Conflicten in plattelandsgemeenten Vijfjarenplan zeker mislukt Eén procent van beroepsbevolking uitzendkracht Noorwegen dit jaar zomertijd I „Energienota is geen basis voor discussie” tussen de bedrijven door De Koning belooft steun aan verzoek Indonesië vraagt twee miljard dollar hulp Plannen minister Wiegel Lagere winst per aandeel i bij Wessanen h N, 19 1980 JANUARI VRIJDAG 1 1 ECONOMIE Fotopapier Volvo Ruw staal Rome Kraamklinieken Korter werken 1 Argentinië (Van onze redactie economie) UTRECHT. Binnen de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een nota over „de geneesmiddelenvoorziening ten plattelande” waarmee de apotheekhoudende huisartsen zich teweer willen stellen tegen het „binnendringen” van apothekers in gebieden waarin zij tot dusver de patiënten van geneesmiddelen voor zien. Zwitserland Spoorwegfusie Japanse auto’s r HBM I Actie huisartsen tegen apothekers laim, Praag kampt met grote economische problemen XE De kosten van levensonderhoud in Ar gentinië stegen vorig jaar 139,7 procent vergeleken met 169,8 procent in 1978, zo blijkt uit de statistieken van het Argen tijnse ministerie van economische zaken. De inflatie beliep in december 4,5 procent tegen 5,1 procent in november en 9,1 pro cent in december 1978. 3 3 1 7 dat er een overschot is of dreigt te ont staan aan zowel huisartsen als apothe kers. beslist lager uit. Toch is besloten een onveranderd interimdividend te declare ren van 1,60. De omzet van Wessanen heeft zich vorig jaar ondanks het drukkende effect van het wegvallen van de kunstmelkactivitei- ten redelijk weten te handhaven en ver toont niet alleen in het buitenland maar ook in Nederland in sommige sectoren een autonome stijging. De omzet zal stij gen van 2,46 miljard tot ongeveer 2,6 miljard. In een toespraak bij het jubilarissendi ner van Wessanen zei G. H. van Driel, voorzitter van de raad van bestuur, het nog te vroeg te vinden om enige uitspraak te doen voor dit jaar. Economisch Planbureau (Bappenas) prof. Wijojo Nitisa- stro, die de supervisie heeft over alle ontwikkelingspro jecten in Indonesië. De Koning komt in zijn functie van voorzitter van de IGGI. Met de Bappenas-voorzitter zal worden besproken welke punten er aan de orde zullen komen op de IGGI- steld. Voorlopig is dat op 6 en 7 mei in Amsterdam bepaald, maar het kan ook in juni worden gehouden, zo wordt uit goedingelichte kringen vernomen. Met de Indonesische gesprekspartners zal De Koning ook besprekingen hebben over de manier waarop de van de hulpverlening van de IGGI-landen aan Indonesië kan worden vereenvoudigd. Indonesië ontving in 1967 200 miljoen dollar van de IGGI, in 1968 was dat 325 miljoen dollar, in 1969: 500 miljoen, ’70: 600 miljoen, ’71: 640 miljoen, ’72: 670 miljoen, ’73: 760 miljoen, ’74: 870 miljoen, ’75: 920 miljoen, ’76: 1,120 miljard, ’77: 2,1 miljard, ’78: 2,5 miljard en ’79: 2,775 miljard dollar. Het Nederlandse IGGI-aandeel was 64,45 miljoen dollar. Bilateraal heeft Nederland in de afgelopen tien jaar 1600 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp aan Indone sië verstrekt, waarvan 700 miljoen aan schenkingen en 900 miljoen aan zachte leningen. Voor het komende jaar heeft Nederland zich verplicht voor een bedrag van 150 miljoen. Het Zweedse Volvoconcern heeft vorig jaar voor ruim 100 miljoen pond (circa 430 miljoen gulden) aan motoronderdelen in Groot-Brittannië gekocht tegen in 1978 voor 77 miljoen pond (ongeveer 331 mil joen gulden). Meer dan 300 ondernemin