met CDA en WD een belangrijk element vormt, door de leden goedgekeurd. Terwijl ons uit gangspunt opkomen voor de zwakke ren in de maatschappij volledig ge handhaafd is”. De strubbelingen binnen de partij hebben volgens Koos Kemp de eenheid van het bestuur niet aangetast. Voorzitter van het dagelijks bestuur van de fractie, Arie Schiltmeyer, levert fel commentaar op de dissidente groep. De inhoud van het blad „Informatief’ heeft hij nog niet onder ogen gehad. Wel is hij bekend met de grieven die de scheidende leden in hun brieven uitten. „In de laatste ledenvergadering probeerde een kleine groep de anderen te overstemmen. Zij werden dan ook terechtgewezen. Citaten uit het partijblad noemt hij kreten die niet aan concrete situaties worden gestaafd. Commentaar van een PvdA-raadslid op de situatie: „Een griezelige zaak! opmerkingen. Peter Mooijen: „De uitein delijke doelstelling van de partij opko men voor degenen die in de maatschappij onderop liggen is geheel uit het oog verloren. De PvdA is een gezapige partij geworden die het contact met de kiezers geheel heeft verloren”. Nadat de partij 3 a 4 jaar geleden een moeilijke periode doormaakte, toen de oude garde plaats maakte voor een nieu we generatie bestuurders, waren de ver wachtingen hoopvol. „Deze nieuwe lich ting is echter bitter tegengevallen. Meer en meer verschoven de partij beginselen naar de achtergrond en maakten plaats voor compromissen met de overige poli tieke partijen”. Er worden startproblemen behandeld onder de verschillende weersomstandig heden. Ook krijgen de ontsteking, de car- buratie, koeling en smering aandacht. Ie dere cursist krijgt een cursusboek dat als naslagwerk van waarde kan zijn. De ANWB organiseert deze avonden, omdat de ervaring van het wegenwachtwerk uit wijst dat de automobilist veel storingen zelf kan verhelpen. De cursus begint op maandag 3 maart. De kosten bedragen voor leden 65 gulden, niet-leden betalen 82 gulden. De inschrij ving doet het ANWB-kantoor in Haarlem, Stationsplein 70, telefoon 319163, waar ook nadere informatie wordt gegeven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met de instelling van een vijftal zogenoemde flatraden is in Umui- den-West de eerste aanzet gegeven voor een wijkcomité ten behoeve van dit dicht bebouwde woongebied. In het buurtcen trum Zeewijk aan de Dennekoplaan was op 26 november 1979 de oprichtingsver gadering. Bewonersgroepen van het Ge- orgebos, Verband Vlak, Schiplaan, Kruisberglaan en Radarstraat kregen bij die gelegenheid de status van flatraad. VELSEN. De Deilings, een gedeelte van het recreatiegebied Alkmaarder- Uit- geestermeer, is door het dagelijks be stuur van het recreatieschap evenals het vorig jaar aangewezen als gebied waar watersportliefhebbers een ontheffing kunnen krijgen van de verordening voor snelle motorboten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. De Raad van State is niet tegemoet gekomen aan de wens van de IJmuidenaar H. Visser geheel alleen het recht te mogen hebben te vissen in de buitenhaven in zijn woon plaats. Het college in Den Haag heeft zelfs geen oordeel gegeven over de wens van H. Visser, want zijn verzoek werd niet ontvankelijk verklaard. De reden waarom is op dit moment nog niet open baar. i. .s verandering onderhevig geweest. Er wer den vijf nieuwe bestuursleden gekozen, die maken nu een inwerkperiode door. Hierdoor zijn de activiteiten van de partij op een laag pitje komen te staan. „We zijn echter wel bezig, maar daar komt momen teel weinig van boven water”. Gewerkt wordt onder meer aan een werkgroep die de ontwikkelingen van de woningbouw in de Velserbroekpolder in IJmondiaal ver band gaat volgen. Ook betreffende regio nale zaken als de districtsgeneeskundige dienst zijn besprekingen gaande met par- tij-afdelingen in de IJmond”. Deze activi teiten zullen echter meer naar buiten ge bracht moeten worden waardoor de leden de mogelijkheid krijgen actiever deel te gaan nemen. Deze betrokkenheid zal voor het functioneren van de partij noodzake lijk zijn”, aldus Ans Paiker. Belangstellenden uit Velsen, Beverwijk en Heemskerk, welke gemeenten deelne men aan de gemeenschappelijke regeling recreatieschap Alkmaarder- Uitgeester- meer, moeten voor 1 mei reageren. Hier mee wil het dagelijks bestuur van het recreatieschap de inwoners van de deel nemende gemeenten als eersten in de gele genheid stellen een ontheffing aan te vragen. De verordening voor snelle motorboten schrijft een maximum snelheid voor van 16 kilometer per uur. Verder en daar is geen ontheffing voor te verkrijgen is het verboden achter snelle motorboten te parachuteskiën of te vliegeren. Tenslotte moeten volgens de verordening zowel snelle boten als waterskiërs binnen de bebaking blijven. De ontheffing voor de maximumsnel heid kost 145 gulden en moet aangevraagd worden bij het dagelijks bestuur van het recreatieschap dat is gevestigd aan Dreef 3 in Haarlem. Als vader van een gezin met nog jonge kinderen ver klaart hij zich solidair met bewoners