M. HOLLEMAN GERIDDERD Bouw gezinsvervangend tehuis alleen samen met woningbouw Bosarbeid op Hoogergeest voor vrijwilligers welkom verzetje 1 1 TS DRIE MAANDEN KIBBOETS LIEP UIT TOT VIJF JAAR ISRAEL BEROEP OP GEMEENSCHAPSZIN TEN VOLLE GEHONOREERD COLLEGE WIJST OMWONENDEN OP SAMENHANG OW 4 5 19 80 MAANDAG 14 JANUARI IJMOND r k int Saamhorigheid 01 Studieboeken Hartverwarmend Hawaï (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Na een week in Nederland hadden wij er alweer spijt van dat wij waren teruggekomen. Het klimaat, de woonomge ving, kortom alles viel ons enorm tegen. Ik weet nu dan ook wel zeker dat mijn toekomst niet in Nederland ligt, maar elders. Want hier zou ik het absoluut niet uit kunnen houden.” I ✓/J v. ?el ;s ats len jen. ld”, zo ind is ie itend (Van een onzer verslaggevers) 155.00 30 uur 0 uur :tie 5 die et olitiek ?eld we ties uw nen nde ar its. nde ilzen n in ieste 15.90 45.85 60 00 180.70 233.00 0.80 half jaar alweer besloot om terug te gaan. Hij kwam in dezelfde kibboets en werkte VELSEN. De bouwplannen voor een gezinsvervangend tehuis aan de Reigers bossenlaan in IJmuiden-West zijn niet los te zien van woningbouw (133 eengezins- huizen) in dezelfde omgeving. B. en W. van Velsen trachten door benadrukking van het bovenstaande omwonenden te bewegen tot intrekking van bun vorig jaar november ingebrachte bezwaar schrift tegen alleen de woningbouw aan de Reigersbossenlaan. 485 omwonenden stelden destijds met hun handtekening onder een gemeenschappelijk bezwaar schrift pogingen in het werk bebouwing de knie. In de tijd die overbleef pakte hij ook een van mijn verblijf in de kibboets ben ik mij bewust wat meer gaan richten op het Hebreeuws zodat ik die taal een beetje onder de knie had toen ik met mijn studie tegen te gaan langs de weg die hiervoor via de Wet op de Ruimtelijke Ordening openstaat. tenschappen voort te zetten. Hij heeft zich al in laten schrijven voor het studiejaar 1980/81 en bij diverse instanties inlichtin gen ingewonnen over de mogelijkheden op het eilandenrijk voor buitenlandse stu denten. De financiën behoeven daarbij geen rol te spelen, zo is al gebleken. „Doordat ik mijn kandidaats heb kan ik zelfs mijn inkomen verdienen op Hawaï. Er zijn onder meer mogelijkheden om aan de universiteit research-werk te doen of zelfs te doceren. En ik heb inmiddels begrepen dat ook de huisvesting geen problemen oplevert.” Dit in schrille tegenstelling tot de situa tie in Nederland. Richard kwam terug om hier weer een tijdje te werken en te wo- Wat eventueel na Hawaï komt, weten zij zelf ook nog niet, al hebben zij voor die tijd in ieder geval al één reisdoel op het oog. Faioa, een van de vele eilanden van Polynesië. Een minuscuul stipje op de wereldkaart in de buurt van Nieuw-Zee- land. Directeur B. W. Beskers van de Velsen- se plantsoenendienst spreekt van gemani festeerde gemeenschapszin waarin dorps raden, zegt hij, nogal eens te kort schieten. „Te vaak wordt op de gemeentelijke overheid gehakt en kritiek geleverd. Hier ziet u hoe het ook kan. Zogezegd de goede kant van de medaille”. Zoiets schept een band. Dat zult u moeten toegeven”. nin d tot i van e tegen Eijk, a van n het EI irt ook i, rde i zijn i de ’ens Iers ;t men op m Een dichtbebost terrein van 7 hectare moet in vijf zaterdagen ontdaan worden van afvalhout. Takken, rijshout en twij gen die tevoren door gemeentelijke plant- soenwerkers op maat gezaagd „voor het oprapen” zijn gelegd. In stukken ter leng te van anderhalve meter worden de stam metjes bijeengesleept. Opgetast in kavel- tjes van grofgeschat een kubieke meter gaat het zwaardere hout ’s middags weg als brandstof voor de open haard. Voor een „vriendenprijsje” van twintig