gen waren leverancier van Volvo. Rome trok vorig jaar een recordaantal van 13.999.761 bezoekers. De Amerikanen voerden daarbij zoals vanouds de boven toon met een aantal van 1.110-550. Verder bezochten 580.480 Westduitse toeristen de Italiaanse hoofdstad en 406.450 Franse, 385.420 Britse en 230.580 Argentijnse be zoekers. In het laatste geval ging het voor een groot gedeelte om in het Zuidameri- kaanse land wonende Italianen die een bezoek aan hun vaderland brachten. Het aantal toeristen uit Japan overtrof vorig jaar met 201.320 de grens van 200.000. Eastman Kodak Company verhoogt de prijs van films en fotopapier op 26 januari met tien tot 75 procent in verband met de stijging van de zilverprijzen. Kleuren- filmpjes worden vijftien tot twintig pro cent duurder, zwartwitfilmpjes 25 tot 35. De stijging van de zilverprijzen is Agfa- Gevaert verleden jaar slecht bekomen. Als de fusie doorgaat, ontstaat de grootste spoorwegonderneming in de Verenigde Staten met een net van spoorlijnen van ongeveer 33.500 kilometer lang. Hij zei wel dat de onderneming haar prij zen van zilverhoudende produkten gaat verhogen tot dertig procent voor films en fotopapier. Renault Industries Equipments et Tech niques (Ritet), onderdeel van Régie Natio nale des Usines Renault, gaat in Irak vijf kraamklinieken met een totale waarde van 400 miljoen frank (circa 223 miljoen gulden) bouwen. De ziekenhuizen moeten medio 1982 klaar zijn. t en tbouw 1672- ische en •sen. dit i euvel aan. 4451 315,1 5; OSLO (DPA). Noorwegen zal reeds dit jaar de zomertijd invoeren. Eerder was vastgesteld dat dit komend jaar zou ge beuren. Zoals de Noorse minister van Sociale Zaken Arne Nilsen woensdag in Oslo bekendmaakte, zal de klok van 6 april tot 28 september een uur vooruit worden gezet. Noorwegen heeft hiertoe besloten om dat ook Zweden en Denemarken evenals de meeste Europese landen dit jaar de zomertijd invoeren. ORT ilow- ensters enten I 780.- 3 3 3 3 i 3 3 3 3 3 3 3 3 3 0 0 0 0 o o o o o o o 3b 0 0 0 Oe >01 o o '0 o 10 io 10 De minister voor Openbare Controle, Vlastimil Svoboda, heeft in een inter view in een vooraanstaande Praagse krant gezegd dat zijn ministerie 77.180 klachten uit de bevolking heeft gekre gen. De meeste klachten gaan over het niet in acht nemen van de officiële ope ningstijden van winkels, het zich niet houden aan de vastgestelde prijzen en het achterhouden van goederen, waar aan een tekort is, om ze onder de toon bank te verkopen tegen zwarte-markt- prijzen. Niettemin blijft de Tsjechoslowaakse consument vaak rondlopen met een lege boodschappentas, omdat wat hij wil ko- Het concern vergrootte wel zijn omzet met zeven procent tot een waarde van 57 mil jard frank en verwacht ook dit jaar meer af te zetten. President-directeur Leysen gaf echter geen winst- of verkoopcijfers. AMSTERDAM (ANP). Ongeveer één procent van de Nederlandse beroepsbe volking werkt als uitzendkracht. De te werkstelling geschiedt doorgaans via een van de in totaal 500 vestigingen van de 150 uitzendbureaus. Het aantal uitzendingen per jaar be draagt 250.000. Per dag werken gelijktij dig 40.000 uitzendkrachten. Dit zijn enkele cijfers van de Algemene Bond van Uit zendbureaus (ABU) in Amsterdam. De totale loonsom van de uitzendkrach ten bedroeg in 1978 941 miljoen gulden. Bij het uitzendwezen zelf werken in totaal 2.000 vaste medewerkers. Adam Opel AG, onderdeel van General Motors, gaat voor de vierde maal binnen drie maanden werktijdverkorting