Onenigheid over uitvoering Loonpauze centraal in gesprek Albeda Khomeini wijst Russisch aanbod af SPORTS I Vernieler van Bezetters laten gijzelaar vrij het weer Weer staking Hako Ferries Hoge geldboetes taxichauffeurs gemeentehuis meldt zich S a 22 pagina's X Te groot aantal vrijwilligers voor Libanon Troepen weg uit Afghanistan” I vandaag: N Mogelijk algemene staking Italië het woord is aan... ia Slippartijtjes door rijpaanslag Voorruiten agenda pagina Drie doden I’S nSI (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 10 5,6,7 6 (Van onze redactie buitenland) i. t BV El Salvador Ijzel en minder koud ANTIEK en OUD ZILVER Beurs Binnen- en buitenland Facetten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips11 Sport. 13,14,15,16,17,19,21 Weerrapporten2 2,3 ....4 ....9 Spinoza: L* NEW YORK, TEHERAN. Voor de tweede keer in een week heeft de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gebruik gemaakt van haar vetorecht. Dit gebeurde gisteravond toen in een resolutie werd gevraagd om het instellen van economische sancties tegen Iran. 70ste jaargang no. 59 Apeldo orn&Zn HAARLEM MAANDAG 14 JANUARI 1980 LlW IJmuider Courant Sovjet-Unie gebruikt veto in kwestie-Iran Ei t Meerderheid verwacht voor resolutie in VN tot morgen- Pagina 7. Phoenix dolt met Ovra. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-AMSTERDAM. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft vandaag besprekingen gevoerd met werknemers en werkgevers in de zuive lindustrie. De bewindsman praat vanavond met de vakbonden in de vleeswa rensector. Centraal onderwerp van gesprek: het kabinetsbesluit van vorige week een algemene loonpauze van twee maanden af te kondigen. Jan Lammers begint slecht aan Grand Prix-seizoen. Pagina 4. Niesten en Bloedjes vooraan in schaatsmarathons van Deventer en Amsterdam. Pagina 5. Björn Borg winnaar van het Mas ters tennistoernooi. Pagina 6 Oefenwedstrijden in plaats van competitie voor amateurvoetballers. Weersverwachting avond: In Belfast en in Londen zijn bij voetbalrellen drie mensen om het leven gekomen. Onder omstandighe den die nog niet precies gerecon strueerd zijn, werd in Belfast een politieagent dodelijk getroffen door een kogel. Twee supporters verloren het leven na afloop van de Engelse competitiewedstrijd Middlesbrough- Manchester City. Het ongeluk ge beurde toen de opdringende suppor- tersmassa een houten steunpilaar omver liep waarna een deel van een muur omviel en een aantal toeschou wers bedolf. T 22 AT) l De Verenigde Staten dienden deze reso lutie in nadat in de loop van het week einde was gebleken dat de autoriteiten in Teheran niet van plan zijn de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade vrij te laten. De stemming werd vrijdagavond ver schoven naar aanleiding van een brief van de Iraanse minister van Buitenlandse Za ken Gothbzadeh aan secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties. Daar in verklaarde de minister dat de oprich ting van een VN-commissie voor een on derzoek naar de misdaden van de sjah niet voldoende zal zijn voor het vrijlaten van de gijzelaars. De sjah en zijn eigen dommen moeten worden uitgeleverd, al dus de bewindsman. De Amerikaanse resolutie kreeg steun van negen van de vijftien landen in de Veiligheidsraad, waaronder de Filippij nen, Jamaica, Tunesië, Niger en Zambia. Inkoop Verkoop Bangladesj en Mexico onthielden zich van stemming. De Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de VN, Donald McHenry, hekelde het Russische veto als „een stap om het stilzwijgen van Iran over Afgha nistan te kopen”. Hij zei dat de Verenigde Staten onafhankelijk van de Veiligheids raad maatregelen zullen nemen en vroeg andere leden zich daarbij aan te sluiten. monstratie opzettelijk het verkeer belem merden mogen gedurende een maand geen taxi besturen. Veel bewolking met nu en dan ijzel of regen en ook mistbanken. Tempe raturen geleidelijk oplopend tot om het vriespunt in Zuid-Limburg en tot ongeveer plus 3 graden in de noor delijke provincies. Meest matige zuidwestenwind, van het noorden uit draaiend naar noord oost. VERDER IN ONZE BIJLAGE SPOR TIEF: De ui