Beverwijk wacht op ei van Velsen Groep Haddock” bundelt teksten Ierse folksongs Beverwijkse raad weigert Heemskerkse voorwaarde n Tientallen fraaie populieren sneuvelen in recreatiestrook iP ff 20-40% KORTING OP ALLE ARTIKELEN TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP Incidentje over raadsnestor Nergens slaagt u beter Viering Kritische Gemeente IJmond Verrassende prijsverlagingen tot 30% Ongebruikelijk initiatief Beverwijkse band Problemen bij „De Tunnel” in commissie ,50 lil Wij kers en blijvers” als systeem VRIJDAG Bij financiering van Lichtboei Met toest. K.v.K. aar nenu F Kattekwaad Wegens omstandigheden houden wij van 12 december tot ca. eind februari 1980 de songteksten ook informatie over de groep als zodanig omvat, is vanaf vandaag op beperkte schaal in de handel verkrijgbaar. W. VOET ZN Juweliers BV AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM - UTRECHT HAARLEM - HILVERSUM EINDHOVEN - GRONINGEN HAARLEM Schalkwijk Grootwinkelcentrum Rivièradreef 13 0 23 - 33 01 09 (Van een onzer verslaggeefsters) Wantrouwen VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” BEVERWIJK. Op veelvul dig verzoek van het publiek heeft de Beverwijkse groep „Haddock”, gespecialiseers in Ierse volksmuziek, de teksten van twaalf van de meestgespeel- de nummers gebundeld tot een aantrekkelijk boekwerkje. Gis teravond werd het „Songboek Haddock” in café Scheiwijck ten doop gehouden. Het vrolijk geïl lustreerde boekwerkje, dat naast IJMOND 3 ng Burgemeester A. J. Hubers (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I ertaitw soep (ADVERTENTIE) 386 .teak Haddock": vijf vrienden die voor de lol muziek maken en daar veel plezier in hebben. roente- aardap- iren en ■ham oen se snee Wat die onderlinge verdraagzaamheid betreft vond de burgemeester het soms benauwend te constateren hoe buren het ders, is dan natuurlijk de vraag. De plant soenendienst bevestigt, dat een verplan ting technisch wel mogelijk is, maar als men jonge populieren koopt en die elders plant hebben die betere overlevingskan sen en na ongeveer vijf jaren is dan het zelfde resultaat bereikt, juist omdat die populieren zo snel groeien. Verplaatsing van de tien jaar oude bomen zou veertig tot vijftig maal zoveel gaan kosten als het plaatsen van nieuwe jonge bomen. De groep „Haddock” (Iers voor schelvis) ontstond ruim twee jaar geleden als een vriendenband. Hoewel de vijfmansforma- tie met het ongebruikelijke repertoire vooral het afgelopen jaar vaak en met veel succes optrad, is het uitgangspunt niet veranderd: het plezier dat de bandleden in hun muzikale hobby hebben, houdt de groep bij elkaar. Jeroen Stam (gitaar en zang), André Uitgeest (zang, gitaar, banjo en bodhran), Theo Bos (zang), -Hans Tieman (mandoli ne en tin whistle) en Karei van den Berg (viool) kozen geïnspireerd door onder meer de „Dubliners” voor een repertoi re van voornamelijk Ierse volksmuziek, omdat deze gemakkelijk in het gehoor liggende melodietjes zich uitstekend lenen voor het muziek maken in een gezellige cafésfeer. Bij een pot bier en een glas shiwkey gaat het repertoire van „Haddock” erin als koek, zo is gebleken. Om tegemoet te komen aan de vraag van het publiek, de liedjesteksten op schrift te stellen zodat de bezoekers de refreinen mee kunnen zin- De burgemeester ging tenslotte in op de openbaarheid van ambtelijke adviezen in de nadere uitwerking van de Wet op het Openbaar Bestuur. „Van- de insprekers mogen wij het be grip verwachten, dat inspraak meer bete kent dan gehoord te worden, maar