TWEEDE-KAMERLID VAN ROOIJEN (CDA): Ijspret: files en twee doden Mars dienstweigeraars wi vc Projectgroep Waer gebeurt: Jc Manifestatie in Utrecht Taxichauffeur w vermoord door twee mannen Krakers slaags met politie en dan dit noq i o ’’Isoleercellen voor Vijf doden in verkeer jongeren moeten weg” 99 9 te Ai at Bi „Bovenwindse eilanden liever bij Nederland” w 2 r Cc ft M MAANDAG 21 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 1980 (Van onze redactie binnenland) - Wegvervoer Lassers Autokeuring Van der Louw se p Ami zulli Pak Brand Homogroepen a DEN HAAG. De regering zou bij het zoeken naar nieuwe bezuinigingskosten wel eens kunnen denken aan een ambte narenstop. „Het is de vraag of het plan uit de Miljoenennota voor uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid wel helemaal uitgevoerd moet worden”. S3 d £2 5 Ook ambtenarenstop Van Rooyen Partijen veroordelen WEERRAPPORTEN inval in Afghanistan o 8 Er zal een scala van acties variërend van briefkaartenacties tot stakingen van onbeperkte duur komen in het beroeps- goederenvervoer over de weg als er geen betere regeling komt voor de doorbetaling van overwerk bij ziekte. Dit hebben ka derleden van de Vervoersbonden FNV uit het wegvervoer zaterdag bepaald op een landelijke vergadering in Amersfoort. De omstandigheden waaronder lassers moeten werken bij het construeren van de „poten” van kunstmatige eilanden en an dere off shore-constructies zijn volgens een intern rapport van de arbeidsinspec tie „onaanvaardbaar”. Dit meldt de Indu striebond FNV in zijn blad „Zin”. Volgens de bond is de arbeidsinspectie tot deze conclusie gekomen na een onderzoek bij Grootint in Rotterdam en Zwijndrecht. Bij de werkzaamheden worden de las sers blootgesteld aan ongezond hoge tem peraturen, die nodig zijn bij het aan el kaar lassen van de pijpen die samen de poten van de eilanden moeten vormen. Een zeer groot aantal garagebedrijven wil een erkenning om de verplichte perio dieke veiligheidskeuringen van motorrij tuigen, aanhangwagens en opleggers te mogen uitvoeren. Dit is gebleken uit on der het bedrijfsleven gehouden enquêtes, die het ministerie van Verkeer en Water staat heeft bekend gemaakt. André van der Louw, de burgemeester van Rotterdam, is gistermiddag voor een bezoek van tien dagen naar Thailand ver trokken. Van der Louw zal daar als gast van de Thaise regering bekijken hoe men daar de stofoverlast bij de overslag van tapioca heeft bestreden. Verder staan be zoeken aan vluchtelingenkampen op het programma. 4 12 11 1 5 7 7 7 0 0 1 0.2 0.4 8 13 0 0 o o 1 o o 1 2 0 3 0 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In Amsterdam is gis teren een massale vechtpartij uitgebroken tussen krakers van de OGEM-panden aan de Keizersgracht en de politie. Twee man nen zijn aangehouden, zo heeft de politie bekendgemaakt. De moeilijkheden ontstonden, toen vier mensen bezig waren zand en stenen weg te halen van de Westermarkt. Nadat twee van hen door de politie waren aangehou den, kwamen twintig mensen uit de kraakpanden gelopen, die slaags raakten met de politie. Daarbij gebruikten zij, aldus de lezing van de politie, ijzeren staven en stokken. Nadat assistentie was aangevraagd keerde de rust weer. Dertig Franse dienstweigeraars vertrokken zaterdag vanuit Parijs naar Nederland om in Den Haag politiek asiel te vragen. De dienstweigeraars willen tijdens hun voettocht door Frankrijk, België en ons land de bevolking informeren over wat zij noemen de „onderdrukking" die dienstweigeraars in Frankrijk ondervinden". De dertig, die in Parijs uitgeleide werden gedaan door zo'n honderd medestanders, hopen op 2 februari in Den Haag te zijn. „Zorg, woede, verdriet, verontrusting en ook angst”, zo kenschetste de Utrecht se burgemeester Vonhoff, die de bijeen komst voorzat, de sfeer van de demonstra tie. „De eis is duidelijk: de Russische