I i CORRUPTIE IN VENEZUELA B a DamiatePers c ÈJ NOTITIES OVER: i IJmuider Courant C( sa 1980 14 JANUARI MAANDAG M D] tót. y Liverpool is voor het Nederlandse ministerie van Volkshuisvesting het beangstigende voorbeeld van hoe het in ons land niet moet met onze bestaande twintigste-eeuwse woonkastelen. Daar in Engeland zijn redelijk jonge torenflats al tegen de grond gegaan bij gebrek aan belangstelling voor deze vorm van huisvesting. donkere wolken boven bisschoppensynode door Marcel Enkelaar Watergate in Venezuela van onze redactie buitenland de dreigende afbraak van hoogbouw van onze redactie binnenland Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft Venezuela dezer dagen tijdens zijn bezoek aan Caracas een „democratisch” land genoemd, dat „verder denkt” op het gebied van buitenlands beleid en waarmee „een dialoog moet worden geopend”. Maar met deze diplomatieke taal wordt de Venezolaanse werkelijkheid niet beschreven. Tijdens het bezoek van Van der Klaauw stonden de kranten in Caracas vol over het werk van de onderzoekscommissie tegen ongeoorloofde verrijking, de CIEI. IJ spij vin; dat het J:... •**t'**u willen Bisschop Zwartkruis Bisschop Bluyssen onthullend gebeuren Bisschop Ernst Bisschop Möller ft President Herrera Campins 155,00 Kardinaal Willebrands Bisschop Gijsen ■E7SBM aansluiting heeft gevonden bij maatschappelijke ontwikkelingen. In de loop der jaren zijn zaken als abortus, homoseksualiteit, sterilisatie en anti-conceptie in brede kring aanvaarde begrippen geworden. Helaas krijgt een handjevol feodale fanatiekelingen met voormannen als de Nijmeegse pater Koopman en oud-RKPN- Kamerlid Klaas Beuker door hun sterk afwijkende en volkomen achterhaalde denkbeelden veel publiciteit. Gezien de wijd verbreide zienswijze over abortus e.d. zou doodzwijgen beter op zijn plaats zijn. Jammer genoeg, maar geheel volgens verwachting, heeft de leiding van de katholieke kerk nooit afstand genomen van Koopman c.s. Het Vaticaan blijkt op geen enkele wijze lering te trekken uit de reacties op het Romeinse beleid. De steeds vaker geuite kritiek vanuit de r.k.-achterban is onophoudelijk aan dovemansoren gezegd. Kritiek uit kringen die tot voor kort slaafs de herders van de kerkelijke kudde volgden. Op dit moment kan echter geen andere conclusie worden getrokken dan dat de huidige kerkvorst zich weliswaar een uitstekend imago van reizend kerkambassadeur heeft verworven, maar qua beleid geen Vlak na de ambtsaanvaarding van paus Johannes Paulus II bestond bij velen (nog) de hoop dat er een frisse wind in het Vaticaan zou gaan waaien. Een wind die eenzelfde effect zou kunnen sorteren als tijdens het „bewind” van Johannes XXIII. Verschillende bisschoppen zullen over twee weken waarschijnlijk „gesterkt en in vol vertrouwen” naar Nederland terugkeren. De kater zal zich wel na enige tijd bij de achterban manifesteren. Enige hoop kan men nu nog koesteren ten aanzien van het effect van de inbreng tijdens de synode van „hedendaagse” bisschoppen als Bluyssen (Den Bosch), Ernst (Breda), Zwartkruis (Haarlem) en Möller (Groningen). Ook zij hebben blijkbaar echter niet kunnen bewerkstelligen dat de drie Nederlandse vrouwelijke religieuzen (nonnen) die met bisschoppen en adviseurs naar Rome zijn gereisd, activiteiten ontplooien die ook maar enige invloed op het synodegebeuren zullen hebben: het drietal zal volgens KRO’s Brandpunt de bedden van de monseigneurs opmaken, de was doen en het eten koken. Voorwaar een revolutionaire omwenteling in de katholieke mannenkerk! stap vooruit doet. Onder meer de gebeurtenissen rond (wèl geëvolueerde) theologen als Schillebeeckx en Küng kunnen hier dan ook niet los van worden gezien. Met de synode in het vooruitzicht kan men zich ook afvragen hoe kerkelijke leiders zonder gewetensbezwaren de rol van de vrouw in de samenleving volledig kunnen negeren. De vrouw die een belangrijke zo niet beslissende rol speelt bij zaken als