VERPLEEGHUIZEN NEMEN HET VOORTOUW: Homo-protest op Schiphol schrijvende lezers 1 D’66 tegen samenvoegen rijkspolitiedistricten an IS Spaarnberg „Niet tornen aan toeslagen voor onregelmatigheid Hannie Schaft 2 Hannie Schaft 1 Kabeltelevisie Zonnevechter Wim Kan 2 id Paralympics VRIJDAG 11 JANUARI 9 1980 SJMOND en jen lan >1- ■t. s over. GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLER? teken is elijke jegen. bij de El HAARLEM. Zieke bejaarden komen in Kennemerland vaak niet of niet snel genoeg in het juiste bed terecht. Dat was de belang rijkste conclusie uit een vertrouwelijke nota van de Stichting Verpleeghuizen Kennemer land, die wij in november in deze krant uit voerig behandelden. Inmiddels heeft de SVK intern overeenstemming bereikt over de aan pak van het probleem. De stichting wil een „denk- en actiecentrum zijn, dat er alles aan zal doen om in Kennemerland een circuit van zorgverlening voor oudere, zieke mensen van de grond te krijgen,” aldus voorzitter dr. H. ten Have. De komende tijd zullen de verpleeg huizen onderling verbeteringen bewerkstelli gen en proberen samen met andere zorgverle ners - ziekenhuizen, bejaardenverzorgingste huizen, huisartsen, kruisverenigingen, gezins zorg, ziekenfondsen en GG en GD - het circuit vorm te geven. I VAN RIXEL M f zo’n drukker Circuit van zorg nodig voor zieke bejaarden Kennemerland lt „Bent u homo of hetero?" 3n HANS INVERNIZZI 99 sis VOOf MS M F 605 llf I nieuwbouw. Bij de SVK ziet men wel iets in die leegko mende ziekenhuisbedden, getuige het feit, dat verpleeg huis Bomholm in Hoofddorp van plan is in het Heem steedse Diaconessenhuis een dependance te beginnen. Voorwaarde is, banadrukt Ten Have, dat de ziekenhui safdelingen zodanig worden dat ze het stempel verpleeg huisafdeling verdienen. „Je kunt niet zomaar patiënten, die in een verpleeghuis horen in een ziekenhuisbed stoppen.” Tot slot wijst de SVK op het fenomeen dagbehande ling. Dagbehandeling houdt in - het woord zegt het al - dat een patiënt thuis of in een verzorgingstehuis woont en overdag in een verpleeghuis behandeld wordt. Boer- haave en Janskliniek in Haarlem beschikken reeds over een dagbehandelingscentrum. Spoedig zal er een onder zoek komen naar de noodzaak en de wijze van uitbrei ding van deze zorg. Het ministerie van Volksgezondheid heeft medewerking toegezegd. Uitbreiding van de dag- behandelingsmogelijkheden zal een hoop oplossen, ver wacht Ten Have. Met dagbehandeling kan opname wor den voorkomen en dat maakt het mogelijk andere pa tiënten beter en sneller te laten doorstromen. Met hun speelse actie wilde het viertal de Amerikanen laten ondervinden hoe vernederend het is om aan de grens over je sexuele gerichtheid te worden onder vraagd, met als mogelijk gevolg dat de a ELMER HOOPMAN, Haarlem Op oudejaarsavond ging het over Ma ria, de moeder van Christus en onze moe der. Wanneer Wim Kan niet weet wat dat voor christenen betekent, dan is dat dom. Hij dient zich te informeren vóór hij iets zegt. Wanneer hij het wel weet, is het gemeen. Zelf vraagt hij begrip voor zijn haatgevoelens ten opzichte van Japan. Vroeger heeft hij gezongen: „Een ster ging te ver en dat moeten sterren niet doen”. Nu is hij zelf te ver gegaan. Jammer. A. M. ANTHONISSE, Haarlem. Door middel van de suggestie in dit stukje wil ik proberen al die mensen die, door welke omstandigheden dan ook, ge dwongen zijn thuis te blijven, toch het gevoel te geven deel te hebben aan de centrumdrukte en gezelligheid. Door een technische fout in de kabeltelevisie was het een jaar geleden mogelijk op mijn tv- toestel de volle 24 uur per dag via een zich bij de ingang van het PTT-gebouw in de Waarderpolder bevindende tv-camera al les wat daar gebeurde, te volgen. Dit was tijdens de sneeuwperiodes. De Veerpolder en Haarlemmerliede waren