G KLOOSTERZUSTERS MOESTEN ZONODIG PERMANENTJE /I 1 kt „BISSCHOPPEN ZOUDEN PORTEFEUILLEKWESTIE KUNNEN STELLEN” J i KJ Ib PU PH d Invloed leken door Hans Rombouts door Hein Dik I BLJMI de v met< Maandag begint in Rome de synode van de Nederlandse bisschoppen. Een unieke bij eenkomst Nog nooit hebben bisschoppen van een kerkprovincie een bijeenkomst onder leiding van de paus zelf in het Vaticaan gehouden. Het betekent dat Rome een oplos sing van het conflict in de boezem van het Nederlandse episcopaat zeer belangrijk vindt. Men verwacht dat de synode twee weken zal duren. Iedereen kijkt met spanning uit naar het resultaat van de conferentie. In dit licht spraken wij met Klaas Beuker, die zich op werpt als vertegenwoordiger van de ortho doxe roomsen in ons land, en Theo Zunne beld, plaatsvervangend directeur van het Dio cesaan Pastoraal centrum in Haarlem. Invloed Wie zal het zeggen Misschien zitten we over een paar weken met een enorme kater. Misschien moeten we hier wel verdwijnen". Weinig optimistische geluiden uit het Diocesaan Pastoraal Centrum in Haarlem. Theo Zunnebeld, waarnemend directeur van dat Pastoraal Centrum, ziet de synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome met de nodige zorg en somberheid tegemoet. De grote vraag voor hem is of de bisschoppen de echte moeilijkheden, die er in de Nederlandse kerkprovincie zijn, aan de orde durven stellen. Of de bisschoppen paus Wojtyla durven zeggen, dat paus Paulus VI de zaken op de spits heeft gedreven door met name de benoeming van bisschop Gijsen door te drijven na alle moeilijkheden, die er al ontstaan waren door het aanwijzen van Simonis als leider van het diocees Rotterdam. Hopenlijk zal bisschop Zwartkruis zich een vraag herinneren, goed om Johannes Paulus II te stellen, die zijn vicaris Kuypers onlangs opwierp: Wat heeft Rome nu bereikt door Simonis en Gijsen tot bisschop te benoemen De chaos en onenigheid in de Nederlandse kerkprovincie zijn er alleen maar groter door geworden. Op I zanc ostrai Zie ook rubriek .Letterk#' ■EIHi ga? „De rooms-katholieke kerk is in wezen hiërarchisch. Dat is geen uitvinding van mij; dat is een uitvinding van de Heer zelf. De onfeilbaarheid van de paus blijkt al eeuwen een goed kompas om op te varen. Daarin hoeft geen verandering te komen”. Aan het woord de 55-jarige Klaas Beuker, voorzitter van een van de conservatiefste actiegroepen die Nederland op dit moment kent. „Trouw aan de Paus” heet deze club die handtekeningen verzamelt aan de vooravond van de bisschoppensynode in Rome. Geen priesters H. Geest stopt niet VA 11 O Df- r Wacht de kater na de synode? heeft immers blijkbaar meer Klaas Beuker vindt wat Rome wil. De theologische hogeschool I Offic inspraak leken onzin Klaas Beuker Bij het Pastoraal Centrum heeft men de grote angst, dat de klok nog verder teruggedraaid zal worden. Zunnebeld: „De bisschoppen kunnen dusdanig onder druk gezet worden, dat de adviescolleges in hun bisdom zullen worden uitgehold. Dan zouden we alleen nog maar achterhoedegevechten kunnen voeren. Natuurlijk hebben we ons ook uitvoerig beraden voorzover dat in die korte tijd mogelijk was over de agenda van de bisschoppensynode. De kwestie van de uitgesproken onenigheid onder de Nederlandse bisschoppen vind je er niet genoemd. Ze kan wel ingebracht worden onder de noemer communio, maar de vraag is of dat gebeurt. Zijn de bisschoppen niet te veel gemtimideerd door de omgeving, door Rome, door de aanwezigheid van de paus zelf? Wij hier hebben gezegd: wat er ook gebeurt: men kan niet meer terug naar de manier van het geloofsbeleven van vroeger jaren. De scheiding der geesten is te Volgens Beuker is de eenheid in de Nederlandse katholieke kerk alleen nog te redden als de bisschoppen ogenblikkelijk op de lijn van Rome gaan zitten. „Ze moeten niet luisteren naar pastorale raden en ver doorgevoerd. Vroeger werd alles goed gevonden wat de pastoor en de bisschop laat staan Rome zeiden. Wij