Loonpauze treft Meerderheid Algemene Vergadering achter resolutie ook sectoren zuivel en vlees Regionaal grote verschillen Gegijzelden vrij in San Salvador Geen voedsel meer naar Cambodjanen Vliegtuigkaping in Velsen Italië voorbij Treinbotsing in het weer voorstad Cairo Nog dit jaar kabeltelevisie nijman lichlr<2klam<2 I 22 F Meubelfabriek Kr Oisterwijk toonaangevend in eiken het woord is aan... Veel onduidelijkheid vandaag: rond indienen van herstelplan ijsbaan Alternatieve CNV- Vandaag algemene Weens restaurant door bom verwoest campagne voor schoolverlaters HAARLEM vJ^nmenac'dcb.v. staking in Italië agenda pagina Velserbroek Zwemmen Promenade ijn: En verder Weinig verandering W.E.Grannetia HAARLEM Witte platen DINSDAG 15 JANUARI 1980 (ADVERTENTIE) 5 2 Sören Kierkegaard: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J 70ste jaargang no. 60 te* Lees verder pagina 4 Zie verder pagina 2. SO Hoogovens- schaaktoernooi 485.- xtra's HOGERWOERDSTRAAT 57 tel. 023-25211-252772 ASSURANTIËN ONROEREND GOED pagina's Achtergrond3 Beurs14 Binnen- en buitenland.... 2-3-4 Gastenhoek9 Kunst13 Plaatselijk nieuwsS-6-7-8-9 Radio en televisle/Strips15 Sport17-19 Weerrapporten2 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Algeme ne Vergadering van de Ver enigde Naties heeft vannacht met grote meerderheid de te rugtrekking van „alle buiten landse troepen” uit Afghani stan geëist. Achttien landen stemden tégen de door eén aantal lidstaten uit de Derde Wereld ingediende resoluties. Achttien landen onthielden zich van stemming. In de reso lutie, waarmee het Russische ingrijpen in Afghanistan wordt veroordeeld, wordt ook voor exclusieve Herenmode Umuider Couran VN: Russen moeten weg uit Afghanistan (Van onze redactie binnenland) Ziekenhuizen Haarlem duur ;n (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 2 «c ;aan- Russische interventie in Afghanistan. Ge schat wordt dat zich momenteel ongeveer 80.000 Russische soldaten in Afghanistan (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Regionaal zijn er in ons land grote verschillen in ziekenhuiskosten per inwoner. De regio’s Amsterdam en Haarlem staan bovenaan met achtereenvolgens 712,- en 626,- per inwoner; geheel onderaan staat Alkmaar. Over het geheel genomen zijn de kosten in Amsterdam verreweg het grootst. Wij zijn ruim gesorteerd in PANKLAAR artikelen keurslagerijen v.d. Geest Het overzicht omvat academische, alge mene en categorale ziekenhuizen. Wat Haarlem betreft, blijkt uit het rap port verder dat de kosten van afschrijvin gen en renten in deze stad het hoogst zijn van Nederland. Verder blijkt Haarlem met Amsterdam en Nijmegen de hoogste personeelsbezetting te hebben. Het gemeentebestuur van Velsen heeft over het opleveren van wonin gen in de Velserbroekpolder een an dere mening dan GS van Noord- Holland. GS veronderstellen dat er vóór 1985 geen woningen zullen ver rijzen in het omstreden gebied. In het voorlopig globaal opgestelde draai boek van de gemeente Velsen wordt er rekening mee gehouden dat zulks wel zal gebeuren.Twee projectbu reaus staan de gemeente Velsen ten dienste bij het uitwerken van de voorgenomen plannen. Weersverwachting tot vanavond: Het winkelcentrum Wijkerbaan in Beverwijk kan aan aantrekkelijkheid winnen als er voorzieningen worden getroffen. Daarvoor heeft het Cen traal Instituut voor Midden- en Klein bedrijf (CIMK) een rapport samen gesteld. Belangrijkste verbetering: overkapping van de winkelgalerij en uitbreiding van het winkelarsenaal. Droog en zonnige perioden. In de nacht en ochtend matige vorst, in de middag overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. De FNV gaat zich op korte termijn beraden op acties tegen de vorige week door het