minder dan meebeslissen”, zo betoogde de heer Hubers, die verder stelde, dat de gemeen teraad beslist na een zo breed mogelijke weging van alle belangen, waarbij strijd kan ontstaan met de inspraakresultaten. „De ruimte voor een afwijkende beslis sing moet er blijven, maar dan mag daar tegenover worden gesteld, dat de argu menten voor die afwijking wel op tafel moeten komen. NDIM r. Pnjs 50. Elke lag v.d )r tijdig e thuis koude e >0 Anegang 13-15 Haarlem Tel. 023-321340 doorgroei op de toen nog open vlakte te bevorderen. Ten behoeve van die blijven de bomen zijn toen snel groeiende popu lieren als luwteverschaffers geplant. Nu, na tien jaren, vindt de gemeentelij ke plantsoenendienst dat het beoogde doel is bereikt. ’on- len, sgu- ont. IJ- sen; diner i tot I' 2 bars Hol- rigg. lont, ■sbo- ii.-.: bia rer- lia, mi- Os- ;en, on, >nt. ian- 7el- knt- 'inn 3re- an, er- er- lal ot- ar- do, iya im; ïka iru, nd- perez perez (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Uitzicht voor de meer dan negentienhonderd woningzoekenden in Beverwijk en wat meer onderlinge verdraagzaamheid waren de eerste wen sen, die burgemeester A. J. Hubers don derdagavond uitsprak in zijn nieuwjaars rede, waarmee de eerste raadsvergade ring in 1980 begon. Sterk leefde bij hem ook de wens, dat Velsen spoedig duidelijkheid zal ver schaffen over het vraagstuk van de be stuurlijke samenwerking in Midden-Ken- nemerland. In dit verband merkte de burgemeester op: ,4e moet een broeden de kip niet storen, maar ik wil wel de vurige hoop uitspreken, dat het broedsei- zoen spoedig ten einde is. elkaar lastig kunnen maken en dan aan de plaatselijke overheid een scheidsrechters- rol toebedelen. Hij vroeg wat meer aan dacht van de ouders voor vormen van vrije-tijdsbesteding van vaak zeer jeugdi gen, die de grenzen van onschuldig katte kwaad hebben verlegd naar vandalisme. Uitvoerig besteedde burgemeèster Hu bers aandacht aan het wantrouwen van de bevolking, speciaal met betrekking tot de inspraak. Tijdens de inspraakbijeenkomst inzake het stadsvemieuwingsproces waren hem twee vragen in het bijzonder opgevallen. De eerste vraag luidde: „Gemeentebe stuur, is het niet verstandiger en doelmati ger om de inspraak maar te vergeten?”. De motivering was: er is woningnood, hier ligt grond die bebouwd kan worden, aan- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op verzoek van het raadslid Jaap van Dongen (PvdA) heeft wethouder C. J. M. Hienkes toegezegd, dat de problemen die zijn gerezen bij het werkvoorzieningschap „De Tunnel” zul len worden besproken in de eerstvolgende vergadering van de gemeentelijke com missie voor sociale zaken. Reijkers (D’66) uitte zijn twijfels over de Heemskerkse wil om samen te werken. Voor mevrouw G. van Delft (PvdA) was de Heemskerkse voorwaarde zonder meer onaanvaardbaar. Zij stelde vast, dat de ontmoetingsfunktie van de nieuwe Licht boei, waarop van het begin af het accent is gelegd, zich thans al manifesteert. Haar was echter gebleken, dat er nu al 65 peu ters op de wachtlijst staan voor de peuter speelzaal en zij verzocht B. en W. daar een oplossing voor te vinden. Bij de aanleg van de groenstrook is er zeer dicht geplant: veel snelgroeiende po pulieren (wijkers) afgewisseld door lang zaam groeiende bomen, zoals kastanjes, linde en esdoorn (blijvers). Die blijvers zijn inmiddels zo groot geworden, dat zij de beschutting van de populieren niet meer nodig hebben; er zelfs schade van ondervinden, omdat de populieren de ver dere doorgroei van de „blij vets” afrem men. De populieren moeten derhalve nu als „wijkers”, geheel volgens de plannen, verdwijnen. Begrijpelijk nu, maar het blijft een triest gezicht een groot aantal metershoge bomen te zien afzagem Tenslotte vergde de groei tien jaren. Waarom dan niet overplaatsen naar el- BEVERWIJK. De Kritische Gemeen te IJmond houdt zaterdag 12 januari van 19.15 uur af de eerste viering in het nieuwe jaar in de Vredevorstkerk. Tijdens deze viering worden enkele kinderen gedoopt. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het leprozenkamp van pater Adri Schrama in Thailand. De Kritische Ge meente IJmond heeft namelijk drie jonge ren uit dit kamp geadopteerd. Voor het naar Westerse begrippen geringe bedrag van 600 per kind per jaar is pater Schra ma in staat deze kinderen te voeden, te kleden en te laten studeren. De drie gea dopteerde kinderen onderhouden een briefwisseling met het Jongerenberaad van de K.G.IJ. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Veel waardering sprak de gehele raad uit voor de wijze waarop het nieuwe ontmoetingscentrum „De Lichtboei” tenslotte in goede samenwerking snel tot stand is gekomen, maar wrevel was er duidelijk over de Heemskerkse houding met betrekking tot de financiële afwikkeling. De Heemskerkse raad wil wel financieel bijdragen zift de jaarlijkse exploitatielas ten van „De Lichtboei”, echter onder de voorwaarde, dat de gemeente Beverwijk in de toekomst ook financiële medewer king verleent ten behoeve van het Heems kerkse jongereficentrum „Donkey Shot”, zodra voor dit jongerencentrum een nieu we accommodatie moet worden gereali seerd en ongeacht de termijn waarbinnen dat gebeurt. B. en W. van Beverwijk stelden de ge meenteraad voor de Heemskerkse finan ciële medewerking op basis van die voor waarde met dergelijke onberekenbare factoren en onzekerheden dan maar lie ver niet te accepteren. De raad was het met dit voorstel eens. De heer A. C. Hoogeboom (CDA) vroeg zich af, of de bewoners van de Heems kerkse wijken die gebruik maken van „De Lichtboei” zich zo gelukkig zouden voelen I met de Heemskerkse houding. Mevrouw A. Salverda (WD) noemde het de enige wanklank in de verder zo voorbeeldige samenwerking bij de realisering van de nieuwe Lichtboei en de heer J. W. G (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De nieuwjaarstoe spraak van burgemeester A. J. Hubers werd donderdagavond aan het begin van de openbare raadsvergadering beant woord door de heer C. J. Baijense van het CDA, namens de gehele raad. Tegen de inhoud van zijn in algemene bewoordingen gestelde nieuwjaarswens had geen der andere raadslieden bezwaar en ook niet tegen zijn persoon. De heer J. W. G. Reijkers (D’66) merkte echter op, dat de heer Beijense officieel niet de nestor (oudste) onder de raadsle den is eh dat het bij dergelijke gelegenhe den gebruikelijk is, dat de raadsnestor het woord voert. Hij wilde het „instituut” van de raadsnestor graag in ere houden. De heer F. H. J. Koster (VVD) betreurde met hem, dat het onmogelijk was gebleken de raadsnestor als zodanig te laten fungeren. Nestor van de raad is de heer A. Klomp van de WD-fraktie. Burgemeester Hubers nam als voorzit ter van de raad de suggestie van de heer Reijkers over om deze kwestie in de com missie bestuurszaken nader te bespreken. Wethouder C. Bodewes stelde zich uit drukkelijk namens het gehele college nog al mild op ten opzichte van de Heemskerk se houding. „Heemskerk heeft wel de be reidheid getoond tot financiële medewer king, maar wij wensen ons