BEGRIP VOOR BESLUIT VAN STICHTINGSBESTUUR politienieuws Teleurstellende resultaten MANK AentmeKe bij regionale bedrijfsleven 98 onberispelijke bontmantels voor onthutsend lage prijzen o kort ijmondnieuws TE HUUR: i HET HOGE DUIN i DINER DANSANT F Ss Afzwemmens in Sportfondsenbad Onkerkelijkheid neemt toe in Heemskerk id WOENSDAG 9 JANUARI 19 80 IJMOND TIPVANHETREISBURO y die plaats moeten maken voor de nieuwe collectie. natuurlijk beter! Natuurlijk heeft Frank bontmode, een aantal echte aan biedingen bontmantels in enkele maten uit niet meer complete series. Acht-en-negentig onberispelijke bontmantels, die tegen verbazingwekkend lage prijzen worden verkocht. Om precies te zijn: Frank bontmode heeft er zo’n 98 Menswaardig PARTERRE VAN IMPOSANT 18e-EEDWS PATRICIÉRS- GRACHTENHUIS WUK AAN ZEE Rijkert Aertszweg 50, Het is de moeite waard even langs te komen!!! Ik Haarlem, Barteljorisstraat 5 Amsterdam, Van Baerlestraat 84 Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof De opruiming begint 17 januari Donderdag koopavond. >- K BEL 020*966866^ Woningnood Expeditieknooppunt Zwemmen Dupe (Van één onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Drie we ken lang moeten de verenigingen en scholen, die gebruik maken van het dorpshuis en sporthal De „Moriaan” in Wijk aan Zee, zich gehelpen. Het Hoogovensschaak toernooi, voor dit door de fabrie ken van het grootste staalbedrijf van Nederland ingesloten plaats je van groot belang, wordt vanaf maandag 14 januari in dit cen trum gehouden. Drie weken lang moeten de gebruikers van De Mo riaan hun aktiviteiten elders voortzetten. Een enkele vereni ging doet dit enigszins morrend, maar in ’t algemeen toont men begrip voor de situatie waarvoor het stichtingsbestuur van het j dorpshuis en de sporthal zich in september van het vorig jaar zag geplaatst. (ADVERTENTIES) n Het dorpshuis en sporthal De Moriaan in Wijk aan Zee waar maandag het Hoogovensschaaktoernooi van start gaat V (ADVERTENTIE) i -- Sts F Verenigingen gedupeerd door schaaktoernooi in De Moriaan Voor leden is de toegang gratis, niet-leden betalen 1,25 en kindern 0,50. Adreswijziging. Het adres van de IJ- mond Radio Club is gewijzigd. Het secre tariaat is thans gevestigd bij de heer A. J. Kok, Kranenburgplantsoen 1, 1945 SK, Beverwijk. Er wordt een poging gedaan, aldus de voorzitter, om de gedachte weg te nemen dat de keuze van het lager beroepsonder wijs voor de doorsnee leerling betekent dat hij „verloren” is. „Gezien de brede houden. Wijzelf hebben gelukkig onder dak kunnen vinden in de „Doolhof’, een voetbalkantine”, aldus mevrouw Van der Linden. woningen. En nu verwijt de provincie de gemeente Velsen gebrek aan voortvarend heid, omdat zij tijdens die periode niet alvast bouwplannen heeft ontwikkeld.” De Kamervoorzitter vroeg zich af wan neer uit dit voorbeeld lering wordt getrok ken en men toegeeft dat opheffing van de woningnood voorrang heeft bij alle tegen strijdige belangen. Kritiek had De Groot van Embden ook op het vastlopen van de „ambtelijke ma chinerieën” met betrekking tot de Wijker- tunnel. „Nadat provincie en gemeentebes turen in koor geroepen hebben dat het rijk nu eindelijk het geld eens op tafel moet leggen, ziet het er naar uit dat het geld straks niet besteed kan worden om dat enkele gemeenten gedeelten van het plan op losse schroeven hebben gezet. Zo kan het nog lang duren totdat het Noord- zeekanaal geen barrière voor het verkeer meer is. En over de miljoenen die deze vertraging de gemeenschap kost spreekt niemand.” re; rg, ss; r. 3 i- De meeste ondernemers hopen volgens De Groot van Embden in staat te zijn in 1980 het netto-bedrijfsresultaat op het zelfde