gulden. De helft van het bedrag dat de gemeente normaliter voor eenzelfde hoeveelheid in rekening brengt. Een forse besparing der halve waarvoor een ochtendje slepen en sjouwen in het winterse bos graag voor hef wordt genomen. Om het geldelijke voordeel is het de onbezoldigde bosarbei ders echter niet alleen begonnen. Uitspra ken als hierna genoteerd spreken wat dit aangaat boekdelen: „Zo’n open vuur vreet letterlijk hout. De haard gaat zo vaak aan als je uit de voorraad bij huis kunt bijvul len. Extra-aanvoer en dan voor deze civie le prijs is voor mij dus mooi meegenomen. Vergeet daarbij niet: best lekker dit beetje lichaamsbeweging. Goed om wat af te slanken. Je voelt je weer mens ook al is het hier, wees eerlijk, best fris op deze tijd van de dag.”. In Beersheba bleek dat echter niet vol doende. In drie maanden bleek Richard zich wel het zogenoemde „straat-He- breeuws” eigen te hebben gemaakt, een soort van alledaagse omgangstaal. Om Een hartverwarmend gezicht de zwoe gende mannen op dit ongewoon vroege uur in het winterse bos. Een tafereel waar voor spaarzame voorbijgangers, veelal met hond, toch wel even de pas inhouden. Gewerkt wordt vrij dicht achter „het hek” (met opschrift De Hoogergeest) aan de Waterlandweg. Auto’s onderhouden de verbinding met het dorp dichtbij. Veel deelnemers samen in één wagen. Voorzitter J. M. M. Dunsel man van de Dorpsraad Driehuis zonder stropdas en op laarzevoeten werkt vol overgave mee. Stronken en stammetjes op de schouders worden bijeengebracht op de open plek waar de auto’s staan en ook een gemeentelijke schaftwagen. Gebruikt wordt die overigens niet op deze windstil- Richard Wolterman even terug met vrouw, kind en kandidaats Strikt privé is in het langverwaarloosde bos ook in actie te zien wethouder K. W. Bijl. Op klompen, voor zich uit ademstoot- jes als een witte walm in de vrieslucht. Ook hij spreekt van „een puik ochtendje” waarbij bijlen overigens veilig in de schuur blijven. Gemeentelijke plantsoen- werkers verrichtten vooraf het grove werk waardoor de vrijwilligersploeg Het bedje zaterdag min of meer gespreid vond. Het gebied De Hoogergeest waar onbezoldigde bosarbeiders zaterdag een opmerkelijke activiteit aan de dag legden. Vrijwilligerswerk buiten in het bos waar de gemeente profijt van trekt? Is dat expliciet de taak van een dorpsraad? Dun selman: „Onze statuten noemen als taak bevordering van de gemeenschapszin, saamhorigheid binnen de dorpsgemeen schap. Met een activiteit van dit kaliber zit je daar bepaald niet ver naast. Gezellig heid is hier een erg belangrijk aspect. Dorpsgenoten zien elkaar in volle actie. Israël viel het verblijf in Nederland zo tegen dat zij besloten medio 1980 weer te vertrekken. Naar Hawaï dit maal. „Toen onze dochter geboren werd”, aldus Richard, „zochten wij een leuke naam. Wij konden geen Hebreeuwse naam vinden en zijn toen in een atlas gaan zoeken. Daar kwamen wij de naam Faioa tegen en onze dochter heet nu zo. Toen ook hebben wij besloten om daar ooit een keer met haar heen te gaan, wanneer zij wat groter is.” waarbij horizontale en verticale vlakken bijna ongemerkt in elkaar overgaan. In tegenstelling tot Escher, die de construc ties vaak gebruikte in ingewikkelde in- en exterieurs van gebouwen, verwerkt Ri chard ze in eenvoudiger figuren. Inmid dels is hij ook in Haarlem en de IJmond aan de slag onder meer met bibliothe ken en wat galeries om zijn tekeningen te exposeren. Als alles verder volgens plan verloopt vertrekken Richard Wolterman, zijn vrouw en zijn dochter mëdio 1980 naar Hawaï om daar de studie in gedragswe- Nadrukkelijk werd daarin gesteld dat niet het gezinsvervangend tehuis maar de rondom voorgestelde woningbouw bij hen