Kritiek op beleid in nota onderschreven Bestuurslid J. H. Porck voorstander is Bejaardenbeleid vastomlijnd door vorming werkcommissies mogelijk naar IJmuiden Schrijven aan gevangenen rs politienieuws Bonte verzameling Ea „Aktiedag” tegen kernenergie gespreide vestigingen „De Tunnel” mondig COB ZET VAART ACHTER NIEUWE STRUCTUUR Dikke Dames kort ijmondniejws p ihpw i VRIJDAG 1980 11 JANUARI it DERTIGDUIZEND MENSEN VERWACHT Voorbeeld Houtkap Hoogergeest zaterdag van start EB - IJMOND I (Van een onzer verslaggevers) BS „Ondermaats” i F lat sft Dumpen IJMOND. Over de arbeids situatie bij het werkvoorzienings schap „De Tunnel” en punten als bedrijfsvoering en interne com municatie lijkt het laatste woord vooreerst nog niet gesproken. De ambtenarenbonden ABVA (Alge mene Bond van Ambtenaren) en KABO (Katholieke Bond van Ambtenaren) en los daarvan de werknemers wijdden eind vorig jaar aan dit thema „praatstuk ken” bedoeld als bijdrage voor verdere discussie binnen dage lijks en algemeen bestuur. Het Velsense PvdA-raadslid J. H. Porck is afgevaardigde voor de gemeente Velsen in het dagelijks bestuur van „De Tunnel”. In een persoonlijke nota, gericht tot al gemeen en dagelijks bestuur, stipt hij ook een reeks punten aan waarmee het bestuur naar zijn oordeel over de schreef gaat. Kapstok - ft» Si J. H. Porck: ....informatie naar dagelijks bestuur eerder verhullend dan verhelderend De extra vergadering wordt achter ge- (Van een onzer verslaggevers) id 55,00 tha- l op pan- zo uur jur Allereerst zet hij vraagtekens achter de centralisatiegedachte, vanaf de stich ting, in 1972, tot heden leidraad voor het bestuurlijk handelen bij „De Tunnel”. Twijfels heeft hij daarnaast over de juist heid van het gevoerde beleid afgetekend tegen de doelstelling zoals in 1972 na drukkelijk geformuleerd door de vijf deelnemende gemeenten Velsen, Heems kerk, Beverwijk, Uitgeest en Castricum. Voor hem geldt het dienstencentrum Zeewijkplein met daaraan gekoppelde onderdelen produktie (Velsen-Noord), ad ministratie (Beverwijk) en cultureeltech- nische dienst (Heemskerk) zijn tot op dit moment in aaneengesloten gebouwen ge vestigd. De heer Porck dringt erop aan met de aangesloten IJmondgemeenten contact op te nemen over gebruik door „De Tun nel” van lokaliteiten in scholen en buurt centra. De ambtenaren en ook het eigen perso neel van De Tunnel trokken in hun afzon derlijke praatstukken hard van leer tegen de beleidsvoering zoals die tot uiting komt via de interne verhoudingen, het plaat singsbeleid en het produktiesysteem. Har de kritiek door de heer Porck bij werkne- IJMUIDEN. De Stroomgroep Stop Kernenergie Haarlem/IJmond heeft zich bereid verklaard de organisatie op zich te nemen van de Internationale Aktiedag, die op 24 mei, tijdens het Pinksterweekend in Nederland wordt gehouden. Dit betekent dat tijdens de demonstratie naar schatting zo’n 30.000 mensen naar IJmuiden zouden komen. Of de demonstratie werkelijk in IJmui den gehouden zal worden is in eerste instantie afhankelijk van een vergade ring, die op 19 en 20 januari wordt gehou den in Freiburg, tijdens welke vertegen woordigers van organisaties tegen kern energie uit verschillende Europese landen beslissen of wel dan niet een internationa le aktiedag zal worden gehouden. Ook de Stroomgroep Stop Kernenergie Haarlem/ IJmond stuurt een afgevaardigde naar Freiburg. trum aan het Moerbergplantsoen. Deze stichting is momenteel nog onderhuurder in het gebouw aan de Abelenstraat. Voor leden van de nieuw gevormde werkcommissies staat vast op papier een draaiboek waarin essentieel peiling van het behoeftenpatroon onder de Velsense bejaarden. Wat daaruit opborrelt aan ur genties wordt bepalend voor het plan de campagne waarmee de commissies ver volgens op tafel komen. Volstrekt ondermaats noemt hij de rol van „doorstromingsinstituut” zoals vast