ter lijke erediensten zeg gen weinig of niets ten aanzien van de werkelijke religiositeit der mensen. ROTTERDAM (ANP). Bij het trans portbedrijf Hako Ferries in Rotterdam is vanochtend opnieuw een staking uitge broken. Vorige week maandag werd er ook bij het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf gestaakt. De staking werd toen beëindigd, nadat de directie toezegde de achterstallige salarissen nog dezelfde week uit te betalen en een loon- specifïcatie te geven. Volgens een woord voerder van de Vervoersbonden FNV heeft een aantal mensen slechts een ruw berekend voorschot gekregen, dat was uitgerekend op een kladpapiertje. Spekstraat 10, Haarlem, tel. 023-320274 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/MOSKOU/ISLAMA- BAD. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal zich naar wordt verwacht met grote meerderheid uitspreken voor terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan. De stemming over een resolutie, waarin terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit dat land wordt geëist, zal waar schijnlijk vanavond plaatsvinden. De Westerse landen en het grootste deel van de ontwikkelingslanden steu nen de resolutie, ingediend door zeven tien nietgebonden landen, waaronder Egypte, Saoedi-Arabië en Pakistan. De Sovjet-Unie kreeg slechts steun van de eigen bondgenoten. India, Algerije en Joego-Slavië hebben een resolutie inge diend, waarin niet over buitenlandse troepen wordt gesproken. De drie lan den roepen op tot maatregelen die de spanning in de wereld moeten vermin deren. De Russische partijleider Brezjnjev heeft zaterdag in een interview met het orgaan van de Russische communisti sche partij, Pravda, het westen ervan beschuldigd „bergen van leugens” te hebben gebouwd rond de gebeurtenis sen in Afghanistan. Brezjnjev herhaalde het grootste deel van de argumenten voor de interventie, welke de Sovjet- Unie al in de afgelopen weken heeft laten horen. Het Britse dagblad The Ob server meldt in de editie van gisteren, dat Brezjnjev toen het besluit over de interventie in Afghanistan is genomen, is gezwicht voor voorstanders van de harde lijn in het Kremlin. De Russische den vrijgelaten nadat ieder van hen een borgsom van ruim vijftienduizend gulden had betaald. Degenen die tijdens de de- DEN HAAG (ANP). In de Rand stad (de A-4, Haarlemmermeer-Am- sterdam en de A-12, Leidschendam- Utrecht) hebben zich vanochtend nogal wat slippartijtjes voorgedaan door rijpaanslag op de weg. Ernstige ongelukken deden zich, voor zover bij de verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen bekend, niet voor. In de rest van het land had de ochtendspits geen hinder van gladde wegen, aldus de verkeerscentrale vanmorgen. Natalia Petroeseva, die in Hamar drie van de vier afstanden won, wordt op het erepodium geflankeerd door de Noorse Bjorg Eva Jensen (links), die brons won en Beth Heiden (rechts), die beslag legde op de zilve ren medaille. MADRID (AP). De gouverneur van de Spaanse hoofdstad Madrid heeft ver klaard dat 366 taxichauffeurs tot een boe te zijn veroordeeld van elk ruim driedui zend gulden. De chauffeurs hadden deel genomen aan een onwettige demonstratie. Dertien aangehouden chauffeurs wer- Albeda het gisteren in het radioprogramma AVRO-Magazine weten dat hij niet akkoord gaat met afspraken tussên werkgevers en werknemers die tot doel hebben de loonpauze te ontduiken, zoals het afsluiten van CAO’s met terugwerkende kracht. Vlak voor het afkondigen van de loonpauze werd in beide bedrijfstakken ook overeengekomen dat extra-toeslagen zullen worden betaald voor vuil en zwaar werk. Door dit besluit hoopte men buiten de invloed van de loonpauze te blijven. Minister Albeda heeft echter gezegd dat voor dit soort „slimmigheden” slechts heel weinig ruimte bestaat. De bewindsman riep het afgelopen weekeinde werkgevers en werknemers op gedurende de komende twee maanden alsnog overeenstemming proberen te bereiken in de vorm van een centraal akkoord. Het kabinet zal, aldus Albeda, zelf maatregelen („beheerste loonvorming”) opleggen als een dergelijk akkoord achterwege blijft. In het radio-interview