o Prof. Goudzwaard in reactie: 1 Gr Bo Om „gewicht van de problemen Bromfietser buitenlandse In derde kwartaal vorig jaar Economische situatie vertoonde verbetering Paus roept op tot gebed voor synode en dan dit noq K; Reactie FNV op nota schending mensenrechten rJ L jongeren delen gele kaart uit werknemers verongelukt Kamerlid Moor stapt uit PvdA Van en naar zee Nieuwe regels vervoer gevaarlijke stoffen Slechthorende Demonstratie o LJ 1 Ts dij i Di w wm. a 81 Hi' tBF® 2 MAANDAG 14 JANUARI 1980 BINNEN. EN BUITENLAND Medisch onderzoek Reinwater i Energie besparen Munitiedepots Classici Kippen dood Aardappelloods Vrouw bij Shell I Inc An dei Af( F Gladheidsbestrijding is s (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De dissiden te ARP-voorman Prof. Goud zwaard heeft de suggestie van CDA-fractieleider Lubbers af gewezen, dat hij van mening zou zijn, dat Nederland uit de NAVO dient te treden. Goudzwaard, die momenteel in Canada verblijft, verklaar de zaterdag voor de radio de NAVO nuttig te blijven vinden als platform waar opinies be sproken kunnen worden. Hij reageerde daarmee op een ar tikel van Lubbers in „Trouw” van zaterdag. ■h MAROKKAANS «ARBEfOO O A r i 1 5 es .se om T- O - C O F ::-z- I Nederland moet niet V) De Technische Hogeschool Eindhoven heeft gedurende de afgelopen feestdagen 130.000 gulden bezuinigd op de energiere kening. Van kerst tot en met het nieuwe jaar was de hogeschool elf dagen gesloten. Dat leverde een besparing op van 300.000 kubieke meter aardgas en 450.000 kilo watt uur elektriciteit. De PSP’er Van der Spek meent dat de vestiging van Amerikaanse munitiedepots in ons land de komst van nieuwe indu strieën in die gebieden zal bemoeilijken. Weinig mensen zullen er volgens hem be hoefte aan hebben in de directe omgeving van zo’n munitiedepot te gaan werken en wonen. De Vereniging van Classici Nederland maakt zich zeer ongerust over de plannen van de regering met betrekking tot het onderwijs in Grieks en Latijn. De vereni ging voorziet dat, als de wetswijziging van het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs en het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs worden uitgevoerd, de vakken Grieks en Latijn geheel naar de achtergrond zullen verschuiven. In Nederland werd in 1977 ruim zeven honderd miljoen gulden besteed aan me- disch-wetenschappelijk onderzoek. Dat is ongeveer vijftien procent van de totale omvang van de onderzoeksinspanning in Nederland. Dit is een van de gegevens uit het medisch wetenschappelijk onderzoek in Nederland van S. C. Walland en A. van Heeringen over de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB). De Stichting Reinwater krijgt van mi nister Gipjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een stimuleringssubsidie van tienduizend gulden. Deze subsidie dient, aldus een persbericht van het minis terie mede ter stimulering van een door de stichting in dit jaar te organiseren sympo sium over de internationale aspecten en de administratiefrechtelijke aanpak van milieu-aantastende activiteiten. Tienduizend van de vijftienduizend kip pen die met twee vrachtwagens van Ne derland naar Italië werden vervoerd, zijn tijdens de rit doodgevroren. Het gevogelte dat in kleine kooien zat, was slechts be schermd door een kleed. Vertegenwoordi gers van Oostenrijkse en Italiaanse ver enigingen voor dierenbescherming, zijn naar het betrokken gebied gegaan om het vraagstuk van het transport van deze die ren te bestuderen. Volgens hen sterven zij ’s winters van de kou en ’s zomers van de hitte. In het aardappelopslag en sorteerbe- drijf Cordes in Borgercompagnie is vrij dagavond een felle brand uitgebroken, die het gehele bedrijf in de as heeft gelegd. Voorlopig wordt de schade op zo’n twee miljoen gulden geraamd. De brand in de grote bedrijfsloods is waarschijnlijk