Het boek van deTV-serie! Afghanistan artsen in Toekomst Van Gelder ziet er somber uit Subsidie Nederland aan Spelen Moskou gering DamiatePers R Elsevier Geweld bij staking België Operatie van Tito mislukt n Bisschop Danneels: Ook voor vrouw hoge positie p WEGENS Bus bekogeld door demonstranten IJmuider Courant Daling aantal ongevallen door strenge winter Theologische faculteit tegen CvB-voorstel i herdershond -1 .BEVOOROORDEELDE BERICHTGEVING” Geen plaats meer voor „Wormer” Weinig mogelijkheden tot boycot" te 9 y F SS c Willy van Hemert Tweede dagboek vaneen D 15 JANUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG I I stu no1 VO( bre wa na< cie vei vo< sta op; 19E nei Bu dit ser eei no: spi wo 1 182 blz., met foto's uit de tv-serie. Gebonden 24,50 I Het eerste deel van Dagboek I van een herdershond is even- I eens nog verkrijgbaar a 24,50. g Bij elke boekhandel 1 U1 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK7TEHERAN. Alle, ongeveer honderd, (ADVERTENTIE) Journalisten van VS weg uit Iran Het ministerie van Buitenlandse Zaken De Nederlandse actiegroep Het roze kruis op het Vaticaanse St. Pietersplein. Op pamfletten vragen zij zich af of Jezus Christus misschien een homoseksueel is geweest. ir (Van onze redactie buitenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 4 s UJ cr I In het programma De kerk vandaag zei Danneels niet te verwachten dat door de gisteren in het Vaticaan begonnen synode bisschoppen als Gijsen (Roermond) en Simonis (Rotterdam) hun functie zullen moeten neerleggen. De Amerikaanse regering deed gisteren een beroep op alle leden van de Verenigde Naties toch economische sancties tegen Iran in te stellen. Een Russisch veto voor- Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van CRM gisteren meegedeeld. Het kabinet besloot onlangs te bezien of de overheid enige fmanciële betrokken heid bij de Nederlandse deelname heeft. Het Internationaal Olympisch Comité voelt niets voor de (IOC) suggestie Mos kou de Olympische Spelen te ontnemen als reactie op de Russische inval in Afgha nistan. Lord Killanin, voorzitter van het IOC, blijft bij zijn standpunt dat de Olym pische Spelen van politiek gevrijwaard kwam zondagnacht dat een resolutie van die strekking in de Veiligheidsraad werd aangenomen. moeten blijven en verwerpt daarom voor stellen de Spelen in Moskou te boycotten of dit sportevenement naar een ander land te verplaatsen. Killanin: „Toen het IOC besloot de Olympische Spelen aan Moskou toe te wijzen, werd dat besluit door de Ver enigde Staten toegejuicht. Wij komen niet op die beslissing terug. We hebben een afspraak met Moskou en we zullen ons aan die afspraak houden. Bovendien is een verplaatsing van de Spelen technisch onuitvoerbaar”. Aan dat standpunt valt niet te tomen. „Ook als de Westerse lan den de Olympische Spelen collectief zul len boycotten, worden de Spelen in Mos kou gehouden”, aldus Berlioux, directeur van het IOC. De Britse onderminister voor Buiten landse Zaken Hurd heeft verklaard, dat het niet aan de regeringen is over een boycot van de Spelen te beslissen. De minister van Buitenlandse Zaken van de EG en de NAVO-raad in Brussel zullen de mogelijkheid van een boycot vandaag be spreken. zijn belangrijkste aanvoerroute in de Per zische Golf. De Iraanste minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh zei gisteren op een persconferentie dat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran daar „desnoods eeuwig zullen blijven” als Was hington er niet voor zorgt dat de sjah wordt uitgeleverd. De Amerikaanse miljo nair Percy Ross heeft verklaard samen met 49 anderen 100 miljoen gulden losgeld voor de gijzelaars te hebben geboden. Hij zei nog geen antwoord van de religieuze leider Khomeini te hebben gehad. De presidentsverkiezingen in Iran op 25 januari zullen in onrustige gebieden niet doorgaan. Dit heeft minister van Binnen landse Zaken Rafsanjani aan de Teheran Times meegedeeld. Avondmaal aan zijn borst lag, misschien homosexueel geweest zijn?”