Duizenden woningen rond Vijfhuizen tegen betaling NOC teleurgesteld over houding kabinet Akkoord over 1 universitair onderwijs Arrestatiebevel VN-resolutie over kwestie-Afghanistan CÏ3 Treinstaking in Frankrijk Gijzeling in San Salvador Brandstichting hotel wellicht 40 I tegen ex-sjah het woord is aan... Minister: beslissing groeikern maar voor één uitleg vatbaar vandaag: Vertrek buitenlandse troepen geëist FNV: wellicht acties sector vleeswaren het weer Reddingsoperatie op zee geslaagd EN/STA meubel :?is W W agenda pagina En verder Twee maanden vol ongerustheid Lichte tot matige vorst Synode Studeren Ju. LI Sistermans Hillegom Oliemacht I b. (ADVERTENTIE) Ovidius: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Strandvonder tatior (Van onze redactie binnenland) Ver- >org. Moderne zeilvaart Basketbalcoactijng Amerikaanse VL vedette be lt u Vei ling E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 MEER DAN 70 1 JAREN MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN pagina'^ 70ste jaargang no. 58 eïl erta- JLI30. HOOGEVEEN Tl-'i danscentrum^^ tt ZATERDAG 12 JANUARI 198Ü 'I DEN HAAG. De regering zal nagaan of de overheid op enigerlei wijze financiële steun geeft aan de Nederland se deelneme aan de komende Olympische Spelen in Mos kou. Als dat het geval blijkt te zijn, zal de regering deze steun intrekken. Dit zei premier Van Agt gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Binnen- en buitenland2,3 Economie15 Kerkdiensten7 Plaatselijk nieuws ..4,5,6,7,9 Radio en televisie/Strips13 Sport 17,19 F; Umuider Courant (Van onze Haagse redacteur Pieter Mul) Geen steun overheid aan deelname Spelen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■X Zie pagina 2 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 (Van onze redactie buitenland) takt ien. (ADVERTENTIE) takt Aj ,||iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Zie verder pagina 3 LEOLUX ZITGROEPEN-1 Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: irkt. van ifre- itie, rei- (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. In de Middename- rikaanse staat El Salvador hebben linkse militanten gisteravond laat in de hoofd stad San Salvador de ambassade van Pa nama bezet. Vijf personen, onder wie de ambassadeurs van Panama en Costa Rica worden gegijzeld. De bezetters van de ambassade hebben de vrijlating geëist van enkele medeleden van de Volksliga’s van de 28ste februari. Dezen werden vorige maand gearresteerd door de Nationale Garde bij een ontrui ming van een bezette koffieplantage bij San Salvador. De plantage was bezet we gens een actie voor hogere lonen. DEN HAAG. Bij Vijfhuizen in de gemeente Haarlemmermeer komen wel degelijk ongeveer vijfduizend nieuwe woningen. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting zegt dat in een vraaggesprek met deze krant. „In mijn brief aan de gemeente Haarlemmermeer heb ik de bouw van die woningen helemaal niet op losse schroeven gezet. Je moet wel kwaadwillig zijn om dat er in te willen lezen”, aldus de be windsman. Beelaerts van Blokland wees een maand geleden Haarlemmermeer aan als groeikern. De taak voor die gemeente is om in de komende vijftien jaar ongeveer 15.000 huizen te bouwen. Verleden jaar besloten Pro vinciale Staten van Noord-Holland dat die huizen bij Hoofddorp en Vijfhuizen zouden worden neergezet. Toen Beelaerts half december zijn besluit bekend maakte noemde hij een aantal voorwaarden, aandacht punten zegt de bewindsman nu, waaraan de groeikern zou moeten voldoen. Zijn departement bracht naar buiten dat bezien zou moeten worden of er bij Vijfhui zen gebouwd zou worden. De uitvoering van de plan nen zou bij Hoofddorp moeten beginnen. De nieuwe president van Afghanistan, Babrak Karmal, kondigde gisteren op zijn eerste persconferentie in de hoofdstad Kaboel aan, dat de Russische troepen zijn land zullen verlaten „zodra de VS hun agressieve beleid jegens Afghanistan hebben laten varen". Volgens het Russische persbureau Tass willen de Afghaanse leiders een brede „nationale front-regering" instellen. De handelwijze van de minister werd zelfs een ingreep in het streekplan genoemd. Beelaerts meent nu aan de hand van de letterlijke tekst van zijn brief te kunnen aantonen dat hij alleen maar wil