PSP EN PVDA KONDIGEN MOTIES AAN Minister belooft Handtekeningen voor woningbouw snelle beslissing over Schiphollijn Programma 5 mei komt langzaam van de grond in de vishalj Boris en het taalprobleem politienieuws ftkwispel- door Havengelden sportvissers in IJmuiden niet uitzonderlijk [havenberichten ijmonclnieuws z Vergunningsaanvraag ter inzage Uitslag scoutingloop De ijmondtrekkers. Werkloosheid Umond licht gestegen fe 1 Ito LJ 9 DONDERDAG 1980 17 JANUARI IJMOND Tuijnman weerlegt bewering den verbreekt met de GKN (Ge meenschappelijke Kernener giecentrale Nederland in Dode- waard). (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De brede maat schappelijke discussie over de kernenergie zal zeker Provinciale Staten van Noord-Holland niet onberoerd laten. Dat bleek woensdag opnieuw in de vergade- van het contract zou betekenen, dat deze ring van de Statencommissie, die mogelijkheid werd, afgesneden. Verder toezicht houdt op de provinciale bedrijven. In de Raad van Toe- zich kondigde het PSP-Statenlid voor het begrotingsdebat alvast een motie aan, waarin wordt ver- q x 1 ■'■’T bekroond niet onvermeld De PvdA komt ook met een motie over de kernenergie, maar binnen de fractie is men er nog niet uit, welk standpunt men zal innemen. De precieze strekking van de motie is dan ook nog niet bekend. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 910 kg tong; 11 kisten tarbot en griet; 1516 kisten kabeljauw; 32 kisten schelvis; 666 kisten wijting; 93 kis ten schol; 111 kisten schar en 53 kisten diversen. Op een vraag van de PSP of de provin cie het contract met de GKN zal verbre ken, hebben GS ontkennend geantwoord. Gedeputeerde IJff betoogde, dat men des tijds met de GKN in zee was gegaan om deel te hebben aan de onderzoeksresulta ten en om ervaring op te doen met de toepassing van Kernenergie. Opzegging per dag is negenhonderd tot duizend man. De minister krijgt binnenkort een ad vies over het eventuele doortrekken van de Schiphollijn via de westelijke ring- spoorbaan naar het Centraal Station. Dat advies is afkomstig van de stuurgroep Verkeer- en Vervoerstructuur in en om Amsterdam. Nog dit jaar wil de minister daar een oordeel over geven. Tuijnman is er niet tegen dat Amsterdam vooruitlo pend op dat besluit alvast werkzaamhe den op het tracé verricht. Daarbij gaat het om leidingen, kabels en dergelijke. Hij wil echter niet dat die activiteiten voor het rijk of de NS kosten met zich meebrengen. De topman van Verkeer en Waterstaat laat ten slotte weten dat bestuurlijk overleg zal plaatsvinden over een snelle verbinding tussen Amstelveen en het har tje van Amsterdam. De beide gemeenten hebben namelijk hun aanvraag om rijks- bijdrage ingetrokken na het besluit van de Amstelveense gemeenteraad geen snel- tramverbinding te willen aanleggen. zou men een schadevergoeding moeten betalen en men zou niet langer beschik ken over door de GKN opgewekte extra electrische vermogen. En afgezien daarvan kon Noord-Hol- land zich juridisch niet terugtrekken uit KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in Umuiden op een nieuwe eigenaar ziftten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Tot nu toe hebben twintig Zeewijkbewo ners toegezegd te zullen komen. De 21 kilometer werd bij de heren ge wonnen door V. J. Schouten, gevolgd door Sibo van der Laan en Peter van Kaam. Bij de veteranen Aldert Groen, H. Bos en Rein Scheringa respectievelijk de eerste