abortus, homoseksualiteit, anti conceptie, het „doorbreken” van het celibaat en steeds meer inbreng krijgt bij (niet-officiële) activiteiten in de katholieke kerk. Tot nu toe moeten we nog steeds geloven dat Eva Adam ertoe heeft gebracht van een „besmette” appel te eten. Het staat in de bijbel: dus is het waar. Waag het vooral niet een eigentijdse interpretatie aan de inhoud van deze eeuwenoude bestseller te geven. Ziedaar het door het Vaticaan opgelegde denkpatroon, ook dat van 1980, zo moet vooralsnog worden verondersteld. Geen wonder dat in West- Duitsland verschillende vrouwen de kerk de rug toekeren omdat zij volledig op dood spoor worden gezet. De vrees lijkt gerechtvaardigd dat de nu nog enthousiaste pastorale werksters in Nederland hetzelfde lot zal treffen als het Vaticaanen dus de r.k.-kerk in ons land niet scherp de steven wendt. Ook in ons land hebben de produkten van de revolutiebouw uit de jaren ’60 voor de meeste woningzoekende gezinnen afgedaan. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft onlangs zijn vrees geuit over de dreigende sloopgolf van flats, maar zijn devies is, pas in het uiterste geval tot sloop over te gaan. Brokx pleit er voor dat met alle macht moet worden geprobeerd de met sloop bedreigde hoogbouw geschikt te maken voor een- en tweepersoons huishoudens. Gemeenten en woningcorporaties zitten met tienduizenden inschrijvingen van mensen die op hun aanvraagformulier hebben vermeld: „Beslist geen hoogbouw”. Een woordvoerder van een woningcorporatie zegt: „Het lijkt wel of je tegenwoordig niet meer volwaardig bent, wanneer je in een flat woont”. In vele delen van het land staan flats al geruime tijd leeg. De hoogbouw heeft vooral bij gezinnen afgedaan. In die regio’s waar de spanning op de woningmarkt het geringst is en waar de mensen dus relatief gemakkelijk aan de zo populaire eengezinswoning kunnen komen, is de leegstand het grootst. Naast de leegstand doet zich een ander probleem voor. De hoogbouw blijkt steeds meer een opbergplaats te worden voor de sociaal zwakkeren. Met name in de Randstad, waar de woningnood het grootst is, kunnen de Het is een speciale commissie, met goedkeuring van president Herrera Campins in het leven geroepen om uiterst voorzichtig licht te brengen in de tientallen financiële malversaties waarvan ex-president Carlos Andres Perez door de publieke opinie wordt verdacht. Deze weken buigt de CIEI zich over een parlementair rapport, dat manipulaties bij de aankoop van zes Italiaanse fregatten in 1977 behandelt. De parlementscommissie kwam onlangs tot de conclusie dat er geld onder tafel was verdwenen, maar was niet bij machte (of van zins) om de begunstigden te noemen. De ongeoorloofde handelingen rond de aankoop van deze fregatten maken deel uit van het meest geruchtmakende schandaal dat Venezuela de afgelopen jaren heeft gekend. Op 18 juli 1978 werd op klaarlichte dag de advocaat Ramon Carmona Vasquez in de hoofdstad Caracas op straat doodgeschoten. De moordenaars, zo wist de pers enige tijd later te melden, waren leden van de G ATO, het elitekorps van de Venezolaanse misdaad politie. Dit korps had al eerder van verschillende linkse groeperingen de bijnaam „moordeskader” gekregen. Beetje bij beetje begonnen de onthullingen in elkaar te passen en te wijzen naar Manual Molina Gasperi, de directeur van de Venezolaanse misdaad politie: hij zou opdracht tot de moord hebben gegeven om te voorkomen dat er een fraude aan het licht zou komen, waarbij hoge politici waren betrokken. Gedurende het bewind van Perez woningverdelers (gemeenten) de ergste „krepeergevallen” dolgelukkig maken met een etage op tien of meer hoog. Het gevolg is wel dat er in die flats geen sprake kan zijn van de door velen zo verlangde evenwichtige samenstelling van be wonersgroepen. Grote flatcomplexen (voorbeelden in De Bijlmer en in Zoetermeer) zijn langzamerhand tot getto’s geworden waar de sociaal zwakkeren opeengehoopt