Een goede dia maken foto begint bij de opname exposities HSL organiseert Cinefleur 1980 boeken IR. K* Renault 5 Turbo in serieproduktie Fiat vernieuwt A 112-serie fi Middelen die werking alcohol tegengaan zonder veel effect z 9 aar. <□41 MM J i lj RECORD OMZET BIJ DAIMLER-BENZ Een slechte zwartwit foto kan natuurlijk nooit leiden tot een prima vergroting, maar er valt na het maken van de opname toch wel heel wat aan te verbeteren. Met name kan ten behoeve van de afdruk of de vergroting aan bepaalde compositiefouten „gesleu teld” worden, door een deel uit de opname te kiezen. Dat ligt bij het maken van dia’s anders. Daar komt het er veel meer op aan om direct al bij de opname een goede compositie in te bouwen. Nadat de opname gemaakt is, zijn de mogelijkheden om aan de beeld- opbouw nog wat te veranderen, vrij klein. mm M Ir® i >1 171 gj Onder redactie van J.P. Bos Zomertijd tegendeel van energiebesparing ft 1 (Door ing. H. Venema) UTRECHT. Voor de derde keer na de oorlog is in een land als Neder land de zomertijd al weer achter de rug. We kregen weer zomertijd om vooral energie te besparen. Van die energiebesparing is echter helemaal niets terecht gekomen, naar het nu lijkt, eerder zelfs het tegendeel. s prijsje. ?al- dagen kheid Cinefleur is een wedstrijd tussen vier van de vijf deelnemende clubs; de orga niserende vereniging zorgt voor de jury. De wedstrijd bestaat uit een inzending per club van drie films, die in totaal niet meer dan 30 minuten projectieduur mo gen beslaan. Cinefleur 1980 zal worden Cinefleur wordt sindsdien ieder jaar in de maand januari gehouden en geor ganiseerd door de club die in het jaar daarvoor dit smalfilmfestijn won. Dit jaar zal Cinefleur worden georga niseerd door de Haarlemse Smalfilm Liga, die in 1979 winnares werd van deze manifestatie, die toen in Aalsmeer werd gehouden. Voor het eerst zal er een vijf de club aan deelnemen, namelijk de Leidse Smalfilm Liga. gehouden op 25 januari in de grote Claes van Kietenzaal van De Zoete Inval aan de Amsterdamsevaart 95 in Haarlem. De avond vangt aan om 20.00 uur en zal worden geopend door de burgemeester van Haarlem, drs. J. Reehorst. De Cinefleur-wissel-prijs wordt uitge reikt aan de club met het beste totaalre sultaat, terwijl tevens een publieksprijs wordt uitgeloofd voor de beste film van het gehele programma. Een verloting van bloemen en planten wordt eveneens gehouden. Program ma’s, die tevens een lot bevatten, zijn aan de zaal verkrijgbaar op de avond zelf voor 4 per stuk. De zaal is open een half uur vóór de aanvang. Dat betekent dan voor de boeren lange re dagen, omdat het ophalen van de melk veelal op hetzelfde tijdstip van de klok bleef gebeuren. De invoering van de (ener- gend kunnen zijn, aldus de auteur, en teveel accent op de artistieke kant kan een beginnend fotograaf met esthetische gaven ontmoedigen, omdat zijn kennis van de techniek te kort schiet om in beeld te brengen wat hij wil. Deel 1 geeft daarom praktische infor matie over hoe de noodzakelijke appara tuur werkt en beschrijft de fases die nodig zijn om goede zwart-witfoto’s te maken. Deel 2 richt zich op het hoe en waarom. De reeks opdrachten is be doeld om de visuele waarneming te ver beteren en de mogelijkheden van zowel zwart-wit- als kleurenfotografie te leren kennen. Het doel is dat de leerling vanuit een bepaalde situatie zelf gaan beslissen welke techniek hij gaat toepassen. Een goede set instructieboeken, waar in veel illustraties door beginners zijn gemaakt. stoffen die de snelheid afremmen waarmee de maag zich leegt, stoffen die de remmende werking van alcohol op de activiteit van het centrale zenuwstelsel tegengaan, stoffen die de afbraak van alcohol in het lichaam versnellen. Middelen die de eerste soort uitwer