ook voor een groot deel zichtbaar. Deze mogelijkheid om via een rustig instaand beeld ver weg iets visueel te „beleven” gaf een duidelijk gevoel een venster te hebben met een vèrkijkmoge- lijkheid. Een eenvoudige zwartwit tv-ca mera, geplaatst bijvoorbeeld op de Grote Markt of Verwulft, en aangesloten op de kabeltelevisie zal voor velen met de win terdag een bevrijding uit een zeker isole ment betekenen. Een vast punt waarbij het beeld veel ruimte te zien geeft, met een steeds wisselende invulling op dezelfde achtergrond geeft volgens mij het beste resultaat. De camera-instelling kan wor den vastgesteld bij raadsbesluit of kij- kersb6slu.it CHR. G. VAN WARMERDAM, Spaarndam. V/jWS. jn- Jed., 0 is Geen mens laat zijn moeder beledigen. De een slaat meteen letterlijk of figuurlijk terug, de ander brengt een extra grote bos bloemen mee voor zijn moeder, of legt die, als ze al dood is, op haar graf als eerher stel. Er is nog een andere reactie mogelijk: je kunt zeggen: „Meneer, het blijkt dat u mijn moeder niet kent en dat u niet weet wat zij voor mij betekent. Als u dat wist, had u uw mond gehouden over mijn moeder”. Krijgen patiënten nu nog bij de indicatiestelling door de verpleeghuisarts met-een een stempel opgedrukt inza ke hun toestend (kan zijn: reactiveerbaar, herstellend, stervend); ook dat verandert. In de nabije toekomst bepaalt de verpleeghuisarts alleen of iemand naar een verpleeghuis moet of niet. Nadat de persoon in kwestie is opgenomen wordt bekeken wat er voor en met deze patiënt gedaan kan worden, waarbij men er in principe van uitgaat dat iedereen reactiveerbaar is tot het tegen deel is bewezen. Met deze nieuwe aanpak wordt bereikt, dat patiënten niet langer ten onrechte op een afdeling belanden. Nu kan het gebeuren, dat iemand - cru gezegd - het stempel „hopeloos” krijgt en daar niet meer vanaf komt. Bovendien kan het gebeuren, dat een verkeerd stempel opname onnodig vertraagt. Het kan bijvoorbeeld voorkomen, dat iemand als „blijver” wordt aangemerkt, er op dat moment geen ruimte voor blijvers” is, de man lang moet wachten, terwijl hij in feite geen „blijver” is. En om het nog wranger te maken: de wachttijd kan hem wel tot „blijver” maken. Volgende vernieuwing is het beleid, waarbij de ver pleeghuizen nog meer op eikaars populatie gaan letten. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. „Uitgerukt in de travestie van de sterke arm der wet” hebben vier leden van het COC giste ren op de luchthaven Schiphol gepro testeerd tegen de anti-homomaatre- gelen in de Verenigde Staten. Reizi gers uit Amerika kregen bij aan komst op Schiphol de vraag voorge legd: bent u homo- of heterosexueel? Het is een vergissing te denken dat Publi-Aktie tegen de komst van gehandi capten naar Spaarnberg is. Dit wordt ge suggereerd in een artikel in deze krant van 3 januari jongstleden. Het is ook een vergissing te suggereren dat Publi-Aktie de aanwezigheid van gehandicapten op Spaarnberg niet in overeenstemming vindt met de doelstelling van Spaarnberg. Het in het artikel genoemde „verraad” aan de ideële doelstellingen van Spaarn berg is door de heer Straathof al gepleegd in 1976. Toen is hij samen met de penning meester van de stichting Projekt Spaarn berg, de horeca-exploitant Verveld, naar Onderling zijn de verpleeghuizen in deze regio al een eind op streek. Er functioneert een Gezamenlijk Opname Bureau (GOV) en dat is een belangrijke stap in de goede richting, stelt Ten Have. Verleden tijd is de toestand, waarin de verpleeghuizen op eigen houtje bezig waren zonder rekening te houden met de belangen van de collega-tehuizen. Maar te zeggen, dat alles op rolletjes loopt is overdreven. Om te beginnen kampen de verpleeg huizen met een schrijnend tekort aan bedden voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Er