DRAKULA EN FRANKENSTEIN Schaken Bridge Dammen Bi •F ■l 1 05, o o o de trollen De heks en O A X o A I WIE DRAAGT ZIJN HUIS? HET GRIEZELSPOOK NIEUW ONDERWERP IN NIEUW JAAR ENGE DROOM O 1 O O z 36 FL, r N W---O i N W^--() geen Z 10 8 6 «V IVETTE BISSCHEROUX Bondarevski (aan zet) Fischer (aanzet) Smyslov n Botwinnik S- sai, t 10 9 6 3 Op een avond was de familie van Rooien om 11 uur nog wakker en de kinderen waren al naar bed. Vader en moeder zaten te praten wat er de volgende dag moest gebeuren, want vader had gelijk met de kinderen vakantie genomen. De volgende dag zouden zij naar het bos gaan wandelen. Ze waren in een donker bos met hoge bomen, want ze gingen wandelen om vier uur ’s middags en het was al laat toen ze opeens een huisje zagen en de familie ging kijken. Henkie, de zoon was pas 6 jaar en hij durfde niet naar het huisje, want er brandde geen licht en het huisje kraakte door de wind. Marjolein, die was 10 jaar, en durfde ook niet. Maar René was 14 jaar en durfde wel, want hij was groot en sterk en moeder durfde ook niet. Het nieuwe bestuur van de werelddam- bond, onder leiding van Piet Roozenburg en secretaris Wim Jurg, heeft tijdens de persconferentie bij de sluiting van het jeugd- en dames-WK in Sneek de plannen ontvouwd voor de organisatie van de in ternationale damtoernooien. Het nieuwe bestuur wil veel gaan doen aan de verbrei ding en organisatie van het damspel in met name Afrika en Amerika. Vooral in de Afrikaanse landen Mali, Ivoorkust en Senegal wordt zeer veel gedamd; alleen door gebrek aan organisatie komen de Dekt de a-pion en dreigt dus, Ta6 te acti veren. Maar zwart mag thans rustig de witte koning naar voren laten komen, omdat deze nergens een veilige haven vindt. 5Tf4-f3t 6. Kb3-c4 Tf3-f4t 7. Kc4-d5 Wits laatste kans; als zijn koning naar links gaat, blijft zwart schaak geven. kop het water uit. Ze hadden ogen zo groot als soepborden en poten die wel 2 meter lang waren. Ze hadden kleine snavels. Maar als de trollen kwamen, waren ze zo weg. De trollen maakten je los en brachten je naar de heks. Dan werd je in een schuur gestopt bij vogelspinnen en cobra’s. gaan zoeken, er is hier een gasfornuis met twee pitten dan kunnen we de beukenootjes die we gevonden hebben toch bakken?” „We eten ze op en dan gaan we slapen, want ik heb boven lakens en dekens gezien in het stro”. „Laten we er maar gauw inkruipen want ik heb het koud”. Toen ze in bed lagen, begon het te onweren. De familie hoorde:Boem, boem en het was heel even licht op de kamer van de bliksem. Toen ze allemaal sliepen, behalve vader, rook hij gas. Hij had het fornuis aan laten staan, hij stond op en deed het uit. Plotseling hoorde hij een gekraak onder zich en deed het licht aan. Als je de volgende ochtend nog leefde, moest je hard werken en ’s avonds zonder eten weer in de schuur en zo ging het door tot je dood was. Dan werd je op zolder gehangen, waar de heksen al een heleboel lijken hadden hangen. MARLEEN HOUTKAMP Hij zocht naar een luik in de vloer, hij vond een hengsel en trok eraan, het luik ging open. Hij nam een kaars mee en liep de trap af. Opeens schrok hij plotseling, want Frankenstein en Drakula stonden voor hem. Zij pakten vader beet, die weg wou rennen en legde hem op een grote tafel. Toen pakte Frankenstijn een heel scherp mes en sneed vader in wel tien stukken. Bloed spatte overal in het rond. Moeder werd wakker van het gegil van vader en ze maakte de kinderen ook wakker. Ze gingen naar beneden om te kijken wat eraan de hand was. Drakula pakte de twee kinderen en V 5 3 V 8 7 6 5 82 4. 