lljÖat we? niet bij Italië in de i ule zitte Italië favoriet in groep twee BEARZOT HOUDT VAST AAN JUVENTUS-KERN Loting jeugd Honderdacht duels |Speeldata in voorronden „Hollanders I ons noodlot” Griekenland voor het eerst op voorgrond VOORBEREIDING TSJECHO-SLOWAKIJE LIJKT PERFECT !?j BONDSCOACH ZWARTKRUIS TEVREDEN OVER LOTING VOOR EUROPEES KAMPIOENSCHAP i I iBOii J 23 DONDERDAG 17 JANUARI 1980 e- 1 aar- leer I? n’. n n ijzig stjes i' - t. J SPORT Terug aan de top i (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Op een Europees voetbalfeest, waarvoor zeven landen zich na slopende voorronden hebben geplaatst en de gastheer vanzelfsprekend aanwezig is, maakt het niet veel uit wie met wie danst. Ja, op het partijtje van de wereldvoetbalbond kun je het treffen, de balspelende broeders uit Azië, Afrika en Midden-Amerika zijn op voetbalgebied landen in ontwikkeling en met één van hen in de poule betekent een voordeeltje. Gunstig of ongunstig wat maakt het uit als de beste acht van dit voetbaltechnisch meest vooraanstaande werelddeel in de champagnekoeler gaan. Ruud Krol: „Oppassen voor hitte in Napels" ■ir Jan Zwartkruis: „Ik ben tevreden" I Jupp Helmut van Voor een eindronde van wereld-, of Eu ropees kampioenschap plaatsten de Zuid- europeanen zich geen enkele maal. In de voorronde van 1968 was Rusland te sterk. indeling, in gedachten gehad. „Deson danks geloof ik dat we niet geheel kans loos zijn. Er wordt vaak verkondigd dat onze ploeg niet zo sterk is als vier jaar geleden, toen we de Europese titel won nen, maar datzelfde geldt voor West- Duitsland en Nederland”. Griekenland, wat weten we ervan? Ne derland zegevierde in 1975 in Athene met 5-0, Panathinaikos bereikte in 1971 ver rassend de finale van de Europa Cup voor landskampioenen om daarin door Ajax met 2-0 verslagen te worden. FC Twente ging in deze uitgave van het cup-gebeu- ren voor bekerwinnaars frontaal op de bek tegen het laag geplaatste Panonios. Verder kreeg het Griekse voetbal een plaatsje op de Nederlandse sportpagina’s bij stakingen van de spelers, omkoopaf- ROME. In Rome werd ook geloot voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor landenploegen met spelers tot 21 jaar. De loting voor de kwartfinales had het volgende resultaat: Tsjechoslowakije-Joe- goslavië; Sovjet-Unie-winnaar Italië-Zwit- serland; Engeland-Schotland; Hongarije- Oost-Duitsland. Deze keer meer succes, een gevblg van het goede werk van trainer Alektas Pana- gulias. Hij trad in 1977 in dienst van de voetbalbond en zorgde voor de broodno dige discipline. En dat nu was wat het nationale team ontbeerde. Winnaar in een poule met Hongarije, Rusland en Finland, dat is niet mis. Het lijkt dat Oranje zich over de eerste opponent toch het minst zorgen behoeft te maken. Een blik op de resultaten in groep 6 leert dat. Waar haalde Grieken land de punten? Juist, voor eigen zeer fanatiek publiek. Tegen Finland 8-1, Hon garije 4-1, Rusland 1-0. Uit was het min der: 2-0 nederlaag in Rusland, een ver dienstelijke 0-0 in Hongarije en een 3-0 nederlaag in Finland. Panagulias speelt voor het EK met zijn nationale team nog twee oefenwedstrij den en wel tegen Cyprus en Zwitserland. Daarnaast gaat hij de individualistische In .1972 was Engeland de beste in de poule en in 1976 werden de Grieken door de Duitsers uitgeschakeld. (Van onze sportredactie) ROME. Italië moet als de grote favo riet worden aangemerkt in groep 2 van het Europees kampioenschap. Het thuis voordeel weegt in dergelijke toernooien nu eenmaal zeer zwaar. De Italianen le verden daartoe zelf het bewijs in 1968, toen zij Europees kampioen werden in Rome. Op wereldniveau is het bewijs