Geen uitbreiding beheerssector Flink herstel in metaalindustrie Laatste eer voor slachtoffers brand Beleidsnota over Rijnmond: I door LPG-terminal 7 st Ministers Wiegel en De Ruiter: Rapporten nationale B; ombudsman openbaar C; onzeker door speculanten in Amsterdam bi Prijzen gestegen met 0,2 procent Rijkssteun voor arrestatieteam Zetelverdeling SER verandert en dan dit noq Kapitein Emmely gearresteerd Aanvoer olie uil te: „Geen extra risico z/ kli Ei zi< m Bi ■■i Aa We Shell: ■.•Va t fes; HM 2 ZATERDAG 1 2 JANUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND Spaartegoed Amnesty Gehandicapten Belastingplannen Ambtenarencentrum (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN. Het overleg tussen het georganiseerd personeel binnen Rijkswaterstaat en minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat is gisteren opgeschort. Dat gebeurde naar aanleiding van een mededeling van de minister, dat een extra-uitbreiding van de beheerssector van Rijkswaterstaat met 250 man niet door kan gaan vanwege de slechte economi sche situatie. Loonsverhoging Politiekorpsen Ontwikkelingsgeld Marva’s ,2 5 •c- do £o E 7 •s «Tg no nno ono no no ono nno no ono nno z 4 K: k. O c Personeel Rijkswaterstaat (Van onze redactie binnenland) in conflict met Tuijnman het weer WEERRAPPORTEN ROTTERDAM (ANP). De vesti ging van een LPG-terminal in de Eu ropoort zal geen vergroot risico bete kenen voor de Rijnmondbevolking in zijn geheel Dit staat in een gezamen lijke beleidsnota van de gemeente Rotterdam, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Hol- land, die gisteren is gepubliceerd. De drie instanties komen tot de conclu sie, dat de vestiging van een grote aan voer-, opslag- en doorvoerplaats van vloei baar gas, zoals Shell en BP die in de Europoort willen inrichten, de minste risi co’s met zich meebrengt In sommige delen van het Rijnmondge bied, zoals de gemeenten Hoogvliet en Rozenburg zal de komst van de vloei baar gas terminal volgens de nota wel een vergroot risico niet zich meebrengen. Dit geldt ook voor de werknemers die op bedrijven in de omgeving van de terminal werken. Daar staat tégenover, dat door het nemen van een groot aantal veilig heidsmaatregelen de kans op ongelukken wordt verkleind. De nota gaat er vanuit, dat door een verhoogde vraag van butaangas de vijf bestaande aanvoernlaatsen in ieder geval Het personeel gaat zich nu in de acht bijzondere commissies beraden op het eventueel staken van het overleg, als de minister zijn standpunt niet herziet. Woordvoerder G. Hof van de christelij ke ambtenarencentrale CCOOP verklaar de gisteren op een bijeenkomst in Scheve- ningen bijzonder teleurgesteld te zijn over -2 -2 -2 -0 -2 -3 -0 -2 4 0 0 0 0.3 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0.1 0 0 1 0 0.1 0 0 o o o o 2 zullen uitbreiden. Met de komst van de Shell-BP terminal zal een aantal maatre gelen van kracht worden, dat ook effect zal hebben op de veiligheid bij de bestaan de terminals. Door de grotere capaciteit van de terminal zal het lonend zijn het gas per pijpleiding af te voeren, waardoor het gevaarlijke vervoer per tankwagen, bin- nentanker en spoorwagon in de toekomst kan worden beperkt. Shell en BP, die ieder voor vijftig pro cent in de terminal zullen deelnemen, heb ben toegezegd het bedrijf ook voor derden (andere oliemaatschappijen) open te stel len. In de eerste fase vna het project verwacht men één twee miljoen ton butaan per jaar te zullen aanvoeren. In de toekomst kan dit worden opgevoerd tot drie vijf miljoen ton. Hof zette uiteen, dat eigenlijk duizend man nodig zou zijn. „We hebben echter DEN HAAG (ANP). De aanvoer van ruwe olie in ons land en ook in andere landen is onzeker geworden door het op treden van speculanten op de markt voor ruwe olie. Bij de Shell maakt men zich ernstige zorgen over deze windhandel. Directeur Baars van de Shell Nederland Raffinaderij heeft dit medegedeeld. Hij zei, dat de raffinaderij op dit moment nog wel aan haar leveringsverplichtingen kan voldoen, maar dat de maatschappij voor de zeer nabije en verdere toekomst geheel in het onzekere verkeert. Zij