Smokkelwaar uit Spanje Zweedse man doet in huishouden Textieluitvoer Per ballon over de Alpen Koude Oorlog Economische steenkool Invoer illegale drank neemt toe Exportstijging siergewassen Hongkong aan banden Staking Italië „Stop invoer uit Z-Afrika” „niets” „IEDER BEROEP HEEFT SCHADUWZIJDE” opgeven Woningbezitters moeten vermogen „Meer onderzoek nodig naar klein landbouwbedrijf’ iS 21 DONDERDAG 17 JANUARI 1980 Meerderheid Kamer: ECONOMIE .tO ilÖ V. SS Ft kl ECOMOMIE sus. door Prof. dr. F. Hartog HA, CH, (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Wil het ho recabedrijf zijn positie in de jaren tachtig behouden dan zal het zich een radicaal ande re manier van denken eigen moeten maken. Deveet-, leef- en drinkgewoonten van het publiek veranderen nu een maal gestaag en als de horeca daar niet op inspeelt, blijft de klant weg”. 7 J' er ur V Horecabedrijf moet anders gaan denken 185,00 «rd ie i, rging, d in o's. dsen ed.) WASHINGTON (Reuter). De Britse kroonkolonie Hong Kong gaat haar uit voer van textiel naar de Verenigde Staten reguleren. Daarover is overeenstemming bereikt, zo heeft de Amerikaanse handels- vertegenwoordiger voor textielzaken, Rei ter Webb, meegedeeld. Het is de bedoeling dat de textieluitvoer van de Britse kroon kolonie naar de VS niet sneller toeneemt dan de toeneming van de afzet op de Amerikaanse textielmarkt. Die toeneming wordt voor dit jaar geraamd op een tot 428.00 312,00 5.60 7,30 Tien hete-lucht-ballonnen doen mee aan een vijfdaagse ballontocht over de Alpen. De rally begon gisteren. Elke morgen (foto) worden de ballonnen op de grond vliegklaar gemaakt voor een nieuwe tocht over de hoge besneeuwde Alpentoppen. Als de Russen plotseling met vrede zouden dreigen, bijvoorbeeld door hun troepen uit enkele belangrijke satelliet- landen terug te trekken, zouden wij ver moedelijk een flinke economische neer gang niet kunnen vermijden. Daarbij is het pikant te bedenken dat de Russen op een in lang niet afgestofte plank van hun partijarchief nog een geloofsartikel heb ben liggen over de onvermijdelijke in- eensorting van de Westerse economie. Die ineenstorting houden zij zelf tegen door hun oorlogsdreiging! Hoe staat het met de mogelijkheid van rechtstreekse economische druk op Rus land? Daar maken de Amerikanen thans veel werk van. De Russische, economie is op dit punt de laatste tijd steeds kwets baarder geworden. Hun economische stelsel werkt niet goed meer. Het is uiter mate geschikt gebleken een onontwik keld land op te vijzelen tot een halfont- wikkeld land.-Dat gebeurde door met grote dwang voorrang te geven aan de zware industrie. In het begin is daar LUNTEREN (ANP). Er moet meer onderzoek naar meer mechanisatiemoge- lijkheden op het kleinschalige landbouw bedrijf komen. Dit zei Piet Bukman, voor zitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond NCBTB, giste ren op de akkerbouwconferentie van zijn alles raak. Het komt alleen op de kwanti teit aan. Maar na een bepaald punt wordt ver dere vooruitgang afhankelijk van de toe passing van meer verfijnde technieken. Hetzelfde systeem van dwang van bove naf dat de snelle kwantitatieve ontwik keling mogelijk maakte staat de verdere kwalitatieve ontwikkeling in de weg. Hier komt men met een verstarrende bureaucratie namelijk niet ver mee. Al leen op de punten waar alles op alles wordt gezet kan men zich met het Wes ten meten. De rest wordt verwaarloosd. Zo blijft de Russische economie hal verwege steken. Men kan alleen nog verder komen door de economische ban den met het Westen aan te halen, waar bij het er vooral om te doen is, moderne Westerse technieken te importeren. Dat geeft het Westen de mogelijkheid daad werkelijke economische druk uit te oefenen. Grote kwetsbaarheid bestaat er ook op landbouwgebied. Het land kan zich in de meeste jaren niet zelf voeden. Zonder grootscheepse graaninvoer uit de Ver enigde Staten zou er veelvuldig honger zijn. Men denke wat dit betreft aan het verhaal over de school, waar de onder wijzer de kinderen vertelde wat een gro te zegen het zou zijn als de hele wereld communistisch zou zijn. Maar, vroeg een klein meisje, waar moeten we dan ons graan kopen? Het gaat vooral om rum uit Spanje. Volgens voorzitter D. Biesheuvel van de Verenigde Slijters is al voor honderddui zenden guldens rum van een bepaald merk illegaal uit Spanje ons land binnen gekomen. De kwaliteit van deze smokkel- rum wijkt niet' af van de normale drank. 