niveau te kunnen handhaven. Van herstel van de winstgevendheid en stij ging van de investeringen zal geen sprake zijn. De voorzitter van de Kamer van Koophandel zei van mening te zijn dat de minder gunstige periode van voorbij gaande aard is en raadde alle aanwezigen aan er aan mee te werken dat deze perio de zo kort mogelijk duurt. „Wanner wij nu in harmonie de lasten delen, zullen wij elkaar spoedig weer de voordelen van betere tijden kunnen uitdelen,” besloot hij. ig, jal rg; er- Nleuwe Gracht 74, Parklaan 22, Haarlem. Tel. 023-320648. Graag even uw tafel reserveren: HET HOGE DUIN tel.: (02517) -5943 sr, ir- •g; m; ill, ■n; 10- tit, in; er, Hi el- i\ L tt, n; a- it. ir- Mevrouw J. van der Linden, betrokken bij de organisatie van de bejaardensoos in het dorpshuis, laat een ander geluid ho ren. „Ik vind het terecht dat de sporthal voor dit toernooi wordt opgeëst. Het schaak toernooi is voor Wijk aan Zee vreselijk belangrijk. Als gebruiker van de Moriaan weet je van te voren dat de sporthal voor belangrijke evenementen moet worden afgestaan. Het staat in het contract en daar moet je rekening mee Een ander nijpend probleem noemde hij het tekort aan woonruimte in alle gemeenten van het district, waarmee de voorziening in de werkgelegenheid niet gediend is. „Het nationale ongeduld is op komische wijze gebleken uit recente uit spraken van het rijk, de provincie en gemeenten. Want wat gebeurt er nu? De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet! Hoe lang heeft de provincie niet op ambtelijk niveau getalmd, voordat zij de bittere noodzaak wilde inzien om extra ruimte voor’woningbouw beschikbaar te zetellen ten zuiden van het Noordzeekanaal. Na evenals het rijk jarenlang aan de land schappelijke waarden voorrang te hebben verleend boven het leningen van de wo ningnood, zijn de Staten overstag gegaan en hebben zij eindelijk lokaties in de Haarlemmermeer en de Velserbroekpol- der aangewezen voor het bouwen van De Kamervoorzitter deed een beroep op het gemeentebestuur van Haarlem toe te stemmen in de bouw bij de Westergracht van een expeditieknooppunt voor de pos terijen, omdat anders honderden arbeids plaatsen naar elders worden overge- plaats. „Het gevaar is aanwezig dat het onvermogen van het plaatselijk bestuur om binnen redelijke termijnen procedu res af te ronden en tot besluitvorming te komen, de stad duur te staan zal komen.” Hij benadrukte dat de NS en PTT bereid zijn de bezwaren die aan deze vestiging kleven binnen aanvaardbare grenzen te In die periode van tien jaren is het percentage rooms-katholieken vrij stabiel gebleven, namelijk 54.5 in 1969 tegen 54 in 1979. Het percentage Nederlands-her- vormden liep in die tien jaren terug van 17.1% naar 8.6%. Voor de Gereformeerden waren de cijfers 6.4 in 1969 en 5.5% in 1979. De overige godsdiensten geven een stij ging te zien van 3.4% naar 4.5%. Het percentage in de rubriek „geen godsdienst” liep op van 18.6% in 1969 tot 27.3% in 1979. Uit deze cijfers blijkt, dat meer dan de helft van de bevolking in Heemskerk, na melijk 54.0%, rooms-katholiek is. In het landelijk gebied is dit percentage het hoogst, namelijk precies tachtig percent per 1 januari 1979. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Dat de onkerkelijk heid in de gemeente Heemskerk relatief toeneemt valt af te leiden uit de cijfers van de laatst verschenen gemeentelijke jaarstatistiek. Vergeleken zijn de cijfers per 1 januari 1979 en diezelfde datum in 1969. Gelegen in centrum Haarlem nabij station beschikt over inpandig parkeerterrein voor 27 auto's met los- en laadruimte en twee ingangen (Nwe. Gracht 74 en Parklaan 22) vloeropp. 