CENTRALE LIGGING PLUSPUNT NA VERHUIZING riant onderkomen Meldingen van vossen in woongebieden nemen toe Herman de Wit leidt jazz-workshops Witte Tejater s plein 1945 deze week Bibliotheekgebouw Crocusstraat voor lectuurvoorziening nn™ Ij l| IIIH Arie Schep it Verdraagzaamheid Geduld ZATERDAG 1980 12 JANUARI IJMOND 1 KLACHTEN NIET VERONTRUSTEND door Jan Baart Kippendief (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na drie stormach tige weken van verhuizen en in richten kan voor maandag de opening worden aangekondigd van het gloednieuwe bibliotheek gebouw op de hoek Burgemees ter Weertsplantsoen/Crocus- straat in Santpoort-Noord. Voor dit stuk nieuwbouw werd vorig jaar maart door wethouder H. J. Scheeper (onderwijs en cultuur) de eerste paal geslagen. Exact volgens schema kon eerder deze maand worden opgeleverd door de bouwer, het Beverwijkse aan nemingsbedrijf M. Meijer. Bescherming Kunstwerk Inpassing VELSEN. „Mensen komen i wel eens binnen met de vraag, of ze mee mogen doen, omdat ze nog niks kunnen spelen. Kom erbij, zeg ik dan, ik kan het ook niet”. B 1 Van de nieuwbouw (oppervlakte 1200 Jazz-animator Herman de Wit d 5,00 t. De meldingen zijn onder meer afkom- ur jr Commissie sportzaken. De commissie sportzaken wijkt maandag uit naar het IJmuidense binnenbad De Hoogeberg voor een vergadering die om vier uur ’s middags begint. De gang van zaken bij dit eind 1978 geopende bad met recente storing in de chloortoevoer komt hier aan de orde. bewakingssysteem zonder meer uitge schakeld. Ondanks de nadrukkelijke vei ligheidsgarantie op dat punt van de fabri kant. certleven op na te houden. Dat is absoluut onvoldoende”. tarieven worden besproken. Over aanleg en mogelijkheden daartoe van cen trale antenne-inrichtingen in Velsen wor den mededelingen verwacht. Commissie milieuzaken. Een besloten vergadering van de commissie milieuza ken staat voor donderdagmiddag half vier geprogrammeerd. Hierover nog niets naders bij gemis van de bijbehorende vergaderstukken ter redactie. stig van het tehuis ’t Vinkennest aan de Duin en Kruidbergerweg, de Hagelinger- weg waar onlangs een vos werd aangere den en het gebied ten zuiden van Beecke- steyn waar een pluimveebedrijf doelwit is van de roodbruine kippendieven. De zoöloog F. Niewold van het Rijks Instituut Natuurbeheer is een andere me ning toegedaan. Hij noemt de stijging van het aantal vossen niet kwalijk. De vos heeft volgens hem voors en tegens. Aan de ene kant is het een nuttig dier dat zorgt voor het opruimen van zieke en zwakke dieren onder de fauna in duin- en bosge bieden. Anderzijds berokkent de vos scha de aan houders van pluimvee en konijnen. 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0.80 Frrr^ rrhtjï „We moeten er aan wennen dat de vos, na jaren bijna uitgeroeid te zijn geweest, weer in groten getale voorkomt. Het dier staat bekend als cultuurvolger en weet zich snel aan de mens aan te passen. Hierdoor komt de vos steeds vaker in bewoonde gebieden voor”. De toename van het aantal meldingen is volgens deskundigen niet alleen het ge volg van een groeiende vossenpopulatie. De vos heeft zich langzamerhand aange past aan het cultuurpatroon van de mens en is een deel van zijn schuwheid verlo ren. Hierdoor wagen de dieren zich meer en meer in de bebouwde kom. vierkante meter) komt 830 vierkante me ter voor de plaatselijke lectuurvoorzie ning beschikbaar. De resterende ruimte, bereikbaar via een aparte entree, is toe gewezen aan de KNVB-afdeling Haarlem en de (landelijke) Baseball en Softbal- bond. De nieuwe huisvesting biedt de openba re bibliotheek Velsen gelegenheid voor opstelling en uitleen van de 24000 boeken die in de oude situatie (filiaal aan de Wüstelaan) wel aangevraagd maar niet direct verstrekt konden worden. Daar voor ontbrak eenvoudig de ruimte in het gebouw aan de Wüstelaan waar in de voormalige „bewaarschool” een ruimte van 200 vierkante meter in feite al jaren ontreikend was voor het plaatselijke bibliotheekwerk. Een deel van de beschik bare boekencollectie bleef in die situatie Commissie bedrijven. De Commissie bedrijven vergadert maandagavond om zeven uur in het stadhuis. De voor 1980 nieuw vast te stellen hogere aardgas- „Mijn karakter leent zich gelukkig goed voor dit werk, dat moet ik erbij zeggen. Ik heb een waanzinnig geduld in mijn