Vosmaer kandidaat jeugdtrainer Ajax past zich beter aan dan Willem II Haarlem krijgt geen loon naar werken I 3 r Onverdiende zege MVV ^PSV-TRAINER TELEURGESTELD IN CLUBLEIDING on r i: 1980 MAANDAG 14 JANUARI ■M I M Breekpunt HHB Rijvers overweegt kort geding spons Ruud Geels: twee mille van Ajax Kees Rijvers: vertrouwen van spelersgroep. (Van onze sportredactie) AD HEESBEEN Ki--—JS Problemen om op de been te blijven had overigens ook Ajax, dat zeker in de eerste helft zwak acteerde, veel balverlies leed als gevolg van de storende arbeid van Willem II en het zichzelf vaak onnodig moeilijk maakte. Aanpassingsproblemen waren er echter niet alleen vanwege het veld. Ook de diverse omzettingen die in het team waren aangebracht als gevolg van blessures van een aantal spelers, on der wie Jan Everse (enkelblessure), Hen- AMSTERDAM. Niet alleen het surplus aan kwaliteit van het spelerspotentieel van Ajax, maar vooral ook het feit dat de Amsterdamse landskampioen zich gisteren tegen promovendus Willem II beter en sneller had aangepast aan de door de vorst aangetaste en derhalve zeer moeilijk bespeelbare grasmat, was de belangrijkste oorzaak dat de Tilburgse formatie in het eindelijk weer eens redelijk bezette De Meer (circa 10.000 toeschouwers) op uiterst simpele wijze en met royale cijfers (7-1) werd weggezet. Ondanks het feit dat Leo Beenhakker maar over een zeer smalle selectiegroep beschikte, bleef routinier Wim Meutstege op de bank. De rechtsachterpositie van de ex-Sparta-speler die sinds hij bij Ajax in dienst trad geen wedstrijd miste, werd nu ingenomen door Piet Wijnberg, die aan het einde van het vorig seizoen zijn basis plaats als voorpost kwijtraakte vanwege zijn geringe werklust en zijn ondermaatse mentaliteit. Over die wisseling van de wacht wen ste Ajax-leermeester Leo Beenhakker desgevraagd niet in details te gaan. „Ik heb weinig zin om Wim Meutstege via de pers te laten weten om welke reden ik hem heb gepasseerd. Piet Wijnberg ge niet gewoon op dit moment de voorkeur boven Wim Meutstege. Meer wil ik daar niet over zeggen”. De in ongenade gevallen Ajax-verdedi- ger toonde zich na afloop verbaasd en verrast over de beslissing van de techni sche staf om hem buiten de basisopstel ling te laten. „Ik weet gewoon niet wat ik met deze situatie aan moet. Vlak voor de wedstrijd kreeg ik te horen dat ik er naast stond. Voor mij kwam het als een pure verrassing. Naar de reden heb ik nog niet geïnformeerd. Dat had zo vlak voor de wedstrijd weinig zin. Morgen (maan dag) is dat echter mijn eerste vraag aan Leo Beenhakker”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ruud Geels krijgt alsnog 2000 gulden terug van Ajax. De hoofdstedelijke eredivisieclub legde de centrumspits in mei 1978 een boete op van 3500 gulden, aangezien hij verstek had laten gaan tijdens het afscheidsduel van Johan Cruijff, dat de Amsterdam mers destijds in Barcelona speelden. Ajax heeft oud-AZ- en Haarlemspeler Bobby Vosmaer benaderd voor de vacan te trainerspositie bij de jeugd. Bobby Vosmaer heeft reeds een aantal oriënte rende gesprekken gevoerd met hoofdtrai ner Leo Beenhakker, die voor het ontslag van Cor Brom jeugdleider was bij de Amsterdamse landskampioen. Beide par tijen hebben over een groot aantal pun ten overeenstemming bereikt. „Er zijn alleen nog wat problemen op het finan ciële vlak”, aldus Bobby Vosmaer. Mocht het tussen Vosmaer en Ajax tot een akkoord