king hebben, blijken als zij tenmin ste op suikerbasis zijn gevormd nog de beste werking te hebben. Maar men mag er overigens niet te veel van ver wachten. Een stevige maaltijd met veel vetten en eiwitten kort voor of tijdens het drinken van grote hoeveelheden melk of yoghurt. De middelen die, wat hun werking, tot de tweede of derde groep behoren, vrtonen weinig of geen effect. Soms hebben zij zelfs een vervelende of ge vaarlijke bijweking. Koffie blijkt ook effect te sorteren. Veel koffie geeft eerder negatieve, dan positieve ef fecten. Kortom: theoretisch zou men sommi ge middelen nog verde kunnen onder zoeken. Vast staat echter, dat de wer king van de meeste ontnuchteringspre- paraten weinig spectaculair is. Het bes te blijft gewoon, zonder alcoholop ach ter het stuur. DE CANON-GALERIE (Reestraat 19, Amsterdam) heeft een expositie gewijd aan de buitenlandse werknemers. Aan deze tentoonstelling, onder het motto „Gastarbeiders Kroniek”, hebben drie fotograven bijdragen geleverd: Christi an Carez en Michel vanden Eeckhoudt uit België en onze landgenoot Bertien van Manen. De foto’s vormen een dra- iden j.a. Id van op tingen Zijn uw dia’s te donker, dus onderbe licht, stel de belichtingsmeter voortaan in op een iets lagere gevoeligheid dan die van het filmpje in uw camera. Als gevolg daarvan adviseert de belichtingsmeter automatisch wat méér licht, dus een grotere lensopening. Hebt u bijvoor beeld een film van 21 DIN in uw toestel zitten stel uw camera dan in op 18 DIN. Als u daarna doet wat de belichtingsme ter voorschrijft, wordt de onderbelich ting waar u last van had opgeheven. Zijn uw dia’s te licht, dus overbelicht, dan geldt het omgekeerde verhaal. Stel de belichtingsmeter dan dus in op een iets hogere gevoeligheid. Zit er een film pje van 18 DIN in uw toestel, zet ’m dan op 21 DIN. Het verschil tussen 18 en 21 DIN komt overigens precies overeen met één dia- fragmastop, en dat is bij dit soort geval len als regel wel voldoende. Maar van zelfsprekend is het ’t beste, uw camera te zijnertijd even te laten bijstellen. Het is nog niet zo lang geleden dat er voor het maken van een afdruk van een dia een lange en kostbare omweg nodig was. Eerst moest er een negatief worden gemaakt en daarna kon pas worden ver groot. Nu is de tussenfase, het negatief maken, overbodig geworden. Daarom kan uw fotohandelaar, of uzelf, tegen geringe kosten een fotoafdruk in kleur vervaardigen. Een dia die u daarvoor uitkiest, mag niet te licht of te donker zijn en verder mogen zich er geen stof en/of krasjes op bevinden. Een lichte kleurafwijking kan echter nog wel wor den gecorrigeerd. Zo ziet u, hoewel u dia’s maakt, kunt u ook anderen nog met een afdruk verblijden. De alcohol die wordt gedronken, komt altijd in het bloed. En via het bloed bereikt deze stof het centrale zenuw stelsel, dat daardoor minder actief wordt. Vooral de erwerking van infor matie door de hersenen wordt negatief beïnvloed door alcohol, ook als dit in lage concentraties wordt ingenomen. Het zal duidelijk zijn, dat hierdoor het gedrag in het verkeer wordt beïnvloed. Het begrip ontnuchteringsmiddel werd bij deze studie ruim opgevat. Fotografie van opname tot foto 1 en 2 van Michael Langford, uitgave van Fo cus Elsevier, is opgezet als leerboek voor beginners op school en voor mensen die de fotografie als hobby hebben gekozen en zich, eventueel in cursus- of clubver band, de theorie eigen willen maken. Het zijn basisboeken die door middel van opdrachten en vragen de zojuist verwor ven kennis te testen. Langford, die le raar fotografie aan het Royal College of Arts in Londen is, heeft zich rekenschap gegeven van de spanning tussen tech niek en artistieke vormgeving. Teveel nadruk op de techniek geeft scherpere en