10 9 2 Het is een niet zo gemakkelijk onderwerp, maar denk er eens over na en schrijf er dan een stukje over. Een mooie tekening kan natuurlijk Iedereen hierover maken. Hopelijk komen er weer stapels post binnen. Met spanning kijk Ik weer uit naar de dikke enveloppen van de Nassauschool, de werkplaats, de Ir. L. P. Krljgerschool, de St. Franclscusschool, de Xaverlusschool, de Valkenburg, de Theo Thijsseschool, de Bavoschool, de Leerwinkel, De Regenboog en Wlldemanskruld en wie weet werken er dit jaar nog wel meer scholen regelmatig mee aan ’t Spuigat. Doe je best en tot schrijvens! MARIJKE nog remise moest toestaan aan Weltman en Wirry begon hij aan een indrukwek kende reeks van 6 overwinningen, te be ginnen met zijn overwinning op Jos Stokkel. Bah, wat een vies monster! „Vinden jullie ook niet?” Dit is het lelijkste monster, daar droom ik weleens van. Dan krijg ik koude rillingen in mijn lijf!!!! En die HEKSEN!!!!! OOOOO! Maar dat is het engste hoor. Willen jullie dat ook wel eens meemaken? Nou ik niet meer hoor. Chéron in zijn eindspelboek vertelt het geheim. De zwarte toren moet op dezelfde horizontale rij blijven als de pion en deze voortdurend aanvallen. 1Th4-b4, 2. Kf3-e3 Tb4-c4, 3. Ke3-d3 Tc4-b4, 4. Kd3-c3 Tb4-f4! Het tweede geheim van de remise- weg; de toren moet juist naar de f-lijn om langs die lijn aanstonds steeds weer flank- druks te kunnen geven. 5. Kc3-b3 In diagram 2 ruilde Jos met 27-32? 21. 38x27 22x31, 22. 41-36 17-22, 23. 36x27 22x31 waarna Skliarov een zware cen- trumaanval inzette, en de Nederlander volledig van het bord veegde: 24. 37-32 31- 36, 25. 32-28 9-13, 26. 39-33 12-17, 27. 43-38 17-22, 28. 28x17 11x22, 29. 42-37 (niet 29-23 vanwege 4-10 na het slaan) 13-19, 30. 49-44 7-12, 31. 48-42 6-11, 32. 44-40 11-16, 33. 37- 32! 12-17, 34. 42-37 16-21, 35. 30-24 19x30, 36. 35x24 22-27, 37. 32-28 4-9, 38. 37-32 18-22, 39. 28-23 2-7 (zwart kan de formatie 2-8-13 niet opbouwen, omdat wit dan 23-18 speelt) 40. 40-34 7-11, 41. 32-28 11-16, 42. 24- 19 en wit wint een schijf en even later de partlj' FRANK TEER De grote eindspelkenner Botwinnik daarentegen had die regel wel paraat en de ressource reeds in de afgebroken stand ontdekt! Prompt vervolgde hij met de reddende zet 52. h4-h5!I Tal-a3+, 53. Kf3- g2 g6xh5, 54. Tg7-g5+ Ke5-d6, 55. Tg5xb5 h5-h4. Commentaar van de spelers: (B): „Nu blijft zwart met 2 randpionnen over en de remise is een vraag der theorie gewor den”. (F): „De wending 52. h5 had ik over het hoofd gezien”. 56. f2-f4 Kd6-c6, 57. Tb5-b8! Vooral bedoeld om achter de a-pion te komen; de witte koning houdt de h-pion in bedwang. 57h4-b3t 58. Kg2- h2 a7-a5, 59. f4-f5 Kc6-c7, 60. Tb8-b5 Kc7- d6, 61. f5-f6 Kd6-e6, 62. Tb5-b6+ Ke6-f7, 63. Tb6-a6 Kf7-g6, 64. Ta6-c6 a5-a4, 65. Tc6-a6 Kg6-f7, 66. Ta6-c6 Ta3-d3, 67. Tc6-a6 a4-a3, 68. Kh2-gl en Fischer berustte in een puntendeling. Botwinniks taak werd vergemakkelijkt omdat hij nog een pionnetje had. Merk waardig is dat precies dezelfde slotstelling een paar weken geleden ontstond tus sen twee Utrechtse spelers, met dien ver stande dat de witte pion op de d-lijn stond, hetgeen geen verschil maakt. Dat zelfs zonder een pion de zwakkere partij remi se stond, bleek in de partij Smyslov-Bon- darevski Moskou 1940. De