Premier Martens lost crisis voorlopig op Nkomo sprak met gouverneur Soames werkgelegenheid Extreem-rechtse terreur in Baskenland Politiefunctionaris in Athene gedood Ambassade in Suriname beklad PLO-leider: San Salvador Nieuwe minister in kabinet Madrid Engeland sluit ambassade in Jongen komt om onder sneeuwbal Vier miljoen gestolen op vliegveld Rome EG-parlement verdeeld over k. ,,Kijk, hier zit nu die terrorist” ,,Ik wil verleden vergeten” 3 DONDERDAG 17 JANUARI 1980 Zilver Twintig Mussert Zeventig Twee setjes 2 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker 3 De sneeuwmassa die intussen een doorsnede had gekregen van an derhalve meter, rolde over het kind heen. Anthony werd daarbij dodelijk gewond. krtis riep iheid >m te tegen 1 risi- meen atiën- vrou- teeds ari is renza ■chter e be ting ling icht, ding nde- agen p el- win- aties litai- ater pen ebat :atie ities echt, creeg leren Pt' de (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Rhodesische guerrillaleider, Joshua Nkomo, heeft gisteren voor het eerst een gesprek gehad met de Britse gouverneur van Rhodesië, Lord Soames. Hoewel Nkomo klachten had over het bestand en het tekort aan troepen uit landen van de Gemenebest voor toezicht op dit bestand, was de sfeer tijdens de ontmoeting verzoenend. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische premier Martens heeft giste ren de politieke crisis voorlo pig. opgelost door de twee mi nisters van de Brusselse (Franstalige) partij FDF uit zijn regering te ontslaan. Ko- ning Boudewijn heeft het ont slag inmiddels goedgekeurd. I I LONDEN (UPI). Een zeven jarige Britse jongen is gisteren om het leven gekomen doordat hij terechtkwam onder een reus achtige sneeuwbal, die nabij zijn ouderlijk huis in Telford van een heuvel rolde. Volgens de politie had de jon gen, Anthony Bowers, met twee Vriendjes op de helling een sneeuwpop willen maken. Toen een daarvoor bestemde grote sneeuwbal ging rollen, probeerde Anthony deze tegen te houden. dl FDF-ministers weg om kwestie-Brussel Provocerend optreden VVD’ers bij Arafat ;zoek ntuin eerst open meer nden laats, ileise boa- iwin- vens- ;n in kom- id en i een sterf- irden (Van onze redactie buitenland) MADRID. De terreurorganisatie Ge wapende Spaanse Groepen (Gruppos Ar- mados Espagnolas, GAE) heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag öp de 33-jarige Bask Carlos Saldise Corta, die gisterochtend dood voor de deur van de lift in zijn woning te Lezo werd gevon den. Tevens heeft deze terreurbeweging de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanranding van twee meisjes het afgelo pen weekeinde in Renteria. geren, behoudt een ruime meerderheid in het parlement. Maar de tweederde-meer- derheid, nodig om de grondwet te kunnen wijzigen, is de coalitie na het wegvallen van het FDF kwijt. Juist om deze reden was het Brussels Front Démocratique des Francophones (FDF) vorig jaar gevraagd aan de regering deel te nemen. Martens zou vandaag nog het vertrouwen van de Kamer van Afgevaardigden vragen. Al ruim een week heerst er politieke hoogspanning in de Brusselse Wetstraat, het regeringscentrum. De partijtwisten gingen over de federalisering van België, het belangrijkste programmapunt dat het kabinet-Martens wil verwezenlijken. Cen trale vraag in de crisis was de plaats die Brussel zou krijgen in de toekomstige staatsstructuur. De FDF wil dat het Brus selse gewest gelijke bevoegdheden zal krijgen als Vlaanderen en Wallonië. De Vlaamse partijen zijn hiertegen. De Brusselse taalpolitici probeerden hun doeleinden af te dwingen door het sluiten van een verbond van solidariteit met de twee andere Franstalige regerings partijen, de christen-democratische PSC en de socialistische PS. Premier Martens en de Vlaamse partijen achtten