Geen onderhandelingen na NAVO-besluit Terughoudendheid VS in kwestie Afghanistan ,,Punt achter de strijd zetten” Scherpe kritiek op Westerse olieproducenten Groene partij Bondsrepubliek Scheurtjes in Britse reactor Betoging van Corsicanen Eerste diplomaat Israel in Cairo Delegatie Tweede Kamer in Syrië „Oegandezen bij rellen gedood” Brezjnjev in Pravda: T sj echoslowaakse dissident vrij Oproep Indira Gandhi: Stad in Tsjaad bezet door Habre „Rechters Italië steunen Brigades” 3 1980 MAANDAG 14 JANUARI Boodschap Babrak Varhejt BINNEN- EN BUITENLAND 2 aren assici (Van onze redactie buitenland) Shell rzoek water dood Hoods ‘pots iat de lepots indu- Lijken, m be- ;eving :en en voor 27-29 ijding ter een ;en van »1 van lermen. oor de etzaken met de ten dat trijding beplan- e bekij- de kan door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-NEW DELHI. De nieuwe Indiase premier mevrouw Indira Gandhi, heeft in een gisteren gepubliceerd interview met het Amerikaanse blad Newsweek gezegd dat de Verenigde Staten terughou dendheid moeten betrachten ten aanzien van de Russische interventie in Afghanistan. SALISBURY. Joshua Nkomo, voorzitter van de Rho desische ZAPU en een van de leiders van het Patriottisch Front, is gisteren na een bal lingschap van ruim drie jaar teruggekeerd in de Rhodesi sche hoofdstad Salisbury. Met de terugkeer van Nkomo, een van Rhodesië’s nationalisten van het eerste uur, begint voor zijn ZAPU (Afrikaanse Volks unie van Zimbabwe) de ver kiezingscampagne voor de verkiezingen van 27-29 fe bruari. Pr kameraad Nkomo keert terug naar Salisbury BREZJNJEV .iwelij- t is de Assen, hogere West- l vaart er Ky- ;e reis erland annen ot het zereni- ig van ik on- ior het voerd, aar de Toegejuicht door meer dan honderdduizend aanhangers arriveerde Joshua Nkomo gisteren in Salisbury. Gandhi bestaat het gevaar dat China en de Verenigde Staten militair gaan sa menwerken. China heeft volgens de van morgen (voor de vierde keer) beëdigde premier zeer expansionistische ambities De directeur van de Mexicaanse staats- oliemaatschappij, Jorge Diaz Serrano, zei dat de maatschappij, Pemex-berichten bestudeert volgens welke oliemaatschap pijen in verschillende landen winst maken bij het herverkopen van Mexicaanse ruwe olie op de vrije markten in Rotterdam en Japan. Vooruitlopend op een beperking van de olieaanvoer, heeft de Japanse regering vrijdag tot een aantal energiebesparings- maatregelen besloten, die erop gericht zijn het olieverbruik met 7 procent te verminderen. INDIRA GANDHI Mevrouw Gandhi zei dat zij geen zwakke Verenigde Staten wenst. „Maar aan de andere kant willen wij niet dat zij kije gegaan. Dit is gisteren in Bonn ver klaard door de Westduitse christen-demo- craat Alois Mertens, deskundige voor ont- wapeningsvraagstukken. Europa dient over een eigen nucleaire afschrikkingsmacht te beschikken om in houd te geven aan de Europese veiligheid. Dit zegt de Franse politicus Michel Ponia- tovski. Hij betreurt dat „Europa politiek nog niet voldoende samenhang en sterkte heeft om gewicht in de schaal te werpen tegenover de politiek van het voldongen feit en de machtspolitiek die nu ten toon wordt gespreid”. Poniatovski, lid van het Europees parlement, en voormalig minis ter van Staat, schrijft dat in het weekblad van het „Instituut voor politieke vooruit zichten” waarvan hij directeur is. Een politieke eenheid zonder machts middelen, die uit principe weigert militai re macht m te zetten, verliest daardoor zijn hechtheid en zijn samenhang, aldus Poniatovski. Een dergelijke neutralisatie zal van Europa de gegijzelde van de su permachten maken, en een „uitverkoren doelwit van onverantwoordelijke groepen die in bepaalde staten de leiding hebben”. Poniatovski acht een gemeenschappe lijk Europees defensiebeleid noodzake lijk, omdat de NAVO geen oplossing is: zij heeft Europa politiek en militair volledig afhankelijk gemaakt van een supermacht buiten Europa, die wel een bondgenoot, maar geen meester kan zijn”, aldus de Franse parlementariër. „De revolutionaire krachten van Afgha nistan hebben een beslissende slag toege