tweede en derde plaats. De volgende scoutingloop is op 17 febru ari, men start om elf uur bij de tenni^*' nen aan de Heerenduinweg te IJmuidei De afstanden zijn 2.5, 5, 10 en 21 kilome ter, waarvan de vijf en tien kilometer ooi. gewandeld kan worden. Dinsdag vertrokken: Nereida, IJmui- den, Kolobrzeg; Aurora, Sheerness; Have- let, Vlissingen; Rainbay Warrior, Noord zee; Falkenberg, Velsen, Delfzijl; Bem- stac, Antwerpen; Jemrix, IJmuiden, Ro chester; Eemsborg, Zaandam, Delfzijl; Heidelberg, Antwerpen; Springbuck, Vel sen, Cont Plat; Guhan Guner, Norfolk; Porina, Rotterdam; Jurhill, Rotterdam; Kamensk, Antwerpen; Inayame, IJmui den, Narvik; Birte Ritscher, Felixtowe; Jenny Smits, Beverwijk, Tripolis; Star Delphian, Emden; Vela, Rotterdam. Bij de vrouwen is in Heemskerk opval lend het relatief grote aantal werkzoeken den jonger dan 19 jaar (39 op een totaal van 129). Over december 1978 bedroeg dit cijfer nog 21 op een totaal werkloosheids cijfer van 112. In de vier overige IJmond- gemeenten vertoonde het percentage jeugdwerklozen relatief geen schokkende veranderingen ten opzichte van december een jaar geleden. Met een gestegen werk loosheid onder mannelijke beroepsbevol king komt de ontwikkeling in de Umond overeen met het landelijke beeld in de cember 1979 (eveneens stijging van 127.202 naar 136.169). In Noord-Holland werd in diezelfde maand bij de mannen een verminderd aanbod (daling) geregi streerd (van 16.846 naar 17.129). Het PvdA-Statenlid Maassen tenslotte, kwam met de suggestie, dat de overheid eigenlijk meer vat zou moeten hebben op het doel, waarvoor energie wordt ver bruikt. Aan de levering van energie van overheidswege zou op enigerlei wijze moeten zijn gekoppeld de mate waarin met de geleverde energie zinvolle activi teiten worden ontplooid voor de samenle ving. De levering van energie zou naar zijn mening moeten worden onttrokken aan het marktmechanisme. Op een be paalde manier zou de gemeenschap meer greep moeten zien te krijgen op het doel van energieverbruik. Verder besprak de Raad van Toezicht het idee om hoogspanningskabels (150 KV-leidingen) ondergronds te stoppen. Er zou eens moeten worden nagegaan in wel ke mate de bovengrondse leidingen een bedreiging vormen voor de vogelstand en welke kosten daar tegenover staan, als men de leidingen onder de grond brengt. Volgens het PEN moet gerekend worden op een investering van 750 miljoen gulden. In een motie zal deze kwestie aan de orde worden gesteld. den 18 cent per kubieke meter netto-in- houd bij binnenkomst wordt berekend. In Den Helder ligt het tarief twee en een halve cent lager voor reizen van maxi maal zeven dagen met onder bepaalde voorwaarden een reductieregeling. In Scheveningen moet vijf cent per kubieke meter netto-inhoud per reis worden be taald. Zoals het ministerie al eerder liet weten dat in de laatste plaats de tarieven nog steeds zijn gebaseerd op een haven reglement uit 1932 dat nog nooit is bijge steld. Tuijnman laat weten dat de hoogte van de tarieven niet met andere vissersha- vens, die in gemeentelijke handen zijn, wordt besproken. Wel is sprake van een aansluiting van de tarieven te Umuiden bij die van de Amsterdamse en Zaanse havenbedrijven. Aangehouden Gisteren heeft de poli tie van Beverwijk een 34-jarige Turk aan gehouden, die zijn tweekinderen heeft meegenomen, die zijn toegewezen aan zijn ex-vrouw. De politie heeft de Turk inge sloten omdat hij weigert te