troepen uit Afghanistan”. Vonhoff prees zich, evenals WD-woordvoerster Kap- peyne van de Coppello, gelukkig in Neder land te zijn. PvdA-woordvoerder Van Traa verooor- deelde het Russische systeem, dat volgens hem niets met socialisme heeft te maken. De PvdA veroordeelh de Russische inval ondubbelzinnig, aldus Van Traa. „Een or dinaire oorlogsdaad”, vond ook de D’66-er Zeevalking. Het verhaal van het om hulp vragen door de Afghaanse autoriteiten geloofden zij niet. Volgens PPR en PSP heeft het NAVO- besluit tot modernisering van kernwa pens iets te maken met de Russische inval. De PvdA was daar voorzichtiger over. Wel is het modemiseringsbesluit, evenals de Russische inval, een slag voor de ontspan- ningspolitiek geweest, aldus Van Traa. Hij riep evenals anderen op de poli tiek van ontspanning niet in de prullebak te laten verdwijen. Ook Zeevalking waarschuwde daar voor. Hij was bang, dat agressie agressie oproept en dat „deze primitieve menselij ke trek” de overhand krijgt. Kappeyne van de Coppello herinnerde aan de Russi sche invallen in Hongarije en Tsjecho- Slowakije: „Eveneens als dieven in de De GPV-er Verbrugh vroeg onvoor waardelijke steun aan de Verenigde Sta ten als dat land laat weten geweld te zullen gebruiken als de Russen nog één stap voorbij Afghanistan gaan. Abma (SGP) had nauwelijks woorden voor het gebeurde. Hij is bang dat de jaren tachtig grimmiger en dreigender uit gaan zien dan voorheen. „Ik ben bang dat de Rus sen, toen ze over de Afghaanse grens ronkten, een kolos van een mijlpaal pas seerden”, zei hij. nacht”. DS’70-voorzitter Hartog betreur de het, dat de Sovjet-Unie zich niets aan trekt van de veroordeling door de VN. Volstrekte solidariteit in NAVO- en EG- verband is volgens hem nodig. Boycotten van de Olympische Spelen kan volgens hem een middel zijn om de Russische burgers te laten weten, wat de rest van de wereld er van vindt’ Ook CDA- woordvoerder Hans de Boer wil dat be spreekbaar. De Boer vroeg ook om solidariteit met de Verenigde Staten, hetgeen boe-geroep opriep. Dat was al eerder gebeurd, maac dan van de andere zijde toen de PSP-er Ten Berge de VS grotendeels de schuld gaf van de Russische stap. Huichelachtig noemde hij het de Russische inval te ver oordelen als dat niet tegelijkertijd gebeurt met de Amerikaanse agressie. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casablanca I stan boel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 4 -2 2 8 7 -3 -5 5 5 15 14 -3 11 1 7 2 3 1 -5 -3 —9 c' 0.2 0.3 0 0 0.3 0 0.2 0 0 0 1 0.5 0 0 9 1 0 5 0 0 0.5 0 BO Schn defer lastir ken. partn dige Golf, gen, ven, voerc Me tniliti tegeli gedai getro Rei bijeei overt AM sein nestb 600 g kome spior rings gems He van 1 semk Jasst bevri aan week 1 2 Car de ni voere korte rede zal m altijd van i heid” He1 se Zi dat c Unie betre meng De Huan Pakis gham alles verza Unie wille: biede heeft voor verw He zaten ghaa: M. gewi een waai Hoe vera mee is vi bew Dt bom actk Nati Dt mini Bas! een kaar van moe lijk. Di onts ne. gedi Tv het aang vaar way: fmg( gew< aans com Veertig geestelijk gehandicapten moes ten gisteravond worden geëvacueerd bij een brand in een van de gebouwen van het internaat de Donksbergen in het Bran- bantse Eersel. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De brand woedde op de zolderverdieping van het gebouw. Het vuur is vermoedelijk ont staan ten gevolge van kortsluiting. AMSTERDAM (ANP). Isoleercellen voor jongeren moeten worden afge schaft. Is dit niet mogelijk, dan zal er op korte termijn een regeling in de wet moeten komen van de isolatie van minderjarigen voor de hele hulpverlening. Dit schrijft de projectgroep „Waer ge beurt” uit Amsterdam in het rapport je voelt je als een beest”. geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. 