kan geen enkele voorspelling doen, of zij al dan niet in staat zal blijven aan haar leveringsver plichtingen te voldoen. Het is volgens Baars niet mogelijk de windhandel in oüe effectief te bestrijden door bijvoorbeeld een gemeenschappelij ke boycot door de grote afnemers. De anti-trustwetgeving laat zoiets niet toe. De aanvoer van ruwe olie wordt voorts nog gecompliceerder gemaakt door het fiet, dat bij de OPEC-landen de neiging is ontstaan hun aardolie te leveren aan rege ringen in plaats van aan particuliere on dernemingen. Daardoor kan aardolie nog meer dan thans reeds het geval is, een politiek produkt worden, aldus Baars. Nederland heeft het afgelopen jaar min der geld op de bank gezet als appeltje voor de dorst dan het voorgaande jaar. De meeste spaarbanken in ons land hebben het spaartegoed vorig jaar minder zien groeien dan in 1978. Het hele jaar door waren de spaarresultaten weinig floris sant. Mei was de enige goede spaarmaand. Voor het overige deel van het jaar was het sparen bij de Nederlanders weinig in trek Ook december gaf overwegend lagere spaarresultaten te zien. De gemeente Rijswijk mag geen subsi die van duizend gulden geven aan Amnes ty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevange nen. Dat heeft de Kroon uitgemaakt na een hoger beroep van de gemeente Rijs wijk tegen een beslissing van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. De raad van Rijswijk kende eind 1977 een eenmalige subsidie van duizend gulden toe aan Am nesty. Het provinciaal bestuur ging daar niet mee akkoord, omdat een dergelijke uitgave volgens hem niets te maken had met het reilen en zeilen van de gemeente. De 43 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners kunnen tot 1 februari rjjkssubsi- dies aanvragen voor integratie van de sportbeoefening door gehandicapten en niet-gehandicapten. Er is een bijdrage be schikbaar van 430.000 gulden. De achter liggende gedachte is volgens het ministe rie van CRM, beide groepen sportbeoefe naars met elkaar in contact te brengen door middel van sportactiviteiten en door het gebruiken van eikaars voorzieningen. Door de werkende gehuwde vrouw fis caal los te koppelen van haar man zullen de inkomensverhoudingen in ons land volgens het CNV worden gewijzigd ten gunste van echtparen met een dubbel in komen. Uit het oogpunt van het streven naar een verantwoorde inkomensverhou ding zet het CNV dan ook vraagtekens bij het eventueel loslaten van de gezinsdraag- kracht-gedachte in de belastingheffing, zoals staatssecretaris Nooteboom van Fi nanciën onder meer voorstelt in de nota Op weg. Overigens is het CNV van me ning dat de plannen uit het oogpunt van emancipatie van de vrouw te waarderen zijn, omdat ze voorzien in een gelijkbe rechtiging van man en vrouw. -0 11 7 -2 onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. motsneeuw zw. bew. geh. bew. 1. bew. L bew. L bew. geh. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. -0 -4 -3 -0 14 3 4 -3 9 18 13 -4 10 SA ders bert een 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 14 1 M/ Spaa autoi een i voort refer aan kend aanv Ca: eiger derw eiger kiezi zowe maar pa] Gerar guur ging, werd In arbek Volks autor: lige in 19: een p duide ooit r hij tu een s De voorr te stc burer gouvt Na - OPPO! Herre rond vastg overl< zijn t in Su Ool heeft Hij s Surin digd len or 3 CÜ C it o 0 0 0 5 0 0 0 0 0 1 De Algemene Vereniging Nederlandse Militairen (AVNM) is toegetreden tot het Ambtenarencentrum. Als eerste organisa tie van louter dienstplichtigen heeft de ledenvergadering van de ANVM (6100 le den) gisteren dit besluit genomen. Het Ambtenarencentrum is een categorale centrale van overheidspersoneel. Op 1 ja nuari is ook de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband toegetreden tot de Ambtenarencentrale. .