. De actiegroep zegt tot de demonstratie te zijn overgegaan uit verontrusting over uitspraken van de paus en van de bis schoppen Gijsen en Simonis. Volgens de actievoerders vrezen homoseksuelen dat de synode „reactionaire krachten binnen de Nederlandse kerkprovincie” zal aan wakkeren. Dit heeft bestuurslid A. E. van Veen gisteren gezegd in een vergadering van obligatiehouders van 9 procents obligatie lening 1973 per 1979-1986. Van Veen maakte enkele keren duide lijk dat de raad van bestuur niet zal aarze len met kracht ingrijpende herstructure ringsplannen door te voeren, waarbij voor het bedrijf in Wormer eigenlijk geen toe komst meer bestaat. Gedwongen ontsla gen zullen volgens hem naar alle waar schijnlijkheid niet altijd zijn te vermijden. De financieringsbehoeften van Van Gel der worden thans op 225 miljoen ge schat. Hiervan kan het concern ƒ75 mil joen zelf opbrengen. De bankiers, de ABN en de Nationale Investeringsbank, zijn bereid 115 miljoen krediet te geven en voor de resterende 35 miljoen doet Van Gelder een beroep op de crediteuren van de thans uitstaande langlopende leningen, waaronder de 9 procent obligatielening. Voorgesteld werd de aflossingen van de jaren 1980-1982 te verschuiven naar 1984- 1986. Hierdoor kwam 18 miljoen vrij. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De nabije toekomst (tot 1982) voor Papierfabriek Van Gelder en Zonen NV ziet er zwart uit. Ook op wat langere termijn is sprake van een zorgwekkende situatie. Het verlies in het tweede halfjaar van 1979 bedroeg 30 miljoen, waardoor het afgelopen jaar ongeveer 54 miljoen aan rode cijfers zal opleveren. Van Veen noemde als voorbeeld de energiekosten die dit jaar naar schatting 15 miljoen extra zullen vergen. Al met al vatte hij de toestand samen als „een zeer kritische fase met geen garantie voor een goede afloop”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning E alg< der fiat rea> teb ton van voc nee op din san ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal B zeg terr een te Mei opz wei af l legj de vlo dui bro sep tor, aar boe nar me wa' jec lijk pre str< is me ma ger cus Wü noi 0V( na; gei li re) bes kon Stn geb ges W. geh rin; ster con gen con gev viei nag nor sch zijr I dra bre raa nol ma tre ste do< pai de pal I ba; da; nei me de eis hel bo eei ge’ va; da, Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Russische divisie aan de grens. Japan heeft volgens een Amerikaans tijdschrift een programma opgezet voor uitbreiding van zijn militaire macht, zulks als reactie op de gestage opbouw van Russische strijdkrachten in het Verre Oosten. Uit een gemeenschappelijke verklaring die gisteren werd afgelegd na een blik sembezoek van de Spaanse premier Sua rez aan het Witte Huis, blijkt dat Spanje zich als officieel neutraal land heeft aan gesloten bij tegen de Sovjet-Unie te tref fen maatregelen van de NAVO-bondgeno- ten. De nieuwe zittingsperiode van het Euro pese parlement, die gisteren werd ge opend door voorzitter Simone Veil, zal, naar deze heeft meegedeeld, morgenoch tend worden ingeleid met een debat over Afghanistan. De politie greep in, waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Naar schatting tweehonderd Belgische artsen zijn in de afgelopen dagen naar het bui tenland vertrokken, nadat de Belgische regering in het weekeinde dertig artsen tot werken had gedwongen. De artsen, tandartsen en apothekers, met name in het Franstalige deel van België, staken sinds vier weken tegen een nieuwe wet van de regering in Brussel. Volgens deze wet moet meer dan een miljard gulden worden bezuinigd op de gezondheidszorg in het land. Bovendien zouden de inkomsten in deze sector, onder meer door verhogen van tarieven, met een miljard gulden moeten stijgen. Drie politieke partijen, de Vlaamse christen-democraten en de Vlaamse en Waalse soccialisten, hebben gisteren voor het eerst de artsenstaking veroordeeld. Het ministerie van Volksgezondheid heeft meegedeeld dat er in de ziekenhui zen, patiënten in verband met de staking om veelal onbeduidende redenen worden opgenomën. Artsen in Antwerpen hebben aangekondigd, dat zij hun diensten in de komende dagen gratis ter beschikking zullen stellen. ROTTERDAM (ANP). De kapitein van het Nederlandse koelschip Emmely heeft gisteren bekend dat hij op 24 okto ber vorig jaar in Nigeria een 20-jarige Ghanese verstekeling over boord heeft laten zetten. De bemanning, die de kapi tein daarvan in november beschuldigde, heeft gezegd dat de Ghanees daarbij is verdronken in de Bonny River. De gezagvoerder is gistermiddag voor- •geleid aan de officier van justitie van de Rotterdamse rechtbank. Hij werd vorige week op Schiphol aangehouden bij terug keer in Nederland. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het is gisteren voor het eerst bij de Belgische artsensta king tot gewelddadige botsingen ge komen. Demonstranten in Luik beko gelden een bus met zestig Belgische artsen die naar Nederland willen uit wijken om gedwongen tewerkstelling door de regering te voorkomen, met stenen en stalen voorwerpen. Bisschop Danneels is naast de Neder landse kardinaal Willebrands ondervoor zitter van de bisschoppensynode. Voorzit ter is paus Johannes Paulus II. Op de eerste zittingsdag van de synode vond een confrontatie plaats tussen het Vaticaan en de Nederlandse journalisten die de synode voor radio, televisie en dag en weekbladen verslaan. Ondanks andersluidende toezeggingen krijgen de persmedia waarschijnlijk geen informatie buiten twee persconferenties die voor eind deze week en eind volgende week zijn gepland. Vlak voor het begin van de eerste syno dezitting kreeg perschef Kouwenhoven van de rk-kerkprovincie van Nederland te horen dat hij de synode niet mocht bijwo nen. Volgens Kouwenhoven kan hij alleen verantwoorde voorlichting aan de binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers geven als hij de zittingen zelf bijwoont. Nadat Kouwenhoven te horen kreeg dat hij niet als toehoorder zou worden toege laten is het besluit genomen de twee keer per dag geplande voorlichtingsbijeen komsten van Kouwenhoven af te gelasten. Alleen de officiële Vaticaanse perschef pater Panciroli zal nu informatie ver strekken. Ervaringen van journalisten met Panciroli hebben geleerd dat van hem nauwelijks of geen concrete inlichtingen zijn te verwachten. Het wordt overigens niet uitgesloten dat het Nederlandse-persprotest tegen de gang van zaken er alsnog toe zal leiden dat Kouwenhoven tot de synode wordt toege laten. De eerste zitting van de synode werd gisteren geopend door kardinaal Wille brands. Hij noemde het „een bijzonder voorrecht voor ons als bisschoppen van Nederland, door de paus te zijn bijeenge roepen voor deze bijzondere synode”. Tij dens de eucharistieviering die ’s morgens werd gehouden verklaarde paus Johan nes Paulus II dat de leer van het Tweede Vaticaanse Concilie bepalend dient te zijn voor het gehele verloop van de bijzondere synode. Leden van de Nederlandse actiegroep Het rose kruis hebben gisteren een de monstratie gehouden op het St. Pieters plein in Vaticaanstad. Ze gaven omstan ders pamfletten met de Nederlandse tekst: „Zou een ongehuwde 33-jarige man, wiens jongste leerling tijdens het Laatste Van Gelder verbindt zich aan de geza menlijke geldgevers eerste hypotheek te versterkken op onroerende goederen. Tij dens de vergadering bleek dat bovendien met de banken overeenstemming is be reikt tot het verlenen van cessie op (netto) voorraden en op debiteuren. AMSTERDAM (ANP). De theologi- sche faculteit van de Universiteit van Am sterdam heeft het voorstel van het college van bestuur (CvB) voor een tijdelijke be stuursstructuur van de faculteit van de hand gewezen. De faculteitsraad heeft gis teren een motie van dekaan prof. dr. S. de Boer om op basis van het bestuursvoor stel een wettige structuur te ontwerpen, met twaalf stemmen tegen, geen voor en drie onthoudingen verworpen. De indie ner van de motie is zelf geen lid van de raad. De raad heeft daarentegen wel het be sluit genomen (met twaalf stemmen voor, een tegen en twee onthoudingen) om met het college van bestuur te gaan overleg gen. Dit overleg zou moeten leiden tot behoud van de huidige bestuursstructuur tot het moment waarop de wet universitai re bestuursstructuur (WUB) wordt ver vangen. Dit gebeurt waarschijnlijk vol gend jaar. (Vervolg van voorpagina) Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een toespraak voor buitenlandse diplomaten bij het Vaticaan gezegd, dat het Afghaanse volk evenals elk ander volk, het recht moet hebben zijn eigen toekomst te bepalen. „De supermachten moeten zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid voor vrede en veiligheid in de wereld”, aldus de paus. De conferentie van 17 islamitische lan den in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer is gisteren beëindigd met een oproep aan alle moslimlanden de door de Russen in Afghanistan geïnstalleerde re- gering-Karmal niet te erkennen. De Engelse onderminister van Buiten landse Zaken, Douglas Hurd, heeft gister middag in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelse regering de betrekkingen met de Sovjet-Unie „in heroverweging” neemt. Volgens Hurd, die later op de dag met zijn Amerikaanse collega Christopher sprak, kan Moskou niet verwachten dat zijn rela ties met de Westeuropese landen ongewij zigd blijven na de invasie in Afghanistan. Westerse diplomaten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel hebben gisteren ge meld, dat een Russische gemotoriseerde infanteriedivisie, bestaande uit tenminste 10.000 man, stellingen