menselijk drama Festival rond Filmhuizen] vrouwenfilms in Amsterdam Haarlem amsterdam j CARL DÉNTg Comeback van James Cagney film 1F Opname I L Meatballs: een flauw koopje versterkt door soberheid Alphenaar KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244 BIJ STATION EN PARKEERGARAGE i IE Cine-Q-Prijs voor cineast Votocek Open Damkampioenschappen van Kennemerland (S ■Bladmuziek ■Orgels Vreemde rol van Henry Fonda in City on Fire ■Vleugels Muziek instrumenten Li el/ »gel/ Ei L. RUIMT OP van 17 t/m 31 januari. 1980 11 JANUARI FILM VRIJDAG ad Aanvang 12.00 uur sen OR NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Voor de 7e maal organiseert het district Kennemerland van de Koninklijke Nederlandse Dambond met medewerking van Damiate Pers Hoofdklas 1e klas 2e klas Juniorenklas 16 t/m 18 jaar Lezersgroep Damiate Pers Adspirantenklas C t/m 15 jaar G. Verdel Thomas Morestraat 149 2037 RD Haarlem Tel. 340200 Weteringschans 113-115 Amsterdam, tel.020-26 24 36. RUIMT OP Gebouw Zang en Vriendschap Charles Boost Subtiele Werkteater-produktie in Filmschuur SjS I jA Weteringschans Ml I b "'W Bil 1 at radii ieel me oranji aal me et radii adio. metaal rmetai groe ia!, mis1 lelbeigi blai t meta« ige gol cm., oli|i origine r metas o. 1., groei in metai w metai (ADVERTENTIES) vinyl to letaal m ar metai van 17 t/m 31 januari. etaal, m n metai od, rad L er metai iw metat 20.15 uur m., groi bordéai eel, rads at radio. :m., blaui DEN HAAG (ANP). De genatura- 9, Schijnbwegingen is een korte speel- Inschrijven uitsluitend bij: Concertgebouw Haarlem vrijdag 18 januari 1980 VIERDE CONCERT SERIE B radio. aal, mt Blaasinstrumenten. Verzilverde Ameri kaanse dwarsfluiten vanaf f 395,—. Schenkelaars demonstratiemodellen trompetten, trombones, tuba, hoorn, enz. Diversen. Akkordeons vanaf f 245,—. Schippersklavier f 183,—. Balalaika f 95,-. Panfluiten. Slagwerkstandaards vanaf f 10,-. radio, metaal inyltop. <m., g® Al eerder heeft dit unieke toneelgezel schap als verlengstuk van het theater werk films gemaakt of beter gezegd laten maken. Want Toestanden en Camping die vooraf gingen kwamen tot stand, respec tievelijk in ’76 en ’78, met medewerking van „buitenaf’, van film-vakmensen als Thijs Chanowski die in beide gevallen voor produktie, regie en montage tekende en daarbij de camera liet bedienen door ervaren filmers als Mat van Hensbergen en Frans Bromet. De wedstrijden vinden plaats op de zaterdagen 9 en 16 februari en 1,8,15, 22 en 29 maart 1980 Inschrijfgeld Senioren: 7,50 Junioren en adspiranten: 3,50 Ditmaal werd alles meer (al tekent Eric van Zuylen voor de regie) in eigen hand gehouden. Uitgaande van twee veel gespeelde to- neelprojecten „Je moet er mee Leven” en „Als de Dood”, is een film ontstaan die geen registratie van toneel is geworden maar die via een sober bewegende camera en een overwogen montage van filmbeel den („het draaiboek is eigenlijk pas ont staan op de montagetefel”) de gevoelens en spanningen uit beide toneel-opvoerin- gen versterkt en verhevigt. Van het ge sproken woord is een beperkt gebruik gemaakt, de film is in eerste instantie zuiver visueel. In een interview in deze krant heeft Herman Vick, acteur van het Werktheater onder meer gezegd: „De voorbereidingen De inschrijving sluit op 21 januari 1980 apr. 7’ 'P- i., got Bladmuziek voor piano en instrumenten vanaf f 1 (U leest het goed). Lk ael. ;m., gr» Skischoenen nu va. 95 - sneeuwkettingen nu va. 74- Skiset Kneissl VTC f tyrolia 150+ stopper v. 327 - nu 279- Völkl Gazelle i- Head binding v. 495 - nu 295 - X Völkl Dingo Tyrolia 150 stopper v. 427.