verdediger dient dan echter wel precies te weten hoe het moet. Zie diagram 2. Maar vader had haar vast om haar schouders en ze gingen erop af. Vader die het krakende deurtje open deed, keek naar binnen en wat zagen ze? Een tafel, 4 stoelen en er was een trap naar boven. Vader ging kijken. En wat lag er in het stro? 4 lakens en 4 dekens. Het was al 6 uur en moeder zei tegen vader: „Zullen we hier blijven of niet?” Vader vroeg het aan de kinderen en die zeiden: „Ja, joepie”. En ze bleven. Moeder zei tegen vader en de kinderen: „Maar we hebben niets te eten”. Vader zei: „Laten we beukenootjes waren nu arm, want het griezelspook had alles van hen afgenomen. Niemand durfde meer naar buiten, want misschien stond het griezelspook wel voor de deur. En toen ging het griezelspook verhuizen en iedereen was blij. CISKA VAN SCHAGEN Lieve kinderen Allereerst natuurlijk allemaal een heel gelukkig 1980. Ik hoop dat jullie allemaal een fijn jaar tegemoet gaan en dat jullie natuurlijk veel leuke verhalen en tekeningen voor ’t Spuigat schrijvenl Na alle griezelverhalen vind ik dat het wel weer eens tijd wordt voor een nieuw onderwerp. Ik wil jullie vragen om eens te schrijven over je vader en/of je moeder of, wanneer je geen vader of moeder hebt, degene die voor je zorgt. Probeer eens op te schrijven waarom je van ze houdt, wat je heel goed van ze vindt of waar je het juist niet mee eens bent. Misschien zijn er dingen wsarvan je zou willen dat ze die veranderen of verbeteren. „Afgebroken partijen zijn rampen”, po neerden wij enkele weken geleden. Onze lezer de heer Slijkerman te Zandvoort schreef ons, daar anders over te denken, behalve als het profs betreft. „Ik vind het heerlijk om, gezeten in een makkelijke stoel, urenlang met die houtjes te stoeien. Niet te geloven, wat je dan allemaal ont dekt. Hoe vind ik de winstvoering, ofwel bij een schier hopeloze stelling nog een remisegaatje”. Een ander geluid staat in de aanhef van een artikel, getiteld „Droom” van Hans Ree. „Over de gewone huis-, tuin- en keuken- schakersnachtmerrie je hebt een afge broken partij, wordt zwetend wakker, wat als hij zijn konijn naar g7 brengt, licht aan, zakschaakbordje en je herinnert je dat de konijnen al bij de tiende zet zijn geruild daarover wil ik het maar niet eens hebben”. Skliarov, die ook in 1976 al jeugdwereld kampioen werd, begon dit toernooi slecht door een nederlaag tegen de Fransman Fiol, die het overigens uitstekend deed. In de stand van het eerste diagram speelde Skliarov 31. 38-33 waarna Fiol naar dam combineerde met 26-31, 32. 37x17 11x31, 33. 36x27 16-21, 34. 27x16 18- 22, 35. 28x17 23-29, 36. 34x14 9x49 met winst. Nadat Skliarov in de 2e en 5e ronde Eindhoven is zonder enige twijfel de sterkste bridgestad ten zuiden van de gro te rivieren. Dat heeft uiteraard veel te maken met de aanwezigheid van een T.H. aldaar, maar die T.H. stond er toch al zo’n 16 jaar, alvorens men in Eindhovense bridgekringen het idee kreeg dat men voor versterking der gelederen best eens die studentengemeenschap zou kunnen benaderen. Het was de vereniging Four Aces waar deze simpele gedachte het eer ste naar voren kwam, een „brain wave” waar men bij de andere clubs best een beetje jaloers op was. Er werd contact gezocht met de T.H. en ziedaar, het idee bleek levensvatbaar. Talent was er vol doende aanwezig en bovendien bleek men best bereid in groepsverband naar een „burgerclub” over te stappen. Dit jaar betekende een nieuw keerpunt voor Eindhoven. De studentengroep zag, van wege de speelsterkte, meer heil in BC’70 en ging, onder aanvoering van Joost Tim mer, en bloc naar die club over. Dat betekende uiteraard een geduchte ver sterking en deze vereniging mag zich nu dan ook met reden de beste club van Zuid- Nederland noemen. BC-70 heeft sinds 5 jaar een eigen club blad, thans onder redactie van Frans H V 8 5 2 V B 5 85 4. 