dit ak- (Van onze redactie buitenland) MADRID. In Spanje is gisteren een nieuwe minister van Cultuur benoemd. Het is dë historicus Ricardo de la Cierva, die Manuel Clavero is opgevolgd. Deze is gisteren afgetreden, omdat hij het niet eens was met het besluit van de regering om geen voorkeursbehandeling te geven aan de tenachtergebleven zuidelijke pro vincie Andalusië. Clavero is hoofd van de regering Unie van het Democratisch Cen trum van premier Suarez in Andalusië. Het is de eerste regeringswijziging sinds Suarez tien maanden geleden de algeme ne verkiezingen won. In regeringskringen verwachtte men niet dat het vertrek van Clavero tot een kabinetscrisis zal leiden. zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. De organisatie van de 17e november eiste in december 1976 de dood op van Evangelos Mallios, een voormalig hoofd Voordat de parlementariërs in Libanon arriveerden, brachten zij bezoeken aan Syrië en Jordanië. Gisteren reisden zij door naar het Nederlandse Unifil-batal- jon in Zuid-Libanon. De PLO-leider bleek uitstekend op de hoogte te zijn van de Nederlandse politie ke verhoudingen. Hij memoreerde een door de Tweede Kamer aangenomen mo tie van de D’66-er Brinkhorst. Daarin werd de regering uitgenodigd niet langer „feitelijke contacten” met de PLO uit de weg te gaan. De PLO beschouwt de Nederlandse mo tie als een stap op de goede weg, maar de Palestijnen zeggen nog niets gemerkt te hebben van een begin van een dialoog met In deze bestelwagen reden de rovers naar het vliegtuig toe. De auto was voorzien van radio waarmee contact werd gelegd met de bemanning. Nkomo heeft, volgens welingelichte kringen in de hoofdstad Salisbury, gezegd dat hij vrije en eerlijke verkiezingen wenst en dat hij het verleden wil vergeten. de inhoud van het speciale debat ont lokte Europees commissaris, de Neder lander Vredeling, de kwalificatie „een beschamende vertoning”. Hij vond dat de parlementariërs gedurende het de bat vele kansen hadden laten liggen, niet waren ingegaan op de verontrus tende cijfers over de verwachte stij ging van de werkloosheid in de ge meenschap en verzuimd hadden ge bruik te maken van de aankondiging van een speciale ministerraad over de werkgelegenheidssituatie. 7oor- ipre- oude i be waar j een idee t uit amse zo’n voor Dit visie- een ATHENE (AFP/AP). Het hoofd van de Griekse oproerpolitie, Pandelis Petrou, is gisteravond vermoord. Volgens de poli tie hadden twee onbekenden een hinder laag gelegd in de hoofdstad Athene. De daders zijn voortvluchtig. Volgens journalisten heeft de Revolutio naire Organisatie van de 17e november ik in •t ge- n het s de mwa- sonen its in lartoe door llerlei ■us, is 1. De agen idlo- het lleen hou- iften s het 1 ge- ;ocht ogen eleid ■r 25 vol- >nnis red- moe- met er de voor jnlijk zoals amer- debat >mer- ruari- orzit- mden e die bezig seven i Ne- aling, >en. ;r, de ifica- ielijk ekort RET- 'oers- heeft logen ibben :d. Di; t dat ahuis met tope- inder LONDEN (CUPLAFP(Reuter). Enge land zal eind van deze maand zijn ambas sade in El Salvador sluiten vanwege de onzekere situatie in dit land, zo heeft het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren verklaard. Reden is dat de laatste tijd herhaaldelijk gewelddaden worden gepleegd, die gericht zijn tegen buitenlandse diplomatieke vertegenwoor digingen. Verder zullen de Britten op korte ter mijn een ambassadeur benoemen in San tiago de Chili, zo heeft het ministerie bekendgemaakt. De diplomatieke betrek kingen tussen beide landen waren enkele jaren geleden teruggebracht tot het ni veau van zaakgelastigden, toen de La- bour-regering onder Callaghan in decem ber 1975 haar ambassadeur terugriep uit protest tegen de aanhouding van de Britse arts Cassidy door de Chileense politie. van de geheime