Communisten AMERIKAANSE MINISTER VANCE: kliniek gestorven naar Moskou Hoopvolle blik op het einde Baskenland en Catalonië nu autonoom Brandbrief van VS werken aan nieuwe raket in Frankrijk lonken vaker Staalstaking in Engeland gaat zich uitbreiden Regering-Castro sterk gewijzigd Vakbondsleider uit Suriname in bisschoppen tegen Hans Küng Behandeling Tito wordt voortgezet JI Leger Rhodesië schiet 7 guerrilla’s dood e I TO Discussie over benoemingen heeft geen zin” Aanhangers Patriottisch Front J l> 3 1980 12 JANUARI ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie buitenland) West-Duitsland (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. „Het heeft geen zin terug te gaan tot het begin van de jaren zeventig en de toenmalige bis schopsbenoemingen in discussie te stellen”. Kardinaal Willebrands zeid ti gisteren op een druk bezochte persconferentie in het Vaticaan naar aanleiding van de bijzondere synode die maandag in Rome begint. WASHINGTON-LONDEN-BRUSSEL. De Amerikaanse minister Vance van Buitenlandse Zaken heeft in een televisie- interview gezegd dat de Amerikaanse maatregelen die tegen de Sovjet-Unie zijn genomen in verband met de interventie in Afghanistan „voor een periode van lange duur” van kracht blijven. De Britse rege ring heeft naar aanleiding van de Russi sche inval de ambassadeur in Afghanis tan voor nader beraad naar Londen te ruggeroepen. esty ubsi- ones- zich ange- rt na Rijs- iteer- i van lalige Am- daar elijke i had nte. jed nin- /oor nnen !ing rpsen rsgeki arva’s Li pten >0.000 subsi- n de >n en ?e he chter- niste- eoefe- engen i door ngen. Tuin Sancties tegen Moskou blijven lang van kracht Willebrands: Praten over collegialiteit 3 (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Na een periode van toenemende onafhankelijkheid ten opzichte van Moskou lijkt de Franse communistische partij zich bij het begin van de jaren tachtig weer meer te richten op de Sovjet-Unie. (Van onze stadsredactie) SALISBURY. Zeven guerrillastrij ders van het Patriottisch Front van Ro bert Moegabe en Joshua Nkomo zijn bij een botsing in Rhodesië door Rhodesische In een vraaggesprek met de Amerikaanse NBC-televi- sie wilde Vance gisteren geen antwoord geven op de vraag of de Verenigde Staten overwegen steun te verle nen aan de Afghaanse opstandelingen die strijd voeren tegen de Russische militairen. „Wat er intern gebeurt is een vraag waarop ik hier niet wil ingaan”, aldus de bewindsman. lefensie- ent, dat ■rouwen kunnen Vance benadrukte dat het (beperkte) graanembargo van de VS een „aanzienlijke vermindering van de vee- produktie” in de Sovjet-Unie tot gevolg zal hebben. Ook het stoppen van de leverantie van Amerikaanse technolo gie aan Moskou zal volgens Vance hard bij de Russen aankomen. De minister noemde een Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen in Moskou „een mogelijkheid die wellicht benut zal worden”. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap heeft gisteren officieel besloten de voedselhulp aan Afghanistan voorlopig op te schorten. Het gaat om drieduizend ton graan en driehonderd ton melkpoeder. Oorzaak van het opschorten is de onzeker heid over een goede distributie van de voedselhulp. De Europese Commissie gaat bovendien een verzoek van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen bestuderen snelle hulp aan de Afghaanse vluchtelingen in Pakistan te verlenen. Twee maanden geleden stelde de commissie al zeshonderd ton melkpoeder en 280 ton boterolie aan de vluchtelingen ter beschikking. De Europese Commissie heeft besloten de subsidies aan Europese graanexporteurs die graan naar de Sovjet- Unie willen exporteren op te schorten. Zonder deze subsidies is de uitvoer van graan naar de Sovjet-Unie De >ben zien ioor ons and, s het trek gere i iw fis zullen i land ;d ten bel in- treven erhou- sns bij draag- effing, an Fi- e nota in me nt van rderen -lijkbe- F in een cent rerk- raak zal wer- sling tiger van V zal F en nnen om- toe- in de Kamer /an de ie dis- an het imerlid ftelijke ustitie) datum s geba- ge dis- litie in m al te anning