zei Albéda dat iedereen erop moet rekenen dat de economie gedurende een aantal jaren weinig mogelijkheden zal bieden. Al voor de stemming had de Iraanse minister voor Oliezaken zaterdag ver klaard dat Iran alle olieverkopen aan lan den die de Verenigde Staten steunen, zal stopzetten. In de Iraanse stad Tabriz is het dit weekeinde weer tot ernstige incidenten gekomen nadat een revolutionaire recht bank zaterdag elf mensen terecht had laten stellen wegens opstand tegen de islamitische republiek. In Teheran wer den zaterdag vier officieren geëxecuteerd vanwege hun betrokkenheid bij een schietpartij, waarbij in september 1978 121 mensen om het leven kwamen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Christopher is gisteren aan een reis naar Engeland, West-Duitsland, Italië, Frankrijk en België begonnen. Hij gaat in opdracht van president Carter het opstellen van het antwoord van de NAVO op de ontwikkelingen in Iran en Afghanis tan coördineren. De ayatollah Khomeini heeft vandaag het Russische aanbod tot hulpverlening bij een Amerikaanse blokkade afgewezen. Hij noemde dit een belediging van „onze heilige overtuigingen en het Iraanse volk”. De Russische zaakgelastigde in Mexico, Ruszov, had het aanbod zaterdag gedaan. De Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Trojanovski, noemde de kwestie-Iran een zaak tussen de VS en Iran. Hij stelde dat Iran niets heeft gedaan dat een bedreiging van de wereldvrede vormt. De Chinese afgevaardigde, die tij dens de stemming niet aanwezig was, ver klaarde later dat zijn land meent dat sanc ties niet tot vrijlating van de gijzelaars zullen leiden en dat meer geduld is geboden. (Van onze redactie binnenland) BUSSUM. Een Bussumse jongeman, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Bussumse raadhuis voor vele hon derdduizenden guldens schade heeft aan gericht, heeft zichzelf zaterdagmiddag bij de politie aangegeven en bekend de ver nielingen te hebben aangericht. Hij heeft op alle verdiepingen plantenbakken ver nield, telefoons doorgesneden, brandkra nen opengedraaid, schilderijen onherstel baar vernield en kostbare apparatuur ka pot gemaakt. De dader zei de vernielingen aangericht te hebben als wraakactie, omdat de ge meente Bussum nog steeds niet heeft ge zorgd voor een nieuwe ruimte voor het Bussumse jongerencentrum ’t Krogt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Defensie „kampt” plotseling met een te veel aan vrijwilligers voor uitzending in het kader van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. Vorige week kregen 36 soldaten, die al een contract voor een half jaar hadden gesloten, te horen dat zij toch niet naar Libanon kunnen. Eén van de oorzaken hiervan is dat het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht heeft gevraagd het aantal soldaten (in totaal ongeveer 6000, waarvan ruim 800 Nederlanders) enigszins in te krimpen. Bovendien heeft een aantal reeds in Li banon verblijvende militairen daar ter plekke voor nog enkele maanden bijge tekend. Daardoor werd de behoefte aan soldaten kleiner. De Amerikanen stelden in hun resolutie onder meer het transport van alle goede ren, behalve levensmiddelen, medicijnen en medische apparatuur, te verbieden, het beperken van nieuwe kredieten en lenin gen aan Iran, het terugbrengen van de staf van Iraanse ambassades tot een mini mum en het niet meer aangaan van con tracten voor industriële ontwikkeling. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De bezetters van de Panamese ambassade in de Salvadori- sanse hoofdstad San Salvador hebben gisteren een vrouw vrijgelaten. Zeker vier mensen, onder wie de ambassadeurs van Panama en Costa Rica, worden nog door de linkse militanten vastgehouden. De bezetters eisen dat zeven medeleden van de Volksliga van de 28ste februari door de autoriteiten worden vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Den Haag gaat het hier om een „opgelegde zaak” waar helaas niet onderuit te komen valt. De 34 soldaten zijn verontwaardigd over het feit dat zij zo laat werden inge licht. Een aantal van hen denkt erover de WDM en andere vakbonden in te schakelen om te