gelegd in de statuten van „De Tunnel”. Het doorschuiven van werknemers naar het vrije bedrijfsleven is heel minimaal. In een gebied met veel industrie zoals de IJmond noemt hij dit een absurde situatie. „Doen daar gevestigde bedrijven in vol doende mate aan werving van ook gehan dicapte mensen?” En legt „De Tunnel” zelf op dit punt voldoende activiteit aan de dag? zo vraagt hij zich af. „Bent u ooit weleens uit uw mooiste jurk of beste pak geknapt”, is de vraag die de club „Samen Slank” in een be richtje afvuurt. De club is opgericht om te dikke mensen in groepsverband een bewuster eetgedrag aan te wennen. Dit afslanksysteem heeft overal in het land grote opgang gemaakt. Mensen die zonder ook maar een grammetje het al in sche van noet t ge it de Aca- ijk. i be- idha- n de post, ver Wat gaat liver- zan ier- rug /an in :tie jet- aag ;ha- jui- on- ofd tnd. oor rte- Uyl am- i de 'erd atie leke zei der- <aar i caan- irgen Ma- Jgen, waar isdag 15,90 45,85 50,00 30,70 33,00 0,80 ‘rvoe- i mo- lings- ga- •m- mi- ide er- ies eid centrale een teveel aan radioaktief afval heeft. Volgens het contract zou de centra le om die reden moeten worden gesloten. Afhankelijk van de internationale ver gadering in Freiburg en de Landelijke bijeenkomsten van de Stroomgroep Stop Kernenergie wordt bekeken of de demon stratie in één gemeente wordt gehouden of in diverse regio’s tegelijk. Gedacht wordt aan demonstraties in Borssele, Al melo en IJmuiden, alle tijdens het Pink- ster-weekend. Vooruitlopend op de akties tegen kern energie organiseert SSK IJmuiden op 7 februari een informatiedag over kern energie. Onder meer zullen de films „Brockdorf” en „Liever vandaag aktief dan morgen radioaktief’ worden ge draaid. Verder is er een informatiestand. Belangstellenden, die hun medewerking willen verlenen aan het totstandkomen van de demonstratie kunnen contact op nemen met het secretariaat van de SSK IJmuiden, Kanaalstraat 234, IJmuiden, te lefoon 02550-32960. Wethouder J. W. Meijer van Velsen kon digt als voorzitter van het dagelijks be stuur van „De Tunnel” een extra verga dering aan voor het algemeen bestuur, te houden op 23 januari. Enig agendapunt is bij die gelegenheid de beleidskritiek zo als die langs meerdere kanalen naar bui ten is gekomen. Tot commentaar hierop is hij in dit stadium van overleg echter niet bereid. „Over de problematiek lopen al sinds begin vorig jaar besprekingen met het personeel. Het bestuurlijke overleg van 23 januari is daar, in besloten kring, de voortzetting van”. DRIEHUIS. In totaal zestig inwoners van Driehuis meldden zich de afgelopen dagen als vrijwilliger aan voor dunningswerk in het ge meentelijke bosgebied De Hoogergeest aan de Van Lenneplaan. Op uitnodiging van de Dorps raad Driehuis wordt zaterdagochtend om tien uur een begin gemaakt met het kappen en zagen, onder deskundig toezicht van gemeente lijke plantsoenwerkers. Aanleiding tot het idee in IJmuiden een aktiedag te organiseren is het dumpen van radioaktief afval in de oceaan. Sinds 1978 wordt hiertegen in IJmuiden aktie ondernomen. Behalve SSK Haarlem/IJ mond hebben ook organisaties in andere plaatsen in Nederland aangeboden de in ternationale aktiedag te organiseren, waaronder Borssele. De kerncentrale in Borssele komt in de aktualiteit doordat de I...... De 30-jarige arts Bolanos, die zijn beroep uitoefende onder de platte landsbevolking van Columbia, zit se dert 5 mei 1979 in voorarrest op be schuldiging medische hulp te hebben gegeven aan ondergrondse revolutio naire groeperingen en vermeende le den van guerrilla-bewegingen. Hij zit in voorarrest in afwachting van een massa-proces voor de krijgsraad, dat al verschillende keren is uitgesteld. Bolafios oefende zijn praktijk gro tendeels uit onder de boerenbevolking waar een ernstig tekort heerst aan me dische hulp. In een brief heeft hij eens