vertellen waar de kinderen verblijven. Uitgebrand Woensdagavond is een auto aan de Lingestraat in Beverwijk uit gebrand. De brandweer heeft de auto ge blust. De oorzaak is onbekend. ke rug blijven. Kpos Kemp en Ans Parker, respectieve lijk voorzitter en secretaresse van de Partij van de Arbeid afdeling IJmuiden- Velsen, hebben woensdagmiddag op het gemeentehuis wethouder K.W. Bijl 320 handtekeningen van Zeewijkbewoners overhandigd, die voorstander zijn van de bouw van een gezinsvervangend tehuis en van 133 woningen aan de Reigersbos senlaan in Umuiden. Tweehonderd van hen hadden eerder adhesie betuigd tnet .de actie van enkele inwoners van Zee wijk, die een bezwaarschrift bij de ge meente hebben ingediend gericht tegen de bouw van de woningen. Zij maken hiermee hun eerder geuite bezwaar onge daan. De PvdA is de handtekeningenac tie gestart omdat naar haar zeggen veel adhesiebetuigingen voor het ingediende (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Op kore termijn zal minister Tuijnman (verkeer en water staat) een beslissing nemen over het ver lengen van de Schiphollijn naar de Euro- paboulevard te Amsterdam. Het lijntje van de luchthaven naar de hoofdstad vindt nu nog zijn eindpunt in Amsterdam- Zuid, bij het Minervaplein. De bewinds man heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen naar aanleiding van zijn begro ting. Tuijnman deelt niet de mening van het kamerlid, dat spreekt over een wrakkig lijntje tussen Schiphol en Amsterdam- Zuid. De minister wijst erop dat de huidi ge exploitatie een tijdelijk karakter heeft. De verbinding van negen kilometer maakt immers onderdeel uit van de verbinding naar Leiden en uiteindelijk Den Haag. Tuijnman is er echter voorstander van zo snel als mogelijk is apart gereedgekomen stukken van die verbinding in gebruik te nemen. Het gemiddeld aantal passagiers PRUZEN IN GULDENS Per 1 kg: grote tong 13,86-13,78; groot- middel tong 13,96-13,20; kleinmiddel tong 14,53-14,38; tong één 13,96-13,73; tong twee 13,29-13,08. Per 40 kg: tarbot 474-221; griet 264-207; kabeljauw één 120-96; kabeljauw twee 114-84; kabeljauw drie 110-86; kabeljauw vier 100-82; kabeljauw vijf 75-37,20; schel vis vier 108-50; schol één 57; schol twee 86; schol drie 74-67; schol vier 70-67; wijting drie 48-34; schar 60-32; bot 24; steenvolk 26-24; kuit 37. De besommingen waren: Kw 141 26.800,-; UK 208 UK 228 4.000,-; VD 6 3.600,-; UM 44 27.900,-; HD 16 HD 67 11.200,-; UK 135 UK 145 1.400,-; UK 234 670,-; VD 19 VD 73 10.400,-; VD 20 YE 25 ƒ2.300,-; WR 12 WR 74 1.500,-; WR 15 WR 17 6.800,-; WR 69 WR 75 3.600,-; IJM 18 4.000,-; verder één Deens vaartuig de RI met 25.800,- aan besomming. Af j Dinsdag aangekomen: Sea Lion, Noord zee; Vela, Bergen; Dyvi Kattegat, Antwer pen; Mountcrest, Londen; Nioole, Umui den, Bilbao; Birte Pitscher, Hoek van Hol land; Abel Santa Maria, Rostock; Crown, Umuiden, Hamburg; Satelith, Esbjerg; Tor Britannia, Gotheburg;Transvag, Rouen; Henry Stahl, Kings Lynn; Norfolk Shore, Cont. Plat; Daniel, Aberdeen; Har- tebeest, Cont. Plat. bezwaarschrift (in totaal 485onder val se voorwendselen zijn verkregen. „Niet alleen zijn de Zeewijkbewoners onjuist voorgelicht, maar het is zelfs gebleken dat enkele handtekeningen waren gefin geerd”, vertelde Ans Parker wethouder Bijl bij de overhandiging. „Een aantal ondertekenaars woont niet eens in Zee wijk!” Wethouder Bijl was erg in zijn nopjes met het PvdA-initiatief. Van avond