ver oorzaakt door een heteluchtverhitter. Volgens prof. Goudzwaard had de NAVO moeten kunnen accepteren, dat Nederland bij het beraad over de moder nisering van de kernwapens een afwij kend standpunt innam in december. „In de huidige situatie had Nederland de no n zzo zzo 020 kanttekening moeten plaatsen dat het niet medeverantwoordelijk kon zijn voor deze modernisering”, aldus Goudzwaard. De CDA-leider zegt voorts dat Goud zwaard hiervan uitgaande nog een stapje verder gaat, door te verklaren dat dit lidmaatschap niet langer haalbaar is. „De regering had volgens hem (goudzwaard) in Brussel maar moeten opstappen”. Met deze opvatting verlaat Goudzwaard ech ter zijn eigen programma, vindt Lubbers. Deze wijst er ook op, dat indien je je Rotterdam )anp). Enkele honderden buitenlanders hebben zaterdag in Rotter dam gedemonstreerd tegen de gevolgen van de wet arbeid buitenlandse werkne mers, de 1 november-wet. De demonstran ten, die zich verzamelden op het Schouw burgplein, trokken in optocht door de binnenstad van Rotterdam. De actievoerders eisen stopzetting van de uitvoering van de wet arbeid buiten landse werknemers. Er moet volgens hen De sinds midden 1978 opgetreden volu megroei van de goederenuitvoer, niet ge- opvattingen zo wijzigt, je eerst via de kiezers het brogramma moet veranderen. ten) is toe te schrijven. Ook het zogenaam de zichtbare verkeer gaf een ongunstiger uitkomst te zien, mede door het reisver keer. Na seizoenscorrectie bedroeg het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans bijna 1,5 miljard, na per saldo een klein tekort in het eerste half jaar. Voor de twaalfmaandsperiode okto- ber-september resulteert een negatief sal do van 1,8 miljard tegen een tekort van 2,2 miljard in het kalenderjaar 1978. demonstratie organiseerde, worden de werknemers en niet de werkgevers de dupe van de nieuwe wet. Zij stellen dat de wet discriminerend is voor alle buiten landse arbeiders in Nederland. Zo krijgen buitenlanders die wel over een tewerkstellingsvergunning beschik ken nauwelijks de kans om van baan te veranderen, omdat de vergunning wordt afgegeven voor een bepaalde functie bij een bepaald bedrijf. Bij Shell Tankers is de eerste vrouwelij ke stuurman in dienst getreden. Het is de 20-jarige Marike van der Woud uit Assen. Zij behaalde haar diploma aan de hogere zeevaartschool Willem Barentsz in West- Terschelling. Marike van der Woud vaart als vierde „stuurvrouw” op de tanker Ky- lix. Zij is vrijdag aan haar eerste reis begonnen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis -3 -5 -2 8 3 3 4 9 12 10 -3 12 9 2 c 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 55 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0.3 0.4 0 4 0 0 0 0 0 0 0 8 0 12 0 KAf fnilieu congre ting vi nemer van d Groen Ove: eens 1 men situeri rechts D) derlc terer ontv en r lim gatk de-K Ac stan tuat sen In ong, 30 Vol| gen van ders I) rad de Aft inv doeleinden” van dat buitenlands beleid worden genoemd. Van een integrale benadering en een analyse van het beleid gericht op het verwezenlijken van een totale mensenrechtendoelstel ling, is volgens de FNV echter onvol doende sprake. Volgens de vakcentrale is er in het algemeen geen gebrek aan internatio naal erkende beginselen ten aanzien van de mensenrechten. Wel ontbreekt het volgens de FNV aan voldoende toezicht op de toepassing van internati onale overeenkomsten. Het bindend karakter van conventies en verdragen moet volgens de vakcentrale versterkt worden door een campagne voor ratifi catie. -11 -4 -14 -13 -4 2 -6 -3 0 7 9 -13 6 -10 -8 6 -2 1 -14 -6 -2 16 10 7 WE '.der n Tsjec vangt kring Vol straf was van v De Form recht een mant zal k klacl de st In Eindhoven wordt deze winter een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van gladheidsbestrijding door middel