kabinet afgekondigde loonpauze van twee maanden. FNV- voorzitter Kok zei dit gisteren na afloop van de vergadering van de federatieraad in Amsterdam. Ook het CNV keerde zich gisteren tegen de loonpauze. i6 e Verre i Trein- PALERMO (AFP/UPI/AP). Op het vliegveld van de Siciliaanse stad Palermo is vanmorgen een einde gekomen aan de kaping van een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia. De da der eiste de vrijlating van 25 vakbondslei ders in Tunesië, die twee jaar geleden na een algemene staking waarbij ongeregeld heden waren uitgebroken, gevangen wer den gezet. Gistermiddag had de man de gezagvoer der van het toestel tijdens de vlucht van Rome naar Tunis gedwongen naar Libië koers te zetten. Later ging het vliegtuig naar Palermo, omdat in Libië vanwege zandstormen niet kon worden geland. De man’ liet bij deze stad dertien vrouwen en zeven kinderen vrij, De overige 63 passa giers en zes bemanningsleden kwamen vanmorgen vrij. De kaper had gedreigd het toestel met springstoffen op te blazen, maar gaf zich over na een gesprek met een regeringsfunctionaris (i veel n Voel» ?aat er- stekent - en zorging. den en l. En in sus uit heden, volle es/ i met leskun- inklu- totels en osten- CAIRO (AP). Bij een botsing tussen drie forensentreinen in een voorstad van de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren zeker één man gedood en zijn tenminste honderd mensen gewond geraakt. De poli tie moest de omgeving van het ongeluk afzetten in verband met de grote toeloop van mensen die naar slachtoffers wilden zoeken. Er is een onderzoek naar de bot- sing ingesteld. Dat blijkt uit een overzicht van het Nationaal Ziekenhuis Instituut, op basis van de cijfers uit 1976. In dit overzicht werden behalve de ziekenhuiskosten per gebied ook de kosten per personeelslid in de gezondheidszorg per regio vermeld. Vanmiddag is in Wijk aan Zee het traditionele Hoog- ovensschaaktoernooi begon nen. Hoewel de organisatoren op het laatste ogenblik op nieuw een tegenslag hebben moeten incasseren, omdat de Westduitser Robert Hübner van deelname heeft afgezien, leeft toch de verwachting dat er in de grootmeestergroep interessante partijen zullen plaatsvinden. Eén van de favo rieten voor de eindzege is Jan Timman. De Beverwijkse „yvitte-platen-affai- re” is viereneenhalf jaar na het oprol len van een grote illegale perserij van grammofoonplaten toch in een nieu we fase geraakt. Het Amsterdamse hof is het oneens met de Haarlemse rechter die in april 1979 de zaak naast zich neerlegde omdat de voor bereiding te lang had geduurd. Eind deze maand volgt dus alsnog een gerechtelijke uitspraak over wat de auteursrechtenorganisatie STEMRA als een testcase voor het aanpakken van platenpiraterij beschouwt. Zie de kunstpagina. DEN HAAG. Voor de werknemers in de zuivel- en vleeswarenindustrie wordt geen uitzondering gemaakt op de loon maatregel, die het kabinet vorige week vrijdag voor twee maanden heeft afge- kondigd. Dat bleek gisteravond na afloop van de besprekingen tussen minister Al- beda (Sociale Zaken) en werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in de zui vel- en vleeswarenindustrie. In beide bedrijfstakken zijn, vóór de loonpauze van kracht werd, afspraken gemaakt tussen werkgevers en vakbon den over toeslagen voor vuil en onaange naam werk. Volgens minister Albeda moeten de gemaakte afspraken, willen zij buiten de loonmaatregel vallen, voldoen aan twee maatstaven: zij moeten zijn vast gelegd in een goedgekeurde CAO en zij moeten inmiddels ten uitvoer zijn ge bracht (uitbetaald). De FNV heeft inmid dels acties tegen de loonpauze aangekon- digd. een beroep gedaan op de VN- bruggehoofd tegen de zuidelijke grens Veiligheidsraad naar midde len te