zitten. Dat de verpaupering van die flats toeneemt, is een logisch gevolg van het huidige distributiesysteem. In de Randstad lijkt de kans vooralsnog gering dat minder populaire betonnen blokkendozen moeten worden gesloopt. De woningnood in het westen is riog zo groot en het aanbod aan nieuwe woningen relatief zo gering, dat velen noodgedwongen nog vele jaren een flatdak boven hun hoofd moeten hebben. De huidige en dreigende leegstand van flatgebouwen wil het mninisterie van Volkshuisvesting opvangen door die hoogbouw geschikt te maken voor de één- en tweepersoons huishoudens. Niet voor niets luidde staatssecretaris Brokx de alarmbel („dreigende buitgemaakt op de in zijn opdracht vermoorde advocaat. Misschien was de politiechef van plan geweest Perez te chanteren, maar waren zijn plannen gedwarsboomd door het uitlekken van het feit dat de moordenaars GATO-leden waren. Een „Watergato”, inderdaad, het officiële onderzoek naar de moord op Carmona Vasquez vordert niet en zal waarschijnlijk nooit iets opleveren. De CIEI, die vorige week het financiële schandaal waar „Watergato” om draaide oppakte, ontmoet steeds meer tegenstand van politici. Aan de ene kant komt dat waarschijnlijk omdat de CIEI nu is begonnen de eerste juridische stappen te zetten tegen de mensen die zij verdenkt. Zo worden drie vroegere topmedewerkers van Perez aan de tand gevoeld in verband met de aankoop van de Sierra Nevada, een koelschip. Dit schandaal loopt vrijwel parallel aan dat van de zes fregatten. De CIEI heeft overigens ontkend dat bij beide aankopen de taxatie slechts door één firma is gedaan, die daarvoor verdacht hoge honoraria heeft geïnd: ongeveer 3600 gulden bij de Sierra Nevada en 50.000 gulden bij de zes fregatten. Een andere reden voor het feit dat de CIEI steeds feller wordt tegengewerkt, is dat de twee partijen die in Venezuela al ruim vijftien jaar de dienst uitmaken, de AD en de COPEI van president Herrera, zich zorgen maken over het effect die de onderzoeken hebben op het kiezersvolk. De hegemonie van de AD en de COPEI dreigt te worden doorbroken. De AD is door alle schandalen de helft van zijn aanhang verloren, terwijl president Herrera de gunst van de kiezers asm het verliezen is, omdat de verkiezingsbeloften niet worden nagekomen en de gevoerde versobering politiek voor de meeste Venezolanen een achteruitgang van het besteedbaar inkomen betekent. Bij een recent opinie-onderzoek bleek dat AD en COPEI, als er eind vorig jaar verkiezingen waren geweest, op niet meer dan de helft van de stemmen hadden kunnen rekenen. De linkse partijen zijn in opmars. Bij de parlementsverkiezingen van december 1978 behaalden AD en de COPEI samen nog meer dan 70 procent van de stemmen. Sommige Venezolanen geloven daarom dat de CIEI spoedig zal worden „gereorganiseerd” en de onderzoeken in de ijskast zullen Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Ook in het sterk teruglopen van het kerkbezoek zag het Vaticaan blijkbaar geen alarmsignaal. Veel verder dan het „vieren” van „beatmissen” en dergelijke ridicule publiekstrekkers is de gevestigde kerkorde nooit gekomen. (1974-1979) wemelde het van geruchten over financiële schandalen, waarbij Perez en belangrijke mensen van zijn partij, de Accion Democratica (AD), hun zakken zouden hebben gevuld. De pers begon te speculeren dat de vermoorde advocaat enkele bewijzen daarvoor zou hebben gehad en van plan was geweest een of meerdere malversaties te onthullen. Molina Gasperi werd in ieder geval de hand boven het hoofd gehouden. Sommige kranten begonnen te spreken van „Watergato”, het Venezolaanse synoniem voor het Amerikaanse Watergate-schandaal. Het Italiaanse weekblad Expresso zorgde op 25 maart 1979 voor nieuwe sensatie. In een uitvoerig en gedetailleerd artikel werd gesuggereerd dat Molina Gasperi in bescherming was genomen, omdat hij alles wist van de financiële gang van zaken bij de aankoop van zes Italiaanse fregatten. Daarbij