weten hoe er gebouwd gaat worden. „Bij Hoofddorp komen hoogstens 10.000 huizen, het zal toch duidelijk zijn dat we Vijfhuizen helemaal niet kunnen missen”, aldus de minister. wie wij niets te vertellen hebben", aldus de premier. „Als ik zelf voor deelname in aanmerking zou komen, zou ik niet gaan”, zo voegde hij hieraan toe. Het kabinet is voorlopig niet van plan de Nederlandse ambassadeur in Moskou te rug te roepen. Wel zal Nederland de ko mende week in internationaal verband ervoor pleiten dat de EG geen goedkeu ring verleent aan extra graantransporten naar de Sovjet-Unie, nu de VS him graan- export naar dat land grotendeels hebben gestaakt. Ook moet West-Europa volgens Van Agt de uitvoer van hoogwaard ige produkten naar de Sovjet-Unie beperken. Voorts zal ons land extra financiële steun geven aan de Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Een 40-jarige Amster dammer wordt ervan verdacht, een belo ning van vijftigduizend gulden in het vooruitzicht te hebben gesteld aan drie mannen die in september vorig jaar hotel Het Wapen van Friesland (Sistermans) in Hillegom in brand zouden hebben gesto ken. De Amsterdammer wilde op de plek van het hotel woningen en winkels bou wen. Een sloopverbod van Monumenten zorg verhinderde dat. De drie verdachten zijn een 34-jarige inwoner van Tiel, een 29-jarige man uit Heemskerk en een 54-jarige Haarlemmer. De Tielenaar heeft bekend, de brand te hebben gesticht, samen met de man uit Heemskerk. De drie hebben volgens de politie nog veel meer op hun kerfstok: activiteiten als koppelbaas, handel in vuurwapens, vervalsing van rijbewijzen en vervalsing van honderdjes, alsmede poging tot doodslag en mishandeling. De drie zitten in voorarrest. Er zijn ruim twintig andere aanhoudingen verricht. De politie verwacht er nog meer. draaien rechtsom en linksom leer je deze week op de muziek van Pink Floyd „Het heeft geen zin terug te gaan tot het begin van de jaren zeventig en de toenma lige bisschopsbenoemingen in discussie te stellen.” Dit zei kardinaal Willebrands gisteren op een persconferentie in het Vaticaan. Maandag begint daar de bijzon dere synode van de Nederlandse bis schoppen. Het is schadelijk, nietswaardi ge misdadigers te verdedigen te gen betaling. Droog weer met wolkenvelden afge wisseld door opklaringen. In de och tend matige vorst. In de middag lich te vorst met temperaturen van min 8 graden oplopend tot ongeveer min 2 graden. Matige noordoostenwind. Puin- en vuilafvoer per container JOHANNESBURG (AP). Een heli kopter van de Zuidafrikaanse luchtmacht is er gisteren in geslaagd 21 zeelieden van het vier dagen geleden op een koraalrif in het kanaal van Mozambique gestrande Deense koelschip Pep Ice te redden. De kapitein van de met 17 miljoen eieren geladen Pep Ice bleef in gezel schap van een bemanningslid achter om te wachten op een sleepboot die in de loop van vandaag werd verwacht. Onder degenen die van boord werden gehaald, bevonden zich negen Filippijnen van de Nederlandse Bulkcarrier Ellina. Zij waren op het gestrande schip beland na een mislukte reddingsoperatie. De Fi lippijnen werden door de helikopter naar de Ellina teruggevlogen. AAN VERKOOP HUUR VERHUUR VAN WONINGEN EN BEDRIJFSPANDEN. UdNBMj TAXATIES ADRIEZEN J Koningstraat 19-21 telefoon 023-32 6063 Haarlem De synode van de rooms-katholie- ke Nederlandse bisschoppen in Ro me, die maandag begint, houdt de gemoederen in brede kring bezig. In het christelijke milieu houdt men zijn hart vast. Hoe orthodoxe en „moder nistische" katholieken over de kerk en de synode denken, peilden wij in gesprekken met resp. Klaas Beuker, ex-Kamerlid voor de RKPN en drijf veer achter de actie Trouw aan de paus, en Theo Zunnebeld, plaatsver vangend directeur van het Haarlems diocesaan pastoraal centrum. Hein Dik en Hans Rombouts luisterden naar hen. Steeds meer mensen zonder de officieel vereiste diploma's willen een universitaire studie volgen. Zij kunnen dan via een zogeheten Collo quium doctum toegang krijgen tot de collegezalen. Hun aantal groeit zeer snel. Hein Dik sprak met een aantal betrokkenen. Makelaars-Beëd. Taxateurs Roerende en Onroerende Goederen Nwe Gracht 74 Park laan 22 Haarlem PARIJS (AFP). Het Franse treinver keer zal vanaf vanavond acht uur