komen, dan ligt het in de bedoeling dat de ex-betaald voetballer zo snel mogelijk in dienst treedt bij de Am sterdamse club, die mede door ziekte van Cees Groot zonder jeugdoefenmeester is komen te zitten. Bobby Vosmaer, die twee jaar geleden vanwege een achillespeesblessure op me disch advies een punt zette achter zijn betaald-voetballoopbaan, is in het bezit van de trainerslicentie-B en was tot voor kort oefenmeester bij de Limburgse ama teurclub Eijsden. En, wist Leo Beenhakker later: „Pas in de tweede helft ging het bij ons goed lopen. Toen waren we redelijk aan het veld gewend.”. Willem II kwam er na die derde treffer niet meer aan te pas, stapel de vervolgens fout op fout en moest lijd zaam toezien dat Ajax de marge met nog eens vier treffers achtereenvolgens van Tahamata, Ling, Schoenaker en Van* Geel opvoerde. doelpunt van Spren Lerby al vrij vroeg op achterstand was gezet, terug in de wed strijd. Henk de Jonge: „Dat doelpunt was net breekpunt in de wedstrijd. Bij die 2-1 stand was er nog hoop op 2-2. Daarna was het echter met ons gebeurd”. 4 A De jeugdige Johnny Holshuysen maakte tegen Willem II zijn debuut in de hoofdmacht van Ajax. Op de foto komt de Ajacied net iets te kort om zijn eerste optreden met een doelpunt te bekronen. Meutstege werd overigens in de botsing tegen Willem II nauwelijks gemist. Ener zijds omdat zijn remplacant redelijk vol deed en anderzijds omdat de aanvalslinie van de Tilburgers nauwelijks tot het creë ren van openingen in het Amsterdamse afweerbolwerk in staat was. De enige keer dat een doorbraak werd geforceerd lever de dat overigens wel direct succes op. Bud Broeken lanceerde Toine van Mierlo, die in het strafschopgebied tegen de harde grond werd gewerkt door Ruud Krol. De penalty, die door Johan Havermans werd verzilverd, bracht Willem II, dat door een Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft bij de Turkse voetbalbond aangedrongen op een spoedige beslissing ten aanzien van de door de KNVB ge vraagde interland. Herman Choufoer: „Wij hebben inmiddels afgelopen zater dag een telex ontvangen, waarin onze uitnodiging wordt bevestigd. De Turken beraden zich begin deze week op de invi tatie en we hopen dus deze week te weten waar we aan toe zijn. Wanneer het ant woord negatief is, dan gaat nog dezelfde dag een telex uit naar Brazilië”. Het Ne derlands elftal zal dan in juni een oefen wedstrijd spelen tegen Brazilië. Slotopmerking van manager Ben van Gelder, die overigens hoogst waarschijnlijk in de toekomst als se cretaris deel blijft uitmaken van het PSV-bestuur: „De plotselinge loyale trouw van de spelers aan Kees Rijvers is een van de zaken die mij de afgelo pen dagen hogelijk heeft verwon derd”. ning Jensen (lieskwetsuur), Karei Bon- sink (enkel- en achillespeesblessure), Frank Arnesen (enkelbandoperatie) en Ton Blanker (bronchitus) bleken niet zo bevorderlijk voor het samenwerkingsver band. Hun vervangers, Peter Boeve, Mar tin van Geel en de op het allerlaatste moment opgeroepen jeugdspeler Johnny Holshuysen (Ajax-trainer Leo Beenhak ker: „Ik heb hem opgeroepen omdat ik door al die blessures geen enkele aanval ler meer in de selectie over had”) speelden weliswaar verdienstelijk, maar hadden duidelijk problemen om zich op dit niveau aan te passen. Het uitzicht op een positieve afsluiting bleef ook toen Dick Schoenaker na een combinatie met zijn aanvoerder Willem II opnieuw met een negatieve score