47,50 39,00 25.70 189,00 117,00 67,10 53,00 132,00 35,60 49,00 72,50 92,50 80,00 81,50 139, OOd 92,00 98,10 44,50 55,00 147,50 55,50 49.00 43.50 61,00 92.50 45.50 139,00 44,70 48.60 125,00 32,00 56,00 111.00e 106,00 52,00 106,50 35,50 123,00 58.50 59,50 184,00 33.00 84.10 136,60 24,80 37,70 38,10 41,50 47,50 116,80 280.00 152,50 150,00 258,00 ROME (DPA). Woordvoerders van de drie grote vakverbonden in Italië heb ben voor de laatste week van januari werkonderbrekingen bij het spoorweg verkeer aangekondigd. Daarmee willen zij eisen inzake een nieuw structuurplan en loonsverhogingen kracht bijzetten. t ivel L de maaltijden- en drankverstrekkende on dernemingen. Dat komt doordat het Nederlandse pu bliek steeds veelvuldiger gebruik maakt van de diensten van het horecabedrijf, waarbij het eten buitenshuis steeds meer een gewoonte wordt. Vooral het kleinere restaurant is in trek. Dat blijkt ook uit de groei van het aantal ondernemingen van dit type (bistro, mangerie, rotisserie en pizzeria) van ongeveer 500 in 1968 tot rónd 2300 tien jaar later. Eenzelfde groei laten de Chinese en Indische restaurants zien. Zo’n 1500 in 1978 tegen nog maar 500 in 1968. Slechter ging het met de logiesverstrek- kende bedrijven, die vooral te lijden had den van het wegblijven van de buitenlan ders. Tot 1973 stegen de bezoekersaantal len ieder jaar in snel tempo, maar daarna kwam de stilstand. In het eerste halfjaar van 1978 daalde het aantal buitenlandse overnachtingen zelfs met bijna 196.000 ten opzichte van dezelfde periode in 1977. Die schrikbarende trend vertaalde zich ook in een vermindering van het aantal ondernemingen in deze branche (8.500 in 1968 tegen 5.300 in 1978). Het afgelopen jaar is er evenwel een kentering opgetre den. Het aantal buitenlandse hotelover nachtingen steeg namelijk in het eerste halfjaar met bijna 187.000. Het leeuwedeel hiervan (45 procent) nam de Amsterdam se hotellerie voor haar rekening. Over het prijzenhél^id van de overheid 154,00 70,50 101,00 91,00 13.80 41,00 155,00 24,70 71,00 46,00 107,00 48,70 64,00 77,00 15.20 86,00 102,00 62,00 102,00 59,50 101,00 organisatie in Lunteren. Tot nu toe, zei Bukman, is er maar al te vanzelfsprekend van uitgegaan dat de be- drijfsgrootte zich op den duur wel zou aanpassen aan wat de mechanisatiemoge- lijkheden voorschrijven. Helemaal omke ren kan men dit niet, maar de technische vindingrijkheid, waarover we ook in dit land zo royaal beschikken, zou veel meer gericht moeten zijn op de kleinere pro- duktie-eenheid, die ër langer zal blijven dan men een paar jaar geleden nog dacht. Het onderzoekapparaat, „onze Wagening- se denktank”, zal volgens Bukman deze weg meer doelbewust en consequent moe ten inslaan. Het zou ook gevaarlijk zijn, economi sche sancties zo hoog op te voeren dat de tegenstander vrijwel gewurgd wordt. Dan heeft hij immers niets meer te ver liezen bij het onbeperkt inzetten van zijn militaire macht. Het komt er allemaal op neer dat de Russen in hun streven naar machtsver groting altijd het initiatief hebben. Wij kunnen niet anders doen dan afwachten waar zij de volgende klap zullen uitde len. Daarop kunnen wij vrijwel nooit afdoende antwoorden. Blijvend flink zijn is in het Westerse systeem niet mo gelijk. Onze kracht wordt in zwakheid volbracht. aanvaarden en ook zelf de bewapening steeds hoger opjagen, komt er een mo ment waarop zij moeten afhaken, zodat wij aan het langste eind trekken. Toch staat deze bewapeningswedloop als uitputtingsrace niet voor ons open. Onze publieke opinie staat dat niet toe, zoals we kort geleden in Nederland nog hebben ervaren. In Rusland speelt de publieke