Gelijkspel te karige beloning tegen Den Haag Jachtig PSV speelt Utrecht in de kaart 1 Kraay moet rusten Strijd om Vermeulen DOELPUNT KLETON AFGEKEURD ^Wijnstekers speelt niet tegen Spanje )T I k j 3 EN K ML 12 J3 MAANDAG 21 JANUARI 19 80 K ■BS8 Mm 234 Kraay, die vorige week de verbintenis tot aan het einde van dit seizoen met de Kasteelclub aanging, weet niet wanneer hij weer aan de slag kan. Mevrouw Kraay: „Maandag moet mijn man bij de dokter komen en dan zal hij horen wanneer hij zijn werk mag hervatten. Nu is er nog weinig over zijn situatie te zeggen”. Te ROTTERDAM. Hans Kraay is bij Sparta wel erg onfortuin lijk begonnen. De oefenmeester had vrijdagavond een onregel matige hartslag, waarna zijn dokter hem adviseerde voorlopig rust te houden. Hulptrainer Hans Eykenbroek zat daarom bij het duel tegen Vitesse op de Sparta-bank. Hij neemt voor Kraay de honneurs waar zolang deze rust moet houden. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord-direkteur Stephan gaat er vanuit dat trainer Vaclav Jezek de vorige week gecontracteerde Pierre Vermeulen volgend weekeinde tegen PSV al tot zijn beschikking heeft. Dit ondanks het feit dat Hans Corver de m'anager van Roda JC, zijn linksbuiten met het oog op het eventueel te verdienen UEFA-Cupvoetbal dit seizoen nog in Kerkrade wenst te houden. Stephan: „Wij zullen Vermeulen onder geen voorwaarde toe stemming geven om na 17 maart nog voor Roda JC uit te komen. Dat wil die jongen zelf evenmin. Tot die datum heeft Roda JC namelijk contracuteel de beschikking over Vermeulen. Het ver velende is alleen dat volgens de KNVB-regelementen na 7 maart geen overschrijvingen meer kunnen plaatsvinden. Dus wanneer Corver hem aan zijn contract houdt, hebben we dit seizoen niets meer aan hem.” I - SPORIEF Geluk en arbiter laten Haarlem in de steek Ruud Gullit toucheert de als voorzet bedoelde knal van Gerrie Kleton en scoort Haarlemse gelijkmaker tegen Den Haag. JAN VAN DER NAT '■SU (Van onze sportredactie) v men Hans van Breukelen, die het niet al te moeilijk had tegen PSV, en Ton de Kruyk vieren feest na de overwinning op de Eindhovense formatie. De Indeling van de voorronde Is: rlje en Finland; sen. De kuitblessures van de Fey- enoord-verdediger, die vanwege en i. Ook ouw Hing korte UTRECHT. De drang van de meeste PSV-spelers om hun in zijn Eindhovense nadagen verkerende trainer Kees Rijvers te bedenken met passend afscheidsca deau, lijkt op de ploeg een verlammende uitwerking te hebben. De verontwaardi ging die het gezelschap nogal plotseling spuide over het feit dat de PSV-leiding overigens geheel in overeenstemming met de afspraken Rijvers per 1 juli de wacht heeft aangezegd, zou immers lei den tot bezielend voetbal. „We zullen Kees niet in z’n hemd laten staan”, zo wilde de selectie toch nog een soort van daad stellen jegens haar bestuur. Huub Stevens, tot Van Kraays terugkeer geposteerd als libero, schraapte in een paar zinnen bijeen wat aan de nederlaag van 2-1 in de Domstad ten grondslag lag. De hautaine spelopvatting om de tegen stander te kleineren en dol te draaien via acties op snelheid,' is de Eindhovense ploeg noodlottig geworden. Wij hebben veel te mooi willen spelen. Op dit veld moet je de bal wel eens een lel naar voren geven. Dat is veel effectiever”. projectiel nog maar net kon ontwijken. Het bevroren speeltapijt liet nu eenmaal het combineren op tempo niet toe en FC Utrecht had dat heel wat beter begrepen. feld. Ook in het tweede deel bleef Haarlem de veel foerere ploeg. Den Haag moest zich noodgedwongen beperken tot verdedigen Dat FC Utrecht de rust en het geduld wél kon bewaren, mag overigens een won dertje heten. Want