10 7 2 B 4 A 10 7 3 2 V 4 A V 6 5 Frankenstein pakte Henk en moeder beet. Ze werden in kisten gestopt en toen vastgebonden aan een touw aan handen en voeten en ze werden in tweeën gezaagd. Al de kisten werden door een lange gang gegleden naar een grote feestzaal, die heel eng was, want er hingen overal doodskoppen. Als je niet oppaste, struikelde je over darmen. Want om 12 uur begint het feest van Drakula, want die was jarig. In plaats van limonade en sherry of bier kregen alle gasten en dat waren heksen, spinnen en spoken en natuurlijk Frankenstein, warm of koud bloed te drinken. En als hartig hapje kregen de gasten een stukje hersen en als snoepje een oog van de familie van Rooien. Gelukkig werd ik hierna wakker. HANS JANSEN. griezelspook m het land. De mensen wisten niet hoe ze van hem af moesten komen. Hij maakte iedereen bang. Hij had minstens dertig vingers en daarmee kon hij wel twintig mensen pakken. En hij had wel zestig tenen. En rijke mensen spelers uit deze landen nauwelijks uit in internationale toernooien (alleen de Sene- galees Baba Sy, en sinds enige jaren de Malinees N’Diaye hebben laten zien dat in deze landen grote talenten aanwezig zijn). Namens de werelddambond gaan Wim Jurg en Ton Sijbrands binnenkort naar Mali om te praten over de organisatie van het WK dat dit jaar in Mali zal worden gespeeld, en om mee te doen aan een internationaal toernooi dat daar gehou den wordt; dit zal het eerste internationale damtoemooi zijn in een Afrikaans land, waaraan ook Europese spelers meedoen. Om het damspel in Afrika en Amerika te stimuleren heeft de werelddambond ook de opzet van het toernooi om de wereldtitel gewijzigd. Met de oude opzet zouden er binnenkort 10, 11 of 12 Russen en Nederlanders in de, uit 12 deelnemers bestaande, finale spelen. In de nieuwe opzet worden er vier zonetoernooien ge speeld: één in West-Europa, één in Oost- Europa, en de andere twee in Afrika en Amerika. Uit deze zonetoernooien komen de eerste drie of vier in de finale, en spelen samen met de eerste vier man van de vorige finale om de wereldtitel. In even jaren zal het finaletoernooi om de wereld titel gespeeld worden, en in oneven jaren de zonetoernooien, alsmede een match om de wereldtitel. Een ander verheugend bericht was dat de match Nederland-Rusland, die sinds 1974 niet meer werd gehouden, nu defini tief doorgaat, en wel in de tweede helft van april, in Nederland, met tientallen die vier wedstrijden tegen elkaar spelen met steeds dezelfde opstelling. Het jeugdwereldkampioenschap dat te gelijkertijd met het dames-WK in Sneek werd gehouden, eindigde in een verdiende overwinning voor de Rus Skliarov, met op de tweede plaats de ex-Rus, Wirny. De Nederlandse hoop Jos Stokkel viel na een goed begin ver terug door een nederlaag tegen Skliarov, een groot aantal remises. Zo een opgewekt geluid als van de heer Slijkerman is plezierig om te horen. Maar Hans Ree vestigt terecht de aandacht op een ander