Carter in televisie-interview: Poging tot in Rhodesië Twee Russen in Syrië gedood West-Duitsland Ayatollah Khomeini kondigt aan: Amnestie in Jordanië Over autonomie Palestijnen Ook Sadat voor nieuw gesprek met Carter Onderzoek naar ontvoering van Zaïrees wil meer geld voor defensie Aanslag op politiekazerne Gewelddadig weekeinde Weer doden bij aanslagen in Baskenland nieuwe indeling van bisdommen Weer hoop voor kabinet-Martens Gelijke status voor Iraanse soennieten” 1 r 1 Li LH L« Lucifer Vleesselijk 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 MAANDAG 2 1 JANUARI 2 door Nico Scheepmaker ;ers MA oer •ing pen ver- rdag met md (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-KABOEL-ISLAMABAD. De Amerikaan se president Carter heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat de VS desnoods gebruik zullen maken van militaire middelen om de veiligheid van Pakistan, buurland van Afghanistan, te verzekeren. 'ia i Lr J X Desnoods militaire fe] )UW sster een ver gast men van i be- het „Het tooneel is in den hemel”, was de aanwijzing die Vondel had gegeven. Dat heeft hij geweten! De Kerckenraet was ter ore gekomen „dat een tragedy is ge- maeckt bij Joost van den Vondel, ghe- naempt Luisevaers treurspel, van den val der enghelen handelende, waarin op een vleesselijke manier de hooghe matery van de diepten Godes met veele ergerlijcke en ongheregelde verdichtselen wort voorge steld”. De kerkeraad vroeg dus, nog vóór de tweede voorstelling op 5 februari 1654, om een verbod. De burgemeesters (Amster dam had er toen méér dan eentje, de stad had toen ongeveer 120.000 inwoners, even veel als Arnhem nu) zeiden dat ze het te druk hadden om die tweede voorstelling meteen al te verbieden, maar een derde zou er zeker niet komen. En zo gebeurde het ook. Bijna twee eeuwen lang werd „Lucifer” niet meer opgevoerd. Pas in het midden der 19e eeuw verzorgde de Rede rijkerskamer Achilles weer een opvoe ring, een halve eeuw later beproefden Utrechtse studenten er hun krachten op, maar men kreeg er toch pas weer een beetje aardigheid in nadat Willem Ro- yaards er een veelgeprezen voorstelling van maakte. Eerst had hij echter Vondels „Adam in ballingschap” ten tonele ge voerd. In haar „Herinneringen” rept Jac queline Royaards-Sandberg slechts ter loops over „Lucifer”, waarin ze Rafaël speelde, maar haar herinnering aan een matinee van „Adam in Ballingschap” in Vlaanderen voor geestelijken uit kloos ters en kerken wil ik u niet onthouden: „Als je je blik over de zaal liet gaan, zeg je in keurige rijen figuren zitten, je zou zeggen: allemaal dezelfde figuren: allen het hoofd gebogen over iets, dat ze in de hand hielden: Vondels „Adam in belling- schap”. Daar lazen zij ijverig en onbe weeglijk alles in mee, wat ze op het toneel zeiden. Toen Adam de eerste zang gezegd had, was de beurt aan Eva, maar Eva zei niets! De Rey van Engelen, die, onzicht baar voor de zaal, achter de heuvel stond, fluisterde wat, eerst zachtjes, dan luider en door elkaar. Toen Adam ook bleef zwijgen, zag je opeens alle hoofden in de zaal, alsof ze aan een touwtje zaten, naar boven gaan en alle gezichten keken voor de eerste keer - naar het toneel, verbaasd. Adam nam het heft in handen en vervolgde zijn tekst. Er was een zucht van verlichting en.de toehoorders had den, huns ondanks, toch even naar het toneel gekeken!” Eva werd gespeeld door Jacqueline Royaards-Sandberg. die vanuit Pakistan de grens overgetrok ken zou zijn, is vernietigd. Het persbureau zei dat veel Amerikaanse en Chinese wa pens zijn buitgemaakt. Australië heeft be kendgemaakt