was volgens Expresso zo’n 120 miljoen gulden teveel betaald, een bedrag dat laterals commissie zou zijn uitgekeerd aan diverse bekende personen. De belangrijkste begunstigde zou Cecilia Matos zijn; een zeer intieme vriendin van Perez. Expresso meldde dat zij kort na de aankoop van de fregatten 80 miljoen gulden had binnengekregen op diverse in het buitenland lopende bankrekeningen. Het nummer van Expresso mocht van president Herrera Campins, die net twee weken in functie was, niet in Venezuela worden verspreid. Niettemin drongen de onthullingen door tot in de Venezolaanse pers en verschillende journalisten trokken de conclusie dat Gasperi de bewijzen voor de malversatie had BEZORGKLACHTEN, maandag tfm vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije VI gezi boss te z hui: van van beu jaai schi de stel ond sein He dem half Hij 1 er di badr zetti Matl ster perk char drag had teit Israe Da zich In man drie boet vijf weei kant pen het lang schr om doet pik Buiten Gijsen en Simonis zijn er gelukkig weinig mensen, die met eenzelfde soort oogkleppen op lopen. Wel jammer dat de overige gelijkdenkenden meestal te vinden zijn in de top van de r.k.- kerk Di voor de l gaan de n Daai opge een irech van non den voor do’s de b ik w Onder leiding van paus Johannes Paulus II begint vandaag in Rome de bijzondere synode van Nederlandse bisschoppen. Verwacht wordt dat de bijeenkomst ongeveer twee weken gaat duren. Als officieel thema heeft de synode „Het uitoefenen van de pastorale arbeid van de kerk in Nederland in de huidige omstandigheden, opdat de kerk meer als een „communio” (geloofsgemeenschap, red.) naar voren komt”. Vorige week donderdag werd een brief van de paus aan rooms katholiek Nederland gepubliceerd, waarin de kerkelijk leider enkele keren zijn bezorgdheid laat blijken over de eenheid in de r.k.-kerk. Uiteraard wordt er met geen woord over gerept dat „Rome” zélf voor een belangrijk deel schuldig is geweest aan conflicten en botsingen binnen de Nederlandse r.k.-kerkprovincie. De benoeming door paus Paulus VI van een aartsconservatieve bisschop Gijsen van Roermond is er slechts één tekenend en triest voorbeeld van. Onthullend is ook de voorlopige agenda van de synode die 20 december werd geopenbaard. (In Rome wordt pas de definitieve versie vastgesteld.) Het meest opvallende is niet zozeer de jnhoud van die agenda, alswel de ontbrekende onderwerpen. Homoseksualiteit (die niet alleen betrekking heeft op mannen), abortus, sterilisatie, anti conceptie, de vrouw in het kerkelijk ambt, het celibaat (de ongetrouwde status van de priester)niets van dit alles is terug te vinden in het Romeinse boodschappenlijstje. Ook de directe aanleiding tot de synode de scherpe tegenstellingen binnen het Nederlandse bisschoppencollege, lees: de diepe kloof die gaapt tussen de bisschoppen Gijsen (Roermond) en Simonis (Rotterdam) enerzijds en de overige bisschoppen anderzijds wordt niet concreet ter sprake gebracht. De synode mag met de nodige vrees tegemoet worden gezien: de (voorlopige) agenda kwam tot stand nadat de bisschoppen hun suggesties in Rome hadden ingediend en werd vastgesteld toen de paus zijn goedkeuring eraan had gehecht. Twee vragen dringen zich onmiddellijk op: hebben de bisschoppen cruciale zaken als hierboven geschetst niet als onderwerp voorgesteld óf heeft het Vaticaan zich niets van de bisschoppelijke suggesties aangetrokken en wordt het beleid van de kerk weerals vanouds alleen door „Rome” bepaald? Uit de voorlopige synode-agenda blijkt opnieuw dat de rooms katholieke kerk met de Nederlandse als dieptepunt nauwelijks of beter: geen, Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 worden gestopt. Zij wijzen op het feit dat de voorzitter van de CIEI heeft aangekondigd binnenkort ook ex-president Perez bij het onderzoek te zullen betrekken, terwijl nu ook de COPEI liever de AD-leider gerehabiliteerd ziet. Carlos Andrez Perez is niettemin