GOUDEN KIEZEN LATEN OMSMELTEN IS ONRENDABEL Honda bouwt fabriek in VS Meer verkoop bedrijfsauto’s STAND HYPOTHEEKRENTE Een op de vijf bouwvakkers h beurs deze week E bij de dokter Spectaculair herstel haringstand Noordzee Illegale import geneesmiddelen TNO: nieuwe inspectiemethodes kerncentrales W; Vooral in noorden verbetering flU o s 15 ZATERDAG 12 JANUARI 1980 ECONOMIE 4 1 31 T i Juweliers niet happig op goud van particulieren (Van een onzer verslaggevers) i haringstand in de Noordzee zich beter dan verwacht heeft hersteld. (Van onze redactie economie) 0 Beurs in New York stal de show Rentepercentages per 8 januari 1980. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. 10,99 10,99 10,2 10,2 1 4 Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland ■vl1* •w I ■fit* 10,27 10.38 10,17 10,27 10.38 10,17 Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar TOKIO (AP). Als eerste Japanse auto fabrikant zal Honda over ongeveer twee jaar personenauto’s beginnen te produce ren in de Verenigde Staten. De president van de Honda Motor Com pany, Kawashima, verklaarde gisteren te genover verslaggevers in Tokio dat dit jaar een begin zal worden gemaakt met de bouw van een fabriek bij Columbus in Ohio, die in 1982 in gebruik zal worden genomen. Er zullen ongeveer 2.000 ar beidsplaatsen komen. Volgens „industriële” kringen in Tokio kan het voorbeeld van Honda van invloed zijn op andere grote Japanse autofabri kanten, zoals Nissan (vervaardigers van Datsun) en Toyota. Een woordvoerder van Nissan verklaar de dat zijn maatschappij in de jaren ’80 in de Verenigde Staten een vestiging zal ope nen, „met het oog op de felle concurren tieslag die dit decennium op de markt voor kleinere auto’s tussen de Verenigde Staten en Japan wordt verwacht.” Kawas hima verklaarde dat de Honda fabriek bij Columbus ongeveer 200 miljoen dollar (400 miljoen gulden) zal kosten en onge veer 10.000 auto’s per maand zal produ ceren. AMSTERDAM. De Amsterdam se goudhandel heeft paal en perk gesteld aan het overstelpende aanbod van gouden en zilveren voorwerpen nu al vele dagen lang door zoveel mensen ten verkoop wordt aangebo den. „Het lijkt wel uitverkoop,” ver klaart onderdirecteur M. J. Uitzinger van het hoofdstedelijke goudhandel- bedrijf Drijfhout, een van de twee (de ander is Schone) waar mensen de beste prijs krijgen voor hun plotse ling zo waardevol geworden sieraad. 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,9 10,0 9,8 9,8 9,8 10,0 10,0 9,9 10,0 10,0 9,7 10,0 10,0 10,17 10.17 10,65 10,65 10,70 10,44 10,44 10,30 10,38 10,95 9,9 10,0 9,8 9,8 9,8 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 9,7 10,0 10,2 10,17 10.17 10,93 10,93 11,09 10,44 10,44 10,30 10,38 11,17 Toch is er, volgens een van de heel weinige vrouwen in het juweliersvak, de Amsterdamse Barry Ouëndag, onder nog al wat juweliers meer pessimisme dan blijkbaar bij de groothandel. De juweliers kunnen zich nauwelijks verkijken op de prijs van het goud. De prijs wordt dage lijks genoteerd en één telefoontje naar het „essaibedrijf” (Drijfhout en Schone) geeft absolute zekerheid. Althans voor dat mo ment, want de prijs van het fijngoud ver schuift met het uur. Op het moment dat dit geschreven wordt, kost een kilo fijn goud (en dus 24 karaat) 37.000 gulden voor wie het kopen wil, en is het 36.300 voor wie het kwijt wil. De avond ervoor was de aankoopprijs (de verkoopprijs voor de groothandel) nog 37.800 gulden. En wat ligt er nog in het verschiet? Barry Ouëndag: „Dat de prijs van goud een stuk omhoog zou gaan, dat zagen wij een jaar geleden wel aankomen. Maar dat het zo ontzettend snel zou gaan, hadden we niet verwacht”. De vrees in Amsterdamse juweliers- kringen is dan ook dat bij een sterke daling van de goudprijs tot een niveau