gaan er nu vanuit en je zou dat best het beleid van ons bisdom kunnen noemen, dat wij samen de kerk vormen, priesters en leken. De verhouding priesters- leken is veranderd. Het grondprobleem was dat de leken nauwelijks serieus genomen werden. Nu doen we het samen (Theo Zunnebeld is zelf priester, red.). De bisschop beslist hier niet op zijn eigen houtje. Hij vraagt advies van zijn medebestuurders, de vicarissen natuurlijk, maar ook van de raden, die er gekomen zijn. Er is een goed klimaat, waarin naar elkaar geluisterd wordt”. Rome is bang dat de leken te veel invloed zullen gaan uitoefenen op de kerk. Er zijn natuurlijk altijd uiteenlopende interpretaties te geven van ontwikkelingen in de kerk. Door de malaise zijn natuurlijk veel gelovigen afgehaakt. Er zijn er ook bij gekomen. Zunnebeld: „Als Diocesaan Pastoraal Centrum hebben wij ervaren dat er nogal wat mensen zijn afgeknapt op het instituut kerk. Dp mensen, die gebleven zijn, groeiden in hun commissies. Als ze dat doen, ben ik bijna overtuigd dat er een scheuring komt. Kernpunt wordt de collegialiteit onder de bisschoppen. Er moet overeenstemming komen over de priesteropleidingen, over het bestuur (waarbij de activiteit. Eén op de zeven gelovigen is actief bezig in het kerkewerk. Dat is veel. Rome is daar kennelijk wat door beangstigd. Maar je kunt de leken hun eigen verantwoordelijkheid toch niet meer afnemen? Rome probeert dat wel. Het Pastoraal Concilie heeft aan kracht ingeboet. Toen dit PC in 1970 aanbevelingen gaf voor het bestuderen van het aanblijven van gehuwde priesters viel dat bij het bisschoppen zelf weer de macht in handen moeten nemen) en over de positie van het gezin. Een struikelblok dreigen volgens mij de priesteropleidingen te worden. Alleen Rolduc, een seminarie in het bisdom Roermond, voldoet aan Vaticaan verkeerd. De bisschoppen hadden toen moeten ingrijpen, vond Rome. De teugels werden aangetrokken, de invloed verkleind. Men heeft nog niet zo lang geleden kunnen zien, waar dat toe geleid heeft. Het landelijk Pastoraal Overleg gaf zijn mening over de vrouw in het ambt en vroeg de bisschoppen de positieve mening daarover in Rome mee te delen en te verzoeken er gunstig op te reageren. Kardinaal Willebrands sprak er onmiddellijk zijn onaanvaardbaar over uit. De leken werden op een zijspoor gezet”. Na de komende synode vreest men dat de invloed van de leken nog verder ingetoomd zal worden. „Als Rome”, aldus Theo Zunnebeld, „zo blijft denken en doen en niet luistert naar wat er onder de gelovigen in Nederland leeft, dan zouden er wel eens twee soorten katholieke kerken in ons land kunnen ontstaan: één die zich beroept op trouw aan de bisschoppen (die onder de druk van Rome bezweken zijn) en één die zich beroept op Jezus Christus en zich authentieke kerk blijft voelen. Niemand zal er behoefte aan hebben een officieel schisma uit te roepen”. Een man als Beuker kan niet zeggen dat hij de massa van de Nederlandse katholieken vertolkt. Integendeel. Het verdwijnen van de RKPN, zijn politieke partij, uit de Tweede Kamer bewijst dat zonneklaar. Pikante bijzonderheid: Theo Zunnebeld was vroeger kapelaan in Hoorn en telde Klaas Beuker onder zijn parochianen. „Dat pastorale raden een stem kunnen hebben ir keuze van een bisschop, is toch de grootst mogelj F onzin. Rome heeft de leiding en bepaalt wat er gebeurt. Niet de gelovigen. De paus heeft sinds eeuwen het recht om bisschoppen te benoemen. Hier in Nederland wordt net gedaan of de paus alleen in Roermond een bisschop heeft benoemd. Maar door wie zijn die anderen dan benoemd? Door Moskou? Nee toch, we weten wel beter”. Beuker zou het niet betreuren als de Nederlandse katholieke kerk sterk verkleind, maar wel volledig op de lijn van Rome, verder zou moeten. „Met zo’n verkleinde kerk zou je een veel beter beeld krijgen van de werkelijke toestand. Met een kleine kudde kun je weer aan de opbouw beginnen”. Als Klaas Beuker zegt, dat hij Rome wel