opinie bijna geen rol. De rege ring kan daar haar eigen gang gaan. De bewapening is in Rusland alleen een grote last voor de bevolking, maar niet voor de regering. Bij ons valt dat samen. Als de Russen dan ook, tussen twee militaire acties in, even een olijftak op een van hun tanks plaatsen, zakt de bewapeningsinspanning van het Westen al weer in. Overigens heeft bij ons herbe wapening in een periode van economi sche slapte ook gunstige gevolgen, na melijk voor de werkgelegenheid. In ver band hiermee is het misschien interes sant te bedenken hoe een grootscheepse ontwapening in het Westen zou uit werken. Daar staat tegenover dat de Ameri kaanse boeren er ook belang bij hebben hun graan te verkopen. Tegenover de zwakte die door het Russische meisje werd aangewezen staat een andere zwakte: waar moeten we dan ons graan verkopen? We zien dan ook dat de Ame rikaanse regering het overtollige graan van de eigen boeren wil opkopen. Maar dat kost veel geld. Hoe lang zullen de Amerikaanse belastingbetalers dat wil len opbrengen? is Nijsten weinig te spreken. Zijn bedrijfs tak is de afgelopen tien jaar niet minder dan 14 maal getroffen door prijsmaatre gelen van de overheid. Die maatregelen werden op hun beurt nog eens 13 keer gewijzigd. „Steeds meer dringt zich dan ook de vraag op”, meent Nijsten, „of de noodzaak van een prijsbeleid door de overheid niet ter discussie moet wordén gesteld”. NIJMEGEN (ANP). De Verenigde Nederlandse Slijters hebben de afge lopen weken een verhoogde invoer van goedkope smokkeldrank uit het buitenland vastgesteld. Een nog verdere toename van deze smokkel wordt verwacht. De smokkel gebeurt door middel van kleine containers in de grote container vrachtauto’s. Voor de douane zijn de klei nere containers in een volgeladen vracht auto moeilijk te zien. De vrachtautochauf- feurs gaan meestal vrijuit. Dat geldt ook voor de importerende drankengroothan dels, aldus Biesheuvel in Nijmegen. Hij schat, dat de drankensmokkel uit Spanje, Volgens de bedrijfschapsvoorzitter is er alle aanleiding voor het stellen van deze vraag, omdat de horeca-sector zich zijns inziens ten aanzien van prijsaanpassingen altijd de nodige zelfdiscipline oplegt. Hij acht het op zijn minst gewenst dat de overheid bij een door haar te voeren prijs beleid doorsberekening van alle optreden de kostenstijgingen inclusief de zeer hoge energiekosten toelaat. Nijsten voegde hier aan toe: „Daarbij moet tevens rekening worden gehouden met opgelo pen achterstanden”. Voorzitter F. J. Nijsten van het Bedrijf schap Horeca wees er tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering van het schapbestuur uitdrukkelijk op dat werk gevers en werknemers in deze branche hun dienstbetoon tot in de perfectie die nen op te voeren. „Zij zullen daarbij de zich helaas niet altijd als koning gedra gende gast voor lief moeten nemen. Ieder beroep heeft nu eenmaal wel een scha duwzijde”, aldus Nijsten. Ondanks de slechte start begin 1979 ten gevolge van de strenge winter kan de horeca terugkijken op een goed jaar. De produktiestijging in de eerste acht maan den bedroeg ten opzichte van dezelfde periode in 1978 7,7 procent, terwijl de gemiddelde prijsstijging slechts 2,3 pro cent beliep. De beste resultaten behaalden drie procent. Webb zei dat nadere gege- vens over het akkoord waarschijnlijk be gin volgende week bekend zullen worden gemaakt. De overeenkomst geldt een jaar en be- treft vooral de handel in katoenen kle ding. Er zijn voorzieningen getroffen voor soepele aanpassing van de importcontin- genten. Soortgelijke onderhandelingen voeren de VS met Zuid-Korea. Webb deelde mee dat die eind deze maand worden voortge zet en dat in februari textielhandelsbe- sprekingen met Taiwan beginnen. Van de kant van Hongkong wordt de uitwerking van het akkoord gering geacht. In een verklaring van de delegatie van Hong- kong die door de Britse ambassade in Washington werd uitgegeven, stond dat het akkoord eigenlijk alleen iets veran- derd aan de voorzieningen die soepelheid in de contigenteringsregeling