politie die bekend stond vanwege martelpraktijken op politieke gevangenen, en in december 1975 die van Richard Welch, het hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst in Athene. (Van onze redactie in Libanon, Rienko Wilton) BEIROET. Een Nederlandse parlementaire delegatie, bestaande uit de heren Ploeg (WD), Bolkestein (WD), Nijhof (DS’70), Brinkhorst (D’66), en de dames Korte (CDA) en Wuttrich (PvdA), is in de Libanese hoofdstad Beiroet ontvangen door PLO-leider Jasser Arafat. Vorig jaar al bezochten delegaties uit de Tweede en Eerste Kamer de PLO, maar dit maal was het de eerste keer dat een Nederlandse parlementaire delegatie Arafat persoonlijk sprak. Over Khomeini: „Het is in het kader van de strijd tussen Amerika en Iran, dat wij Khomeini aanvaarden, maar dat betekent nog niet dat wij alle elementen van de Iraanse revolutie overnemen”. Over Sadat: „Sadat heeft al zijn brug gen achter zich verbrand omdat hij Jeru zalem vergeten heeft. Dat is een wezenlijk element, dat is volstrekt onderschat. Daardoor hebben de Saoedi’s zich aange sloten bij de algemene anti-Egyptische lijn in de Arabische wereld”. Brinkhorst die verreweg het best geïnformeerd bleek en die door Arafat naderhand bedankt werd voor zijn PLO- motie in de Tweede Kamer stelde dat je in Nederland best pro-Israel kon zijn zon der automatisch anti-Palestijns te zijn. Dit laatste kunnen de Palestijnen nauwelijks begrijpen. Jasser Arafat besloot de bijeenkomst met de Nederlanders met een geëmotio neerd: „Op ons Palestijnen kan niet wor den afgewenteld wat jullie Europeanen de joden hebben aangedaan. Wij zullen door gaan. We kunnen niet meer terug. Geen macht op aarde kan ons meer tegenhou den. Wij zijn niet meer bang voor onze vijand. Het allerbelangrijkste is onze vast beradenheid. Wij hebben allen onze per soonlijke tragedie, we zijn allemaal vluch teling. We hebben besloten: een leven door strijd is beter dan de woestijn in gejaagd te worden. Het is beter te sterven dan als slaven te moeten leven”. Ik prees mij natuurlijk gelukkig dat ik nu voor veel geld bij Schoene een dubbele portie zou kunnen verkwanselen, maar de rij van twintig was al weg toen ik eergiste ren om kwart over vier aanbelde. Ze slo ten om vier uur, maar los daarvan bleek de filevorming inmiddels ook opgelost, want met minder dan vijf kilo zilveren munten hoef je niet meer aan te komen. De toeloop bleek niet tê verwerken, de „kleine man” wordt nu naar de juweliers verwezen. Maar inlichtingen wilden ze me graag geven. Die dinsdag de 15e januari om half vijf was een kilogram zilveren guldens-rijks- daalders 1525 waard, de dag daarop, woensdag 16 januari, had u 1740 voor uw kilo guldens kunnen krijgen. De prijs wisselt per dag tussen de drie en zes keer, werd mij verteld. Van de naoorlogse zilve ren guldens gaan er 153 in een kilo, die waren gisteren dus 11,25 per stuk waard, van de naoorlogse rijksdaalders gaan er 67 in een kilo, die waren dus 25,60 per stuk. De vooroorlogse zijn veel zwaarder, daarvan gaan er 100 guldens of 40 rijks daalders in het kilo, dus die waren giste ren 17,40 en 43,50 per stuk waard. Een vooroorlogs dubbeltje en kwartje wegen samen ongeveer de helft van een vooroor logse gulden, dus mijn hele setje van riks, piek, heitje en duppie zou zo’n kleine zeventig gulden hebben opgebracht. Gis teren.. Op een persconferentie verklaarde de zwarte nationalistische leider, dat hij zich vooral zorgen maakt over het op grote schaal optreden van Rhodesische strijd krachten en het feit dat zich nog steeds Zuidafrikaanse militairen in Rhodesië be vinden. De ex-guerrillaleider pleitte ervoor het contingent van 1.300 Gemenebestmilitai- ren, dat toezicht moet houden op naleving van het in Londen overeengekomen be stand, met tenminste 5.000 man uit te