dat voor een hele poos de standaard wordt, er nogal wat zaken failliet zullen gaan. Te meer omdat de prijs van het goud onge looflijk hoog is in vergelijking met wat het fel begeerde metaal zo ontzettend lang heeft gekost. Een „troy ounce” (31,1035 gram) fijn goud kostte in 1865 in de VS niet meer dan 29 dollar en het duurde 100 jaar voor die prijs was gestegen tot 35 dollar. Op het ogenblik kost diezelfde kleine hoeveelheid in de VS niet minder dan rond 640 dollar. opeens niet meer goed voor zijn geld zou zijn, maar om dezelfde reden als de heer Uitzinger aanvoerde: „we komen aan ons gewone werk haast niet meer toe en dat scheelt ons in onze omzet”. Door de gulzige kooplust werden vele andere belangrijke factoren naar de ach tergrond verschoven. Zo werd er over de rente nauwelijks gerept. Het voor de ban ken geldende niveau van 15 procent werd door meer ondernemingen uit de branche ee tal in- ir- al- an le an in- in N- Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Ook de banken waren in herstel. Rond vijf gulden voor ABN en 10 gulden voor NBM. Maar de industriële sector bleef terughoudens door de moeilijke sociale verhoudingen die zijn ontstaan en de som bere prognoses van het Centraal Planbu reau. Van Gelder liep weer terug van 25 gulden tot bijna het vorige dieptepunt van 21 gulden. Nijverdal ten Cate moest even eens verder terug naar nieuwe noodkoer- sen. Westland-Utrecht verloor 7 gulden, evenals Do Bog. Alleen Bols boekte een winst van 5 gulden door een bonus van 10 procent. Kluwer trok 6 gulden aan door de forse winststijging in 1979, en voor Ver enigde Brederoo kwam er een koersver- betering door van 208 gulden tot 220 gul den wegens een meevallende winst vorig jaar. R- =R N. el. lijk 10,85 10,85 10,71 10,71 bank 10,25 10,25 10,25 10,25 lijk 10,85 10,58 10,44 10,44 Opvallend is bovendien dat de prijsbe weging voor het goud zich deze week tegengesteld voordeed aan die van de dol lar. Werd deze om welke reden flauw of gedrukt, dan schoot de goudprijs direkt omhoog en omgekeerd. En zolang deze gang van zaken voortduurt, zullen de prij zen voor goud en zilver zeker hoog blijven. Te meer omdat vooral uit internationale politieke overweging steeds van een ui terst onoverzichtelijke situatie kan wor den gesproken. De beurzen voor goud- en zilveraande- len bleven dan ook uiterst gespannen en getekend door scherpe fluctuaties. Gold mines, het op de Amsterdamse beurs ver handelde participatiebewijs in een aantal Zuidafrikaanse goudmijnen, steeg aan vankelijk deze week tot bijna 200 gulden, maar viel later in de week terug tot 170 gulden. Aanvankelijk zag het er bar slecht uit. Het graanembargo van Amerika, tegen 'v Toch hield Van Ommeren er een daling' van 6 gulden aan over en de KNSM een verlies van 3 gulden. Heineken en Natio nale Nederlanden boekten een winst van 3 gulden; de eerste door de komende intro ductie op de optiemarkt. Unilever trok 4 gulden aan door vraag uit Londen, en Hoogovens, ondanks de sombere geluiden van de leiding van dit concern, ongeveer-2 gulden door de staalstaking in Engeland. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuiteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. DELFT (ANP). Eind dit jaar hoopt TNO proeven met een nieuw ontwikkelde methode voor het inspecteren van onder delen van in bedrijf zijnde kernreactoren in praktijk te kunnen brengen, aldus een woordvoerder van TNO, de organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, in Delft. Het systeem is bij TNO-Apeldoom ontwikkeld. Het gaat om een meetsonde, die de dui zenden dunne pijpen (met een diameter van slechts ongeveer een centimeter) van stoomgeneratoren in kernreactoren op oneffenheden kunnen betrappen. Die pij pen zijn tijdens gebruik van binnenuit