als vlak voor het ge vecht nog even de formatie op vijf plaat sen wordt veranderd, blijkt zo’n manoeu vre toch niet zelden de kalmte te onder- De bijna 6000 toeschouwers hadden zich nauwelijks geïnstalleerd, of twee doelpun ten brachten leven in de brouwerij. Eerst viel FC Utrecht die eer te beurt, toen Leo van Veen een door Jan van Beveren weg geslagen inzet van Flight succesvol re- Het opkomen van Brandts was in die fase een logische ontwikkeling, want lang daarvoor had FC Utrecht opnieuw de leiding genomen. De slimme Leo van Veen wendde zich twaalf minuten na de hervatting naar rechts inplaats van naar 'links, zoals zijn cipier Brandts verwacht te, en lokte aldus een strafschop uit, die niettemin terecht werd toegekend door scheidsrechter Piet Bosman. Van Veen kwam, gehinderd door de rossige stop per, ten val en Ton de Kruyk nam de elftnetertrap moedig en scherp: 2-1. Het harde werken werd, evenals vorige week, niet beloond. Barry Hughes: „Het is doodzonde, dat we een punt hebben verspeeld. We hebben toch genoeg ge daan om de wedstrijd te maken, maar alles zat tegen. Toch ben ik ervan fourneerde en vervolgens antwoordde Mi chel Valke bijna identiek als vorige week tegen AZ. Kanjerde hij toen een indirecte vrije schop in de bovenhoek, nu verzilver de Valcke een directe (Henk van der Vlag had Harry Lubse in de rug gelopen) in de benedenhoek. Hoewel PSV zich agressiever opstelde dan vóór rust, had de FC Utrecht-defen- sie, met aan het hoofd Joop Wildbret en een betrouwbare Hans van Breukelen, alleen vlak voor tijd.af te rekenen met een serieuze PSV-mogelijkheid. Dat was het moment, waarop Ernie Brandts Postuma een niet te missen kans bood, welke door de jonge invaller heel kundig toch naast werd geschoven. Rijvers begreep dat het rendement van Koeman nihil was, verving de Groninger door Paul Postuma, maar kwam ook in deze jonge buitenspeler bedrogen uit. overtuigd, dat we punten gaan pakken, als we op deze manier blijven spelen”. lere ncipe sren. id die verk- ureau ft Dat theorie nog altijd kan verschillen met praktijk, bewees PSV niet alleen een week terug, toen AZ’67 een puntendeling moest worden toegestaan, maar vooral gistermiddag tegen FC Utrecht. Welis waar zonder Willy van der Kuijlen (knie blessure), Adrie van Kraay (nog herstel lende van een liesoperatie) en Adrie Kos ter (weer de spier in zijn dijbeen) was de buit dit keer nul-komma-nul. HAARLEM: Boersma; Masefield, Huyg, Ver kalk, Van Veen; Van de Ban, Haar, Balm; Gullit, Kramer en Kleton. DEN HAAG: Galjé; Tempelaar, Mansveld, Van Vliet, Korevaar (Van Bergenhenegouwen); Wetzel, Wickel, Jonker; Melis, Schoenmaker en Goodlass. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wie in de hoek zit waar de hardste klappen vallen, moet vaak elk greintje geluk ontberen. Haarlem kan - daarover meepraten. Sinds de winterstop is Vrouwe Fortuna in geen velden of we- - gen te bekennnen. Het resultaat van de eerste twee duels in 1980 is daardoor niet - meer dan één puntje. Dat werd gistermid dag binnengehaald tegen FC Den Haag. Via een gelijkspel van 1-1, waarmee het recht zeer duidelijk geweld werd aange- - daan. Zoals Haarlem vorige week door MW, tegen elke verhouding, op ruim - verlies werd gezet, nam FCDen Haag gisteren ten onrechte een punt mee naar de Residentie. De slechts 2300 toeschouwers, dié op het duel tussen Haarlem en FC Den Haag - waren afgekomen, zagen een herboren thuisploeg. Vooral in de eerste helft was - de amusementswaarde zeer hoog. Dat was vooral te danken aan Haarlem, dat na - de morele dreun, die Lex Schoenmaker al in de eerste minuut uitdeelde, de wed- - strijd in handen nam en bij vlagen zeer goed