eens geadviseerd heeft gesle potvi „Tja, hulps Zwar hetd zever detit terwi Haar] hulps werk stran lievei gaan halfti waar Dats en ju Als E dan naar zijn eigen bisschoppen, Alfrink voorop. Maar ja, niemand weet precies hoe alles in het V aticaan werkt. W ellicht dat Willebrands nu zijn invloedhij tenslotte curiekardinaal nog te: goede kan aanwenden. Hij heeft veel contact met paus Johannes Paulus II gehad tijdens diens recente reis naar Turkije”. Blijft tenslotte de kardinale vraag durven de Nederlandse bisschoppen in de schaduw vand truck Sint Pieter met de wit-getoogde paus aan het hoofd van de tafel zeggen, waar de grote problemen werkelijk liggen? En zo ja, blijft J kijke volgende vraag: wat doet Romen Daar die wetenschap? Of de dagen van werkelijke invloed van leken- en priesteradviseurs zijn geteld zal binnenkort wel blijken. tot opvolger van Alfrink benoem door een „Dat heb ik heel kwalijk gevonden. De zaak Schillebeeckx is hier ten onrechte gebracht alsee» onrechtvaardig proces. Hij heeft alle gelegenheid gehad om zich te verweren. Kernpunt is dat Schillebeeckx geloofswaarheden fout heeft voorgesteld. Ik vrees daarom dat hem een doceerverbod zal treffen, net als Küng in Duitsland”. Naar het oordeel van Beuker moet Rome Nederland verdelen in twee kerkprovincies, met Utrecht en Maastricht als „hoofdsteden”. „Dan moet het aantal bisdommen worden verdubbeld. Op die manier kan er weer contact komen tussen bisschoppen en priesters”. Klaas Beuker spreekt tegen dat een r.k. kerk in Nederland die volledig op de lijn van Rome gaat zitten, jongeren niet meer zal aanspreken. „Integendeel. Het huidige kloosterleven spreekt niet aan, omdat veel normen en vormen in de steek zijn gelaten. De kloosterzusters moesten ook zonodig een permanentje en een jurkje. Daar waai men aan de oude stijl heeft vastgehouden, zie je» roepingen onder jongeren”. het o] burg< de sti over, prate toen koste het la Dem hooft nog v muse beest advis verkc geraa functioneert niet. Men levert geen priester af. En de onde: ging. Gijsen bleef dwars. Wojtyla kan Gijsen moeilijk een andere fundi geven. Het zou een desavoueren! i *->a< zijn voorganger Paulus VI op dit i punt betekenen. Hoe dan ook, zei is, dat er iets moet gebeuren. De situatie, zoals die nu is, is volslage onwerkzaam. Er moet toegegevet 1 worden. Door wie dan ook. Haddt de Nederlandse bisschoppen indertijd de portefeuillekwestie maar gesteld bij de benoeming vï Simonis. Daarna heeft de versplintering steeds grotere vormen aangenomen”. Cees eentji zie je tienta ook a Alma aanga onrus dan sluit ik dat niet uit. Paulus VI strop, iets te geluisterd naar deze groep mensaZoals Rijnt tweel het hi timm Allee stram ie zie] zeer’ raakt, sport m’n d Bijna arme gelovigen naar betalen”. De heer Beuker wekt in het gesprek de indruk ovei informatie uit de eerste hand te beschikken. „Ik be Set de laatste tijd bijna maandelijks naar Rome geweest. Ik heb uitgebreid gesproken met paus Paulus VI en ook met de nieuwe paus. Als katholle Groo heb ik toch het recht de opperste leiding van mijn kerk te adviseren. Natuurlijk Leden van pastorale raden worden ook gehoord als ze naar Rome gaan. Ik betwijfel alleen of men daar hun- mening zal delen”. De voorzitter van „Trouw aan de Paus” is het absoluut oneens dat bij bisschoppenbenoemingen rekening moet worden gehouden met wat onder d( gelovigen leeft. Beuker is ex-leraar Nederlands en geschiedenis. Ex-Kamerlid van de Rooms-Katholieke Partij Nederland die in 1977 onvoldoende stemmen kreeg voor een nieuwe zetel in de Staten-Generaal. Hij gebruikt nu een groot deel van zijn tijd om stem te geven aan het behoudende deel van de Nederlandse katholieken. Beuker: „Trouw aan de Paus” is geen actiegroep die ergens tegen is. Wij zijn vóór de paus. Ik kan me niet voorstellen dat Nederlandse bisschoppen tegen de paus zijn. We lopen de bisschoppen niet voor de voeten. We willen alleen dat ze horen hoeveel Nederlandse