moeilijk te controleren, mede door het toegepaste constructiemateriaal. Met de sonde kan het magnetisch strooiveld van de van te voren gemagnetiseerde pijp in beeld worden gebracht en worden scheurtjes, putjes en dergelijke zichtbaar. Het TNO-systeem is op een eind vorig jaar in Grenoble gehouden colloquium gepresenteerd en een „belangrijk nieuwe ontwikkeling” op dit gebied genoemd, al dus TNO. De kernreactor in Borsele kampte nog onlangs met door corrosie aangetaste pijpjes. overgenomen, maar het nieuwe jaar heeft verder geen duidelijke tekenen in de ren teontwikkeling gebracht. Ook in ons land niet, waar de obligatiemarkt na een vrij vast beloop in de afgelopen week weer enige tekenen van teruggang het zien. Voor een 9,75-procents lening van de Am- ro-bank werd door deze instelling een emissiekoers vastgesteld van 100 procent, waarop vrijdag de inschrijving volgde met naar verwachting een redelijk succes. Het waren dan ook vooral deze waar den, die in Wall Street krachtig aantrok ken, met uiteraard ook de meer op de directe defensie ingestelde bedrijven als Boeing, Lockheed en Mc. Donnel Douglas. Anderzijds verwachtte men prijsdalingen voor levensmiddelen door het afgekondig- de graanembargo, wat de inflatiebestrij- ding in de kaart zou kunnen spelen. Kort om, de beursstemming was deze week in Wall Street bapaald positief, wat tegen de achtergrond van de internationale span ningen zeker niet was verwacht. (Van onze beursmedewerker) De Newyorkse effectenbeurs stal deze week volledig de show. In grote golven kwamen de beleggers opzetten en ze deden zowel de koersen als de omzetten fors oplopen. De Amsterdamse effectenbeurs bleef nog altijd wat weifelen vanwege een stortvloed van bijzonder slechte verwachtingen voor 1980, maar zette in elk geval de dalingen van de eerste paar dagen van januari niet verder voort. In Wall Street echter werd hoog van de toren geblazen. Als inzet van de kooplust gold een regeringsbekend- making dat de economische groei in het vierde kwartaal 3 4 procent is geweest, in plaats van de verwachte 1 procent, en dat het met de recessie dus danig meevalt. Aan de andere kant bleek de ontwikke ling van de goud- en zilverprijzen nog wel alle aandacht te trekken, maar na de enorme hausse rond de jaarwisseling is voor beide edele metalen een duidelijke afkoeling opgetreden, die overigens wei nig schade heeft berokkend aan de top- prijzen. Het goud begon deze week weer zeer vast, trad toen in reactie, maar boekte later in de week weer een herstel. De prijzen bleven daarbij rond 600 dollar per 31 gram schommelen, en voor zilver werd er rond 32 dollar per 31 gram betaald. Vergeleken met prijzen van 350 dollar en 6 „Als de mensen toch zo graag hun sie raad of wat het ook is van de hand willen doen, moeten ze maar naar de juwelier gaan”, vindt de heer Uitzinger, „maar het beste advies dat ik kan geven, is niet om het goud te verkopen, maar het te ruilen voor een gouden of zilveren voorwerp dat meer tot de verbeelding spreekt”. Dat scheelt geld, want zeker in dit opzicht is de juwelier een tussenhandel en zijn prijs ligt per gram goud al gauw een gulden of drie tot zes lager dan de officiële marktprijs. Daarnaast zijn ook de juweliers er op het ogenblik niet bijzonder happig op goud in grote hoeveelheden van particu lieren op te kopen. Niet omdat goud Opnieuw zagen beleggers deze spook verschijning verder naar de toekomst ver schoven. Bovendien prikkelde de ferme taal van de Amerikaanse regering tegen over de Sovjet-Unie de verwachtingen van een versnelde defensiebegroting. Hierdoor stijgt in de loop van 1980 de kans op extra orders voor de basisindustrieën als staal, chemie en de elektronica. ringlarvenproduktie eind vorig jaar twee maal zo hoog was als in 1978. Het