bewerkstelligen dat zij alsnog worden uitgezonden. om militaire hulp verzocht, in verband met de Russische vriendschapsbanden met het aangrenzende Zuid-Jemen. Stamhoofden van de Pathan-bevol- kingsgroep in Pakistan hebben de presi dent van dat land, generaal Zia Oel-haq gevraagd een heftige oorlog (jihad) te beginnen tegen de Sovjet-Unie. Volgens berichten wordt in het grensgebied van Afghanistan met Pakistan hevig gevoch ten tussen het Afghaans verzet en de Russische troepen. De strijd zou de grens met Pakistan tot op enkele kilome ters zijn genaderd. In Moskou doen ge ruchten de ronde dat een Russische ge neraal, Ryskine, in Afghanistan is ge sneuveld. De voornaamste graanexporterende landen in de wereld, waaronder Argenti nië en Australië, hebben aangekondigd het Amerikaanse graanembargo tegen de Sovjet-Unie te steunen. Deze landen nemen negentig procent van de wereld- graanuitvoer voor hun rekening. De Afghaanse president Babrak Kar- mal heeft de Iraanse leider Khomeini opgeroepen tot gezamenlijke strijd te gen de Verenigde Staten. Hij heeft in een brief aan Khomeini de wens te kennen gegeven „vriendschapsbanden” aan te knopen. Het leger van Joego-Slavië is in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Dit is een van de maatregelen waaruit poli tieke waarnemers afleiden, dat in het land een Russische militaire interventie wordt gevreesd, in geval de huidige lei der, president Tito, zou overlijden. Tito is in het afgelopen weekeinde geope reerd aan het linkerbeen. De 87-jarige president is reeds geruime tijd ernstig ziek. Pagina 1. Kees Rijvers wil inbreuk van PSV op contract aanvechten. Positief punt bij nederlaag van Haarlem: de sfeer binnen de se- lectiegroep is verbeterd. Pagina 2 Telstar stelt teleur in eerste wed strijd van derde periode. Pagina 3. Afgang van Nederlandse dames- schaatsploeg op WK in Hamar. ROME (DPA). De drie grote Italiaan se vakverenigingen hebben ongeveer veertien miljoen werknemers opgeroepen morgen een algemene 24-uursstaking te houden uit protest tegen het economische heleid van de regering. Volgens de vakbonden doet de regering weinig tegen de inflatie en voor het ^neppen van arbeidsplaatsen in Zuid- Italië. CARROSSERIE REPARAIIE BEDROE STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL.023 244827 leider zou niets voor het ingrijpen heb ben gevoeld. Leden van het Russische olympisch comité hebben in het sportblad Pravda gewaarschuwd, dat een boycot van de Olympische Spelen zinloos is. De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, McHenry en een Ameri kaanse regeringsfunctionaris hebben in het afgelopen weekeinde gezegd, dat zo’n boycot mogelijk is indien de Russi sche troepen niet uit Afghanistan wor den teruggetrokken. De voorzitter van het Nederlandse comité Olympische Spelen en Mensenrechten, het PvdA-Ka- merlid Van Thijn, heeft het regerings besluit geen financiële medewerking aan de Spelen te geven, „inconsequent” genoemd. „Kiest men niet voor een dui delijke boycot, dan moet men ook niet aan de financiën komen”, aldus Van Thijn. President Carter bereidt een toe spraak voor over de buitenlandse poli tiek in de jaren tachtig, welke een ant woord zal zijn op de toename van het „Russische gevaar”, zo is gisteren door een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. Carter zegde zaterdag een Pakistaanse politieke en militaire dele gatie hulp toe, in het kader van de be staande verdragsverplichtigingen. Ja pan heeft aangekondigd, de economi sche hulp aan Pakistan te verdubbelen. De Chinese minister Hoeang Hoea van Buitenlandse Zaken en zijn Britse colle ge Carrington zullen naar Pakistan reizen. Carrington is nu nog in het Midden oosten, waar hij onder meer Saoedi- Arabië en het sultanaat Oman bezoekt. Dit laatste land heeft Groot-Brittannië Deze foto van Afghaanse rebellen met een Russische bom en een benzinetank van een Russische Mig-straaljager is gemaakt in september van het afgelopen jaar. De Afghanen willen hiermee bewijzen dat Russische troepen al voor de interventie van december in Afghanistan aanwezig waren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1