vak; niet altijd voor mijn zoon, en niet altijd voor mijn geliefde echtgenote Greetje, maar voor mijn muziek heb ik het grootst mogelijke geduld. Ik heb zo’n geduld dat ze weleens zeggen, wat is die vent passief. Ik kan gewoon aan de kant gaan staan luisteren en zeggen, toe jongens, speel maar. Speel je maar de tyfus. Dan sta ik aan de kant te genieten, denkend, moet je horen wat daar gebeurt!” „Ik streef ernaar dat mensen die heel goed kunnen spelen, ook dat geduld op- De nieuwe bibliotheekruimte ligt in Santpoort-Noord centraal temidden van winkelstraten. Een duidelijke sprong vooruit ten opzichte van de oude situatie (Excentrische ligging) aan de Wüstelaan. Meegerekend part-timers maken zes men sen deel uit van de bibliotheekstaf. Of zo’n bezetting berekend is op een ver wachte grote toeloop is op dit moment nog een open vraag. milieu, speelopvattingen, geld, en hoe je thuis verplicht piano studeerde, of hoe je boven op je zolderkamertje trompet of saxofoon studeerde met de hele meute om je heen, die wilde dat je eindelijk je rotkop eens hield. Door die gefixeerdheid op dat fenomeen talent worden mensen weggehouden, die ook iets te zeggen heb ben. Daarom moet je de verkenningsfase veel meer aan bod laten komen, dus de beginfase van het vormen van de menta liteit van de musicus, van een potentieel musicus. Dan heb je de grootste waar borg dat het „talent” ook de kans krijgt naar boven te borrelen. Je bereikt de mensen echter alleen door ze het idee te geven, dat muziek een gedachte is die overal zweeft. Zomaar op straat een deuntje zingen, waar een ander bij invalt. Dat moet kunnen, zonder dat iemand zegt, die vent is gek. Alleen, onze maat schappij staat dat niet toe”. „Het is allemaal een oud verhaal van me en stel je maar niets voor van die workshops. Maar het wordt wel leuk. Dat is het minste!” Met de opening maandag wordt vooruit gelopen op het officiële openingsceremo- nieel dat voor eind februari wordt aange kondigd. Het uitstel van de openingshan deling heeft te maken met vertraging bij plaatsing van een kunstwerk waarvoor buiten het bibliotheekgebouw alvast ruimte gereserveerd is. De Amsterdamse kunstenaar Jos Wong vervaardigt voor deze plek een plastiek. Door problemen over de kosten daarvan (beduidend meer dan de gangbare 1 procentsregeling) ging de opdracht hiervoor de deur uit toen de bibliotheekbouw al een eindweegs gevor derd was. Met de nieuwbouw, naar ontwerp van oud-gemeente-architect H. Peters, was een bedrag van 1.9 miljoen gulden ge moeid. Na meerdere combinatieplannen (multifunctioneel centrum, biblioteek an nex woningen) kwam inpassing van kan toorruimte (ten behoeve van eerder ge melde sportbonden) tenslotte uit de bus als het meest aantrekkelijk uit financiële overwegingen. Beide sportbonden hebben hun entree aan de kant van het Burge meester Weertsplantsoen. Directeur J. V. Suurmond van de open bare bibliotheek Velsen ziet in de nieuwe Santpoortse vestiging reële mogelijkhe den voor verstrekking van audio-visuele middelen zoals daar zijn dia’s, videoband- jes en filmmateriaal. „Bij tijdige nieuw bouw ten behoeve van de centrale vesti ging zal daar uiteraard als eerste ruimte voor de nieuwe service worden gescha pen. Het filiaal Santpoort komt in de nieuwe situatie voor deze eigentijdse dienstverlening uiteraard ook in aanmer king”. opgeslagen in de centrale vestiging in IJ- muiden (Plein 1945). Mevrouw M. van Zijl fungeert met ingang van 1 januari als leidster van het filiaal Santpoort. Een afdeling documentatie (knipsels, over lite ratuur en actuele onderwerpen) presen teert zij als nieuwe service waarvoor op het nieuwe adres eindelijk voldoende ruimte is. Er is verder zoals aan de Wüste laan de scheiding volwassenen-Zjeugdbil- biotheek. Nieuw is op Crocusstraat 1 het uitleensysteem (uitleenkaarten die met in het boek gestoken abonnementskaart worden gefilmd) en de „boekbeveiliging” bij vertrek uit de bibliotheek teneinde diefstal te voorkomen. Direct bij de uit gang staan panelen opgesteld die niet ge registreerde boeken via electromagneti- sche velden registreert en bij ingebreke- blijven het hekje naar de buitendeur blok keert. Voor drager van „pacemakers” voor regeling van het hartritme wordt het (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Uit het gebied rond Driehuis en