Uit groeikernenpot komt geen geld voor raadhuis Minister noemt spelen met annexatiegedachten onverstandig E A K F 8 9 1980 ZATERDAG 12 JANUARI IJMOND "X sn. door Pieter Mul T. “V: Huid en haar n- IJK L 1 Annexatie Begrip L DEN HAAG. De vergelij king schiet jonkheer drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland zo maar te binnen, het ingehouden lachje verraadt zijn eigen verbazing. „Je kan niet tegen een woningzoeken de die bij jou als wethouder komt, zeggen: waarde vriend, kom in 1987 maar terug want voor die tijd bouwen we hier geen huizen. Dan zal die man al gauw tegen je zeggen: jij idioot, we leven niet meer in de tijden van het Oude Testament. Toen moest je nog zeven jaar wachten voordat je je mocht gaan verloven.” Verkla rend voegt de bewindsman van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening eraan toe: „Ja, ik heb ook nog een poosje etnologie (vol kenkunde) gestudeerd, vandaar. Maar je kunt natuurlijk niet zeg gen: vriend, ga heen en word in 1987 maar weer warm.” V K A :n n „Zou je de behoefte niet opvangen dan krijg je de grootste ellende. De woningzoe- „Vreugde” of „leuk” vindt hij geen juis te woorden om die ontvangst te karakteri seren. „Bij zulke termen kom je in de sfeer dat nu voor de woningzoekenden in de IJmond dreigt te vallen. Het is een nood- keuze, ik had ook liever de locatie Haar- lem-Noord benut.” Om misverstanden te vermijden: Haarlem-Noord is de uitdruk king die in de Verstedelijkingsnota (twee jaar terug door het parlement aangeno men - red.) voorkomt. Tekstuitleggers hebben daaruit opgemaakt dat die term alleen maar op de Velserbroekpolder kon slaan. CRM had te laat in de gaten dat op die manier 400 hectare van „Spaamwou- de” werd afgeknabbeld. van de emoties. Het is meer zaak van verantwoordelijkheid dat je die taak aan je kop krijgt, zij het na overleg. Die groei- kemkwestie is een zaak van wezenlijk rijksbeleid, een speerpuntenbeleid noe men we het ook wel. En dan niet omdat wij nu eenmaal voor de betalingen zorgen maar omdat we erbij betrokken zijn, echt met huid en haar.” De minister stelt met grote nadruk dat van een eventuele intrekking van de groei- kembeslissing geen sprake zal zijn. De vijf voorwaarden die hij in zijn brief aan Haarlemmermeer meedeelde noemt hij nu „aandachtspunten”. Waarmee gezegd wil zijn dat op die zaken speciaal gelet moet worden. Dat mag de topman aan de Haagse Van Alkemadelaan zo voorstellen, feit is wel dat een van zijn voorwaarden in en rond de Haarlemmermeer grote op schudding verwekte. „Er zal bekeken worden of er ook woningbouw bij Vijfhui zen kan komen,” zo bracht het ministerie het naar buiten. Provinciebestuurder Van der Knoop en het gewest Kennemerland behoorden tot degenen die alarm sloegen. voordat tot betalen wordt besloten. Het Rijk heeft een aantal regelingen die speciaal in het leven zijn geroepen voor de ’’groeiers”. Het gaat daarbij om een verftjningsuitkering uit het gemeen tefonds (zeg maar een aparte toeslag), de zogeheten hoofdwegenstructuur wordt voor honderd procent gesubsidieerd, er is de mogelijkheid van een lokatiesubsi- die om de stichtingskosten van wonin gen naar beneden te krijgen, vervolgens is er het Bijzonder Regionaal Welzijns beleid waaruit voorzieningen in die sec tor betaald worden, het Rijk subsidieert voor een groot deel de kosten van een structuurplan en tenslotte is het moge lijk geld te krijgen voor accommodaties waarin verschillende activiteiten zijn on dergebracht, waarvan het onderwijs er één moet zijn. Gezien des ministers tegenspraak was de beroering rond Vijfhuizen betreft, ver baast het niet dat hij ontkent in het streek plan te hebben ingegrepen, zoals door verschillende Noordhollandse besturen is beweerd. De aanwijzing is