- gu 335 - jJ Rossignol Fiesta Sal. 626 stopper v. 462 - nu 395 - Rossignol langlaufset A R binding i- stokken nu 199.- Baco Ski-imperiaal de beste uit de test v 119 - nu 79 - 'A ■sÊ Schijnbwegingen is een korte speel film, die vertelt hoe een in Amsterdam wonende jonge Tsjech na jaren door o. m., brui programma als donderdag en vrijdag. De Canadese klucht Meatballs van Ivan Reitman is moeilijk als een waardige rem- plagant van Een Pak Slaag te beschou wen. De film is op een koopje gemaakt en vertelt in traditionele vorm de gebeurte nissen in een gemengd zomerkamp voor de opgroeiende jeugd, een kamp dat on der leiding staat van een door het vrouwe lijke geslacht, jong en oud, geadoreerde Don Juan die zelf verliefd is op een der jeugdleidsters die echter in eerste instan tie niets van hem moet hebben. In het kamp treffen we ciché-types van kinderen aan: het mooie meisje, het muur bloempje, de durfal en het timide jongetje dat uiteindelijk toch de held wordt in een bedacht avontuur. En natuurlijk mag de onhandige dikzak niet ontbreken, want daar valt om te lachen. Deze types en alle varianten daartussen beleven de gebrui kelijke liefdesperikelen en wegloop-avon- turen die wat flauw en geforceerd overko men. En als afwisseling voor al dat kin dergedoe mogen we het opbloeien van een lak. ir metaa tweeduizend gulden voor de zes con currenten van de Nederlandse film akademie. Tuschinski 3 is een van de zes theaters waar Haanstra’s Een Pak Slaag nog draait en verder heeft Cinema Internatio nal en Leidseplein Theater Moment bij Moment op het programma genomen, een liefdesgeschiedenis tussen John Travolta en Lily Tomlin met de terechte ondertite ling It wasn’t easy. Jansstraat 74 - Haarlem Het is voor iedereen mogelijk aan deze open kampioenschappen deel te nemen. De wedstrijden worden gespeeld volgens de bepalingen van het reglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond. U kunt in de volgende klassen inschrijven: Skibroeken - skipakken - ski-jacks - div. soorten katoenen jacks - langlaufpakken - skihandschoenen -nu met minimaal 20% korting N. Alpine slaapzak, bovenzijde dons, onderzijde T synthetisch van 309.-nu voor 179 - tnkele modellen tenten nu mét 20% korting Tennis rackets en.badmintonrackets nu met 20-25% korting. zijn erg intensief geweest. We hebben als groep van tevoren met Erik van Zuylen, de regisseur en Bobbie Muller, camera man, doorgesproken wat onze optiek was. Wij zijn in de loop van de tijd bij het Werktheater meer „filmisch” gaan den ken en dat hebben we bij „Opname” ook gedaan, meer dan van ons verwacht mocht worden. We zijn kieskeuriger ge worden met de taal en letten meer op het visuele. Onze toneelvoorstellingen hebben daardoor aan kracht gewonnen omdat je je niet meer zo snel achter taal verschuilt, Henry Fonda in City on Fire. mooie liefde tussen kampleider en leidster meemaken. Al die bezwaren golden niet voor het land van herkomst, voor Canada, waar de film een groot succes werd en aanleiding gaf tot een rage van kamplol- films. Frans Hals prolongeert In de Greep van de Spin, borspronkelijke titel „Kingdom of the Spiders”. Na in de loop van de recente filmgeschiedenis door allerlei monsters bedreigd te zijn, loopt onze aar de in deze film van John „Bud” Cardos het gevaar onder de voeten gelopen te worden (poten is in dit geval een beter woord) van reusachtige spinnen en dat levert natuurlijk afgrijselijke beelden op. Vooral als de laatste overlevende gevan gen worden onder een geweldig spinne- web dat over de hele streek gesponnen is. Onzin natuurlijk, maar het is goed voor anderhalf