houdt de gemeente een hoorzitting waar de bezwaren mondeling kunnen worden toegelicht. De bijeenkomst wordt in buurtcentrum Zeewijk aan de Denne- koplaan in Umuiden gehouden. Er zijn 485 uitnodigingen hiervoor verstuurd. ’s Morgens verzorgen de Oranjevereni gingen een programma in de diverse de len van de gemeente, ’s Middags arriveert een groot aantal muziekcorpsen in de Lange Nieuwstraat na een mars door de stad. Vervolgens rijden niet minder dan 150 motoren de Lange Nieuwstraat in. Op het marktplein is een minikermis en de Velser gemeenschap is van plan stands en terrasjes aan de Lange Nieuwstraat neer té zetten. Op plein 1945 komt een muziek- tént te staan, ’s Avonds is een revue, waaraan allerlei amateurgezelschappen deelnemen. Tot slot is er een groot vuur werk aan het Noordzeekanaal. De stich ting hoopt een en ander in samenwerking met Beverwijk en Heemskerk te organi seren. langt dat Noord-Holland de ban- het GKN-project, omdat de overeenkomst was aangegaan voor de levensduur van de centrale, aldus IJff. Indien échter daartoe toch zou worden besloten, dan zou de provincie een aanzienlijke schadevergoe ding moeten betalen. Met de andere nade len mee zou de schade vijfentwintig mil joen gulden bedragen zo had men becij ferd. Tegenover deze cijfers stelde Korzelius de niet te becijferen schade als gevolg van de nare kanten van kernenergie. Hij wees er op, dat de toepassing van kernenergie in de wereld al verschillende keren een precaire situatie had opgeleverd, dat er problemen waren geweest met de centrale in Dodewaard. Een uiterst bedenkelijke zaak was het afvalprobleem, waarmee niet alleen wij maar vele generaties na ons worden opgezadeld. Door mee te blijven doen aan het GKN-project was de provin cie daaraan medeschuldig, zo betoogde Korzelius, de provincie mag en kan niet langer de verantwoordelijkheid daarvoor dragen. Hij kondigde een motie aan, waarin staat dat het contract met ingang van 1 januari 1981 wordt verbroken. In een andere PSP-motie zal worden gesteld, dat de levering van electrisch vermogen aan het PEN-net van binnen- en buitenlandse Kernenergiecentrales zal worden beëindigd. In een derde motie wil de PSP nog eisen, dat in het huis-aan- huisblad „Energie en Water” (van de nuts bedrijven) ook artikelen worden opgeno men van instellingen die over omstreden onderwerpen (als kernenergie en duinwa- terinfiltratie) een andere opvatting heb ben, dan de nutsbedrijven. Het meest opmerkelijke tijdens de wandeling is dat Boris met een taalpro bleem lijkt te worstelen. Hij doet zijn uiterste best om te begrijpen wat er van hem wordt verlangd, maar reageert he lemaal niet op vriendelijke verzoeken als „zit”, „hg” of „af’. Opheldering over dat probleem verschaft asielverzorg- ster Greet die weet te vertellen dat Boris de eerste zeven maanden van zijn hondeleven heeft doorgebracht in een Turks gezin. De echtelieden kregen evenwel problemen. Gingen uit elkan der, zoals dat heet en zo belandde Boris met zijn Turkse taalkennis in het puur Hollandse Kerbertasiel. Gezien zijn nog zeer jeugdie leeftijd mag echter wel worden aangenomen dat hij daar overheen groeit. Boris heeft in ieder geval geen com municatieproblemen met zijn viervoeti ge lotgenoten. Een aardig, vriendelijk en zonder twiifel schrander blafbeest. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) heeft de bewering tegengesproken dat havengelden in U- muiden voor sportvissers zesmaal hoger zijn dan die in Den Helder, respectievelijk dertig keer zo hoog als Scheveningen. Die cijfers werden een maand geleden ge noemd door de raadsman van drie Umui- der reders die menen dat zij het Staatsvis- sershavenbedrijf een veel te hoog tarief moeten betalen. Het drietal is met de Staat in een juridisch gevecht verwikkeld over deze kwestie. Minister Tuijnman heeft in antwoord op kamervragen naar aanleiding van de be groting laten voorrekenen dat in IJmui- VELSEN. Brood- en banketbakkerij Paul van Ewijk en Zonen aan de Willems- beekweg te Umuiden vraagt bij de ge meente vergunning voor een nieuwe in stallatie in de zaak. Bezwaren tegen deze aanvraag kunnen gedurende vier weken schriftelijk worden ingediend bij de gemeente. Woensdag 30 januari kan men in het gemeentehuis mondeling bezwaar maken, of de schriftelijke bezwaren toelichten. Woensdag vertrokken: Atlantisch, Rot terdam; Andries, Howdendyke; Divi Kat tegat, Bremerhaven; Ecolima, Beverwijk, Setubal; Hand Loong, Birgenhead; Kent Shore, Cont. plat, Umuiden. UMUIDEN. Bij de vijfde scouting loop van dit seizoen startten 240 deelne mers aan een loop van vijf, tien of eenen twintig kilometer. Bij de 5 kilometer van jongens tot 15 jaar werd Aart Hulleman eerste, Ruud Runnenberg tweede en B. T. Ebbeling derde. Bij de meisjes in deze leeftijdskate- gorie eindigde Lindag Scheringa, Marieke van der Bijl en Wendy van Dam respectie velijk op de eerste, tweede en derde plaats. De eerste plaats bij de dames werd ingenomen door R. Warmendam, gevolgd door Tineke Hurkmans en Marijke Kief- tenbeld. De uitslag van de 10 kilometerloop was als volgt: Heren: 1. Gerard van Lent, 2. Johan van Ikelen, 3. Ben de Vries. Dames: 1. Ans Maitens, 2. Lia van Vliet. Vetera nen: 1. Klaas Ebbeling, 2. T. van Wetten, 3. K. Meeuwenoord. UMOND. In het gebied Umond steeg in de maand december 1979 het aantal werkloze mannen van 660 naar 681, wat gelijk staat met 1,6 procent. Het gewestelijke arbeidsbureau Umond in Beverwijk registreerde over dezelfde maand een dalende vraag naar mannelijk personeel (van 956 naar 814) vanuit het bedrijfsleven. Binnen het werkgebied, omvattend Beverwijk, Velsen, Heems- ker, Castricum en Uitgeest, liep het aan tal werkloze vrouwen terug van 555 naar 550. Voor deze categorie stond daartegen over een dalende vraag (van 31 naar 21) van de kant van het bedrijfsleven. VELSEN. Het programma voor de vijf-mei-viering, dat als thema „Vrijheid Blijheid” heeft en georganiseerd wordt door de stichting Velser Gemeenschap speelt zich hoofdzakelijk af aan de Lange Nieuwstraat in Umuiden. (Van een medewerker) IJMUIDEN. AAN DE WOENSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 759 kg tong; 14 kisten tarbot en griet; 1036 kisten kabeljauw; 10 kisten schelvis; 326 kisten wijting; 100 kisten schol; 123 kisten schar en 50 kisten diversen. PRUZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tar bot 16,86-16,57; grote tong 13,75-13,74; grootmiddel tong 13,84-13,26; kleinmiddel tong 14,32-13,81; tong één 13,62-13,60; tong twee 13,78-13,61; zalm 20,00. Per 40 kg: tarbot 546-234; griet 243-204; kabeljauw één 114-90; kabeljauw twee 108-82; kabeljauw drie 102-86; kabeljauw vier 96-82; kabeljauw vijf 76-52; schelvis vier 86-80; schol één 59-52; schol twee 60- 57; schol drie 62-55; schol vier 72-50; wij ting drie 47-34; schar 40-24; steenbolk 35- 24; kuit 61; tongschar 192-188. DE BESOMMINGEN WAREN: UK 208 UK 