speelde. Vooral op de linkervleugel werd opvallend goed gepresteerd. On- danks het zeer moeilijk bespeelbare veld - de bovenlaag was glad - liepen de combi naties tussen Frank van Leen, Wim Balm en Gerrie Kleton vaak vlekkeloos. Het 'opvallende trio kreeg zeer veel steun van Martin Haar, die zijn beste wedstrijd van het seizoen speelde en Abe van de Ban, die als altijd zeer hard werkte. De „new look” van Haarlem kwam ook tot uiting bij Ruud Gullit, die dit keer een Het bleef voor rust bij deze twee hoogte punten, ofschoon FC Utrecht met name de eerste 20 minuten in speltechnisch op zicht floreerde. De stuwende werking van Wim Flight als centrale middenvelder, de behendige inbreng van Jan van Staa op links, en het technisch vernuft dat 1 eo van Veen inbracht, vermochten Jan van Beveren toch niet veel werk te ver schaffen. groep 4: Engeland, Zwitserland, Hongarije en Roemen!*; groep S: Italië, Joegoslavië en Grie kenland; groep 6: Schotland, Zweden en Dene marken; groep 7: Polen, Oost-Dultsland en Noorwegen; groep 8: Spanje, Nederland en I Luxemburg. en kwam niet verder dan een schot van Mansveld, dat door Boersma prima werd verwerkt. In de achtste minuut weigerde Bep Thomas opnieuw elke medewerking, toen Kleton door Mansveld werd neerge legd. Dat gebeurde binnen de beruchte lijnen (Kleton: „Het was er zeker een meter binnen maar Thomas depo neerde de bal op de rand van het straf schopgebied. Haarlem raakte daardoor duidelijk gedemoraliseerd, maar bleef ja- Aan de andere kant bleef Hans van Breukelen nagenoeg werkloos, omdat in defensief opzicht Van Hanegem, Tervoort en Van der Vlag positief afstaken tegen hun respectieve tegenstanders. De PSV- vleugelspitsen René van de Kerkhof en met name Erwin Koeman zaaiden nauwe lijks onrust, terwijl spits Harry Lubse geen raad wist met ballen die hem niet van de flanken, maar vanuit het midden aan kwamen waaien. mijden. Berger haalde dit knutselwerkje uit toen hij hoorde dat niet Koster, maar Erwin Koeman speelde en dus René van de Kerkhof als rechterspits begon. Een gigantische ommezwaai in de Utrechtse opstelling was het gevolg, maar het stoor de Bergers formatie niet of nauwelijks. gen op succes. Frank Kramer was daar dichtbij, toen hij - gelanceerd door Van Leen - alleen op Gaijé afging, maar te gehaast schoot. Het wispelturig karakter van de Utrechtse groep ten spijt, was de discipli ne tégen PSV wel zeer acceptabel. Met name de oude garde (Wildbret, Van Hane gem en Van Veen) flaneerden voor de tribunes zó moeiteloos, ja, af en toe zelfs zó argeloos met het leer aan het voetje, dat men zich serieus begon af te vragen of spelen op een dergelijk veld eigenlijk wel Spring-in-’t-veld Piet Wildschut symboli seerde de hele zaak zo halverwege de tweede helft, door in volstrekte eenzaam heid een eenvoudig rollertje zo driftig op de pantoffel te nemen, dat zelfs de man aan het scorebord met schrikogen het een handicap is. „Ach, die jongens hadden het goed begrepen”, aldus FC Utrecht- trainer Han Berger. „Je ziet dat het erg belangrijk is om zulke taalvaardige voet ballers in de ploeg te hebben. Als je, zoals PSV, alles in het hoogste tempo wil doen, raak je alleen het scorebord”. Michel Valke uitgezonderd, was het jachtige patroon van PSV juist een kolfje naar de hand voor Han Bergers equipe. bij Ajax of AZ zondermeer geteld, maar bij ons niet”. Het was niet de enige actie die Haarlem een voorsprong op had kunnen leveren. Martin Haar (vaak te hard aangepakt door Jonker) had weinig geluk met zijn schoten. Het eerste, een knappe halve omhaal, ging recht op Galjé af, het tweede net naast. Vlak voor rust ging ook Frank Kramer zich daadwerkelijk