wordt van alles aan gedaan dit tekort op te heffen, maar daar kopen de bejaarden die nu opgenomen moeten worden niets voor. Een ander punt is de overbedding in de algemene ziekenhuizen. Er wordt geredeneerd dat het geldverspil ling is, nieuwe verpleeghuizen te bouwen terwijl er in de ziekenhuizen bedden vrij komen en om die reden is de overheid terughoudend met toestemming verlenen voor de Witte Paters gestapt om daar te bewe ren dat de uitvoering van deze doelstel ling, een werkplaats voor mondiale vor ming, mislukt was. Dit had niets met ge handicapten te maken. De heer Straathof heeft echter nauwelijks een bijdrage gele verd om deze werkplaats tot een succes te maken. Hij wist nauwelijks wat daar ge beurde, omdat hij zich er niet voor interes seerde en alle informatie daarover syste matisch bagatelliseerde of onder tafel schoof. Exploitatie (zonder doel) lijkt voor hem belangrijker en schijnt ten koste van alles te moeten gaan. Waar Publi-Aktie wel tegen protesteert, is het te pas en te onpas gebruiken van het magisch geworden woord „gehandicap te”. De zorg voor de gehandicapte mede mens is momenteel blijkbaar de toverfor mule die deuren en portemonnees opent. Dit komt de heer Straathof goed van pas om zijn exploitatie rond te krijgen. Publi- Aktie vindt het een goede zaak’ als gebou wen en terreinen van Spaarnberg aange past zijn aan rolstoelgangers, want dat is hun goed recht en geen gunst. Het is echter wel vreemd dat de heer Straathof op zeer onsympathieke wijze druk uitoe fent op instellingen, groepen en mensen om „in het belang van zijn plannen met gehandicapten” het veld te ruimen. De vraag blijft daarom gesteld hoe de woor den van de heer Straathof te rijmen zijn met zijn daden. HARRY VAN KESTEREN, Santpoort. 9t nderal worPen- Blijkbaar is de keuze van de 4u een areren i een Toch ziet de SVK wel mogelijkheden de bestaande situatie te veranderen. Een paar concrete zaken. Vanaf 1 februari gaat het GOV ook de opnames regelen van de geestelijk gestoorde bejaarden, de groep die het meest in de knel zit. Doel: een situatie te bewerkstelligen, waarin in elk huis een aanvaardbaar percentage „blijvers” en „niet-blij- vers” woont. Een heel nuttige zaak, omdat nu'een ver pleeghuis „verstopt” kan raken met chronische patiënten en reactiveerbare patiënten daarvan de dupe kunnen worden. Ook hier is het een kwestie van evenwicht: over de hele linie moeten „blijvers” en „niet-blijvers” aan de bak kunnen komen, evenals in elk huis afzonderlijk. Een voordeel van deze benadering is, dat er meer duidelijk heid komt over de patiëntenstromen en dat de SVK concreter met andere betrokkenen kan praten. Be stuurder ir. A. J. Weeber: „Als je kunt aantonen dat mevrouw X eigenlijk naar een verpleeghuis zou moeten, maar dat dat niet kan kun je het ziekenfonds er eerder van overtuigen dat haar gedwongen verblijf in een zie kenhuis betaald dient te worden.” Is de SVK intern al een flink stuk gevorderd met orde op zaken stellen, daarmee is er nog geen circuit van zorgverlening. Daarvoor is meer nodig. We signaleren al de beddentekorten, een lange-termijn-probleem. Deze tekorten hoeven echter een oplossong op kortere termijn niet in de weg te staan. Ten Have acht het zeer wel mogelijk met ziekenhuizen en bejaarden verzorgingste huizen snel tot resultaten te komen, mits daar „eerst de mentaliteit verandert. Het is niet zo, dat alleen de ver pleeghuizen verantwoordelijk zijn voor de oudere zieke mens. Vooral in de ziekenhuizen moet geriatrischer ge dacht gaan worden, dus niet zo van: nu ja, die patiënt gaat toch straks naar een verpleeghuis, daar doen we maar niet te veel aan als het om de begeleiding gaat.” Ideaal zou zijn - en de SVK streeft daarnaar - dat zowel in ziekenhuizen als in bejaardenverzorgingstehuizen de verpleeghuisarts een