tussen 1974 en 1975 uitgegroeid tot één van de rijkste mannen van Latijns-Amerika. De aankoop van de zes fregatten en de Sierra Nevada vormt slechts een fractie van de financiële malversaties die hebben plaatsgevonden. Of Herrera Cam pins wèl bestand is tegen het grote geld moet nog blijken. Heel wat Venezolanen zijn daar sceptisch over. Zij zien in de eerste plaats de staking van de bouw van volkswoningen wegens „geldgebrek”. Dat Herrera Campins „verder denkt” op het gebied van de buitenlandse politiek kan hen weinig schelen. Alleen „krepeergevallen nog in hoogbouw Hoogbouw in Nederland: splitsen voor kleine huishoudens? hoogbouwsloopgolf”) bij de oplevering van een complex gesplitste flats in Stadskanaal ten behoeve van de één- en tweepersoonshuishoudens. Brokx is ervan overtuigd dat flats gered kunnen worden wanneer ze maar tijdig omgebouwd worden voor de honderdduizend één- en tweepersoons huishoudens die hoogbouwwoningen nog niet verafschuwen. Op het ministerie is het besef gegroeid dat de hoogbouw voor gezinnen op zijn zachtst gezegd vaak een minder goede woonvorm is. In de jaren ’60 werden de flats neergezet (in 1967 bestond meer dan de helft van het totale bouwprogrmma uit hoogbouw) om de grote woningnood (volksvijand nummer één) sneller te lijf te kunnen gaan. Pas in het begin van de jaren ’70 zijn de meeste bij de woningbouw betrokken partners het erover eens geworden dat die hoogbouw als oplossing voor de woningnood als een miskleun moet worden beschouwd. De Nationale Woningraad (NWR), overkoepelend orgaan van woningbouwverenigingen, is beslist niet blij met de uitlatingen van Brokx over de dreigende sloop van flats. De directeur J. van Velzen van de NWR noemt de opmerkingen van Brokx ongenuanceerd, ondoordacht en voorbarig. „De mensen gaan zich nu nog meer tegen flats afzetten”. De bestaande hoogbouw kan volgens Van Velzen zeer functioneel zijn als er verstandig mee wordt omgesprongen. Het streven van Brokx zal er in ieder geval op gericht zijn, zoveel mogelijk te trachten de exploitatieperiode die voor flats staat (50 jaar) te realiseren. De bewindsman hoopt dat verhuurders (gemeenten en woningcorporaties) met afgeronde programma’s zullen komen voor verbetering en splitsing van flats. Nu worden vaak met een hoop investeringen maar een paar flats gesplitst. Efficiency is ver te zoeken. Wanneer mocht blijken dat er onvoldoende initiatieven tot splitsing van hoogbouw komen en dat de leegstand alarmerend toeneemt, zal de rijksoverheid zeker ingrijpen door gemeenten in bepaalde gevallen geen subsidies te verstrekken voor de bouw van bijvoorbeeld eengezinswoningen. Op die manier zou voorkomen kunnen worden dat overheidsgeld alleen gebruikt wordt om nieuwe huizen te bouwen voor huidige flatbewoners. In kringen van woningcorporaties is men zeker bereid de hoogbouw meer dan voorheen te bestemmen voor de één en tweepersoons huishoudens. Ook de verhuurders erkennen dat de hoogbouw niet meer gewild is, vooral bij gezinnen met kinderen. Maar de kritiek op flats is niet altijd terecht, zeggen vele bestuurders van woningbouwverenigingen. „De algemene tendens is een hetze tegen hoogbouw”, zegt F. M. M. van Eijk, directeur van de grote Haagse woningbouwvereniging. Verbetering zij ons streven. „Hoogbouw is zeker nog gewild”, zo luidt zijn overtuiging. s 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur 15 90 45.85 6000 180.70 233.00 0.80 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal De jubil Zont het Beec lijk een ding man drijj meet Veis, seler sche van kenc voor en o vlak Dt aan rena tusst stuu nigi Beu de j de van tot l van mon tie i werl San wen vent func voog vorr „Ho het buit vest toek ondt com tenz steu BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd. 02208-3577 tel adm. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Bisschop Simonis Synode voor begin al J*».-**.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4