ÉE Ei bewindslieden erop, dat het onverstandig zou zijn het risico van overbelasting te nemen door nu al de provinciale en ge meentebesturen onder de werking van het ombudsman-instituut te brengen. Er is volgens hen meer voor te zeggen het insti tuut geleidelijk uit te bouwen. De gemeenteraadsfractie van de PvdA in Amsterdam wil overigens dat de hoofd stad een gemeentelijke ombudsman krijgt. Dat blijkt uit een nota van fractie voorzitter Mug. De nota is naar de andere partijen gestuurd met de vraag of zij erachter staan. DEN HAAG (ANP). Rapporten van de nationale ombudsman zullen openbaar zijn. Bij de opstelling van de rapporten zal de ombudsman er wel voor zorgen dat belangen in de persoonlijke levenssfeer van klager of overheidsfunctionaris niet worden aangetast. Dat staat in de memorie van ant woord en in een nota van wijzigingen op het wetsontwerp ombudsman, aangeboden aan de Tweede Kamer door de ministers Wiegel (Binnen landse Zaken) en De Ruiter (Justitie). Gisteren zijn de tien slachtoffers begraven van de brand vorige week in de Orleanderstraat in Rotterdam. De slachtoffers behoorden allen tot een Surinaamse familie. de gang van zaken. „We verwachtten, dat onze gerechtvaardigde eis zou worden in gewilligd. Zonder deze uitbreiding wordt het dienstbetoon ernstig bedreigd. We zijn niet van plan op deze wijze verder te gaan”, aldus Hof, die van oordeel is dat minister Tuijnman zijn departement niet goed verdedigt. „Op deze manier kan hij beter opstappen” zei hij. BC scho bewi 'Steui Vatii het verb verd Vc van heid maa Dt zal van met Zola lang aldu Weer in binnen- en buitenland Gisteren liet de bewindsman weten dat van een aanvulling van het personeelste kort geen sprake kan zijn. Hij vroeg be grip voor deze situatie in verband met de bezuinigingsoperatie van het kabinet en het doorschemeren dat er wellicht nog groter klappen zullen vallen. Volgens Hof doelde hij daarbij op de duizenden manja ren, die nu bij de beheerssector worden uitbesteed aan particulieren. „Indien ook nog hierin zou worden gesneden, dan kun nen we het helemaal wel vergeten”, aldus Hof. zw. bew. geh. bew. mist 1. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. niet ontvangen windst. ono no nno nno nno wnw windst. windst. ono nnw ono n ono ono nnw ono nno nnw zw nno no o w nnw nno no nno nno windst windst w AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie start binnenkort met de formatie van een speciaal arrestatieteam, dat kan worden ingezet bij de aanhouding van verdachten die als „gevaarlijk” wor den beschouwd. Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken heeft de hoofdstad hier voor extra geld en mankracht toegezegd. Het team, dat een sterkte krijgt van 16 man, zal slechts in actie mogen komen in opdracht van de officier van justitie. De opleiding zal met name gericht zijn op het overmeesteren van als gewelddadig be kendstaande verdachten, zoals terroris- j ten. Daarbij kan eventueel zwaarder wa- penmaterieel worden gebruikt. Voor de formatie mag het korps acht nieuwe krachten aantrekken, terwijl de overige leden worden gerecruteerd uit het aanwezige personeel. Voorts heeft het rijk voor de financiering van dit alles een bedrag van 150.000 tot 200.000 gulden be schikbaar gesteld. Behalve in Amsterdam worden ook spe ciale arrestatieteams opgezet in Utrecht, Arnhem, Rotterdam en Den Haag. De coöperatieve condensfabriek CCF in Leeuwarden is met de vakbonden een loonsverhoging van 1,8 tot 2,8 procent overeengekomen voor de bijna 800 werk nemers in ploegendiensten. De afspraak is, dat de bestaande ploegentoeslag zal worden omgezet in een toeslag voor wer ken op onaangename uren. Die regeling valt voor de ploegen-werkers gunstiger uit. Volgens districtsbestuurder L. van der Meulen van de Voedingsbond FNV zal de nu gemaakte afspraak tussen CCF en bonden niet door de loonpauze kunnen worden getroffen. Volgens hem is het om zetten van de ploegentoeslag in een toe slag onaangename uren niet meer dan de toepassing van een CAO-artikel. DEN HAAG (ANP). De samenstelling van de Sociaal-Economische Raad (SER) verandert 1 april, omdat andere grondsla gen zullen worden gehanteerd voor de verdeling van de zetels. Dit blijkt uit een ontwerpadvies van de SER over de sa menstelling in de volgende zittingsperiode van twee jaar. De SER blijft 45 leden tellen, van wie vijftien Kroonleden en evenzoveel verte genwoordigers van de werkgevers