goedbelichte foto’s die toch nietszeg- Wat de belichtingstijd betreft: is die bij het maken van een foto niet helemaal juist, dan weet de ontwikkelcentrale daar binnen zekere grenzen wel raad op. Aan een over- of onderbelichte dia is daarentegen niets meer te doen. Sommige dia-fotografen, die in moeilij ke gevallen het zekere voor het onzekere willen nemen, maken daarom enkele op namen extra. Behalve een opname met de (volgens de belichtingsmeter) juiste lensopening, maken ze ook een opname met een dia-fragmastop groter en klei ner. Naderhand blijkt dan welke van de drie gemaakte dia’s de beste is, d.w.z. met de meeste tekening in zowel de lichte als de donkere partijen van het beeld. Overigens is een bekende vuistregel voor het lichtmeten bij het maken van foto’s resp. dia’s: bij het maken van foto’s meet u de donkerste partijen van uw onderwerp; bij het maken van dia’s de lichtste partijen van uw onderwerp. Als uw belichtingsmeter goed functio neert, moet u op deze manier goed be lichte dia’s krijgen. Maar is er met dat ding onverhoopt iets mis, dan pakken uw dia’s anders uit en zijn ze in meer oi mindere mate over- of onderbelicht. On derbelicht is minder erg dan overbelicht, omdat in het laatste geval de kleuren „uitbleken”, op een onderbelichte dia zijn de kleuren iets meer verzadigd en dat kan soms nog wel voor een aardig effect zorgen. Maar het mooiste is na tuurlijk toch gewoon een goed belichte dia, die zowel de lichte als de donkere partijen goed weergeeft. U kunt een belichtingsmeter die niet goed werkt als volgt corrigeren. In 1974 kwam een viertal filmclubs uit de bollenstreek en het bloemendorp Aalsmeer bij elkaar met het doel een jaarlijkse onderlinge smalfilmwedstrijd te organiseren. Deze clubs waren: Amfi ’66 (Hillegom), de Aalsmeerse smalfilm club, de Noordwijkse Film Club en de Haarlemse Smalfilm Liga. De naarn Cinefleur dankt haar ontstaan aan de verbondenheid van de onderscheidene plaatsen met bloemen (fleurs), terwijl het voorvoegsel Cine voor zichzelf spreek.t gievragende) koeltank op de boerderijen werd hiermee nog versneld. Bij de akker bouw zal de zomertijd ook weinig bespa ring hebben betekend. Er is gezegd dat de zomertijd veel voor deel zou bieden en veel energie zou bespa ren. Het heeft minder voordelen opgele verd dan wel werd gedacht. Bij energie was eerder het tegendeel het geval. Dit jaar zullen nog meer Europese landen de zomertijd toepassen. Zwitserland zal ech ter de oude tijd blijven gebruiken. Toch zou het misschien goed zijn de voor- en nadelen van zomertijd nog eens goed te overwegen en eventueel in de komende jaren daarvan af te zien. Om beter het daglicht te benutten zijn er ook nu nog op klaarlichte dag talloze lampen uit te doen. Daar is geen zomertijd voor nodig en het effect is beter. Vroeger opstaan en zo nodig eerder naar bed gaan, moet toch ook wel mogelijk zijn zonder de klok te verzetten. Zowel middelen die vóór, of tijdens en na het alcoholgebruik worden ingeno men werden behandeld. De SWOV heeft de werking van deze middelen in drie groepen verdeeld: De SWOV (stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid) heeft met hulp van de subfaculteit Fae- macie van de rijksuniversiteit Utrecht een studie verricht naar de mogelijkhe den om het gevaar van alcohol in het verkeer te verminderen. Een paar vra gen daarbij aan de orde: bestaan er preparaten of stoffen die de werking van alcohol in het menselijk lichaam verminderen? En: Is het zinvol een onderzoek naar dit soort middelen te stimuleren. De resultaten van een lite ratuurstudie op dit gebied hebben ech ter zeer „ontnuchterend” gewerkt. Het bleek onder meer, dat preparaten die op de markt worden aangeboden als ontnuchteringsmiddel, weinig of geen effect hebben. Ook