1000 m2. Ind.: grote hal grote expositie- of veilingzaal in ant. stijl kleine veilingzaal direktiekan- toor 3 kantoorlokalen magazijn- en ar- chiefkamers modern tolletblok gewelfkel- der el. lift gas-c.v. en radiatoren en blower. De gemeente Beverwijk heeft de scho len, die van de sporthal gebruik maken, goed opgevangen. Als alternatief kunnen de leerlingen één middag in de week te recht in het sportfondsenbad in Bever wijk, waarbij het vervoer door de gemeen te wordt verzorgd. „Wij zijn met deze oplossing wel tevreden. Elk ander alterna tief had grote nadelen”, meent het hoofd van de H. Hartschool, de heer P. W. A. Nieuwboer. „Wij zullen onze beslissing in de Raad van Overleg, die in maart bijeenkomt, nader toelichten, maar we menen toch juist te hebben gehandeld. We begrijpen dat het voor de verenigingen geen prettige situatie is, maar we hopen dat ze begrip kunnen opbrengen. We hebben in ieder geval nog geen protesten gehoord, aldus de heer Visser. van de belangrijkste gebruikers van de sporthal, toont zich niet zo gelukkig met de situatie. Voorzitter R. Oosterbrugge: „Wij kunnen er wel inkomen dat de sport hal voor het Hoogovensschaaktoernooi moet worden gebruikt, maar we vinden dat het toch ook anders had gekund. Overleg was hier zeker op zijn plaats geweest. Wij zitten nu toch wel in de problemen. Met name de jeugd is bij ons de dupe. Gelukkig hebben we nog een ander onderkomen kunnen vinden in Vel- sen-Noord, maar hier kunnen we alleen op de woensdagavond terecht. En dan nog maar voor drie uurtjes”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Van iedere gulden omzet bij de ondernemingen in de regio is vorig jaar niet meer dan vier centen winst overgebleven en dat is volstrekt onvoldoende. Het onvermij delijke gevolg van deze ontwikkeling is dat het regionale bedrijfsleven in 1979 minder heeft geïnvesteerd dan in 1978. Het aantal ondernemingen dat investeerde is met vier procent teruggelopen tot veertig procent, een sterkere daling dan in Nederland die bijna geheel voor rekening kwam van de kleine bedrijven”. Deze „treurige mededeling” deed gisteravond mr. N. C. de Groot van Embden, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstre ken, tijdens een nieuwejaarsbijeen- komst in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. Hij richtte zich met zijn toespraak tot gedeputeerden, burgemeesters en wet houders van regiogemeenten, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en leden van de Kamer. De Groot van Embden wees op het nijpende probleem van de behoefte aan personeel met een lagere beroepsopleiding. „Deze problematiek is wel zeer schepr zichtbaar geworden toen op de Haarlemse banenmarkt 12.500 be zoekers afkwamen op de circa vierdui zend vacatures. Uit het een week geleden uitgebrachte evaluatierapport blijkt dat die bezoekers merendeels niet de banen zochten die beschikbaar waren.” Met betrekking tot het tekort aan perso neel zei hij: „Wij hebben ons in Nederland te veel afgekeerd van de lagere beroep sopleiding en ons toegelegd op de meer algemene opleiding in de verwachting dat daér de toekomst lag. Gebleken is echter dat in het bedrijfsleven behoefte blijft bestaan aan werknemers die de produktie gaande houden. Het is derhalve de hoog ste tijd om het roer om te gooien”. De Groot van Embden meende dat de banen markt velen de ogen heeft geopend en pleitte er voor de lagere beroepsopleiding in ere te herstellen. De Kamer zelf zal dit jaar extra voorlichting gaan geven aan leerlingen van lagere scholen met betrek king tot de keuze van hun verdere oplei ding, in de hoop dat een betere aansluiting op de behoefte van het bedrijfsleven daar van het gevolg zal