toepas sen. Naar een woordvoerder van Opel meedeelde, gaat een deel van de 45.000 werknemers van Opel in Russelsheim en Kaiserslautern in februari twee weken korter werken wegens de achterblijvende vraag uit binnen- en buitenland naar mid delgrote en grote personenwagens. Voor deze maand - in de week van 21 tot en met 25 januari - staat al werktijdverkorting op het programma voor 16.000 werknemers in Russesheim en voor 1.800 man in Kai serslautern. De Belgische ruwstaalproduktie groei de vorig jaar met 6,3 procent tot 13,4 miljoen ton. Naar de Belgische vereniging van staalproducenten bekendmaakte, ge bruikte de staalindustrie vorig jaar 75 procent van haar produktiecapaciteit te gen 85 procent in het recordjaar 1974 toen 16,2 miljoen ton werd geproduceerd. De Belgische producenten zijn vorig jaar be gonnen zich toe te leggen op de vervaardi ging van speciaal staal met gebruikma king van zeer moderne technieken, zo verklaarde de vereniging. De Zwitserse consumentenprijzen ste gen in december verleden jaar net als een maand eerder, 0,2 procent. De index kwam daardoor op 106 (1977 is 100), 5,2 procent hoger dan in december 1978. De stijging in december kwam voor de helft voor rekening van de stijging van de ben zineprijs.. Twee van de grootste Amerikaanse spoorwegmaatschappijen, Union Pacific Corporation en Missouri Pacific Corpora tion, hebben laten weten te willen fuseren. Verder stellen ze, dat de apothekers na hun langdurige studie beter dan de huis arts in staat zijn om de effecten van (com binaties van) medicijnen te beoordelen, waardoor zij huisartsen kunnen attende ren op fouten of „onverenigbaarheden” in hun recepten. De artsen stellen daartegenover, dat bij na alle geneesmiddelen tegenwoordig kant en klaar door de farmaceutische industrie worden geleverd - en niet meer voor iedere patiënt afzonderlijk behoeven worden klaargemaakt - en dat de dokters ze net zo goed kunnen afleveren als de apothekers. De vraag wie de patiënten van genees- middelen moet voorzien, is pas de laatste Vereniging heeft dan ook al enige jaren een echt strijdpunt geworden door- DEN HAAG (ANP). De nota Ener giebeleid van minister Van Aardenne van Economische Zaken is volgens de stichting Natuur en Milieu niet ge schikt als basis voor de maatschappe lijke energiediscussie zoals de regering heeft voorgesteld. De nota gaat volgens de stichting uit van een eenzijdig groei scenario zonder zich echt te verdiepen in de werkelijke milieugevolgen van het groeiende energieverbruik en de daarbij behorende activiteiten. De stichting Natuur en Milieu zegt dit in een aan de Tweede Kamer gezonden commentaar. De stichting hekelt in haar commen taar de „suggestieve” passages in de nota over de gunstige gevolgen voor het milieu van een besparingsbeleid. iteerd 15! 6! 91 1' 4! 169 a 71 45 ,i 101 42 K - 71 X 1" - 10! 61 lOi 47 4(i 24 193 10! 67 45 121 35 4! 66 93 71 78 141 Vorig jaar zijn in Japan 60.200 buiten landse personenauto’s verkocht, ruim twintig procent meer dan in 1978, zo heeft de Japanse bond van autohandelaren be kendgemaakt. De totale invoer van motor voertuigen beliep vorig jaar 4,3 miljoen stuks, een record. In 1978 werden er 3,96 miljoen ingevoerd. 43 55 139 55 4! 41 139 45 49. 128 3! 51. 