breiden om een actievere militaire rol te kunnen spelen. De troepen zouden vooral moeten worden gebruikt om de voormali ge guerrillastrijders en het Rhodesische leger uit elkaar te houden, in afwachting van de eind februari te houden verkiezin gen. Een uitbreiding van het Gemenebest- contingent met 10.000 man zou, volgens Nkomo, nog beter zijn. Hij vond ook dat Lord Soames de Zuid afrikaanse militairen spoedig moet laten terugtrekken. Deze bewaken nu nog een strategisch belangrijke brug in het zuiden van het land. De persconferentie van Nkomo was be doeld als opening van zijn verkiezings campagne. Maandag maakte hij bekend dat zijn Afrikaanse Volksunie van Zim babwe, (ZAPU), als het Patriottisch Front aan de verkiezingen zal deelnemen. Daar door kan de andere topman van het Patri ottisch Front, de leider van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU), Robert Moegabe, die naam niet meer ge bruiken. Een woordvoerder van Moegabe zei gisteren dat dit geen verschil maakt, „omdat de kiezers wel weten dat de ZANU het belangrijkste element in het Patriot tisch Front vormde”. In tegenstelling tot Nkomo is Moegabe nog steeds niet naar Rhodesië terugge keerd. Moegabe zou op 27 januari naar Salisbury terugkeren. President William Tolbert van Liberia, die op het moment fungeert als voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE), heeft Nederland gevraagd „Afrika te helpen in de kwestie-Rhode- sië”. Den Haag zou de Britse regering „er toe moeten brengen de wapenstilstand- overeenkomst over Rhodesië werkelijk na te komen”. Carlos Saldise Corta, lid van een pro- amnestie-comité voor Baskische gevange nen en lid van de politieke vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, werd met schotwonden in het hoofd om het leven gebracht. De prijs voor fijn zilver was die dag (4 januari) 3060 gulden per kilo, althans toen John Schoonbrood zijn interview met de onder-directeur van Drijfhout begon, want aan het eind ervan, anderhalf uur later, was de prijs met 775 gulden gezakt tot 2285 gulden per kilo. Het is dus zaak vooraan te staan in dat rijtje van twintig wachtenden, want als je aanneemt dat aan elke klant vijf minuten worden ge spendeerd, moet je als twintigste dus ruim anderhalf uur wachten en dat kan je dan 775 gulden schelen. Maar de prijs kan natuurlijk ook omhooggaan, dus als de man in de rij vóór u eruit ziet als een kenner, kunt u beter niet op zijn groot moedige aanbod ingaan dat u wel even voor mag. Hij weet dan dat de prijzen stijgende zijn. Overigens was de zilveren gulden op 4 januari ƒ9 en de zilveren rijksdaalder 21. STRAATSBURG (ANP). De leden van het Europees Parlement hebben gisteren tijdens de zitting in het Franse Straatsburg twee resoluties (een van de christen-democraten en een van de Britse conservatieven) over de werkge legenheid aangenomen die elkaar te genspreken. De christen-democratische resolutie, mede ingediend door de Nederlanders Van der Gun en Vergeer, dringt aan op verkorting van werktijd, terwijl de conservatieve resolutie zegt, dat de be staande voorstellen tot herverdeling van de arbeid slechts een geringe in vloed zullen hebben óp de huidige werkgelegenheidssituatie. Bovendien zou de herverdeling de kosten doen stijgen en het concurrentievermogen op internationaal vlak geringer maken, aldus deze resolutie. Het aannemen van de moties en ook koord van de Franstaligen in strijd met het regeringsstandpunt, dat na eindeloos onderhandelen was vastgesteld. Dit ge schil was genoeg om het FDF gisteren uiteindelijk uit het kabinet te manoeu vreren. De FDF-ministers namen niet zelf ont slag. Ze kunnen hun Brusselse aanhang nu voorhouden dat ze er door de Vlaamse christen-democraat Martens uit zijn gezet. De overblijvende regeringspartijen hul den zich