Doden Kritiek op naleving door storm Filippijnen protest Aquino eist eind censuur Pravda juicht overwinning Gandhi toe 1 Groenen leven alleen van 1 Weinig vooruitgang geboekt in Aswan - bestand in Rhodesië iieuws, ikbondi Gijzeling op Aanklacht tegen dagbladen wegens Corsica voorbij steun terrorisme 1 i I wl ■jw 2 VRIJDAG 1 1 JANUARI 1980 Ruim baan Islamabad Fietsenhok Bang Verdedigend Presidenten Tanzania, Zambia en Mozambique: 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) 4 mely it bin- rhoren nmely. ie man ir vol- keinde tjes hulp dukt- heeft scuits >rvet nkruit r achtergrond iepots mening an het NAVO- liermee eid. De aan de egt mo- vaaron- ;r even- Verzet voorn» menwer- Het ziji van hej 'RVVNi Ex-Poü itingstijd ireniging Wereld- olieren ASWAN-TEL AVIV. In mei zal er een topconferentie worden gehouden tussen de Amerikaanse president Car ter, de Egyptische president Sadat en de Israëlische pre mier Begin. Een vooraan staande Egyptische functiona ris heeft dit gisteren ver klaard. Centraal onderwerp zou de autonomie voor Pales- tijnen in de door Israel bezette gebieden zijn. I - I Premier Martens houdt regering op de been jt iings- die -teren rrover leve- v van :amer- naand der en srlands ■ken na 5 geko- degene as ont- SALISBURY (DPA). De presi denten van Tanzania, Zambia en Mo zambique vinden de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Rho desië onverenigbaar met de in Lon den gesloten wapenstilstand. Voorts zijn ze ontevreden over de activiteiten van de paramilitaire hulptroepen van bisschop Moezorewa. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische eerste minister, de christen-democraat Wil fried Martens, is er na een week van onzekerheid in geslaagd zijn regering op de been te houden. Martens, die door een aantal Belgische kranten al is afgeschilderd als de meest vasthou dende politicus die België in jaren heeft gekend, slaagde er gistermid dag in alle leden van zijn regering achter zich te krijgen. Martens heeft, samen met de leden van zijn kabinet, in de nacht van woensdag op donder dag totaal nieuwe voorstellen uitge werkt voor de Belgische staatsher vorming. ROME (DPA). In Italië zijn vier dagbladen aangeklaagd wegens schen ding van het ambtsgeheim en begunsti ging van terrorisme, omdat zij uittrek sels van het verslag van het verhoor van de voormalige terrorist Carlo Fio- roni hebben gepubliceerd. Als zij schuldig worden bevonden, moeten de journalisten op gevangenis straf rekenen. De organisatie van dag bladuitgevers heeft tegen het optreden van de justitie geprotesteerd. Volgens haar komt de persvrijheid hierdoor in gevaar. Het idee dat Corsica onafhankelijkheid dient te bezitten leeft al eeuwen. Modern terrorisme hierover ontvlamde in 1960. Margot, die in Philadelphia woont, ver telde ook nog dat de bestorming en bezet ting van de Amerikaanse ambassade in de Pakistaanse hoofdstad als gevolg van een uitzending van de Iraanse radio waarin gezegd werd dat ayatollah Khomeini de bezetting van de Grote Moskee in de Saoe- di-Arabische stad Mekka had toegeschre ven aan de Amerikanen, veel ernstiger was uitgepakt dan zelfs zij, in Amerika, uit de berichten begrepen hadden. Tussen haakjes: weet u hoe de Pakistaanse hoofd stad heet? Ik wist het niet. Als Mies het mij in Telebingo gevraagd had, zou ik op zijn best „Karatsji” hebben geantwoord. Het blijkt Islamabad te zijn, een stad van ruim 200.000 inwoners, veel kleiner dus dan Karatsji met zijn 3,5 miljoen en Lahore met zijn ruim twee miljoen inwoners. Maar goed, Bonn, Washington, Bern en The Hague zijn ook niet de grootste steden in de desbetreffende landen. Waar was ik gebleven? O ja, de Ameri kaanse ambassade in Islamabad was dus door twintigduizend woedende moslims aangevallen en bezet, die actie kostte twee Amerikanen het leven en (ik heb het des betreffende bericht van Reuter en UPI nog even opgezocht) „leidde tot de ver woesting van vrijwel alle gebouwen op het ambassadeterrein”. Wat stel je je daarbij voor? De ambassa de, een mooi, groot, wit gebouw, met een bordes en een oprijlaan. Links en rechts daarvan, maar iets naar achteren, nog twee gebouwtjes, voor de auto van de ambassadeur en zijn naaste helpers, en voor onderdak van het