103 ioi hout, 31 125 57 55 179 32 81 23 39 48 117 275 154 158 255 Die passages zijn volgens de stichting regelrecht misleidend, omdat zij zijn geplaatst in het kader van een groeibe- leid. Er moet naar het oordeel van Natuur en Milieu integendeel worden uitge gaan van een economie, die niet groeit, daar een groeiende economie met toe nemende industriële activiteit en nog intensievere landbouw ernstige gevol gen heeft voor natuur, milieu en ruimte. Minister De Koning zei dit woensdag bij zijn aankomst in Jakarta. Hij zei tegenover verslaggevers dat hij op de komende IGGI-conferentie „zijn best zal doen om zo I Wat iemand niet al moet doen om zijn naam in een boek te krijgen: de 29-jarige Westduit- ser Werner Schmidt is bezig aan een kruiswoordpuzzel die bijna twintig me ter lang moet wor den. Daarmee hoopt hij een wereldre cord te vestigen en aldus in het Quin- ness Book of Re cords, een almanak van allerlei records, terecht te komen. Aan het lopende vijfjarenplan, dat eind dit jaar afloopt, valt niets meer te redden. Het is overduidelijk dat de resul taten ver beneden de verwachtingen blijven. Voor de eerste keer is officieel toegegeven dat Tsjechoslowakije kampt met inflatie en tekorten. De regering doet nu pogingen het volk daarvoor een verklaring te geven. bracht, dat er op het platteland sowieso sprake is van een betrekkelijk lage ge neesmiddelenconsumptie en dat de apo thekers die consumptie ook niet zelf kun nen beïnvloeden, omdat ze de geneesmid delen verstrekken op door de artsen uitge schreven recepten. De apothekers vinden het in principe ook onjuist dat het voorschrijven en afle veren van geneesmiddelen bij de apo theekhoudende huisarts in één hand zijn. XAGXXXCXXUXC JLxDi CJ X.“<y t_/X XXv^X CX X LXC 5 U ^jCXX VAv/Czll ZjV/ X"* C? dicht mogelijk bij dat bedrag te komen”. De Koning blijft hulpgelden zo effectief mogelijk kunnen worden besteed, tien dagen in Indonesië als gast van de voorzitter van het Onderzocht zal worden hoe de ingewikkelde procedures die op zich al inhoudt dat Tsjechoslowa kije toegeeft dat er sprake is van een inflatietrend. Corruptie is evenwel de diep ingewor telde ziekte, die aan de grondvesten van een socialistische economie kleeft, en dat niet alleen in Tsjechoslowakije. Offi cieel is het volk ervan op de hoogte gesteld dat de directeur van een land- bouwmachinefabriek in Jicin is gearres teerd, dat het hoofd van een afdeling van de Staatsorganisatie voor buitenlandse handel Tuzex is ontslagen en dat de hele directie van de firma Polytechna is ver vangen, allen vanwege het bedrijven van corruptie. Officieel is niet meegedeeld dat enige tientallen of meer functionarissen uit de partijtop, onder wie ook ministers, een „officiële waarschuwing” hebben gekre gen van het partijcomité, dat zich bezig houdt met het thema corruptie. Zowel vice-premier Hula als partijlei der Husak hebben niet mis te verstane waarschuwingen laten uitgaan tegen corruptie en misbruik van privileges. Met alle hevigheid is aangedrongen op verhoging van de produktiviteit. Het aantal burgerambtenaren is terugge bracht met één procent. In de onkosten- rekeningen van de burgerambtenaren is meedogenloos het mes gezet, in het bij zonder voor zover het buitenlandse rei zen betreft. Het aantal dienstwagens en de hoeveelheid brandstof die ervoor no dig is, is teruggeschroefd naar het peil van 1975. Tsjechoslowakije is ook naar Oosteu- ropese maatstaven ver achtergebleven bij het peil van een zekere welvaart en zal er slechts met de grootste moeite weer bovenop kunnen komen. pen er voor langere tijd niet is. Wanneer iets komt, is onvoorspelbaar en de arti kelen waar het om gaat, variëren van zout en azijn tot tandpasta en