slissing HAVANNA (AFP/DPA). Het Cubaan se kabinet is gisteren met de benoeming van 13 nieuwe ministers drastisch gewij zigd. Deze wijziging betrof vooral de eco nomische en handelspolitieke sector. Staats- en regeringsleider Fidel Castro neemt samen met zijn broer Raul het toezicht over de ministeries voor Defen sie, Binnenlandse Zaken, Gezondheid en Cultuur over. Raul Castro is al eerste vice- premier en minister van Defensie. Het Cubaanse persbureau Prensa Lati na noemde als motief voor de wijzigingen dat Cuba „zijn infrastructuur van het beleid soepeler” wil maken. De belang rijkste politici op Cuba zouden al maan denlang „scherpe” kritiek hebben gele verd op verschillende ontwikkelingen op Cuba. De economie in het afgelopen jaar groeide slechts met vier tot vijf procent in plaats van met de voorziene zes procent. De arbeidsproduktiviteit nam slechts met 0,8 procent toe en niet met vier tot vijf procent zoals de bedoeling was. Nieuwe ministers zijn benoemd voor Justitie, Basisindustrie, Suikerindustrie, Onderwijs, Landbouw, Arbeid en Sociale Zaken, Buitenlandse Handel, Lichte Indu strie, Visindustrie, Machinewerktuigin- dustrie en Bouwwerkzaamheden. Bovendien werden er twee ministers voor Binnenlandse Zaken benoemd. meende de kardinaal. „De Nederlandse katholieken zijn bereid en verlangend om de resultaten van de synode in de praktijk te brengen. Zij zijn absoluut niet tegen de Kerk of tegen de bisschoppen, maar wensen wel, dat de Kerk een wezenlijke rol in de huidige wereld kan spelen”. Voor de talrijke buitenlandse journalisten beantwoordde de kardinaal de meest uiteenlopende vragen over het Neder lands katholicisme: over de teruggang van de kerkelijke praktijk en van de priesterroepingen, over de afschaffing van de traditionele seminaries („Maar het nieuw opgericht grootseminarie in Rolduc geeft bevredigende resultaten”), over het ontbreken van enige lekendeelneming („Deze syno de wordt nu eenmaal geregeld door de voorschriften van Paulus VI, die slechts betrekking hebben op een bisschop penvergadering”), over het handhaven van getrouwde pries- tergheologen aan de kerkelijke hogescholen („Maar er wor den in de toekomst geen nieuwe aangesteld”). Uit alles bleek de enorme belangstelling die ook in het buitenland aan de dag wordt gelegd voor deze eerste bijzon dere synode in de geschiedenis van de Kerk. Men kan zich afvragen of er even veel interesse zou bestaan als een dergelijke gebeurtenis betrekking zou hebben op de bis schoppen van Ierland of Peru. Daartegenover staat dan weer, dat de binnenkerkelijke discussie nergens anders dusdanig op de spits is gedreven dat een buitengewone synode onontkoombaar was geworden. In ieder geval is deze synode „een voorbeeldige ervaring voor andere plaatselijke kerken”, zoals de Vaticaanse perschef Romeo Panciroli in zijn inleiding opmerkte. De duur van de synode wordt voorlopig op ongeveer twee weken geraamd. De eindzitting wordt omstreeks 26 januari verwacht. Kardinaal Willebrands psrak de hoop uit, dat er tamelijk snel na die datum een einddocument wordt gepubli ceerd. De bisschoppen zullen zich nog beraden over de beste manier waarop zij deze conclusies aan de katholieken van Nederland kunnen meedelen en hoe deze actief kunnen worden bij de discussie over de genomen besluiten en de utivoering ervan. Het was het enige moment waarop de kardinaal enige emotie liet blijken, nadat hem een vraag was gesteld over de benoeming van de bisschoppen Simonis en Gijsen, „tegen de gevoelens van het kerkvolk in en tegen de wil van het Nederlandse episcopaat”. Willebrands: „Waar wij over moeten praten is de collegiali teit tussen zeven Nederlandse bisschoppen, van wie ieder afzonderlijk wettig bisschop is in zijn eigen diocees”. De Utrechtse kardinaal legde grote nadruk op de uitwisse ling van informatie, en daarmee bedoelde hij niet alleen een „directe, onmiddellijke en complete” informatie vanuit het Nederlandse episcopaat aan de paus en zijn naaste medewer kers (de zes curiekardinalen, die ieder naar eigen bevoegd heid als leden aan de Nederlandse synode