zoeken tenuitvoerleg ging van de eis af te dwingen. De Sovjet-Unie zal deze VN- van de Sovjet-Unie vreesde”. De bondgenoten van de Sovjet-Unie noemden het spoeddebat in de Algemene Vergadering van de VN „inmengingen”, maar sprekers van landen in de Derde uitspraak, die niet, zoals met Wereld spraken hun afschuw uit over de resoluties van de Veiligheids raad het geval is, dwingend kan worden opgelegd, zeker bevinden, naast zich neerleggen. De Russische afgevaardigde, Oleg Tro- janovski, verklaarde dat de Russische troepen pas dan uit Afghanistan zullen warden teruggegtrokken, wanneer „drei- niet meer bestaan. Hij zei dat de Sovjet- Unie soldaten naar Afghanistan had ge stuurd, omdat men een „imperialistisch (Van onze redactie buitenland) WENEN. In de Oostenrijkse hoofd stad Wenen is vanmorgen een Arabisch restaurant door een bomontploffing ge heel verwoest. Het restaurant lag enkele honderden meters van het hoofdkantoor van de organisatie van olieproducerende landen (OPEC) en stond bekend als ont moetingsplaats van functionarissen van deze organisatie. De aanslag, waarvoor de verantwoorde lijkheid nog niet is opgeëist, wordt door de politie in Wenen in direct verband ge bracht met de conferentie van ministers van Financiën van de OPEC, welke mor gen in Wenen begint. De OPEC-ministers zullen morgen spreken over de financiële situatie van de organisatie en over hulp aan ontwikkelingslanden. r'-s Voordat de spoedzitting van de Algeme ne Vergadering werd opgeheven, ver klaarde de minister van Buitenlandse Za ken van Afghanistan, Mohammed Dost, dat men zich „op ontoelaatbare wijze” gingen uit het buitenland” tegen dit land heeft bemoeid met de binnenlandse zaken van zijn land. Wel vernamen zij dat de stichting Kunstijsbaan Kennemerland een kant-en- klaar plan kan aanvragen bij het advies bureau Adco in Groningen. Dit bureau zou volgens de bouwer van de oude baan, de firma J. G. Nelis en Zn. IJmuiden BV, bereid zijn gratis het herstelplan te leveren. Zowel het subsidiëntenoverleg als de commissie sportzaken, waarin de perike len rond de kunstijsbaan ook ter sprake kwamen, was zeer verbaasd over deze gang van zaken. De partijen willen echter alles in het werk stellen om het plan zo snel mogelijk op tafel te krijgen. Zie verder de stadspagina’s. Het overdekte zwembad De Hoogeberg in IJmuiden dat begin 1979 zijn poorten opendd heeft niet te klagen over belangstelling. Niet minder dan ruim 252.000 zwemlusti- gen passeerden de loketten van het recreatiebad. Dat is ruim tweemaal zo veel als het aantal dat in 1978 het inmiddels gesloten (verouderde) Vel- serbad bezochten. BANGKOK '(DPA). Het Internationa le Rode Kruis en het kinderfonds van de Verenigde Naties hebben, nadat twee keer een overval op hun levensmiddelenkon vooien was gepleegd, het vervoer naar de ruim 400.000 Cambodjaanse vluchtelin gen in het grensgebied van Thailand en Cambodja voorlopig opgeschort. Ook het watertransport per tankauto is gestaakt totdat vaststaat dat de hulp werkelijk de hongerende burgers ten goe de komt. Dit hebben beide organisaties vandaag meegedeeld. Bijzonderheden vermeldden zij niet. Gewapende benden zwarthandelaars zouden overvallen hebben gepleegd op de met rijst, gedroogde vis en spijsolie bela den vrachtwagens. Van de zwarte handel zouden vooral guerrillastrijders van de Khmer Serei profiteren die zeggen dat zij als anticommunistische strijders „het vrije Cambodja” vertegenwoordigen. Zij zouden waken over de verdeling van de levensmiddelen en een groot deel daarvan voor veel te hoge prijzen aan de vluchte lingen verkopen. Iedereen wil iets worden in het leven - hoe weinigen willen mens worden.' SAN SALVADOR (AFP/AP). De re gering van