vijfduizend ton graan te zullen leveren aan Pakistan als hulp aan de Afghaanse vluchtelingen. De Nederlandse regering heeft zaterdag in een telegram aan de Utrechtse burge meester Vonhoff verklaard dat men de De Israëlische minister van Justitie, Ta- mir, die juist uit de VS is teruggekeerd, heeft berichten tegengesproken als zou den de VS druk op Israel willen uitoefe- In de loop van de middag werden de redacties van verscheidene Italiaanse kranten opgebeld met de mededeling, dat de Rode Brigades de aanslag ge pleegd hadden. BRUSSEL (ANP). Een kolonel en zes agenten van de Zaïrese veiligheids dienst hebben zaterdagavond op de Brusselse luchthaven Zaventem ge tracht een Zaïrees te ontvoeren. Dat heeft de Belgische afdeling van Am nesty International gisteren bekendge maakt. De Zairees Joseph Nsele is een tegen stander van het Moboetoe-regiem in Zaire. Hij verbleef al 36 dagen op de Belgische luchthaven, in afwachting van een beschikking op zijn verzoek in België asiel te verkrijgen. Volgens Amnesty International zou den de Zaïrese veiligheidsagenten de man met geweld aan boord van een vliegtuig van Air-Zaire gebracht heb ben. Daar simuleerde de man een zelf moordpoging, waarna hij door de pi loot uit het vliegtuig werd gezet. De generale staf van de Belgische rijks wacht heeft de ontvoeringspoging niet willen bevestigen of ontkennen. Bisschop Moezorewa heeft er gisteren bij de Britse gouverneur Lord Soames, op aangedrongen onmiddellijk op te treden tegen het toenemende geweld in Rhodesië. „De kans op eerlijke, vrije verkiezingen, neemt met de dag af, aldus Moezorewa. Joshua Nkomo van het Patriottisch Front heeft er bij Soames op aangedron gen voorbereidingen te treffen voor het oprichten van een leger dat, zo zei Nkomo, het onafhankelijke Zimbabwe moet be hoeden voor een burgeroorlog. Dit leger, dat zich moet plaatsen onder het bevel van degene die de verkiezingen wint, moet zijn opgebouwd uit guerrillastrijders, le den van het officiële leger en de paramili taire hulptroepen, aldus Nkomo. derheid. De nationale radio van Iran zond gisteren een bericht van deze strekking uit. DAMASCUS (Reuter). Het Syrische persbureau SANA meldt dat er in Syrië een anti-Russisch komplot is ontdekt. Ex tremisten van de moslembroederschap hebben volgens het persbureau in de Syri sche stad Hama afgelopen week twee Rus sische militaire deskundigen doodgescho ten. De twee Russen waren betrokken bij de opleiding van Syrische militairen. De zelfde groep extremisten, aldus het Syri sche persbureau, heeft vorige week in Aleppo gepoogd een Russische technicus die werkte aan een project van de Syri sche spoorwegen, te vermoorden. De Rus werd door kogels getroffen. Zijn toestand is echter niet ernstig. In de Zuidoostelijke provincie Baloets- jistan waar overwegend soennieten wo nen, is het in de afgelopen maanden her haaldelijk tot hevige gevechten gekomen tussen opstandelingen en regeringstroe pen, omdat de bevolking protesteerde te gen de grondwet waarin de sji-itische reli gie tot staatsgodsdient werd verklaard. In het afgelopen weekeinde bleef het onrustig in West-Iran, waar vooral in Azerbeidjan en Koerdistan zwaar werd gevochten tussen opstandelingen en de Revolutionaire Garde. In de Koerdische stad Paveh zijn ongeveer vijftig inwoners zaterdag in gijzeling genomen. Het is niet bekend wat de eisen voor vrijlating zijn. Volgens het dagblad Kayan zijn vanuit het buurland Irak honderden „indrin gers” het land binnengekomen, die nu slag leveren met regeringstroepen. Bij een aanval op een schuilplaats van de broederschap, aldus