vaste „stek” zou krijgen. Een zorg circuit kan pas dan werken, stelt de SVK, als de verpleeg huisarts van meet af aan bij de behandeling van een patiënt of bewoner van een verzorgingstehuis wordt betrokken. Dan kan de overplaatsing van ziekenhuis naar verpleeghuis, van bejaardenverzorgingstehuis naar verpleeghuis en omgekeerd, van ziekenhuis naar de eigen woning, enzovoorts soepel verlopen. Ten Have vreest, dat er nog heel wat gepraat zal moeten worden voor het ideaal bereikt is, maar vindt het een taak van de SVK er hard tegenaan te gaan. Overigens gebeurt er natuurlijk wel wat. Er bestaat communicatie, er wordt al samenge werkt, maar nog onveoldoende, meent Ten Have Naschrift: Ik zqu Elmer Hoopman wel een schat willen vinden omdat hij zo alert reageer de op mijn ergernis. Maar helaas, achter zijn zo vlot geformuleerde verwijten en argumentaties gaat een mechaniek schuil van hele en halve leugentjes, ver draaiingen en controleerbare onjuisthe den. En dat alles omdat wij inzake het functioneren van de democratie van me ning verschillen. Elmer is dus geen schat. En hij kan niet lezen. Wat is hij dan nog waard als pleitbezorger van zijn opvat tingen? „Ferron concludeert...” stelt hij dapper dat achter de „inspraak” het spook van het fascisme schuil zou gaan. Welnee, Elmer, daar vindt ik die inspraak veel te onnozel voor. Goed lezen, dan staat er: „Fascisme of surrealisme en wat is Surre alistischer dan...?”. Inspraak-volkswil zou van eenzelfde orde zijn als PvdA-NSB. Met volkswil verwees ik naar „Volksempfinden” ik had dat kennelijk duidelijker moeten for muleren. Voorlopig durf ik nog niet te beweren dat djen Uyl op dat volksempfin den anticipeert, al doen bepaalde gele dingen binnen de PvdA dat wel degelijk. Vermoedelijk hebben ze Elmers zegen. Elmer is slordig. „De fascistische ideo logie wordt gekenmerkt door...” en dan noemt hij een rijtje termen gevolgd door „enz.” ’t Is al te vaag om er op in te gaan. Wat er trouwens fascistisch zou zijn aan een begrip als „plicht” ontgaat me vol komen. LOUIS FERRON toegang tot het land wordt geweigerd. Op grond van een Amerikaans wetsartikel is het laatste half jaar een aantal homosexu- ele mannen en vrouwen niet in de Ver enigde Staten toegelaten. De vier actievoerders, twee mannen en twee vrouwen, opereerden in politie-uni- form en presenteerden zich als „homo- squad” aan de Amerikaanse reizigers. Ze wekten nogal wat verbazing bij de Ameri kanen, maar bij de meesten ook begrip. Een van de reizigers gaf als antwoord „Ik ben normaal” op de vraag of hij homo of hetero was. Nadat gebleken was dat hij daarmee heterosexueel bedoelde, wen sten de agenten van „homosquad” hem ’’desondanks een prettig verblijf in Neder land”. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „Samenvoeging van de districten van de Rijkspolitie in Amster dam en Alkmaar betekent, naar ik vrees, een vergroting van de afstand tussen de burgers en de rijkspolitie.” Dat is een van de redenen waarom het Tweede-Kamerlid Wessel-Tuinstra (D’66) aan de minister van justitie vragen heeft gesteld over de voorgestelde eenwording. Kortgeleden heeft een door het departement ingestelde stuurgroep geconcludeerd dat beide re gio’s zouden moeten worden onderge bracht in één district Noord-Holland. Opmerkelijk is dat amper twee jaar terug de algemeen inspecteur van het korps der rijkspolitie, Plattel, samenvoe ging van Alkmaar en Amsterdam heeft afgewezen. Ten behoeve van het nieuwe rapport hebben allerlei werkgroepen, be staande uit stafleden en dienstcommissies gevormd uit „de werkers in het veld”, adviezen uitgebracht. Zij hadden, net als Plattel twee jaar geleden, een negatief oordeel. Mevrouw Wessels-Tuinstra vraagt de minister onder meer hoe het oordeel van al die werkgroepen heeft meegewogen bij de samenstelling van