gisteren in stilzwijgen. Ook pre mier Martens bleef verre van de persver tegenwoordigers. De liberale oppositie in het parlement, die om een verklaring van Martens had gevraagd, kreeg evenmin enige uitleg. „Het FDF heeft zijn hand overspeeld”, was gisteravond de reactie in Brusselse politieke kringen. De vorming van een voor de Vlamingen onaanvaardbaar Brussels-Waals front is stuk gelopen, om dat de andere Franstalige partijen geen ernstige regeringscrisis wilden riskeren. In de huidige economische situatie zou de val van het kabinet verstrekkende gevol gen hebben gehad, onder meer op financi eel gebied: zo zou de toch al zwakke Belgische franc onder zware druk zijn gekomen. Volgens welingelichte Baskische natio nalistische bronnen is de GAE een ex treem-rechtse groepering, die geïnfil treerd is door ongecontroleerde elemen ten van de Spaanse politie en die door het zaaien van terreur het kabinet-Suarez wil dwingen politieyersterkingen naar het Baskenland te zenden. de Nederlandse regering, waartoe de mo- tie-Brinkhorst in feite oproept. De PLO-leider opende het gesprek met naar zichzelf te wijzen: „Kijk, hier zit nu die terrorist”. Het Nederlands-Palestijnse gesprek duurde totaal drie uur. Het gesprek kwam zeer moeilijk op gang als gevolg van scherpe en provocerende vragen van de kant van de liberalen Ploeg en Bolkestein, wier uitgesproken pro-Israelische ideeën in het hoofdkwartier van Arafat óverkwa men als een verkapte anti-Palestijnse stel- lingname. Arafat doorbrak de gespannen sfeer met: „Als we hier zitten voor een verhoor, dan zal ik antwoorden zoals ik journalis ten antwoord. Ik dacht dat we hier voor een dialoog waren, voor een gesprek”. Hierna klaarde de atmosfeer op. Arafat gaf uitvoerig commentaar over allerlei aspecten van de Palestijnse kwestie. Over het vermeend communist zijn van de Palestijnen zei Arafat: „Mekka en Je ruzalem zijn de centrale steden voor de Arabieren, niet Moskou”. Over Israel als Amerikaans bruggehoofd in het Midden oosten: „Dat is op den duur nutteloos, kijk maar naar Iran, je kunt nog zoveel wapens, machtige legers hebben, maar toch zal Israel een Palestijns thuisland niet lang meer kunnen tegenhouden. De Palestijnen hebben geen fragmentatie- bommen, F-15 en F-16-jagers”. ROME (Reuter). Dieven die deden alsof zij behoorden tot het vliegveldper- soneel, hebben gisteren op het vliegveld fiumicino bij Rome een voor het vertrek taxiënd Zwitsers vliegtuig tot stilstand gebracht, de bagage-afdeling geopend en een bedrag van vier miljoen gulden gestolen. Dit heeft de politie meege deeld. Twee mannen in een wagen met de letters A.R. (Aeroporto di Roma) stuur den een radioboodschap naar het vlieg tuig met de mededeling dat er een lek in de brandstoftank leek te zijn. Zij gaven de gezagvoerder opdracht tot het laten uitvoeren van een controle. Toen daaraan gehoor werd gegeven, wisten zij de bagage-afdeling te openen en deden zij een greep in een koffer met geld. Daarop gingen zij er vandoor. Hun auto werd later leeg teruggevonden. Toen het toestel vertrok, niet dan na dat de dieven per radio hadden gemeld dat „alles ok” was, wist de gezagvoerder nog niets van de diefstal. Dat ontdekte hij pas toen de verkeerstoren inlichtin gen vroeg over het incident. Reden voor Martens om de beide be windslieden uit zijn regering te zetten was hun houding tegenover de staatshervor ming. Zij weigerden akkoord te gaan met een verklaring die de eerste minister over deze kwestie in het parlement wilde afleg gen. Het gaat om minister Outers van Buitenlandse Handel en zijn collega Pe- fosset voor Brusselse zaken. Ook staatsse cretaris Persons voor Franse Gemeen- schapszaken moet weg. De rooms-rode coalitie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialis ten, die onder leiding