Nog geen sancties tegen Sovjet-Unie “1 DamiatePers Ex-sjah wil zo snel mogelijk uit Panama VN BESPREEKT WEER KWESTIE-AFGHANISTAN Enorme fraude Geen ziekenhuis MOGELIJK NAAR EUROPA OF VS FNV-raad wil dan verwacht IJmuider Courant met melkpoeder opgespoord Staalstaking effectiever Studentenstop was overbodig Vragen over spelfout op reclamefolders extra toeslagen in haven-CAO Stakingsuitkering door Rotterdamse raad veroordeeld op terrein Binnengasthuis CDA: meepraten in Europees wapen-consortium Slechte bezetting hotel Kurhaus Küng krijgt steun collega’s Goud inleveren i kan alleen nog j bij juwelier VR 1980 VRIJDAG 11 JANUARI TWEEDE KAMER OVER AFGHANISTAN: Hou zate BINNEN- EN BUITENLAND 1 J IPWIW Mil (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES—NEW YORK—KABOEL. De regering van Argentine heeft gisteren verklaard de Russische inval in Afghanistan te veroordelen, maar niet bereid te zijn deel te nemen aan de graanboycot, die de Verenigde Staten tegen de Sovjet-Unie hebben ingesteld. Door het Argentijnse besluit om de leveranties aan Moskou voort te zetten, wordt het effect van de boycot doorkruist. w» -1 Argentinië torpedeert B graanembargo Carter g' (Vai lijk -■ 155,00 dat Een delegatie van de studenten die in de Amerikaanse ambassade in Teheran nog steeds een aantal gijzelaars vasthouden, is gisteren naar de heilige stad Qom afge reisd voor een ontmoeting met de ayatol lah Khomeini. Een woordvoerder wilde niet zeggen welke onderwerpen worden besproken. De actie volgde een dag nadat bij onlus ten in deze provinciale hoofdstad min stens zes doden en 100 gewonden zijn gevallen, zo is gisteravond vernomen. Er is in de stad grote materiële schade aange richt. In Teheran zijn gisteren 16 leden van een moordcommando gearresteerd. Le den van de zogenoemde Forghan-organi- satie zouden verantwoordelijk zijn voor de dood van een aantal revolutionaire leiders. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het ermee eens dat de Nederlandse regering voorlopig geen eenzijdige sanctiemaatregelen treft tegen de Sovjet-Unie uit protest tegen de inval in Afghanistan. een ten De Sovjet-Unie is een van de grootste afnemers van Argentijns graan. Vorig jaar werd ongeveer twee miljoen ton aan gekocht. Voor dit jaar hebben de Russen in totaal 3,5 miljoen ton Argentijns graan besteld. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN. De voormalige sjah van Iran heeft te kennen gegeven dat hij zo snel moge- DEN HAAG (ANP). Het PPR-Kamer- lid Jansen wil van minister Tuijnman van Verkeer weten hoe het komt dat een fout geschreven naam uit het register van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veen- dam met precies dezelfde spelfout ook voorkomt op auto-reclamefolders. In schriftelijke vragen informeert hij of het adressenbestand van de Rijksdienst aan andere instellingen en/of aan particu lieren wordt gegeven en onder welke voorwaarden die verstrekking dan wel plaats heeft. ROTTERDAM (ANP). De gehele ge meenteraad van Rotterdam heeft zich gis teravond gekant tegen het besluit van het college van B en W van de Maasstad, de gemeentelijke havenloodsen en het perso neel van de kapiteinskamer een gratifica tie te verlenen, als blijk van waardering voor hun werk tijdens de havenstaking. De uitkering zou gezien moeten worden als beloning voor arbeid „onder bijzonde re zware omstandigheden. Het geld, acht honderd gulden per werknemer, is inmid dels uitgekeerd, maar de raad eist niet dat dit wordt teruggevorderd. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Aller centra ting, ir bestuu Twijfe heid v tegen drukki deelne kerk,1 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Vooi ber bi ling g< waarin een pi Velsen ring oi kritisc ging v voorke ook kl de ree bepleil vestigi HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije De d gen va vijf zat ceel d werd. als teg (open 1 meter, door di stookhi DRIE) Driehui vrljwill meentel Van Lei raad Di uur eer zagen, lijke ph IJN situat schap bedri muni voore ambti mene KAB< Ambt werk] jaar ken” verde lijks Velse Porei geme bestu perso geme stipt waan oorde Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft vannacht een spoed zitting gewijd aan de Russische invasie in Afghanistan, nadat de behandeling van deze kwestie in de Veiligheidsraad eerder deze week was geëndigd met een veto van de Sovjet-Unie. Nadat de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Tanzaniaan Salim, de bijeenkomst had geopend met de verklaring dat de internationale veilig heid en vrede alleen bewaard kunnen worden als de beginselen van nationale soevereiniteit en territoriale onschend baarheid worden geërbiedigd, protesteer de Mohammed Dost, minister van Buiten landse Zaken in de nieuwe regering van Afghanistan, vergeefs tegen plaatsing van de kwestie op de agenda. Hij herhaalde dat de Russische troepen zijn land waren binnengekomen op grond van verdragsaf- spraken en dat de Verenigde Naties zich niet mogen mengen in de interne zaken van een land. Tegen middernacht ver daagde de voorzitter de vergadering tot vanmiddag half vijf Nederlandse tijd. De militaire regering van president Vi- dela zal wel deelnemen aan de conferentie van graanproducerende landen, die mor gen in Washington wordt gehouden. De resultaten van die conferentie zijn bepa lend voor de effectiviteit van het graan embargo, Carters belangrijkste „vergel dingsmaatregel” tegen de Sovjet-Unie. MAPOETO (AP). Drie Zuidafrikaan- se transportvliegtuigen zijn vanmorgen via de Mozambiquaanse hoofdstad Ma- poeto naar het eiland Europa gevlogen, dat in de nabijheid ligt van de plaats waar het Deense koelschip Pep Ice dinsdag strandde. De Zuidafrikaanse vliegtuigen vervoe ren een gedemonteerde helicopter die mo gelijk nog vanmiddag voor een reddings actie zal worden gebruikt. (Van onze redactie binnenland AMSTERDAM. Van de acht studie richtingen waar een studentenstop geldt hebben er het afgelopen jaar slechts drie daadwerkelijk tot loting hoeven overgaan. Bij de overige vijf konden uit eindelijk alle gegadigden worden ge plaatst. Alleen geneeskunde, tandheelkunde en diergeneeskunde moesten hun deuren voor een aantal aspirant-studenten geslo ten houden: daar kregen respectievelijk 2628, 265 en 742 kandidaten nul op het rekest. Bij lichamelijke opvoeding, biologie, farmacie en geschiedenis, waar eveneens een numerus fixus geldt, bleven landelijk 10 50 studieplaatsen over. Rechten, de achtste studierichting met een stop, had zelfs nog 214 studenten meer kunnen plaatsen, zo blijkt uit de cijfers. uit Panama wil afreizen. Zijn persoonlijke vertegenwoordiger gaat morgen naar de Amerikaanse hoofd stad Washington om daar met Car ters voornaamste medewerker in het Witte Huis, Hamilton Jordan, overleg te plegen over een nieuwe verblijf plaats voor de verdreven monarch. De ex-sjah zou in Europa of de Ver enigde Staten willen wonen, zo is meegedeeld. Sinds diens komst in Panama worden er talrijke demonstraties gehouden in dat land. Waarnemers in Washington achten het overigens onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten zich nog actief willen inzetten voor het vinden van een nieuwe verblijfplaats voor de onttroonde vorst. In de Iraanse stad Tabriz is gisteren een algemene proteststaking gehouden tegen de aanwezigheid van regeringsfunctiona rissen. In Tabriz heeft de ayatollah Sjariat Madari veel volgelingen. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft gisteren de suggestie op tafel gelegd de Olympische Spelen van Moskou te verplaatsen naar Montreal of München. Hij meent dat het Russische regime na de inval in Afghanistan niet de achting mag krijgen die een gastland van de Olympische Spelen doorgaans toe komt. De Canadezen hebben overigens pijlsnel laten weten dat het niet mogelijk is de Spelen wederom in Montreal te hou den. (De spelen van 1976 waren voor de Canadezen een enorme verliespost). Het Westduitse dagblad Frankfurter Rundschau wist gisteren te melden dat het Politburo, het hoogste regeringsor- gaan in de Sovjet-Unie, zeer verdeeld is geweest rond de beslissing in Afghanistan militair tussenbeide te komen. Vooral pre sident Breznjnev en premier Kosigin, zou den zich tegen de beslissing hebben ver weerd. Een meerderheid in het Politburo - onder aanvoering van minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko zou de be slissing hebben doorgedrukt. ROTTERDAM-DEN HAAG (ANP). De CAO-groepsraad van de Vervoersbon- den FNV in de Rotterdamse havens advi seert de onderhandelaars bij de komende CAO-gesprekken de nadruk te leggen op vergoedingen voor vuil, zwaar of onaan genaam werk. De groepsraad bestaat uit 63 onbezol digde kaderleden. Men heeft zich niet uit gelaten over de hoogte van de vergoedin gen. Een motie van ex-stakingsleider Schults, die zich voorstander toonde van ongeschoonde prijscompensatie (waarin ook tariefsverhogingen van de overheid worden doorberekend in het loon), werd door de raad verworpen. De Vervoersbonden FNV hebben een rapport opgesteld over het goederenver voer van de Nederlandse Spoorwegen. In dit rapport, toegestuurd aan het parle ment, de regering en de NS-directie, wordt gepleit voor meer zelfstandigheid voor deze NS-tak. Binnenkort komt deze kwestie in de Tweede Kamer ter sprake. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het terrein van het Binnengasthuis (BG) in Amsterdam zal in de toekomst niet opnieuw een medische bestemming krijgen. De werkgroep van de Universiteit van Amsterdam, die moet bekijken wat er met het terrein gaat ge beuren, heeft dit definitief besloten. Het BG verdwijnt over een jaar uit de binnenstad om te verhuizen naar het Aca demisch Medisch Centrum in Bullewijk. De werkgroep, het wijkcentrum en be woners hebben altijd gepleit voor handha ving van de medische bestemming in de vorm van tenminste een eerste-hulppost, omdat andere ziekenhuizen veel te ver van de binennstad verwijderd liggen. Wat er met het Binnengasthuis-terrein gaat gebeuren, het is eigendom van de univer siteit, is nog onbekend. Inmiddels wordt uit berichten uit Af ghanistan steeds duidelijker, dat de guer rilla die islamitische Afghaanse opstande lingen voeren tegen ongeveer 80.000 man Russische troepen geen verloren zaak is. Westerse diplomaten melden dat de hele noordoostelijke sector van het bergachti ge land in handen is van de rebellen. Bovendien zouden zij in het zuidoosten, in de provincie Paktia, de Russische troepen tot staan hebben gebracht. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). De CDA-Kamer- leden Van lersel en Frinking vragen zich af, of ons land niet zou moeten deelnemen in het onlangs tot stand gekomen wapen- consortium van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. Meedoen in een dergelijk samenwer kingsverband zou wenselijk kunnen zijn, zowel in verband met financiële en econo mische gevolgen voor ons land als met het oog op de invloeden die hiervan uit kun nen gaan op bewapening en wapenbe heersing, aldus beide Kamerleden in schriftelijke vragen aan de ministers van Defensie, van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken. De beide kamerle den wijzen er verder op, dat Nederlandse deelname de mogelijkheid biedt tot het tot uitdrukking brengen van het Nederlandse beleid op het terrein van de wapenbeheer sing. Verj Bejaarc dagavo Abeel Op de gint, w de ven wijkpo Geei sociale Meijer, spreekt Rooi PvdA a avond duin aa een f over he verdele kerk h avond I (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse staalverbruiken- de industrie heeft meer dan tot dusver verwacht de schadelijke gevolgen onder vonden van de staking in de metaalindus trie, die nu de tweede week is