zijn. specialiteiten-restaurant organiseert élke vrijdag in de maanden januari en februari. Een hele avond genieten van 1 een fijn diner en gezellige muziek voor de prijs van slechtsf 29.95 per couvert. houden. „De Kamer vertrouwt er op dat haar beroep op het gemeentebestuur niet tevergeefs zal zijn,” aldus mr. De Groot van Embden, die over de teleurstellende resultaten van de bedrijven in de regio in 1978 nog meedeelde dat door 62 procent van de grotere ondernemers de rende- mentspositie ronduit als slecht werd be oordeeld. „En het geeft ook te denken dat het in 1979 niet meer zo was dat naarmate de bedrijven groter worden, ook de reële winststijging toeneemt. In totaliteit is de winst in de regio van de Kamer met ruim twee procent gedaald en inclusief de infla tie is dit zeven procent. Ook de export daalde in totaliteit ten opzichte van de omzet, wat volgens De Groot van Embden om bezinning vraagt aangezien de export voor de regionale economie van groot belang is. Met name de chemische en metaalindustrie zijn daar van afhankelijk. Omdat de winstontwik- keling bij bedrijven die produkten in het buitenland afzetten aanmerkelijk gunsti ger is dan voor ondernemingen die niet exporteren doet men er volgens de Ka- merzoorzitter goed aan te zoeken naar mogelijkheden op de exportmarkt. De Ka mer van Koophandel wil in verband daar mee in de regio een exportsteunpunt op zetten. Omzetdaling was in de detailhan del een verre van gunstig gegeven. Een lichtpunt vond Van Embden dat bij de bedrijven (2)%) waar wel omzetgroei was, vijftig procent van de werkgelegenheid is. Metaal en transport komen als gunstigste uit de bus, bij visserij detailhandel non food en makelaardij daalde de omzet met twintig procent in 1979. Er was een groei van één procent in het aantal werkzame personen in de regio. Disco. De jeugdcommissie van de atle tiekvereniging DEM organiseert op vrij dag 11 januari een disco-avond voor A- en B-junioren en senioren in de DEM-kanti- ne, sportpark Adrichem in Beverwijk. Bekend. Een 20-jarige Beverwijker, die maandagavond door de Beverwijkse poli tie is aangehouden, heeft volgens een woordvoerder van de politie bekend bij inbraken in scholen in Beverwijk twee t.v.-toestellen, een schrijfmachine, drie bandrecorders, een stereoinstallatie en een hoeveelheid gereedschap te hebben gestolen. Zowel bij de verdachte als bij een familielid is de gestolen waar terugge vonden. Scooter. In de Graaf de Lambertstraat in Beverwijk is in de nacht van maandag op dinsdag een scooter gestolen. Deze stond geparkeerd in de gemeenschappe lijke ruimte onder een flatgebouw. Sieraden. Bij een inbraak in een wo ning aan de Zeestraat in Beverwijk is voor 7,5 mille aan sieraden ontvreemd. De be woners waren op het moment van de inbraak, eind december van het vorige jaar, met vakantie. Verdwenen. Een juwelierszaak aan de Beverhof in Beverwijk mist gouden rin gen ter waarde van circa 1300 gulden. De sieraden lagen in een kast achter de toon bank. Gestolen. Dinsdag is een op het Stati onsplein in Beverwijk geparkeerde auto, eigendom van een 21-jarige Velsenaar, gestolen. Het betreft een blauwe Simca 1100, kentekennummer 07-97-TM. Autoradio. Van twee nieuwe auto’s die in de Beneluxlaan in Heemskerk stonden geparkeerd, zijn in de nacht van maandag bp dinsdag de linnen daken opengesne den. Uit één van de auto’s is een autoradio gestolen. „De toemooicommissie verkeerde in tijdnood en toen zij bij ons aanklopte, moesten wij gauw beslissen”, vertelt de secretaris van het stichtingsbestuur van De Moriaan, de heer A. Visser. „Gezien het grote belang van dit schaaktoernooi voor Wijk aan Zee hebben wij, zonder vooroverleg