van zout voor de beplanting in de wegbermen. Het onderzoek wordt verricht door de gemeentelijke afdeling hinderwetzaken en milieuhygiëne in samenwerking met de afdeling plantsoenen. Mocht blijken dat ten gevolge van de gladheidsbestrijding beschadigingen van de wegbermbeplan- ting optreden dan zal de gemeente bekij ken op welke manier deze schade kan worden beperkt. KA gandi gevol gewe kaan: uitbr dese Voi tie zt den vertr ren. veilij een i Oe. gewe leger dreef vervoer van gassen. Het overleg hier over zal binnen enkele maanden worden afgerond. DEN HAAG (ANP). Op 1 maart gaat er een nieuwe regeling gelden voor het vervoer van gevaarlijke stoffen van en naar zee. Zij zal ook van toepassing zijn op het vervoer tussen zee en de Belgische havens via de Westerschelde en het kanaal van Terneuzen. Dit heeft het minis terie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld in een persbericht. De nieuwe regeling vervangt de be staande die niet meer is aangepast aan Bij het al of niet verlenen van een vergunning en bij het stellen van voor waarden in die vergunning gaat het om de veiligheid op en langs de vaarweg, aldus het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Voorwaarden kunnen lood- splicht, weersomstandigheden, sleep- bootassistentie, gebruik van radar en marifoon en eventueel stilliggen van de overige scheepvaart inhouden. AMSTERDAM (ANP). De econo mische bedrijvigheid in ons land is in het derde kwartaal van vorig jaar vermoedelijk iets toegenomen. Vol gens conjunctuurtests deed zich een lichte verbetering van de bezettings graad van de industrie voor. De schaarste aan bepaalde categorieën personeel, waaronder metaalbewer kers en bouwvakarbeiders, bleef voortbestaan. In de omvang van de werkloosheid kwam geen wezenlijke verandering. Dit schrijft de Neder- landsche Bank in haar verslag over het derde kwartaal. hetxx/cerj Vooruitzichten voor woensdag opgesteld door het KNMI Vergeleken met een jaar eerder lag de produktie in de nijverheid in het derde kwartaal ruim 3 pet. hoger. Dit is minder dan de produktiegroei in enige andere Europese landen, zoals West-Duitsland en Frankrijk. z z z zzw z z z z zw zzw w n nno zzo nno zzo o o wzw windst. windst. zzw nno o w Weer in binnen- en buitenland nno nw ono z nnw windst windst ono nno w zo windst. niet ontvangen (Van onze redactie binnenland) SOESTERBERG. De Slechthorende Jongerenorganisatie SHJO heeft zich za terdag in Soesterberg gepresenteerd. Men wilde middels deze bijeenkomst meer aandacht voor de in Nederland werkzame maatschappelijke en politieke organisa ties voor de slechthorende jongeren. De voorzitter van de SHJO, Kees Twilt, reikte gele kaarten uit. Deze gingen in de eerste plaats naar Nederlanders die in de omgang met slech thorenden blijk gaven van een tekort aan communicatievermogen. Een slechtho rende aankijken' rustig spreken en goed articuleren, zijn eerste vereisten bij een gesprek. Ook overhandigde Twilt gele kaarten aan werkgevers- (VNO) en werk nemersorganisaties (FNV) om hen te at tenderen op een tekort aan bereidheid werkloze, slechthorende jongeren aan ba nen te helpen. Lubbers schrijft in zijn dagbladartikel onder meer dat Goudzwaard, die het CDA-programma heeft opgesteld, met zijn opvatting afwijkt van dit programma. De CDA-fractieleider noemt Goud- zwaards interpretatie „zacht gezegd op vallend” en verwijt hem steeds minder te hechten aan het NAVO-lidmaatschap. Volgens Lubbers kent het CDA-program „twee ijkpunten”: terugdringing van de kernbewapening en het lidmaatschap van de NAVO. „Hij (Goudzwaard) maakt het lidmaatschap van de NAVO tot randvoor waarde van de wapenbeheersing”. een eind komen aan de ontslagen en uit zettingen van buitenlanders. Volgens het aktiekomité s.o.s. nieuwe wet dat de rekend olie en aardgas, kwam vrijwel tot staan. Het