geschreven: „Daar ik als arts nauw betrokken ben bij de noden van het volk sympathiseer ik met sociale ver anderingen die gericht zijn op het alge mene welzijn, recht, vrijheid en vrede”. Hij ontkent evenwel lid te zijn van enige politieke organisatie. Vier jaar geleden werd door de arts Bolafios en medestanders in een dorp een medi sche coöperatie opgericht, als alterna tief voor de enige apotheek in het dorp die haar produkten tegen hoge prijzen verkocht. Naderhand stapte hij uit de ze coöperatie om deel te nemen aan een gezondheidsbrigade, een experimente- wijkcommissies al/ startpunt een voor beeld. Het centrum in IJmuiden-West biedt de bejaarde een scala van mogelijk heden merendeels op het recreatieve vlak. Voor „In de Abeel”, het vaste COB-honk in IJmuiden-Oost, staat hem eenzelfde functie voor ogen. Toekomstmuziek nu nog. De Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen) maakt binnen afzienbare tijd ruimte voor nieuwe ontwikkelingen door verhuizing naar het Cultureel Cen- kwijt te raken het jarenlang met be proefde diëten probeerden bleken prompt de ndoige kilootjes te verliezen nadat met vereende krachten, in club verband, het overtollige gewicht te lijf werd gegaan. De cursus in IJmuiden wordt begeleid door ex-dikke dames die zelf ervaring hebben met de af- slankperikelen en voor een goede the rapie borg staan. Daar hoeven aspi- rant-leden zich niet dik over te maken. Informatie is in te winnen bij mevrouw R. Kerssens, telefoon 02518-55092. Voor in totaal ruim vierhonderd werk nemers is bij het werkvoorzieningsschap één maatschappelijk werkster in dienst. Voor meer regelmaat in af te leggen huis bezoeken en aandacht voor de individuele werknemer noemt het Velsense raadslid aanstelling van een tweede maatschappe lijk werkster meer dan noodzakelijk. Een tweede verzoek geldt intensievere contac ten en daardoor meer betrokkenheid met ouders van werknemers met een verstan delijke handicap. Met een „open dag” is ooit al eens iets in die richting gedaan. Porck pleit voor spoedige herhaling daarvan. De Kennemer Potterie heeft slechts een korte periode bestaan. Toch heb ben veel Velsenaren kans gezien in die periode beslag te leggen op een grote hoeveelheid Velsens aardewerk waar van nu, na 50 jaar, nog talkijke gave exemplaren bestaan. In de afgelopen week reageerden tientallen bezitters (en-sters) op het artikel in IJmondig van vrijdag 4 januari. Uit deze reacties bleek dat de Kennemer Potterie, die in Velsen-Noord van start ging, een om vangrijk assortiment leverde. Het Vel sens aardewerk dat nog in huiskamers te pronk staat is van een grote ver scheidenheid in kleur, vorm en grootte. De speurtocht naar het aardewerk leidde onder meer naar de heer Spies, die in zijn huis een uitgebreide verza meling plateel heeft aangelegd. In zijn bezit zijn een sierbord met een afbeel ding van een gestileerde vis en enkele kannen die niet van het voor het aarde werk karakteristieke fabrieksmerk „KP” zijn voorzien. Het aardewerk van de heer Spies stamt uit de periode dat de pottenbakkerij in andere handen was overgegaan en de naam Kennemer Potterie niet meer gevoerd mocht wor den. Deze maakte plaats voor „Plateel Noord-Holland” op „Velsen Holland”. Ook is zijn aardewerk niet gedeco reerd met het Mondriaanmotief, maar met een kleurig vlameffect in het glazuur. Opmerkelijk is ook het aardewerk van mevrouw Handgraaf uit Sant- poort-Noord. Zij bezit een grijze kegel vormige kandelaar met oranje banden. Deze staat al ruim 40 jaar naast haar bed en was een huwelijksgeschenk van een kennis die in de pottenbakkerij werkzaam was als administrateur. Te vens bezat zij een grote pul waarop met (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bestuur van het Cen traal Orgaan Bejaardenbeleid Velsen (COB) functioneert als centraal element binnen een gesloten circuit waarin