Onzekerheid over taak gelddiensten Verblijf patiënt w Gezinszorg in Amsterdam wil af van duurt langer AWW-hulp Uit wetenschappelijke studie blijkt: Winkelen in Madrid I Munitie-order eii Fi Vooral niet-materiële verbeteringen het \x/€€r] CAO toerwagenbedrijf en ambulancediensten Raad van State Centrales gaan van 100 miljoen voor Kruithoorn en don die noq aardgas stoken 1 L Export hoogwaardige produkten valt tegen buigt zich over vrije lijst OR I 'I A< Hulpverlening aan Rotterdamse drugsverslaafden Bijna 500.000 W AO-uitkeringen 54 ft 1 i' i ,»J cl Li LI bl w< Pre; I' re 4 4 ,k I 2 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 1980 1 1 JANUARI VR (Var (Van onze redactie binnenland) f WEERRAPPORTEN DEN HAAG. Bij de PTT is wrevel ontstaan over het uitblijven van een kabinetsbesluit over de oprichting van een Postbank. Bij de directies van de Post- en Gelddiensten van de PTT bestaat voorts onzekerheid over de vraag in welke mate de gelddiensten van de PTT gebruik zullen blijven maken van de postkan toren als de Postbank tot stand zou komen. Voedselhulp r AS mei wort Arne ter, Sadi miei staai ris klaa zou tijne gebi I Onkruit Emmely 11: Volkstuintjes Korvet Scholieren NAVO-depots Verzet 1 i 11 L Wrevel bij PTT over uitblijven Postbank (Van onze redactie binnenland) SA] Koningin Juliana en haar dochter prinses Irene bekijken hier vol belangstelling sieraden in een warenhuis in de Spaanse (Van onze redactie binnenland) -3 1 10 (Van onze redactie binnenland) In de studie werd nagegaan hoe de feitelijke ontwikkeling was tussen 1973 en 1978 van de handel met het buitenland op deze terreinen, tegen de achtergrond van de mening dat, om te kunnen blijven ex porteren, Nederland zich steeds meer zal moeten toeleggen op de vervaardiging van deze goederen. Gebleken is dat de UTRECHT. Het algemeen be stuur van de Centrale Raad voor, de Gezinsverzorging (CRG) vindt dat er zo snel mogelijk een eind moet komen aan de bemoeienis sen van de raad met de AWW- voorziening voor huishoudelijke hulp. De AWW is de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Het be stuur zegt dat de gezinszorg te weinig personeel heeft om alle ta ken in het kader van de hulp aan AWW’ers te kunnen vervullen. Dat tekort is volgens het bestuur het gevolg van bezuinigingsmaatrege len door de regering. n nw nno no raw wnw nno ono nno nw n nno ono n 5 20 17 16 10 16 10 -8 1 -2 -2 2 16 10 5 0 0 0 0.6 0.4 0 0 0 0 0 0.1 0.2 0 0 0 0 buitenlandse handel in deze hoogwaardi ge produkten sterk is gestegen. De uitvoer uit ons land overtreft de invoer nog steeds, maar na 1975 is de export minder snel gestegen dan de im port. Onze uitvoer op dit gebied blijkt zich steeds meer te richten op de niet-hoog- gemdustrialiseerde landen. De afhanke lijkheid ten opzichte van landen als de VS en Japan wordt steeds groter. Dit is niet in overeenstemming met het regeringsstre- ven dat te verwachten mindere opbreng sten uit traditionele produkten moeten worden gecompenseerd door een hogere opbrengst van hoogwaardige (technologi sche) artikelen. De RAWB spreekt van een weinig gun stig toekomstbeeld. Het wordt niet uitge sloten geacht dat juist door de snelle tech nologische ontwikkeling de sterke landen relatief sterker en de zwakke refatief zwakker worden. „Als dit zo is, dan lijkt het twijfelachtig of, in het algemeen ge sproken, de markt waarop Nederland zich wat betreft de kennis-intensieve goederen steeds meer heeft gericht op den duur kan worden behouden”, zo wordt opgemerkt. Postbank meer invloed uitoefenen op het functioneren van de particuliere banken. Het ministerie voert op het moment bespre kingen over deze zaak met staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer die tevens belast is met PTT-zaken. Als een op te richten Postbank niet onder de PTT maar