enkele rol in de Italiaanse competitie, die duidelijk wordt beheerst door de clubs uit Milaan. Bearzot stelt echter dat men de nationale ranglijst niet als uitgangspunt mag nemen voor de selectie. Daarom zul len er weinig nieuwe gezichten te zien zijn in de Italiaanse ploeg. In het doel nog altijd de inmiddels 37-jarige Dino Zoff van Juventus. In het elftal verder diens ploeggenoten Cabrini, Scirea, Gentile, Tardelli, Causio en Bettega. Dit zevental wordt aangevuld met onder andere An da van het verrassend sterk spelende Real Sociedad. Verder veel routine, zoals centrale verdediger Migueli van Barcelo na en het middenveld-trio Asensi, Del Bosque en Villar met een gemiddelde leeftijd van 30 jaar. Zeer gevaarlijk is spitsspeler Santillana van Real Madrid. Kubala kan in Italië ook weer rekenen op Juanito van de hoofdstedelijke formatie. Hij was aanvankelijk tot november van dit jaar geschorst voor internationale wedstrijden, maar kreeg gratie van de UEFA ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Europese voetbalorgam- Satle’ JAN VAN DER NAT 1 muci. nci iieiueu, zucus nei n.uniu In de eindronde van het Europese voetbal- Het als gastland automatisch geplaatste Italië heeft echter het nadeel dat er sinds het WK van Argentinië geen „echte” wed strijden meer werden gespeeld en er slechts vriendschappelijk het één en an der gedaan kon worden. Toch moet Italië, met steeds een kleine 100.000 overdreven chauvinistische Azzurri op de tribunes, in staat worden geacht de eindstrijd in Rome Slowakijke is de regerend kampioen en Grieken land heeft met opportuun voetbal verrassend Ita lië weten te bereiken. Deze wetenschap moet voor ons een waarschuwing zijn. We weten inmiddels ook dat het toemooivoetbal een bepaalde, sterke mentaliteit vereist. En het is toch duidelijk gewor den, dat wij aan die eis kunnen voldoen. We zijn juist typische toemooivoetballers”. Ook het wedstrijdschema is volgens Zwart kruis vrij gunstig voor Oranje. „Het is altijd een voordeel als je in de beginfase van zo’n belang rijk toernooi in de theorie zwakste tegenstander ontmoet. En de Grieken moet je toch als zodanig kenschetsen. En wat de Westduitsers betreft: het mag dan zo zijn dat de prestatiebalans voor ons niet zo gunstig is, maar hun spel ligt ons wel. Wij hebben altijd goed tegen ze kunnen voetballen. Twee jaar geleden in Argentinië waren we ook duidelijk sterker en hadden we ook kunnen winnen”. Aanvankelijk zag Zwartkruis de strijd om de Europese titel als niet meer dan een belangrijk tussenstation op de weg naar het wereldkampi oenschap van 1982 in Spanje. „Inderdaad, ik denk daar nu iets anders over. Niet dat ik nu mijn belangrijkste doelstelling, Spanje over twee jaar, aangaat, vindt Krol hét een nadeel dat er in uit het oog verlies. Ik geloof dat je beide evene menten op elkaar kunt afstellen. Nog altijd is de EK de aanloop voor de WK, maar daarbij is de prestatie tijdens de EK wel degelijk van groot belang. Je kan dit toernooi ook zien als een weegschaal. In Italië moet blijken of wij met ons toch sterk verjongde team te hoog hebben gegre pen, of dat we, met het oog op Spanje gericht, op de goede weg zitten”. Bondsvoorzitter Wim Meuleman had gistermid dag de aftrap verzorgd voor het woordenspel, dat bij elke loting de gemoederen nadrukkelijk bezig houdt. „Met deze loting ben ik niet ontevreden. Als wij Duitsland kunnen verslaan, hebben we goede kansen op de finale”, aldus de simpele kansbere kening van Meuleman. Je hoeft uiteraard geen voorzitter van de KNVB te zijn om het treffen met de Westduitsers, dat als tweede wedstrijd op 14 juni in Napels moet worden afgewerkt, als sleutel- duel aan te