de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft gisteren zeven gevan gen leden van de bevrijdingsbeweging Volksliga van de 28-ste februari vrijgela ten. De bezetting door 52 leden van de liga van de ambassade van Panama in San Salvador is hierna opgeheven. De gegij zelden, onder wie de ambassadeurs van Panama en Costa Rica, zijn vrijgelaten. In een bus vertrokken de bezetters van morgen naar de universiteit van San Sal vador. De politie verrichtte geen arresta ties. De bezetting heeft vier dagen geduurd. (Van onze verslaggevers) HAARLEM. Er bestaat grote on duidelijkheid over een herstelplan voor de Haarlemse kunstijsbaan. De vertegenwoordigers van de vijf subsi diërende gemeenten (Haarlem, Zand- voort, Heemstede, Bloemendaal en Haarlemmerliede/Spaamwoude), gisteren bijeen in het zogenoemde subsidiëntenoverleg, verkeerden in de veronderstelling dat zij een gloed nieuw plan met een prijskaartje voor geschoteld zouden krijgen. Tot hun teleurstelling lag het plan er echter niet. ROME (AFP). Ongeveer dertien mil joen Italiaanse werknemers hebben van morgen het werk voor een periode van acht uur neergelegd. Zij geven gehoor aan een oproep van de overkoepelende vak centrale die tevens heeft gedreigd met prikacties in de verschillende sectoren en bedrijfstakken. De staking is het gevolg van het misluk ken van het overleg tussen vakbonden en regering over invoering van een nieuwe vorm van prijscompensatie eind vorige maand. De bonden zijn bovendien veront waardigd over een aantal recente prijs verhogingen voor olieprodukten en open bare diénsten. Zie ook pagina 3. (Van onze IJmondredactie) VELSEN. Als de gemeenteraad van Velsen zijn goedkeuring geeft aan een desbetreffend voorstel zal nog vóór de zomer van dit jaar in Velsen een begin worden gemaakt met de aanleg van kabel televisie. De Velsense inrichting zal wor den aangesloten op het ontvangststation van de Stichting Kabeltelevisie Bever wijk, die een antenne heeft op een schoor steen van de PEN-centrale in Velsen- Noord. Om de aanleg zo doeltreffend mogelijk te laten verlopen zal de gemeente worden ingedeeld in veertig wijken die onafhan kelijk van elkaar op het kabelnet worden aangesloten. Verwacht wordt dat de totale aansluiting binnen twee jaar zal zijn vol tooid. De exploitatie van het centraal-antenne- systeem zal worden ondergebracht bij de gemeentelijke dienst gas, reiniging en water. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De werkende jongeren van het CNV van het district Zuid-Hol- land hebben staatssecretaris L. de Graaf (Sociale Zaken) vanmorgen een brochure aangeboden in het kader van hun alterna tieve schoolverlaterscampagne. Zij vin den dat het bestaande, door het departe ment van deze bewindsman uitgegeven voorlichtingsmateriaal niet deugt. De Werkende Jeugd-CNV is van mening dat in de door de overheid verstrekte informatie ten behoeve van schoolverla ters veel te weinig aandacht wordt be steed aan „de belangrijkste eerste stap naar de werkende maatschappij: de solli citatieprocedure”. De eigen brochure gaat daar dan ook uitvoerig op in en geeft aan hoe een goede sollicitatiebrief moet wor den geschreven. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de functie van het arbeidsbureau, de ar beidsovereenkomst, het ontslag, het loon en het onderwijs. Grote Houtstraat 59 - Haarlem. Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur. Behalve in het Noorden wordt nu ook in deze regio op natuurijs geschaatst. Dit viertal trok vanmorgen een lustig baantje op de Haarlemse Richard Holkade. De twee kleintjes kunnen zo te zien nog wel enige oefening gebruiken. De weersvooruitzichten laten daar de komende dagen alle ruimte voor.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1