onder het ministerie van Financiën zou ressorteren, zouden volgens de PTT grote moeilijkheden voor de Postbank zelf ontstaan, omdat de Postgiro voor driekwart van zijn handelingen is aangewezen op de loketten en het personeel van de postkantoren, waarover de directie Post de scepter zwaait. Overigens wordt in PTT-kringen er niet aan getwijfeld dat de Postbank over eigen vestigingen zal moeten beschikken. Op het ogenblik bestaan al plannen om de Postgiro, die gekoppeld is aan de Rijkspostspaarbank, eigen vestigingen te geven om vertegen woordigers van het bedrijfsleven en particulieren beter te woord te kunnen staan dan nu via de loketten op de Postkantoren het geval is. Hij deed de suggestie de politie te vra gen een notitie te maken over het justitieel beleid ten aanzien van de bestrijding van de drugshandel. Via de commissie politie- aangelegenheden zou de gemeente haar beleid met Justitie kunnen coördineren. Op landelijk niveau zal volgens Van der Louw bekeken moeten worden of een verslaafde gedwongen kan worden zich te laten behandelen. De gemeente Rotter dam zal dit bespreken in het overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG), de vier grote steden en het rijk. Het bestuur van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten heeft gisteren besloten, zeshonderd ton biscuits beschikbaar te stellen als voedselhulp voor Cambodjaanse vluchtelingen. Het gaat om biscuits met hoge voedings waarde er zit extra-veel eiwit in die lang houdbaar en goed te transporteren zijn. ten zetten op Bonny River (Nigeria). Het ging om een ongeveer 20-jarige Ghanees, die volgens hen voor hun ogen verdron ken is. Later verklaarden de gezagvoerder en de stuurman van een ander Nederlands schip dat de verstekeling enkele weken na het voorval bij hen aan boord was geko men met de mededeling, dat hij degene was over wie zoveel publiciteit was ont staan. -o 12 2 4 6 -2 1 ^2 -3 -2 -2 -3 -2 6 -8 -0 0 0 7 0 0 0.1 o 0.2 6 0.6 0.6 0 13 -4 3 11 7 0 MA leider confe: te ne presic dat d dus A Woe comp B staa Wes par gen „Gi ma< A gee: woi de zijn nin jes dek len pla; dik E gro Kai de mis wo: lijk Vei per ma gra het i -0 3 11 7 10 1 0 3 -11 -17 -9 6 8 8 -5 5 -12 -0 5 4 -2 -4 83 c o 0 0 0 0 0 0 0 0 oa 0 0 Wethouder Schmitz van sociale zaken en volksgezondheid zei gisteren overigens niet de illusie te hebben met de nota een voor iedereen aanvaardbare oplossing te hebben gevonden voor het drugspro bleem. de ge lopen enkel oorde ten ei Aqt functi ook hebbe drie aftred ders i mI (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft zich gisteren gebogen over de kwestie van de zogeheten vrije lijsten bij de ondememingsraadsver- kiezingen. Dat zijn lijsten waarmee niet- vakbondsleden zich kandidaat stellen voor de ondernemingsraad. De Amsterdammer J. Eggers vroeg de Raad van State gisteren een uitspraak van de Algemene Bedrijfscommissie te vernie tigen die een vrije lijst bij de OR-verkie- zingen bij het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in Amsterdam ongeldig noemde. Vol gens de commissie kon niet worden nage gaan of de ondertekenaars van die lijst, onder wie Eggers zelf, kiesgerechtigde niet-vakbondsleden waren. teerdt der t orgaa tie ec Ongeveer twintig leden van de anti- militariatische actiegroep Onkruit heb ben gisteren geprobeerd de commando- overdracht van het Korps Mariniers in Rotterdam te verstoren. Enkele bussen waarmee de gasten naar de plechtigheid waren vervoerd, werden door de actie voerders met verf beklad. Toen de politie de demonstranten de zakjes verf wilde afnemen werden een paar agenten met verf bespoten. Twee leden van Onkruit werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Zij zijn in de loop va» de dag weer vrijgelaten. (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De Nederlandse