SANA, werden twee extremisten gedood en zestien gear resteerd. Drie vooraanstaande Iraanse leiders, onder wie de ayatollah Behesjti, zijn er gisteren door een invloedrijke geestelijke, Ali Tehran!, van beschuldigd banden te onderhouden met de Verenigde Staten. De ayatollah Khomeini heeft gisteren la ten weten dat tegenstanders van de nieu we grondwet niet mogen meedoen aan de presidentsverkiezingen op 25 januari. De leider van de geurrillabeweging Mohaje- deen, Rajavi, zal als uitgesproken tegen stander van de nieuwe grondwet zijn kan didatuur moeten intrekken, zo wordt in Teheran verwacht. Op vrijdag 4 januari bezocht ik „Luci fer”, de opvoering door het Publieksthea- ter van Vondels treurspel. De recensies waren unaniem lovend, dus ik wou het, na een aantal Gysbreghts die ik in het verle den met gemengde gevoelens zag, nu wel eens met eigen ogen zien, en met eigen oren horen. De Stadsschouwburg was uit verkocht. Ik merkte dat ik bijna niet weg droomde van de tekst, en dankzij een kalme, precieze zegging van de verzen steeds kon blijven volgen wat Vondel in zijn zeventiende-eeuwse taaltje wilde be togen. Daarbij werd ik natuurlijk goed geholpen door de wakkerhoudende mise- enscène, waarin de Engelen op schom mels schommelend hun verzen zeiden, of aan een touw dwars door het behang heen gingen, nog afgezien van die witte bal, die in het begin van links naar rechts, en daarna weer van rechts naar links over het toneel rolde, en waarvan ik na afloop, tijdens de vrijdagse nabespreking, vergat te vragen of hij misschien „de wereld” symboliseerde, of gewoon „de bal”? En laat ik ook niet de papier-maché rotsblok ken vergeten, die samen met Ton Lutz de trap af kwamen donderen, waardoor ik even de illusie had naar een VPRO-pro- gramma te kijken. Wat de tevredenheid over het spel onge twijfeld ook in de hand heeft gewerkt was de duur van het stuk, zoals het door dra maturg Guus Rekers en regisseur Hans Croiset was gekortwiekt: met lange pauze mee van tien voor half negen tot half elf. Dat was in 1910 wel anders, in de regie van Willem Royaards! „Van achten tot half één Vondel, ’t is mij te machtig, hoeveel verdienstelijks de opvoering moge heb ben”, schreef de gevreesde toneelcriticus Barbarossa in De Telegraaf. rton- it bij vitte it en ;lfde een auto Rid- ir de den, (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM. Nadat de Israëlische premier Begin zich vrij dag voor een nieuwe topconferentie met president Carter had uitgespro ken, heeft ook de Egyptische presi dent Sadat zich dit weekeinde bereid verklaard aan een dergelijke samen komst deel te nemen. Hij was een van de weinige critici die het in 1910 niet prachtig-mooi vonden, trouwens, hoe onspeelbaar „Lucifer” vol gens de overlevering ook mag zijn, bij het navlooien op het Nederlands Theater In stituut van de recensies bleek, dat ook latere voorstellingen dan die van Ro yaards, allemaal hun geestdriftige bewon deraars hadden. Royaards bracht het tot meer dan 50 voorstellingen, Johan de Meester met het Vlaamse Volkstoneel in 1927 tot meer dan 100 voorstellingen, waaronder twee in.Parijs! En dan te bedenken dat die arme Joost van den Vondel er in zijn hele leven maar twee voorstellingen van heeft kunnen zien! De première was op 2 februari 1654, Vondel was toen 66 jaar. De regisseur was Jan Vos. door imse burg dr. itge- js en -end van eps- ’een iling ka- 7 uit een jven erio- )rrij- s te on- êtes, ater- ffeur van “title Hing rimi- iusti- ioes- l bij i het Iran- per- rand het ont- auto taxi- vaar- twee is de imse i het ladat mes rea- door geen van a de uur