op bezwaren stuit. In de brief die vorige week door B. en W. aan de onderteke naars is gericht wordt gewezen op de absoluut noodzakelijke koppeling van te huis en omliggende bebouwing. Het mi nisterie van CRM, financier van het eerste projekt, houdt vast aan woningbouw rondom. Een gezinsvervangend tehuis le winterochend. Voor leeftocht zorgen in bontjas gehulde vrouwen. Koffie en klef- fige vetten oliebollen, overgehouden in de diepvries. Voor de mannen die er vanmor gen zo dapper tegenaan gaan. Ze komen er graag voor te voorschijn uit het moei lijk begaanbare bos waar het dunne hout in forse stapels wordt bijeengebracht en vervolgens verbrand onder deskundig toezicht van „echte” plantsoenwerkers. dient een levend onderdeel te vormen van een woonwijk. Situering temidden van bebouwing is daarvoor een eerste vereis te, zo wordt gesteld. De ondertekenaars van het bezwaarschrift tegen alleen de woningbouw wordt nadrukkelijk gewe zen op de consequenties. Als de woning bouw niet doorgaat kan ook het gezinsver vangend tehuis wel worden vergeten. Voor degenen die na lezing van de ge meentelijke brief toch bij hun afwijzing blijven wordt op 17 januari een hoorzit ting gehouden in het buurtcentrum Zee wijk aan de Dennekoplaan. Hen wordt hier gelegenheid geboden de ingebrachte bezwaren nog eens mondeling toe te lich ten. Deze bijeenkomst begint om acht uur. nen. Zowel het een als het ander is tot dusverre onhaalbaar gebleken; werk is niet voorhanden en door het terkot aan woningen zijn de Woltermans gedwongen beurtelings bij zijn en haar ouders te logeren. Ook deze problemen hebben een belangrijke rol gespeeld bij de overwegin gen die geleid hebben tot het besluit weer zo spoedig mogelijk te vertrekken. De keus viel op Hawaï, gewoon omdat het trekt. Richard: „Ik wilde graag een tijdje in Amerika studeren en ik heb een univer siteit uitgezocht in een omgeving die ons het meest aanstond. Een aangename woonomgeving is voor ons namelijk erg belangrijk. Zodoende kwamen wij op Ha waï”, aldus Richard. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hoe houd ik de open haard brandend, hoe kom ik af van dat hinder lijke buikje? Levensvragen voor de wel- vaartsmens die wel heel ver af liggen van nijpende tekorten of werkelijke „strijd om het bestaan”. Zwoegend en zwetend werd daarin zaterdag in het bos Hooger geest bij Driehuis tegemoet gekomen. Op uitnodiging van de Dorpsraad Driehuis leverde hier een vrijwilligersploeg van vijftien volwassen kerels vanaf tien uur ’s ochtends een bijdrage aan een noodza kelijke uitdunning van dit verwaarloos de boscomplex dat vorig jaar in gemeen- tehanden kwam. periode van negen maanden was bij Ri chard het idee gerijpt om in Israel ge dragswetenschappen te gaan studeren en had hij zich ingeschreven aan de universi teit van Beersheba in het zuiden van Israel. Dat bracht wel enige taalproblemen met zich mee, omdat de colleges aan de Israeli- De viering van het bedrijfs- jubileium ”50 jaar Holleman Zonen BV” kreeg vrijdag in het zuidelijk koetshuis op Beeckestijn een extra feeste lijk tintje door toekenning van een koninklijke onderschei ding aan directeur M. Holle man van dit aannemingsbe drijf. Uit handen van burge meester P. J. Molendijk van Velsen ontving hij de versier selen behorend bij de onder scheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau hem toege kend wegens zijn verdiensten voor het monumentenbehoud en ook op het organisatorische vlak. De heer M. Holleman, 43 jaar aan één stuk aan het jubile rende bedrijf verbonden, zat tussen 1964 en 1977 in het be stuur van de aannemersvere- niging Velsen en de afdeling Beverwijk en Omstreken van de A.V.B.O., een prijsregelen- de organisatie