wijzen. De Westduitsers doen dat zelf PRAAG. In Tsjechoslowaakse voet- balkringen heerste ontevredenheid over het resultaat van de loting voor de eind ronde van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap. Josef Kocek, vi- ce-voorzitter van de Tsjechoslowaakse II Voetbalbond, had een andere, gunstiger I De Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot heeft de laatste tijd nogal wat kritiek gehad, omdat hij voor zijn selectie blijft u vasthouden aan de Juventus-kern. De Tu- vaker geleverd via onder meer titels van rijnse ploeg speelt momenteel echter geen Engeland (1966), West-Duitsland (1974) en 2- J- Argentinië (1978). I „De Hollanders zijn ons noodlot!’. Zo reageerde een woordvoerder van de West- duitse voetbalbond in Rome op de uitslag I van de loting voor het Europees kampi oenschap in Italië. DFB-woordvoerder Klaus Koltzenburg noemde Nederland „de lastigste tegen stander” in groep één. „Men moet het nemen, zoals het komt. instelling van zijn spelers in meerdere trainingskampen bijschaven. Dat hij daarbij met ijzeren hand regeert, ervaar- de spitsspeler Mavros, die in de voorronde vijf keer scoorde, maar voor de belang rijke partij tegen de Russen naar huis werd gestuurd, omdat de Griekse bonds coach vond dat hij sterallures had. West-Duitsland is fie tweede tegenstan der. Voor Oranje weer eens een gelegen heid om wraak te nemen voor de onver diende nederlaag in de WK-finale van 1974. Gemakkelijk zal dat niet zijn, want de opvolger van Helmuth Schön, Jupp Derwall, heeft een brede selectie, waarin de gevestigde namen langzamerhand zijn vervangen door jongeren. Spelers die in de keiharde en veeleisende Bundesliga zijn gerijpt. te halen. Engeland lijkt de moeilijkste tegenstander voor de Italianen, die verder dienen af te rekenen met België en Spanje. (Van onze sportredactie) ROME. Ruim anderhalf jaar en 108 wedstrijden waren er nodig om de acht deelnemers aan het eindtoernooi in Italië aan te wijzen. De serie voorwedstrijden ging op 24 mei 1978 van start met de wedstrijden Denemarken-Ierland en Fin- land-Griekenland en wordt pas op 27 februari afgesloten met het niet meer belangrijke duel tussen West-Duitsland en Malta. De zeven landen, die met gast land Italië gaan strijden om de Europese titel, speelden in de voorronden de vol gende wedstrijden: ENGELAND (groep 1): Denemarken- Engeland 3-4, lerland-Engeland 1-1, Enge- I land-Noord-Ierland 4-0, Bulgarije-Enge- s land 0-3, Engeland-Denemarken 1-0, Noord-Ierland-Engeland 1-5, Engeland- I Bulgarije 2-0, Engeland-Ierland op 6 fe bruari. BELGIË (groep 2): België-Noorwegen 1- 1, Portugal-België 1-1, België-Oostenrijk 1-1, Oostenrijk-België 0-0, Noorwegen- België 1-2, België-Portugal 2-0, België- U Schotland 2-0, Schotland-België 1-3. SPANJE (groep 3): Joego-Slavië-Spanje Manager Jozef Venglas verklaarde: „Wij behoren zeker niet tot de favorieten omdat we tegen twee van de sterkste ploegen van Europa moeten spelen”.. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het zelfvertrouwen, dat na de sensationele overwinning tegen de DDR eind november nauwelijks grenzen meer kent, vormt de basis voor de overwegend optimistische reac ties uit het Oranjekamp op de loting voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap. De indeling in groep I met West-Duitsland, Grieken land en Europees kampioen Tsjecho-Slowakije geeft nagenoeg iedereen, die nauw bij het Neder lands elftal betrokken is, aanleiding tot opgeto genheid. Slechts een enkeling blijft met beide benen op de grond staan en waarschuwt, onder verwijzing naar het vorige Europese avontuur in Joegoslavië, voor onderschatting van de kapitale klus, die