lucifers. Deze artikelen zijn er eenvoudig niet als gevolg van slechte planning. In zijn nieuwjaarsrede heeft de com munistische partijleider Gustav Husak openlijk het „bureaucratische egoïsme” aan de kaak gesteld. Hij verklaarde dat het onmogelijk is zich te verlaten op de leveringslij den, het assortiment en de kwaliteit van artikelen, die door één ministerie worden gecontroleerd, laat staan artikelen waarvan de produktie afhankelijk is van de competentie van twee of meer departementen. Iedere bu reaucraat, zei hij, denkt alleen aan zijn eigen belangen en heeft er geen begrip voor hoe hij op die manier anderen voor grote problemen stelt, in het bijzonder de consument. Een stevige portie ongezouten kritiek heeft ook vice-premier Vaclav Hula gele verd. Hij ging krachtig tekeer tegen het Centrale Comité van de Tsjechoslo waakse Communistische Partij over het mislukken van het lopende vijfjaren plan in grote delen van het land. Het gemiddelde inkomen van de Tsje choslowaakse arbeider is sinds 1975 met 21 procent gestegen, maar de produkti viteit is met 4,4 procent achtergebleven bij de nagestreefde economische groei. Door het mislukken van de voorgeno men ontwikkeling van de export van machines, mislukte suiker-, hop- en levensmiddelenoogsten kon een verbete ring van de handelsbalans niet worden gerealiseerd. De stijging van de levens- middelenprijzen had gecompenseerd kunnen worden door het reële inkomen ietwat te laten stijgen, een redenering indsenl iv. ed.) I )0 1 Er liggen op het ogenblik al meer dan *95 160 „claims” van apothekers die zich wil- 103, len vestigen in plattelandsgebieden met achtduizend of meer inwoners. In ruim twintig daarvan heeft dat inmiddels ge leid tot conflicten en acties, waarbij de patiënten meestal de kant van hun dokter kiezen. Die conflicten doen zich op het ogenblik voor in Buitenpost, Kollumerland, Lem mer, Smilde, Hollandscheveld, Zuidlaren, Avereest, Holten, Staphorst, Wezep, ’s-Gravenzande, Ter Aar, Alkemade, Nieuwkoop, Ilpendam, Rhoon/Poortu- 53 gaal, Hardinxveld, Puttershoek, Ulven- Drunen, Grubbenvorst en Ker krede. Ongeveer 1250 huisartsen (een kwart van alle huisartsen), met in totaal bijna vier miljoen patiënten, hebben op dit mo il ment in hun praktijk een apotheek van waaruit ze de geneesmiddelenvoorziening 37 verzorgen. De apotheekhoudende artsen werken voornamelijk in gebieden met een geringe bevolkingsdichtheid. Ze hebben het apo- theekgedeelte van hun praktijk vaak no dig om het voor huisartsen gebruikelijke inkomen te halen. De Landelijke Huisart sen keren aangevoerd, dat de medische ver zorging van mensen die in plattelandsge- 18ll bieden wonen in gevaar kan komen als I apotheekhoudende huisartsen zich om fi- nanciële redenen genoodzaakt zien, hun praktijk te beëindigen. De patiënten moeten dan niet alleen grotere afstanden afleggen om hun huis arts te bereiken, maar ook om recepten weg te brengen naar en medicijnen af te halen bij apotheken die een gebied verzor- gen waarin de woonkernen soms ver van elkaar af liggen. Een ander argument van de LHV is dat de geneesmiddelenvoorziening door huis artsen goedkoper is dan die door apothe- i kers. Blijkens het financieel overzicht van het ministerie van Volksgezondheid scheelde dat in 1977 bijna 43 gulden per patiënt. Volgens de LHV zouden de kosten van de gezondheidszorg dan ook met ruim honderd miljoen gulden per jaar stijgen als apothekers de geneesmiddelenvoorzie- ning helemaal overnemen van de apo- b