opge nomen zes werkcommissies en eenzelfde aantal wijkcommissies. Naar dit model, overgenomen uit de in 1977 verschenen nota „Oud worden in Velsen”, ging op 1 januari 1979 het COB van start. Een enke le werkcommissie (opnamebeleid) en een wijkcommissie (voor Zee- en Duinwijk) vormden de basis waarop het afgelopen jaar werd verder gewerkt. Samengesteld zijn sindsdien werkcommissies voor de taakonderdelen huisvesting, gezond heidszorg, maatschappelijk dienstbetoon en tenslotte ook voor sociaal- culturele activiteiten. Van een werkelijke start is echter nog geen sprake. Vergaderd is er nog niet. Van elke werkcommissie krijgen twee leden zitting in het algemeen bestuur van het COB dat vorig jaar in de plaats kwam van de SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaarden). Voor de wijkcommissies wordt dezelfde lijn gevolgd. Opzet en be geleiding van het nieuwe organisatiemo del behoort tot de taak van de vier leden tellende COB-staf. Met de taakstelling gaat het COB niet verder dan coördinatie en dienstverlening (onder meer via be jaardenspreekuren en maaltijdverstrek- king). Projectleider B. G. J. M. van der Begt spreekt van „een ruggesteuntje om de 65-plussers zo lang als maar even kan zelfstandig te laten”. Een oud stukje be leidsvisie dat via het nieuwe organisatie model voor Velsen meer en meer contou ren krijgt. Binnen het papaieren opzetje zit de groei in de „verzorgende poot” (werkcommissies met deskundigen). De wijkcommissie Zee- en Duinwijk, waarin bejaarden hun eigen zaakjes regelen, blijft in de uitgestippelde constructie nog een beetje op zichzelf staan. De verklaring daarvoor is niet moeilijk te vinden. Van der Vegt noemt bepalend voor verdere uitbouw aan die kant het voorhanden zijn van een dienstencentrum. „Pas in zo’n onderkomen wordt het werk van de wijk commissie voor de betrokkenen echt tast baar. De deelnemers kunnen gesplitst in ploe gen van twaalf man op de eerstkomende vijf zaterdagen aan de slag in het bosper ceel dat vorig jaar gemeente-eigendom werd. Voor de gratis geboden hulp geldt als tegenprestatie verkoop van partijtjes (open haard) hout voor 20 per kubieke meter. De helft van de prijs die normaliter door de gemeente bedongen worden voor stookhout. het Mondriaanmotief een fazant was afgebeeld. Zeer bijzonder is het vaasje van een mevrouw uit diezelfde plaats die liever onbekend blijft. Het vaasje is inmiddels 50 jaar oud en werd speciaal voor haar gemaakt waardoor het uniek is. Op het vaasje is een afbeelding aangebracht van vroeger zeer bekende stripfiguren: Jopie Slim en Dikkie Big- mans. De afbeelding laat koning Boko op de maan zien. Deze stripfiguren stonden jarenlang in een landelijk dag blad afgebeeld. De in de Lange Nieuwstraat woon achtige mevrouw Ranft bezit weer een heel ander soort Velsens aardewerk. In haar kamer staan twee kogelronde kannetjes die fel oranje gevlamd zijn. Trots vertelt zij dat het aardewerk al ruim 50 jaar in haar bezit is en nog niet kapot is gevallen. De kannen, een grote en een kleine, kocht zij indertijd bij de firma Loendersloot aan de Zeeweg. Deze zaak verdween daar toen in de oorlog een gedeelte van de Zeeweg werd afgebroken. Na de oorlog vestig de de zaak zich aan de Lange Nieuw straat, waar thans Blokker gevestigd is. Ze kan zich herinneren dat het aar dewerk plotseling nergens meer te krij gen was. Vijftig jaar geleden betaalde zij 6,75 gulden voor de grote kan. De huidige waarde van het Velsens aarde werk is moeilijk te schatten. „Het is wat de gek er voor geeft”, aldus de heer Spies. „Laatst verkocht ik een gave vaas met het Mondriaanmotief. Taxa tie leverde een schatting op van om de nabij 700,- gulden. Deze vaas had ik voor 1,- gulden op een rommelmarkt gekocht. Vroeger is het aardewerk nooit echt courant geweest. Nu betaal e op veilingen uiteenlopende be dragen”. Voor eerdere