particuliere verbruik gaf nu weer groei te zien, mede door een forse stijging van de reisuitgaven in het buiten land. De investeringsactiviteit handhaaf de zich waarschijnlijk op een vrij hoog peil. De handelsbalans vertoonde een achter uitgang die vooral aan de prijsontwikke ling in de energiesector en vermoedelijk aan voorraadvorming van olie(produk- In zijn eerdere bijdrage tot de discussie, liet Goudzwaard (eveneens in „Trouw”) weten dat het kabinet wat hem betrof gevlucht was van zijn verantwoordelijk heid. Lubbers heeft Goudzwaard nu ge vraagd om een duidelijk antwoord op de vraag of Nederland wel of niet bij het wapenoverleg betrokken moet blijven. Overigens telt volgens Goudzwaard bij zijn eventuele besluit lid te blijven van het CDA even zwaar de mogelijkheid om er binnen die partij afwijkende, geres pecteerde standpunten op na te houden. BLADEL (ANP). De 19-jarige Marcel M. P. Dierckx uit Lage Mierde is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed in Bladel door onbekende oor zaak met zijn bromfiets tegen een boom en overleed ter plaatse aan hersenletsel, aldus de Rijkspolitie. De 30-jarige Abert Ekkelkamp uit Den Ham is vrijdagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn auto door onbekende oorzaak uit de bocht vloog en tegen een boom belandde. Hij was op slag dood, aldus de Rijkspolitie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het PvdA-Tweede-Ka- merlid Frans Moor uit Hoek van Holland zal bedanken als lid van de Tweede Ka mer en tegelijk uit de PvdA treden. Reden voor zijn besluit is onvrede met het beleid van het partijkader in Rotterdam. Moor is ruim twee jaar lid geweest van de Kamer. Hij zal worden opgevolgd door het huidi ge Rotterdamse gemeenteraadslid me vrouw Riethof. Moor zal zijn besluit donderdag toelich ten in een brief aan het PvdA-bestuur en fractievoorzitter Den Uyl en zal bij die gelegenheid eveneens het Kamer-presidi- um op de hoogte stellen. Moor, die bank werker van beroep is, is vooral ontevre den over het besluit van het gewest Rot terdam inzake de aanvoer van vloeibaar petroleumgas via het Europoortgebied. Hij vindt dat dit gas nooit via de Rotter damse haven mag worden aangevoerd. Lubbers laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat hij van mening is dat Nederland niet uit de NAVO moet treden. Zo heeft Nederland wat betreft het terug- dringings-aspect wel degelijk iets bereikt: het wapenbeheersingsaanbod van de NAVO aan het Oostblok is opgekrikt en Nederland heeft de vrijheid behouden om aan de hand van de uitkomsten van het wapenbeheersingsoverleg te besluiten over stationering in Nederland. F >1 UTRECHT (ANP). De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) vindt dat de Nederlandse regering moet zoeken naar doeltreffend te ge bruiken instrumenten tegen de schen ding van de mensenrechten in het bui tenland. De effectiviteit van dat instru mentarium zal het grootst zijn als er een internationaal kader voor komt en als zoveel mogelijk landen in deze rich ting werken. De regering moet in prin cipe bereid zijn om de banden te ver breken met landen die op ernstige wij ze de mensenrechten schenden. Dit staat in een brief van de FNV aan de leden van de Tweede Kamer. De brief is een reactie op de onlangs ver schenen regeringsnota „de rechten van de mens in het buitenlands beleid”. De FNV zegt er waardering voor te hebben, dat de regering een zo uitvoe rige nota aan de plaats van de mensen rechten in het buitenlands beleid heeft gewijd en dat die mensenrechten in de nota zelfs „een van de belangrijkste de ontwikkelingen van de laatste jaren. De regeling, die gebaseerd is op de wet gevaarlijke stoffen, bevat een uitvoerige meldingsprocedure en regelt het vervoer van stukgoederen, ontploffingsgevaar lijke stoffen en gassen in bulk. Over de regeling van het vervoer