bracht aan de kuiperijen van de binnen landse en buitenlandse reactie, die ge tracht heeft dit land in het kamp te trek ken van de onverzoenlijke vijanden van de Sovjet-Unie.” Aldus de interpretatie van de gebeurtenissen in dit land door het Westberlijnse blad Varhejt. De imperialis ten zouden al eerder saboteurs en gewa pende benden van contrarevolutionairen naar Afghanistan hebben willen zenden. nd kip- 'an Ne rd, zjjn vogelte hts be- Azoordi- se ver- ig, zijn om het ;ze die- rven zij van de JERUZALEM (UPI/AFP/AP). Het Is raëlische kabinet is akkoord gegaan met de benoeming van Eliahu Ben-Elissar tot eerste ambassadeur van Israel in Egypte. Ben-Elissar is nu directeur van het bureau van premier Begin. Hij heeft actief deelge nomen aan de vredesonderhandelingen met Egypte sinds de Egyptische president Sadat in november 1977 zijn historische bezoek aan Jeruzalem bracht. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken, Nabawi Ismail, heeft zater dag in een krante-interview het bestaan van een communistische samenzwering onthuld waarvan de bedoeling was de bestaande orde omver te werpen. Volgens Ismail wilden de samenzweer ders in eerste instantie de hulp en steun torpederen die Egypte geeft aan het volk van Afghanistan. De Israëlische minister Burg van Bin nenlandse Zaken wil een speciale com missie in het leven roepen die zich moet buigen over de voorstellen van president Sadat van Egypte. De Egyptosche presi dent wil een autonomieregeling voor de Palestijnen eerst in de Gazastrook en later op de door Israel bezette Westelijke Jor- daanoever. Minister Burg is voorzitter van de Israë lische delegatie bij de besprekingen over de toekomst van de Palestijnen. Deze boodschap, in het vertrouwde sov- jetjargon en met de bekende omslachtige aanhef (als Babrak zijn brief gewoon aan „Beste kameraad Leonid Breznjev” had gestuurd zouden de Sovjetrussische pos terijen er vermoedelijk geen raad mee hebben geweten), stond helemaal rechts onderaan op de voorpagina van de Prav da (orgaan van het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet Unie, zoals de ondertitel verduidelijkt) van woensdag 2 januari 1980, die ik op vrijdag 4 januari 1980 voor 1,50 bij Van Gelderen in de Kalverstraat kocht. De Nederlandse kranten hadden die dag al heel wat te melden over de „hulp” van de Russen aan Afghanistan, die een week eerder was begonnen. Carter be schuldigde Brezjnjev van misleiding. De NAVO ging zich beraden over stappen. an mi- eid en .ibsidie ibsidie minis- ioor de sympo- ten en ik van loven lagen giere- ieuwe loten. 10.000 kilo- AJACCIO (AP, DPA). Ongeveer dui zend Corsicanen hebben gisteren in de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio aan een protestmars deelgenomen waarin steun werd betuigd aan de separatisten die wer den gearresteerd na een week van con frontaties met de politie. De mars verliep zonder incidenten. Separatisten leverden gistermorgen een lid van de illegale rechtse groepering over aan de politie. De betrokkene was een week gegijzeld in een geheime schuil plaats. Hij werd door Corsicaanse autori teiten in staat van beschuldiging gesteld wegens illegaal wapenbezit. De vreedzame betoging werd gesteund door verschillende vakbonden en door groepen boeren, artsen, hoteleigenaren en vissers. Zij eisten terugtrekking van „re pressieve krachten” en het ontslag van de commissaris van politie. De separatisten verklaarden eerder dat leden van de ver boden groepering Francia zjjn beschermd door de Franse politie op het eiland. BONN (AFP/DPA/AP). De Westduit se minister van Economische Zaken, Lambsdorff, heeft gisteren kritiek gele verd op de oliepolitiek van de VS, Enge land en Noorwegen. Bij zijn terugkeer van een bezoek aan Saoedi-Arabië, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten zei hij steeds meer begrip te krijgen voor de olieproduceren de landen, die de drie genoemde landen verwijten, dat ze hun olievoorraden in Alaska en onder de Noordzee willen spa ren en van de Arabische landen eisen, dat ze hun produktie vergroten en tegen lage prijs verkopen. Wij stelden recent