middelen als kof fie, thee of bepaalde frisdranken die vaak worden genoemd als ontnuchte- ringsmiddelen, zijn niet werkzaam. Vaak versterken zij, door de aanwezig heid van coffeine, sommige effecten van alcohol. Fiat brengt deze maand de vernieuw de versies van de A 112 serie op de markt. De nieuwe reeks telt thans vier modellen: De Junior, de Elegant, de Elite en de Abarth (zie foto). De belang rijkste technische wijzigingen zijn de elektronische ontsteking en de vijfbak in de modellen Elite en Abarth. Daar mee is voor deze modellen een meer rendabel brandstofverbruik bereikt. Zo verbruikt de nieuwe Abarth nu volgens de ECE-norm 7,8 liter op de 100 kilometer bij een constante snel heid van ca. 120 km/uur. Standaard zijn alle A 112 modellen nu onder meer uitgerust met mistlam pen achter, driepunts autogordels voor en achter, elektrische ruitensproeier, dagteller, enz. In de meer sportieve Abarth is onder meer een oliedrukme- ter gemonteerd, kuipstoelen, en sport stuur. De 70 pk motor van 1050 cc stelt dit model in staat een top van ca. 160 km/uur te bereiken. De prijzen voor de verschillende mo dellen variëren van bijna dertien mille voor de Junior tot bijna zestien mille voor de Abarth. De prijzen zijn inclu sief BTW. Er zou vooral op verlichting worden bespaard, maar de cijfers van de elektrici teitsbedrijven tonen aan dat zelfs op dat gebied niet eens werd bespaard. De bes paring zou dus van een andere kant moe ten komen, zoals verkeer, landbouw en B verwarming. Het valt moeilijk precies na te gaan, maar het valt heel sterk te betwij- felen dat bij deze laatste zaken nu wél een I besparing is opgetreden. Het is eigenlijk te gek dat het nodig zou zijn de klok vooruit te zetten om de men sen eerder naar bed te krijgen. Daar komt het immers in feite op neer. Het is zoiets als een moeder die de klok een stukje vooruit zet om een kind eerder naar bed te krijgen. Dat wij als grote - misschien verwende - mensen ons dezelfde truc laten aansmeren, lijkt toch wel wat al te dwaas. Als er werkelijk de wil is om te besparen, zijn er toch wel wat betere middelen om dit doel te bereiken. Even de cijfers van het elektriciteitsver bruik: in Nederland was het eerste jaar van de zomertijd (1977) het verbruik in de gezinnen bijna 7 procent hoger dan het voorgaande jaar. Het verbruik in de indu strie nam ongeveer 1 procent af, terwijl er bij het „overige verbruik” zoals kantoren, een toename was van 5 procent, alsmede bij de openbare verlichting. Bij de spoor- en tramwegen bleef het verbruik gelijk. Er was dus juist een sterke toename op die plaatsen, waar de meeste besparing verwacht werd: de gezinnen. Die toename was ook beslist niet toe te schrijven aan bevolkingstoename, want zo sterk was die niet. Het geringere verbruik bij de indu strie is ook moeilijk met de zomertijd te verklaren. De vrij grote toename bij „overig gebruik”, zoals in overheidskam- toren, is misschien een aanwijzing dat daar toch wel eens wat meer zuinigheid is geboden. Ook bij openbare verlichting had een besparing door de zomertijd kunnen op treden. Het tegendeel was het geval. De nachten blijven weliswaar even lang, maar de overschakelind op verminderde verlichting: bijvoorbeeld om 23.00 uur) gebeurde in feite een uur eerder. Samen met het toepassen van lampen die hetzelf de licht met minder elektriciteit geven, had bij deze straatverlichting de bespa ring toch aanzienlijk kunnen zijn. De straatverlichting wordt dus kennelijk sterk uitgebreid, maar of de veiligheid over het geheel er daarmee op vooruit gaat, valt nog sterk te betwijfelen. Sommige mensen maken een donkere hoek of een donkere kast licht door deze wit te schilderen, of door behang van een heldere kleur te plakken. Anderen gebrui- Dit voorjaar