met de gebruikers van De Moriaan, besloten de hal deze maand voor enkele weken aan Hoogovens te ver huren”. ,rtPr' :or9' >tie! «teinu ALLE INL.: P. HOOGEVEEN MAKELAAR- BEËDIGD TAXATEUR-VEILINGMEESTER ROERENDE ONROERENDE GOEDEREN. Onder bepaalde omstandigheden ook in ge deelten of in combinatie met de parterre van perceel no. 76 te huur. Voor zeer vele doelein den geschikt of geschikt te maken. BEVERWIJK. Dinsdag hebben de volgende kinderen in het Sportfondsen bad een zwemdiploma gehaald. A-diploma: Paul de Moes, Nico Zege- ling, Vincent Schram, Marlies Zwart, Jo hanna Hennen, Dennis van Veelen, Saskia Gertenbach, Fernando Otero, Cindy van Ochten, Mariëlle Buunk, Belinda Beets, Svetlana Bockweg, Dave Leyen, Mark G. van Eck, Debby van Eerden, Esther de Smit, Rick Prantsen, Rosanne A. Eeltink, Gerrie J. Bakkum, Judit Split, Danny v.d. Kommer. Kleuterbrevet: Kimmy van der Zwan, Allard v.d. Pal, Henk Huygens, Maureen Brakenhoff, Sebastiaan de Ruiter, Jenni fer Poole, Michiel Dijkeman, Carlo Joosten. Het organisatiecomité van het schaak toernooi werd vorig jaar voor onverwach te problemen geplaatst toen Hotel Kenne- merduin, jaarlijks het strijdtoneel van de internationale grootmeesters, door de komst van Vietnamese vluchtelingen niet meer voor dit evenement kon .worden ge bruikt. Uitwijkmogelijkheden in Wijk aan Zee bleven beperkt tot De Moriaan, of het comité zou zijh heil moeten zoeken in Beverwijk of zelfs in Alkmaar. De gebruikers van de sporthal zijn door dit besluit van het stichtingsbestuur de dupe geworden. Men heeft echter de be slissing maar te accepteren, omdat het bestuur in de contracten met de gebrui kers heeft opgenomen dat in geval van belangrijke evenementen de hal moet worden afgestaan. „Normaal gesproken zouden we dit in de Raad van Overleg, waarin de gebruikers van de sporthal en het dorpshuis zijn vertegenwoordigd, heb ben doorgenomen maar daartoe was in dit geval geen mogelijkheid. We hebben snel moeten besluiten en ons ja-woord tegen over de toemooicommissie hebben wij in een uitvoerige brief aan de verenigingen gemotiveerd. In september hebben wij deze brief verstuurd, zodat de gebruikers tijdig naar andere ruimten konden uitkij ken”, licht de heer Visser toe. Volleybalvereniging W. V. V. ’72, één Voorzitter mr. N. de Groot van Embden (midden) van de Kamer van Koophandel in gesprek met wethouder Aad Vos van Haarlem. Links op de foto de heer G. Rösemöller, directeur van Vroom en Dreesmann en vice-voorzitter van de Kamer. vorming die ook op de LTS wordt gege ven, de doorstromingsmogelijkheden daarna en de plaatsingskansen op de ar beidsmarkt, kan een allerszins menswaar- dig bestaan worden opgebouwd.” De Groot van Embden memoreerde tevens de inzet van buitenlanders om het produktie- proces gaande thouden. „Wij kunnen daar niet dankbaar genoeg voor zijn en moeten aanvaarden dat deze arbeiders niet meer uit onze samenleving weg te denken zijn.” Hij vond dat het bedrijfsleven zich onvol doende bewust is geweest van de verande ringen in het onderwijsbestel maar dat het zich zij het met moeite begint aan te passen aan de veranderende maatschap pelijke ontwikkeling. Ruilbeurs. Afdeling Kennemerland van „De Verzamelaar” organiseert zon dag 13 januari een ruilbeurs in het Alleen- staandehcentrum aan de Wijkerstraatweg 119 te Velsen-Noord. Van twaalf tot vijf uur kan men op deze beurs terecht voor het ruilen van ondermeer ansichten, post zegels, eerste-dagenveloppen en munten. A.d. Nieuwe Gracht no’s 74 en 76 te Haarlem in het gebouw voorm. „KUNST-ANTIEKVEILIN- GEN P. HOOGEVEEN B.V.” V°men’akon’ W: 5 58->8 9 e tl j 9

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7