even als van de vakbeweging. Binnen de dele gaties van de laatste twee groeperingen treden nu echter verschuivingen op. Aan werkgeverszijde wordt per 1 april de grootte van de werkgeverscentrales als maatstaf gebruikt om het aantal zetels per organisatie te bepalen. Tot nu toe werden de zetels verdeeld naar de economische sectoren. Daarmee wordt de verdeling aan werk geverszijde: Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) 6 (was 2), Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) 3 (2), Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) 3 (2), Neder lands Christelijk Ondememersverbond (NCOV) 1 (1). De drie landbouworganisa ties KNLC, CBTB en KNBTB krijgen samen 2 zetels (was 3). Aan de kant van de werknemers bestaat nog geen volstrekte eenstemmigheid over de samenstelling van de raad, maar voor uitlopend op een definitief standpunt krijgt de FNV nu 11 zetels (was 12). Die enze zetel gaat naar het CNV die daardoor op 3 zetels uitkomt. De Raad van Middel baar en Hoger Personeel behoudt zijn ene zetel. De beheerssector van Rijkswaterstaat omvat tweeduizend man, die als brug wachters enkantonniers (wegwerkers) werken. Er is echter zo’n groot tekort aan personeel, dat bijvoorbeeld in 1978 in to taal 300.000 overuren moesten worden ge maakt Regelmatig maakt het personeel 48 overuren per week, aldus Hof. Bepaal de taken kunnen niet meer adequaat wor den uitgevoerd. In de afgelopen winter was het vooral met de gladheidsbestrij- ding soms droevig gesteld en trokken de bonden reeds aan de noodrem. Ze lieten weten dat er 250 man extra nodig was om op de meest knellende punten uit de voe ten te kunnen. Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking, maar droog; overwegend lich te vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor maandag: aantal uren zon 0 tot 3; minimumtemperatuur omstreeks -3 graden; maximumtemperatuur omstreeks +1 graad; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 70 percent. De fractie van D’66 in de Tweede Kamer meent dat moet worden afgezien van de voorgenomen samenvoeging van de dis tricten Amsterdam en Alkmaar van het korps rijkspolitie. Het D’66-Kamerlid Wessel-Tuinstra maakt er in schriftelijke vragen aan minister De Ruiter (Justitie) melding van dat de voorgenomen datum van de samenvoeging uitsluitend is geba seerd op het vertrek van de huidige dis trictscommissaris van de rijkspolitie in Alkmaar op 1 juni. Zij noemt dit een al te toevallig gegeven om er de tijdsplanning van een dergelijke ingrijpende beslissing op te baseren. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se politie heeft gisteren de arrestatie be kend gemaakt van een 36-jarige man uit Meppel, gezagvoerder van het „versteke- lingen-schip” Emmely. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de man vastgehouden op de verdenking van „uitlokking tot doodslag”. De man werd volgens de Rotterdamse politie bij aankomst op Schiphol aange houden. De kapitein kwam begin novem ber in het nieuws toen zijn bemanning hem ervan beschuldigde, dat hij opdracht had gegeven om op 24 oktober een verste keling overboord te zetten. Dat gebeurde op Bonny River in Nigeria. Het slachtof fer verdronk, aldus bemanningsleden van de Emmely. De ombudsman, door de Kroon voor zes jaar benoemd, moet klachten over het ftmetioneren van de centrale overheid on derzoeken. Iedereen kan bezwaren, óók tegen individuele ambtenaren, inbrengen. Het bevoegd gezag beslist welk gevolg aan het oordeel van de ombudsman zal wor den gegeven. De bewindslieden stellen in de memorie van antwoord dat de ombudsman de be voegdheid zal hebben om bij de behande ling van klachten ook de rechtmatigheid en de doelmatigheid te toetsen. De ombudsman zal geen klachten mo gen onderzoeken die betrekking hebben op een besluit, waarover een rechterlijke uitspraak is gedaan of waarover in admi nistratief beroep door de Kroon een be slissing is genomen. Volgens het wetsontwerp heeft de om budsman in elk geval de bevoegdheid om gedragingen van ministers en alle dien sten die onder hun verantwoordelijkheid vallen, te onderzoeken. Voorgesteld wordt om