ssers n de i an- gens ;pec- ndu- gens deze k bij rt. las- tem- n el- n de >n. een aan- iteep j van jntië- hem gens degd jroep VATICAANSTAD (ANP). De Neder landse bisschoppenconferentie gaat een studie maken van een nieuwe indeling der bisdommen. Tot deze conclusie zijn de Nederlandse bisschoppen in hun overleg met de paus en enkele curie-kardinalen gekomen. Hoe de herindeling er uit zal zien en wanneer deze tot stand zal komen, is af hankelijk van het resultaat van deze stu die. Italiaanse kranten publiceerden ech ter precies hoe de kerkelijke indeling van rk-Nederland er uit zou moeten zien. Het bisdom Den Bosch zou worden op gesplitst in drie diocesen, het aartsbisdom Utrecht evenals het bisdom Roermond elk in twee. De kranten zouden hun informa tie rechtstreeks uit het strikt geheime sy- node-overleg hebben gekregen, met name van kardinaal Baggio, verantwoordelijk voor het curiedepartement voor de bis schoppen. Deze kardinaal is bij de syno- debesprekingen aanwezig. Voor morgen is een persconferentie van de bisschoppen Ernst en Simonis in het vooruitzicht gesteld. nen om concessies te doen. „Ik geloof dat de Amerikaanse regering het onderhan delingsproces wil bespoedigen terwille van alle partijen”, zo zei Tamir na afloop van het kabinetsberaad. De besprekingen tussen Israel, Egypte en de VS over Pales tijnse autonomie zullen op 27 januari in Israel worden voortgezet. Het Rhodesische opperbevel beschul digt met name de guerrillastrijders van Robert Moegabe ervan regelmatig het be stand te schenden. „In groepen terrorise ren zij de bevolking op het platteland en eisen zij van de mensen, onder bedreiging met de dood, dat zij bij de verkiezingen eind februari op de ZANU van Moegabe stemmen”. De Verenigde Staten hebben bekend gemaakt, dat men bereid is Iran te helpen in geval een Russische invasie mits de vijftig Amerikaanse gegijzelden worden vrijgelaten. De VS zouden ook bereid zijn de diplomatieke betrekkingen te herstel len. De Russische ambassade in Teheran heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin de vriendschappelijke banden tus sen Iran en de Sovjet-Unie worden bena drukt. Hierin wordt ook ontkend dat Rus sische troepen nabij de Iraanse grens in Afghanistan zijn samengetrokken voor een aanval op de Iraanse olievelden. De Iraanse regering heeft dit weekeinde ech ter versterkingen gestuurd naar de grens met Afghanistan. trijfël C Intussen besloot het Israëlische kabinet gisteren, ondanks de Egyptische afwij zing, vast te houden aan zijn eigen plan voor beperkt zelfbestuur voor de Palestij nen in de bezette gebieden. Volgens de plannen zouden de Palestijnen de zeggen schap krijgen over zaken als onderwijs, gezondheidszorg en politie. Ongeveer 5000 Arabische voetbalfans zijn zaterdag in een dorp in Galilea, onder het roepen van leuzen als „Khomeini” en „Allah is groot” het veld opgestormd waar hun team een competitiewedstrijd tegen een Israëlische ploeg speelde. De politie moest traangasgranaten en waarschu wingsschoten afschieten om een einde te maken aan de ongeregeldheden. Zes poli tiemannen en vier burgers liepen verwon dingen op, 41 Arabieren werden gearres teerd. BRUSSEL (ANP). De Belgische Parti Socialiste, de enige regeringspartij in Bel gië die nog aarzelingen had over de recen te regeringsplannen voor de Belgische staatshervorming, heeft gisteren zijn be zwaren laten vallen. Dat is gebeurd tij dens een speciaal congres van de Frans talige socialisten. De weg lijkt nu vrij voor een voortzetting van de huidige regering- Martens die, sinds vorige week woensdag, bestaat uit een