2w. bew. mist mist zw. bew. geh. bew. geh. bew. niet ontvangen h. bew. regen zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. geh. bew. onbew. ijzel geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. regen -0 1 -5 3 0 5 1 zo zo z wzw wnw z zw nnw ono zzo windst. n zzo zo ozo z ono n windst. windst. zw Minister Van Aardenne zei gisteren dat bij het nemen van loonmaatregelen voorzichtig moet worden omge sprongen met de positie van het midden- en kleinbedrijf. De inkomens in die sector zijn de laatste jaren al sterk achtergebleven, „waardoor deze mensen niet hebben gedeeld in de inkomensgroep’. Via een goed prijsbeleid „dat voor hen tevens inkomensbeleid is” kunnen problemen voorkomen worden, aldus de minister. De voorzitter van de Industriebond FNV, Arie Groene- velt, noemde het zaterdag een illusie te denken dat de loonpauze goed kan worden gecontroleerd. Volgens hem ontduiken tal van werkgevers nu al de loonpauze. „De werknemers moeten stoppen en worden in hun wensen door de regering gemuilkorfd, terwijl de werkgevers zich nergens aan hoeven te houden”. Minister Andriessen zei zaterdag dat van een devalua tie van de Nederlandse gulden geen sprake kan zijn. „Devaluatie komt in mijn woordenboek niet voor”, zei hij. „Het zou te gek zijn als Nederland tot devaluatie zou moeten besluiten”. Devaluatie heeft tot gevolg dat onze export goedkoper wordt, hetgeen onze betalingsbalans kan verbeteren. Maar volgens Andriessen wordt dat effect door de duur dere import weer ongedaan gemaakt. „Devaluatie zou betekenen dat we de zaak in eigen land niet op orde hebben kunnen stellen”, aldus Andriessen. Weer in binnen- en buitenland Ongeveer honderd jongeren van ver schillende homogroepen hebben zaterdag in Den Haag hun solidariteit betuigd met de Westduitse vrachtwagenchauffeur Gerd Blömer. Een vertegenwoordiger van de Westduitse ambassade werd een petitie aangeboden, waarin de jongeren stelling nemen tegen wat zij noemen het discrimi nerende optreden van de Westduitse justi tie tegen homoseksuelen. Gerd Blömer diende onlangs op een SPD-vergadering in Keulen een (niet aan genomen) motie in, waarin hij protesteer- de tegen de registratie door de politie van Keulen van homoseksuelen als „potentië le misdadigers”. Deze motie leverde hem een strafklacht op wegens smaad jegens de politie en hij kreeg een boete opgelegd van 450 gulden. Blömer is in hoger beroep gegaan. ■25 ZZO zzo z ozo zzo zo zo ozo zzo zzo zo windst. n ozo zzw w o windst ozo windst. windst. zo SCHIPHOL (ANP). De Boven windse eilanden van de Nederlandse Antillen staan er niet op te wachten dat de grotere eilanden eventueel zelfstandig worden. Ze zijn bang dan tussen wal en schip te komen en zouden er de voorkeur aan geven de banden met Nederland te behouden en zelfs te versterken. Dit zei de voor zitter van de koninkrijkswerkgroep mr. B. W. Biesheuvel zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol. Wanneer de werkgroep een eindrapport uitbrengt wist Biesheuvel nog niet. Hij zei dat de grote verschillen die er bestaan tussen de Beneden- en Bovenwindse eilanden alleen vertragend werken. De Nationale Volkspartij-Unie (NVP-U) wil overigens dat Curasao zich losmaakt van de andere Antilli aanse eilanden. Dat bleek op een ver gadering van de partijraad van de NVP-U. het xx/eer] Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Veel bewolking en enige tijd neerslag. Temperaturen tussen nul en vijf graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor woensdag: Aan tal uren zon: 0 tot 4. Minimumtempera tuur: omstreeks 1 graad. Maximumtempe ratuur: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans oi> een geheel droog etmaal 40 procent. Die suggestie deed de financiële specialist van de CDA- Tweede-Kamer-Fractie, Van Rooyen, zaterdag voor de TROS-radio. Zo’n personeelsstop verdient de voorkeur boven het beperken van de investeringen door de overheid, omdat dat direct