start op de Franse markt de verkoop van de Renault 5 Turbo, een van de krachtigste Franse produktiewagens. De R 5 Turbo is voorzien van een benzinemotor met turbocompressor, die compact als middenmotor (nog vóór de achteras) zal worden gemonteerd. De motor heeft een inhoud van 1396 kubieke centimeter en levert een vermogen van 121,3 kW (ruim 160 pk). De maximum snelheid van dit kleine racemonster bedraagt dan ook rond de 200 km/uur. In technisch opzicht is de R 5 Turbo een originele wagen. Voorlopig wordt gedacht aan een produktie van vijf stuks per dag. Aan het eind van dit jaar wil Renault deze Turbo ook homologeren voor sportdoeleinden. Hoewel de prijs nog niet definitief is vastgesteld, moet men toch rekenen op een bedrag van rond de vijftig mille. De wagen heeft een gewicht van ca. 910 kg. Óp de foto de R 5 Turbo; geventileerde schijfremmen rondom. Volgens dr. J. Zahn-voorzitter van de raad van bestuur van Daim- ler-Benz zal dit concern in 1979 een record-omzet van dertig mil jard D-mark behalen. De produktie van personenwagens kwam verle den jaar op 420.000 stuks, tegen een aantal van 393.000 in 1978. In geheel West-Duitsland nam in de eerste tien maanden van 1979 de verkoop van personenwagens toe met 0,5 percent. Daimler-Benz registreerde een toename van 13 percent. Voor de nieuwe grote S-klasse, die on langs werd geïntroduceerd, bestaat volgens Zahn bijzonder veel belangstelling. De produktie voor dit jaar is reeds geheel uitverkocht. Daar staat tegenover een bericht van de grootste handelaat in ge bruikte auto’s in West-Duitsland: Auto Becker in Dusseldorf. De voorraden blijken zeer hoog te zijn: 1,2 miljoen auto’s in voorraad, te gen 800.000 eind 1978. Volgens Bec ker heerst er in Duitsland op dit moment een „hysterie” tegen grote auto’s. Als gevolg hiervan zijn de prijzen gedaald, tot tien A twintig percent onder het niveau van vorig jaar. (Rai-actueel). ken daar „spots” voor. Zomertijd is een geneesmiddel tegen deze verspilling. Mis schien heeft bij de zomertijd ook wel meegespeeld dat ’s ochtends vaker het licht werd aangedaan. Als dat dan een maal brandt, wordt het niet zo snel meer uitgedaan. Zoals gezegd, geen besparing bij elektri citeit. Werd er dan misschien bespaard bij het verkeer? Het valt moeilijk na te gaan, maar er is wel gedacht dat door de zomer tijd ’s avonds meer ritten per auto zijn gemaakt. Er is in elk geval niet minder met de auto gereden. Door de zomertijd, met het vroege op staan, was er ook meer de neiging om ’s ochtends nog even de verwarming aan te zetten terwijl dat voorheen op dezelfde soort dagen niet gebeurde. Aangezien er in 1977 ook al huizen waren geïsoleerd, was er toen geen opvallende stijging van het gasverbruik. Een duidelijke daling was er evenmin. Blijft dan zo wat nog over de landbouw, waar misschien een besparing door de zomertijd moet zijn opgetreden. Dat viel dan voorheen al te betwijfelen en achteraf is dat nog zo. Koeien houden zich nu eenmaal niet aan zomertijd en- het hooi wordt evenmin op hetzelfde tijdstip van de klok droog als men die klok een uur vooruit zet. weg en wiel Gastarbeiders. matisch beeldverhaal van discriminatie, uitbuiting en eenzaamheid met een schaarse vrolijke noot. Tijdens de duur van de expositie (tot en met 26 januari) is van de Belgen het boek „Chroniques immigrées” en van de Nederlander „Vrouwen te gast” te koop. Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. In GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) is werk te zien van de Parijse groep „Creatis”. Hiertoe beho ren de fotografen Albert Champeau, Maryonne Gilotte, Daniel Boudinet en Bernard Guillot. Tot en met zaterdag 2 februari, zelfde openingstijden als Canon.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19