uur griezelen waarbinnen de toeschouwer tijd gënoeg overhoudt om te bedenken door welk dier hij in een volgen- Een soort vrouwenfilmfestival dus. In het Amsterdamse Filmhuis (januari, februari en april), het Shaffy-theater) In februari), theater De Melkweg (fe bruari, maart, april) en dit alles in samenwerking met het feministisch filmcollectief Cinemien. Tevens zal het Amsterdamse Goethe Instituut zijn ei gen inbreng in het festival hebben met een groot aantal Duitse, voor het groot ste deel nieuwe films. Met enige moeite kan men uit het Am sterdamse aanbod aan premières één film tevoorschijn halen waarover nog iets zinnigs te zeggen valt. Killerfish van Anthony M. Dawson is een bloemlezing uit alle onheils- en horrorfilms van de laatste, vijf jaar, gespeeld door een stelle tje dilettanten of slecht geregistreerde actrices van naam als Karen Black en Margaux Hemingway. In de strijd om de beste academie- film van 1979 won Votocek met zijn film Schijnbewegingen een bedrag van De orgels van ons praktikum worden vervangen. U kunt ze nu kopen. Solina- orgels als nieuw. Met rithmix en bank voor f 1795,-. Occasionorgels en de monstratiemodellen: Eminent 40 f 590,-, Solina D13 f 790,-. Eminent 300 f 1500,-. Kpuze uit meer dan 60 instrumenten, o.a. Baldwin, Yamaha (ook grootste modellen), Farfisa, Ham mond, Eminent, Solina, Philicorda-^X Riha, Viscount. De film begint met een uitvoerige bom aanslag op een fabriekscomplex die uit eindelijk bedoeld blijkt om als afleidings manoeuvre een groepje gangsters de gele genheid te geven een safe met diamanten te kraken. Het stelletje boeven weet aan de vuurzee te ontkomen en hun schat in een stuwmeer te laten zakken met de bedoeling later als de storm van politie- aandacht wat geluwd is het kostbare kis tje op te vissen. pyjama in bed, wordt afhankelijk,, moet zich laten prikken en zich laten onderzoe ken. Bij het voortgaan van het ziektepro ces begint hij zijn situatie ten volle te beseffen. Alles wordt hem ontnomen, zijn identiteit, zijn eigen wil en zelfs zijn eigen leven. Maar bij het doorzien van zijn toestand vindt hij de kracht op te komen voor zichzelf en door zijn gedrag ook bij ande ren emoties los te maken en voor hen de mogelijkheid te openen anders over hun werk en leven na te gaan denken. Een subtiel, emotioneel en menselijk drama dat door zijn soberheid versterkend kan werken. In het Cultureel Centrum Het Oude Slot kan men de acteur van het jaar, Woody Allen zien in „Play it again, Sam!” uit ’73 waarin de nerveuze, angstige Sam steun zoekt'bij de geest van de ladykiller van het witte doek, Humphrey Bogart. Die steun heeft hij nodig bij de moeizame verove ring van Diana Keaton die de vrouw van zijn beste vriend speelt. De regie heeft ditmaal niet Woody Allen maar Herbert Ross die van dit ongewone gegeven een spitse comedie maakt. DAC brengt ook een oude bekende, na melijk „The Sting” die Paul Newman en Robert Redford samenbrengt onder regie van George Roy Hill. Onder begeleiding op de piano van Scott Joplin’s ragtime- muziek trachten kleine oplichters een gro te en machtige bankier-oplichter Doyle Lonnegan (Robert Shaw) een grote som geld afhandig te maken. En dat alles speelt zich af in Chicago anno 1936. Een stuk prima en spannend amusement! Om te voorkomen dat een der bendele den vroegtijdig naar de schat zal duiken en ermee vandoor zal gaan heeft de leider van de operatie al enige tijd terug in het stuwmeer een vijftigtal piranha’s oftewel vleesetende vissen uitgezet die zich in die tijd vermenigvuldigd hebben tot een bloeddorstig leger bewakers van de dia