arbeidsplaatsen gaat kosten. Ook de ambtenarensalarissen zullen niet aan matiging kunnen ontkomen. „Als de inkomens in het bedrijfsleven op de nullijn -moeten, dan ook de ambtenaren en de sociale uitkeringen”, zei Van Rooyen. Minister Andriessen (Financiën) zei zaterdag voor de VARA-microfoon dat de prijs die het buitenland betaalt voor Nederlands aardgas omhoog moet. Die extra-in- komsten dragen dan bij aan het oplossen van de econo mische problemen van ons land. UTRECHT (ANP). Enkele hon derden mensen hebben zaterdag in het Congresgebouw in Utrecht peg- protesteerd tegen de Russische inval in Afghanistan. De bijeenkomst was georganiseerd door negen van de elf politieke partijen in d§ Tweede Ka mer. Alleen CPN en Boerenpartij ontbraken op het appèl. Op basis van een enquête onder 228 jongeren, waarvan er 85 melding maakten van isolatie en separatie, en gegevens via tehuizen en het ministerie, concludeert deze groep in het rapport dat de isolaties in de particuliere kinderbescherming de laatste vier jaar zijn teruggelopen. Of dit ook het geval is in de rijksinrichtingen kan de groep niet nagaan aan de hand van cijfers. „Maar we denken van niet,” aldus Waer gebeurt. De projectgroep wil dat wettelijk wordt vastgelegd wat isolatie precies is en dat isolaties - als ze niet helemaal af te schaf fen zjjn - alleen mogen voorkomen in de daartoe door de ministeries aangewezen inrichtingen. Deze zouden dan verplicht moeten worden een registratie bij te hou den van de gebruikte dwangmaatregelen die door de ministeries gecontroleerd zou den moeten worden. Bovendien zouden minderjarigen het recht moeten hebben direkt bij het ministerie te klagen over een aan hen opgelegde maatregel, waarbij de hulp van derden, als bijvoorbeeld een belangenvereniging moet zijn toegestaan. De projectgroep Waer gebeurt ontstond in 1975 met als doel het verstrekken van informatie over het gebruik van isolatie en separatie bij minderjarigen. Daarnaast wil de groep duidelijk maken hoe „moei lijk het is om in een land als Nederland aan gegevens te komen die men van ho gerhand liever met veel geheimzinnigheid omkleedt, terwijl het gaat om (semi)- overheidsinstellingen, die door iedere burger worden betaald en via het parle ment controleerbaar zouden moeten zijn.” Volgens de groep is er nauwelijks inzicht in de praktijk van de rijksinrichtingen en moet dit snel veranderen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De dood in zijn auto aangetroffen 32-jarige Rotterdamse taxi chauffeur W. G. M. Stakenburg is waar schijnlijk gistermorgen vroeg door twee personen om het leven gebracht. Dit is de voorlopige conclusie van de Rotterdamse politie. Deze vond in de buurt van het misdrijf een met bloed bevlekt mes, nadat eerder in de taxi ook een bebloed mes werd aangetroffen. Dit is gisteravond meegedeeld door commissaris Blaauw van de Rotterdamse recherche. Het lichaam van Stakenburg was met messteken overdekt. Door dr. Zeldenrust uitgevoerde sectie heeft uitge wezen dat hij overleed aan bloedverlies en luchtembolie. Het eerste resultaat van een buurton derzoek leverde op dat getuigen dicht bij de plaats waar de taxi stond een witte Volkswagen met gebroken rechterruit en portier hebben zien wegrijden. Dezelfde auto veroorzaakte even later bijna een aanrijding met een andere personenauto en verdween daarna in de richting Rid- derkerk-Dordrecht. Op het adres waar de taxi besteld was, wonen twee bejaarden, die om elf uur al in bed lagen. De taxichauffeurs in Rotterdam rea geerden op de moord op hun collega door in de nacht van zaterdag op zondag geen ritten meer uit te voeren. Op verzoek van de familie van het slachtoffer hebben de chauffeurs gistermorgen om negen uur het werk weer hervat. HEERJANSDAM. De 19-jarige J. Gontscharoff uit Heeijansdam is zaterdagoch tend vroeg door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij raakte met zijn personenauto door nog onbekende oorzaak van de weg, zakte door het ijs op het naastgelegen water en verdronk. Twee mede-inzittenden wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. De 23-jarige P. Thijssen uit Malden is zaterdagmorgen om het leven gekomen, toen hij in Gemert met zijn auto aan de linkerzijde van de weg in de berm terechtkwam en tegen een boom botste. De 18-jarige J. Brinkman uit Middelhamis is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen hij in Sommelsdijk met zijn motorfiets in een bocht naar links rechtdoor reed. Hij overleed ter plaatse. De 21-jarige D. Box uit Bergeijk is gistermid dag in Eersel om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op een voorrangskruising in botsing kwam met een andere auto. Drie inzittenden van de andere auto werden gewond. De 34-jarige P. Niels uit Heerlen is gisteravond in de Zuidlimburgse plaats Nieuwen- hagen, vermoedelijk door een personenauto, doodgereden. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, werd dood aangetroffen op de rijbaan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. IJs en goed weer hebben dit weekeinde tienduizenden naar plassen en sloten gelokt om er de gladde ijzers onder te binden. Op de wegen die twee schaatseldorado’s - het merengebied in de kop van Overijssel en dat tussen Utrecht en Hilversum - doorsnijden stonden giste ren lange rijen auto’s, op zoek naar een plekje aan de walkant. De files waren soms kilometers lang, aldus de politie. Er stonden ook andere files... voor de eerste hulpposten van de ziekenhuizen. Voor velen was schaatsen een hachelijk avontuur, wat bleek uit het opvallend gro te aantal mensen dat zich met kneuzingen en fracturen bij ziekenhuizen meldde. De 22-jarige H. te Koppele uit Nieuw- dijk is zaterdagmiddag in de gemeente Didam verdronken, toen hij bij het schaatsen door het ijs zakte. In Grouw is zaterdagmiddag de 4-jarige W. Holtrop, het op een na oudste zoontje van de burgemeester van Idaarderadeel, verdronken. Het gebeurde deed zich voor na een ijszeilwedstrijd, waarbij de vader van het jongetje de prijzen zou uitreiken. Minister van Aardenne (Economische Zaken) is al in onderhandeling met onze aardgasafnemers. De aardga- 4 sprijs is sterk achtergebleven bij de fors gestegen olie prijs. Binnenkort verschijnt over dit punt een nota van Van Aardenne. Met aanpassing van de aardgasprijs in Nederland zelf moeten we volgens Andriessen erg voorzichtig zijn, om dat dat de koopkracht kan aantasten. Andriessen liet doorschemeren dat dit jaar nog geen drastische aardga sprijsverhoging in de lucht zit. Als werkgevers en werknemers het op korte termijn niet eens worden over het centraal loonakkoord, wordt een loonmaatregel onvermijdelijk. Dan legt de regering voor de rest: van dit jaar dwingend een inkomstenbeleid op, zei Andriessen. „Dan gaan niet alleen de lonen, maar alle inkomens aan de ketting”. De wet niet-CAO-inkomens wordt daarvoor aangepast. Ook de prijscompensatie van 1 juli staat dan ter discus sie. Maar volgens Andriessen blijft uitgangspunt dat de zwaarste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Hij sloot een prijscompensatie in de vorm van een gelijk bedrag voor iedereen niet uit. Andriessen zei zaterdag „blij te zijn dat werkgevers en werknemers het in december niet over een loonakkoord eens zijn geworden”. Dat zou volgens hem geleid hebben tot een onaanvaardbare loonsom-stjjging. -3 15 8 19 17 19 15 DINSDAG 22 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.34 uur, onder 17.05 uur Maan op 11.01 uur, onder 23.22 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 06.44 uur en 18.57 uur Laagwater 02.16 uur en 14.55 uur het overwegen waard” 1 -o —2 -4 Q. ni u 2 2 2 0 4 1 2 2 3 6 5 13 14 -2 10 4 -0 0 -4 3 -10 -3 —2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2