met de wed strijd bezighouden. Na zijn verdienstelij ke optreden een week eerder tegen MW, kon de ex-Volendammer voor eigen pu bliek opnieuw niet imponeren. Nu kan hij in de ogen van het Haarlem-publiek wei nig goed doen en dat maakt het voor een speler, die naar zijn vorm zoekt natuurlijk extra moeilijk. In de laatste minuut van de zeer aantrekkelijke eerste helft echter kwam Kramer even los. Hij penetreerde diep in het strafschopgebied van Den Haag, legde de bal knap terug op Martin Haar, waarna 2-1 eraan leek te komen. De knal van Haar stuitte echter af op ploeg genoot Ruud Gullit. Het vormde de afsluiting van een zeer opvallende eerste helft. Zoals Haarlem in die eerste 45 minuten speelde, acteerde het nog niet eerder op eigen veld, maar Hughes beschikt nu eenmaal niet over een ploeg, die doelpunten kan maken. Zou dat in de komende weken een beetje lukken, dan hoeft er aan verlenging van het eredi- duidelijk aanvallende opdracht had ge kregen en zijn lengte goed uitbuitte. Dat Haarlem desondanks niet verder kwam dan de 1-1 puntendeling, moet voor een niet onbelangrijk deel in de schoenen worden geschoven van scheidsrechter Bep Thomas. Nadat Haarlem in de 25ste minuut op gelijkte hoogte was gekomen (Ruud Gullit toucheerde met het hoofd een inzet van Gerrie Kleton) annuleerde de arbiter uit Amsterdam een juweel van een doelpunt van Kleton. Een schot van Abe van de Ban stuitte af op de muur van FC Den Haag-verdedigers, waarna Kleton loeihard uithaalde. Doelman Hans Galjé was kansloos. Terwijl Haarlem zijn twee de feestje bouwde, liep Thomas echter in de richting van het Haagse doel en maakte duidelijk dat Gullit buitenspel had gestaan. Een zeer dubieuze beslissing, te meer omdat de grensrechter niet reageerde. Ruud Gullit stond beslist niet in de baan visieschap niet langer te worden getwij- van het schot („Het scheelde zeker ander halve meter”, zou de lange Haarlemmer later zeggen) en derhalve niet hinderlijk buitenspel. Kleton: „Zo’n doelpunt wordt Groep 1: Weat-Dultsland, Oostenrijk, Bulga rije en Finland; groep 2: België, Frankrijk en Cyprus; groep 3: Tsjechoslowaklje, Sovjet-Unle en Turkije; groep 4: Engeland, Zwitserland, Hongarije en .11 g (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ben Wijnste kers moet, achteraf gezien onno dig, de oefeninterland van het Ne- derlands elftal tegen Spanje mis- i sen. De kuitblessures van de Fey- g s enoord-verdediger, die vanwege zijn kwetsuur niet werd geselec- teerd voor Oranje, bleek gisteren voll- omen genezen. In de wedstrijd L tegen NEC had Wijnstel ers in ell geval nergens last van. „Het is ook sneller genezen dan was verwacht”, aldus Wijnstekers, Lwant vorige week toen ik door •Zwartkruis werd gebeld voelde ik me nog bepaald niet fit en dat heb ik ook gezegd. En aangezien hij lalleen met topfitte mensen wegwil- de, werd ik niet geselecteerd. Daar h heb ik begrip voor, maar nu ik zo Ssnel genezen ben vind ik het toch I vreselijk jammer dat ik die partij I moet missen”. Martin Jol is toegevoegd aan de selectiegroep voor Jong Oranje 5 voor de uitwedstrijd van morgen tegen de Spaanse jeugdploeg in La Coruna. De speler van Twente i.' neemt de plaats in van Luuk Bal- kestein, die gisteren in de ontmoe- I ting met Vitesse een armblessure opliep. Jol is net als de Spartaan, J wiens arm mogelijk in het gips zal moeten, een speler die „boven” de leeftijd is. Per ploeg zijn twee dis- 'j pensatiespelers toegestaan. Het Nederlands UEFA-elftal is |in de voorronde van het toernooi jom het Europese kampioenschap 1980/82 ingedeeld in groep 8. genstanders zijn Spanje Luxemburg 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13