voor om dergelijke onderhandelingen over het vraagstuk van nucleaire middelen over middellange af stand te beginnen. Niemand kan verwach ten dat de Sovjet-Unie de voorwaarden van de NAVO zal aanvaarden, die bedoeld zijn om onderhandelingen te beginnen vanuit een positie van kracht. De huidige stellingname van de NAVO-landen maakt onderhandelingen over dit vraagstuk on mogelijk”, aldus Brezjnjev. De duizend tanks en 20.000 manschap pen die de Sovjet-Unie eind vorig jaar uit Oost-Duitsland terugtrok, zijn groten deels naar Hongarije en Tsjecho-Slowa- KARLSRUHE (DPA). De Westduitse fnilieugroepen hebben gisteren op een congres in Karlsruhe besloten tot oprich ting van een politieke partij die gaat deel nemen aan de parlementsverkiezingen van dit jaar. De partij zal Bondspartij de Groenen heten. Over een partijprogram is men het niet eens kunnen worden. Evenmin bereikte men overeenstemming over de politieke situering van de partij tussen links en rechts. KAMPALA (Reuter). Duizenden Oe gandezen zijn om het leven gekomen als gevolg van een nieuwe uitbarsting van geweld. De bevolking van het Oostafri- kaanse land staat aan de rand van een uitbraak van paniek”. Dit melden Oegan- dese kranten zaterdag. Volgens de krantenberichten is de situa tie zo slecht geworden omdat de omstre den regering van president Binaisa het vertrouwen van de bevolking heeft verlo ren. Een internationaal onderzoek naar de Veiligheidssituatie in het land is volgens een van de bladen noodzakelijk. Oeganda is geteisterd door voortdurend geweld en terreur sinds het Tanzaniaanse leger in april het regime van Amin ver dreef. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische president en partijleider Brezjnjev heeft ver klaard dat de „huidige stellingname” van de NAVO onderhandelingen over beperking van middellange afstandswapens in Europa onmogelijk maakt. Brezjnjev’s commentaar werd gegeven in een interview met het partijblad Pravda. „Ik herhaal: wij zijn voor onderhande lingen, maar eerlijke, op basis van gelijk heid”, aldus Brezjnjev, naar aanleiding van het NAVO-besluit 572 nieuwe kern wapens in West-Europa te stationeren. -teerbe- is vrij den, die gelegd, n twee d in de ijk vet er. WENEN (UPI, AP). Jiri Lederer, een .der meest vooraanstaande dissidenten in Tsjecho-Slowakije, is gisteren uit de ge vangenis ontslagen. Dit is vernomen in kringen van dissidenten in Wenen. Volgens de bronnen heeft Lederer een straf van drie jaar uitgezeten nadat hij was veroordeeld wegens het smokkelen van verboden literatuur naar het westen. De Slowaakse jezuietenpriester Oskar Formanek is op 10 januari niet voor de rechtbank verschenen, hoewel op die dag een proces tegen hem zou beginnen, For- manek het de rechtbank weten dat hij pas zal komen, als hij officieel van de aan- I klacht op de hoogte is gesteld en inzage in de stukken heeft gekregen. DAMASCUS (DPA, AFP). Een Ne derlandse parlementaire delegatie is gis teren in de Syrische hoofdstad Damascus ontvangen door de Syrische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Ha lim Khaddam. De zeven man sterke dele gatie wordt geleid door het liberale Twee- de-Kamerlid Ploeg. Aan de orde kwamen het Syrische standpunt over het Midden-Oosten, de si tuatie in Libanon en de betrekkingen tus- "NTz-,z-J z-ivl z-J In een vraaggesprek met een Frans radiostation zei de nieuwe premier dat de bemoeienis van westerse landen met Afghanistan de deur voor de Russische inval in dit land heeft geopend. Volgens zeven- in me- Dat is totale üng in ens uit ie van erzoek A. van ‘s voor Op het vliegveld van Loesaka nam Nko mo emotioneel afscheid van zijn Zambi- aanse gastheren, en van vertegenwoordi gers van andere bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika, met name van Oliver Tambo van het Zuidafrikaanse ANC en Sam Nujoma van SWAPO (Namibië). Voor zijn vertrek uitte Nkomo een scherp protest tegen het doodschieten van verscheidene guerrillastrijders door het Rhodesische leger. Maar ook riep hij op tot verzoening tussen de twee legers en hij kondigde aan dat hij zijn verkiezingscam pagne zal voortzetten