personeel. Achter het gebouw nog een fietsenstalling, een schuur en een huisje voor de verwar mingsketel. Zoiets. Allemaal in de fik ge stoken door de uitzinnige menigte, vooral het fietsenhok brandde als een lier In werkelijkheid stonden op het ambas sadeterrein, behalve het ambassadege bouw zelf, nog een hondervijftigtal huizen en gebouwtjes waarin het Amerikaanse ambassadepersoneel gevestigd was. Alle maal platgebrand door die kwaaie mos lims, een heel dorp in enkele uren met de grond gelijk gemaakt! De werkelijkheid is altijd net iets anders dan je denkt. Ij de atten Dit :ond- i on- n de t re- iding Hee- voor Ihulp PSP, g ge- veede alvo- rer is ie anti- it heb- imando- uiers ft bussen Dat herinnert me aan het antwoord dat Vladimir Boekovski enkel weken geleden gaf op een vraag die gesteld werd na afloop van een lezing die hij over de dissidentenbeweging in de USSR voor en kele honderden Amsterdamse studenten gaf. „Waarom zijn de mensen in het Wes ten toch zo bang voor de Sovjet-Unie?”, was de vraag. „Niet alleen in het Westen”, antwoordde Boekovski. „De mensen in de Sovjet-Unie zijn ook erg bang voor de Sovjet-Unie”. elk van den sa- sn. Een eeft het i het sloot it op n de was, iplex AJACCIO (AFP). Aan de gijzeling op het eiland Corsica is vannacht een einde gekomen. De Corsicaanse nationalisten, die in een hotel in Ajaccio vijftien mensen in gijzeling hielden, lieten hen vrij. Zij waren ongedeerd. De bezetters hebben zich overgeven. trijfël met betrekking tot de Palestijnse autono mie. Sadat wil dat het Palestijnse zelfbe stuur eerst in de Gaza-strook wordt inge voerd en daarna op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever. Begin heeft al eerder laten weten dat deze gebieden on verbrekelijk met Israel zijn verbonden. Niettemin is de Israëlische regeringslei der bereid Sadats voorstel aan zijn kabi net voor te leggen. Mevrouw Gandhi verklaarde gisteren in een vraaggesprek met een Frans radiosta tion een bondgenootschap tussen China en de Verenigde Staten zeer gevaarlijk voor India en het hele gebied te vinden. Zij merkte hierbij op dat China een gevaar voor haar land betekent omdat het „zeer expansionistische neigingen” heeft, waaronder India „al geleden heeft”. Ook over de bedoelingen van Pakistan was mevrouw Gandhi niet gerust. In Kanpoer in het noorden van India zijn de laatste dagen 35 mensen omgeko men bij betogingen tussen Indiërs afkom stig uit de staat Assam en die uit andere gebieden. In New Delhi is vernomen dat de ge vechten bijna een week geleden zijn be gonnen en gisteren nog voortduurden, hoewel in verscheidene steden van Assam de staat van beleg is afgekondigd. Westduitser Baldur Springmann: „De echte Groenen zijn tegen de wand ge drukt. Van het oorspronkelijke pro gramma is niets overgebleven”. Sommi ge leden van het voorlopig bestuur van de Groenen beweren dat de discussie over het programma al snel „een spoed cursus over het leninisme” werd. In Offenbach was het aantal leden van „groene groeperingen” nog maar 2800. Inmiddels zijn er bijna tienduizend bij gekomen. Wie dat zijn, is nauwelijks bekend. Wie hun afgevaardigden zijn dus ook niet. Maar zeker is dat de 1000 gedelegeerden (een ongelofelijk groot aantal, ontstaan omdat ooit is besloten dat 10 groenen één afgevaardigde kie zen) nu niet bepaald worden geken merkt door een soort eenheidsgeloof. De Groenen beschikken daarom ook niet over echte leidersfiguren. Degenen die een beetje aan de weg timmeren, zoals Herbert Gruhl, August Hausslei- Margot, die op vrijdagavond 4 januari bij ons op bezoek was, had net drie weken vakantie in Pakistan achter de rug, u weet wel, dat land waarmee we onze atoomge heimen delen. Ze vertelde dat de Russi sche inval in het buurland Afghanistan de Pakistanen allerminst verbaasd had, inte gendeel, dat ze daar al weken zoniet maanden op zaten te wachten. Dat zijn toch merkwaardige dingen, ik bedoel: dat wij in het Westen er dan toch zo door verrast werden. Een dezer dagen kregen we op de televisie beelden te zien van weggebombardeerde dorpjes van lemen hutten aan de grens tussen de Sovjet-Unie en Afghanistan en het bleek dat die grens- dorpjes al meer dan een half jaar geleden door Russische bommenwerpers „ont