moeten - waarborgen. die vermoedelijk ook partijen cognac en whisky omvat, ruim een jaar aan de gang is. De bonafide groothandels in drank kun nen over het algemeen moeilijk nagaan of zij te doen hebben met gesmokkelde drank. De smokkeldrank wordt welis waar altijd goedkoop aangeboden maar nooit onder de minimale accijnsprijs. De Verenigde Nederlandse Slijters, waarbij 60 procent van de Nederlandse drankendetailhandel is aangesloten, ver moedt dat de jongste toename van de smokkel uit het buitenland te maken heeft met de binnenlandse accijnsverhoging, per 1 januari jongstleden, op gedistilleer de dranken. Inmiddels is een uitvoerige studie over het prijsbeleid in de horeca gereedgeko men. Aan de hand van die studie is het mogelijk met behulp van speciale reken modellen te komen tot een nieuwe opzet van dat prijsbeleid, hetzij universeel voor de bedrijfstak als geheel, hetzij sectoraal voor de verschillende onderdelen van het horecabedrijf. Nijsten. „Wij zullen dan tot een modernere en meer adequate aanpak van het prijsbeleid kunnen komen”. DEN HAAG (ANP). Er moet een X einde komen aan de invoer in ons land van steenkool uit Zuid-Afrika. Dat stellen de fracties van D’66, CDA, PvdA, PPR en PSP (samen een meerderheid in de Twee- de Kamer) in schriftelijke vragen aan de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse 7 Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken). Ook in EG- en EGKS- (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) ver band dient dé Nederlandse regering zich er voor in te zetten, dat Zuidafrikaanse steenkool wordt aangemerkt als „van on- gewenste herkomst”. Aanleiding tot de vragen is het rapport „Zwarte diamanten van Zuid-Afrika, 7 steenkool-export naar Nederland” van vier actiegroepen: de Anti-Apartheidsbe- 7 weging Nederland, de Boycot Outspan- aktie, het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos. Het rapport stelt, dat de steenkool onder onmenselijke omstandigheden wordt ge- dolven, de export ervan de Zuidafrikaan se economie verstevigt en dat het, als ■- ruilmiddel tegen olie, een ondermijning kan betekenen van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Veel bezitters van eigen woningen krijgen van de belastingdienst een formulier toegezonden voor opgave voor de vermogensbelasting. Volgens het ministerie van Financiën gebeurt dat als er een vermoeden bestaat dat inderdaad gesproken kan worden over een zeker vermogen. Daarbij gaat de belastingdienst uit van de renteaftrek voor een hypotheek, zoals die is opgegeven bij de aangifte inkomen- stenbelasting. Daaraan ziet de inspecteur dat men beschikt over een eigen woning. Gezien de gestegen prijzen van deze wo ningen in de afgelopen jaren, probeert de belastingdienst er nu achter te komen of er een dusdanig verschil in waarde van de woning en de daarop nog rustende hypot heek bestaat dat er een aanslag voor de vermogensbelasting kan worden opge legd. Enkele belastingadviseurs zeiden dat de laatste weken inderdaad sprake is van een toegenomen activiteit van de belasting dienst op het terrein van de vermogensbe lasting, en dat de vaststelling van het inkomen voor de inkomstenbelasting pas gebeurt, wanneer de opgave voor de ver- mogenbelasting in het bezit is. Al jaren lang proberen wij onszelf wijs te maken dat de Koude Oorlog voorbij is. Als de Russen Cubanen in het veld stuurden keken wij daarom meest de andere kant op. Maar nu zij in Afghanis tan geen Cubanen bij de hand hebben, kunnen wij er niet meer omheen. Wij zullen hoe dan ook rekening moeten houden met het feit dat hun bewapening uitloopt op de onze. Een mogelijke op voering van de bewapeningswedloop heeft ook belangrijke economische as- pechten. Daarover gaat het in het vol gende. Van belang is allereerst dat Rusland tegelijk een militaire reus en een econo mische dwerg is. Op de vraag hoe dat komt luidt het antwoord: juist daardoor. De Russen hebben een economisch sy steem dat hen in staat stelt ontzaglijk veel middelen in te zetten voor enkele beperkte doeleinden. Daarvoor