definitief, Beel- aerts heeft alleen wat „aandachtpunten” „Ga alleen die cijfers maar na, bij Hoofddorp kunnen acht- tot negendui zend huizen, hooguit tienduizend. Voor die andere vijfduizend woningen komt toch alleen Vijfhuizen in aanmerking. De voorwaarde heb ik alleen opgeschreven omdat Provinciale Staten tot een nieuwe variant voor die bouw hebben besloten, die was op het laatst ingevoerd. Dat ge beurde na het ambtelijk overleg waarbij rijk, provincie, gewest en gemeente be trokken zijn geweest.” „Bovendien hadden belangrijke advies organen als de Rijks Planologische Com missie (RPC) mij al geadviseerd over de Haarlemmermeer zonder de oplossing waarvoor de staten uiteindelijk kozen. Ik wilde via die voorwaarde alleen maar kunnen beoordelen of er niet maar losjes iets uit de mouw is geschud, het moet een serieuze zaak zijn.” Blokland wijst erop dat in het kader van de verftjningsuitkering een bedrag per nieuwbouwhuis is opgenomen voor alge mene doeleinden. Daar moeten bijvoor beeld meer (en hoger gekwalificeerde) ambtenaren voor worden aangenomen, maar ook het bestuurlijk centrum hoort daaruit gefinancieerd te worden. Wellicht krijgt de gemeente de nodige miljoenen voor de weg die ten zuiden van Hoofddorp komt (geraamde kosten: veertien miljoen). Het vonnis daarover wordt echter pas geveld als de zogeheten ICOG-adviescommissie de hoofdwegen structuur heeft beoordeeld. De weg zou voor honderd procent door Den Haag worden betaald indien die route speciaal vanwege de groeikemstatus wordt aan gelegd. Beelaerts’ voortzetting: „Ik zit nu even heel platvloers te denken, of beter uitge drukt: ik denk nu op het grondvlak, als ik nu wethouder van woonruimteverdeling zou zijn en er kwam een woningzoekende bij me..” Volgt het verhaal dat in de inlei ding is vermeld. De provincie geeft met haar opzet een nieuwe injectie aan de overloop, de pendel tussen woonplaats en werkplek. En dat op een moment dat tal van politici en andere bestuurders in de provincie meenden dat 1 Gedeputeerde Staten die overloop hadden afgezworen. De toenemende files voor de verschillende tunnels onder het Noordzee- kanaal maken onder meer duidelijk waarom. opgesomd. Daarbij behoort ook het ver- keers- en vervoerplan waarin de gemeen te de relatie met Schiphol, Amsterdam en Haarlem moet waarborgen. In dat overzicht moet onder meer de weg A-22 (voorheen rijksweg 16 genoemd) worden opgenomen die na 1990 de verbinding tussen het Rottepolderplein en Zuid-Hol- land zou moeten vormen. Een route die de bouwplekken Vijfhuizen en Hoofddorp zou scheiden. Beelaerts van Blokland wil zich er niet over uitspreken, hij verwijst naar het plan dat Haarlemmermeer zal opstellen. Ook over eventuele woning- bouw bij Nieuw Vennep (waar de provin cie tegen is) of elders in De Meer wil de jonkheer zich niet uitlaten. „Provinciale Staten hebben in het streekplan vastgelegd: woningbouw bij Hoofddorp én Vijfhuizen. Met de minister is alleen gepraat over de manier waarop dat zou gebeuren, niet of er bij Vijfhuizen woningen uit de grond gestampt zullen worden,” zo luidde samengevat de reactie. In het bijzonder Haarlemmers en andere inwoners van Kennemerland zagen de bouwlocatie vlak over de Ringvaart bij Los van de groeikemregeling zijn er nog andere mogelijkheden om in Den Haag het een en ander los te peuteren. Zo heeft het ministerie van economische zaken een regeling voor de ontsluiting van bedrijfsterreinen en wil verkeer en waterstaat te hulp schieten bij de aanleg van vrije busbanen. Een bijdrage die Haarlemmermeerse bedrijven zeker niet zullen krijgen, is de ruimtelijke-ordeningstoeslag die in de Wet op de Investeringsregeling is opge nomen. Beelaerts: ’’Gebrek aan werkge legenheid is er in de gemeente niet, van daar dat