deelnemen, en als zodanig ook over stemrecht beschikken), maar ook, en ogenschijnlijk nog meer, de onderlinge uitwisseling tussen de bisschoppen zelf. Alsof de problemen binnen de Nederlandse bisschoppen conferentie voortkwamen uit gebrekkige kennis van wat er in andermans bisdommen omgaat en alsof men naar Rome zou moeten komen om zich daarover te laten inlichten. Naar Willebrands mening is er „een grote en gespannen verwachting in de Nederlandse kerk” over de uitkomst van deze bijzondere synode. Hij sprak zijn vreugde uit over de „talrijke reacties, zowel van individuen als van groepen”, waaruit naar zijn mening duidelijk bleek dat er binnen de Nederlandse Kerk geen sprake is van apathie, maar veeleer van een algemene hoop op vruchtbare resultaten. „Er is geen sprake van een bevooroordeelde oppositie”, zo Dat zou dan een gevoelige klap beteke nen voor de zogenaamde „Eurocommu- nistische” lijn die een aantal Westeurope- se communistische partijen met name die van Spanje, Italië en Frankrijk de laatste jaren hebben gevolgd. Het bezoek dat de leider van de Franse communisten, Georges Marchais, deze week aan Moskou bracht en het stand punt van zijn partij ten aanzien van de Russische interventie in Afghanistan lij ken deze visie te bevestigen. In tegenstelling tot hun Spaanse en Itali aanse geestverwanten hebben de Franse communisten de acties van de Sovjet- Unie in Afghanistan niet veroordeeld. In overeenstemming met de officiële Russi sche lezing hieromtrent suggereren zij dat het Kremlin pas na een Afghaans verzoek tot handelen is overgegaan. Dat de Russische leiders beseffen dat de Franse communistische partij lijkt terug te keren in de schoot van de Russische communistische partij blijkt uit het feit dat Marchais in Moskou verwelkomd werd door Soeslov, de voornaamste partij-ideoloog. Het Russische ingrijpen in Afghanistan was de belangrijkste test voor de betrek kingen van de Franse Communistische Partij (PCF) met Moskou sedert de Russi sche inval in Tsjecho-Slowakije in 1968. Toen volgde de veroordeling van de PCF al na enkele uren. Ingeval van Afghanistan deed de partij er echter negen dagen over om tot een officiële verklaring te komen, hetgeen als een aanwijzing kan worden gezien dat alle gevolgen van tevoren nauwkeurig zijn overwogen. Na de gebeurtenissen rond Tsjecho-Slo wakije deden zich tekenen voor dat de Franse communisten zich minder ortho dox begonnen op te stellen. Sympathisan ten beschouwden dit als een breuk met het verleden, terwijl tegenstanders waar schuwden dat de koerswijziging die lang zaam gestalte kreeg slechts camouflage was. In oktober 1975 koos de PCF definitief voor een andere koers, toen zij zich met alle kracht opwierp tot pleitbezorger voor de vrijlating van de Oekraïense dissident Leonid Plyoesj uit een Russische psychia trische kliniek. Het was de eerste keer dat de Franse communisten, die ongeveer twintig procent van de Franse kiezers vertegenwoordigen, zich zo openlijk af keurend durfden op te stellen tegenover het Kremlin. De dissident werd vrijgela ten en vertrok daarna naar Parijs. Reeds voor dit voorval had Marchais naar aanleiding van kritiek in het Russi sche partijblad Pravda verklaard dat de politiek van de Franse communistische partij in Parijs wordt bepaald en niet in Moskou. Daarop aanvaardde de PCF op het partijcongres van februari 1976 een aantal verreikende hervormingen. Zo werd de dictatuur van het proletariaat, een belangrijke communistische doelstel ling, verworpen, terwijl tevens plechtig werd beloofd dat de communisten pro beerden langs de democratische kanalen de macht in Frankrijk te verkijgen. Ondanks de houding van zijn partij heeft de historicus Jean EHeinstein één van de felste critici binnen de PCF, het Russische optreden in Afghanistan wel veroordeeld. In het dagblad Le Monde schreef hij: Godzijdank bevinden wij ons niet in Mos kou, Praag of Kaboel. Wij kunnen ons uiten, elkaar ontmoeten en van mening verschillen, met eerbied voor pluralisme”. EHeinstein die door de Russische pers ooit is beschreven als anti-Russisch, zei