theekhoudende huisartsen. Van de kant van de apothekers en hun organisatie (KNMP) is daar tegen inge- (Van onze redacteur in Oostenrijk, Anton Koene) WENEN. Tsjechoslowakije staat er volgens regeringsautoritei ten economisch beroerd voor. Het vijfjarenplan is nu al mislukt en de officieel vastgestelde produktiecij- fers zullen niet worden gehaald. Hooggeplaatste Tsjechoslowaakse functionarissen hebben openlijk ge zegd dat vooral corruptie de oor zaak is van deze economische malaise. korten toeslagen UTRECHT (ANP). De plannen van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) om drastisch te snijden in het stelsel van onregelmatigheidstoeslagen van de politie-ambtenaren, heeft bij de Nederlandse politiekorpsen een storm van verontwaardiging veroorzaakt. heidstoeslag, die maximaal 15 procent be draagt, is bij de politie gekoppeld aan de maximum-salarisschaal. Volgens de plannen zal die koppeling worden bevroren. Westerlaken wijst erop dat die schaal sinds 1972 is verdubbeld zodat bevriezing nu al snel tot aanzienlij ke kortingen zal leiden. Vooral voor de agent, omdat deze de meest onregelmatige diensten draait. Dezogenaamde verschuivingstoeslag van 15 procent, die de politieman krijgt als zijn werkrooster vier dagen of korter tevoren wordt gewijzigd, zal volgens de plannen eveneens vervallen. Met name aan die verschuivingstoeslag is de politie volgens Westerlaken gehecht omdat deze het willekeurig schuiven in dienstroosters enigszins tegengaat. De politie is volgens hem van mening dat de toeslagen toch al niet zo geweldig zijn, gelet op wat in ziekenhuizen en in de grafische industrie wordt betaald voor onregelmatige dien sten (25 tot 30 procent). (Van onze redactie economie) JAKARTA. Minister De Koning van Ontwik kelingssamenwerking zal zijn best doen om het bedrag van twee miljard dollar (vier miljard gul den), dat Indonesië nodig heeft voor de financie ring van zijn ontwikkelingsprojecten en-program ma’s, los te krijgen van de IGGI-landen, een con- conferentie, waarvan de datum nog moet worden vastge- sortium van rijke naties, dat de Indonesische op bouw financieel steunt. Politie boos over AMSTELVEEN (ANP). De tweede i helft van vorig jaar heeft voor Wessanen een herstel te zien gegeven ten opzichte j van de eerste zes maanden, zij het dat het resultaat in het tweede halfjaar eveneens lager was dan in dezelfde periode van 1978 door de tegenvallende gang van za ken in de cacao-afdeling en de kunstmelk- groep. De winst per aandeel komt dan ook De gezamenlijke Nederlandse politie bonden, georganiseerd in de Centrale van Politie-Organisaties, hebben op 25 januari in Breda een bijeenkomst belegd, waar de ongeveer 850 kaderleden van de aangeslo ten bonden zullen worden geïnformeerd over de overheidsplannen. Volgens bestuurder A. A. Westerlaken van de Algemene Christelijke Politiefede- ratie, dreigen zowel rijks- als gemeentepo- litie-ambtenaren door de plannen te wor den gekort in hun overwerkvergoeding, onregelmatigheidstoeslag en verschui- vingsvergoeding. Volgens Westerlaken zijn de kortingen zo drastisch dat dit in sommige gevallen kan oplopen tot een strop van enkele honderden guldens per maand. Zo worden volgens de plannen de toe slagen voor nachtwerk met soms de helft teruggebracht en dreigt de toeslag van 20. procent voor het werken van zeven tot acht in de ochtend en van zeven tot acht in de avond te vervallen. De onregelmatig- V.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19