rooms-rode coalitie. Mar tens zette op die dag de Brusselse taalpar- tij FDF (front van Franssprekenden) uit zijn regering. Die regering kon echter niet voortrege ren omdat ze, na het ontslag van de FDF- ministers, niet evenveel Franstalige als Nederlandstalige ministers meer bevatte. Volgens de Belgische grondwet dient er „taalpariteit” binnen de regering te zijn. Het vervangen van de Franstalige FDF- ministers door Franstalige ministers uit socialistische en christendemocratische kring, kon eind vorige week nog niet zijn beslag krijgen als gevolg van aarzelingen bij de Franstalige socialisten. Maar nu het congres van deze partij gisteren akkoord ging met de nieuwste voorstellen van pre mier Martens, kan vandaag of morgen de benoeming van nieuwe ministers worden verwacht, waardoor Martens in staat zal zijn voort te regeren. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse regering- Schmidt wil meer geld uittrekken voor de defensie. Een eerder aangekondigde be lastingverlaging zal daarvoor moeten wij ken. Als de Amerikanen en andere NAVO- partners bereid zijn, gezien de tegenwoor dige Midden-Oostencrisis in de Perzische Golf, hun militaire aanwezigheid te verho gen, kan de Bondsregering niet achterblij ven, zo zei dit weekeinde regeringswoord voerder Grünewald. Met een verhoging van 3 percent van het militaire budget van dit jaar geeft Bonn tegelijkertijd gevolg aan de in Washington gedane belofte zich meer inspanningen te getroosten. Regering en oppositie zullen woensdag bijeenkomen voor een gemeenschappelijk overleg over de crisissituatie. Hoofdthema zou de kwestie van autono mie voor de Palestijnen moeten zijn. Spe culaties over een dergelijke topconferen tie ontstonden weer, nadat Egypte en Is rael vorige week eikaars voorstellen over een Palestijnse autonomie als onaan vaardbaar van de hand hadden gewezen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. De Iraanse leider Khomeini is bereid de soennitische islamitische minderheid in zijn land, die ongeveer een kwart van de bevolking uitmaakt, dezelfde status te geven als de sji-itische meer- Carter gaf een aantal aanwijzingen voor de nieuwe strategie die hij denkt te gaan voeren voor de komende tijd en die hij op korte termijn, vermoedelijk nog in zijn rede voor het Congres woensdag, bekend zal maken. Hij zei hierover, dat de VS nog altijd naar vrede streven, maar „op basis van sterkte en niet op basis van zwak heid”. Het Chinese ministerie van Buitenland se Zaken heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de onderhandeiingen met de Sovjet- Unie over verbetering van de wederzijdse betrekkingen vanwege de Russische in menging in Afghanistan niet doorgaan. De Chinese minister van Buitenlandse Huang Hua heeft tijdens zijn bezoek aan Pakistan vluchtelingenkampen van Af- ghanen bezocht. Hij verklaarde dat China alles zal doen wat het kan om hun lijden te verzachten en beschuldigde de Sovjet- Unie ervan na de strijd in Afghanistan te willen doorstoten naar aangrenzende ge bieden. Volgens welingelichte bronnen heeft Huang Hua de Pakistaanse leiders voor leveranties van wapens naar de VS verwezen. Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag gemeld, dat met behulp van Af ghaanse troepen een „gewapende bende” SALISBURY (DPA). Bij schendin gen van het sinds 4 januari van kracht zijnde bestand zijn het afgelopen week einde in Rhodesië waarschijnlijk meer dan dertien mensen omgekomen. Volgens het Rhodesische militaire opperbevel heb ben de strijdkrachten alleen al vrijdag en zaterdag zeven guerrillastrijders van Nkomo en vier van Moegabe gedood „bij het handhaven van de orde”. De guerrilla strijders bevonden zich buiten de verza melplaatsen waar zij zich dienen terug te trekken. De Israëlische televisie heeft gisteren gemeld, dat in Egypte ongeveer 5000 mili tante orthodoxe mohammedanen zijn aangehouden die in het bezit waren van grote hoeveelheden wapens en explosie- ven. Ook berichtte het Israëlische station dat er bij de Egyptische strijdkrachten belangrijke hervormingen zijn uitge voerd. Zo zouden vooral bevelhebbers van valscherm- en commando-eenheden zijn ontslagen. Russische inval in Afghanistan be schouwt „als een ernstige aantasting van de {beginselen waarop de internationale betrekkingen berusten”. Vonhoff trad za terdag op als voorzitter van een demon stratie tegen de Russische inmenging in Afghanistan. Volgens het invloedrijke Griekse dag blad To Vima zullen de Verenigde Staten gebruik mogen maken van het eiland Kre ta om een basis te vestigen vanwaaruit de gehele Aegeische Zee zal worden gecon troleerd. Een en ander zou zijn beslag moeten krijgen zodra Griekenland zich weer aansluit bij de militaire vleugel van de NAVO. Zes jaar geleden trad dit land uit de verdragsorganisatie uit protest te gen het feit dat deze de Turkse invasie op Cyprus niet kon voorkomen. AMMAN (UPI, DPA). Koning Hoes sein van Jordanië heeft een algehele am nestie afgekondigd, die inhoudt dat 500 a 600 gevangenen vervroegd op vrije voeten komen. Van de strafkwijtschelding zijn spionnen uitgesloten. Dit hebben rege ringskringen in Amman zaterdag bekend gemaakt. Het is zeer waarschijnlijk dat dit besluit van Hoessein verband houdt met het blik sembezoek dat een hoge medewerker van Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), onlangs aan de Jordaanse vorst bracht. Vorige week deed Abu Jihad Amman aan. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Vier doden en zeker negen gewonden is de balans van een aanslag in een café in het Baskische dorp Baracaldo, waar gisterochtend een bom ontplofte. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid heeft opgeëist meent de politie dat deze aanslag het werk is van de radicale Baskische afscheidings beweging ETA-militar. De eigenaar van het café, die bij de bomaanslag „slechts” een been brak, is actief lid van de conservatieve Baskisch Nationalistische Partij. De 31-jarige José Miguel Palacios Do minguez werd zaterdag in een café in het Baskische stadje Algorta door een man en een vrouw doodgeschoten tijdens het kaart spelen. Het slachtoffer was geen lid van een politieke partij. Ook hier is ver moedelijk de ETA-militar verantwoorde lijk. Drie leden van de ETA zijn gisteren ontsnapt uit de gevangenis van Martute- ne. Zij overvielen samen met vier andere gedetineerden drie bewakers. Twee bommen hebben zaterdagnacht in het centrum van Madrid grote schade aangericht in de kantoren van de lucht vaartmaatschappijen TWA, British Air ways, Swiss Air en Sabena. Bij de ontplof fingen werden twee voorbijgangers licht gewond. De verantwoordelijkheid van de aanslagen is opgeëist door het „Gerechts- commando van de Armeense genocide”. ROME (Reuter). Zaterdagochtend zijn bij een bomaanslag op een politie kazerne in Rome bijna twintig mensen gewond geraakt. De meeste agenten sliepen. Vier van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De be nedenverdieping van het gebouw werd vernield. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Huang Hua (rechts) temidden van Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. steun aan Pakistan”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3