manten. mt onzinnig gegeven, slecht ge speeld en vol gegapte sensatie-elementen kan men zien in City 1. en keert als een brandend lont terug naar de raffinaderij waar een serie explosies op gang komt. Het grote vuurwerk kan beginnen. Alle mensen met wie we in de inleidende beelden kennis hebben ge maakt, beginnen dan hun rol in het drama te spelen. De handeling concentreert zich voor een deel in het luxueuze ziekenhuis dat juist die dag geopend zou worden door de gulle schenkster, de miljonairsdochter Diana Brockhurst maar nu snel zonder ceremonieel in gebruik moet worden ge nomen om straks weer even snel ont ruimd te worden. Waarbij de eerst nogal negatief overkomende Diana zich als een ware heldin ontpopt en natuurlijk ook het onontbeerlijke jongetje betrokken is dat op het laatste ogenblik zijn kanariepietje nog wil redden. De vreemdste rol speelt Henry Fonda als de brandweercommandant die vanuit zijn bureau leiding geeft aan het hopeloze blussingswerk en tenslotte de film afrondt met de verrassende conclusie dat een ramp als deze zo gemakkelijk kan ont staan en dat elke willekeurige man in staat is een hele stand te vernietigen. Hoewel het meer op zijn weg had gelegen in het algemeen, te waarschuwen tegen de idioten die een kwetsbare olieraffinaderij- midden in een dicht bewoonde stad bouwen. Dat wat de nieuwe films in Haarlem betreft. In de nachtvoorstellingen kan men gelukkig ter compensatie nog Dis- ney’s „Fantasia” zien in Palace, Fellini’s „Satyricon” in Roxy, Visconti’s „Death in Venice” in Luxor, „Horse Feathers” met de Marx Brothers in Studio en het „Tom Jerry”-festival blijft gehandhaafd op de jeugdmatinees van Palace. Inlichtingen over het vrouwenfilm festival zijn te verkrijgen bij het Am sterdams Filmhuis: 020-263607, het Shaffy-theater: 020-231311 en bij de Ciska-Uitkrant op het Leidseplein te Amsterdam. - Symfonie Concertante - Enigma - variaties filmversie van de bestseller uit 1975, 9ee Forman aan de pers mee. Cagney’s rol zal volgens de maker van One Flew over the Cuckoo’s Nest en Hair, klein maar belangrijk zijn. de film bedreigd wenst te worden. Tot het genre dat we gemakshalve met „rampenfilm” aanduiden, behoort bok de film in Lido dat de opwekkende titel „City on Fire” draagt. Na wat inleidende beel den waarin we kennis kunnen maken met enkele inwoners van de middelgrote Ame rikaanse stad die straks voor een goed deel door brand verwoest zal worden, is er nog even een intermezzo van met vuur spelende kinderen die een brandje veroor zaken dat echter met enige moeite geblust kan worden. Een soort opwarmertje dus voor het grotere werk dat straks zal be ginnen. Daar is een ontslagen employé van de grote olieraffinaderij voor aansprakelijk die uit wraak alle kranen van het bedrijf opendraait en alle knoppen indrukt en daarmee de ramp veroorzaakt waarop we zitten te wachten. Olie vloeit uit de tanks, stroomt als een riviertje naar de plaats waar het jeugdbrandje nog wat nagloeit Helmert Woudenberg in een scène uit Opname. maar het zichtbaar probeert te maken”. „Opname” gaat over de gevoelens, ang sten. onzekerheden die een man overval len die opgenomen wordt in een zieken huis. Hij komt daardoor in een situatie terecht die hij niet gezocht en gewild heeft. Hij krijgt te maken met het zieken huissysteem, voelt zich onbeschermd in liseerde in Praag geboren cineast Ota- kar Votocek heeft dinsdagavond in studio 2000 in Den Haag van het pu bliek de jaarlijkse Cine-Q-Prijs ont vangen uit handen van de Nederland se speelfilmregisseur Ate de Jong. LOS ANGELES (Reuter). James Cagney, de modebewuste