ernstig worden verstoord na een oproep van de Franse communistische en socialistische vakbonden aan de treinbestuurders het werk neer te leggen. De staking voor hoger loon en betere werkomstandigheden zou tot maandag avond moeten gaan duren maar telkens met 24 uur worden verlengd. Ook de onafhankelijke federatie van treinbestuurders heeft haar leden opge roepen in staking te gaan. Deze staking zou maandag moeten beginnen en tot woensdag moeten voortduren. Zondag was ’t gezellig. Kom je ook? Haarlems 1e Danscentrum, Zijlstraat 24-30 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iran heeft Panama een arrestatiebevel gestuurd voor de verdre ven sjah om op die manier een uitleve ringsprocedure tegen de afgezette vorst op gang te brengen. Iran heeft om de onmiddellijke arrestatie van de sjah ge vraagd. De regering in Teheran beschuldigt de sjah van massamoord en verduistering van overheidsgelden. In een begeleidend schrijven van de Iraanse minister Gotbza- deh van Buitenlandse Zaken staat nog dat Iran binnen 60 dagen na de aanhouding van de ex-sjah een formeel uitleverings verzoek zal indienen. Het overleg tussen het georganiseerd personeel van Rijkswaterstaat en minister Tuijnman van Verkeer is gisteren opge schort. Dat gebeurde naar aanleiding van een mededeling van de minister dat een extra uitbreiding van de zogeheten be- heerssector van Rijkswaterstaat met 250 man niet kan doorgaan. Het standpunt van het kabinet is een reactie op de Russische inval in Afghanis tan. Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) zegt de houding van de Nederland se regering zeer te betreuren. Volgens NOC-voorzitter Idenburg gebruikt het ka binet de sport als drukmiddel, terwijl het alle andere middelen voorlopig onbenut laat. Overigens verwacht het NOC niet, dat Nederlandse deelname aan de Spelen in gevaar zou komen door een dergelijke maatregel van de overheid. Zo’n besluit is nauwelijks van invloed op het NOC-bud- get, zo zegt het NOC. Premier Van Agt zei gisteren, dat de regering formeel niets kan ondernemen tegen Nederlandse deelname aan de Spe len. De sportlieden zijn vrije burgers over Multinationals als Shell, Philips en Unilever (om er maar een paar te noemen) bezitten macht. Hoe ver strekt die macht zich uit? Zou Shell een oliecrisis kunnen indammen of er profijt van kunnen trekken? Een drietal verslaggevers trok met het notitieboekje en een pak vragen naar president-directeur De Bruyne van Shell. De „oliebaas” oordeelt dat hij in Nederland bepaald geen macht heeft, zeker geen politieke macht achter de schermen. Met dat laatste had niemand moeite. De eerstge noemde voorwaarde riep echter verontwaardigde reac ties op van provincie-, gewest- en gemeentebe stuurders. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ministerraad heeft gisteren overeenstemming bereikt over de invoering van een twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk onderwijs. Binnen kort zal het wetsontwerp hierover worden ingediend. Het kabinet wil dat alle studenten in het wetenschappelijk onderwijs vier jaar over hun studie mogen doen (de eerste fase). Daarna zal een deel van de studen ten zich gedurende twee jaar verder kun nen specialiseren. Het kabinet besloot gisteren verder, de Sociaal-Economische Raad (SER) advies te vragen over de beperking van overwerk, teneinde te komen tot een eer lij ker verdeling van het beschikbare werk. De werkweek moet volgens het kabinet worden teruggebracht tot gemiddeld vijf dagen per week. De mogelijkheid zonder vergunning over te werken voor kantoren en de industriële sector moet worden be perkt tot gemiddeld tweeëneenhalf uur per week, berekend over een periode van 42 dagen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het is niet uitgesloten dat er opnieuw acties van de FNV komen in de vleeswarensector als de regering bij haar mening blijft dat de onlangs ge maakte afspraken in de vleeswarensector tijdelijk bevroren moeten worden in het kader van de eergisteren afgekondigde loonpauze. Volgens Roel Dik van de Voedingsbond FNV wil de regering deze sector niet bui ten schot laten. Maandag zal de bond een gesprek hierover hebben met minister Al- beda van Sociale Zaken. Ook de werkge vers en de bonden in de zuivelindustrie