ten behoeve van aannemingen. Vanaf 1975 tot heden toe is hij bestuurslid van de N.V.O.B. afdeling IJ mond, een belangenorganisa tie van bouwondernemers. De werkzaamheden voor zijn in Santpoort gevestigde bedrijf werden tussen 1966 en 1978 bo vendien gecombineerd met de functie van ouder ling/kerk voogd bij de plaatselijke her vormde gemeente. Het bedrijf „Holleman Zonen BV” is op het punt van restauraties in en buiten Noord-Holland een ge vestigde naam. Reden waarom toekenning van de koninklijke onderscheiding door de Rijks- commissie voor de Monumen tenzorg ten volle werd onder steund. breeuws was een wat gedegener kennis van de taal nodig. In de beginperiode Badmeester leerc*e hij van de colleges in gedragswe tenschappen voornamelijk Hebreeuws, de Het verblijf in de kibboets was echter kennis op zijn vakgebied haalde hij uit de dermate goed bevallen dat Richard na een Engelstalige studieboeken van de univer siteitsbibliotheek. De studie leed daar ech ter niet onder, integendeel. Al in januari er die tweede periode negen maanden als had hij alle stof, die was gepland voor het badmeester in het zwembad van de neder- eerste jaar dat liep tot en met juni, onder zetting. Daar leerde hij ook zijn vrouw Mathilde kennen, eveneens een vrijwillig ster uit het Gelderse Ede. In die tweede oude hobby weer op, het tekenen. En met succes. Er bleek veel belangstelling te bestaan voor zijn werk, dat duidelijke invloeden vertoont van de graficus Escher; uiteindelijk werd aan zijn teke ningen zelfs een expositie gewijd. Evenals in het werk van de beroemde graficus zitten in de tekeningen van Richard Wol terman veel onmogelijke constructies Een van de tekeningen die Richard Wolterman maakte nadat hij in Israël zijn oude hobby Richard Wolterman, zijn vrouw Mathilde en hun dochtertje Faioa. Na hun terugkeer uit tekenen weer had opgepakt. In september 1974 ging Richard Wolter- sche universiteiten in het Hebreeuws wor- man uit IJmuiden voor een periode van den gegeven, een taal die Richard nauwe- drie maanden naar Israel om in een kib- lijks machtig was. „Ik zat alles bij elkaar boets te werken als vrijwilliger. Ruim zo’n anderhalf jaar in Israel, maar had vijf jaar later, in oktober 1979, was hij bijna geen kennis van het Hebreeuws op weer terug, cum laude geslaagd voor zijn gedaan”, aldus Richard. „In de meeste kandidaatsexamen gedragswetenschap- kibboetsen, en ook in die waar ik verbleef, pen aan de universiteit van Beersheba in bestaat een groot deel van de bevolking het zuiden van Israel. Maar niet voor uit vrijwilligers uit Nederland en Engels- lang, inmiddels heeft hij zich al in laten talige landen. Met die mensen zoek je als schrijven aan de universiteit van Hawaï gevolg van de taalbarrière met het He- om daar verder te studeren voor zijn breeuws het makkelijkst contact. Je doctoraal examen. spreekt dan vrijwel doorlopend Neder lands en Engels, aan de landstaal kom je Die ontwikkeling had hijzelf allerminst nauwelijks toe. De laatste drie maanden voorzien toen hij wegging. „Het was echt de bedoeling er een jaartje tussenuit te gaan. Ik had net zes jaar atheneum achter de rug en was de schoolbanken even zat. Daarom had ik mij ook als vrijwilliger begon, opgegeven om voor drie maanden naar een kibboets te gaan. Ik kwam toen te recht in een nederzetting in het noorden van Israel, vlakbij de grenzen met Liba non en Syrië. Ik ben er toen negen maan den blijven hangen en heb die periode voornamelijk op het land gewerkt; avoca do’s plukken en helpen bij de irrigatie en de bemesting. Na die negen maanden ben colleges te kunnen volgen" in het He- ik weer terug gegaan naar Nederland.” - -J-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5