Santpoort-Noord komt een groeiend aantal meldingen van vossen binnen de woonbebouwing. De dieren zijn voornamelijk gesignaleerd bij de Duin en Kruidbergerweg, de Hagelingerweg en het gebied ten zuiden van Beeckesteyn. Volgens de afdeling bijzondere wetten van de politie is de situatie niet ernstig te noemen. Wel is van een toename van het vossenbestand sprake. Vermoedelijk zijn hier, nadat het dier een lange periode slechts sporadisch in het duingebied voorkwam, enkele exem plaren door particulieren uitgezet. De eerst als huisdier gehouden vossen pasten zich snel aan en zorgden in een ommezien voor een aanmerkelijke uitbreiding. vraag van de meer landelijk gerichte Ne derlandse Afasievereniging (actief voor doofstommen) wordt niet gehonoreerd. brengen voor hun minder bedeelde broe ders. Dat eis ik van ze én ik wil dat ze leuke plannen indienen. Zo breng je el kaar groot. Dat soort mensen probeer ik altijd in te schakelen als gastdocent. Bij voorbeeld Ralph de Jong en Charlie Non- lohi. Arnold Dooyeweerd is er erg goed in. Peter Bennink gaat het ook steeds beter leren. Ik vind dat iedere musicus aan zijn vak verplicht is om kennis uit te dragen. Het gebeurt nog veel te vaak dat men bandjes gaat vormen en over de rest denkt, je kan afsterven. Dat is gewoon broodnijd. Dat is fhuikend voor de ont wikkeling van onze muziek”. „Ik heb zelf ook wel verlangen als prak- tizerend muzikant, maar als blijkt, dat het klimaat nog niet zo ver is dat je voor je werk als uitvoerend muzikant gewaar deerd wordt, dan moet je eraan sleutelen, zodat het wél zover komt. Dan moet je heel veel stappen terug doen. Dan blijkt dat je ongeveer een derde van je podiumoptredens moet inleveren om je met zo’n ontwikkeling bezig te hou den. Dat vind ik een morele plicht voor een musicus. Ik ben zelf van de oude stempel en daarom weet ik het zo goed. Je redt het beslist niet als improviserende musicus, om er alleen een bloeiend con- genheid, als die zich voordoet, daar moet je gebruik van maken. Daarna gaan we dan weer door met iets totaal anders”. Commissie financiën. Eerdergenoem de punten (aardgastarieven, m.s.-subsi- die) komen terug in de commissie finan ciën die maandagavond om half negen ten stadhuize bijeenkomt. Nieuwe agenda punten zijn: aankoop kerkgebouw Velsen- Noord (ten behoeve van „De Mei”) en de ontwikkeling die het college de eerstko mende maanden in de Velserbroek voor ogen staat. Een inwoner van Santpoort-Noord heeft nadat een siereend uit zijn tuin ver dween een proces aangespannen bij de wildschadecommissie. Hierin eist de aan klager schadevergoeding van de beheer ders van het natuurgebied waar de vossen voorkomen. In dit bos- en duingebied, dat wordt beheerd door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en grenst aan Driehuis en Santpoort-Noord, is een jachtverbod van kracht. Hierdoor kon het vossenbestand in enkele jaren snel toenemen. Volgens de heer Niewold is het gevaar voor een expansie van hondsdolheid mini maal. „Men beschikt over probate vaccins die een uitbreiding van de ziekte snel de kop in kunnen drukken”. De zoöloog noemt de huidige groei van het vossenbe stand niet verontrustend. Ondanks het vermogen van de vos om snel voor een aanzienlijke voortplanting te zorgen neemt de populatie af als het natuurlijk evenwicht wordt verbroken. Anders is het in gebieden die niet tot het natuurlijke territorium van de vos behoren, zoals rond de steden waar een onbeperkte hoe veelheid voedsel in de vorm van afval te vinden is. Hier kan de vos schadelijk worden voor pluimvee, en gevogelte. De toename van meldingen hoeft niet te bete kenen dat het aantal vossen de pan is uitgerezen. Dit kan louter het gevolg zijn van een aanpassing van de vos net zoals de merel die vroeger in woongebieden nauwelijks voorkwam maar nu in iedere achtertuin te vinden is”, aldus de zoöloog F. Niewold. Commissie volksgezondheid. Uitzon derlijk vroeg ditmaal in onze bladen het Velsense vergaderrooster voor de week 14-18 januari. Vier maandag te houden commissiebijeenkomsten komen daar mee tijdig in de bekendheid. In de com missie volkshuisvesting (aanvang maan dagmiddag 14.00 uur) komt aan de orde het jaarverslag 1978 van de Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst. Ten behoeve van yogalessen voor Multiple Sclerosepa- tiënten wordt een