van de versterkt uit de strijd gekomen Martens blijft voortre in de Volkskrant van 4 januari 1980 stond een artikel getiteld: ZILVERWERK GOUD WAARD, met als ondertitel daar boven: „Toeloop op handel edelmetaal”. In het artikel werd beschreven hoe sinds enkele dagen particulieren te hoop liepen bij de Amsterdamse edelmetaalbe- drijven Schone (op Rokin 81) en Drijfhout (in de Nes 11) om hun zilveren bestek, sigarendozen en zilveren aanstekers, gou den halskettinkjes en verouderde zwaar- gouden colliers, maar toch vooral hun zilveren guldens en rijksdaalders te ver patsen. In de hal van Drijfhout stond de hele dag een rij van twintig mensen, las ik. Hoe mikken ze dat toch zo uit, denk ik dan altijd. Bij Ajax-Willem II waren er, vol gens de officiële opgave, 10.000 toeschou wers, en in Privé van deze week las ik dat Bette Midler na haar succes in de film Roos (ik citeer) „meer dan tien film- aanbiedingen per dag krijgt”. Dat moeten er dus elf per dag zijn, denk ik dan, want als het er meer waren, zouden ze wel „meer dan elf filmaanbiedingen per dag” hebben gezet. Ik bleek nog twee rijksdaalders van 1932 te hebben, twee guldens van 1931, twee kwartjes van 1939 en twee dubbeltjes van 1937. Eerst ging ik naar Schulman op de Keizersgracht. Ik voelde me als de hoofdpersoon in Beggar’s Opera toen ik aan een juffrouw mijn schamele bezit aanbood. Zij keek sceptisch, ging infor meren en kwam even later terug: geen belangstelling. Voor verzamelaars van ou de munten hadden ze weinig waarde, want die wilden óf munten met afwijkin gen in de beeldenaar, óf „nieuwe” mun ten, die indertijd rechtstreeks vanuit de muntslagerij in de linnenkast waren opge borgen, en niet zoals mijn munten door duizenden handen waren gegaan. Mij leek dat laatste juist veel interessanter, mis schien had Willy den Ouden mijn rijks daalder nog wel in handen gehad, of an ders Mussert wel, maar numismaten schijnen daar weinig belang aan te hechten. Toen ik dat artikel van John Schoon brood las, rijpte in mij het plan over dat onderwerp een Trijfel te schrijven, en wel op de volgende manier. Ergens moest ik, in een antiek-verantwoord busje, nog wat zilveren muntstukken hebben. Ik zou kij ken of ik gelijke paren uit hetzelfde jaar van de rijksdaalder, de gulden, het kwar tje en het dubbeltje kon vinden. Met het ene setje zou ik naar numismaat Schul man gaan, de bekende firma in oude mun ten, en met het andere setje naar edelme- taalbedrijf Schoene. Zo zou ik twee ver schillende prijzen te weten komen: de numismatische en de edelmetalische. Mijn Trijfel daarover zou verlevendigd worden door de door mij genoteerde lar moyante gesprekken van die twintig wachtenden, die door bittere armoe ge noodzaakt waren hun dierbaarste erf stukken te gelde te maken. PARAMARIBO (ANP). Rode verf heeft de glazen deuren van de- Nederland se ambassade in Paramaribo gisteren be smeurd. Een kennelijk ontevreden bezoe ker aan de consulaire dienst smeet de inhoud van twee verfbussen naar het ge bouw. Het is nog niet bekend wie de dader is geweest, maar aangenomen wordt dat het hier gaat om iemand, wiens Neder lands paspoort, ingevolge een overeen komst tussen Nederland en Suriname, niet kon worden teruggegeven. Het parlementslid Henk Herrenberg zal geen kandidaat zijn voor de parlements verkiezingen die op 27 maart in Suriname gehouden zullen worden. Dit heeft het Surinaamse nieuwsagentschap SNA gis teren vernomen. Herrenberg is voorzitter van de Socialistische Partij Suriname (SPS). Desgevraagd deelde Herrenberg mee, dat „om niets en niemand te beïn vloeden” hij pas na de kandidaatstelling op 9 februari aanstaande iets meer wil vertellen over het besluit. De SPS blijft wel lid van de oppositiecoalitie. tnjfël

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3