kritiek vorig jaar novem ber bij de Velsense begrotingsbehande ling gold als kapstok de aanbiedingsbrief waarin de voorgenomen uitbreiding van een produktie-afdeling van De Tunnel in Velsen-Noord zonder meer als verbete ring omschreven staat. Porck pleit in zijn kritische nota nadrukkelijk voor ombui ging van zo’n ontwikkeling. De huidige voorkeur voor werken dichtbij huis en ook kleinschaligheid is voor hem voldoen de reden een meer gespreide opzet te bepleiten in plaats van de drie centrale vestigingen van dit moment. De bedrijfs- Ie hulpverleningsdienst voor arme boe ren die wegens de grote afstanden en economische moeilijkheden zich geen bezoek aan een arts in de stad kunnen veroorloven. De opgerichte coöperatie functioneert nog steeds, hoewel enkele van de deelnemende dorpelingen op beschuldiging van ondergrondse revo lutionaire activiteiten werden gearres teerd. Bolafios werd op 5 mei 1979 gearres teerd nadat huiszoeking bij hem was verricht en boeken en persoonlijke do cumenten in beslag genomen waren. Hij zit nu opgesloten in de gevangenis van Manizales, Caldas. Lezers van „Schrijven aan gevange nen” kunnen dokter Bolafios steunen door in beleefde termen gestelde ver zoeken om onmiddellijke vrijlating te richten aan: Presidente Julio Cesar Turbay Ayala, Presidencia de la Re- püblica, Calle 10, Carrera 5-6, Bogota, Colombia. Verdere inlichtingen en voorbeeld brieven zijn verkrijgbaar bij de Vel sense werkgroep van Amnesty Inter national, B. Kruisselbrink, Zeeweg 241, IJmuiden, teL 02550-14314. Luchtdrukpistool In de nacht van woensdag op donderdag zijn gaten ge schoten in zes ruiten van een kleuter school aan de Lingestraat in Beverwijk. De politie vermoedt dat hierbij gebruik is gemaakt van een luchtdrukpistool. De schade bedraagt zeshonderd gulden. Inbraak Bij een inbraak in een ma gazijn van een winkel aan de Zonnestraat in Beverwijk, die in de nacht van woens dag op donderdag werd gepleegd, zijn twee grijze verbandtassen en twee ver sterkers gestolen. Vergadering Het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid Velsen vergadert dins dagavond 15 januari in het gebouw de Abeel aan de Abelenstraat 1 in IJmuiden. Op de bijeenkomst die om acht uur be gint, worden ondermeer de huisvesting en de verslagen van de projectleider en de wijkpostleider gesproken. Geen spreekuur De wethouder van sociale zaken van Velsen, de heer J. W. Meijer, houdt maandag 14 januari geen spreekuur. Rooie Sien De Rooie Vrouwen in de PvdA afdeling Velsen houden donderdag avond 17 januari in het gebouw Velser- duin aan het Velserduinplein in IJmuiden een gemeenschappelijke bijeenkomst over het onderwerp „Rooie Sien wil her verdelen”. Thea van de Linden uit Ouder kerk houdt hierover een inleiding. De avond begint om acht uur. ding, personeelsbeleid en interne commu nicatie volledig onderschrijven. „Wat de vakbonden op die punten aan tekorten signaleerden heb ook ik via mijn contac ten met personeel en werknemers ervaren. mers en personeel op steekhoudendheid getoetst. Als lid van het dagelijks bestuur noemt hij informatie over het interne rei len en zeilen verkregen via directie en dagelijks bestuur eerder verhullend dan verhelderend. De bedrijfstop van „De Tunnel” schuift hij vervolgens „een zeke re bedrijfsblindheid” in de schoenen. „Te recht wordt aandacht besteed aan een hoogwaardig produkt. De werknemer krijgt daartegenover niet de noodzakelij ke aandacht.” De klachten zoals onder meer door de ambtenarenbonden gefor muleerd noemt het PvdA-raadslid op zich- sloten deuren gehouden. De situatie bij zelf niet wereldschokkend want te beluis- „De Tunnel” komt binnenkort eveneens teren op de meeste werkvloeren. Hij kan jn discussie binnen de commissie sociale geconstateerde manco’s in bedrijfslei- zaken van Beverwijk.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5