ondanks provoca ties van andere partijen. In een voorstad van Salisbury werd hij opgewacht door een menigte van ruim honderdduizend aanhangers. Op een persconferentie na aankomst in Salisbury zei Nkomo dat de vredesmacht van het Gemenebest (1200 man) veel te klein is voor een doeltreffend toezicht op het be stand. Hij meende dat de Gemenebest- macht tot tenminste 5.000 man moet wor den uitgebreid. Een zichtbaar ontroerde Nkomo riep zijn landgenoten „ongeacht overtuiging of huidskleur” op nu een punt achter de strijd te zetten. „Deze gelegenheid moeten we aangrijpen”. Hij had zijn toespraak geopend met de woorden: „Het is jammer dat we oorlog hebben moeten voeren om verkiezingen met algemeen kiesrecht te verkrijgen”. De Tanzaniaanse president Nyerere heeft zaterdag gedreigd dat hij de betrek kingen met Londen zou kunnen verbre ken als de Britten hun optreden in Rhode- sië niet wijzigen. Nyerere beschuldigt Groot-Brittannië van moord in koelen bloede, bedrog en verraad naar aanlei ding van de moordpartij van afgelopen donderdag waarbij guerrillastrijders van het Patriottisch Front werden gedood door Rhodesische veiligheidstroepen. De terminologie komt me bekend voor. Vertaal je Varhejt terug in het Duits, dan krijg je Die Wahrheit, - het zal menige Rus deugd hebben gedaan te lezen, dat com munistische kranten gewoon mogen ver schijnen in het kamp van de reactie en het imperialisme. De Pravda is verder uitver teld over Afghanistan. Zelfs in de uitvoeri ge commentaren op pagina 1 en 5, waarin de Jaren Tachtig worden verwelkomd, is alleen maar sprake van economische vooruitgang, nieuwe plannen, samenwer king tussen de communistische landen, nieuwe ov-rwinningen van het commu nisme. Geen woord over Afghanistan. De Sovjetrussische krantenlezers zijn als mensen die zich in de zon willen koeste ren, maar zich er tevreden mee moeten stellen dat iemand van hogerhand met een zakspiegeltje die zon in hun ogen weer kaatst zodat ze wel weten dat de zon er is, maar niets kunnen zien. De krantenlezer in de USSR moet tegelijk koffiedikkijker zijn. Hij zal zich bijvoorbeeld herinneren, dat de Pravda indertijd met wellust citeer de uit de westers-kapitalistische kranten toen het om Vietnam ging. Menig „Yankee go home”-citaat zal in die dagen geciteerd zijn uit Le Monde, The Guardian, Die Süddeutsche Zeitung, De Telegraaf, Da- gens Nyheter en wie weet zelfs uit de Gazet van Antwerpen. En de New York Times niet te vergeten. De Sovjetlezer herinnert zich dat, en merkt nu opeens dat er wat Afghanistan en de Russische hulp betreft blijkbaar géén bruikbare citaten uit de burgerlijke pers te halen zijn, en hij maakt daar uit op dat zijn regering in de wereld weinig steun geniet inzake haar optreden in Afghanis tan. Dan weet hij genoeg. Het zit niet snor. Net zo onsnor, als indertijd de hulp die Amerika aan het regime-Diem bood. LONDEN (Reuter). Scheurtjes in het koelstelsel hebben geleid tot de sluiting van twee reactoren op een kerncentrale in Zuidoost-Engeland. Een woordvoerder zei dat lasdefecten in koelgasdrukcircuits tijdens routine-in- specties waren ontdekt. „De sluiting is een voorzorgsmaatregel. Er is geen gevaar voor het publiek of voor het personeel op de centrale”, zei hij. „Aan de algemeen secretaris van het Centrale Comité van de Communistische partij van de Sovjet-Unie, de Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjet Re publieken, kameraad Leonid Hjitsj Brezjnjev. Ik wens aan u, geliefde kameraad Leo nid Iljitsj Brezjnjev, en aan alle andere leiders van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken - de grote en onbaat zuchtige vriend van het werkende volk van Afghanistan, onze diepgevoelde en hartelijke dank over te brengen voor de bijzonder warme broederlijke gelukwen sen in verband met mijn verkiezing tot partij- en regeringsleider. Ik ben ervan overtuigd dat wij met de broederlijke hulp van en dankzij de stand vastige samenwerking met de Unie van Socialistische Sovjet Republieken zullen zegevieren en alle moeilijkheden zullen overwinnen, die ons als erfenis uit het verleden zijn