niet te storten in een financieel avontuur met Donkey Shot, mede op grond van het feit dat thans de consequenties nog niet zijn te overzien van toekomstige rijksregelingen. Dat sluit echter beslist niet uit, dat wij met betrek king tot de Lichtboei op andefe terreinen dan het financiële vlak wel met Heems kerk samenwerken. bestuur. „Dat bestuur zal zich geweldig moeten inspannen om dat vertrouwen te winnen. Inspraak is daartoe een goed middel, mits aan die inspraak ook inhoud wordt gegeven. Slagen wij daar niet in, dan zal de kater erg groot zijn en zal er een grote kloof ontstaan tussen plaatselijke overheid en de burgers”, aldus de burge-, meester, die verder constateerde, dat de burger wil dat de overheid open kaart speelt. De heer Hubers noemde enkele voor beelden van goede inspraakprocedures in Beverwijk (Munnikenweg, bestemmings plan Wijk aan Zee, het in overleg met de sportverenigingen opgestelde plan voor de veldsportaccommodatie). De inspraak procedure rond de structuurnota zou nog onvoldoende uit de verf zijn gekomen. „Via de participatiedemocratie moeten wij groeien naar een vertrouwensdemo- cratie”, aldus de burgemeester, die verder opmerkte dat het contact met de achter ban vaak niet de sterkste zijde is van raadsfracties ep politieke partijen, terwijl daarmee juist zo’n belangrijke bijdrage zou kunnen worden geleverd tot een beter wederzijds begrip tussen oveheid en burgers. Bij het ontwerpen van die grote recrea- tiestrook wilde de gemeente namelijk zo snel mogelijk profiteren van een parkach- tig aanzien. Daarom was het nodig het I blijvende bomenbestand zo spoedig mo gelijk luwte te verschaffen om een goede (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Beginnen die bo men net lekker te groeien, gaat de ge meente ze afzagen”. Dat kan men de laat ste dagen horen uit de monden van dege nen die langs of door de recreatie-groen- strook lopen tussen Gerrit van Assen- delftstraat, Vrijburglaan, C. Geelvinck- straat, Neksloot, Coornhertsstraat en C. Huijgensstraat. Fraaie en hoge, volstrekt gezonde po pulieren worden daar tot brandhout ver werkt en dat lokt uiteraard nogal wat kritiek uit omdat het groenzinnige pu bliek er niets van begrijpt. „O, dat is een kwestie van blijvers en wijkers”, zegt de gemeente dan dm het duidelijk te maken, maar het bureau voor lichting legt het allemaal keurig uit. De heer Hubers had ook enig wantrou wen bespeurd ten aanzien van de goede bedoelingen die men heeft met de wijk- contactbijeenkomsten. Hoewel hij dat vertrouwen wél emogs- zins relativeerde, zag hij daarin ook het niet accepteren en het niet begrijpen van het beleid door de burgers en dat is vol gens hem een zeer slechte basis voor het gen, heeft de groep het „Songbook Had dock” samengesteld. Het bevat de teksten van onder meer „Botany Bay”, „Teh 7 drunken nights” en het overbekende „The wild rover”. Het boekje is onder meer verkrijgbaar bij grammofoonplatdnhan- del Molenaar in de Begijnenstraat en bij de Beverwijkse Boekhandel aan de Brees- traat. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 Wantrouwen inzake inspraak centraal in nieuwjaarsrede Eén van de vele populieren die moeten verdwijnen achter de bowlingboerderij. nemers wachten op werk, geen geklets, bouwen. De tweede vraag was: „Gelooft het ge meentebestuur eigenlijk wel in in spraak?” en de burgemeester vertaalde dat met: „Zit u hier nu de schijn op te houden, of heeft deze inspraak werkelijk betekenis?”. Hg®

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7