het eindrapport. Zij noemt het wat al te toevallig, dat de voor gestelde fusiedatum, 1 juni aanstaande, ook de dag is waarop de commandant van het district Alkmaar met pensioen gaat. Het kamerlid wil ook van de bewindsman weten hoe die schaalvergroting (ée meld kamer in plaats van twee, enzovoorts) zich verhoudt tot het streven naar regionale decentralisatie, dat minister De Ruiter zegt voor te staan. Het kamerlid vreest ook dat de contro leerbaarheid van het korps niet vergroot zal worden door de afstand tot politici en burgers te laten toenemen. In Noord-Hol- land is meer dan duizend man personeel bij de samenvoeging betrokken. Bijna alle gemeenten met minder dan 25.000 inwo ners hebben rijkspolitie binnen de gren zen in plaats van een eigen plaatselijk korps. (Van onze streekredactie) SANTPOORT. Om de protesten tegen beknibbeling op de onregelma tigheidstoeslagen kracht bij te zetten, houden de ambtenarenbonden ABVA en KABO op 16 januari ’s a- vonds om acht uur een bijeenkomst in ontmoetingscentrum De Rekere te Alkmaar. De afdelingen Santpoort van beide bon den hebben besloten een bus te huren voor personeelsleden van het Provinciaal Ziekenhuis die de bijeenkomst willen be zoeken. Het busvervoer is gratis. De afdelingsbestuurders hebben becij ferd, dat de gewraakte ministeriële plan nen een verslechtering van gemiddeld vijftien percent van de onregelmatigheidstoeslag tot gevolg zul len hebben. Voor personeelsleden van het PZ. „Voor ABVA en KABO is dit onaan vaardbaar en wij zullen ons hiertegen tot het uiterste verzetten”. Eerlijk zullen we alles delen. Van avond vergadert de organisatie Eerlijk zullen we alles delen in buurthuis De Spil aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. De bijeenkomst begint om acht uur. Onder meer zal een inventarisatie besproken worden van problemen, verlangens en be hoeften van verenigingen en clubs in de gemeente Velsen. Youth for Christ. Zaterdag 12 januari treedt de hard rock groep Sabra uit Sneek op in de koffiebar van Youth for Christ in de Ichtusburcht aan de Fahrenheitstraat in IJmuiden. Het optreden begint om acht uur en de toegang is gratis. vóór boycot van de Olympische Spelen in Moskou zijn. Is „Stopper” nu werkelijk zo naïef of doet hij maar alsof? Wat WD’ers willen weet ik niet, omdat ik a-politiek ben. Ik voel mij mens met de mens. Mis schien is dat genoeg. Wanneer een mens (lees: volk) wordt overweldigd, voel ik mij daarbij betrokken, of hij nou WD’er of CPN’er wordt genoemd. Natuurlijk moe ten sport en politiek gescheiden blijven. In Nederland gebeurt dat ook. Het is alleen jammer dat in dictaturen „sport” wordt verheven tot manifestatie van het politie ke systeem. Daarin zit de denkfout van „Stopper”. In Moskou zitten straks de partijfunctionarissen Brezjnev c.s. op de eretribune en wellicht is hij de man die de openings- en/of slotrede mag uitspreken. In Moskou krijgt de bevolking niet te lezen hoe de wereld denkt en dacht over de Sovjet-aanval op allerlei buurlanden. Wat de bevolking van Moskou straks wel ziet, zijn de blijde gezichten van de verte genwoordigers uit de hele wereld. Niet uit de krant, maar uit het feit dat de wereld aanwezig is op de door hen georganiseer- de Spelen kunnen de mensen in de Sovjet unie afleiden hoe de wereld over de agres sie van haar politieke leiders denkt. Zo goed als Hitler door de Olympische Spe len in 1938 zijn volk heeft kunnen suggere ren, hoe sympathiek de wereld wel over hem dacht. Dat is wellicht de beweegre den geweest van de Duitse vertegenwoor diger om zijn collega’s in de NAVO hier voor te waarschuwen. Geen weldenkend mens voelt voor militair geweld, ook niet in de huidige situatie. Maar wel voelt hij in zich een machteloze pijn bij het vernemen van (weer) zoveel geweld en het verlangen althans iets te doen. Wat