Krol en de zijnen in juni wacht. Bondscoach Jan Zwartkruis behoort niet tot die minderheid. De reactie van Oranjes technische leider heeft overigens vrij lang op zich laten wachten. Uitgerekend op de dag van de loting speelde zijn dubbelfunctie Zwartkruis en uiter aard ook iedereen die zijn commentaar wilde vernemen parten. Als kapitein bij de lucht macht moest de Soesterbergse oefenmeester gis teren deelnemen aan een vergadering van sport- officieren. Thuis stond de telefoon bijna constant te rinkelen. Pas in de avonduren was de bonds coach weer beschikbaar. Tijd om bij te komen van de langdurige vergadering kreeg hij vanzelf sprekend niet. Ervamiitgaande dat er in Italië in juni geen uitgesproken sterke en zwakke ploegen zullen aantreden, meent Zwartkruis dat zijn formatie wel degelijk goede mogelijkheden heeft in groep I. „Ik ben niet ontevreden over de loting.Ik vind het vooral verheugend dat er een evenwichtige poule-indeling tot stand is gekomen. Verder mo gen we blij zijn dat we niet met Italië in dezelfde groep zitten. Gebleken is immers dat een gast land steeds hele hoge ogen weet te gooien”. De bondscoach verwacht dat het voor hem niet moeilijk zal zijn het gevaar van onderschatting bij zijn spelers te bezweren. „West-Duitsland is al vele jaren een gigant in het voetbal; Tsjecho- Negen interlands speelden de Duitsers in 1979 en daarin bleven ze ongeslagen. Zeven overwinningen, twee gelijke spe len (uit tegen de zwakke voetbalnaties Napels moet worden gespeeld. „De hoge tempera tuur in Napels is een voordeel voor de Grieken, die gewend zijn met warm weer te voetballen. Met Ajax hebben we enkele weken geleden in de Ivoorkust weer ééns gemerkt dat de omschake ling naar een veel hogere temperatuur dan je gewend bent, tijd vraagt. Pas na een aantal dagen hadden we het idee weer op ons oude punt terug te zijn. We zullen dan ook zeker een dag of vier vóór het begin van het toernooi in Italië moeten zijn om ons voldoende te kunnen aanpassen”. Ook Krol maakt zich de meeste zorgen over de ontmoeting met West-Duitsland. „Dat wordt on getwijfeld weer een prestigeslag. In het verleden zijn we daarin meestal niet erg gelukkig geweest. Maar kansloos zijn we zeker ook niet. Twee jaar geleden in Argentinië hebben we toch aange toond niets minder te zijn dan de Duitsers. Dat kan voor ons een stimulans betekenen om voor een goede herhaling te zorgen”. Malta en Turkije), 20 doelpunten voor (Fischer en Rummenigge ieder 5, Dieter Höness 3, Zimmermann en Kelsch 2 en Klaus Allofs, Kaltz en Förster 1) en vijf tegen. Aangetekend dient daarbij te wor den dat niet de sterkste tegenstanders tot de opponenten behoorden, hoewel Argen tinië door de Duitsers in Berlijn met 2-1 werd verslagen en in het verre Tiflis werd met 3-1 gewonnen van Rusland. Dat laatste resultaat werd bereikt zonder de in Spaanse dienst voetballende Bonhof en Stielike. Het bewijs van de brede basis. Het derde land dat door Zwartkruis’ mannen bestreden moet worden, is Tsje cho-Slowakije, onder Feyenoord-trainer Vaclav Jezek vier jaar terug verrassend Europees kampioen. Zijn opvolger Josef Venglas is op dezelfde lijn voortgegaan. Weinig nieuwe gezichten in de ploeg, die zich ten koste van Frankrijk, Zweden en Luxemburg voor Italië plaatste. De man van de penalty, Panenka (hij schoot in de finale van de vorige EK de beslissende strafschop op unieke wijze langs Sepp Maier) is er nog bij. De boomlange verdediger Ondrus, die bij de eindronde in Joego-Slavië zijn ploeg naast Nederland bracht door in eigen doel te knallen, dribbelaar Masny en spits Ne- hoda, die voor de tweede maal tot voetbal- het doel staat een nieuwkomer: Arcona- ler van het jaar werd gekozen, zijn vrijwel zeker van de partij. Naast deze routiniers beschikt Venglas over een aantal talent volle jongeren, waarbij doelman Hruska (de opvolger van de vermaarde Viktor), verdediger Barmos, de middenvelder Ko zak en Stambachr en buitenspeler Vizek. De voorbereiding van de Tsjechen op het Europese kampioenschap lijkt per fect. Volgende week vertrekt men voor drie weken naar Australië, verder speelt men tegen Spanje, Ierland, Hongarije en Zwitserland en aan het slot van de voor bereidingsperiode wacht een tiendaags trainingskamp in de bergen. Engeland is terug aan de Europese top. Na de wereldtitel van 1966 haalden de Engelsen nog de eindronden van de EK in 1968, maar daarna werd het angstig stil op de bakermat van het voetbal. De nieu we bondscoach Ron Greenwood staat be kend als een kenner van het continentale voetbal en onder zijn leiding werden Noord-Ierland, Ierland, Burgarije en De nemarken een illusie armer gemaakt. En geland bleef ongeslagen met „on-Engels” voetbal, gebaseerd op techniek en indivi duele kwaliteiten. Belangrijkste expo nenten in die ommezwaai zijn Kevin Keegan, Bob Latchford en Tony Wood cock. De Engelsen hebben echter één pro bleem: de eigen competitie is zo zwaar, dat de spelers na het seizoen eigenlijk alleen maar verlangen naar vakantie en nauwelijks nog tot grote daden in staat zijn. De aanwezigheid van België in Italië mag gerust een verrassing worden ge noemd. Na de voorlaatste nog belang rijke wedstrijd in groep 2 waande Oos tenrijk zich zo goed als zeker van de eindronde. De Oostenrijkers rekenden echter buiten de waard. België won in Schotland met 3-1 en streefde Oostenrijk alsnog voorbij. Desondanks mogen van het keurkorps van Guy Thijs geen wonde ren worden verwacht. Hoewel België ein delijk eens van het „oranje-syndrQom” was verlost, maakte de ploeg eigenlijk alleen indruk in die slotwedstrijd. In de andere wedstrijden was matigheid troef en na het 1-1 gelijkspel in de openingswed strijd tegen Noorwegen werd zelfs het aftreden geëist van Guy Thijs. Na de 3-1 van Glasgow is echter alles weer vergeten ■en vergeven. België heeft in Francois van der Eist een ervaren aanvaller, maar be perkt zich vaak tot counter-voetbal dat draait rond de routiniers Van Moer, Van- dereycken en Cools op het middenveld. Van de Spaanse bondscoach Ladislaus Kubala wordt vaak gezegd dat hij wel een veldslag, maar geen oorlog kan winnen. Toch werd op het Iberische schiereiland nooit het vertrouwen opgezegd in de voor malige Hongaar, die het langst in dienst is van alle bondscoaches in Europa. Maar de critici liggen op de loer en een slechte prestatie in Italië van de Europese kampi oen van 1964 zou wel eens het einde kun nen betekenen van die loopbaan. Kritiek is er onder meer op het uitblij ven van een verjongingsproces. Alleen in ::::S De kwaliteiten van West-Duitsland zijn overbekend, Tsjecho-Slowakije werd vier jaar terug als winnaar gehuldigd, Grie kenland is de minste. Maar wat zegt dat. Ze zijn bij de laatste acht gekomen en dat zeker niet door een mazzeltje bij de loting. Rusland en Hongarije verslikten zich in Athene, de Hongaren met ruim verschil (4- 1), de Russen net (1-0), maar met hetzelfde effect. Italië en Spanje' hebben in Europese bekertoernooien en andere evenementen op niveau bewezen bij de top te horen, Engeland beschouwt zich als de uitvinder van het edele spel en België komt met een groep duivels binnen de lijnen die steeds meespreekt. De zeven, waarvan Neder land er drie ontmoet. Griekenland is de eerste en West-Duitsland de tweede, Tsje cho-Slowakije de derde en van de resulta ten tegen deze naties hangt af