filmganster die zijn slappe deukhoeden achttien jaar geleden aan de kapstok hing, maakt een comeback. dirigent JERZY KATLEWICZ solisten GIJSBERT BETHS - viool WOUT VAN WILGENBURG - cello HENRI GOUDER DE BEAUREGARD - hobo PAUL CSONKA - fagot programma: Telemann - Don Quichotte Suite Haydn Elgar entrée f 12,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. De meest opvallende verandering in het Haarlemse bioscoopprogram- ma is wel de verdwijning van Haan stra’s Een Pak Slaag uit Roxy, wat erop wijst dat ook in de Spaarnestad de film te weinig bezoekers heeft ge trokken om verdere prolongatie ver antwoord te maken (de film draait trouwens nog maar in zes steden). Dat is te betreuren omdat Haanstra’s tweede poging tot het maken van een dramatische speelfilm beter verdiend had. Zeker als men ziet wat er voor in de plaats gekomen is. I Vrijdag en zaterdag kan men in de filmschuur nog terecht voor Le Rendez vous d’Anne, een opvallende, gedeeltelijk autobiografische film van de Belgische cineaste Chantal Akerman. Van 16 tot 19 januari vertoont dit filmhuis de Neder landse film „Opname”, een produktie van het Werktheater. Muziekmarkt I Occasionvleugeis van Steinway, Bech- I stein, Feurich, Ibach, Bliithner, Schied el mayer, Schimmel, Bauer, vanaf f 5900,— I Demonstratiepiano’s van Hermann, I Schimmel, Rosier, Gaveau en Pleyel. I Gitaren. Demonstratiemodellen en in- strumenten met kleine beschadigingen I vanaf f 40,—. Snarensets, elektrische en folk vanaf f 7,95. zijn ouders wordt opgezocht. Dat leid tot met humor vertelde verrassingen. Schijnbewegingen kreeg van het pu bliek 379 stemmen, Momenten van Sjaak Vlaming 182 stemmen en Vakan tiekolonie van Caroline Hanken 157. Het programma voor de komende dagen is als volgt: alleen in het Amster dams Filmhuis: woensdag, donderdag en vrijdag in Oktopus, Keizersgracht 138; maandag en dinsdag in Akhnaton, Nieuwezjjds Kolk 25; donderdag 10 ja nuari: 20 uur, Der Gekaufte Traum, door Helga Reidemeister: een arbei- dersfamilie vertelt over de droom die hen door de consumptiemaatschappij is voorgesteld, die ze hebben verwezen lijkt, maar waar ze in hun hart diepon gelukkig mee zijn. 22 uur: Von Wegen Schicksal, ook door Helga Reidemeis ter: een moeder vertelt haar levensver haal over haar problemen met haar kinderen. Vrijdag 11 januari, alleen toegankelijk voor vrouwen: hetzelfde programma als donderdagavond. Za- terdag 12 januari, alleen toegankelijk voor vrouwen: 20 uur, Home Movie, I door Jan Oxenberg, 12 minuten, een film over haar leven. 20.15 uur Comedy in six unnatural act, door Jan Oxen- -berg, 25 minuten een tragikomedie; 22 uur, muziek met een vrouwenband uit Nijmegen. Maandag 14 januari, alleen toegankelijk voor vrouwen: hetzelfde De miljonair Cagney, intussen 80 jaar oud die sinds zijn laatste film One, Two, Three uit 1962, alle aanbiedingen heeft afgeslagen, zal optreden in de filmversie van de bestseller uit 1975, Ragtime, zo deelde regisseur Milos Carl dënig (Van onze kunstredactie) HILVERSUM. De eerste vier maanden van het jaar beginnen al goed wat de vrouwenfilms betreft. Vopr het eerst zal in Amsterdam vier maanden lang (januari, februari, maart en april) in verschillende thea ters en filmhuizen een drukbezet inter nationaal vrouwenfilmprogramma ge houden worden. Vijfenvijftig films, voornamelijk gemaakt door vrouwen, voor het grootste deel uit Duitsland, - Frankrijk, Amerika en Engeland, maar ook een paar Nederlandse films, aroei waarvoor één hele dag met filmmaak- 9 sters is georganiseerd. r»., bruir n., zilw 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15