heeft betrokken langs de grens tussen Afghanistan en Iran, op schootsafstand van de Iraanse olievelden. Deze berichten konden niet worden bevestigd. Volgens politieke waarnemers in Teheran maken de Iraan se leiders zich zorgen over de verklarin gen over het in stelling brengen van een Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft weinig mogelijkheden de Nederlandse deelneming van de Olympische Spelen in Moskou finan cieel tegen te houden. Van het betrek kelijk geringe bedrag dat het Neter- lands Olympisch Comité (NOC) als rechtstreekse subsidie voor de uitzen ding van sportmensen van de overheid ontvangt, heeft het NOC het' meeste geld al binnen. BELGRADO-WENEN (AFP/UPI/AP). De in het afgelopen weekeinde uitge voerde operatie van de Joegoslavische president Tito heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd, zo-hebben de lijfart sen van het 87-jarige staatshoofd meege deeld. Ondanks de mislukking wordt de toestand van Tito „normaal” genoemd. De Oostenrijkse minister Otto Roesch van Defensie heeft gisteren in een inter view met het Weense dagblad Die Presse gezegd, dat Russisch militair ingrijpen in Joego-Slavië na de dood van Tito „zeer onwaarschijnlijk” is. Hij noemde berich ten als zou de Sovjet-Unie de strijdkrach ten in Tsjecho-Slowakije hebben ver sterkt „bezijden de waarheid”. s Ww Ki DEN HAAG (ANP). Het aantal ver keersongevallen waarbij een of meer per sonen gedood of gewond werden, was in de eerste drie kwartalen van vorig jaar ruim elf procent lager dan in de eerste negen maanden van 1978. De sterke daling van het aantal ongeval len in het eerste kwartaal van vorig jaar kan met name worden toegeschreven aan de strenge winter, aldus het ministerie van Economische Zaken. In het tijdvak januari tot en met septem ber werden 35.450 verkeersongevallen ge registreerd waarbij een of meer doden of gewonden vielen. Van die ongevallen von den er 8.400 plaats in het eerste kwartaal. De rest was gelijk verdeeld over de twee volgende kwartalen. Tengevolge van de verkeersongevallen overleden in het betreffende tijdvak 1.445 personen (in 1978 1.724). De voorlopige raad voor de verkeersvei ligheid vindt dat Rijk, provincies en ge meenten beter moeten samenwerken op het terrein van de verkeersveiligheid. De bestrijding van de verkeersonveiligheid gebeurt nu nog te veel vanuit de eigen situatie, samenhang ontbreekt. Dit schrijft de raad, een adviesorgaan van het ministerie van Verkeer en Water staat, aan minister Tuijnman. Deze had om dit advies gevraagd. klaring. „Nu de ongegronde en hardnek kige pogingen van de Verenigde Staten hebben gefaald, dringen wij er bij andere regeringen op aan niet mee te doen aan het politieke spel van de Verenigde Staten en zich te onthouden van maatregelen die de spanningen tussen onze landen kunnen vergroten”, aldus het ministerie. In de verliezen van vorig jaar zijn voor zieningen voor reorganisatie- en afvloei- ingskosten begrepen. Voor dit jaar en volgend jaar wordt nog rekeninge gehou den met forse verliezen, die waarschijn lijk in de tientallen miljoenen zullen lo pen. Pas over twee jaar hoopt Van Gelder weer enigszins winstgevend te kunnen zijn, maar daarbij is geen rekening gehou den met onverhoopt nieuwe tegenvallers. j o ■r Amerikaanse journalisten zijn van Iran reageerde daarop met een ver- gisteren door de revolutionai re raad van Iran uitgewezen. Het is nog niet bekend wan neer zij vertrokken moeten zijn. Olieminister Ali Akbar Moinfar zei namens de raad dat de journalisten zich schul dig hadden gemaakt aan „be vooroordeelde berichtgeving”. In een reactie zei gisteravond de woordvoerder van presi dent Carter, Jody Powell, dat dit in de eerste plaats betekent dat de Iraniërs geen kennis zullen nemen van de „rampza lige weerslag” die de gijzelaarsaffaire op hun eigen land heeft. VATICAANSTAD. Vrouwen moeten belangrijke posities gaan in nemen in de rooms-katholieke kerk. De Belgische bisschop Danneels heeft dit gezegd in een gisteren uitge zonden vraaggesprek met de NCRV- radio. Hij liet zich niet concreet uit over de aard van de nieuwe kerk- functies van vrouwen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 15,90 45,85 60.00 180,70 233,00 0,80 Mülitaire kringen in Washington hebben meegedeeld dat er een plan klaar ligt voor een zeeblokkade van Iran, dat gebruikt kan worden als president Carter daartoe het sein geeft. Het zal Iran afsluiten van -x<- ■■■-■■■■ «ftw kW «aM- 404^: W» W yWSWt >444 W>: 444 WW 7

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4