subsidie van 3504,- voorgesteld over 1980. Een subsidieaan- Jazzmuzikant Herman de Wit is, voor uitlopend op een workshop van twee zon dagmiddagen die hij deze en de komende maand in het Witte Tejater Velsen zal geven, graag bereid op zijn doelstellingen en motivatie in te gaan. Hij wil vooral duidelijk maken dat echt iedereen kan komen. Ook zónder instrument is men bij de workshops welkom, want, zegt De Wit: „Met een stem kan je zingen en handen zijn om mee te klappen. De kwaliteit is niet belangrijk”. De workshops zijn een uitvloeisel van de doelstellingen van het Jazzhuis Velsen, dat beoogt de belangstelling voor de jazz muziek en muzikale randverschijnselen te bevorderen door het geven van platen avonden, concerten, lezingen en work shops. Tot nu toe was het er echter nog niet van gekomen om workshops te geven. Organisatrice Hanny Kracht geeft toe dat twee zondagmiddagen (de eerste work shop begint zondag 20 januari om 14.30 uur) eigenlijk wat weinig is voor een workshop. „Maar het is nog een experi ment. Als het aanslaat dan gaan we er zeker mee door. We moeten afwachten of er belangstelling voor is. Hoe de workshops zullen verlopen kan Herman de Wit nog niet zeggen. „Er be staat een flink aantal invalshoeken. De situatie ter plekke maakt uit op wat voor manier zo’n middag verloopt. De deelne mers bepalen voor een deel zelf wat er gebeurt. Omdat iedereen, jong en oud, kenner zowel als leek op het terrein van de jazz mee kan doen, zijn verrassingen nooit uitgesloten”. „Het is wel eens voorgekomen dat iemand een geweldige blues op een hoorn stond weg te tetteren. Ik bedenk dan blik semsnel een arrangement voor de totale groep, waarin die man een paar leuke solo’s kan blazen. De muziek voor de anderen zing ik dan eerst voor. Zo’n gele- „In een workshop van twee dagen kan ik natuurlijk mensen niet leren wat mu ziek, wat jazz inhoudt. Dat is ook niet zo erg. Ik begrijp het zelf af en toe nog niet eens. Ik pretendeer met mijn aanpak, van uit mijn ervaring en ergernis, een bijdrage te leveren aan een verfrissing van ons cultuurklimaat. Dat geldt voor de geïm proviseerde muziek, maar ook voor de gecomponeerde muziek, en vooral voor het fenomeen verdraagzaamheid in onze kunst. Nu trekt de één de ander nog het liefst door het schijthuis om zelf op de eerste rij te kunnen zitten. Dat hoop ik met die workshops nou juist te elimi neren”. „De uiteindelijke gedachte moet zijn, dat het fenomeen talent heel betrekkelijk is. Dat heeft onder andere te maken met Verdraagzaamheid is belangrijker dan talent” Volgens de afdeling bijzondere wetten van de politie, die zich onder meer met jacht-aangelegenheden belast, dient het aantal vossen beperkt te worden daar deze schadelijk zijn voor de bodembroe- ders in het duin. „Sentiment bij het af schieten is niet op z’n plaats. De vossen zorgen ieder jaar voor circa 7 jongen per nest waardoor het vossenbestand te sterk toeneemt. Dit kan ernstige gevolgen hebben”. Interieur van het gloednieuwe bibliotheekgebouw. Eén aaneengesloten ruimte die qua afmeting voorlopig voor heel Santpoort toereikend wordt geacht. „Het is de bedoeling dat de deelnemers het leuk vinden. Vrienden en vriendin nen maken, om over muziek te kunnen praten. Als er iemand rondloopt met een leuk plan, moet hij er mee komen, zodat we er iets mee kunnen doen. Daar zijn de workshops voor. Ik was eens met de Oktopedians, een groep van zeventig amateurmuzikanten, in Groningen op een festival. Daar kwamen ook die be roemde Amerikanen Arie Schep en Sun Raap (Archie Shepp en Sun Ra, red.), waar iedereen direct van onder de indruk was. Dan zeg ik, Rara wat kom je doen man. Die Oktopedians hadden het niet meer. Zo stel ik ze op hun gemak, door alles te relativeren. Iedereen hinnikt dan van de lach en de muziek swingt daarna de pan uit”. „Vijfendertig jaar podiumervaring heeft me natuurlijk ook wel het nodige geleerd. Ik heb een keiharde leerschool gehad, vooral bij die Amerikaanse militai re clubs door heel Europa. De ene dag proberen ze je vrouw te verdobbelen waar je bij staat en de volgende dag loop je weer de kans om zo’n club uitgegooid te worden, omdat je niet genoeg Hillbilly repertoire speelt. Onder die omstandighe den word je vindingrijk, vooral als je jezelf wilt blijven". s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5