ingegaan, zo is gisteren meegedeeld. In verschillende plaatsen in Engeland kwam het gisteren tot vechtpartijen tussen stakers en politie. De regering heeft in achttien plaatsen centra opengesteld waar echtgenotes van stakers een uitkering van de sociale dienst kunnen aanvragen, welke 62 gulden per week bedraagt. De stakers zelf komen hiervoor niet in aanmerking. In de Britse staalindustrie sluiten intus sen steeds meer arbeiders en bonden zich bij de actie aan. Eerst was er sprake van honderdduizend stakers, maar inmiddels is dit aantal bijna verdubbeld. Het luchtverkeer tussen Groot-Brittanië en de Verenigde Staten is ernstig ontre geld door de gisteren begonnen staking van onderhoudstechnici van British Air ways. Ook de vluchten op het Europese continent zullen naar wordt verwacht ver traging ondervinden. De staking zou mor- ten aflopen. De Westduitse vakbond van trans portarbeiders heeft zich gisteren, evenals de Egyptische zusterorganisatie solidair verklaard met de boycot van Russische schepen door Amerikaanse havenarbei ders. Russische schepen die worden om geleid, zullen in Westduitse havens niet worden behandeld, aldus de vakbond. De boycot van de havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust wordt evenwel niet gesteund door de dokwerkers aan de westkust van Amerika. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) heeft giste ren vier mannen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een omvangrijke fraude met melkpoeder. De FIOD werkte hierbij samen met de doua ne en de politie. Over de totale omvang van de fraude zijn nog geen mededelingen gedaan. De arrestaties volgden op de aanhou ding van een inwoner van Sint-Niklaas (België) bij de grensovergang Putte. De man bestuurde een vrachtwagen met melkpoeder. De stempels op de geleidebil- jetten bij het poeder bleken vervalst. In totaal heeft de FIOD in deze zaak tot nu toe vier zendingen melkpoeder achter haald. De FIOD is overigens gisteren nog een enorme fraude op het spoor gekomen, waarbij het vermoedelijk gaat om miljoe nen guldens aan niet afgedragen sociale premies en loonbelasting. De FIOD heeft enkele besloten vennootschappen op de korrel genomen, waarvan de meeste zijn gevestigd in Rotterdam. Bij het doorzoeken van een van de be drijven werd de rechercheploeg gecon fronteerd met een directeur, die op ver zoek van de meegekomen belastingdeur waarder onmiddellijk een bedrag van 275.000 gulden aan achterstallige belastin gen en sociale premies betaalde. Hij haal de het geld contant uit een tas. Na betaling van dit bedrag bleek in de tas nog een bedrag van 235.000 gulden te zitten. Ook dit geld, evenals de hele administratie, werd in beslag genomen. De politie heeft overigens vanmorgen een zesde verdachte gearresteerd in de deze week boven water gebrachte omvangrijke zwendelzaak met textiel en confectiekleding in Arnhem. Tot nu toe is het bedrag dat met deze zaak is gemoeid, al gestegen tot boven de anderhalf mil joen gulden. Verwacht wordt dat het aan tal aangiften van gedupeerde zakenlieden tot nu toe rond de vijftig nog zal stijgen. Ook worden meer arrestaties voorzien. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Lucl woensc schotel school De pol gemaal schade Inbr gazijn in Bev dag o] twee f sterker De PvdA-delega- tie verlaat de Russi sche ambassade na het aanbieden van een protestbrief. V.l.n.r.: Van der Doef, Van der Berg, Van der Stoel, Den Uyl en Van Traa. (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN. Het gaat bijzon der slecht met het nieuwe hotel van het Kurhaus van Scheveningen. Het hotel (265 kamers) heeft momenteel een bezetting van negen procent. De directie van het Scheveningse Kur- haushotel had reeds voor 76 van haar 215 personeelsleden arbeidstijdverkorting aangevraagd, maar het ministerie van So ciale Zaken heeft de aanvraag niet geho noreerd omdat zich, volgens het ministe