kan een mens dan beter doen dan gewoon te weigeren als gast te verschijnen op een feest dat door een gastheer wordt georganiseerd op het moment dat hij (weer) een ander heeft overweldigd. Als we dót zelfs achterwege laten, dan weet ik het nier meer. A. VEENENDAAL Haarlem Is het nu zo, dat patiënten een eerste keuze doen voor een verpleeghuis en ook een huis als tweede keuze opgeven, maar in de praktijk vaak lang tot zeer lang op opname in hun favoriete verpleeghuis moeten wachten; dat wordt anders. Als blijkt dat de patiënt niet snel - dat is binnen vier a vijf weken - in het „eerste keuze”-verpleeg- huis opgenomen kan worden, dan wordt het „tweede keuze”-verpleeghuis automatisch „eerste keuze”. Nu nog belandt de patiënt ergens onder aan de wachtlijst van het „tweede keuze”-verpleeghuis, in het vervolg zal hij wor den beschouwd als een reëel wachtende. Waarom? De SVK vindt het onverantwoord patiënten in een zieken huis te laten liggen, waar ze niet de juiste geriatrische behandeling genieten. Dat is én een kostbare geschiede nis (ziekenhuizen zijn duurder dan verpleeghuizen) én gaat ten koste van de patiënt, die immers adequate behandeling moet ontberen. Overigens wordt niemand gedwongen zich in het „tweede keuze”-verpleeghuis te laten opnemen. Ten Have: „Dat soort Amsterdamse toestanden willen we hier niet.” Welke duisternis is er toch over Louis Ferron gevallen getuige zijn artikel over de Zonnevechter en de stad Haarlem. Zo als eens de tovenaarsleerling zich ver stoutte te experimenteren met voor hem ondoorgrondelijke magie, zo goochelt Louis wat met begrippen als fascisme en surrealisme. Dat hij, zoals zijn voorganger Dali, het spoor bijster is geraakt in het labyrint van de waanzin, toont het krante- artikel op tragische wijze. Ferron concludeert dat achter de weer zin van de bevolking tegen de Zonnevech ter, gehuld in een modem jasje genaamd „inspraak”, in werkelijkheid het spook van het fascisme schuilgaat. Je hoeft al leen maar het woordje inspraak te ver vangen door „volkswil” en de schellen vallen je van de ogen. Ja, zo lust ik er nog wel een paar. Door bijvoorbeeld de afkor ting PvdA simpelweg te vervangen door NSB „bewijs” ik het fascistische karakter van Den Uyl c.s. Het is duidelijk: Ferrons argumentatie deugt niet en bewijst niks. Maar hiermee is de retoriek nog niet beëindigd. Van Ferron mogen we nog net eens in de vier jaar naar het stemhok, maar dan moeten we ons ook weer koest houden. Een toegewijd inwoner die tus sentijds zijn-betrokkenheid bij het be stuur van d* stad laat blijken, creëert slechts „een puinhoop van willekeur”. Het is alsof Ferron, gelijk een 19de-eeuwse patriarch, de Bavo beklommen heeft en ons vertoornd toespreekt. Maar helaas, hij blaast, zonder het zelf te merken, te hoog van de toren. Zo besteedt de schrijver zjjn energie aan het bestrijden van een alleen door hem waargenomen fascistisch spook, het bestrijden dus van eigen hallu cinaties. En hier komen we als vanzelf bij een raakvlak tussen fascisme en surrealis me: de waanwaarneming, het irrationele, het hallucinatoire. De fascistische ideologie wordt geken merkt door nadruk op in wezen irratione le begrippen als gezag, gehoorzaamheid, het Vaderland, de heldendood, plicht en zovoorts. Deze begrippen wortelen alle in één begrip, namelijk de angst, veroor zaakt door de talloze onzekerheden des levens. Die angst kan vele vormen aanne men. Bij Louis Ferron is de angst gecon cretiseerd op een onschuldig standbeeld, namelijk dat van Laurens Janszoon Cos ter, de uitvinder van de boekdrukkunst. Dit beeld, rustig als Haarlem, neemt in Ferrons dromen de proporties aan van een „monsterachtig negentiende-eeuws beeld”, door de bevolking verafgood. Dat juist de uitvinder van de boekdfukkunst het mikpunt wordt van lieden die het