ruimd” waren. Er was dus al lang geleden „ruim baan” gemaakt voor de Russische troepen die eind van het jaar Afghanistan binnentrokken. De CIA zal het wel gewe ten hebben, maar waarom wisten wij het niet? Is Afghanistan dan zo’n achter- afland, dat zulke voorbereidingen tot een invasie onbekend kunnen blijven, een hal ve wereld verderop? Eerst waren de hoofdredacteuren van de in Milaan verschijnende Corriere della Sera en Giornale Nuovo ver hoord. Vervolgens zijn ook hun colle ga’s van Mattino uit Napels en Lavoro uit Genua op het matje geroepen. deren en hoe. De uitspraak van Herbert Gruhl in Offenbach dat de Groenen „niet rechts en links” staan, maar „ver voorop” is een luchtballon. Daarmee worden geen verkiezingen gewonnen. De waarschijnlijkheid is dus zeer groot dat alle tegenstellingen binnen de Groene Beweging pas goed aan de op pervlakte komen als de Groene Partij moet concurreren met de zogenaamde gevestigde partijen. Frisse wind en goe de wil alleen zijn niet voldoende om een dreiging, namelijk die gevestigde partij en tot een andere koers te dwingen, in de praktijk om te zetten. Niettemin zou de Groene Partij op een heel ander gebied invloed kunnen heb ben. Als zij erin slaagt de FDP onder de kiesdrempel van vijf percent te krijgen of zelf bijna vijf percent krijgt, dan wordt Franz Josef Strauss zo goed als zeker Bondskanselier van West-Duits- land. Alle stemmen die worden gegeven aan partijen die onder de kiesdrempel blijven, gaan namelijkfyerloren. Voor de CDU-CSU, waarvan de Beierse minis ter-president de politieke leider is, is dat zeer gunstig. De kandidaat-kanselier staat daarom in het geheel niet afwij zend tegenover de Groenen, zij het uit heel andere gronden dan zij zelf hebben. e actie- e politie :f wilde ten met Onkruit en naar oop vat Een ernstig kijkende premier Begin (rechts) spreekt na afloop van het overleg met president Sadat (links) verslaggevers toe. grote bezwaren. Na een week van druk politiek overleg, zowel in als buiten de regering, heeft Martens echter op het laat ste moment een kabinetscrisis kunnen be zweren. De staatshervorming van het konin krijk België is al jaren een politieke splijt zwam. Een aantal regeringen is er al over gestruikeld en zo’n zelfde lot leek de rege- ring-Martens beschoren, toen op 16 de cember vorig jaar de Vlaamse christen democraten (CVP-katholieke Volkspar tij), de partij van de vorige premier Leo Tindemans, de kat de bel aanbond. De CVP stelde toen op een buitengewoon congres de eis dat de zogenaamde tweede en derde fase van de staatshervorming gelijktijdig zouden worden behandeld. Een eerste fase van het proces dat de Belgische staat (die dit jaar zijn 150-jarig bestaan viert) een nieuwe organisatie moet geven, is al uitgevoerd. Er zijn bin nen de nationale regering gewestregerin gen gevormd, die voor bepaalde zaken al eigen bevoegdheden hebben. Daarbij gaat het om bijvoorbeeld zaken zoals regionale economische ontwikkelingen en ruimtelij ke ordening in de regio’s. Bij de tweede fase van de staatshervor ming, die nu voor de deur staat, komt de vraag ter sprake of het Brusselse gewest gelijkwaardig moet zijn aan de Vlaamse en Waalse gewesten, die er komen. Vooral de Brusselse taalpartij FDF is daarop uit, maar de Vlamingen zijn er tegen. Daarom wensen ze de tweede en de derde fase van de staatshervorming min of meer gelijk tijdig behandeld te zien. In de derde fase gaat het er namelijk ook om hoe de staats inkomsten van België over de gewesten verdeeld zullen worden. De vergeleken met de Walen, economisch veel sterkere Vlamingen willen met hun geld bepaalde zaken trachten af te dwingen; bijvoor beeld dat in het gewest Brussel een duide lijke Vlaamse invloed behouden blijft. Wat premier Martens nu met zijn poli tieke manoeuvres deze week bereikt heeft, is dat hij zowel de Frans- als Neder landssprekenden in zijn kabinet tevreden heeft weten te stellen door voor te stellen dat een drieledige gewestvorming doorge voerd wordt (Wallonië, Vlaanderen en Brussel). Die voorstellen komen er in het kort op neer, dat de Belgische regering alle repre sentatieve Belgische politieke partijen, in clusief de oppositie, zal uitnodigen voor een gesprek over de definitieve staatsher vorming van België. Martens had in het vorige weekeinde al nieuwe voorstellen voor de Belgische staatshervorming ingediend, maar die stuitten binnen zijn regering en binnen de partijen die deze regering steunen, op Het is niet bekend hoeveel actieve sepa ratisten er op Corsica zijn, maar er zijn verscheidene organisaties waarvan de doelstellingen uiteenlopen van plaatselijk zelfbestuur tot volledige onafhankelijk heid. Hun methoden variëren, sommige opereren min of meer als politieke partij, terwijl andere ondergronds werken en hun doelstellingen door geweld trachten te bereiken. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. „Groene zelfmoord door rode ideologie? Nee, dat laten wij niet toe”. Zo staat het op een gifgroen pamflet, dat deze week aan de pers is verzonden. De Westduitse „Groenen” willen dit weekeinde in de Stadthalle van Karlsruhe een partij oprichten die meedoet aan de deelstaatverkiezingen en de Bondsdagverkiezin gen in oktober. Dat is ruim twee maanden geleden besloten in Offenbach, waar „Groenen”, „Bonten” en „Alternatieven” bijeen waren gekomen voor een „program- macongres”. Al in Offenbach geloofden vele gedele geerden dat de groene beweging zou worden ondergraven door de zogenaam de rode communistische groepen. Dat zijn verschillende op Marx, Mao en Le nin gebaseerde communistische partijt jes die, zo wordt gevreesd, via de groene dekmantel in het Bonner parlement wil len komen om daar de klassenstrijd in plaats van de milieubeheersing te pre diken. De strijd is hoog opgelaaid. Een grote groep eist nu dat de gedelegeerden in Karlsruhe, die ook lid zijn van de KPD, de KB en „andere links- of rechtsextre- mistische partijen”, van hun mandaat worden'ontheven. Zij zouden dit name lijk via „manipulatie” hebben gekregen. Verder wordt geëist dat het al ontwor pen basisprogramma niet ter discussie mag worden gesteld, omdat aan dit pro gramma immers ook communisten mee hebben gewerkt. De bekende dynamische boer, de Moezorewa heeft de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in „Zuid-Rhode- sië” verdedigd met het argument, dat het goed is voor de economie van het land als de Zuidafrikanen de spoorwegbrug over de Limpopo beschermen. De commandant van het Rhodesische leger, generaal Peter Walls, heeft voor de Rhodesische radio gezegd, dat nog steeds „een groot aantal” guerrillastrijders van het Patriottisch Front in het veld opereert. Het volk moet zich niet in slaap laten sussen door een vals gevoel van veilig heid, nu er een wapenstilstandsovereen- komst is, aldus Walls. Britse autoriteiten in Salisbury ver klaarden echter, dat zij tevreden zijn over de uitwerking van hun beleid. In The Sunday Telegraph heeft Alexan der Ginzburg uitgelegd, waarom de Russi sche regering het nodig heeft gevonden Afghanistan binnen te vallen („te hulp te schieten”). Ginzburg heeft zo vaak en zo lang in Sovjetkampen en -gevangenissen gezeten, om zulke goede redenen vanuit zijn standpunt gezien, dat aangenomen mag worden dat hij in de loop van de tijd een helder inzicht heeft weten te verwer ven in de drijfveren van de Sovjet-autori- teiten. Ik citeer: „Het Westen schijnt niet goed te begrij pen waarom de Sovjet-Unie zulke dingen doet. Met wereldrevolutie of imperialisme in de vroegere betekenis van dat woord, heeft het niets te maken. Het is eenvoudig zo, dat het Sovjet-systeem niet kan be staan zonder zich uit te breiden. Het moet voortdurend zijn eigen kracht demonstre ren om het totalitaire systeem te kunnen handhaven. Het is een verdedigende hou ding, in die zin, dat het zich moet verdedi gen tegen het eigen volk. Het effect is echter volmaakt en ook voortdurend agressief’. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU, NEW DELHI. Het Russi sche partijblad Pravda heeft gisteren de verkiezingsoverwinning van Indira Gan dhi toegejuicht als een terugkeer naar een sterke regering. President Reddy vroeg haar gisteren een regering te vormen, nadat zij met algemene stemmen was gekozen tot leider van de fractie van de Congres I-partij. De Congres I-partij behaalde uiteindelijk 351 van de 525 parlementszetels. Vanaf 26 januari zullen Egypte en Israel volledige diplomatieke betrekkingen gaan onderhouden. Een maand later zullen am bassadeurs worden uitgewisseld. De luchtvaartmaatschappijen van beide lan den zullen vanaf 26 januari op Tel Aviv en Cairo gaan vliegen. Ook zullen op die datum post- en telecommunicatieverbin- dingen worden gestart. PORTLAND. Door sneeuwstor men in het noord westen van de VS en storm met zwa re regenval in het zuiden van Cali- fornië en Hawai zijn tot dusverre zeker twaalf men sen om het leven gekomen, zo is gis teren uit officiële bron in Portland in de Amerikaanse staat Oregon ver nomen. Dit is vernomen in de Mozambikaanse havenstad Beira, waar een top wordt ge houden over de situatie in Rhodesië. Ook de staatshoofden van de resterende twee frontlijnstaten, Angola en Botswana, waren voor deze top, die bijeen is geroe pen door de Mozambikaanse president Machel, uitgenodigd. Deze hebben echter verstek laten gaan. Een ander belangrijk gespreksonderwerp is het inzetten van het Rhodesische leger door de Britse gouver neur Lord Soames voor het patrouilleren in bepaalde gebieden. Dat de paramilitai re „hulptroepen” van de afgetreden mi nister-president Moezorewa gebieden kunnen binnentrekken die door de guer rillastrijders van het Patriottisch Front verlaten zijn, heeft de ontevredenheid van de top gewekt. Scholif- en tegen n op vee igsuiting t LOOS als de of pa® toeste® ir moget igen. 0* voor De actie vaar het ,vm kei is De uitspraak van de niet met name genoemde Egyptische functionaris volgde gisteren na het overleg tussen Sadat en Begin in de Egyptische stad Aswan. De gesprekken hebben weinig concrete resultaten opgeleverd. Sadat en Begin zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen wat betreft de status van Jeruzalem. Egypte wil dat het oostelijke deel onder Palestijns bestuur komt. Begin heeft echter opnieuw nadrukkelijk verklaard dat Jeruzalem „de eeuwige en ondeelbare” hoofdstad van Israel is. Tijdens het overleg in Aswan heeft pre sident Sadat een oud voorstel ingediend l._- de acti* anisatiel van het •n te he- (Van onze redactie buitenland) MANILLA. De Filippijnse oppositie leider Aquino heeft gisteren op een pers conferentie gezegd, dat hij bereid is zitting te nemen in een raad van advies voor president Marcos. Voorwaarde is echter dat de perscensuur wórdt opgeheven, al dus Aquino. Woensdag werd bekend dat Marcos een compromisvoorstel van Aquino om een dergelijke commissie op te richten accep teerde. De president vroeg de oppositielei der toen zelf zitting te nemen in zo’n orgaan. Aquino zei op zijn persconferen tie echter, dat hij er de voorkeur aan geeft dit niet te doen. Hij is met kerstverlof uit de gevangenis en heeft een beroepszaak lopen in verband met het feit, dat hij enkele jaren geleden ter dood werd ver oordeeld wegens ondermijnende activitei ten en moord. htigheid Aquino had voorgesteld de raad de functie van „ombudsman” te geven en ook oppositieleden erin zitting te laten hebben. Na een overgangsperiode van drie jaar zou president Marcos moeten aftreden en zouden nieuwe politieke lei ders moeten worden gekozen. Opnieuw topoverleg Carter-Sadat-Begin In Californië veroorzaakte de zware storm dit ongeluk: twee auto 's reden door de regen en de wind van een brug en kwamen in de modder terecht. Een van de bestuurders kwam om het leven. ter, Gustav Diné, Baldur Springmann en Rudolf Bahro zijn afkomstig uit de CDU, de CSU, de SPD, het biodynami- sche wezen en de Oostduitse SPD. De prominente dissident Bahro lijkt het eti ket van hoofd-ideoloog van de Groenen opgeplakt te krijgen. Maar hij beweert nog steeds marxist te zijn. Voor Gruhl is het echter „niet denkbaar” dat marxis ten de vier pijlers van de groene bewe ging: ecologisch, geweldloos, basisdemo cratie en sociaal, van harte kunnen on derschrijven. De Groenen leven eigenlijk alleen van het protest. Ze zijn tegen economische groei, tegen kernenergie, tegen racisme, tegen bewapening, voor een „menselij ker samenleving”. Voor actiegroepen een geschikt programma, maar niet voor een politieke partij, die aan dient te geven wat er precies aan de structuur, die al tientallen jaren door de „gevestig de partijen” wordt beheerst, moet veran- ze hl ■ktober 1 moe a). Het ranees, j rrdron-l s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3