op die bron geen beroep kan worden gedaan”. Meerbestuurders die hopen op een aparte bijdrage van het Rijk voor het raadhuis dat in aanbouw is, vinden in Den Haag geen gehoor. Beelaerts van Sinds vier weken behoort ook de Haar lemmermeer hierbij. Tussen nu en 1995 15.000 huizen, dat is de voornaamste taakstelling. Voor dit kalenderjaar heeft de Rijkso verheid ten behoeve van al die groeiste den en -kernen 325 miljoen gulden ter beschikking gesteld. Een bedrag dat komt boven de gewone bijdragen van het Rijk voor woningen, wegen, wijkcen tra, etc. Staatssecretaris Brokx heeft eens laten becijferen dat die regeling per woning omgeslagen een bedrag van 25.000 gulden betekent. ’’Maar het is bepaald niet zo dat de geldkraan voor de Haarlemmermeer nu maar open staat”, zo stelt minister Beelaerts van Blokland in bijgaand interview nadrukkelijk. ’’Al le projecten die worden aangedragen, krijgen een zorgvuldige beoordeling Schalkwijk in de mist verdwijnen. Beel aerts echter, na lang aandringen en licht geïrriteerd: „Aan die woningbouw bij Vijfhuizen wordt helemaal niet getornd, geen sprake van. Hoe kan je dat nu den ken als je de letterlijke tekst van mijn brief leest? Dan moet je toch wel kwaad willend zijn. We kunnen Vijfhuizen ge woon niet missen, dat is toch duidelijk.” Het hele betoog van de bewindsman mondt evenwel bepaald niet uit in een afwijzing van het Noordhollandse plan bij Heerhugowaard aan de slag te gaan. „Nee, het provinciebestuur moet toch be leid maken? Men moet het gat opvangen Heel voorzichtig laat hij wel weten het niet verstandig te vinden als buurgemeen te Haarlem gaat spelen met annexatiege dachten wat betreft het nabije Vijfhuizen. Haarlemmermeer zou dat niet in dank afhemen. „Bovendien is de groeikemtaak toegewezen aan één gemeente, niet aan meerdere. Hoever een eventuele provinci ale herindeling verwijderd is blijkt uit de opmerking „dat die zaak bij dat besluit geen enkele rol heeft gespeeld.” Zoals wellicht bekend vindt minister Wiegel een tweedeling van Noord-Holland langs een noordzuid-lijn het meest wense lijk. In die visie zou Haarlemmermeer bij Amsterdam komen, de woningzoekenden die voor een belangrijk deel uit Kenne merland komen, aan de andere kant van de denkbeeldige barricade. Beelaerts maakt eveneens geen pro bleem van een heet hangijzer in de Haar lemmermeer: de gronden die in handen zijn van projectontwikkelaars. Met name die van de heer Brummer zijn in het nieuws omdat deze veertig hectare bezit van de 120 waar ruim 3000 huizen in het plan-Overbos zullen moeten bevatten. Brummer wil daar graag bouwen, de ge meenteraad pruimt het niet. „Overbos is de eerste aanzet tot de 15.000 gewenste woningen, volgende maand houdt de pro vincie een hoorzitting over het bestem mingsplan. De minister: „Je kunt niet alle project ontwikkelaars over e'n kam scheren. Soms gaat het om bouwers die terwille van de continuïteit van hun bedrijf die gronden hebben gekocht. Denk eens aan de werk gelegenheid in dat verband. Prettig is die gang van zaken natuurlijk nooit, maar het is voor de gemeenschap acceptabeler dan wanneer een speculant alleen vanwege de winst aan het werk is geweest. Bovendien zijn er best methodesn om van het pro bleem af te komen, dat is onder andere in Zoetermeer gebleken, maar ook in de ge meente Haarlemmermeer zelf. Daar is de kwestie met de maatschappij Banero toch ook opgelost.” „Kijk eens, de gemeente is een potentië le opdrachtgever, dat is natuurlijk niet niks. Bovendien kun je publiekrechtelijk heel wat doen. Haarlemmermeer heeft niet één vinger, maar een hele hand in de pap. De andere partij is altijd een particu lier, of dat nu een fonds is of een stichting, dat maakt niet uit. Wat projectontwikke laars doen is niet volstrekt