aspect. Voor de bij zijn hobby betrokken schaker brengt een afgebroken partij een geestelijke overbelasting met zich mede. Bovendien komen er Onzuivere elementen in het geding. Een partij is een krachtmeting, welke door het afbreken doorkruist wordt. Iedereen begrijpt dat men een marathonrace niet halverwege mag onderbreken. Dit geldt toch eigenlijk ook, zij het in mindere mate, voor een schaakstrijd. Daar komen nog diverse factoren bij, zo als: A heeft geen tijd om te analyseren, B wel. Bovendien is A bevriend met Karpov, resp. beschikt over zodanige financiële middelen, dat hij iemand van die klasse kan inhuren om zoveel mogelijk geheimen der stelling boven water te brengen. U ziet, het probleem ligt niet zo eenvou dig. Doch met de conclusie van onze lezer aan de zee zijn wij het geheel eens: „Voor een gewone schaker is een afgebroken partij enorm leerzaam en een bron van stil schaakgenot”. Wanneer een afgebroken partij reeds in de eindspelfase is, of in een bepaald eind spel zou kunnen uitmonden, dan blijft o.i. de beste methode van analyseren het be studeren der grondbeginselen van het be treffende eindspeltype in een goed boek over eindspelen. Wie zich in de casuïstiek der gegeven stelling poogt te verdiepen door het opsporen van allerlei feitelijke variantjes, komt gewoonlijk bedrogen uit, omdat het vrijwel altijd tóch anders gaat. Nu is dat bestuderen van die grondbe ginselen makkelijker gezegd dan gedaan. Er zijn er nl. zoveel en het doorgronden ervan is meestal zeer moeilijk. Wij gaan u daarvan een uitzonderlijk treffend staaltje geven, ontleend aan het boek van Bobby Fischer „My 60 memora ble games”. In 1962 speelde Fischer voor het eerst tegen de wereldkampioen Botwinnik. Hij kreeg zowaar met zwart een zeer gunstig, vermoedelijk gewonnen, toreneindspel op Wij zijn aangeland bij het meest kritieke moment. Als zwart argeloos vervolgt met 7Tf5t?, verliest hij nog. Zie 8. Ke6 en nu öf 8Tf4, 9. a5 en zwart kan de pion niet meer horizontaal aanvallen; of 8 Th5, 9. Td6! en wit kan zijn stukken beslis send activeren. Maar Bondarevski kende zijn lesje en bleef op de rij van de pion. 7. Tf4-b4! 8. Kd5-c6 Tb4-f4, 9. Kc6-d7 Tf4-d4t 10. Kd7-c7 Td4-f4, 11. a4-a5 Tf4-f5! Opnieuw. Remise, want wit komt nooit verder. Goed inprenten en onthouden de ze wijsheid! Uit een van de ruim 40 atikelen van Ree, gebundeld in de onlangs verschenen uitgave van Andriessen B.V. Ree is niet alleen een vakman-schaakmeester, maar ook een man met eruditie en humor. Zijn verhalen bevatten nauwelijks zetten of diagrammen, maar wel allerlei geestige en saillante informaties over grote scha kers, boeken en algemene onderwerpen, welke met schaken te maken hebben. Zijn boek „In de eerste stoot pat” is de ideale lectuur voor après-ski, slapeloze nach ten, een rustig uurtje bij de haard, en ook zeer leesbaar voor niet-schakers. E. SPANJAARD In een heel groot bos woonde een heks. Nou een bos kon je het eigenlijk niet noemen. Het leek op een heel gewoon bos, maar als je erin was, kwam je er nooit meer uit. Als je erin ging, werd je vastgepakt door de bomen, die je nooit meer los heten. Of eigenlijk lieten ze je wel los, maar pas als de trollen kwamen. Voordat de trollen kwamen, waren er afgrijselijke grote vogels die je bang maakten. Ze zagen er ook verschrikkelijk eng uit. Ze waren zo groot, dat als ze 1 km de zee in gingen, kwamen ze nog met hun lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim het bord. Na zwarts 45e zet werd afgebro ken; de stelling van diagram 1, ontstaan na 51. Kg3-f3, hadden beide spelers in hun analyses vooruitgezien. Het beste was nu blijkbaar 51Kd4! 