van de hoogbouw in de wijk, een leefsituatie waarover hij overigens geen kwaad woord wil horen. Hoog wonen is voor hem niet „leven op een laag pitje”. Een stukje medemenselijkheid mist hij wel in zijn leefsituatie. Voor hem en anderen moet de flatraad daarin via regelmatige bijeen komsten voorzien. „Mensen kijken raar op als ik in de lift goeiemorgen zeg. Iets waar we alleen door wat meer onderlinge samenhang van af kunnen komen”. IJmuiden-West is in de werkgroep met in totaal vijf bewoners vertegenwoordigd. Naast Bruggeling hebben zitting de da mes T. Kops (secretaresse) en G. van Vliet (kasbeheer) en tenslotte de heren A. Blok (voorzitter) en D. Parker, eveneens advise rend lid. „Een belangrijk deel van de dissidente groep heeft inmiddels bedankt voor ver dere deelname. Anderen, waaronder ik zelf, hebben daarentegen te verstaan ge geven door te willen gaan. We willen een positieve bijdrage blijven leveren aan de discussies in de partij. Deze discussies moeten dan wel mogelijk zijn en blijven”. Volgens de ex-secretaris groeide in de afgelopen jaren een situatie waarbinnen conflicten niet meer bespreekbaar waren en de zaken geheel in de persoonlijke sfeer werden getrokken. De ledenverga dering ontbrandde daardoor vaak in emo tionele taferelen. In zijn brief in het blad „Informatief’ wijst hij erop dat juist de ledenvergadering het hoogste gezag in de partij-afdeling vertegenwoordigt. „Hierin moet het beleid van de fractie en het bestuur kritisch bekeken worden en ter discussie komen. De laatste tijd neigt deze bijeenkomst te verzanden in een gezellige praatclub waarin geen enkel kritisch woord wordt gehoord”. In de gepubliceerde brieven, die overi gens weinig leden onder ogen zijn geko men daar het blad nog niet verspreid is loopt het volgens de briefschrijvers wei nig socialistische beleid als een rode draad door een lange reeks van kritische De gemeente Velsen is op dit moment nog zeven wijkgroeperingen rijk. Het wijkcomité Oud-IJmuiden, waarvan het voortbestaan wankel staat, de wijkcomi- tés Velserbeek, Zeeheldenbuurt, Sant- poort-Noord, Santpoorts Belang (voor Santpoort-Zuid), de Dorpsraad Driehuis en in oprichting zo’n zelfde groepering voor Velsen-Oost. Een wijkcomité voor IJmuiden-West (Zee- en Duinwijk) zou binnen dat netwerk een passende aan winst betekenen. Visser heeft een aantal jaren van Rijks waterstaat als enige in de buitenhaven zijn prooi mogen zoeken. Sinds enige tijd heeft Waterstaat echter ook een jeugdiger broer van de IJmuidenaar dat recht gege ven. De oudste van de twee meende dat hem destijds is toegezegd dat hij de enige zou blijven die een deel van zijn kost in de buitenhaven mocht verdienen. Hij wilde dat de vergunning aan zijn familielid niet zou worden verlengd. Over die wens zelf heeft de Raad van State echter geen uitspraak willen doen. De werkgroep inventariseert regelmatig buurtproblemen uit de flatraden, draagt igse hap ing, die olo- ten- rige toel vol- ver- t de ook oio- Ook Koos Kemp, voorzitter van het da gelijks bestuur van de afdeling, wijst de overgangsperiode, waarin de partij zich thans bevindt, aan als indirecte oorzaak van de conflicten. Deze zijn volgens hem slechts bij een zeer kleine groep ontstaan. „Naast een aantal ontevreden leden zijn er in de partij ook 600 tevreden leden. De mate van ontevredenheid is veelal te ver klaren door de geschiedenis van de men sen die vaak afkomstig zijn uit verschil lende bestuurslagen in de partij”. Evenals Ans Parker voert hij de politieke verhou dingen aan. Koos Kemp legt echter de nadruk op de verhoudingen binnen de gemeenteraad in Velsen die als een van de belangrijkste oorzaken tot de roerige situ atie hebben geleid. Bovendien heeft de minderheidspositie in de raad en het colle ge op vele partijleden een frustrerende invloed. De compromissfeer waarin de partij terecht is gekomen is een noodzakelijk kwaad volgens de voorzitter. Deze is „Het jaar 1979 heeft binnen de Velsense PvdA-gelederen een steeds verdere ver wijdering van de sociale beginselen te weeg gebracht”, aldus de inhoud van een brief die in de laatste editie van het partij blad „Informatief’ is gepubliceerd. „Het is in deze politieke partij niet langer moge lijk over politiek te praten. Het is jammer dat een dergelijke ontwikkeling heeft kunnen plaatsvinden”. Hiermee beëindi gen de briefschrijvers, die per 1 januari voor hun lidmaatschap bedankten, hun relaas over de gang van zaken binnen de PvdA-afdeling Velsen. Naast deze brief zijn in het partijblad eensluidende verhalen te vinden van Jan- ny Bos-de Boer, ex-raadslid, en Peter Mooijen, ex-secretaris van het dagelijks bestuur van het afdelingsbestuur en lid van de partijraad. De moeilijkheden binnen de gelederen Stukje hoogbouw in IJmuiden-West (Schiplaan). Een woonomgeving waar de gezelligheid vaak ver te zoeken is. Via flatraden moet de band tusen de bewoners en daarmee de leefbaarheid versterkt worden. „WE ZITTEN ER NIET OM

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5