verder dat de operatie van de Sovjet-Unie het onvermogen verheelt van de Russi sche regering en de binnenlandse pro blemen. Duidelijk in antwoord op de opschud ding rond de trip van Marchais naar Mos kou, zijn eerste in meer dan vijf jaar, schreef het communistische dagbladl ’Hu- manité: „Wat is er toch zo bijzonder aan een bezoek van een communistische se- cretaris-generaal aan Moskou? Hij ont moet andere communistische partijlei ders geregeld”. MADRID (Reuter). Catalonië en Spaans Baskenland zijn gisteren officieel autonome gebieden geworden. Hieraan is een constitutioneel proces van twee jaar -; voorafgegaan. Verleden jaar werd in een referendum de mate van autonomie die aan deze Spaanse regio’s wordt toege kend, met overweldigende meerderheid aanvaard. Catalonië en Baskenland krijgen een eigen parlement. De belasting, politie, on derwijs en radio en televisie komen in eigen beheer. Verwacht wordt dat de ver kiezingen voor het regionale parlement zowel in Baskenland als in Catalonië in maart zullen worden gehouden. veiligheidstroepen gedood. Het werd het „ernstigste incident” sedert de inwerking treding van het bestand genoemd. Volgens ambtelijke kringen hadden 17 guerrillastrijders geweigerd hun wapens bij het transport naar een verzamelpunt af te geven hetgeen in strijd was met de gesloten overeenkomsten. Na ruim drie uur van onderhandelingen had de politie de guerrillastrijders voor de laatste keer opgeroepen hun wapens neer te leggen. Daarop waren de guerrilla’s uit hun bus gesprongen waarop de politie geschoten zou hebben. Tien Front-strijders wisten te ontkomen. President Kaoenda van Zambia heeft opgeroepen tot „onmiddellijke terugtrek king” van de ongeveer duizend Zuidafri- kaanse militairen uit Rhodesië en heeft de Britse regering gewaarschuwd dat wan neer er niet een rechtvaardiger beleid ten opzichte van het Patriottisch Front zou worden gevoerd, de situatie in de komen de paar weken uit de hand zal lopen. Kaoenda sprak ter gelegenheid van de opening van het Zambiaanse parlement in Loesaka. Vertegenwoordigers van de Afrikaanse Frontlijnstaten (Tanzania, Mozambique, Angola, Botswana en Zambia) zijn er niet in geslaagd de twee vleugels van het Patri ottisch Front ertoe te bewegen gezamen lijk de verkiezingen in te gaan. Eind fe bruari worden deze in Rhodesië ge houden. vrijwel onmogelijk omdat de prijzen binnen de EG drie keer zo hoog zijn als die op de wereldmarkt. Tot de maatregel werd besloten nadat talrijke subsidie aanvragen van exporteurs bij de Europese Commissie waren binnengekomen. Totdat effectieve controlemethoden met betrekking tot de graanexport zijn gerealiseerd, zullen ook alle graanle- veranties aan de andere Oostbloklanden worden opge schort. In 1978 werd door deze landen twee miljoen ton graan uit EG-landen ingevoerd. Ook de EG-uitvoer van boter en suiker naar de Sovjet-Unie zal strenger worden gecontroleerd. De Wereldfederatie van werknemers (WCL) heeft giste ren de Russische invasie in Afghanistan scherp veroor deeld en geëist dat alle Russische troepen onmiddellijk worden teruggeroepen. Eerder had de Internationale Federatie van Vrije Vakbonden eenzelfde reactie gegeven. In de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer heeft de regionale islamitische conferentie van Zuidoost-Azië en het Stille Oceaan-gebied gisteren unaniem een resolutie aangenomen waarin totale steun aan de „heilige oorlog” van het Afghaanse volk tegen de Russische troepen wordt toegezegd. De bijeenkomst in Koeala Loempoer eist directe en onvoorwaardelijke terugtrekking van deze troepen. BELGRADO (AP). De gezondheids toestand van de Joegoslavische president Tito vereist „intensieve” voortzetting van de medische behandeling die hij tot nu toe heeft gehad. De 87-jarige president lijdt aan wat offi cieel wordt genoemd „problemen in de bloedvaten van zijn benen”. Tito heeft de afgelopen week in zijn buitenverblijf doorgebracht, nadat hij vorige week twee dagen voor onderzoek in een kliniek werd opgenomen. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten werken aan een nieuwe raket die door een modem gevechtsvliegtuig kan worden afgevuurd om Russische spiona ge-, communicatie- en navigatiesatellieten te vernietigen. Dit hebben luchtmacht- kringen in Washington meegedeeld. Een gezaghebbende kring zei dat het gaat om een raket die met een zeer hoge snelheid op een hoogte van 15.000 meter door een F-15 vliegtuig kan worden afge vuurd. Het projectiel zou geen nucleaire of conventionele explosieve kracht heb ben. Het zou het doel moeten raken om het te vernietigen. De belangstelling voor het ontwikkelen van doelmatige anti-satellietwapens is toegenomen nu de toekomst van het ver drag ter beperking van de strategische bewapening, SALT-2 nog onzeker is. De Sovjet-Unie heeft al een dergelijk wapen. BONN (AP). Door Westduitse bis schoppen is gisteren in een in scherpe bewoordingen gestelde herderlijke brief steun verleend aan het verbod van het Vaticaan waarbij de theoloog Hans Küng het doceren in de godgeleerdheid wordt verboden. Zij noemden dit besluit „wel verdiend”. Volgens de rk-kerk druisen de inzichten van Küng inzake de pauselijke onfeilbaar heid en de onbevlekte ontvangenis van de maagd Maria in tegen de aanvaarde leer. De brief die dit weekeinde van de kansel zal worden voorgelezen beschuldigt Küng van opvattingen die in tegenspraak zijn met de geldende meningen van de kerk. Zolang dit het geval is mag Küng niet langer dienst doen als katholiek theoloog, aldus het schrijven. lingssa- minister esloten sgelden op een jt kapi- len van ten en Dat is -leg dat >en ge- g neste lden. perso de Mar- Lg voor gsschip h al op- rimenf :s. Zuid- PARAMARIBO (ANP/SNA) Luis Alfred Gerardus Doedel, een vooraanstaande fi guur in de Surinaamse arbeidersbewe ging, is in Paramaribo overleden. Doedel werd 74 jaar. In 1930 was hij de oprichter van een arbeidersorganisatie: de Surinaamse Volksbond. Omdat hij in de ogen van de autoriteiten te lastig werd, gaf de toenma lige gouverneur van Suriname, Kielstra, in 1937 opdracht Doedel op te nemen in een psychiatrische inrichting. Het is on duidelijk of hij daar tussen 1937 en 1949 ooit nog uit is gekomen. Vast staat wel dat hij tussen 1949 en zijn overlijden nimmer een stap buiten de inrichting heeft gezet. De officiële reden om de arbeiders- voorman in een psychiatrische inrichting te stoppen was dat hij „lastig is voor de buren en heeft getracht in de nacht de gouverneur een bezoek te brengen”. Na het overlijden van Doedel heeft de oppositionele Surinaamse parlementariër Herrenberg gezegd, dat „de waarheid rond de persoon van Doedel moet worden vastgelegd”. Herrenberg noemde de overledene een militante voorvechter in zijn strijd voor sociale rechtvaardigheid in Suriname. Ook parlementsvoorzitter Wijntuin heeft zich lovend over Doedel uitgelaten. Hij sprak over hem als over „een groot Surinamer”. Wijntuin heeft aangekon- digd dat hij bezig is materiaal te verzame len om een boek over Doedel te schrijven. Hef va/t ook n/et mee, zo’n tijd je hoofd richten naar het heiligdom Mekka en tot Allah bidden. De Iraanse jongen kijkt op het terrein van de universiteit van Teheran hoopvol uit naar het moment dat het gebed is beëindigd. De ayatollah Khomeini houdt de menigte via een een foto in de gaten. (Van onze redactie buitenland) c.^ LONDEN. De vakbondsleiders van de stakende arbeiders in de genationali seerde Britse staalfabrieken hebben een volgende stap gezet. Voor dinsdag is een vergadering belegd met vertegenwoordi gers van de niet-stakende arbeiders van de staalfabrieken die nog in particuliere handen zijn. Door ook hen bij de staking te betrekken, hopen zij hun actie vrijwel waterdicht te maken. De 15.000 arbeiders in particuliere dienst verwerken ongeveer een kwart van al het in Engeland geproduceerde staal. Wanneer ook zij het werk neerleggen wat waarschijnlijk wordt geacht zal een groot aantal van staal afhankelijke bedrij ven moeten sluiten, waardoor opnieuw duizenden arbeiders op straat zullen ko men te staan. andse ot het anisa- sft de .00 le- i. Het gorale 1 ja- ig van en tot O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3