52. Tg6: geweest met ingewikkelde, voor zwart gunstige, consequenties, vallende buiten het bestek van ons onderwerp. Fischer vervolgde met 51b6-b5(?) en ging daarmee in de fout. Hij vergat een grondregel (welke hij stellig wel kende, doch over het hoofd zag). Deze regel luidt: Een toren plus twee randpionnen kunnen niet winnen van een toren. 4 10 7 6 2 4. B 9 8 4 3 A 7 H 9 8 6 4 A H B 9 3 4. H Het probleem van de vorige week. Zuid speelt 6 SA; uitkomst Sch H. Zuid neemt het aas, incasseert drie klaver- en vijf ruitenslagen en speelt schoppen na. West, die SCH V sec heeft moeten zetten,moet vervolgens van HA VB 5 afspelen. T. SCHIPPERHEIJN. 7 6 3 B 9 4 7 6 5 4 4. H 7 5 10 9 8 4 A 2 H 9 3 4. V 8 6 4 Boersma, Wim Keulemans en Else van Eijndhoven. Dat clubblad mag er best zijn; het staat technisch op zeer hoog peil en kent een grote verscheidenheid aan bijdragen, waaruit duidelijk blijkt dat het ideaal van iedere redactie veel kopij zodat je niet altijd alles zelf moet doen hier bijna is verwezenlijkt. Kenmerkend is ook de invloed van „die computeijon- gens”. Een „10” zul je in het blad ten hoogste vinden om de betreffende pagina te nummeren; in de speldiagrammen wordt uitsluitend gebruik gemaakt van de (slechts uit één symbool bestaande) letter ”t”. In één van de laatste clubbladen kwam een spel voor (overigens ontleend aan buitenlandse bron) dat werd beschre ven onder de titel „huisvrouwelijke zui nigheid”. A H B H 10 3 A V B 10 4* A B 3 Tege 3 SA van zuid komt west uit met Ha6, noord de 4, oost het aas en zuid de 3. Oost speelt Ha 2 na, zuid de tien en west komt aan slag met de vrouw. West speelt weer harten, zuid aan slag brengend met Ha H. Zuid telt 6 vaste slagen. Omdat de schop- pen en de klaver elk slechts één slag extra op zouden kunnen leveren besluit zuid te trachten de benodigde 3 extra slagen in ruiten te maken. Zuid heeft dit een beetje laat, te laat zelfs, bedacht, want de blinde kan maar één keer aan slag gebracht worden om op Ru H te snijden. En als dan blijkt dat oost die heer derde heeft lukt het zuid niet meer zijn contract te maken. Wat is en waar zit de fout? In de „moeilijk- ste” slag van het hele spel, de eerste. Zuid had in de eerste slag Ha H bij moeten spelen. Met B 9 in noord en 10 3 in eigen hand heeft noord naast KI H de nodige 2e entree. Er kan dan 2 keer op Ru H gesne den worden en met heer-derde bij oost kan zuid vier ruitenslagen maken en zijn contract. Er was een O worden gemaakt, anders blijft er in de krant niets van over. Stuur je reacties naar ’t Spuigat, Damiate Pers, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. 't Spuigat is een rubriek die wordt volgeschreven en -getekend door kinderen van ongeveer tien tot vijftien jaar. Iedere week worden één of twee onderwerpen behandeld, maar je kunt natuurlijk ook zómaar eens een verhaaltje, een gedicht of een tekening sturen. Denk er wel aan, dat tekeningen met swarte inkt of viltstift moeten Simon draagt zijn huis. Maar wie is Simon? Dat zie je pas als je een lijn trekt van 1 naar 2 en dan ga je verder naar 3. Ga zo door naar 4, 5, 6 en verder. Ja, dat is Simon! 21 •18

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 37