toegevallen. Steunend op het volk van ons land, verdedigen wij de be reikte resultaten van de roemrijke aprilre- volutie, de souvereiniteit, de onafhanke lijkheid en de nationale eer van Afghani stan. Karmalj Babrak.” sen Syrië en Nederland. In de Syrische stad Aleppo zouden bij ongeregeldheden in de afgelopen dagen 30 mensen zijn gedood en 60 gewond. Volgens radioberichten waren er botsin gen tussen veiligheidstroepen en leden van de radicale mohammedaanse broe derschap. Mexico heeft zaterdag aangezegd dat het zijn olieleveranties aan de Verenigde Staten en andere landen die winst maken bij het doorverkopen van Mexicaanse ru we olie op de internationale vrije olie- markten zal stopzetten. die voor India uitermate gevaarlijk zijn. Mevrouw Gandhi, wier Congrespartij vorige week de parlementsverkiezingen met tweederde meerderheid won, zei te gen Newsweek dat „de Verenigde Staten moeten oppassen dat zij geen stappen zetten die een excuus zijn om de zaken nog meer op de spits te drijven”. Zij zei dat het Westen in het gebied had geïntervenieerd. „De Russen uiteraard ook. Met elke verdere stap krijg je plot seling een explosie.” Mevrouw Gandhi zei verder dat zij niet bezorgd was over Amerikaanse wapenzendingen naar Pa kistan. „Maar ons volk windt er zich over op. Wat mij zorg baart is dat de regering van Pakistan niet stabiel is. Het wil mij voor komen dat het Amerikaanse voornemen veeleer het steunen van een persoon dan het land is. Dat is gevaarlijk. Kijk naar de sjah”, aldus de premier. Reacties van China en de islamitische landen, poging om de Sovjet-ambassade in Teheran te bezetten. Ik noem maar een paar dingen. De Pravda had op de voorpa gina alleen de geciteerde boodschap van Babrak, en wijdde voorts alleen op pagina 4 aandacht aan Afghanistan, en wel door middel van een „verklaring van de rege ring van de Democratische Republiek Af ghanistan”, en door een samenvatting van wat citaten uit kranten in Kaboel, Sofia, Mexico City, Berlijn, Damascus en West- Berlijn onder de titel: „Lasteraars krijgen de wind van voren”. Ook uit een Westber lijnse krant, zegt u nu blij verrast? Ik zal het citeren: iets doen dat de spanning in onze buurt opdrijft”, voegde zij eraan toe. De bewindsvrouwe verklaarde dat zij dacht zover te zijn gegaan als mogelijk was om met de Verenigde Staten be vriend te raken, maar dat de verschillen de Amerikaanse presidenten altijd te verstaan hadden gegeven dat zij tegen India en pro-Pakistan waren. „President Nixon zei dat dit zo was, omdat Pakistan naar de Verenigde Staten luisterde en India niet”, aldus mevrouw Gandhi. Zij zei te hopen dat de toekomstige betrekkingen met de VS goed zouden zijn en voegde eraan toe dat president Carter erg hartelijk was geweest in zijn felicitatie wegens haar verkiezingszege. Mevrouw Gandhi heeft vanmorgen haar kabinet gevormd. Het omvat veer tien ministers. Twee ministers maakten deel uit van de vorige regering-Gandhi. De nieuwe premier heeft 33 maanden oppositie gevoerd. N’DJAMENA (AFP). De gevechten die zich de afgelopen week hebben voor gedaan in de buurt van Am-Dam in het oosten van Tsjaad tussen het Leger van het Noorden van Hissen Habre en de strijders van het Gemeenschappelijke Front van Actie, hebben aan meer dan vijftig mensen het leven gekost, zo ver luidde zaterdag in de hoofdstad N’Dja mena. De gevechten eindigden zaterdag met de inneming van Am-Dam door het Leger van het Noorden. ROME (DPA). In Italië is opschud ding ontstaan over de beschuldiging van de christendemocratische senator Clau dio Vitalone, dat zes Italiaanse rechters contacten onderhouden met de stadsguer rillagroep Rode Brigades. Zijn verzoek aan de minister van Justi tie om de positie van de zes rechters te onderzoeken, wordt door 22 christende mocratische politici ondersteund. De be trokken rechters hebben de beschuldiging als een „politieke manoeuvre” van de hand gewezen. Zij zien een verband tus sen dit verwijt en het christen-democrati sche streven een verscherpte anti-terreur- wetgeving door het parlement te drukken. trijfël

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3