irrationele zoeken, is niet verwonderlijk. Het gedrukte woord is namelijk zonder twijfel een van de belangrijkste wapens geweest bij het doorbreken van de Ratio. De afbraak van de middeleeuwse maat schappij is de afbraak van het geloof in mysterie, in heksen, zonnevechters en dui vels. Het geeft te denken dat uitgerekend een inwoner van Haarlem zich met wan kele argumenten keert tegen een van de wegbereiders van de Renaissance, Coster en het meent te moeten opnemen voor een „zonnevechter”. De SVK worstelt met een ontstellend complexe mate rie. Er zouden snel resultaten bereikt kunnen worden „als we met de botte bijl te keer gingen,” zoals Ten Have het uitdrukt, maar dat vertikt de SVK. De stichting acht het onaanvaardbaar over te schakelen op een centraal opnamesysteem, zoals in Amsterdam gehanteerd wordt, waarbij de patiënt, zijn familie en verzorgers, niets in de melk te brokkelen hebben. Met zo’n systeem zou het I beoogde doel voorbij worden geschoten. Het gaat er juist om een zorgcircuit te realiseren, waarin voor de patiënt het optimale bereikt wordt en waarin zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met zijn specifieke 1situatie en voorkeuren. Aan de andere kant zijn daar de (onmogelijkheden van de zorgverlenende instituten. De opgave waarvoor de SVK zich gesteld ziet, is een goed evenwicht te vinden. Een duivels moeilijke klus. commissie die de ontwerpen beoordeelt, gevallen op de kooien, als zijnde een be klemmend symbool van uiterste vernede ring en beroving van het laatste stukje privacy. De commissie heeft voorts overwogen, dat er niet mag worden gesold met leed waaraan mensen, bij het zien van dit beeld, waarschijnlijk worden herinnerd. Het is moeilijk voorstelbaar, dat iemand, wat hij in het verleden ook moge hebben meegemaakt, bij het zien van kooien, di rect aan leed wordt herinnerd. Nuchter beschouwd kan het zien van dergelijke kooien in de eerste plaats de nagedachte nis aan gevangen dieren oproepen. In het dierenpark Blijdorp staat zo’n rij kooien opgesteld en deze worden bevolkt door tijgers. Waarom moet men tegenwoordig zo dikwijls met symbolen komen aandra gen, die in eerste instantie niets weerge ven en waarbij altijd een toelichting moet, worden gegeven teneinde de aanschou wer van dat symbool te doen weten waar op het betrekking heeft: Het is absurd om ter nagedachtenis van een figuur als Hannie Schaft een rij kooi en of een hoop stenen in onze gemeente te plaatsen. Zij verdient het dat voor haar een mooi monument wordt opgericht, dat een directe weergave van haar inhoudt in de vorm van een echt standbeeld. Nie mand kan kooien of op elkaar gestapelde stenen echt mooi vinden en wie beweert dat hij dat wel vindt, staat zichzelf voor de gek te houden of is bang dat hij niet voor „vol” wordt aangezien. W. H. SCHEEPSMA, Haarlem Indien de opdracht voor het Hannie i Schaft Monument zou zijn gegeven aan -een tijd- en lotgenote, bijvoorbeeld me- vrouw T. Menger-Oversteegen, zouden ve- -!en dan ontstane symbool, zeker op basis van de historische werkelijkheid, rouw kunnen waarderen. M. A. KOSTER-WIELAND LOS, Haarlem In Haarlems Dagblad van 5 januari jl. las ik een artikel voor het ontwerp van een monument ter nagedachtenis aan Hannie Schaft. Ten zeerste heb ik mij verwon- derd over wat er aan ontwerpen voor dit monument uit de bus is gekomen. Dege- nen aan wie een opdracht tot het indienen «van een ontwerp werd gegeven, de heren ‘Joop van Rijs en Leo de Vries, hebben I respectievelijk een rijtje kooien en een aantal op elkaar gestapelde stenen ont- *Jn „Erbij” van 5 januari vraagt „Stop- |fper” hem uit te leggen waarom VVD’ers wel de Zuid-Afrikaanse gehandicapten tot de Paralympics wilden toelaten, doch M Oosterduinweg 29 I tel. 14768 IJmuiden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9