veroordelings- waardig, het mag. Ik voeg er wel aan toe dat de positie van een gemeente nog ver betert indien mijn voorstel voor een voor keursrecht van de plaatselijke overheid bij aankoop van grond door het parle ment komt. Maar zelfs nu al kan een gemeente onteigenen zonder dat zoiets veel tijd kost. Als je de zaken goed regelt kun je zo’n procedure gelijk op laten lo pen met die welke voor het bestemmings plan noodzakeljjk is.” De minister steekt Haarlemmermeer een hart onder de riem in geval van even tuele vrees er financieel bij in te schieten. „Ik ken het rapport uit Noord-Holland waarin wordt becijferd dat de groeiker nen in die provincie allemaal geld tekort zullen komen. Maar bij een verstandig beleid kom je er echt wel uit. Blijkt achter af dat dat niet lukt, dan is er of te ruim gepland, of de taakvervulling blijft ach ter. Dat is geen verwijt, maar ik zeg dat in constaterende zin. Kijk, er zijn natuurlijk ook gemeenten die geen groeikemtaak hebben en het financieel niet bolwerken. Bedenk overigens daarnaast dat de hele economie minder wordt, er komt minder groei en minder geld. Voor mij is het niet bewezen dat die financiële tekorten waar van sprake is in verband staan met de positie als groeikern.” Inmiddels heeft burgemeester Van Stam zijn eerste onderhoud met een de partementale topambtenaar sinds de be slissing achter de rug. Aan dat onderhoud heeft Beelaerts niet zijn donkerblauwe stropdas met korenaren overgehouden. „Ja, het lijkt op het wapen van de Haar lemmermeer, maar ik heb deze echt van een Engelse instelling gekregen.” „Daarbij komt nog de gang van zaken in de economie die helemaal geen groei meer lijkt te gaan kennen. De mensen merken zelf ook wel dat het forensisme geringer moet worden. Een paar dagen terug nog had een collega van Gedeputeerde Staten bezoek van buiten de Randstad. Ook in de .betrokken provincie worden de inwoners aarzelender met het kopen van huizen op i.? royale afstand van hun werk. Je zou door- x. Redenerend kunnen zeggen: als dat zich al .voordoet in provincies die wat meer ruim- Ie hebben dan zal dat verschijnsel ook wel opgaan voor de Randstad.” Beelaerts van Blokland (47 jaar) heeft begrip voor het voornemen van het dage- lijks bestuur van Noord-Holland. En dat ondanks het verhaal dat hij afsteekt over de noodzaak van het terugschroeven van de mobiliteit. Met andere woorden: het werk dichter bij de mensen, de mensen dichter bij het werk. „Ook al onder een I vorig kabinet is gewezen op het onvermij delijke van het bouwen ten zuiden van het kanaal. Het is niet zo dat ik nu degene ben die als eerste dat heen en weer reizen wil verminderen. De jaren na de oliecrisis van ’73 hebben de noodzaak ervan alleen maar extra benadrukt. De doelstelling was er al maar heeft alleen maar aan Waarde gewonnen door de energie-ont- wikkeling.” Wethouder is de bewindsman weliswaar niet geweest maar als burgemeester leer de hij de woningnood van nabij kennen. Voor hij twee jaar terug toetrad tot het kabinet-Van Agt was hij zes jaar eerste burger van Amstelveen. „Zevenduizend ingeschreven woningzoekenden,” meldt Beelaerts over de plaats waarvan hij nog altijd inwoner is. Hij zegt het terloops, laat merken de situatie in Noord-Holland-Zuid te kennen. Dat zijn beslissing in de ge meente Haarlemmermeer met enig ge juich is ontvangen is hem niet ontgaan. Precies een maand geleden werd de gemeente Haarlemmermeer door minis ter Beelaarts van Blokland tot groeikern gebombardeerd. Een in De Meer en daarbuiten lange verbeide beslissing. Na jaren van overleg en discussie tussen alle betrokkenen kwam daarmee de for mele weg vrij voor de start van de bouw van ongeveer 15.000 huizen op het grondgebied van burgemeester Van Stam. En waar huizen