praten op die dag met de bewindsman over de vraag of het eergisteren vastge stelde voorschot van 15,20 per week voor de werknemers in de zuivelindustrie mi wel of niet onder de loonmaatregel valt. De werknemers bij Ford Nederland in Amsterdam legden gisteren uit protest tegen de afgekondigde loonpauze een half uur het werk neer. bonden landen (waaronder Pakistan, Egypte en Saoedi-Arabië) in een resolutie geëist dat alle buitenlandse troepen on middellijk uit Afghanistan moeten ver dwijnen. In de resolutie wordt de Sovjet- Unie niet met name genoemd. Verwacht wordt dat de resolutie met een grote meer- I derheid zal worden aangenomen. In de Algemene Vergadering bestaat geen veto recht. Volgens de Iraanse minister Reza Sadr van Handel komt er oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten als de VS overgaan tot een blokkade van de Iraanse scheep- vaartroutes. Sadr verwacht overigens niet dat een dergelijke blokkade zal plaatsvin den, omdat de westerse economie, volgens de bewindsman, ernstig zal worden ge troffen door het stagneren van de olie- transporten vanuit Iran. De Amerikaanse regering heeft verklaard een blokkade niet uit te sluiten. NEW YORKTEHERAN/WASHING- TON. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hebben 17 niet-ge- De door het kabinet afgekondigde loon pauze, aan het nut waarvan vrijwel ieder een twijfelt en waar ook de betrokken ministers van Sociale en Economische Za ken geen wonderen van verwachten, moet blijkbaar worden gezien als een uiterste poging om de moeilijke economische situ atie niet nog verder uit de hand te laten lopen. Waarschijnlijk hebben de fracties van CDA en WD het genomen besluit onder die noemer als onvermijdelijk aanvaard, waardoor nog eens temeer blijkt dat Ne derland in deze sombere tijden niet meer door een kabinetsteam wordt geregeerd, maar door politieke partijen, die bij iede re voorgenomen beleidsdaad eerst moe ten beloven de smalle basis waarop het kabinet steunt te zullen handhaven. Het spoeddebat dat de PvdA heeft aangespan nen zal die situatie nog eens duidelijk onderstrepen en kan dus ook al bij voor baat als nutteloos worden beschouwd, al thans in die zin dat Lubbers en Rietkerk hun oren zullen dichtstoppen voor alle argumenten van de oppositie die de rede lijkheid van deze loonstop zouden betwis ten. Langzamerhand is in ons land de situatie ontstaan dat de geliefde term van Wiegel weer kan worden afgestoft, name lijk het „puinruimen”. Met dien verstande dat het kabinet nu twee maanden heeft afgedwongen om gelegenheid te hebben het eigen puin te ruimen. Dat kan uiter aard in twee maanden niet lukken, maar het zou al een goede zaak zijn als het kabinet in die tijd althans een uitzicht zou krijgen op de omvang van het puin en een goed begrip voor de zwaarste brokken. Een loonpauze betekent de stopzetting van een automatisch balanceerproces tus sen economische krachten en tegenkrach ten. Als zodanig is de maatregel inder daad een stuk crisisbeleid. Het argument van premier Van Agt dat het kabinet de tijd moet hebben een nieuw beleid uit te stippelen dat het hoofd kan bieden aan de verslechterde economische toestand maakt een vreemde indruk, waarschijn lijk ook op de coalitiefracties in de Kamer, 1 maar die weten dat uit partijdiscipline te verzwijgen. De bijbelvaste CDA-ers zullen misschien hebben gedacht aan het mystie ke woord: „Deze tempel zal verwoest wor den, maar ik zal hem in drie dagen weer opbouwen”. Twee maanden om een ge heel nieuw economisch beleid uit de grond te stampen en bovendien ook nog de door de loonstop ontregelde sociale machine weer op gang te brengen dat is al te ongeloofwaardig. Maar wat kan er dan van worden verwacht? Zullen de vakbonden bij machte zijn de arbeidsonrust aan de teugel te houden? Zullen de prijzen en tarieven niet extra stijgen om de klap van straks beter te kunnen opvangen? Zal de algemene Euro pese trend tot belastingverlaging en be houd van de massale koopkracht einde- lijk ook bij ons eens verstandig worden gehanteerd? Of zullen de frustraties een voudig twee maanden worden opge- spaard om daarna door nieuwe wan hoopsdaden te worden bestreden? Men kan slechts ongerust afwachten. gr

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1