kiezen zij dingen uit die grote macht en naar buiten groot aanzien oproepen: kernbe wapening en ruimtevaart. Alles wat daarvoor nodig is nemen zij er eerst af en de rest is voor het leven sonderhoud van de bevolking. Die rest is niet veel. De mensen staan nog steeds eindeloos in de rij voor dagelijkse ge bruiksartikelen. Als de laatsten in de rij te horen krijgen: jammer, maar over twee weken is er misschien weer nieuwe voorraad, is het intussen wellicht donker geworden. Zij kunnen dan nog juist de nieuwste Spoetnik over zien vliegen. Daar moeten zij zich dan maar mee troosten. Men kan niet alles hebben. De Russische produktie per hoofd be draagt nog niet de helft van die in het Westen. Toch maakt de grote voorrang voor de bewapening dat er nog meer aan wordt uitgegeven dan in de Verenigde Staten. Die last drukt dus onevenredig zwaar. Op het eerste gezicht zouden we daarom misschien denken dat Russen veel meer dan het Westen belangen heb ben bij ontwapening. Maar hun gedrag is daar niet mee in overeenstemming. Misschien is de bewapeningslast nog niet zwaar genoeg. Als wij hun uitdaging STOCKHOLM (UPI). Volgens een rapport van de officiële Zweedse Com missie voor gelijkheid laat de taakver deling in Zweedse gezinnen, waarin zowel de man als de vrouw buitenshuis werkt, nogal wat te wensen over. Volgens het rapport gaat het er in een „gemiddeld huwelijk” waarin bei de partners werken als volgt toe: hij komt thuis, gaat de krant lezen, tv kijken en brengt misschien de kinde ren naar bed. Zij komt thuis, gaat boodschappen doen, koken, het huis opruimen en wassen. In deze gezinnen besteedt 51 procent van de vrouwen per week 20 uur of meer aan het huis houden, van de mannen besteedt maar 18 procent 20 of meer uur aan het huishouden. In het rapport, waarvoor 7500 vrou wen zijn geïnterviewd, komt de com missie tot de conclusie dat er maar weinig sprake is van gelijkheid in het Zweedse huishouden. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse export van siergewassen is het vorig jaar met tien procent gestegen. De uitvoer ver tegenwoordigde een waarde van bijna 2,5 miljard gulden. De bloembollenexport steeg met vier procent en leverde 604 miljoen gulden op. Het grootste aandeel in de totale uitvoer van siergewassen hadden de snijbloemen. De export van deze bloemen nam met negen procent toe en vertegenwoordigde een waarde van ruim 1,3 miljoen gulden.. De grootste procentuele stijging boek ten de bloemisterijplanten: een stijging van dertig procent met een totale waarde van 325 miljoen gulden. De export van boomkwekerijprodukten steeg met zes procent tot 211 miljoen gulden. Deze cijfers zijn bekendgemaakt door voorzitter Spithoven van het Produkt- schap voor siergewassen. Hij vindt dat de stijging in de uitvoer geweldig meevalt, vooral wanneer men de barre weersom standigheden van de vorige winter in aan merking neemt. De bloembollenoogst was krap zodat er nauwelijks narcissen en hyacinten wer den aangeboden aan het „surplus”-fonds van het produktschap. Voor het eerst in lange tijd kon daardoor de surplusheffing op nul worden gesteld. De bollenexporteurs werden door de kleine oogst geconfronteerd met een overwacht dure inkoop, terwijl in het bin nenland minder bollen werden gebruikt voor de (versnelde) kweek in broeikassen. Aan het proefstation voor de bloemiste rij in Aalsmeer is een investeringssubsidie beschikbaar gesteld ten behoeve van on derzoek op het gebied van energiebespa ring in kassen. Het Produktschap voor siergewassen vindt een dergelijke bespa ring voor de snijbloemen- en potplanten teelt een belangrijke zaak. Voorzitter Spithoven benadrukte tij dens zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag dat een fataal jaar fatale gevolgen kan hebben voor deze bedrijfstak. Dit te volgens hem een gevolg van de grote in vesteringen in de verschillende sectoren. Volgens Spithoven levert de siergewas sensector een optimale bijdrage aan de vaderlandse welvaart. s? -X- X*. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21