228 8.600,-; UK 234 760,-; HD 16 HD 67 8.900,-; SL 6 4.100,-; VD 19 VD 73 5.100,-; VD 20 YE 25 3.500,-; WR 12 WR 74 4.000,-; WR 15 WR 17 3.500,-; WR 51 WR 70 11.400,-; UM 18 3.400,-; verder één Deen de 202 19.200,- en 3 Goedereeders en één Texelaar met teza men 42.000,-. Woensdag aangekomen: Transworld Sailor, Oporto; Fossum, Crescence, Lon don; Stirling Brigg, Cont. Plat, Umuiden; Nordfels, Hamburg; Sig, Rotterdam; Wil liam Flint, Gunnes; San Bartelomé, Gent, Umuiden; Stirling Rock, Cont. plat., Umuiden. Oppositie in provinciaal bestuur tegen kernenergie Open huis - De opënbare scholenge meenschap „De Blinkerd” voor lager en middelbaar beroepsonderwijs, aan de Jan van Kuikweg in Heemskerk, houdt zater dagmorgen 9 februari van tien tot twaalf uur open huis. Woningbouw - De Beverwijkse raads commissie volkshuisvesting en stadsuit breiding vergadert donderdagavond van half acht af in het Stadskantoor. Bespro ken worden de woningbouwontwikkeling Aagtenhof en de woningbouw in het alge meen. Praatgroep - De vrouwenpraatgroep in het buurthuis „De Schuilhoek” aan de Heemskerkse Van Bronckhorststraat kan nog met enige deelneemsters worden uit gebreid. De groep komt elke woensdag morgen bijeen van tien uur tot half twaalf en er is een kleuteroppas aanwezig. Nade re informatie via telefoonnummer 31811. Zwemdiploma’s - In het Beverwijkse Sportfondsenbad zijn de volgende kinde ren geslaagd voor het B-diploma:Ray-An- thonie van Aken, Danielle de Beer, Ri chard van Dessel, Eddy Forci, Sylvia Of- fenberg, Judith Pais, Alexandra Porte, Albert-Willem Ploeg, Patrick Platteel, Mark Gustav-Wouter Rossner, Madelon van Scherpenzeel, Jeannet Spijker, Mi randa Winnubst. IwSsta NAAM: Boris RAS: Bastaard Dobermann Pinscher SOORT: Reu LEEFTUD: 7 maanden PRIJS: 80,- INLICHTINGEN: 02550-15744 De Dobermann Pinscher staat te boek als een excellente hond op basis van een scala van even excellente ka raktereigenschappen. Een jongen van stavast. Onverschrokken, waakzaam en..trouw aan zijn baas. Daarnaast de Duitse Staander. Een al even favoriete viervoeter die zijn naam en faam echter heeft verworven op grond van weer geheel andere eigen schappen. Een hond met een jagers- neus. Wel, een korte beschouwing van Bo ris, de KWISPELdoorklant van deze week, doet vermoeden dat een kruis- produkt van de Staander en de Dober mann met KWIS en de fotograaf op pad mag. Een gracieuze hond die het niet erg heeft op het koude schrale winter weer en eigenlijk liever in de warme beslotenheid van zijn asielhok was blij ven zitten. Maar Boris zit vol goede wil en verzet zich tegen zijn hartgevoelens. Naast KWISPELdoor stapt Boris over het beijzelde grastapijt. Er wordt links en rechts wat gesnuf feld maar uit alles blijkt dat deze fraai getekende hond een warmtefreak is. Een zon-aanbidder. Misschien een beet je een kouwkleum zelfs.Eerst even wat over het exterieur. Boris is gesto ken in een chocoladekleurige pels. Rond de snuit en langs de slanke benen een fraaie afwerking van een stofje dat meer de kant van melkchocolade op gaat. En op de borst, waarachtig de duidelijke sporen die wijzen op de bloedverwantschap met de Duitse Staande. Een vage witte bef die overgaat in het bruin met wit gearceer de patroon. De grote flaporen geven de vertrouwensvolle blik van het dier iets ontwapenends. En tenslotte mag de ste vige staart die het uiteinde van de ran- V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9