de mogelijkheid te openen dat de ombudsman bij Algemene Maatregel van Bestuur de bevoegdheid krijgt ook klach ten over gedragingen van andere organen, zoals PBO-organen (bedrijfsschappen, produktschappen) te onderzoeken. Hier bij, merken de ministers op dat gedragin gen van provinciale en gemeentebesturen, waterschappen en van de ambtenaren van deze publiekrechtelijke lichamen niet onder de competentie van de ombudsman gebracht kunnen worden. In de memorie van antwoord wijzen de UTRECHT. De Nederlandse me taalindustrie heeft, met uitzondering van de scheepsbouw, waar het uiter mate slecht blijft gaan, in het afgelo pen jaar een flink herstel te zien gegeven. Zo steeg de voor de metaal industrie zo belangrijke export in de eerste zeven maanden van vorig jaar naar waarde gemeten met vijftien procent tot 71,8 miljard gulden. Naar omvang gemeten nam die export toe met ongeveer acht procent. Hoewel de Nederlandse metaalin dustrie in het afgelopen jaar een her stel te zien heeft gegeven (stijging van export, vermindering van de werk loosheid en een toeneming van de investeringen), is de achterstand van voorgaande jaren daarmee nog niet ingelopen. Volgens de organisatoren van Techni-show ’80, een vakbeurs voor de metaal- en houtverwerkende industrie die van 17 tot 23 maart in Utrecht wordt gehouden, was dat met name het geval voor investeringen in het produktie-apparaat, die jaren achter zijn gebleven. maar een kwart daarvan gevraagd om de ergste nood te lenigen. En zelfs die krijgen we niet”. De bonden zijn met name ont stemd over deze situatie, omdat er volgens hem volop werkgelegenheid is in de be heerssector. Minister De Koning (Ontwikkelingssa menwerking) en de Surinaamse minister van Opbouw Cambridge hebben besloten de nog aanwezige ontwikkelingsgelden voor Suriname te gaan gebruiken op een wijze die het aantrekken van ander kapi taal zoals overheidsgelden, middelen van internationale financieringsinstituten en particuliere middelen bevordert. Dat is een van de resultaten van het overleg dat de ministers vorige maand hebben ge voerd over de besteding van de nog reste rende voor Suriname bestemde gelden. Onder het vrouwelijke militaire perso neel van de Koninklijke Marine, de Mar va’s, bestaat grote belangstelling voor plaatsing aan boord van een oorlogsschip Zevenenvijftig Marva’s hebben zich al op gegeven voor het „varende experiment' met vrouwen aan boord van Hr. Ms. Zuid erkruis. Begin 1981 wordt, zo meldt de Defensie krant, begonnen met dit experiment, dat bedoeld is om uit te zoeken hoe vrouwe» aan boord van oorlogsschepen kunnen functioneren. DEN HAAG (ANP). De prijzen zijn in de periode van half november tot half december met 0,2 procent gestegen. Dit heeft het ministerie van Economische Za ken gisteren bekendgemaakt. Van de goederen en diensten, waarvan regelmatig de prijsgegevens worden ver zameld, gaf 33 procent een stijging te zien. Dalingen deden zich in 24 procent voor. In 43 procent van de gevallen bleef de situa tie ongewijzigd. Stijgingen deden zich onder meer voor bij eieren, gouden en zilveren sieraden, benzine en de tarieven in de gezondheids zorg. De dalingen betroffen voornamelijk dames- en kinderkleding en bloemen en planten. Tussen midden december 1978 en mid den december 1979 stegen de prijzen met 4,8 procent. Volgens voorlopige cijfers ste gen de prijzen vorig jaar gemiddeld met 4,2 procent ten opzichte van 1978. Premier Van Agt noemde deze cijfers gisteravond „een flinke meevaller”. LOj de st seerd volgè verga gers de st handt te be water De diens al he Wann wat v groot ven duize men -2 15 4 20 17 16 12 ZONDAG 13 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.42 uur, onder 16.51 uur Maan op 03.46 uur, onder 13.38 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.39 uur en uur Laagwater 07.09 uur en 19.43 uur MAANDAG 14 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.42 uur, onder 16.52 uur Maan op 04.53 uur, onder 14.13 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 00.32 uur en 12.50 uur Laagwater 08.26 uur en 20.49 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2