wa pen- en munitiefabriek De Kruithoorn in ’s Hertogenbosch, onlangs nog doelwit van de actiegroep Onkruit, gaat 10 mil- I joen gulden investeren om een intematio- nale munitie-order van 100 miljoen gulden te kunnen uitvoeren. De PTT voelt niet voor het plan van het ministerie van Financiën een eventueel op te richten Postbank onder dat ministerie te laten ressorteren. Financiën wil door een „eigen” hoofdstad Madrid. De koningin brengt op het ogenblik een privé-bezoek aan haar dochter, schoonzoon en kleinkinderen, die in Madrid wonen. Omdat het uitverkoop is, heerst een enorme drukte in het warenhuis. Weer in binnen- en buitenland ZATERDAG 12 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.43 uur, onder 16.49 uur Maan op 02.40 uur, onder 13.08 uur Waterstanden Utnuiden Hoogwater 10.28 uur en 23.13 uur Laagwater 05.57 uur en 18.39 uur o no no o no O no nno nno no z o n ono nno no n no wnw verand. nw no n o n windst. nnw Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Droog weer en overwegend lichte vorst^eprs vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3 Minimumtemperatuur omstreeks -2 graden Maximumtemperatuur: omstreeks +1 graad Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Amsterdam De Bilt Deelen Êelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis De Rotterdamse politie verwacht bin nenkort de kapitein te kunnen verhoren van het „verstekelingenschip” Erhmely. De politie wil niet zeggen wanneer de man precies naar Nederland komt, maar vol gens de rederij zal dat rond het weekeinde zijn. Het Nederlandse koelschip, dat vaart op Nigeria, kwam in november in het nieuws, toen bemanningsleden bij hun vakbond, aanklopten met de melding, dat ze in| opdracht van de kapitein op 24 oktober1 een verstekeling overboord hadden moe dente zamb van 5 UTRECHT (ANP). De Vervoers- bonden FNV hebben CAO’s afgeslo ten voor het personeel werkzaam bij de ambulancediensten en het toerwa genbedrijf, waar respectievelijk twee- en achtduizend mensen wer ken. Het zijn driejarige CAO’s die gelden tot en met 1982. ROTTERDAM (ANP). De gemeente raad van Rotterdam heeft gisteren een nota aangenomen, waarin een uitgebreid hulpverleningsprogramma voor drugs verslaafden is opgenomen. De plannen omvatten onder meer een experimenteel project om de heromeverslaafden op te vangen en te begeleiden. Met name in de wijk Het Oude Westen brengt het groot aantal drugsverslaafden ook grote proble men met zich mee voor de woonomgeving. In de nota wordt ook gesproken over gratis verstrekking van heroïne. Wet houder Schmitz zei te hopen zo snel moge lijk met een voorstel aan de raad te kun nen komen, als de besprekingen met het Amsterdamse gemeentebestuur zijn afge rond. Volgens burgemeester Van der Louw is een van de redenen om gratis heroïne aan verslaafden te verstrekken het feit, dat men op die manier volgens hem vat kan krijgen op de prijzen op de zwarte markt. Nu is het zo, dat zodra de politie een partij heroïne in beslag heeft genomen, de prijzen schrikbarend stijgen hetgeen weer een verhoogde criminaliteit van de verslaafden tot gevolg heeft, aldus Van der Louw. AMSTERDAM (ANP). In Amsterdam blijven patiënten in het algemeen langer in het ziekenhuis dan in andere delen van het land. De gemiddelde verpleegduur is in de hoofdstad bijna een kwart hoger dan het landelijk gemiddelde. Ook het percen tage mensen in en rond Amsterdam dat in een ziekenhuis wordt opgenomen is be duidend hoger dan in de rest van het land. Dit zijn enkele uitkomsten uit een proef schrift van drs. P. de Koning naar het gebruik van klinische voorzieningen in Amsterdam waarop hij vandaag is ge promoveerd tot doctor in de economische wetenschappen. De Koning heeft bij zijn onderzoek ook vastgesteld dat vooral kinderen en oude ren in Amsterdam vaker en langer wor den opgenomen dan elders. Bij het vaststellen van de cijfers heeft De Koning rekening gehouden met leeftijdopbouw qn centrumfunctie voor een groot gebied van Amsterdam met zijn twee academische ziekenhuizen. Volgens Eggers is hier sprake van dis criminatie, omdat bij de vakbondslijsten de leden van de vakorganisaties wèl ano niem blijven. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft volgens Eggers in een brief laten weten, dat hij de uitspraak van de Alge mene Bedrijfscommissie onderschrijft. De Raad van State doet op 21 februari uitspraak. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het gaat niet bevre digend met onze export van zogehe ten kennis-intensieve goederen, pro dukten van hoge technologische waarde waarvan ons land het naar verwachting in de toekomst vooral zal moeten hebben. Op dit gebied zijn de vooruitzichten weinig gunstig, ook al omdat we in toenemende mate afhankelijk zijn van toonaangevende landen als Japan en de VS. De overheid zal dan ook verdere stimule rende maatregelen moeten nemen. Dat staat in een studie van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbe leid (RAWB) over de Nederlandse in- en uitvoer van kennis-intensieve goe deren. Dit jaar kunnen in verband hiermee 50 nieuwe arbeidsplaatsen worden ge creëerd, een aantal dat later tot 80 kan oplopen. Met de investering gaat De Kruithoorn een metallurgisch produktie- procédé ontwikkelen dat nog door geen ander bedrijf in Europa op die schaal kan worden aangepakt. De order omvat een legeropdracht van onderdelen voor 300.000 granaten voor het 120 mm-kanon van de Leopard Il-tank. AMSTERDAM. Het aantal mensen dat vorig jaar een uitkering ontving via de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering (WAO) bedroeg ongeveer 493.000. Dit maakte directeur F. J. Willems van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) van Amsterdam gisteren bekend in zijn nieuwjaarsrede. Ongeveer 110.000 mensen kregen vorig jaar een uitkering via de algemene arbeidsongeschiktheids wet (AAW). Het gaat hierbij om produkten als elek trische machines, apparaten en toestellen, artikelen voor elektronisch gebruik, bui zen en halfgeleiders, vliegtuigen, motoren en turbines, kantoor- en computerappara tuur, optische meet- en precisie-instru- menten en medische en chirurgische in strumenten. De groenten van de volkstuintjes bij de verkeersrotonde te Heerenveen bevatten vijf maal zoveel lood als normaal. Dit heeft de Inspectie van de Volksgezond- heid in Friesland meegedeeld na een on derzoek op verzoek van de leden van de plaatselijke volkstuinvereniging. Het re sultaat van het onderzoek is aanleiding voor de vereniging om de gemeente Hee renveen voor te stellen andere grond voor de volkstuinders te zoeken. Het hoge loodgehalte kwam aan het licht toen de baggerspecie van een sloot bij de volkstuintjes werd onderzocht op „zware metalen”. Toen bleek dat in de bagger het loodgehalte enorm hoog was, werden ook groenten van het complex onderzocht. Volgens bestuurder E. Niehot van de Vervoersbonden FNV bevatten de twee CAO’s weinig op loongebied dat door de afgekondigde loonpauze kan worden aan getast. De meeste verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden zijn bereikt op niet materieel gebied: uitbreiding van vakan ties en vervroegde uittreding. Alleen voor het technisch en administratief personeel in de toerwagensector (zo’n vijftienhon derd man) kan de loonmaatregel verve lende gevolgen hebben omdat voor deze groep een forse verbetering van de loon schalen is overeengekomen. Bij de ambulancediensten is afgespro- De Tweede-Kamerfracties van de PSP, PPR en CPN hebben de regering ge vraagd niet tot levering van een tweede korvet aan Indonesië over te gaan alvo rens hierover in de Tweede Kamer is gesproken. De fracties willen een debat hierover aan de hand van de notitie over de leve ring van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Volgens de kamer fracties zou het korvet nog deze maand worden geleverd. I geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. motsneeuw geh. bew. zw. bew. 1. bew. sneeuw zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. motsneeuw sneeuw zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. niet ontvangen 1. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. regen geh. bew. sneeuw geh. bew. niet ontvangen h. bew. zw. bew. niet ontvangen geh. bew. regen De genoe gisten Begin De result geen betref wil dé bestui nadru „de t van I: Tijd sideni Het Landelijk Overleg-Orgaan Sc hoi» ren (LOOS) is een actie begonnen tegel) wat wordt genoemd het ontbreken op ved scholen van vrijheid van meningsuiting De komende maanden zal het LOOS plaatselijke acties coördineren als d! schoolkrant wordt gecensureerd of pam fletten of affiches niet zonder toestem ming van directie of schoolbestuur moge» worden uitgedeeld of opgehangen. D* leus van de actie luidt: „Vecht voor jt recht, maak zelf uit wat je zegt”. De actie wordt geleid vanuit Utrecht waar het LOOS-kantoor bij de Onderwijs winkel is r ondergebracht. DEN HAAG. De elektriciteitsmaat schappijen in ons land zullen dit jaar aardgas of andere brandstof moeten gaan stoken omdat zij niet voldoende stookolie krijgen. Dit heeft het ministerie van Eco nomische Zaken gisteren meegedeeld. De elektriciteitsbedrijven hebben dit jaar 6,5 tot 7 miljoen ton stookolie nodig, maar het staat vist dat de oliemaatschap pijen die hoevefflheid niet zullen leveren. Hoeveel aanvullende brandstof de centra les nu moeten gaan stoken, is nog niet te zeggen. Dat hangt af van de hoeveelheid stookolie die de centrales nog in voorraad hebben en van het elektriciteitsverbruik van de gezinnen en bedrijven. De vakbeweging moet naar de mening van de Overijsselse afdeling van het meepraten over de vestiging van NAVO- depots in die provincie aangezien hiermee ook de werkgelegenheid is gemoeid. De vakbond heeft dit in een brief aan de provincie laten weten. Deze overlegt mo menteel met enkele gemeenten, waaron der Den Ham en Vriezenveen, over even tuele bouw van de depots. Defensie zoekt twee terreinen, elk van 35 hectare. De opslagplaatsen bieden sa-| derge men werk aan vijfhonderd mensen. Een J- eindoordeel over deze plannen heeft het CNV nog niet. Drie grote organisaties van het voorma lig verzet hebben de Stichting Samenwej kend Verzet 1940-1945 opgericht. Het ziji de Nationale Federatieve Raad van hd Voormalig Verzet Nederland (NFR/WNj de Nederlandse Vereniging van Ex-Pols tieke Gevangenen uit de bezettingstijd (EXPOGÉ) en de Nederlandse Vereniging van Pilotenhelpers uit de Tweede Wereld oorlog. Doel van de nieuwe stichting is de acta viteiten van de deelnemende organisaties te coördineren en de belangen van hel voormalig verzet in het algemeen te be hartigen. 1 1 -2 ken, dat werkgevers en werknemers sa men bij minister Ginjaar van Volksge zondheid zullen gaan pleiten voor een invoering van een drieploegendienst. Dit zou vierduizend extra arbeidsplaatsen be tekenen, omdat bijna alle ambulancedien sten met één personeelsploeg werken. De ze mensen moeten zich dan na hun dienst beschikbaar houden om in geval van nood uit te rukken, waarvoor zij een vergoeding krijgen. Door in de CAO vast te leggen dat er een drieploegensysteem moet komen, moeten werkgevers en werknemers in de ambu lancesector binnen drie jaar geld zien te krijgen van de ziekenfondsen. Het minis terie van Volksgezondheid heeft tot op heden steeds nee gezegd tegen een volcon- tinu-regeling bij de ambulancediensten. Q. S S -ï» al w - f X i I x f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2