katholieken achter de paus staan”. Het lijkt een vriendelijke uitspraak, maar Klaas Beuker heeft scherpe kritiek op de Nederlandse bisschoppen, zo blijkt in het gesprek. „De Nederlandse kathlieke kerk is een puinhoop geworden. Vijftig procent van de katholieken voelt geen verwantschap meer met de bisschoppen. Zover is het gekomen. Een van de oorzaken is dat in Nederland het contact tussen bisschoppen en priesters volledig is verdwenen. Bisschoppen hebben in goed vertrouwen hun macht opgedeeld. Ze zijn onthand. Hebben niks meer te vertellen. De bisschoppen zijn onmachtig en de Nederlandse kerk is in een verkeerde richting gaan groeien”. Volgens de heer Beuker vormt één bisschop een uitzondering op dit beeld: „Monseigneur Gijsen in Roermond”. „Zelfs bisschop Simonis heeft maar weinig te vertellen”, weet Beuker: „Toen hij werd gewijd, moest hij beloven dat hij akkoord zou gaan met de bestaande structuren. Hierdoor gaf hij de macht uit handen. In het geval Gijsen wist men in Rome hoe het niet moest. Daarom is Gijsen in Rome gewijd. En hij is nu in een positie waarin hij geen concessies hoeft te doen. Gijsen is iemand die alle macht aan zich houdt. Ik vind hem een voorbeeld. De paus heeft hem zelfs openlijk geprezen. De bisschop moet de eerste herder zijn van zijn kudde. Een voorbeeld dat Gijsen op de goede lijn zit, wordt gevormd door de priesteropleiding in zijn bisdom. Alleen in Roermond is nog een seminarie met toch zo’n 70 tot 80 studenten”. Noordhollander Beuker noemt bisschop Zwartkruis van Haarlem „een zeer goed mens”. „Hoffelijk en beschaafd. Maar hij heeft niets meer te vertellen. Hij heeft zijn macht opgedeeld.aan mensen die hem hebben misbruikt. Mensen als Van Kilsdonk, die dit zouden doen en dót zouden doen, allemaal beloften waarvan niets is terecht gekomen”. Hij vreest problemen, omdat er bijna geen priesters bijkomen in Nederland. „Rome zal niet toestaandi men hier aan de gang gaat met lekendiensten of met getrouwde priesters. Als het fout blijft lopen, zitten we over een paar jaar met de moeilijkheden. We worden straks gewoon een land met missionarissen. Ik weet dat er al Spaanse, Poolseej Joegoslavische priesters zijn die Nederlands leren Over de kwestie-Schillebeeckx zegt Beuker dat deze affaire door de media is aangegrepen vooreen hetze tegen Rome. goed kunnen zijn. Hier in dit bisdom kan dat. Het gaat ook niet om uiterst progressieve bisschoppen, die wij hier in Nederland zouden hebben. Maar - - „vier” luisteren tenminste naardt stem van de gelovigen”. „Eigenlijk”, zo betoogt Theo Zunnebeld, „zouden de bisschoppen de portefeuillekwei f moeten stellen, als de paus niet a J willen praten over de diepste oorzaak van de moeilijkheden. H zal Rome overigens toch niet zo welgevallig zijn, dat Gijsen zichi f alles afzondert van zijn collega- bisschoppen; dat hij in alles dwat ligt. Maar ik meen te weten, dat dt bisschoppen niet verwachten, da Gijsen weggestuurd zal worden, zoals hier en daar gesuggereerd wordt. Hij is door paus Paulus VI als redder van het Nederlandse katholicisme binnengehaald. Tos - de chaos groeide werd Wille bran: Zunnebeld: „Als mensen als Beuker menen, dat de paus en zijn bisschoppen gesteund worden door de H. Geest, dan stopt de H. Geest natuurlijk niet bij de bisschoppen, die het in de ogen van Beuker niet goed doen. Kijk, het nare in de hele situatie is, dat wij best kunnen accepteren, dat er een conservatieve groep roomskatholieken is maar wat wij niet kunnen begrijpen is dat i iedereen, die niet zo oordeelt als zij, uit de kerk gegooid zouden moeten worden. Je kunt toch niet de kerk van vijftig jaar geleden in deze maatschappij neerzetten. Ik begrijp best, dat Rome niet voorop behoeft te lopen met veranderingen. Maar men zou niet direct enge grenzen moeten trekken. Veel zalzich bewijzen. Veranderingen moeten de kans hebben aan te tonen, dat ze Theo Zunnebeld J, x< It

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 22