rie, bij het hotel geen buitengewone om standigheden voordoen die de arbeidstijd verkorting zou rechtvaardigen. Directeur Mankei van het hotel zegt dat de werkgelegenheid niet in gevaar is. Hij geeft toe dat de ontwikkeling van het hotel bij alle verwachtingen is achtergebleven. Om een goed bedrijfsresultaat te halen, moet het hotel met een bezetting van mini maal 40 procent werken. Vorig jaar lag die bezetting op rond 37 procent. De geringe reserveringen die het hotel voor de wintermaanden heeft ont vangen, wijzen erop dat 1980 een bijzon der moeilijk jaar wordt voor het hotel. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 itel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Dit bleek gisteravond tijdens een verga dering van de vaste Tweede-Kamercom- missie voor Buitenlandse Zaken met mi nister Van der Klaauw. Pas volgende week, na overleg in NAVO- en EG-ver- band, kan een beslissing over sancties worden genomen, aldus een meerderheid van de commissie. De groep CDA’ers, onder leiding van het Kamerlid Schoften, die wil dat Neder land zijn ambassadeur uit protest terug roept, kreeg geen steun. Een boycot van de Olympische Spelen in Moskou zal in geen geval een Nederlandse solo-actie moeten worden, zo werd gesteld. Ambassadeur Tolstikov van de Sovjet- Unie weigerde gisteravond in Den Haag een protestbrief tegen de inval in Afgha nistan in ontvangst te nemen, omdat bui ten de ambassade ongeveer 150 demon stranten het Russische staatshoofd Brezjnjev moordenaar hadden genoemd. De demonstratie was georganiseerd door DS’70. De protestbrief was mede onderte kend door CDA, VVD en D’66. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl overhandigde gistermiddag aan de am bassadeur een PvdA-protestbrief tegen de inval. Tot deze afzonderlijke actie werd overgegaan, omdat DS’70 de organisatie van de demonstratie in een partijpolitieke sfeer zou hebben getrokken. Den Uyl zei na afloop van het gesprek dat de weder zijdse standpunten niet dichter bij elkaar waren gekomen. „Wellicht zal ons standpunt iets uitha len. De Sovjet-Unie weet dat de PvdA op het gebied van het streven naar ontspan ning een flinke staat van dienst heeft”, zo zei hij verder. BONN (DPA). Alle hoogleraren en medewerkers van de theologische facul teit in het Westduitse Tübingen, waaraan de rooms-katholieke theoloog Hans Küng werkt, hebben zich gisteravond in geheime vergadering uitgesproken gunste van Küng. Unaniem was men van mening, Küng lid moet blijven van de faculteit en in een resolutie aan de Senaat van de deelstaat Baden-Württemberg wordt ge vraagd de theoloog alle mogelijke rechts bescherming te bieden. De rooms-katho lieke bisschoppen van de Bondsrepubliek steunen de maatregel van het Vaticaan tegen Küng, zo blijkt uit een herderlijk schrijven dat vandaag openbaar werd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Door de overstelpende belangstelling voor de inlevering van gouden en zilveren voorwerpen hebben de Amsterdamse edelmetaalbedrijven Drijfhout en Schote besloten de inlevering door particulieren aan banden te leggen. Inlevering kan nu alleen nog maar via de juweliers geschieden, zo heeft de Federatie Goud en Zilver bekend gemaakt. Hierbij kan de ingeleverde waarde gebruikt worden als aanbetaling voor de aankoop van nieuwe artikelen. Ook is het mogelijk het ingeleverde edelmetaal te laten omsmelten, waar bij voglens de federatie dan wel op een wachttijd van minstens een maand gerekend moet worden. Op dit ogenblik kost een kilogram fijn goud (24 karaat) ongeveer 37.000 gulden voor wie het kopen wil en 36.000 gulden voor wie het kwijt wil, maar de prijs wijzigt met het uur. In juwelierskringen is ongerust heid ontstaan over een mogelijke sterke daling van de goudprijs, als reactie op de stijging, waardoor za- ken failliet zouden kunnen gaan. MM"

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4