opzadel de. De definitieve nekslag volgde echter na veertien minuten in het tweede bedrijf, toen Tscheu-la Ling een vrije trap van Spren Lerby ten onrechte door de ma tig leidende scheidsrechter Gans gegeven na een duel tussen Henk van Rooy en Simon Tahamata met het hoofd achter de in de tweede helft voor doelman Co Hultermans ingevallen Huub Jensen drukte. Ik denk dat we toch te nerveus waren om een glanzende prestatie neer te zetten. Weliswaar heeft Kees Rijvers bij alle consternatie vlak voor de wed strijd herhaaldelijk nog op rust aange drongen, maar het merendeel van de spelers luisterde alleen maar en was voor de rest volledig met zijn eigen gedachten bezig”. Na afloop van de wedstrijd tegen AZ (1-1) liet Kees Rijvers weten dat hij nog altijd niet officieel schriftelijk op de hoogte is gesteld van zijn ontslag. „En zolang ik die bevestiging niet zwart op wit heb, zult u kunnen begrijpen dat ik mij uiteraard van commentaar zal ont houden”, aldus de kleine PSV-coach, die niet verheelde dat het ontslag hem „erg rauw op zijn dak was gevallen”. „Vanzelfsprekend ben je verschrik kelijk teleurgesteld, wanneer van de ene op de andere dag alle vertrouwen in je wordt opgezegd. Ik heb altijd vóór alles de prestaties van PSV voor ogen gehad en ik weet voor mezelf dat ik in die richting geen oorzaak van het ont slag moet zoeken. Bovendien heb ik niet alleen geprobeerd de prestaites van PSV te verhogen, maar bovendien heb ik ook altijd naar buiten uit de belangen van PSV verdedigd. Ik vind dat een normale zaak wanneer je bij een club werkt. Dat het verdedigen van die belangen, puur handelend naar ei gen inzicht, zo af en toe links en rechts wel eens bar slecht is gevallen, is weer een andere zaak”, aldus de Brabantse oefenmeester. „Ondanks alles heb ik vanuit de se lectie de laatste dagen kunnen ervaren dat mijn werk bij PSV de afgelopen zeven jaar toch is gewaardeerd”, aldus Kees Rijvers, die vóór de wedstrijd tegen AZ een bepaald grimmige stem- Geels accepteerde die straf niet, omdat hij mondeling toestemming had gekregen van trainer Brom om zijn verhuizing naar Brussel in orde te maken, waar hij net een contract had getekend voor Anderlecht. De arbitragecommissie van de KNVB stelde inmiddels Geels èn Ajax in het gelijk. Dit met de restrictie, dat de lands kampioen de huidige werknemer van Sparta 2000 gulden dient terug te betalen. Commentaar van Geels: „Een morele overwinning. Dit was een principezaak. Ik vind het onbehoorlijk om een werknemer 3500 gulden boete op te leggen. Vergeet niet, dat 3500 gulden netto voor een prof voetballer neerkomt op 10.000 gulden bruto”. Hoewel Willem II-trainer Henk de Jonge na afloop verkondigde dat hij volledig vrede kon hebben met het resultaat („Op deze uitslag valt gewoon niets af te din gen”), noemde de Brabantse oefenmees ter de omstandigheden waaronder deze confrontatie moest worden afgewerkt een extra handicap voor zijn equipe. „Hoewel vrijwel elke ploeg het in Amsterdam moei lijk heeft tegen Ajax (het team is dit seizoen op eigen veld nog ongeslagen - red.), is een elftal dat op een dergelijk zwaar veld een verdedigende rol wordt opgedrongen extra in hqt nadeel. Vooral voor de defensie is het erg moeilijk om overeind te blijven en geen fouten te maken”. van Volendam speelde, heeft inmiddels een adviseur in de arm genomen en wil deze week een gesprek met het bestuur om duidelijkheid te krijgen over zijn per