verrijzen, moeten ook scholen, winkels, recreatievoorzie ningen, groenstroken, wegen enzovoorts worden aangelegd. Kortom, de ’’gelukki ge” uitverkorene staat voor een ingrij- pendé’ operatie die ondermeer schatten geld gaat kosten. De zestien gemeenten in ons land die al eerder werden bestempeld als groei- stad of groeikern, hebben, net als de De minister (CDA, richting CHU) maakt bij de „vreugde” wel de kanttekening dat die waardering lang niet bij alle groeige- meenten hetzelfde is, er wordt heel ver schillend gedacht. De tijd van de opbouw- jaren na de oorlog is voorbij, over groei wordt heel anders gesproken dan nog niet zo lang geleden. „Aan de andere kant begrijp ik toch wel het enthousiasme van het gemeentebestuur van Haarlemmer meer. Dat verkeert namelijk in een heel bijzondere situatie. Ik denk allereerst aan Schiphol, dat geeft sowieso al een ontzet tende druk. Dan is er de sterke woningbe hoefte van Zuid-Kennemerland en de Meerlanden. Die behoefte neemt toe, de vraag is te groot. De taak komt dan le vensgroot op een gemeentebestuur af, je bent blind als je zoiets niet ziet. En ik moet zeggen, in de Haarlemmermeer was dat laatste gelukkig niet het geval.” kenden glippen dan als water tussen je vingers door. Met als gevolg suburbanisa tie (forse woningbouw in allerlei dorpen - red.). Dat hebben we meegemaakt in het verleden, het betekende een grote ruimte- vermorsing. Haarlemmermeer heeft dat allemaal ook beseft en wil die druk helpen opvangen. Het rijk schiet daarbij te hulp met zijn instrumentarium van allerlei re gelingen.” Haarlemmermeer, nu de opdracht grote aantallen woningzoekenden op te van gen die niet binnen hun eigen territoir gehuisvest zijn. Neemt zo’n gemeente een zelfstandige positie in een regio in, dan is de benaming groeistad de enige juiste. Op dit moment zijn er vier van die steden: Groningen, Zwolle, Breda en Helmond, terwijl Amersfoort op het punt staat de drempel te overschrijden. Groeikernen daarentegen vervullen een functie in een groter geheel, waarbij met name een centrumgemeente of ge west zijn woningzoekenden dan kan ver wijzen naar de uitverkoren gemeente in de buurt. Die reeks van gemeenten be staat uit Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Huizen, Houten, Hellevoetsluis, Nieuwe- gein, Capelle aan den IJssel, Spijkenis- se, Zoetermeer, Lelystad en Almere. „Groeikemtaak is Het gesprek met de minister heeft als F onderwerp „Haarlemmermeer groei- kern”. Maar vanzelfsprekend kun je bij woningbouw in Noord-Holland de situatie elders in de provincie niet ongenoemd laten. Alles hangt met alles samen, zeker in de ruimtelijke ordening. En het plaat- sen van woningen, wegen, tal van voorzie- ningen enzovoorts is zeker in dit volle landsdeel een zaak die niet buiten orde- ning kan. Op straffe van ernstige schade bij het uitblijven ervan. Beelaerts komt op de vergelijking in het begin van dit verhaal als hij gevraagd wordt naar het voornemen van Noord- Holland om grootscheeps te gaan bouwen ten noorden van het Noordzeekanaal. En dan gaat het niet om de aangewezen groei kernen maar over Heerhugowaard. Voor naamste reden daarvoor is het uitblijven r van de bouwplannen voor de Velser broekpolder langs de rijksweg tussen Haarlem en het Noordzeekanaal. De gemeente Velsen zal vermoedelijk i pas over zeven jaar de eerste huizen in dat gebied kunnen laten bouwen. En dat ter wijl de opzet was al in 1983 in dat gebied I woningen te laten verrijzen. Woningzoe- kenden in de IJmond, voor wie de Velser- broek uit het recreatiegebied Spaamwou- de is getild, zullen hun huisvestingsheil nog wel even aan de noordkant van de Waterweg moeten zoeken. alleen toegewezen aan Haarlemmermeer”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9