is de visserijbiologen nog niet duidelijk waar om de haringlarvenproduktie in het mid den (Doggersbank-gebied) en zuiden van de Noordzee achterblijft bij andere Noordzeegebieden. Dit hoewel dat al van af 1974 voor die gebieden een vangstbe perking geldt voor haring, en afgelopen jaar zelfs een geheel vangstverbod. Het onderzoek van de visserijbiologen zal in april volledig zijn afgerond. De uitkomsten daarvan zullen minister Van der Stee van landbouw en visserij zeker van pas komen als hij met zijn collega’s uit de andere EG-landen de officiële vangstquota voor dit jaar zal bespreken. dollar een jaar geleden voor respectieve lijk goud en zilver, is er nog altijd sprake van een gigantische top. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Het jaar 1980 start met de vrije hoge rentestand van 10% voor 5 jaar vast. Er zijn tekenen die er op zouden kunnen wijzen dat de rente met 0,25% verlaagd kan worden. Echter de veronderstelling dat het inflatiepercentage in 1980 zal oplopen is er de oorzaak van dat deze verlaging voorlopig nog geen doorgang vind. De Rabo Hypotheek bank heeft zelfs gemeend de 5 jaar vaste periode met 0,2 te moeten verhogen naar 10,5% Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. De biologen verwachten voor de komende jaren dan ook een enorme haringtoena- me. Het herstel van de haringstand is het grootst in het noordelijk deel van de Noordzee; in het midden en zuidelijk ge deelte is de haringtoename minder groot. Het onderzoek naar de haringstand werd vorig jaar zomer verricht door biolo gen uit vijf landen, grenzend aan de Noordzee. Deze landen stelden onderzoe- kingsvaartuigen ter beschikking (voor Ne derland een Katwijkse hektrawler), die in de diverse delen van de Noordzee hun netten overboord wierpen. Uit de voorlopige resultaten van het internationale onderzoek blijkt dat de ha- Rusland gericht, bracht maandag vele aandeelhouders van scheepvaarbedrjjven met materiaal aan de markt, waardoor dit fors in keurs zakte. Toen na enige dagen echter bleek dat de vrachtenmarkt zich er tot dusver nog maar weinig van aantrok, kon later in de week dit grote verlies voor een flink deel worden weggewerkt. - WOERDEN. Een op de vijf bouw vakkers is onder doktersbehandeling. Slechts een op de drie mensen die in de bouw- en houtsector werkt, noemt zich gezond. Bijna een derde van de werk nemers wil om gezondheidsredenen liever een ander beroep. Dit blijkt uit een enquête die de Federatie Bouw- en Houtbonden heeft gehouden onder 2500 leden. De Federatie noemt de en quêteresultaten schokkend. In het afgelopen jaar liep 14 procent van de bouwvakkers een ongeval op het werk op. Bijna de helft van de betrokken werknemers wijt het onge val geheel of gedeeltelijk aan de aard van hun werk. Meer den de helft van de bouwvak kers vindt dat de kwaliteit van het werk in de laatste jaren achteruit is gegaan. Dit zou onder meer het gevolg zijn van het hoge werktempo. Circa 60 procent van de ondervraagden heeft geregeld lichamelijk of geestelijk last van een te hoog opgelegd werktempo, aldus de enquête. 'v# AMSTERDAM (ANP). Het afgelopen jaar is opnieuw zeer gunstig geweest voor F de bedrijfsautobranche. In de eerste ne- E gen maanden van vorig jaar werden in totaal 76.397 combinatieauto’s, bestelau- to’s, trekauto’s, speciale voertuigen en au- tobussen verkocht. Omdat een andere ma- nier van statistiek werd toegepast en alle F cijfers over vorig jaar nog niet verwerkt L konden worden, is een vergelijking met l 1978 niet mogelijk. Toch kon worden vast- gesteld dat er in het afgelopen jaar in de meeste categorieën een behoorlijke stij- ging van de verkoop is geweest. Dit vertel de A. C. M. Beers, voorzitter van de afde- I ling auto’s van de RAI gisteren op een l persconferentie in Amsterdam, ter gele- genheid van de bedrjjfsauto-RAI, van 7 tot en met 16 februari in dit tentoonstel- I lingscomplex. Een verkoopstijging deed zich niet voor bij de bestelauto’s, waar de markt al jaren stabiel is, en niet bij de aanhangwagens en opleggers. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De komende jaren wordt een spectaculair herstel verwacht van de haringstand in de Noordzee. De vangstbeperking, die enkele jaren geleden voor deze bedreigde vissoort werd ingesteld, blijkt haar vruchten af te werpen: onderzoekingen van visserijbiologen hebben aangetoond dat de En wat levert de gouden broche, de polsarmband de particuliere verkoper op? In principe zit die prijsvorming vrij eenvoudig in elkaar. Uitgangspunt is de kiloprijs van fijngoud. Achttien karaats goud is goed voor 18-24ste van die prijs, 14 karaats voor 14-24ste. Het voorwerp gaat gewoon op de goudschaal en de klant zou zo kunnen aflezen wat het waard is. Maar zo eenvoudig liggen de zaken na tuurlijk niet; hebben en krijgen is twee. Goud is pas universeel bruikbaar wan neer het is omgesmolten en dat kost ook iets. Daar houdt de goudgroothandel al rekening mee. De juwelier is evenmin een liefdadigheidsinstelling en biedt enkele guldens minder dan hij er bij verkoop aan de groothandel voor krijgt. Niet zelden is in het gouden voorwerp ook nog een ander metaal verwerkt en ook komt het nog wel eens voor dat de trotse bezitter van een fraai gouden voor werp tot de onthutsende ontdekking komt dat het niet alles goud is wat er blinkt. Dan heeft de nepvogel genadeloos toege slagen en is het verschil tussen inkoop- en verkoopprijs veruit het grootst. Goud heeft een fraaie glans en een mooie kleur, het oxydeert niet, is na ver menging met een ander metaal gemakke lijk terug te winnen, het heeft een laag smeltpunt (1063 graden C) en is gemakke lijk smeedbaar. Alleen: het is niet gemak kelijk te winnen. Om één troy ounce over te houden, dient elf ton goudhoudend erts naar boven te worden gehaald, en boven dien op de goede plaats. Maar om nu gelijk uw gouden kiezen weer te laten verwijderen, is geen best advies. „En toch komen we ook dat te gen”, zegt Barry Ouëndag schamper la chend. „Mensen met een piepklein klomp je goud in de hand die daar dan honderd of tweehonderd gulden voor terugkrijgen. Om vervolgens bij de tandarts tot de ont dekking te komen dat ze vijfhonderd gul den moeten neertellen voor een nieuwe kies van porselein, haha”. Opgave werke- Opgave werke- bank 10,25 10,0 10,0 10,0 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) er kent dat uit de Bondsrepubliek illegaal geneesmiddelen worden geïmporteerd. In het oosten en noorden van ons land wor- den die geneesmiddelen soms door artsen Z voorgeschreven en door apothekers gele- verd. Het betreft hier voornamelijk na- tuurgeneesmiddelen. De bewindsvrouw deelt een en ander mee in antwoord op vragen van de PvdA- Tweede-Kamerleden mevrouw Jabaaij en Kolthoff. De omvang van de importen noemt de staatssecretaris ’’relatief ge ring”. Het staatstoezicht van de volksge zondheid treedt regelmatig op tegen in voer van niet-geregistreerde geneesmid-- delen. De regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in het noorden en oosten van het land, heeft de apothekers inmid dels gewaarschuwd Volgens mevrouw Veder wijzen de in--; specties voor de volksgezondheid in ge sprekken met artsen, die regelmatig onge- registreerde natuurgeneesmiddelen voor schrijven, op de daaraan verbonden be zwaren. 'i. -«r Rentevast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: inproc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Mensen stonden deze week uren in de rij om hun goud in te wisselen voor geld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15