soon. Overigens blijken ook enkele spe lers achter de beslissing van Hughes te staan om Reuser terug te zetten, getuige de woorden van Pieter Huyg: „Ik vond hem ook soms sfeerbedervend optreden”. Reuser is zich echter van geen kwaad bewust. „Ik weet niet wat ik fout heb gedaan. Het enige is, dat ik eerlijk ben. Als ik wat op mijn lever heb, zeg ik dat iemand recht in zijn gezicht en ga ik niet achter z’n rug om roddelen”. Tegenover het niet opstellen c.q. terug zetten van George Hendriks en Reuser stond de terugkeer van Frank van Leen. De linkervleugelverdediger, die een ziekte aan zijn been heeft gehad, maakte na ruim een jaar afwezigheid een geslaagde rentree. Met hem lijkt Haarlem aan kracht gewonnen te hebben. Doordat Van Leen zijn vertrouwde positie weer heeft ingenomen in de verdedigingslinie, is Wim Balm naar het middenveld opgeschoven, waar hij gezelschap heeft gekregen van Ruud Gullit. Door de komst van Van Leen is Melgers zijn vaste plaats definitief kwijtgeraakt. De derde „aankoop” van Hughes, Ger- rie Kleton, startte tegen MW zwak, doch herstelde zich in het verloop van de wed strijd met als hoogtepunt in de 53e minuut zijn doelpunt, waardoor Haarlem weer aansluiting kreeg met MW, dat in de le en 32e minuut door Schapendonk op een niet verdiende 2-0 voorsprong was gekomen. In de periode tussen het eerste doelpunt van Schapendonk en de treffer van Kle ton hielpen Balm, Haar, Kramer, Gullit en Huyg fraaie kansen om zeep. MW leek het in de tweede helft knap lastig te krij gen, maar toen Schapendonk met behulp van scheidsrechter Greuds via zijn li chaam kwam de bal bij Van der Poppe, die de vrijstaande Schapendonk aan speelde de derde Limburgse treffer aantekende, werd duidelijk, dat Hughes’ voorspellingen („We gaan naar Maastricht om te winnen”) niet zouden uitkomen. De 4-1 nederlaag en overwinningen van de concurrenten NEC en Sparta hebben Haarlem naar de voorlaatste plaats in het eredivisieklassement doen tuimelen. Reden voor Hughes om te stellen: „We hebben leuk gespeeld tegen MW, maar wat koop je ervoor? Morgen is iedereen het al weer vergeten”. GOVERT WISSE (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. PSV-trainer Kees Rijvers, die afgelopen vrijdag zijn ont slag bij de Eindhovens club aangebo den kreeg per 1 juli van dit jaar, overweegt een kort geding aan te spannen tegen zijn huidige werkgever. De oefenmeester wil dat PSV hem de resterende drie jaar van zijn vier-jarig contract alsnog zal uitbetalen. MW: Gerards, Web, Busk, Dijkstra, Colom- bain, Van der Poppe, Quaden, Van Marwijk, Van Bommel (Kerstges), Schapendonk, Adam (Van Boosen). Haarlem: Boersma, Masefield, Verkalk, Huyg, Van Leen, Gullit, Haar, Van de Ban, Balm, Kramer, Kleton. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Hoewel de 4-1 nederlaag tegen MVV hard aankwam, is er geen ^nkele reden voor Haarlem om meteen in paniek te raken. Integendeel zelfs. De equipe ‘van Barry Hughes speelde, hoe gek het ook moge klinken, één van haar beste wedstrijden van dit seizoen. Haarlem had echter de pech om in de eerste wedstrijd van ■dit nieuwe jaar de lafste ploeg van de gehele eredivisie te treffen: MW. De 'Maastrichtse club is zelfs op eigen terrein kampioen in de counter en had ■bovendien bet geluk, dat spitsspeler Cees Schapendonk vier van de vijf kansen die ,MW zich in de gehele wedstrijd wist te verschaffen, in doelpunten ontzette; een scoringspercentage