tus sen zee en de Belgische havens is overleg gevoerd met de Belgische autoriteiten. Dezen konden, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wel instemmen met de regeling, maar hebben een voor behoud gemaakt wat betreft het bulk- mentele maritieme consultatieve organi satie. de studie over kosteninventarisatie van uit NAVO treden” (Van onze redacteur in Italië, Henk ten Kortenaar) ROME. In zijn gebruikelijke wekelijkse toespraakje vanuit het raam van zijn studeerkamer, beval paus Johannes Paulus II gistermorgen de Neder landse synode aan in het gebed van de hele kerk en wel „om het gewicht van de problemen” die er aan de orde komen. De synode werd vanmorgen geopend met een gezamenlijk opgedragen mis in de Vaticaanse kapel van Sint-Mathilde. De eigenlijke vergaderingen beginnen om vijf uur in de oude synodezaal, die in het Vaticaan de schilderachtige naam draagt van „Zaal van de Gebroken Koppen”, geen zinspeling op een te verwachten handgemeen, maar wel op de vroegere bestemming van de ruimte, waar brok stukken van standbeelden waren opge slagen. Uit het Nederlands college intussen zijn alle Nederlandse deelnemers aan de synode aangekomen dringt deze dagen geen enkel commentaar naar buiten door. Wel heeft kardinaal Willebrands, na de persconferentie van vrijdagmorgen, nog interviews gegeven aan de Italiaanse ra dio en televisie. Het is een bewijs van de grote belangstelling die er in Rome be staat voor de komende vergadering en die ook blijkt uit de uitgebreide berichtgeving die alle kranten de afgelopen dagen heb ben gewijd aan de kerk in Nederland. Aan voorspellingen over de resultaten van de synode durft vrijwel niemand zich te wagen. Wel verwacht men dat de gren zen van de vernieuwing in de Nederlandse kerk vernauwd zullen worden. Zo schreef de Vatlcaan-kenner Giancarlo Zizola in het Milanese dagblad „II Giomo”: „Een ogenschijnlijk volmaakt evenwicht (na melijk tussen de Nederlandse en Romein se deelnemers), met de paus „boven de partijen”. Wij vinden dat de rooms-katholieke kerk op moet houden met het veroordelen van homoseksueel gedrag, maar mee moet werken aan een samenleving waarin voor iedere mens de sociale en materiële voorwaarden aanwezig zijn om mens waardig te kunnen leven. Homoseksuali teit is geen probleem. Het is slechts een probleem voor een kerk die een seksuali- teitsethiek aanhangt vanuit het voortplan- tingsdenken. Dit heeft de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit COC af deling Limburg aan de Nederlandse bis schoppen in Rome geschreven. 1 17 15 16 14 DINSDAG 15 JANUARI Waterstanden IJmuiden Hoogwater 01.42 uur en 13.51 uur Laagwater 09.39 uur en 21.48 uur Ws»* In Rotterdam demonstreerden zaterdag buitenlanders tegen de wet arbeid buitenlandse arbeiders, die op 1 november vorig jaar van kracht werd. Enkele winterse buien. Lichte dooi tot tem peraturen om het vriespunt Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 6, Minimum temp, omstreeks -2 graden, Maximum temp, omstreeks +1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. W EERRAPPORTEN -2 -2 -2 -3 -10 -2 -2 -3 -10 -3 6 7 8 -6 -10 2 -2 —2 Voor vervoer van gassen in bulk is in de nieuwe regeling een vergunning no dig van de minister van Verkeer en Waterstaat. Uitzonderingen zijn ge maakt voor sommige gassen en voor enige andere gassen zijn maxima vastge steld. Alle gastankschepen moeten vol doen aan de eisen van de intergouveme- onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. mist motsneeuw geh. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. niet ontvangen geh. bew. motregen regenbui mist regen 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. driftsneeuw geh. bew. sneeuw h. bew. zw. bew. regen zw. bew. d {08 62 -8 -11 -10 -10 -9 -11 -5 -9 2 4 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2