of Oranje in Rome om de vier topplaatsten mag spelen. kampioenschap is er geen zwakke en geen sterke groep. Deze loting is goed. Alleen het speelschema staat me niet erg aan. Het Duitse elftal moet te veel reizen. Dat had vermeden kunnen worden”, is het oordeel van Hermann Neuberger, de voorzitter van de Westduitse voetbalbond over de loting voor het Europees kampioenschap. Dr. Basile Hatzigianis, voorzitter van 4e Griekse voetbalbond: „Ik ben tevre den, omdat wij drie sterke tegenstanders in onze groep hebben. Die zullen elkaar onderling fel op de huid zitten, zodat er voor ons misschien ook nog wat te win nen is. Ik ben blij dat we niet in één groep zijn ingedeeld met Italië." 3» 4 1-2, Spanje-Roemenië 1-0, Spanje-Cyprus 5-0, Roemenië-Spanje 2-2, Spanje-Joego- Slavië 0-1, Cyprus-Spanje 1-3. NEDERLAND (groep 4): Nederland- IJsland 3-0, Zwitserland-Nederland 1-3, Nederland-Oost-Duitsland 3-0, Neder- land-Zwitserland 3-0, Polen-Nederland 2- 0, IJsland-Nederland 0-4, Nederland-Po- len 1-1, Oóst-Duitsland-Nederland 2-3. TSJECHO-SLOWAKIJE (groep 5): Zweden-Tsjecho-Slowakije 1-3, Tsjecho- Slowakije-Frankrijk 2-0, Luxemburg- Tsjecho-Slowakije 0-3, Tsjecho-Slowakij- ke-Zweden 4-1, Frankrijk-Tsjecho-Slowa- kije 2-1, Tsjecho-Slowakije-Luxemburg 4- 0. GRIEKENLAND (groep 6): Finland- Griekenland 3-0, Sovjet-Unie-Grieken- land 2-0, Griekenland-Finland 8-1, Grie- kenland-Hongarije 4-1, Hongarije-Grie- kenland 0-0, Griekenland-Sovjet-Unie 1-0. WEST-DUITSLAND (groep 7): Malta- West-Duitsland 0-0, Turkije-West-Duits- land 0-0, Wales-West-Duitsland 0-2, West- Duitsland-Wales 5-1, West-Duitsland-Tur- kije 2-0, West-Duitsland-Malta op 27 fe bruari. faires of oorlogen tussen de toeschou wers. Derwall: opvolger Schön. tognoni van Fiorentina en Rossi van Perugia. ROME. Het complete wedstrijdschema voor de eindronden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap voor lan denteams ziet er als volgt uit: 11 juni, Rome: Tsjechoslowakije- West- Duitsland en Napels: Griekenland-Neder- land. 12 juni Milaan: Spanje-Italië en Turijn: België-Engeland. 14 juni Rome: Tsjechoslowakije-Grieken- land en Napels: West-Duitsland-Neder- land. 15 juni Milaan: Spanje-België en Turijn: Italië-Engeland. 17 juni Milaan: Tsjechoslowakije-Neder- land en Turijn: West-Duitsland-Grieken- land. 18 juni Napels: Spanje-Engeland en Rome: Italië-België. 21 juni Napels: wedstrijd om de derde plaats tussen de nummers twee van elke groep. 22 juni Rome: finale. 24 juni: eventuele over te spelen finale. ook en benadrukken daarbij dat zij de laatste vier keer niet van Nederland hebben verloren. Veel zinniger was het commentaar van aan voerder Ruud Krol, die zowel de loting van Ajax tegen Strassbourg in het Europa-Cup-I-toemooi als die van Oranje voor de EK-eindstrijd positief beoordeelde. „Het is beslist geen slechte indeling met de Grieken, de Westduitsers en de Tsjechen. Griekenland is de grote onbekende en wij zullen in onze eerste wedstrijd tegen die ploeg al direct de klap moeten geven die een daalder waard is”. Bang voor onderschatting is de Amsterdamse vrije verdediger niet. „We zijn gewaarschuwd. Tegen de Tsjechen hebben we vier jaar geleden het karwei wat onderschat. We zijn er toen van uitgegaan, dat we vier van de vijf wedstrijden van hen zouden winnen. Toen in Joego-Slavië was het die vijfde wedstrijd. We verloren en Tsjecho- Slowakije werd Europees kampioen. Dat mag ons geen tweede keer overkomen. We moeten ons dan ook van tevoren behoorlijk op de hoogte stellen om niet weer het risico van een verrassing te lopen”. Wat de start van Oranje tegen Griekenland n

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23