van 80 procent. Haarlem daarentegen benutte slechts één van de ■acht zeer reële mogelijkheden, waardoor het elftal van Leo Steegman ondanks het puur defensieve systeem met grote cijfers mocht winnen. Haarlem was zowel op het collectieve •als op het individuele vlak MW negentig ‘minuten lang de baas. Vrijwel alle per soonlijke duels vielen in het voordeel van de discipelen van Hughes uit. Eén van de „oorzaken daarvan ligt zeker in het feit, dat de mentale instelling verbeterd is ten op lachte van een paar weken geleden. De Haarlem-spelers zelfs Frank Kramer .maakten een verbeten indruk. Wellicht [een gevolg van het gesprek, dat het be- u stuur, technische staf en selectie met el- kaar hebben gehad op 1 januari. Gepoogd is toen om de wrevel tussen de voetballers ‘onderling en tussen Hughes en enkele ^■spelers uit de weg te ruimen. Aanvoerder Pieter Huyg: „De sfeer was •op het laatst niet zo best meer. De selectie ,ïviel uiteen in groepjes, die ruzie met el- i kaar maakten. Ik denk dat dat een gevolg was van de matige resultaten, iedereen '^raakte geïrriteerd. Ik moet zeggen, dat ons gesprek op nieuwjaarsdag verhelderend I,heeft gewerkt, de sfeer is stukken verbe terd”. En zegt trainer Hughes daarop: „Er •waren wat wrijvingen. De groep reageer- I de slecht op de matige prestaties, er heer ste een geprikkelde stemming. Bovendien iJwerd de sfeer verpest door enkelingen, die •geen vaste plaats hadden. Ikzelf was niet ['tevreden over de spelers, die ik van de zomer heb gekocht (Kramer, Kleton en ‘«Hendriks, red.). Ik merk nu, dat de winter- I .pauze ons goed heeft gedaan. Iedereen ’heeft even wat afstand kunnen nemen, i 'terwijl het gesprek met bestuur en spelers erg verhelderend heeft gewerkt. Eén van de dingen, die eruit voort is gekomen, is, dat ik mijn trainingsmethode wat gewij zigd heb. Cees Duyndam (assistent-trai- her, red.) wordt er meer bij betrokken, waardoor we de selectie nu tijdens de "trainingen in twee groepen hebben ge splitst. Daardoor kunnen de spelers indi vidueel beter begeleid worden”. Tot Hughes’ ingrepen behoorde onder meer het niet opstellen van Douglas Geor- ,ge, die in de eerste helft van deze competi- i tie de ausputzerspositie lange tijd be- kleede. Verder zou Frank Kramer mogen [•vertrekken. Door het ontbreken van de ,aan zijn enkel geblesseerde Joop Böckling 'maakte Kramer toch zijn opwachting te gen MW. En niet zonder succes. De tele- II .‘Visiepresentator speelde gemotiveerd en U scheen er eindelijk weer eens plezier in te D hebben om zijn tegenstanders met allerlei D trucs in de luren te leggen. „Kramer weet 7 «hoe ik over hem denk. Hij heeft tot nog toe Veel te weinig inzet getoond. Maar als hij in het vervolg blijft voetballen zoals tegen MW, dan staat hij erin”, aldus Hughes. Het ingrijpendst in zijn serie maatrege len ging de Haarlem-oefenmeester met Frans Reuser. Volgens Hughes is de Am sterdammer vijf kilo te zwaar en verziekte hij de sfeer, reden om hem terug te zetten naar het C-team. Reuser, die zaterdag samen met Terry Hendriks tegen de jeugd ming in de kleedkamer had gesigna leerd. Ernie Brandts: „De groep was duide lijk emotioneel geladen. Wij wilden door een grootse wedstrijd tegen AZ Rijvers bewijzen dat de beslissing om hem eind van het seizoen weg te sturen bij ons erg slecht was gevallen. Jam mer dat het uiteindelijk niet is gelukt. Ruud Geels.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13